Rinus Michels zo goed als 18 zeker terug naar Barcelona 1 Zwaarste ramp sinds Harmelen Dl OH BARTOS Si DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Spoorwegen kennen oorzaak nog niet; dodental zou verder kunnen stijgen Italiaanse reactie Het woord is aan In Israel verhoogde waakzaamheid f 318.000 WEG NA BANKOVERVAL IN AMSTELVEEN Internationaal fonds psoriasisonderzoek Weinig wind AGENDA Aantal pagina’s vandaag: Postpapier Gebr. Hermans b.v. „Modisch middelpunt" voor bont, nappa en suède Wagenweg 146 (Van onze correspondent) eigen ontwerpstudie voor nijman haarlem houtmarkt 21 023-319309 2 9 BRILJANT 6 pagina perspex lichtbakken neon lichtreklames DINSDAG 4 MEI 1976 66e jaargang nummer 154 4 3 T elef oonbeantwoorders ■OKH Lageos omhoog Radio en tv Strips Beurs Economie Sport Achtergrond Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 11 11 12 13 15, 17 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, ROTTERDAM Bij het zwaarste spoorwegongeluk sinds de ramp ter hoogte van Harmelen, in 1962, zijn vanochtend in Schiedam zeker 19 men sen om het leven gekomen. Gevreesd werd echter dat het werkelijke aantal hoger zou blijken te zijn. Tientallen inzittenden raakten gewond, van wie velen ernstig. Voor de lichtgewonde treinreizigers werd in een Schiedamse huishoudschool een opvangcentrum ingericht. Uren na het ongeluk waren reddingsploegen nog bezig met het uitzagen van slachtoffers- Wij tonen u de gehele VICO kollektie Bontmodehuis (bij het Westerhoutpark), Haarlem - Tel. 023 - 316529 Lid Ned. Ver, van Bontwerkerijen I Umuider Courant l p |aai f 146 90 Ip posi f 189 I Losse nummers 60 i f 37 40 p kwartaal lp post f 49 Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, N. P Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling p mnd (Zie ook pagina 3) ge- Een deel van de enorme ravage die door de botsing ontstond. Deze luchtfoto geeft een overzicht van de plaats van de treinramp. Treinramp Schiedam kost zeker 19 mensen het leven (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIES) hangt. De X (ADVERTENTIE) Spekstraat 10 - Haarlem tel. 023-320274. Gedempte Oude Gracht 97 -103 -105 tel 32 46 50 Inkoop Verkoop De Rheinexpress reed op het linker spoor om een stoptrein, die ook uit de richting Hoek van Holland kwam, in te halen. Hij botste recht op een andere van- het ongeluk heeft kunnen gebeuren. Het in halen van de stoptrein door de D-trein gebeurde volgens schema. Pas voorbij de plaats van het ongeluk, en even voor het station Schiedam, had de D-trein weer op het voor hem rechterspoor moeten terugkeren. k Van de ongeveer 100 mensen, die in verband met de ontploffing werden aan gehouden, werd vanmorgen nog een ze vental verdachten ondervraagd door de politie. Robert Lynd: Het maakt een enorm verschil uit of je een insect in de natuur dan wel in je slaapkamer hoort. CENTRALE ^VERWARMING DAKBEDEKKING SANITAIRE INSTALLATIES LOODGIETERSWERKEN KOMPLETE BADKAMERS RIOLERINGEN KOOP vanaf 49S,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN. Tel. 020-456456 Willebrordstraat 10-12 IJmuiden Tel. 11324 JERUZALEM (AP). In Israel zijn de politie en de veiligheidstroepen in staat van verhoogde waakzaamheid ge bracht, nadat in Jeruzalem zeker 28 personen gewond raakten bij een bom ontploffing. Gevreesd wordt voor ver dere aanslagen. Op het bewuste baanvak wordt de beveiliging normaal met lichtseinen ge regeld. Een systeem van automatische treinbeïnvloeding (ATB) is er nog niet ingevoerd. Bij het ATB-systeem wordt een machinist die door „rood” rijdt eerst met belsignalen gewaarschuwd; reageert hij dan nog niet, dan wordt de trein automatisch tot stilstand gebracht. BARCELONA. Het is zo goed als zeker dat Rinus Michels terugkeert naar FC Barcelona, waar hij precies een jaar geleden als zondebok was weggegaan. FC Barcelona zal Michels benoemen tot „technisch directeur” dat wil zeggen als manager. Er komen een of twee Spaanse trainers onder zijn leiding te staan om het Catalaanse elftal weer in vorm te brengen. Weersverwachting van het KNMI tot woensdagavond: Michels, die aanvankelijk nogal hui verig was om zich opnieuw in het avon tuur te storten met deze club, waar de interne politiek enerzijds en de enorme prijzenhonger van de 72.000 vaste leden anderzijds zo’n ondraaglijke druk kan uitoefenen op de sportieve kant van de vereniging, zal voor een contract van twee jaar worden beloond met een vor stelijk salaris, dat volgens onze inlich- De mannen, die gewapend waren met een karabijn en een revolver, namen de employés onder schot en wachtten tot alle (ongeveer zestien) personeelsleden waren gearriveerd. Degene die de sleutel had, kreeg opdracht de kluis te openen. De overvallers verdwenen omstreeks ne gen uur in een witte Saab. Van het zuiden uit toenemende bewolking met slechts hier en daar mogelijk wat regen. Meest zwakke veranderlijke wind. Mi nima omstreeks 6 graden, maxi mumtemperaturen ongeveer 15 graden, maar vlak aan zee iets lager. OTTAWA (UPI). De Canadese par lementsleden hebben gisteren hun eigen loonsverhoging voor 1976 weggestemd, blijkbaar als steun voor het anti-infla- tie-programma van de regering. Zij verdienen 24.000 dollar per jaar, met 10.6000 belastingvrije toeslagen per jaar, waarbij een verhoging van 700 dollar zou zijn gekomen. Het ongeluk gebeurde tussen de stati ons Schiedam en Schiedam-Nieuwland. Ter hoogte van het viaduct over de Henri Polakstraat reden de D-trein Rheinexpress, die uit Hoek van Holland kwam, en een van de andere kant na derende stoptrein frontaal op elkaar in. De beide sporen tussen Hoek van Hol land en Schiedam raakten door de gi gantische ravage van de goeddeels ver splinterde „sprinter” versperd. De veel zwaarder gebouwde D-trein, die om half acht uit Hoek van Holland was vertrok ken met bestemming München, liep door de botsing veel minder schade op. Nochtans raakten veel passagiers door de klap gewond. AMSTELVEEN maskerde mannen Dadelijk na de ramp kwam een grote reddingsoperatie op gang. Ambulances uit Vlaardingen, Maassluis, Rotterdam en Schiedam ijlden naar de verongeluk te treinen. De doden en zwaargewonden werden naar ziekenhuizen gebracht; de lichtgewonden werden overgebracht naar een school in Schiedam. Politie hield de wegen naar de ziekenhuizen vrij voor ambulancewagens. UTRECHT (ANP). De onlangs op gerichte Internationale Federatie van Psoriasisorganisaties (IFPO) heeft beslo ten tot de stichting van een internatio naal fonds voor wetenschappelijk psori asisonderzoek, zo heeft de Nederlandse afgevaardigde, dr. E. van Zuiden, giste ren meegedeeld. Psoriasis is een moeilijk te genezen huidziekte. De IFPO bestaat uit acht psoriasisorganisaties uit Zweden, Dene marken, Noorwegen, Finland, Engeland, West-Duitsland, Nederland en Zwitser land, en vergaderde vier dagen in het Deense Helsingör. Op de vergaidering werd tevens beslo ten tot de instelling van een commissie die zal onderzoeken waar het beste een instituut voor klimaatbehandeling van deze riekte gevestigd kan worden. In Israel bestaat reeds een internationaal behandelcentrum- De IFPO zal ook psoriasisorganisaties uit Amerikaanse en Latijnsamerikaanse landen uitnodigen deel te nemen aan de internationale federatie. I Zweden zal de IFPO een verzamel- bank oprichten waar alle informatie over psoriasis, zoals tijdschriften, weten schappelijke artikelen, films en ander materiaal aanwezig zal rijn. Tot voorzit ter van de IFPO voor de komende drie jaar is de Zweed Gustav Karlsson be noemd. In oktober van dit jaar verga dert de IFPO opnieuw, ditmaal in Enge land. Het voorste gedeelte van de stoptrein een rijtuig van het nieuwe, snelle „sprinter”-type dat de Spoorwegen nog maar kort in gebruik hebben barstte over de hele lengte open. De trein zat tamelijk vol. De Spoorwegen stelden spoedig na het ongeluk drie rampennummers in, waar mensen inlichtingen konden krijgen over de slachtoffers van het ongeluk. De nummers zijn: 030-354334, 030-354798 en 030-354890. Van de luchtmachtbasis Western Test Range in Californië zal de NASA vandaag een kunst maan lanceren die op een grote golf bal lijkt en uiterst nauwkeu rig de draaiing van de aarde en de beweging van de aardkorst moet helpen meten. Daartoe wordt de kunstmaan, Lageos (la ser geodynamic satellite) geheten, in een baan op 5.900 km hoogte om de aarde gebracht. Het duurt acht miljoen jaar voordat deze kunstmaan in de atmosfeer verbrandt. Op de oppervlakte van deze bol zijn 426 prisma’s aange bracht, waardoor het „pokdalige” uiterlijk van een golfbal is ont staan. De prisma’s kunnen het licht, in dit geval laserstralen, onge acht de hoek van inval recht streeks naar de bron terugkaat sen. Zij zijn van kwarts ge maakt. Door precies de tijd van terugkaatsing te meten kan de afstand tussen het grondstation en de kunstmaan worden bere kend. Daardoor kunnen bewegin gen van de aardkorst ter grootte van 20 cm al worden waargeno men. (ANP). Twee hebben vanochtend bij een gewapende overval op het bij kantoor van de Amro-bank aan de Am- sterdanjseweg in Amstelveen 318.000 buitgemaakt. Pas een half uur na het gebeurde werd de politie gewaarschuwd, mogelijk door een van de daders. Het personeel was opgesloten in de kluis. Het tweetal bevond zich al in het gebouw toen omstreeks kwart over ze ven de eerste personeelsleden binnen kwamen. Aangenomen wordt dat de da ders binnen drongen via een leegstaande woning boven de bank. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat was vanmorgen op de plaats van het ongeluk aanwezig. De Eerste Kamer heeft, tijdens een onderbreking van de beraadslagingen, de slachtoffers herdacht. Senaatsvoorzitter Thurlings en minister De Gaay Fortman van Binnen landse Zaken spraken, en de Kamerle den namen staande enkele minuten stil te in acht. tingen niet onder de 300.000 per jaar zal blijven. De kranten van de Catalaanse hoofd stad, die het gerucht vandaag op de voorpagina brengen, verzekeren een stemmig dat de terugkeer van Rinus Michels zeer goed zal worden ontvangen door elftal en aanhangers van FC Bar celona. „Men had hem nooit mogen laten vertrekken,’’ oordeelde Span j es grootste krant La Vanguardia vanoch tend in een hoofdartikel. stoptrein, die op dat spoor vanuit Rot terdam op weg was naar Hoek van Holland. Bij de Spoorwegen had men er middag nog geen idee van hoe Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18 IJmuiden Iel redactie 15389, na kantoortijd 10709 fel. adm en adv. Tel, 15437 en 16450 Klachten bezorging. 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. In Italië is de kogel door de kerk, er zullen op 20 juni nieuwe verkiezingen worden gehouden en volgens de algemene verwachtingen zullen die verkiezingen een zodanige winst voor de Italiaanse communistische partij opleveren dat ul tra-links tot regeringsverantwoordelijk heid zal moeten worden toegelaten. Dat is allerminst in overeenstemming met de geldende Europese opvatting, die zich in de NAVO sterk heeft georiën teerd op de rechtstreeks anti-communis- tische politiek der Amerikaanse regering. D meeste Westeuropese landen, ook die met een socialistische regering, zien deze ontwikkeling met grote zorg tegemoet. Wie het waagt in het midden te brengen dat zo’n ontwikkeling toch in de eerste plaats een consequentie is van de demo cratische structuur, die het Italiaanse staatsbestel nog steeds kenmerkt, krijgt onmiddellijk de verdenking op zijn schouders dat hij het met een eventuele „communisering” van West-Europa eens zou zijn. Er is in Italië een ontwikkeling gaan de, die niet van vandaag of gisteren is. tischer geworden, de reacties die opge- De politieke situatie is daar steeds chao- roepen zijn door een gebrek aan voor uitstrevendheid bij de tot dusver heer sende groeperingen manifesteren zich steeds duidelijker. In een chaos komen altijd de extremen aan hun trekken. Zowel aan de uiterst linkse als aan de ultra-rechtse zijde worden min of meer verborgen neigingen om de macht te grijpen steeds verder aangewakkerd. Het falen van de midden-partijen in Italië is door een onophoudelijke reeks kabinets- crises duidelijker dan ooit. De invloed van de roomse kerk op de landspolitiek roept in deze tijd tegenstromen op die zich niet bepalen tot bestrijding van dat •uvel op zich, maar rich tegelijkertijd opwerpen tot bevordering van het tegen deel. De groei van de communistische invloed bij het Italiaanse kiezerscorps is allerminst een gevolg van „machinaties van Moskou”, maar wel van de toene mende vrees dat het oude en weer vernieuwde fascisme rich meester zal maken van de macht met behulp van het leger. Deze dreiging kan worden gezien als een van de voornaamste oorzaken van het „rode gevaar” dat nu boven Italië Italiaanse communistische partij is in vergelijking met dergelijke partijen in andere landen het minst onderdanig aan eventuele Russische in structies. Zij is de broedplaats van een nationaal-communisme, als zuiver Itali aanse tegenhanger van het neo-fascisme dat helaas niet altijd de bestrijding kreeg die het verdiende. De schuld van de huidige situatie in Italië ligt vooraa melijk bij hen, die in het confessionele en socialistische midden het vertrouwen van de grote massa hebben verspeeld.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1