Bethelschool nam afscheid van meester W. A Hoekstra Huren van flatgebouw Humanitas hoog Andere partijen kregen uitstel voor repliek Ontslag notaris mr. J. Engelhart Ir. L. Stoelinga blijft in dat gekke, maar fijne Beverwijk wonen Kans op HEMA in centrum De Bever Expositie wil gesprek over beeldtaal op gang brengen PvdA stookt oude vuren op onder Stichting Woningbezit ■I - JJ|g NA 16 JAAR LAGER ONDERWIJS NAAR DUINWIJK-MAVO Discountmarkt Kien gaat dicht Directeur Openbare Werken met pensioen TENTOONSTELLING VERKOOP STER Geef bonbons van hazenberg U steelt er harten mee „BEELDVERHAAL” IN HEEMSKERK 9 19 7 6 BEVER WIJK-HEEMSKERK 3 O V R IJ D A G APRIL Motie Oud zeer Per 1 mei 1977 „Rechteloos” sits Voor tijdelijk 2 mnd.) vragen wij een in onze afdeling dameskonfektie 1 MODEHUIS I PLEIN 1945 no. 1 - IJMUIDEN t I Telefoon (02550) - 10323 Onderwerpen Slordig (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) een (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) kopers. (Van een onzer verslaggeefsters) de van (ADVERTENTIE) I de te de Wie de tentoonstelling wil bezoeken, kan tot en met 16 mei in het expositie gebouw terecht op woensdag, vrijdag, zaterdag en zondag van 14 tot 17 uur. Op de vrijdagmiddagen zijn er tevens rondleidingen voor verschillende klas sen; van de bezoeker wordt dan uiter aard enige bescheidenheid verwacht. „Beeldverhaal” is opgebouwd ui t een aantal hoofdstukken. Om enkele van de onderwerpen te noemen: het gebaar als mogelijkheid tot contact tussen mensen, vormen en kleur, glad en ruw, de beel dende expressie in kleding en auto’s, „afspraken” over de betekenis van men sen en voorwerpen in schilderijen, de schilderkunst en de reclame. Tot 18 mei zullen dagelijks een viertal rondleidingen worden gegeven voor de Heemskerkse scholen. Tevens is aan de scholen lesmateriaal ter beschikking ge steld om de gedachte van het „beeldver haal” verder in de klas te kunnen uit werken. van de Duinwijk-mavo. Zijn opvolger wordt de heer F. Koning uit het Gro ningse plaatsje Baflo. Donderdagmorgen namen de 105 leer lingen van hun meester afscheid. Na een cabaretvoorstelling werd hem namens de jongens en meisjeseen transistor-radio aangeboden. In de avonduren ging het feest voor de zesde klassers door toen ouders en- oudste leerlingen ’een recht bankzitting speelden en de heer Hoek stra als „hoofdverdachte” in het bankje zat. Personeel en de bestuurscommissie van de school boden hem na afloop een scheepsbel en een lamp voor zijn boot aan. De heer H. de Bruin, voorzitter van het christelijk kleuter- en basisonder- Vrijdagmiddag 7 mei is hij het mid delpunt van een afscheidsreceptie in het Stadskantoor, waarna Stoelinga als amb teloos burger het huis der gemeente zal verlaten. Op weg naar andere, wat vro- lijker zaken dan (we doen een greep) het bouwrijpmaken van Westertuinen, de te krappe deur van de brandweerga- rage. de reiniging, de brandbestrijding, de onkruidbestrijding, het schoonhouden van de stad Beverwijk, die hij in de loop der jaren een gekke, maar fijne gemeente is gaan vinden. wijs in Beverwijk en Heemskerk, kwam tijdens de gezellige receptie in de mid daguren namens het bestuur met handpeiloompas op de proppen. ten. Iedereen is ervan overtuigd, dat, nu V. en D.. heeft besloten in Heemskerk geen Vendette te stichten, de HEMA in het in aanbouw zijnde warenhuis van De Bever zal trekken en de ruimte van de supermarkt nodig heeft voor een hal en meerdere entrees van de vestiging. Overigens liet de Beverpromotieclub weten al vorig jaar november sceptisch tegenover d e Kien-vestiging te staan. „Het paste niet in het totaal pakket van de Bever”. Bekend werd gemaakt, dat de koffieshop nu definitief is verhuurd en binnenkort open gaat. Naast het Chinees restaurant komt een bloemenzaak. Daar mee zijn alle winkels van de eerste fase dan verhuurd. In de Bever zal vrijdag avond 7 mei (koopavond) van 7 tot 9 uil? Steve Meder met zijn magic-orgel optre den. en dan zou in hele procedure HEEMSKERK. In het tentoonstel lingsgebouw aan de Constantijn Huy- gensstraat is maandag „Beeldverhaal” van start educatieve tentoonstelling maar tevens gebeurtenissen en dingen uit het dagelijks leven. van grond, waarbij de belangen en rech ten van de uiteindelijk rechtverkrijgen den van bouwgrond wordt gewaar borgd”. De raad zou daarbij t>ok de aan b. en w. gedelegeerde bevoegdheid (bij raadsbesluit van mei 1962) tot het opleg gen van bijzondere voorwaarden op moeten schorten. Burgemeester Nielen, die al eerder had laten blijken, dat hij het aan de orde stellen van een dergelijke veelom vattende en zwaarwegende kwestie bui ten de raadsagenda om en dus onvoor bereid wat de andere partijen in de raad betreft, moeilijk nog als een interpellatie kon beschouwen, hanteerde tegen half één ’s nachts artikel 30 van het regle ment van orde voor raadsvergaderingen om de hele zaak te verdagen en de vergadering te sluiten. Eindelijk krijgt hij weer eens de tijd voor een langdurige boottocht door Frieslands’ wateren, volgens hem nog steeds de fraaiste provincie van Neder land. „Als je daar vaart heb je geen last van sluizen en hoogteverschillen en Friesland is zo rijk aan water dat je overal met je bootje kan komen”. Hij geniet er nu al van. Van die vele weken durende bootreis in juni. Ir. L. Stoelinga is geen man, die je overrompelt met een flink uit de kluiten gewassen woordenstroom. Hij beperkt zich tot het aanstippen van de velfe problemen, die hij in zijn 23-jarig dienstverband bij de gemeente Bever wijk heeft meegemaakt en kijkt je dan met glimmende oogjes aan alsof hij zeggen wil: dat heb ik eventjes mooi gezegd. Geen gemakkelijke prater, die ir. Stoelinga, die in het Stadskantoor de leiding heeft van een afdeling openbare werken, die met 70 mannen en vrouwen tot de grootste afdeling van het Stads kantoor behoort. „Toen ik hier in 1953 kwam telde de dienst 25 mensen. Bever wijk was nog in opbouw en ik kreeg de opdracht veel en snel te bouwen en aan dat tempo de dienst openbare werken aan te passen. Nu hebben we 70 mensen, uitgezonderd het personeel van de plant soenendienst en de dienst reiniging”. Stoelinga geeft hoog op van zijn per soneel. „Zonder die jongens kan ik toch niets beginnen. Als directeur van open bare werken heb je zoveel dingen in de gaten te houden en ik moet zeggen, dat de afdeling de zaakjes goed onder con trole heeft. Als openbare werken ben je voortdurend in het nieuws, omdat je vaak letterlijk ën figuurlijk aan de weg timmert. Doen we het niet goed, dan ziet iedereen dat. Ik vind het wel eens jam mer, dat alleen die dingen in de publici teit komen die op een of andere manier fout zijn gegaan.” Stoelinga vertelt, dat hij vaak trots is op hetgeen zijn mensen presteren en zich dan ook afvraagt waarom een goed uitgevoerde klus nooit In die vier foliovellen had de heer Verhoeven wel het een en ander over hoop gehaald, want in feite was daarin uitvoerig de oude en al zeer lang spelen de kwestie op schrift gesteld van de PvdA contra de Stichting Eigen Woning- bezit en de «cumulatie van funkties van topambtenaren van de gemeente in het bestuur van de Stichting. Alle oude grieven werden nog eens op een rijtje gezet. De oorzaak van alle controversen daarover ligt volgens de PvdA in een in mei 1962 genomen raadsbesluit inzake de verkoop van bouwterreinen, waarbij de raad aan het college heeft gedelegeerd om naast de algemene verkoopvoor waarden bijzondere voorwaarden te mo gen stellen. In OosterwijkZuidbroek is de totale bouwgrond voor koopwoningen door de gemeente aan de Stichting Eigen Wo- ningbezit verkocht onder de conditie, dat de stichting de bijzondere voorwaarden weer moet opleggen aan de uiteindelijke Omdat men uiteraard wel kon ver moeden, dat de meerderheid van de raad bepaald nog wel iets aan dit betoog wil weerleggen en er zeker nog een heleboel over zal willen zeggen, heeft de Partij van de Arbeid dit alles buiten de tekst van de motie gehouden waarmee de raad verzocht werd in te stemmen. Daarin werd alleen gevraagd: „Zo spoe dig mogelijk het overleg te openen om te komen tot een raamregeling voor bijzondere voorwaarden bij de uitgifte BEVERWIJK.- Ook na zijn pensioene- ring als directeur van Openbare Werken, het Grondbedrijf en het Woningbedrijf, blijft gemeente-ambtenaar ir. L. Stoelin ga een druk bezet man. Bang dat hij als 65-jarige Beverwijker thuis duimen zal moeten draaien is ie niet, want zijn motorboot in het waterrijke Friesland, de provincie waar hij in het piepkleine dorp Oude Nirduw is geboren, zijn bloe mentuin, de knutselkarweitjes in huis en de vele wandelingen in het PWN- duin reservaat behoeden hem voor dat verve lende niets doen De 1000 m2 grote discountmarkt van Kien ging in november vorig jaar open. Drie maanden geleden circuleerden in Beverwijk al geruchten als zou Kien (samenwerking van De Gruyter en Schuitema) dicht gaan. Vanwege de sterk gekelderde omzet moest men zelfs drie personeelsleden ontslaan. Het bestuur van de Beverpromotie club verwacht geen nieuwe huurder voor de supermarkt te kunnen begroe- In lange foliovellen heeft de heer Verhoeven uiteengezet waarom men dat nodig vindt. In het verband van dit verslag kunnen wij onmogelijk zijn aan tijgingen letterlijk weergeven. Die zullen stellig ook bij de behandeling in een volgende raadsvergadering aan de orde komen. Samenvattend wordt de Stich ting Eigen Woningbezit „willekeur”, „manipulaties met grond”, „onjuiste voorlichting”, „het op onreglementaire wijze 1 ospeuteren van hogere subsidies BEVERWIJK. De minister van Jus titie heeft op zijn verzoek aan notaris mr. J. L. T. Engelhart eervol ontslag verleend uit het ambt van notaris. Het ontslag gaat op 1 april 1977 in. BEVERWTJK. Discountmarkt Kien in het winkelcentrum De Bever sluit op 3 mei haar deuren. De sluiting van deze supermarkt werd deze week middels borden in de zaak aan het publiek bekend gemaakt. Ook Mr. Minute (hak kenbar) heeft plannen om de winkel te slipten. Eveneens op 3 mei. expositie gegaan. Deze werd samen gesteld door de Tentoonstellingsdienst van de Culturele Raad Noord-Holland in samenwerking met Dan van Golberdinge (conservator van het Arnhems Gemeen temuseum) en van Fred Marschall (Neerlandicus). de krantenkolommen haalt. Hij kijkt je doordringend en langdurig aan. De Beverwijker is een kritisch burger, vindt hij. Daar heeft hij wel eens moeite mee. De Beverwijker vindt hij ook slor dig en wijst dan op de rommel, die hij overal in de stad ziet. „Mensen, mensen, denk ik dan wel eens. Het ziet er toch netjes uit en toch gooi je er weer rommel neer. Dat be grijp ik niet”. Desondanks wil hij wel nadrukkelijk zien worden vermeld dat hij fijn in Beverwijk, aan de Vondel- laan, woont en niet van plan is na zijn pensionering de wijk de rug toe te keren. „Beverwijk is echt een fijne stad. Ik heb ’t zien groeien. Ik heb meegeholpen aan de uitwerking van de plannen. Toen ik hier in 1953 kwam waren ze bezig met de bouw van de Kuenenpleinw.jk. Daarna kwamen de flats in Meerestein. Ja, die flats. Een kwart eeuw geleden vonden we dat de juiste oplossing van de groeistad Beverwijk. Aversie tegen de plannen was er niet. In die tijd was toch niet te voorzien, dat het autopark zo’n verschrikkelijke groei zou doormaken. Niemand zag toch in dat de straten te smal waren. Maar kijken we nu naar 1976 met die anderhalve parkeerplaats per nieuwe woning. Nu ontvangen we klachten, dat er in een wijk te veel verharding, te veel steen, is gelegd. We willen meer groen, zeggen ze”. Hij kijkt je doordringend en langdurig aan. Stoelinga, niet alleen directeur open bare werken, maar tevens brandweer commandant, heeft het de laatste jaren wat minder druk gekregen. „De stad is vol en zoveel kunnen we niet meer doen”. De dag, dat hij zijn bureau in zijn immense kamer in het Stadskantoor moet ontruimen en plaats zal gaan ma ken voor zijn opvolger, ir. Hoogeveen, thans adjunct-directeur („pluim voor Hoogeveen. Hij doet het uitstekend”), nadert met rasse schreden. De heer Verhoeven gaf een opsom ming van alle contracten en notariële akten via welke dit allemaal is geregeld, om tot de conclusie te komen „dat de koper totaal aan de stichting is overge leverd, onder curatele wordt gesteld en volkomen rechteloos is”, om verder vast te stellen, dat de gemeenteraad alle controlerende bevoegdheden heeft afge staan en de Stichting „alle macht op het gebied van bouwen, kopen en verkopen van grond op legale wijze in handen heeft gekregen”. Daar wil de PvdA ver andering in brengen, opdat die macht weer aan de gemeenschap en dus aan de gemeente komt. van de hogere overheid (gemeenschaps geld) en dergelijke verweten. In feite trekt men open wat ex- fraktievoorzitter M. J. de Groot recente lijk „een stinkput” noemde en waarvoor hij door het stichtingsbestuur in een kort geding voor de rechtbank ter ver antwoording is geroepen. De rechter doet volgende week woensdag uitspraak. De PvdA stelde nu opnieuw aan de kaak, dat topambtenaren van de ge meente onder meer de funktie van voor zitter, secretaris en penningmeester ver vullen in het stichtingsbestuur. „Maar”, zegt de PvdA dan aan het einde van het betoog nadrukkelijk': „Wij hebben geen hekel aan eigen woningen of eigen-woningbezitters. Wij vinden dat de stichting Eigen Woningbezit goed werk kan doen en ook heeft gedaan en deze interpellatie gaat niet tegen perso nen, maar tegen een bestuurlijke mis stand”. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. AI geruime tijd be staat het plan van Humanitas om in de hoek van Maerelaan en De Baandert een flatgebouw te stichten voor onvolledige gezinnen en bejaarden. Onder meer daartoe heeft de gemeente een strook grond langs de Maerelaan buiten het bestemmingsplan Neksloot gehouden om de vaststelling daarvan niet te vertragen. B. en W. hebben thans van de provin cie „het verzoek” gekregen om de voor bereiding van de bestemming van die strook grond voorlopig te staken. In het kader van de officiële procedure moet een bij de provincie ingediend verzoek worden teruggetrokken. Doet men dat niet dan gaat de provincie afwijzend beschikken en dan zou in een later stadium de hele procedure opnieuw moeten woeden ingezet. Trekt de ge meente het verzoek in, dan blijft er overleg met de provincie mogelijk. Dat is een formele procedurekwestie. Waar dit alles om gaat is, dat provincie bezwaar maakt tegen de hoge huren die Humanitas volgens bestaande plannen in rekening zou moe ten brengen en die door de provincie niet worden geaccepteerd. Dit is vorige week telefonisch aan B.en W. meegedeeld. Zodra de inhoud van dit telfoongesprek schriftelijk is be vestigd zijn B. en W. van plan in overleg te treden met Humanitas om die huren zodanig omlaag te krijgen, dat deze acceptabel worden voor het provin ciale bestuur. BEVERWIJK. Hoofdonderwijzer W. A. Hoekstra van de Bethelschool in de Populierenlaan kan met een gerust hart zijn hobby het varen met de boot gaan beoefenen. Donderdagmiddag en - avond werd hem van alle kanten ge schenken overhandigd, die hij op de boot best kan gebruiken- Meester Hoekstra verlaat de Bethel school, waar hij bijna zestien jaar lang als hoofd heeft gestaan. Met ingang van het nieuwe schoolseizoen is hij directeur De samenstellers hebben zich vooral gericht op het onderwijs en met name op de leerlingen van de vijfde en zesde klas van de lagere school. Aan de hand van kunstwerken, reproducties, foto’s en teksten wordt geprobeerd de leerlingen bewuster en kritischer te laten kijken naar allerlei beeldmateriaal. Afbeeldin gen en gebaren, maar ook kleuren en materialen spreken immers een eigen taal. Soms is dat zelfs een vreemde taal, wanneer om een of andere reden ons de betekenis daarvan ontgaat. Om die taal te leren verstaan zou je eigenlijk een woordenboek nodig hebben, of nog beter een „beeldboek”, waarin de betekenis van wat je ziet wordt verduidelijkt. Je kunt dan echter niet volstaan met sim pele korte vertalingen, vaak is daar een verhaal voor nodig. Vandaar ook de titel van de tentoon stelling „Beeldverhaal”: geprobeerd wordt een gesprek op gang te brengen over de betekenis van de beeldtaal. Uit gangspunt daarbij znijn niet alleen werkstukken uit de beeldende kunst,- HEEMSKERK Voor de Heems kerkse gemeenteraad begon de koningin- nedagviering vannacht in de raadzaal met een door de burgemeester aangehe- ven „Lang leve de koningin”. De debat ten hadden opnieuw zoveel tijd gevergd dat men pas tegen half één naar huis ging, nadat de burgemeester had beslo ten de beantwoording en eventuele dis cussies over een interpellatie van de PvdA naar de volgende vergadering te verdagen. Interpelleren kan vertaald worden met opheldering vragen over of vragen stellen buiten de orde, in dit geval buiten de agenda om. In een raadsverga dering gaat het dan meestal om betrek kelijk korte, actuele vragen. Toen de raad aan de PvdA toestem ming had gegeven om aan het einde van de vergadering, die nu dus uitliep tot na twaalf uur, te interpelleren ging de heer J. C. Verhoeven van de PvdA ruim vier dichtgetikte foliovellen voorlezen en werd daar ook nog even een motie aan verbonden waarover de raad een besluit zou moeten nemen. Dat werd te gortig en dus volgde verdaging. Donderdagmiddag werd in de aula van de Bethelschool een afscheidsreceptie aan schoolhoofd W. Hoekstra aangebo den. Hier onderhouden de heer J. Meij secretaris van het christelijk kleuter- en basisonderwijs in Beverwijk en Heems kerk (links) en de heer Mol, hoofd van de LTS (rechts) zich met het echtpaar. Hoekstra.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9