Gesprek met burgemeester van Jeruzalem vond tóch plaats 2!9 Centraal Beheer betaalt deel premies terug Landbouwschap wil kalimijnen voor rechter ERNESTO GEISEL IN LONDEN Kans op fusie bij makelaars Jacques Borel: enorme omzet Huurlingenproces Angola in juni Kamervragen over marinedok T?8 79 t8 O- z^l?8 mil? 98 ’n Week lang laag Drie dagen laag: 89 ml® 79 Mow Ier M |39 v< |98 was I Egyptische klacht in Veiligheidsraad MRS ol «o™"»; Crosland tempert Chinese vrees zó uit de koelkast t gesmeerd ifi IIWs WOENSDAG 5 19 7 6 BINNEN- EN BUITENLAND MEI 13 12 1 .89' 2,50 incen- anten. JERUZALEM Prinses Beatrix en prins Claus hebben gisteren op de tweede dag van hun bezoek aan Israël, tegen de zin van de Neder landse ambassadeur drs. C. B. Ar riëns, gesprekken gevoerd met de burgemeester van Jeruzalem, Teddy Koliek. (Van onze redacteur in Jeruzalem, Jaap van Wesel) Brillo schuursponsjes, doos 12 stuks Green Spot, fles 1 liter 34, zaden kunt auto Fhnky wafels, pak 168 gram Maribel sperziebonen, 1/1 blik AH Spaghetti, pak 500 gram Palingworst, vacuum verpakt, 100 gram Nieuw! Halfboter, kuipje 200 gram Uit de diepvries: AH Koolvisfilets, graatarm, pak 400 gram MIL caravan, oooinclusief en^Snrnkskeurmerk. Lx WW Advies prijs Alleer - —S"' Magere in kiloverpakking AHKamemelk, pak 1 liter Hohndsekastoma^’ k 500 gram v r 1 (ADVERTENTIE) Zolang de voorraad strekt. (Van onze redactie economie) 7605116 (ADVERTENTIE) ES" i098 Beatrix en Claus handelden tegen de zin van ambassadeur Arriëns im tot van tot weg aeslist t want een voor JtOS J nie rijzen vij alle r een telt en even- huis. Door te kiezen voor die tweede moge lijkheid, vindt het Landbouwschap, kan men de rechtszekerheid bevorderen en taalbarrières, kosten en problemen door onbekendheid met de rechtspraak van andere'landen vermijden. bevestigde opnieuw het recht van de beschuldigingen op een goede verdedi ging: zij zullen vrijelijk hun advocaten kunnen kiezen. Half zo vet als roomboter. Voor tafelgebruik. In handige kuipjes. Smeerzacht uit de f koelkast. zuivelland halfboter Het revolutionair volkstribunaal is sa mengesteld uit vijf bij decreet aangewe zen rechters. Het oordeelt over „misda den tegen het Angolese volk, inbreuken op de constitutionele rechten van het volk, de staat en de volksbeweging voor de bevrijding van Angola” alsmede over „oorlogsmisdaden en misdaden tegen de mensheid”. DEN HAAG (ANP). De Kamerle den Van Aardenne en mevrouw Smit- Kroes (beiden VVD) willen van de mi nisters Vredeling (Defensie) en Lubbers (Economische Zaken) informatie hebben over de voorgenomen bouw van het marinedok in Den Helder. 3 n. bouw- n uit lever- Zij vragen ook inlichtingen over de financiële en werkgelegenheidsaspecten en tevens een v ergelijking met alterna tieve mogelijkheden bij bestaande wer ven. De Borel groep raamt voor 1976 de geconsolideerde omzet op 1,57 miljard Franse francs. Dit betekent ten opzichte van 1975 een vooruitgang van 57,2 pet (30 pet autonome groei en 27 pet expan sie door.de nieuwe consolidaties). Anderzijds gaf de minister aan dat de Angolese regering had besloten „een in ternationale commissie van onderzoek” inzake huurlingenactiviteit in het leven te roepen. Deze commissie, samen te stellen uit persoonlijkheden over de hele wereld, moet het verschijnsel van het huurlingschap, zijn oorzaken, zijn gevol gen enz- bestuderen. Zij zal het proces bijwopen en op die wijze het wettig verloop daarvan kunnen garanderen. NEW YORK(Reuter). Egypte heeft gisteren in de Veiligheidsraad een klacht tegen Israel togediend wegens „wreed en onwettig optreden” in de bezette Arabi sche gebieden. Gesproken wordt van doodslag, kloppartijen, arrestaties en de portaties. Op verzoek van Egypte besloot de raad een vertegenwoordiger van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie de ver gaderingen te laten bij wonen. Amerika stemde hier tegen, terwijl Frankrijk, Engeland en Italië zich van stemming onthielden. Met algemene stemmen be sloot de raad Egypte, Israel, Jordanië en Syrië, die geen lid van de raad zijn, aan het debat te laten deelnemen. Zoals gemeld is in Nederland een proces van de „Stichting Rein Water” tegen de kalimijnen aanhangig. Het ge rechtshof in Rottendam heeft echter de competentiekwestie voorgelegd aan het hof in Luxemburg. Dit hof moet nu zeggen of de „plaats van het schade brengende feit”, waar volgens het EEG- verdrag een proces kan worden gevoerd, in dit geval de plaats is waar het zout geloosd wordt of de plaats waar de tuinbouw schade van dat zout onder vindt. PEKING(Reuter). De Britse minis ter van buitenlandse zaken, Anthony Crosland heeft gepoogd de vrees van Peking te temperen voor een Russische militaire dreiging tegenover Europa. An dere Europese leiders hebben dat in het verleden evenens gedaan. De Britse be windsman verzekerde zijn gastheren dat Groot-Brlttannië volledig zal deelnemen aan de verdediging van West-Europa, maar dat het ondertussen een beleid van ontspanning zal voortzetten. „We maken ons geen illusies over de gevaren waar mee we worden geconfronteerd. We zul len zeker op onze hoede blijven”, zei hij tijdens een banket in de grote Zaai van ht Volk. Maar zowel in het openbaar als in privé-gesprekken vertelde Cros land de Chinezen dat zijn land blijft streven naar het terugdringen van de internationale spanningen. wérd door het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat verant woordelijk is voor het doen en laten van het prinselijk paar, toegeschreven aan het protocol: „Het was niet mogelijk om de gastheren voor het hoofd te stoten door de prinses en de prins niet aanwe zig te laten zijn bij dit festijn”, aldus het commentaar van een Nederlandse ambassadefunctionaris. BC ASSEN (ANP). De Nederlandse Bond van Makelaars in onroerende goe deren (NBM) in Bilthoven streeft naar Temidden van strenge veiligheidsmaatre gelen is gisteren president Ernesto Geisel van Brazilië aangekomen in Groot-Brit- tannië voor een staatsbezoek van drie dagen. Voor het Victoriastation waar koningin Elizabeth haar gast verwel komde, stonden betogers (zie foto) die de Braziliaanse president uitfloten. Een zes- rslaan die al- m wa- motor- bs etc taat in i van in een n het Vorig jaar heeft Centraal Beheer de brandverzekeringspremics verlaagd. Des ondanks laten de resultaten in deze sector nog een premierestitutie van 10 percent toe. Het gunstige resultaat voor de motorrijtuigenverzekering is volgens Centraal Beheer beïnvloed door een aantal factoren. „Het weer (weinig mist en weinig gladde wegen) en de verkeers- veiligheidsmaatregelen (veiligheidsgor dels en bromfietshelm, verscherpte con trole op alcoholgebruik en maximums nelheid) hadden een goede invloed op het aantal aanrijdingen en het aantal doden en gewonden in het verkeer,” aldus het jaarverslag van Centraal Be heer. een fusie met de makelaarsvereniging in Amsterdam om de doorzichtigheid in de makelaardij in Nederland te bevorderen. Tussen beide instellingen (respectievelijk ongeveer 1400 en 450 leden) is intensief overleg gaande. Dat heeft de voorzitter, H. Meijer, gisteren op een persconferen tie van NBM in Assen meegedeeld. Hij maakte een beleidsnota van de NBM voor de komende jaren bekend. Daaruit blijkt dat men het dienstenpakket nog meer dan tot nu toe op de wensen van. de consument wil afstemmen. AMSTERDAM (ANP). De interna tionale hotel- en restaurantgroep Jac ques Borel International uit Parijs heeft in het eerste kwartaal van dit jaar een 45,2 percent hogere omzet van 330,9 mln Franse francs behaald. tal jongelui werd door de politie aange houden. Officiële ontvangsten ter ere van Geisel zullen niet worden bijge woond door exponenten van de linker vleugel van de Labourfractie in het Lagerhuis, omdat het bewind van de president een „regime van onderdruk king en anti-democratisch” zou zijn. I m woensdag 12 mei 41^ Prinses Beatrix en prins Claus, met in hun midden de archeoloog Gideon Foer ster, tijdens hun bezoek aan de oude vesting Massada. De hoge gasten bleken de hitte - het was meer dan dertig graden Celsius - uitstekend te verdra gen. Voorzover mogelijk zal worden ge tracht de consument via de consumen tenorganisaties te betrekken bij de inter ne tuchtrechtspraak, de vaststelling v an tarieven en voorwaarden. Vervolgens denkt men aan de vervolmaking van de uitwisseling van onroerend-goedgegevens en advisering inzake hypotheken. De NBM blijft aandringen op een wettelijke regeling voor de bemiddeling van onroe rend goed met het verbod voor de ma* kelaar voor eigen rekening in onroerend goed te handelen. APELDOORN. Centraal Beheer heeft in 1975 zo’n goed financieel resul taat behaald, dat men dit wil terugbeta len aan de klanten. Voorgesteld wordt om premierestitutie te verlenen voor de motorrijtuigenverzekering en de brand verzekering. Deze premierestitutie geldt alleen voer bedrijven die hun gehele wagenpark en alle gebouwen bij Cen traal Beheer hebben verzekerd. Deze be drijven krijgen 5 percent van de betaal de premie terug. Gemeentebesturen die het wagenpark en de gebouwen bij Cen traal Beheer hebben verzekerd, krijgen 10 percent terug. De minister verklaarde tijdens een persconferentie dat de huurlingen wor den berecht door het revolutionair volk stribunaal, dat maandag is ingesteld. Hij DEN HAAG (ANP). Het Land bouwschap wil graag, dat een proces tegen de Franse kalimijnen wegens voor de Nederlandse tuinbouw schadelijke vervuiling van de Rijn door zoutlozingen in Nederland gevoerd kan worden. Het schap heeft daarom de Nederlandse re gering gevraagd, bij het Europese Hof van Justitie in Luxemburg „een juiste uitleg van de rechterlijke bevoegdheden te vorderen”. Zonder de nieuwe consolidaties be droeg de omzet groei 22,4 pet, van de in 1975 verworven meerderheidsbelangen in Sofitel, Compagnie des Hotels Jacques Borel en Sutcliffe Catering in Neder land, alsmede van de met G. B. Inno B.M. in België aangegane overeenkomst. Ambassadeur Arriëns vond een ont moeting tussen het prinselijk paar en Koliek politiek niet op zijn plaats omdat Koliek ook burgemeester is van het door Israel bezette Arabische gedeelte van Jeruzalem. Drs. Arriëns is bang, zo me nen Israëlische regeringsfunctionarissen, dat de betrekkingen tussen Nederland en de Arabische landen er door in gevaar zouden worden gebracht. Het gesprek met burgemeester Koliek kwam toch na herhaald aandringen van zowel de prinses als de prins. Al in het prille begin van hun bezoek hebben prinses Beatrix en prins Claus de minis teriële organisatoren van hun reis on verbloemd laten weten dat zij hun eigen programma willen afwerken. Dat bete kent dat zij ook gesprekken wilden heb ben met vertegenwoordigers van de op positie in Israel. Dat werd het prinselijk paar echter niet gegund. Het Nederlandse ministerie van Bui tenlandse Zaken ziet er op toe dat het bezoek van het prinselijk paar geen politiek karakter draagt, aldus Israëli sche regeringsfunctionarissen. Dat blijkt uit hetgeen wij gisteren reeds meldden: prinses en prins mochten geen kijkje nemen in het oude gedeelte van Jeruza lem, een bezoek aan de Klaagmuur was verboden. Bij hun vliegtocht mochten zij niet over bezet gebied vliegen. Zij moch ten wel naar de Knesset, maar dan alleen om in het parlementsgebouw de kunstwerken van Chagall te zien. Een bezoek aan de Knesset als parlement van Israel is taboe. De Israëlische regering verwijt de Ne derlandse regering een halfslachtige po litieke houding ten aanzien van de be zette gebieden. Zij wijst erop dat de Nederlandse ministers Pronk (Ontwikke lingssamenwerking), Duisenberg (Finan ciën) en Boersma (Sociale Zaken) wè 1 een kijkje hebben genomen bij de Klaagmuur tijdens hun bezoek aan Is rael. Op Koninginnedag huurde de Ne derlandse ambassade servies voor de re ceptie in het Arabische Intercontinental Hotel in het Arabische deel van Jeruza lem, aldus een Israëlische regeringsfunc tionaris. Na hun gesprek met burgemeester Koliek bezochten prinses Beatrix en prins Claus gisteren de oude vesting Massada, de plaats waar joodse verzets strijders stand hebben gehouden tegen de Romeinse veroveraar en ten slotte liever zelfmoord pleegden dan zich over te geven. De reis van Jeruzalem naar Massada deden zij in een helikopter. ’s Avonds woonden zij een concert bij ter gelegenheid van Israels 38ste onafhan kelijkheidsdag. Een van de sterren die optrad was de Amerikaanse acteur Dan ny Kaye. Van Nederlandse kant was deze onafhankelijkheidsdag als een „ge wone dag” omschreven. Dat het prinse lijk paar toch het concert bijwoonde LOEANDA (AFP). In de Angolese hoofdstad Loeanda begint 8 juni een proces tegen dertien huurlingen ne gen Britten, een Ier en drie Amerika nen die in Angola gevangen zijn genomen door de strijdkrachten van de MPLA (volksbeweging voor de bevrij ding van Angola). De minister van justi tie van de volksrepubliek Angola, Dioge nes Boavida, heeft dit gisteren aange- kondigd. Lx.- - - X

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13