PPD’ERS WEER TERUG IN KABINET Dmitri Oestinov Russische Kabinet-Moro niet defensie minister van meer te redden Humphrey stelt zich niet kandidaat voor presidentschap maar wacht af Testament van miljardair Hughes zou zijn gevonden I JjlO Benoeming komt als grote verrassing Europese federatie christen-democraten is nu opgericht Zuid-Afrika brengt Cubanen op tv VOORBEELDEN WEL BEREID ZICH DOOR CONVENTIE VOOR TE LATEN DRAGEN Franse wijnboeren demonstreren weer door mco scheepmaker GEEN ITALIAANSE „ROUTINE-CRISIS” „veldslag” met BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 6 V R IJ D A G 3 O APRIL rd en en lar Jan -f A R»1 Politieke crisis in lil Portugal voorkomen (Van onze redacteur in Brussel) DMITRI OESTINOV Dek is l&W: ROME. Het debat in het Italiaanse parlement om de huidige regering-Moro te redden, is niet meer dan een formali teit geworden. Nadat de helft van de partijen gisteren was uitgepraat in hun antwoorden op Moro’s niet overtuigende en duidelijk vermoeide laatste verdedi ging van zijn beleid, lijkt het vrijwel zeker dat de vijfde regering-Moro in de loop van vandaag zal vallen. De secretaris van de Britse communis tische partij, Gordon MacLennan, onder tekende tijdens een bezoek aan Rome (Van onze redacteur in Rome G. Vertinden) ten op de tweede plaats, een flink stuk achter de winnende socialisten samen met zijn Italiaanse collega Enrico- Berlinguer een gemeenschappelijk mani fest. Dergelijke manifesten hadden de Itali aanse communisten al eerder met hun Spaanse en Franse collega’s ondertekend. Verder heeft de Italiaanse communisti sche partij gisteren herhaald geen natio- nalisatie-politiek te zullen voeren als zij aan de macht zou komen. „De slag om brug 14” zou eind vorig jaar hebben plaatsgehad. Vol gens het Zuidafrikaanse leger heeft een legereenheid toen 150 a 200 Cu banen gedood, terwijl aan Zuidafri kaanse zijde slechts vier doden vie len. Waar de slag plaatsvond is niet meegedeeld. BRUSSEL. De Belgische premier Leo Tindemans wordt de eerste voorzit ter van de Europese Christen Democra tische Partij die in 1978 aan de directe verkiezingen voor het Europese Parle ment wil deelnemen. (Van onze redacteur in Washington H. Kolb) on- van :tio- zich tre- alu- ph” t er ken. met 1 50 oeid iph” i de ioor In cis- teld nes -ge- ukt nc- nit- ge- itie der den „de teit dit de fic- na- i ze Jnie md. ■ft >ij ie ie te »n >it ap ar ieke tails ibu- iden SEG 1.000 s en deze sten igen 1 10 iz oor 3 te sren n de Vol- ritas het iken :der, :hap Idus ran- in- ■eld- igde iden joen rden zaak nsen gens lem- iet an u- 'O- te- ?ld te, :ur rt- ;ou :en ts- ag iel ad sn. tie lis ed ilf dg :er ak m- 18 de ite, sr. ici- ent 22 <en ten gen m- K) 976 en. 123. ie- let ast de ms rie en ip- de Het feit dat Humphrey zich niet in de strijd mengt op dit ogenblik, heeft nog een andere oorzaak- De Democraten, de grootste politieke partij, hebben bij twee gelegenheden Richard Nixon president zien worden omdat zij onderling te ver deeld waren. Degenen die voor deze kandidaatstel ling de meeste kans maken zijn de legerbevelhebber, generaal Antonio Ra- malho Eanes, en de commandant van het noordelijke militaire district, briga- de-generaal Antonio Pires Veioso. En president Ford is vast begonnen aan een campagne tegen Carter. In Texas riep hij uit dat Carter een tegen stander is zonder ervaring in „the oval office”, het kantoor van de president. Daar staat tegenover dat Reagan heeft vastgesteld dat Fords beperkte ervarin gen in dat kantoor niet hebben bewezen De Italiaanse communisten, meldt het persbureau Reuter, hebben vooruitgang geboekt bij de opbouw van een onafhan kelijk vrijheids-democratisch communis me. Het is hen een paar dagen geleden gelukt ook de Britse communistische partij te binden aan de door hen uitge werkte „grondwet” van een niet op Mos kou gericht Euro-communisme. immers is de kans dat Carter een belan grijke misstap maakt, en dan kan Humphrey alsnog zijn kans krijgen op de conventie. LISSABON (Reuter, UPI). De Centrumrechtse volksdemocraten (PPD) in Portugal hebben gisteren weer deelgenomen aan de besprekin gen van het Portugese kabinet. Daarmee is een breuk in de niet al te hechte coalitieregering en een politieke crisis voorkomen. Aan de Europese Volkspartij Federatie van Christen-Democraten wordt deelge nomen door alle christen-democratische partijen uit de EEG-ïanden die zijn aangesloten bij de Europese Unie van Christen-Democraten, behalve de Deense christen-democraten. In Groot-Brittan- nië bestaat geen christen-democratische partij. Ook verlangden ze vrijlating van de wijnboer Albert Teysseire, die vorige maand tijdens een rel bij Narbonne werd gearresteerd. Bij botsingen tussen politie en wijnboeren vielen toen twee doden en 29 gewonden. Volgens de orga nisatoren namen gisteren 100.000 mensen deel aan de protest-acties, volgens de politie ongeveer 15.000. Ik moet misschien even orde op zaken stellen met betrekking tot de alfies. De heer J. R. te H. stuurde me de volgende alfabetisch toe: i Adonis, beschuit, concept, deodrogafie, escapade, fas et nefas, gegroefd, haag schaar, incident, Jupiter, kennis, lelijk, manen, nummerbewijs, offer, pappot, quarantaine, Reveil, schrijven, twistap pel, unie, vrij, woord, xanthine; yen, zuidvrucht. Humphrey's beslissing kwam nadat twee dagen lang zware politieke druk op hem was uitgeoefend om zich alsnog te mengen in de voorverkiezingen. Opinie peilingen hebben immers uitgewezen dat Humphrey in Pennsylvania de winnaar Jimmy Carter ruimschoots zou hebben verslagen, wanneer hij had meegedaan. De vakbondsleiders in deze industries taat, die zich' achter de conservatief Jackson hadden opgesteld, hebben uit drukkelijk verklaard daarmee vooral Humphrey in de kaart te willen spelen. Hoewel Hubert Humphrey zich nu niet zal meten in de voorverkiezingen te New Jersey, waarvoor hij zich alsnog had kunnen inschrijven, zullen de voor standers van zijn kandidatuur toch blij ven proberen op kieslijsten van gedele geerden die nog geen voorkeur voor een van de kandidaten hebben uitgesproken, voldoende stemmen te verzamelen om de voormalige vice-president met enige ruggesteun aan de nationale partijcon- ventie te kunnen voordrageh. Zij veron derstellen dat hij bij een opeenvolging van stemmingen dan al snel voldoende stemmen zal verwerven om Jimmy Car ter terug te wijzen. Carter, onbetwist de sterkste tot nu toe, kan zich zodoende niet losmaken van het Humphrey-fantoom. Tijdens de voorverkiezingen krijgt hij niet de gele genheid om te bewijzen wie de eigenlij ke voorkeur van de Democratische kie zers geniet. Hij rekent erop straks naar New York te trekken met meer dan duizend van de ruim vijftienhonderd Dinsdagavond kondigde de PPD aan uit de voorlopige regering te zullen stap pen, nadat ze er niet in was geslaagd de socialisten over te halen de volksdemo craten op, te nemen in een toekomstige Vertegenwoordigers van twaalf chris ten-democratische groeperingen uit ze ven EEG-landen besloten gisteren in Brussel tot oprichting van de partij, die de naam krijgt van Europese Volkspartij Federatie van Christen-Democraten. Begin juli vindt de oprichtingsverga dering plaats. Volgende week wordt in Rome een commissie benoemd die het programma van de partij zal ontwerpen. De statuten van de nieuwe partij zijn gisteren definitief in Brussel vastgesteld. Zoals bekend richtte een aantal liberale partijen uit de EEG-landen vorige maand in Stuttgart een Europese libera le prtij op. De PPD boycotte de kabinetsbijeen- komst van woensdag in een poging de Portugese socialisten onder druk te zet ten hun plannen te wijzigen tot het vormen van een socialistische minder heidsregering. Bij de verkiezingen voor een wetgevende vergadering van afgelo pen zondag eindigden de volksdemocra- PARIJS (DPA). In de Zuidfranse stad Montpellier hebben tienduizenden wijnboeren en hun medestanders gede monstreerd „voor recht op leven en arbeid”. Hier hebben we dus een geval waarin de allerindividueelste emotie in de alle rindividueelste expressie van een alfabe tisch werd uitgedrukt. Want het was zijn hand die 26 keer in Koenen prikte. Niemand anders zou, op dezefde manier, tot dezelfde alfie zijn gekomen. Toch zie ik dit niet als de ideale alfabetisch. De enkele tientallen inzendingen die ik tot nu toe kreeg toegestuurd, wekten niet het vermoeden dat de alfies voor som- mig lezers geheimtaal waren, maar nu ik deze brief heb gekregen moet ik aannemen dat er meer mensen me tobben, dus daarom zal ik (voor het erst.) even uitleggen wat de bedoelitlg is van een alfie. Oestinov verschijnt maar zelden in hei openbaar en over zijn priveleven is maar weinig bekendl Onder zijn leiding heeft de Sovjet-Unie de grootste voor raad raketten, het grootste tankleger en de grootste vloot onderzeeboten van de wereld gekregen. Laat ik met een eenvoudig voorbeeld van mezelf beginnen: Aart, Bart, Chris, Dirk, Evert, Frits, Gerrit, Henk, Ivo, Jaap, Kees, Leendert, Marius, Nells, Ok- ke Paul Quirinus, Rudolf, Sijmen, Theo, Ulrich, Volkert, Wouter, Xander, Ijs brand, Zeger. Plus 26, min 0. Achtmaal, Boesingheliede, Colmschate, Drogteropslagen, Euvelgunne, Friesche- palen, Grijzegrubben, Hantumeruitburen, Itens, Jipsingboermussel. Kolderveense- bovenboer, Lutjelollum, Muggenbeet, Nijaltoenae, Onderste Caumer, Paesens Moddergat, Quatrebras, Retranchement, Sorremorre, Tjalleberd, Ulicoten, Vuile Riete, Wommels, IJpecolsga, Zennewij- nen. Plus 26, min 1. Leden van het Russisch Politburo, sommigen een traan wegpinkend, hebben gisteren de urn met de as van de maandag aan een hartaanval bezweken minister van Defen- sis Andrei Gretsjko bijgezet in de muur van het aan het Rode Plein staande Kremlin. Op de foto de baar met de urn op weg naar het Kremlin, met voorop als dragers partijleider Leonid Brezjnev, president Nikolai Podgorny en premier Alexei Kosygin. stemmen die nodig zijn om als Demo cratisch kandidaat te worden aangewe zen- Niettemin zou het voorbarig zijn Om Humphrey's beslissing nu op te vatten als het teken dat voor Carter alle be lemmeringen op weg naar New York zijn weggenomen. Humphrey in be dekte doch duidelijke termen heeft opgeroepen tot duidelijke uitspraken van de gegadigden voor het Witte Huis over de problemen waarmee de VS te maken hebben. Humphrey heeft dat gistermid dag in alle openheid nog eeniS herhaald, en hij maakte tevens kenbaar dat Car ters tegenstanders niet uit de race moe ten stappen. „Ik dring erop aan dat zij hun campagnes voortzetten en niet op geven, en zich uitspreken over de belan grijke vraagstukken waartegenover dit land en de wereld zich gesteld zien”. De receptuur van zijn strategie is duidelijk. Humphrey wil dat de andere Democratische kandidaten Carter dwin gen tot uitspraken van meer wezenlijke betekenis dan zijn zondagsschoolachtige verklaringen over zijn relaties met de kiezers en het opperwezen. Des te groter MOSKOU (Reuter UPI). Dmitri Oestinov. secretaris van het centrale co mité van de Russische communistische partij, speciaal belast met defensie, is gisteren benoemd tot minister van De fensie van de Sovjet-Unie. Hij volgt de pas overleden maarschalk Andre Gretsjko op. Het persbureau. Tass tekent hierbij aan, dat Oestinov bevor derd is tot generaal. De 67-jarige Oesti nov is de eerste burger die deze hoge functie krijgt na de benoeming tot mi nister van Defensie van Leo Trotski in 1918. De benoeming* is een grote verrassing voor vele waarnemers in Moskou, die voorspeld hadden dat maarschalk Jakoe- bovski, de opperbevelhebber van de strijdkrachten van de verdragsorganisa- tie van Warschau, of Koelikov, de chef van de Russische generale staf, tot op volger van Grestsjko zou worden be noemd. Op het congres van de Russische com munistische partij, dat de vorige maand is gehouden, werd Oestinov gekozen tot lid van het politbureau. Diplomaten van westerse landen noemden hem toen een man die vierkant achter partijleider Breznjev staat. Niettemin zou Oistino-v nu niet be paald sympathiek staan tegenover de politiek van ontspanning tussen oost en west, waarvan Breznjev een vurig voor stander is. Oestinov is een deskundige op bewa- peningsgebied, speciaal op het terrein van de raketten. In de laatste werel doorlog heeft hij een belangrijke rol gespeeld als volkscommissaris (minister) voor bewapening. Die functie kreeg hij in 1941. Van 1963 tot 1965 was hij eerste vice-premier. Oestinov, die een techni sche opeiding heeft gehad, werd in de loop van de laatste wereldoorlog benoemd tot kolonel-generaal. regering. Maar woensdagavond ontbood premier De Azevedo de PPD-leider Francisco Sa Carneiro en verzocht hem de twee PPD-ministers in het kabinet te handhaven. Sa Carneiro ontkende gisteren dat de terugkeer van de twee bewindslieden in het kabinet moet worden gezien als een terugtocht. „We hebben geen stap terug gezet. Onze ministers hadden niet om hun ontslag gevraagd”, zei hij. „Ze heb ben hun zetels ter beschikking gesteld van de premier wat, zo leek het ons, de meest democratische houding is in het licht van de .verkiezingsresultaten en de positie van de socialistische partij”. De Portugese militaire hiërarchie heeft gisteren haar aandacht gericht op mogelijke kandidaten van de strijd krachten voor de komende presidents verkiezingen. Dit gebeurde tijdens een bijeenkomst van de Revolutionaire Raad. Dit element in de pijlsnelle opvolging van gebeurtenissen in de Italiaanse poli tiek deze week kon niet langer meer worden uitgesteld, dat bleek ook uit geïrriteerde reacties van de president van de republiek, Leone. De vijfde rege ring-Moro, het 34e Italiaanse kabinet na de oorlog, het 38e na de val van Musso lini, zal daarmee ten einde zijn. Maar de consequenties zijn ditmaal ernstiger dan die van een Italiaanse routine-crisis. Er zal in het weekeinde na de crisis geen meerderheid in het parlement gevonden kunnen worden diè een centrum-linkse coalitie goedkeurt. Uiterlijk begin volgende week zal dan ook de president van de Italiaanse repu bliek Leone het Italiaanse parlement naar huis moeten sturen, waarna ver vroegde verkiezingen zullen volgen. Deze verkiezingen zullen gehouden worden op 20 of 27 juni en er bestaat geen twijfel over of voor het eerst sinds 30 jaar zullen de christen-democraten niet als grootste partij uit de stembus komen. Al bij de regionale en gemeente lijke verkiezingen van juni 1975, bleven de communisten slechts 1,5 percent ach ter bij de christen-democraten. De communisten hebben zich in nau welijks een jaar zulk een reputatie op het gebied van efficiënt besturen opge bouwd in deze gewesten en gemeenten, dat zij veel stemmen van het christen democratische blok, afdeling links, naar zich hebben toegetrokken. Humphrey alle cijfers ten spijt in Pennsylvania even’ zeer een verliezer als de conservatieve senator Jackson. Want de stemmen van de arbeiders zijn naar Carter gegaan, ondanks het feit dat de vakbondsleiders voor Jackson waren, in een vergeefse poging Humph rey in het zadel te helpen. De arbeider- stemmen kunnen de Democraten niet verwaarlozen, en Humphrey durft het kennelijk niet aan het verwijt toegewor pen .te krijgen dat hij de partij aan nieuwe onderlinge twisten opoffert voor zijn eigen politiek belang. Inmiddels hebben de andere betrokke nen bij de Democratische race naar de Newyorkse conventie Op Humphrey’s verklaring uiteenlopend gereageerd. Car ter betreurde Humphrey’s beslissing, omdat nu geen rechtstreekse krachtme ting meer mogelijk is. Senator Jackson, die zijn campagne tot een minimum heeft teruggebracht, hoote dat veel men sen die tot nil toe hun stem voor Humphrey hadden gereserveerd, naar hem zullen overlopen. Een de liberaal Morris Udall stelde vast dat er nu nog maar twee ernstige kandidaten bij de Democraten over zijn: Carter en hij zelf. Udall voorspelde dat er in de komende weken nog veel gaat gebeuren en dat Carter de buit nog niet binnen heeft. Carter heeft er intussen een nieuwe tegenkandidaat bijgekregen- De jonge gouverneur van Californië Edmund G. Brown is begonnen aan een campagne voor de voorverkiezingen in Maryland. Hij verklaarde op zijn eerste en succes volle dag dat de VS een president en een minister van buitenlandse zaken no dig hebben die weten wat fatsoen is. Als het verkeerd is om hier in Amerika mensen om te kopen, dan is dat even goed het geval in Japan of in Chili of elders, aldus Brown. U ziet, alle letters van het alfabet zijn gebruikt (daarom plus 26, in 0), en de samenhang is natuurlijk een onverbidde lijke voorwaarde, maar ze moet natuur lijk niet al te simpel zijn, zoals in dit geval van de voornamen. Een veel mooi er voorbeed vind ik de volgende: Andries, Bertus, Comelis, Daan, Ema nuel, Frans, Godfried, Hendrik, Isaac, Johan, Karei, Leo Marinus, Nicolaas, Otto, Piet, Quint, Rob, Simon, Thomas, Udo, Victor, Willem, Zacharias. Plus 24, min 2. WASHINGTON. Senator Hubert Humphrey stelt zich niet kandidaat voor het presidentschap van de Verenigde Staten. Hij heeft dit gistermiddag na langdurig beraad met politieke adviseurs zeer nadrukkelijk bekendgemaakt- Humphrey heeft bij die gelegenheid her haald dat hij wel bereid is een kandida tuur te aanvaarden, indien die hem door de nationale Democratische partijcon- ventie in juli in New York City wordt toegeschoven. Hij voegde er evenwel aan toe dit onwaarschijnlijk te achten. Arcadelt, Bortnjanski, Clerambauht, Dowland, Egk, Fux, Gesualdo, Hasse, Ives, Jolivet, Komgold, Lekeu, Malipiero, Nin, Ockeghem, Pfitzner, Rawsthorne, Schobert, Titelouze. Uccelini, Vermeulen, Wagenseil, Xenakis, Yun, Zagwijn. Dit zijn allemaal bekende tot beroem de componisten, maar toch niet zo be kend en voor de hand liggend als Albe- niz, Bach, Chopin, Debussy, Elgar, Franck. Grieg, Haydn enzovoort. Maar een nog gaver voorbeeld van en alfie vind ik de volgende van de heer Van Woerden, die hijzelf terecht als een hele leuke aanmerkt: JOHANNESBURG (Reuter). De Zuidafrikaanse televisie zal deze week voor de blanke kijkers een reconstructiefiim vertonen van een. „glorieuze overwinning” van Zuidaf rikaanse troepen op Cubaanse eenhe den in Angola. Waarom is deze zo veel mooier, zult u vragen, terwijl er toch twee ontbreken? Omdat de samenhang niet is dat het voornamen zijn, maar ACHTERNAMEN, voorkomend in de Amsterdamse tele foongids. Ik was ook heel blij met de alfie van de heer IJ. J. van Woerden uit Baam, die perfect begrepen had dat de samenhang niet te simpel mocht zijn. Niet het behang zelf, maar de kranten daarachter, zal ik maar zeggen. Hij stuurde onder meer deze: Een gave alfie, zoals u ziet, vooral voor iemand die zijn brief begon met de mededeling dat de afdeling „alfabetisch” in deze rubriek hem nog steeds ontging: „Waren de eerste afleveringen nog ge nummerd, zodat met een volgend „alfa betisch” steeds het einde (en dus de oplossing?) een dichter binnen het bereik lag, met het weglaten der nummering nam mijn radeloosheid toe. Begrijpt „men” het wel? Wat is in godsnaam de systematiek van alfabetisch? Of zoek ik daar terecht tevergeefs naar? Bepaalde overgangen (associaties) kan ik plaatsen, andere komen me volkomen willekeurig voor. En dan de score. Bij 26 woorden een score van „Plus 26, min O”. Hoezo? Ooit heb ik een getal ongelijk nul zien staan. Waar kwam dat vandaan?”. Tot zover deze brief van een radeloze lezer. Nu moet ik zeggen dat ik zijn alfie wel gaaf vond, maar dat ik de samenhang niet onmiddellijk kon ont dekken. Gelukkig zette hij die er zelf bij: „Willekeurig geprikt in Koenen, 26e druk. Wat krijg ik nu? Plus min?”. LAS VEGAS (Reuter, UPI). Func tionarissen van de mormoonse kerk heb ben een document gevonden, dat het testament zou kunnen zijn van de ge heimzinnige miljardair Howard Hughes die begin deze maand na een leven in afzondering overleed. Het bewuste document is door de „Kerk van Jezus Christus van de Heili gen der Laatste Dagen” gedeponeerd bij de rechtbank in Las Vegas, waar Hughes lange tijd woonde. Of het document authentiek is moet nog blijken, maar als men inderdaad het testament van Hug hes heeft gevonden, is de mormoonse kerk een van de begunstigden. Hughes overleed op 5 april, aan boord van een vliegtuig. Onmiddellijk daarop kwam een internationale speurtocht naar een testament op gang. Zou er geen laatste wil worden gevonden, dan zou Hughes’ fortuin, getaxeerd op anderhalf miljard dollar, toevallen aan enkele hoogbejaarde verwanten. In dat geval zou de Amerikaanse fiscus, vanwege de hoge successierechten, het laatst en het best lachen. Uit wat tot dusver is uitgelekt over het document blijkt dat het gigantische vermogen zou worden opgedeeld door Hughes’ stichting voor medisch onder zoek, de mormoonse kerk, vier universi- teiten, verscheidene liefdadige instellin gen en zijn twee ex-echtgenotes. Het is niet twijfelachtig dat Hubert Humphrey maar al te graag president wil worden. Hij heeft sterke supporters, die op grond van hun relaties met het bestaande machtsapparaat liever aan hem hun stem en hun geld geven dan aan nieuwkomer Carter, die zich bij alle mogelijke gelegenheden afzet tegen de politieke organisaties en bolwerken in de staten zowel als in Washington zelf. Daar staat tegenover dat Humphrey al eenmaal heeft verloren, en bij twee gelegenheden er niet in is geslaagd de kandidatuur van zijn partij te verwer ven Humphrey schijnt het eén moeilijke beslissing gevon den te hebben: na zijn verklaring veegde hij het zweet van zijn gezicht. Hij had ook last van de felle televisielam pen die zijn ogen deden tranen, zo zei hij. In dit licht

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3