PvdA en CDA Velsen stemmen onder voor behoud voor Hoogovenuitbreiding In de vishal NIEUW GEZICHT IN DE RAAD Man reed door Zonnig begin Koninginnedag na aanrijding KONINGIN JULIANA DOOPT IN IJMUIDEN s INSTRUCTIE VAARTUIG Uit Sri Lanka naar Umuiden WILMS FLOET I deRUIJTER T PCTIUIUS Burgerlijke stand Stee Jersey vrije-tijds pakken -textief en mode i I 5 Alle aspecten van Nota passeerden in raad de revue Voor leuke geschenken Bridgestrijd bij De Jump Drukbezet programma Velsen-pupillen ill» IJMUIDEN-VELSEN 3 0 19 7 6 V R IJ D A G APRIL Herenmode Voor- en nadelen Machineweg Principieel Geen VELSEN tot 17»,- blouses en Bezorgdheid r BETER DRUKWERK BESTELLEN? TASSEN - PORTEMONNEES - PORTEFEUILLES - HAND SCHOENEN - AUTOVACHTEN - POUFS VAN RUNDERHUID - LEREN-GESCHENKENHOEK GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? Lange Nieuwstraat/hoek Marktplein - Tel, 12348 ijmuiden. diverse kleuren ook grote maten F VAN RIXEL zo’n drukker KENNEMERLAAN 65 IJMUIDEN (Wilms Floot) I I f goed woord Fleurige 75,- Regenjassen ook met capuchon van 139. Pantalons prima pasvorm 59,- en 55,- Grote sortering rokken, shirts. Onze nieuwe zomerkoliektie is het bekijken waard! Jumpsuit overalls kleuren wit rood en blauw 109,- en 119,- japonnen v.a. - 1 (ADVERTENTIE) e h ie de woningbouw die tegen ik [ADVERTENTIE) (Van een medewerker) let (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) MARKTPLEIN IJMUIDEN ag en ïlen die de ven den. in al et id Voor de CPN is dè bebouwing van de Velserbroekpolder een noodzaak en dan Oosterduinweg 29 tel. 14768 Umuiden dat de naam van de koningin zal dragen, ligt afgemeerd bij het vrieshuis van W. Kwakkelstein b.v.De plechtigheid zal om drie uur 's middags plaatshebben en mag De politie doet pogingen de autobezit- tei’ te achterhalen. Een gedeelte van hel kentekennummer is bekend. Er is alleen motorische schade aan de bromfiets. mee waar De besommingen waren, in guldens: KW 51 10.400, KW 174 11.500, KW 152 13.300, UK 138 10.000, UK 159 4.900, IJM 18 3.100, IJM 27 1.8, YE 25 2.60, VD 4.300, VD 19 3.500. Planetenweg 26-28 Telefoon 11888 Umuiden lul- tsi- kse Eers >ent de ier- van ira- •oe- leid ten. lg f- et ie 3r in ar en ile ise en Bij en rie zij ,'e- ►P- 1 e e n le un, m- ni- an im. fs- lim atie het tot De ;ge- de ÏCO- ipe- rin- teve iet n- en ie in ge- 3or ge- te tad de om (40 et- kte in m- ?en zan ot- ijn de le n n je n •n m >P o- le er at as in OVERLEDEN: A. P. van der Hurk, 58 ,jr., Heerhu- gowaard; P. Helemigh, 79 jr., echtgenote van: J. G. Rob, Umuiden; A. J. Medik, 77 jr., weduwe van: P. J. de Korte, Santpoort; C. E. Eiselin, 84 jr., Bloemen- daal; M. Hokke, 79 jr., echtgenoot van: P. van de Merwe, Ijmuiden. In IJmuiden-Oost hebben het majorette peloton en de drumband „Umuiden Koninginnedag ingeluid met een muzi kale rondgang door dit gemeentedeel. Ofschoon nog niet iedereen uit de veren was, kon toch van een redelijke belang- VELSEN. In kader van dc actie week Gast aan Tafel, die in de week van 3 tot 9 mei zal worden gehouden, zal maandag 3 mei een aantal pioniers uit Sri Lanka, Honduras en de Kaap Verdische eilanden in Umuiden op be zoek komen. Umuiden wil een jumelage met Galle, een vissersplaats in Sri Lan ka. de ouders de deuren uit te praten. Bo vendien maakte de zon aanstalten om door het wolkendek heen te breken zodat er op dat vroege ochtenduur nog heel wat vrolijkheid te beleven viel. De vergadering van de Velsense ge meenteraad donderavond begon met de installatie van het PvdA-raadslid B.San ders uit Velsen-Noord. Nadat hij de verklaring had afgelegd, werd de heer Sanders door de burgemeester van harte welkom geheten, hetgeen gepaard ging met de wens dat hij nog een aantal goede jaren in de raad zal mogen sa menwerken. VELSEN De behandeling van de Nota van Uitgangspunten van G.S. in de Velser gemeenteraad ontlokte de velschillende woordvoerders van de fracties heel wat opmerkingen. Dat de uitbreiding van Hoogovens daarbij centraal stond en de meningen onderling en zelfs bij de PvdA binnen de fractie verschilden, was te voor zien. Daarnaast kwamen echter een groot aantal andere aspecten naar voren, zoals de wegenstructuur, Schiphol en de Machineweg. Wat betreft de woningbouw zei Schilt- meijer, dat bouwen in de Velserbroek polder een noodzaak is om een even wichtige opbouw van de bevolking in Velsen te handhaven. Het gaat daarbij niet om uitbreiding van Velsen, maar om een afronding. De PvdA vindt, dat G.S. zich nu eens duidelijk moet uitspre ken over het inwoneraantal, waarop Velsen zijn bevolking kan stabiliseren. Onbegrijpelijk vond hij het dat Kuij- per, datgene waar Velsen mee bezig is korte-termijn-politiek noemt. Hoogovens zal namelijk niet voor 1988-1990 tot een besluit kunnen komen om te gaan uit breiden. Ook geloofde de burgemeester het CDA niet dat er grote vérschrWcn zijn tussen de drie Umondgeipeenten. Alleen is het wel zo, dat de klokken zullen moeten worden gelijk gezet, als het straks tot beslissen komt. Overigens in september komen de drie colleges in de IJmond bijeen. Na een korte tweede ronde werden de besprekingen afgeslo ten. voelde van de bezorgdheid om Wijk aan Zee. Het CDA vindt dat er bij uitbrei ding van Hoogovens aan de leefbaarheid van Wijk aan Zee zonder meer iets moet gebeuren, bijvoorbeeld aanbrengen van dubbele ramen, verleggen van strandac- commodatie naar het noorden weren van verkeer uit de dorpskern of zelfs verplaatsen van delen van het dorp naar het noorden. Als Hoogovens dit niet kan of hoeft te betalen, zou hiervoor een Rijksbijdrage te krijgen moeten zijn, omdat het immers om nationale econo mische belangen gaat. Ondanks alle ne gatieve punten, die het CDA over Hoog- oven-uitbreiding naar voren bracnt, achtte men het toch niet verantwoord om zonder meer „nee” te zeggen tegen Hoogovenuitbreiding. Nauwelijks gezeten op de stoel w°lke enkele weken geleden door dc huidige wethouder H.Scheeper was verlaten, stapte de heer Sanders op zijn stok paardje, door in het weerwoord tot de raadsvoorzitter te wijzen op de belangen van de bejaarden. Hij besloot met de woorden: „Ik zal de belangen van dc gemeente bekijken door de rode brd. d.c ik van mijn moeder en vader heb :nde- gekregen ”- daarna pakte hij een rood- wit-blauwe balpen om zijn eerste aante keningen te maken met name bebouwing met goedkope wo ningen voor de arbeiders. Hij onder schreef de kritiek op het overloopbeleid. Tot slot vond de heer Hoorn, dat er maatregelen genomen moeten worden om het aantal arbeidsplaatsen te ver meerderen, bijvoorbeeld door het haven gebied te benutten voor andere vormen van werkgelegenheid nu de visserij te rugloopt. DRIEHUIS. De jeugdcommissie van de voetbalvereniging Velsen heeft na de geslaagde organisatie van uitstapjes naar Denemarken en West-Duitsland een uit gebreid programma opgesteld voor de slotfase van het seizoen. Op vrijdag 30 april nemen Velsen-pupillen deel aan het toernooi van ARC te Alphen aan de Rijn en het toernooi van Odin in Heemskerk. Zaterdag 1 mei is Velsen present bij het H. W. van Tumhout- toernooi in Hoofddorp. Een week later wordt de strijd aangebonden in Bever wijk tegen de gelijknamige club. Op zondag 9 mei wordt deelgenomen aan het toernooi van WGW in Den Helder. Daarna weren de Velser-pupillen zich nog in Amsterdam (15 mei) en Alkmaar (23 mei). Het programma wordt besloten met een kamp in Limburg van 26-30 mei Met het college van Velsen was Pro gressief Velsen het óp maar vier punten eens. De fractie vindt de roep om een gezondheidsonderzoek terecht, evenals het denkbeeld dat ook de energievoor ziening bij het geheel moet worden be trokken; de kritiek op het overloopbe leid is terecht en bebouwing van de Velserbroekpolder is een noodzaak. Voor de rest had Progressief Velsen op grond van haar levensvisie geen goed woord over voor VelsenS standpunt inzake het Amsterdam-Noordzeekanaal gebied en daarom stemde de fractie tegen, ook al omdat men vond, dat er te veel op korte termijn werd gedacht. VELSEN. Op de hoek Zeeweg-Wil- lemsbeekweg is donderdagavond een bromfiets met een personenauto in bot sing gekomen. Omdat de personenauto na het ongeval is doorgereden, is de juiste toedracht niet bekend. Het is dan ook meer dan logisch dat de pioniers hier in Umuiden naar het Rij ksinsti tuut voor visserij onderzoek zullen gaan, terwijl er ook een bezoek aan het instituut voor visserij-produkten van het TNO zal worden gebracht. Als het mogelijk is worden de pioniers ook nog rondgeleid op het onderzoekschip Trident of op een hektrawler. Wethouder Ockeloen kon geheel gaan met de heer Schiltmeijer deze zijn verbazing uitsprak over de wijze waarop Amsterdam steeds uitspra ken in het voordeel van een Voorhaven wist te ontlokken. Zo die Voorhaven wordt aangelegd, dan is er geen sprake van het dienen' van de werkgelegenheid voor Amsterdam. Verder, zei de wethou der dat het college niet zo wantrouwend staat tegenover uitspraken van de direc tie van Hoogovens, als sommige raadsle den. Ten aanzien van de woningbouw in de Velserbroekpolder vond hij het onge looflijk zoals G.S. argumenten weet te Ten aanzien van Hoogovens namen de PvdA-raadsleden J. H. Pronk en mevr. J. Bos-de Boer een afwijkend standpunt in. De heer Pronk wees op de verontrus ting door de st^alproductie ten behoeve van de bewapening. Hoewel hij zich afvroeg in hoeverre een gemeente kan inspelen op het thema „vrede” vond hij het offer om meer leefruimte aan Hoog ovens beschikbaar te stellen te groot. Mevrouw Bos sloot zich hierbij aan, mede uit het oogpunt van de grenzen aan een voortschrijdende groei. Op dit punt lagen hun standpunten dicht bij die van Progressief Velsen. Wat uitbreiding van- Hoogovens betreft vond de PvdA, dat er milieunormen opgesteld moeten worden, waaraan geen tomen mogelijk is. Het milieu moet van de PvdA voorrang krijgen boven de groei. Die groei wilde de partij echter niet zonder meer afwijzen. Vraagtekens had men wel over de kwaliteit van de arbeidsplaatsen. Volgens raadslidA. Schiltmeyer moet ook bezien worden of er vestiging van bepaalde'bedrijfsonder delen van Hoogovens elders mogelijk is. Een gezondheidsonderzoek in de IJmond vond de PvdA zonder meer een vereiste. UMUIDEN. In de strijd om het I kampioenschap van bridgeclub De Jump werden de volgende uitslagen genoteerd: V.D.Berg-Kramer sr. 82*/z pt. Bannink- Siegers 78 pt. Barzilai-Strube 77’/s pt. Amsing-Schade 641/’ pt. Dames Biene- ma-V. Sprang 56 pt. Echtpaar Jimmink 54 pt. In groep twee waren de uitslagen: Wareman-Breur jr. 67*/z pt. Bakkum- 'Breur sr. 67 pt. Dames Barzillai-Strube 64 pt. Kramer-Ris 63 pt. Bosma-Tim- mer 58*/2 pt. Boender-Kramer jr. 55 pt. Dames Bosma-Sintenie 52, pt. stelling worden gesproken. De jeugd, die al vroeg in de ochtend met vlaggetjes zwaaiend en met mooi gekleurde mutsen op door huis had gespookt was er name lijk toch nog zo hier en daar in geslaagd Voor Hoogovens achtte de heer R. Wagenaar van DS’70 productieverhoging van vitaal belang. Hij wees erop, dat er dan investeringen in nieuwe installaties nodig zullen zijn, waarbij. het een voor deel is, dat die nieuwe installaties over het algemeen gunstiger zijn voor het milieu. Zonder meer gaf hij toe, dat het Hoogovenbedrijf voor de bevolking na delen heeft, maar daarentegen zijn er ook voordelen in de vorm van werkgele genheid bij het bedrijf of bij toeleve ringsbedrijven. Essentieel vond hij het, dat er in Velsen woonruimte beschik baar blijft voor mensen, die uit hoofde van hun beroep niet te ver van hun werk mogen wonen en sloot zich daarom aan bij de mening, dat bouwen in de Velser broekpolder onvermijdelijk is. bedenken, pleiten. In het Velsense standpunt is nagenoeg niet gerept over de Westelijke Randweg. Deze avond wilde de wethouder dat wel doen, als gevolg van een- die ochtend binnengekomen brief met betrekking tot die weg. Zoals bekend waren er aanvan kelijk drie oost-west uitvalswegen voor de Westelijke Randweg. G.S. wilde de noordelijke uitvalsweg laten vervallen Heemskerk echter had voorgesteld de middelste uitvalsweg te laten vervallen teneinde op die plek woningen te bou wen. Gistermorgen berichtte Rijkswater staat, dat het subsidie voor de aanleg van de Westelijke ,Randweg afhankelijk werd gesteld van de aanleg van de middelste uitvalsweg. Komt die middel ste weg er niet, dan geen subsidie en dus ook geen Westelijke Randweg. „En dat” aldus, de wethouder „zou desa streus zijn voor Beverwijk zowel als voor Velsen-Noord. IJMUIDEN. Koningin Juliana zal woensdag 19 mei aan de Kotterkade in Umuiden het nieuwe instructievaartuig voor de zeevisvaart dopen. Het vaartuig. Uit de woorden van CDA-raadslid Roozendaal bleek, dat men wel iets aan- Per 40 kg.; tarbot 508-248; griet 340- 180; kabeljauw één 108-84; kabeljauw twee 142-110; kabeljauw drie 114-86; kabeljauw vier 86-70; kabeljauw vijf 76- 58; schelvis vier 66-63; schol één 80-63; schol twee 92-65; schol drie 110-61; schol vier 59-36; wijting drie 85-61; makreel twee 6047; schar 84 44. Wat betreft de Voorhaven vond hij, dat die terecht wordt afgewezen. Hij zag echter een oplossing in het uitbreiden van de havenfaciliteiten in Umuiden om arbeidsplaatsen te creëren. Met name wees hij daarbij op de off-shore-activi- teiten, die een stimulans kunnen zijn voor uitbreiding van de havenwerk- zaamheden en indirekt voor de toeleve ringsbedrijven, ook in Amsterdam. Raadslid A. Roozendaal verklaarde dat het CDA vasthoudt aan de noodzaak van woningbouw in de Velserbroekpolder, dat de grens van het industriegebied moet liggen bij de Machineweg en dat een onderzoek naar een Voorhaven van bescheiden opzet beperkt moet blijven tot de bestaande havenfaciliteiten infrastructuur en niet ten koste gaan van natuur en recreatiegebied in de IJmond. Moeilijk had de CPN het met de Voorhaven, omdat ook hier de werkgele genheid in het geding is en met name de Amsterdamse CPN zich een groot voor stander toont. Na een korte uiteenzetting hoe groot de problemen van de Amster damse werknemers en werklozen zijn, vond G. Hoorn toch, dat het nut van een Voorhaven duidelijker moet worden aangetoond voor hij zich erachter kan stellen. „Tot nu toe zijn we tegen de Voorhaven geweest”, zei hij. Aangezien hier geen voorstel van B. en W. aan de orde was, behoefde het college van B. en W. het gemeentebeleid dan ook niet te verdedigen tegen opmer kingen uit de gemeenteraad. Overigens liep het gesprokene vrijwel parallel met het standpunt van het college. Daarom dat burgemeester drs. J. Reehorst en wethouder C. Oekeloen slechts op enkele punten terugkwamen en hier en daar een aanvulling gaven. Aan Hoogovens was het grootste ge- i deelte van het CDA-standpunt gewijd. Het CDA meent, dat de staalproductie pas dan kan worden ingekrompen, als we de staalconsumptie beperken en er in slagen de behoeftecreatie af te remmen. Een principiële daad stellen door uit breiding te verbieden zag het CDA niet zitten. Wat betreft het werkgelegenheids aspect wijst het CDA erop, dat de arbeidsmarkt in de IJmond weinig be hoefte heeft aan uitbreiding van arbeids plaatsen, ook al omdat de huisvesting dan nog grotere problemen zou geven. Wat betreft het milieu merkt het CDA op, dat vaststaat dat de hinder van stof en geluid nu al de normen overschrijdt en dat op andere gebieden een over schrijding van de grenswaarden dreigt. Daarom achtte het CDA het vaststellen van normen hoogst noodzakelijk. Het liefst zag de heer Roozendaal dat de rijswetten op het gebied van het totale milieu gereed zijn voor de beslissing over eventuele uitbreiding van Hoog ovens valt. Als dat niet het geval is, dan voelt het CDA erg veel voor de sugges tie van Beverwijk om de normen vast te leggen in een overeenkomst tussen Rijk, Provincie, Hoogovens en de drie IJmondgemeenten. Weinig vertrouwen had Roozendaal in G.S. die bereid zijn onaanvaardbare toestanden toe te staan om financiële redenen. Voorbeeld van deze houding vond hij het niet door laten gaan van de afbraak van de wo ningen bij de PEN-centrale. Ingaande op andere punten uit de Nota van Uitgangspunten onderschreef de partij de mening van het college van Velsen, dat de Machineweg de grens moet vormen van het industrieterrein van Amsterdam. Wat betreft het verkeer en vervoer staat de PvdA niet afwijzend tegenover de aanleg van een tweede tunnel onder het kanaal, de Wijkertun- nel. Men zou het bezwaarlijk vinden als de spoorlijn aan de noordzijde van het Hoogoventerrein gebruikt gaat worden voor overslag van grondstoffen en erts, omdat men vindt, dat deze activiteit in de Amsterdamse haven thuishoort. Ten aanzien van Schiphol wilde de PvdA Velsen ervoor waken, dat er geen vijfde baan wordt aangelegd, maar vond dat er wel een snelle beslissing moet komen over al dan niet aanleggen van een tweede nationale luchthaven. J. M.. Gravemaker-de Looze, z., Umui den; A. Pols-de Jong, d., Umuiden; W. van der Zee-Datema, d„ Santpoort; G. van Wonderen-Ros, d., Umuiden; W. J. Korf-de Jong, d., Umuiden; M. van Veen-van deh Bos, d., Driehuis; M. C. Nicclai-van der Kammen, z., Umuiden; H. H. Lups-Rijskamp, z., Haarlem; R. C. Moót-Vrolijk, d., Umuiden; A. C. M. Wolf-Wacker, z., Umuiden. Het Koninklijk Onderwijsfonds voor de scheepvaart heeft zich op verzoek van cte visserijscholen in ons land bereid verklaard dit visserijvaartuig te doen bouwen en reden. Het vaartuig zal plaatsbieden aan 20 leerlingen, die op toerboert een reis zullen maken. Zij krijgen aan boord een praktische opleiding om hen vertrouwd te maken zowel met de verschillende vismethoden en de visverwerking, als met de navigatie, waarbij óverwegend op de Noordzee zal worden gevaren. Het schip zal in beperkte mate dienstbaar kunnen zij n voor visserij-onderzoek. De bouw en de exploitatie geschieden met volledige subsidie van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. De be manning zal bestaan uit 18 man, van wie drie man bovenrol. In verband met het karakter van het schip zijn door de Scheepvaartinspectie speciale eisen ge stéld met betrekking tot de veiligheid. De „Koningin Juliana” is als hektrawler gebouwd door de b.v. Sleephelling Maat schappij Scheveningen. Burgemeester Reehorst merkte op. dat de beslissing over de Voorhaven zeker niet in 1977 zal komen. Dat jaar name lijk zijn er verkiezingen en is er een kabinetswisseling, zodat het wel tot 1978 zal duren voordat er een beslissing zal vallen. Prijzen in guldens. Per 1 kg.: grote tong 11,59-11,38; grootmiiddel tong 14,66 14,29; kleinmiddel tong 12,72-12,32; tong één 11,53-10,94; tong twee 9,30-9,80; tarbot 13,84-13,05; zalm 16,81-15,07. UMUIDEN. Aan de donderdag- markt werd aangevoerd: 1.190 kg. tong, 75 kisten tarbot en griet, 815 kisten kabeljauw, 13 kisten schelvis, 182 kisten wijting, 1232 kisten schol, 36 kisten schar, 23 kisten makreel en 112 kisten diversen. z W j I i i j I

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5