Texas voor Reagan en Carter Plan Kissinger voor hulp aan Sahellanden Panagoulis s Paddestoelen in V oedingsbond zuidpoolgebied NKV: FNV-top beïnvloedt leden 20 Werkgevers aandeel sociale premies voor overheid twee dagen laag: SPOKBEF 2^ is een misdrijf” „Dood van DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN overgelukkig Joop Brand Beroep op geïndustrialiseerde naties In België brood en sigaretten duurder Onvrij bezoek INBRAAK BIJ DIOR PPR: 11 1 Zonnige perioden AGENDA r Aantal pagina’s vandaag: Het woord is aan... DORSMAN I Moederdagkaart mfummmmmmmnmwmmn w Italiaanse patholoog-anatoom: ie k Schitterwit gebit 2 3 b 10 10 end pagina 7 DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN P ings- ’nmmnmfmnmnmmHmmm, AUTO VERZEKERING beloont BETERE rijders 5 jaar schadevrij auto niet ouder dan 3 jaar. Interieurverzorging D. SLECHT W X IJmuider Courant I Losse nummers 60 i I p iaai f 146 90 lp post I 189 t 37 40 p kwartaal lp post f 49 HoofdredactieJ os L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling p mnd I- De Sahellanden 1916 (Zie ook pagina 2). een (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) (Zie ook pagina 3) (ADVERTENTIE) het einde naar 448 Gedempte Oude Gracht 97 -103 -105 tel 32 46 50 t ATHENE. „De dood van Panagou lis is een misdrijf.” Dit verklaarde gister avond, na een tweede lijkschouwing, dr. Durante, een Italiaanse patholoog-ana toom, die speciaal is overgekomen op verzoek, van de familie van het Griekse kamerlid Panagoulis. Dr. Durante heeft wereldfaam gekregen door zijn bevin dingen in de affaire van de moord op de filmregisseur Pasolini. MAANDAG 3 MEI 1976 66e jaargang nummer 1*3 all-risk 357,— 418,— ken. Wel onverwacht is de omvang van Fords nederlaag. Zijn politieke adviseurs vrezen dat die een duidelijke nawerking zal hebben, wanneer morgen voorverkie- xingen worden gehouden in Indiana. Mocht Ford daar weer verliezen, dan krijgen zijn kansen op de Republikeinse kandidatuur voor het presidentschap een gevoelige knauw. Zelfs het dragen van grote cowboy hoeden mocht Ford niet baten. Ook dat, zo vonden kennelijk de meeste Tex- anen, kan Reagan beter. de mati- (Van onze speciale medewerker Ab Courant) DAKAR (UPI, AP). Een ontwikke lingsfonds van 7,5 miljard dollar is no dig voor de uitvoering van een Ameri kaans plan voor hulp aan de door ver schrikkelijke droogte geteisterde Sahel landen. De paddestoelen hadden bruine hoeden en staken, in groepjes van zes tot acht stuks, ongevr tien centimeter boven de mosvegetatie uit, aldus Tass. Libanees spreekwoord Of de haan kraait of niet, de dag breekt toch aan. UTRECHT(ANP). Breng het werk geversaandeel in de sociale premies voor rekening van de overheid en verhoog de vennootschapsbelasting. Dit verwacht de PPR van het kabinet-Den Uyl als maat regel om het aantal arbeidsplaatsen te vergroten. Onverwacht grote 4 nederlaag Ford PPR-kamerlid Jansen zette, zaterdag tijdens een vergadering van de PPR- kerngroep (partijraad) over de bezuini gingsoperatie van het kabinet-Den Uyl uiteen dat van een dergelijke maatregel het hele bedrijfsleven zal profiteren, ter wijl de lasten op de schouders van de sterksten terecht komen. Bedrijven die geen winst maken betalen namelijk geen vennootschapsbelasting. Jansen zag deze maatregel als onder deel van een nieuwe aanpak waarvan de erkenning dat nauwelijks verdere mate riële groei zal plaatsvinden, deel uit maakt. Eerder nog zal volgens de radi calen het tegendeel het geval zijn. Deze opvatting werd gehoord in een met overgrote meerderheid aangenomen resolutie van het partijbestuur, waarin werd gesteld, dat het streven van de regering naar een groei van het nationa le inkomen met driedriekwart percent per jaar alleen aanvaardbaar is als aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. Daartoe behoren onder andere het veilig stellen van een versnelde verbetering van het welvaartsniveau in de derde wereld en verbetering van de kwaliteit van de arbeid en arbeidsomstandigheden. Zie verder pagina 2. De nederlaag van de president kwam op zichzelf niet onverwacht, want Texas met zijn vele conservatieve politieke denkers vormt een van Reagans bolwer- Weersverwachting van het KNMI tot dinsdagavond: ge prijscompensatie een schuldcomplex aangepraat krijgen en weigert daarom de leden een gebrek aan solidariteit te laten aanwrijven. MOSKOU (Reuter). De bemanning van het permanente Russische station „Bellingshausen” in het Zuidpoolgebied heeft daar paddestoelen aangetroffen. Volgens het persbureau Tass, dat de vondst meldde, was het de wetenschap tot dusver onbekend dat er in Antarcti ca paddestoelen voorkomen. verzekert 't wel INFORMEER thans een behoorlijk figuur te slaan in Texas, hoewel insiders een nederlaag als vrijwel onvermijdelijk aanmerkten. Scherpr dan voorheen had hij zich uitgelaten over de capaciteiten van zijn tegenstander en in het algemeen lijkt ook in de komende weken de Republi keinse verkiezingsstrijd op het scherp van de snede te zullen worden uitge vochten. In een gisteren in Indiana gehouden verkiezingstoespraak heeft Ford ondei meer gezegd dat Amerjka’s NAVO-bond- genoten behoren te weten dat de opzet van de verdragsorganisatie in zekere mate in gevaar zou komen, als Italië of welk ander westers land ook onder de invloed zou komen van de communis ten. „Zou dit het geval worden dan zouden wij onze positie ernstig moeten herzien.” cat.w. 9000,— 12000,— tel. 02507-4534 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, 9 Beurs8 Radio en televisie Strips Kunst11 Sport 13,14,15,16, 17, 18, 19 (Van onze redacteur in Washington H. Kolb) WASHINGTON. De voorverkiezingen in Texas zijn voor president Ford een bittere teleurstelling geworden: hij werd vrijwel weggevaagd door zijn enige concurrent in het republikeinse kamp, de oud-gouverneur van Californië, Ronald Reagan. BRUSSEL (ANP). Het brood is vandaag in België duurder geworden, (ongeveer 7 tot 10 cent per brood) ert de prijs van sigaretten gaat met ingang van 9 mei met ongeveer 7 cent omhoog. Op 1 juli voügt in België nogmaals een brood- prijsverhoging. Het bondsbestuur van de Voedings bond deed deze aanval op het federatie bestuur na raadpleging van de bedrijfs- ledengroepen over de discussienota van de FNV over het arbeidsvoorwaardenbe leid per 1 juli. Van de vertegenwoordigers van leden is 77 percent tegen nieuwe ging in het inkomen en de rest wil de vakbeweging in het loonoverleg enige onderhandelingsruimte geven. De bond als geheel eist dan ook volledige prijs compensatie. De Voedingsbond vindt dat er geen nieuwe argumenten zijn aangedragen die een extra aanhalen van de buikriem per 1 juli rechtvaardigen. Verkiezingsanalisten hebben als een van de belangrijkste redenen van fords nederlaag in Texas het overlopen van vele Democratische kiezers naar Reagan genoemd. „Democraten die normaal nog niet eens naar een Republikein zouden kijken, zijn op hem komen stemmen”, juichte een van Reagans campagnelei ders. De Democratische stemmen die Rea gan heeft gekregen zouden voornamelijk afkomstig zijn van aanhangers van Ge orge Wallace, gouverneur van Alabama, die in Texas altijd veel stemmen heeft getrokken, doch nu in de loop van de verkiezingscampagne geheel op de ach tergrond is geraakt. Bij de Democraten heeft Jimmy Car ter dan ook vrijwel ongehinderd de meeste gedeiegerdenstemmen voor de Nationale Conventie, waar de uiteinde lijke kandidaat wordt aangewezen, in de wacht kunnen slepen. Hij bleek tevens beduidend sterker dan de democratische senator van Texas, Lloyd M. Bensen. die als „zoon van het land” op de kieslijsten stond, maar zijn kandidatuur inmiddels heeft ingetrokken. Het resultaat in Texas is mede beïn vloed door een ongekend grote opkomst van de kiezers. Stemlokalen waar door gaans slechts een handvol Republikeinse geïnteresseerden verschijnen, kregen nu vele honderden kiezers te verwerken. Ford had zich de laatste dagen bijzon der ingespannen om tegen Reagan al- Perioden jnet zon maar ook plaat selijk een bui. Matige tot krach tige wind uit west tot noord west. Minimumtemperaturen on geveer 6 graden. Maxima morgen van 10 graden aan zee tot 14 graden plaatselijk in het binnen land. Kist, Van Marwijk en Goedhart na de winnende treffer. Prinses Beatrix en prins Claus zijn voor een strikt persoonlijk bezoek in Israel, maar in dat land kan nauwelijks enige aandacht aan dit toch zo belang rijke Nederlandse bezoek worden be steed. De Nederlandse regering heeft in overleg met de Israëlische autoriteiten zoveel restricties aan dit bezoek opge legd, dat er van enige persoonlijke be wegingsvrijheid der prinselijke bezoekers vrijwel niets is overgebleven. Bovendien wend er geen enkele persfaciliteit ver leend, zodat noch Nederlandse, noch Is raëlische journalisten in staat zijn met de vorstelijke bezoekers in contact te treden. Achteraf beschouwd is het nog een meevaller dat de Nederlandse regering toestemming tot dit bezoek heeft gege ven. Waarschijnlijk heeft het prinselijk paar die toestemming al geruime tijd geleden verworven, zodat het kabinet niet meer op zijn besluit kon temgko- men. Want het is duidelijk dat de laatste verwikkelingen in Israel de Nederlandse regering aanleiding hebben gegeven ie dere vorm van sympathie ten opzichte van Israel op een goudschaaltje te we gen. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat de Nederlandse regering zich op een of andere manier verplicht voelt, over alles wat in Israel gebeurt haar goed- of afkeuring uit te spreken. De laatste tijd zijn de afkeuringen veelvuldiger dan de goedkeuringen, omdat er in de bezette gebieden sprake is van incidentele ge beurtenissen die een bijzonder harde taktiek van de Israëlische regering tegen over de bevolking in die gebieden ver raden. Dat is met name het geval op de westelijke Jordaanoever en in de Gaza- strook, waar zich van oudsher de ver- zetshaarden der Arabische „illegaliteit” bevinden. Die harde taktiek (waarbij al een aantal doden zijn gevallen) is voor een groot deel een reactie op een zeer tolerant bewind in het verleden, dat erop gericht was de bevolking van deze gebieden zoveel mogelijk de eigen iden titeit te doen bewaren. Die politiek heeft gefaald, waarna de orthodox joodse in vloeden in de regering aan kracht won nen en ook de stroming die op annexatie van deze gebieden aandrong, zich sterker kon doen gelden. De Israëlische regering had geen andere keus dan de reilen krachtig te onderdrukken, om de politie ke invloed van de orthodoxe reactionai ren niet nog meer koren op de molen te leveren. Dit alles heeft niets te maken met de nog altijd bedreigde positie van Israel temidden van zijn vijanden. Als Neder land dit oorspronkelijk argument voor zijn steun aan Israel vergeet, oordeelt het zonder politiek onderscheidingsver mogen. Prinses Beatrix en prins Claus beoordelen de situatie blijkbaar zuiver der. Helaas zijn zij niet vrij om te zeggen wat zij denken. Maar dat weet men nu in Israel nog des te beter. Minister Kissinger heeft dit plan za terdag tijdens zijn bezoek aan Senegal ontvouwd. Doel van het plan is de „Sahara terug te dringen”. De Ameri kaan deed een beroep op de geïndustria liseerde landen geld beschikbaar te stel len voor het ontwikkelingsfonds. „De traditionele hulpmethodes zullen voor dit plan niet voldoende zijn”, aldus Kissinger. Hij zei dat een internationaal ontwikkelingsprogramma voor de Sahel landen hun afhankelijkheid van de re genval zou verminderen en de voedsel- produktie zou stimuleren. Zo’n internati-1 onaal opgezet project kost aldus de Amerikaanse minster veel minder dan de eindeloze afzonderlijke hulppo gingen. Kissinger zei dat de Sahel binnen tien jaar in een normaal jaar net zoveel graan zouden moeten invoeren als tij dens de grote droogte als er geen hulp zou worden geboden, omdat de Sahara steeds verder oprukt. Een grootscheeps herbebossingsprogramma moet de woes tijn terugdringen. UTRECHT (ANP). De Voedings bond NKV keurt de manier af waarop de top van de FNV de leden wil beïn vloeden bij het bepalen van een stand punt over de prijscompensatie per 1 juli. De bond zegt het onaanvaardbaar te vinden dat leden die kiezen voor voliedi- PARIJS (DPA). Onbekenden heb ben de afgelopen nacht ingebroken in een gebouw van het modehuis Dior in de buurt van de Champs Elysees. De inbrekers namen twintig bontmantels, waarvan de waarde op een miljoen franc wordt geschat, mee. Alle auto-uitlaten —30% Alle Fiat plaatwerk 20% MERKACCU'S v.a. f 99.- Fiat onderdelen tot 50% AUTO-EUROPA-ITALIE Jansweg hoek Parklaan (023-320232) Een eveneens speciaal overgekomen expert van de Fi-atfabrieken meent dat Panagoulis zaterdag opzettelijk van de weg is gedrukt door een hem inhalende auto. Met verslagenheid heeft de Atheense bevolking kennisgenomen van de dood van de nationale verzetsheld Panagolis. Sinds het ongeval verzamel den zich op de plaats des onheils hon derden mensen die er bloemen uitstrooi en. Ook de officier van justitie, belast met deze zaak, verklaarde dat er vele duiste re punten zijn. Op de plaats van het ongeluk is de weg breed, en overzichte lijk, er zijn geen remsporen en op de auto van Panagoulis zijn verfsporen aangetroffen van een andere auto. Een ooggetuige zou gezien hebben dat de auto van Panagoulis opzettelijk van de weg werd gedrukt. Van deze auto is geen spoor te vinden. Het schijnt een Alfa Romeo met een Italiaanse num merplaat te zijn. De begrafenis van Panagoulis is vast gesteld op woensdag, tenminste als de justitie haar fiat geeft, want de familie van Panagoulis heeft aangekondigd een klacht wegens moord in te dienen. wa 137,- 154,- Bijna 50 miljoen Amerika nen dragen valse gebitten waarin zoveel uranium is verwerkt, dat zij naar het oordeel van de offi ciële gezondheidszorg radio-actie- ver zijn dan noodzakelijk mag heten. Het uranium wordt in de gebitten verwerkt om er een fraaie witte schittering aan te geven. Na ruim een jaar studie heeft de gezondheidsdienst nu uitgemaakt, dat de radio-activi- teit die dit uranium verspreidt weliswaar geen gevaar voor de gezondheid inhoudt, maar dat het wellicht toch wenselijk is het gebruik van uranium verder aan banden te leggen. Al meer dan 40 jaar wordt uranium bij de vervaardiging van gebitten gebruikt, maar het publiek is daarvan doorgaans onkundig. De Amerikaanse studie is een uitvloeisel van een Brits deskun digenrapport, waarin het gebruik van uranium wel als schadelijk werd bestempeld. Dat komt, zeg gen de Amerikanen nu, omdat Britse valse gebitten viermaal meer uranium bevatten dan Amerikaanse. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging. 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Noord-Hollands grootste collectie klassieke meubelen vindt u bij Breestraat 100-102 - Beverwijk Telefoon 02510-2 79 51 loop Brand was gistermiddag de gelukkigste oefenmeester van Neder land. Nadat zijn AZ (nog wel ten minste) eerder dit seizoen Feyenoord naar een kansloze nederlaag speelde werd gistermiddag PSV in Alkmaar met 1-0 het slachtoffer. Wie de on verwikkelijke achtergrond tussen Brand en zijn bestuur kent, Brand zou niet de capaciteiten hebben om met AZ de sprong naar de top te kunnen maken, kanzich Brand’s vreugde voorstellen. Inmiddels twij felt het AZ-bestuur of het er wel goed aan gedaan heeft om zo snel met Brand te breken en een nieuwe oefenmeester als Hans Kraay binnen te halen. Bovendien kan men zich afvragen of aankopen als Deyna en Bjekovic, waar Brand het niet mee eens was, maar die wel achter zijn rug om werden gedaan, wel zo waardevol voor dit AZ zijn als het bestuur wil doen voorkomen. Alles over het AZ-triomf in onze bijlage Sportief. Verder: Haarlem snakt van de competitie James Hunt gediskwalificeerd in de Grand Prix van Spanje ALGERIJE EOYI SOEDAN ZAIRE ^^REP K. centraal' AFRIKA

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1