Reagan ook winnaar in Indiana Rouwkapel voor slachtoffers van treinramp Leerlingen bezetten college Leeuwenhorst Cruyff heeft Rinus 28 Michels teruggehaald WILMS FLOET Pak de telefoon H MAZDA Wferehop spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden perspex signs vinyl ■te KV Cronié jeugdiger dan ooit IEREN TASSEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN lease’m V o o 5 PROTEST TEGEN ONTSLAG RECTOR Na de ramp Muiterij op Russisch schip zou zeker 50 levens gekost hebben r, Zonnige perioden AGENDA Rhodesië verlengt duur dienstplicht voor aktuele informatie op ieder moment Het laatste beursbericht: (020)211711 KOOIJMAN SANITAIR B.V. Het woord is aan 2 pagina 6 Aantal pagina’s vandaag: 'n voorbeeld: die auto van Het Motorhuis I Jmond Slap Hengelen M i e p Racké: ng, I Losst nutnmetsbO i ch bij vooruitbetaling Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P Stuurman Abonnement (Van een onzer verslaggevers) (Zie verder pagina 9) RONALD REAGAN (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIES) (Van onze sportredactie) (ADVERTENTIE) IF- ADVERTENT IES) MARKTPLEIN IJMUIDEN Nieuwe nederlaag drukt Fords kans SALISBURY (REUTER). De LEO NEER! IK WILDE BEURS I Of Michels zal bij tekenen volgend sei zoen hangt ook af van Johan Cruijff, die ook nog een eenjarig contract heeft. Cruijff heeft zijn contract bij Barcelona indertijd verlengd met de eis dat de mogelijkheden onderzocht zouden wor den dat Michels de ontslagen Weisweiler weer zou opvolgen. Het heeft nooit in de bedoeling van Michels gelegen om bij Ajax te blijven. Het contract met Barce lona is, ondanks andere beweringen van Michels, alweer wekenlang rond. Mi chels was alleen bij Ajax gebleven als Johan Cruijff was teruggekomen. Toen Cruijff zijn contract verlengde was het al zeker dat Michels naar Barcelona zou terugkeren- Perioden met zon en op de mees te plaatsen droog. Zwakke tot matige in hoofdzaak zuidooste lijke wind. In de nacht plaatselijk mistbanken en minima omstreeks 7 graden. Maximumtemperaturen circa 19 graden maar bij wind van zee ongeveer 14 graden. De zwervende muiters zouden in Riga door de krijgsraad zijn veroordeeld en hun leiders zouden, nog steeds volgens onbevestigde berichten, zijn terechtge steld. SCHIEDAM(ANP). Voor 22 van de 24 slachtoffers van de treinramp is van daag in de Grote of St. Janskerk in Schiedam een chapelle ardente ingericht. De familieleden van twee van de slach toffers hebben de wens te kennen gege ven de uitvaart liever privé te houden. Men denkt met mensen te doen te hebben en dan blijken het mannen te zijn. Opel Aecone, 3 jaar90.000 km f 0,175 per km, all-in, sxcl btw WOENSDAG 5 MEI 1976 66e jaargang nummer 155 SANTPOORT 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk. Official General Motors dealer Beverwijk Koningstraat40-42 Tel.02510 - 291 62* IJmuider Courant \\aarlez,, 75 jaar <t> slag op zijn minst moet worden aange houden. Een van de ouders, het progressieve raadslid J. P. van den Bosch heeft vandaag zijn ontslag ingediend als 1 id van de gemeenteraad van Noordwijker- hout. Hij wil niet langer vergaderen onder leiding van burgemeester H. Bos ma, die ook voorzitter van het schoolbe stuur is. STOCKHOLM (AP). De berichten over muiterij op een torpedojager van de Russische marine in de Oostzee in november verleden jaar zijn vandaag ten dele bevestigd door de staf van de Zweedse defensie. Vijftig Spaanse fokkers van vechtstieren hebben besloten een premie van 25 miljoen peseta 1 mln) uit te loven voor dege ne die ontdekt waarom de vecht stieren tegenwoordig zo slap op dte poten staan. Dat wordt nog steeds erger, daarover zijn alle fokkers het eens. Ze hopen dat er een veearts, een psycholoog of iemand anders is die de oorzaak van het euvel kent. Ford, die zeker leek van de kandidatuur, is een twijfelgeval geworden bij de Republikeinen, en in het Democratische kamp is er nog maar een kandidaat van betekenis over, Jimmy Carter. In een week hebben de resultaten van de voorverkiezingen het beeld van de Amerikaanse politiek volledig gewijzigd. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: De jager, die raketten aan boord had, was op weg naar het Zweedse eiland Gotland nadat aan boord muiterij zou zijn uitgebroken. Het schip was niet ver van Gotland toen het werd achterhaald, aldus een woordvoerder van de Zweedse defensie-staf. duur van de dienstplicht in Rhodesië is met onmiddellijke ingang van twaalf maan den verlengd tot achttien, zo is vandaag in Salisbury bekendgemaakt. In Bonn staan 12 mannen terecht die de afgelopen jaren juwelen ter waarde van 300.000 gulden uit etalages zouden heb ben „gevist”. De verdachten had den ontdekt dat zij een gat in een winkelruit konden schieten zonder dat de alarminstallatie in werking trad. Als er eenmaal een gat was gemaakt, hengelden zij met behulp van een auto- antenne kostbare sieraden naar zich toe. Volgens nog steeds onbevestigde be richten in de Zweedse kranten zouden ongeveer 50 Russische matrozen zijn ge dood toen de jager, die trachtte Zweedse wateren te bereiken, werd gebombar deerd door eenheden van de Russische marine en luchtmacht die de vluchtelin gen achtervolgden. Volgens betrouwbare kringen is het desbetreffende besluit genomen op de kabinetsvergadering van dinsdag die voor het eerst werd bij gewoond door de nieuw-benoemde zwarte ministers. De verlenging van de dienstplichtduur is het uitvloeisel van verhoogde activi teit van guerillastrijders aan Rhodesië’s 1.300 kilomter lange oostgrens met Mo zambique. De Nederlandse Spoorwegen zien het inrichten van een rouwkapel als een eerbetoon aan de doden. Dit vertelde het hoofd van de voorlichtingsdienst van de NS, de heer H. Wissink, gisteravond laat in het Noletziekenhuis in Schiedam, waar kort tevoren de identificatie van de slachtoffers was voltooid. De heer Wissink sprak zijn bewonde ring uit voor de snelheid waarmee de identificatie was verricht. Kapitein A. van den Bos van de Rijkspolitie zei dat het werk zeer vergemakkelijkt was door de aanwezigheid van mensen die de nabestaanden van de doden goed hebben opgevangen. Naast de vijf zwaar gewonden - onder wie de machinist van de sprinter - hebben zeker zes passagiers lichte ver wondingen opgelopen. Het aantal ge wonden is lager dan men aanvankelijk vermoedde. Maar het moet niet uitgeslo ten worden geacht dat sommige lichtge wonde passagiers in paniek de p laats van het ongeluk hebben verlaten. (Zie ook pagina 3) 'n Auto leasen betekent vandaag-de-dao bedrijfszeker èn bedrijfszuinlg rijden. U weet waar u aan toe bent: per wagen 'n vast kostenbedrag per maand. En daar zit alles in: óók onderhoud, reparatie, verzekering en wegenbelasting. Daarbuiten betaalt u alléén brandetof Vraagt u eens inlichtingen over de prije en de voordelen. En over ons open kalkulatiesysteem. Tien tegen één zegt u: ik lease’m Enkele weken geleden maakte het be stuur van het Noordwijkerhoutse college bekend dat dé progressieve rector Van Boeckel met ingang van het volgend schooljaar van zijn functie zal worden ontheven. De rector zou te veel idealist en te weinig manager zijn. Hem wordt verweten de leerlingen te vrij te laten en polarisatie binnen het docentenkorps in de hand te werken. Tegen dit ontslag kwam een grote groep leerlingen, ouders en docenten in opstand. Protestvergaderingen leidden ertoe dat een extern adviesbureau zal worden ingeschakeld om de conflicten die binnen de schoolgemeenschap leven te analyseren en op te lossen. Het ont slag van de rector werd door het be stuur echter onverkort gehandhaafd. De tegenpartij meent dat hangende het on derzoek van het adviesbureau het ont- Nauwelijks heeft „de Sprinter”, de ex- tra-snelle trein voor korte trajecten, zijn intrede gedaan of Nederland beleeft zijn ergste treinramp sinds jaren. Een onge lukkig en bedroevend debuut van een I vervoermiddel dat bedoeld was om de I eis tot meer comfort en de voortdurend toenemende roep om snellere verbindin gen voor het woon-werkverkeer te ho noreren. Natuurlijk is de oorzaak van de ramp, die op de avond van de dodenherdenking vele gezinnen in rouw dompelde, niet te wijten aan te grote snelheid. Waar dan wel aan? Het onderzoek zal uitmaken of er inderdaad, zoals vermoed wordt, spra ke is geweest van een menselijk falen I bij de trajectering of besturing van N.S.- personeel. Misschien ook heeft de tech niek de mens in de steek gelaten, wat i geen verwondering behoeft te wekken als men dagelijks ervaart dat moderne technische apparatuur met zijn hoge graad van verfijning voortdurend hape ringen vertoont. De gecompliceerdheid van technische installaties die in niet te stuiten opmars bezit nemen van de plaatsen waar menselijke hersenen en spieren -voordien het werk deden, ver menigvuldigt de kans op storingen niet alleen, maar vergroot bovendien de ge volgen van kleine oorzaken. De Nederlandse Spoorwegen mogen r overigens niet klagen, wat betreft het aantal ongelukken en ontregelingen dat I zich bij de afwikkeling van de hoogfre- I quente dienstregeling voordoet. Nog al- I tijd is treinrijden veilig, veel veiliger vooral in verhouding tot wegvervoer. En ondanks alle technieken zijn bij de N.S. nog steeds een groot deel van de taken in handen van verantwoordelijke, vak kundige mensen, die over de veiligheid van treinreizigers beschikken. Er is niets mensel ijkers- dan fouten maken. Als de ramp bij Rotterdam een gevolg blijkt te zijn geweest van een moment van ver slapte waakzaamheid, op welke post ook, dan al dat de ramp nog groter maken. Want dan komt er ook nog de persoon lijke tragedie bij van degene, die zal moeten worden belast met de schuld. „De Sprinter” zou wellicht bij een wat kleinere snelheid niet zo volledig stukge- malen zijn tegen de robuuste locomotief van de Duitse trein en naar verhouding zou daardoor het aantal slachtoffers wellicht veel minder zijn geweest. Is extra snelheid een fout? Iedereen vraagt erom, iedereen streeft ernaar. Het mo derne verkeersbeeld toont aan dat een zo hoog mogelijke snelheid de voorkeur heeft boven de wens tot veiligheid. In zekere zin moeten rampen als die van dinsdag voor lief genomen worden. Men moet ermee leven, of men moet probe ren trager te leven. En dat is onmogelijk gebleken. NOORDWIJKERHOUT. De leerlin gen van het r.k. college Leeuwenhorst in Noordwijkerhout hebben vanmorgen hun school bezet. Ze zijn tot actie over gegaan, omdat het bestuur van het col lege niet bereid blijkt het omstreden ontslag van rector J. van Boeckel voor lopig op te schorten. Sterke aandrang van leerlingen en ouders en bemiddeling van vicaris Beer van het bisdom Rotter dam hebben het bestuur niet op andere gedachten kunnen brengen. „Een geval van autoritair machtsmisbruik”, vinden de bezettende leerlingen. (Van onze redacteur in Washington Henk Kolb) WASHINGTON. De oud-gouverneur van Californië Ronald Reagan heeft president Ford opnieuw verslagen in de strijd om de Republikeinse kandidatuur voor het Witte Huis. Naar de mening van politieke waar nemers is het dan ook allerminst zeker dat Ford zal worden aangewezen om in november de strijd aan te binden met Jimmy Carter, die algemeen Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 - 319245 tevreden Reagan die vaststelde dat hij in enkele weken kans had gezien Fords aanvankelijke voorsprong in de opinie- penlingen tot een eigen stembusoverwin ning om te buigen. „Ik ben niet de vertegenwoordiger van een smalle basis”, zei hij zelfverzekerd in een tv-vraagge- sprek. Hij voegde eraan toe dat Ford en hij naar de Republikeinse nationale conven tie (waar de kandidaat wordt gekozen) niet voldoende gedelegeerden zullen kunnen meebrengen om al bij de eerste stemming een uitslag te forceren. De Republikeinen krijgen bovendien te maken met een vrij groot blok van gedelegeerden die nog geen voorkeur hebben bepaald. In Washington wil het gerucht dan ook, dat gematigde Repubuli- keinen wellicht in Kansas City, waar de nationale partijraad plaatsvindt, nog met een eigen kandidaat zouden willen ko men. Voor Ford (de enige kandidaat die niet door geldgebrek wordt geteisterd) is de toestand thans hachelijk geworden. Hij vergaderde gisteravond laat nog met zijn politieke adviseurs, en van het Witte Huis was dan ook nog geen commentaar op deze zware politieke nederlaag te vernemen. De Republikeinse partij wordt nu be dreigd door een interne verdeeldheid, die bij eerdere gelegenheden de Democraten fataal is geworden. Vandaar dat de ko mende dagen ongetwijfeld zal worden opgeroepen, zowel door Reagan als door Ford, tot vereniging van de partij. Dit zal bitter weinig uithalen, aangezien bei de kandidaten zich de aangewezen man vinden om de Republikeinen (die slechts 20 percent van het electoraat vertegen woordigen) aan te voeren. De Democraat Jimmy Carter had wei nig tegenstand van betekenis te duchten. In Indiana was zijn belangrijkste tegen stander, de liberaal Udall, 35 stemmen te kort gekomen om op de kieslijsten te kunnen voorkomen. In Georgia had hij niets te vrezen, want van die staat was hij gouverneur, en in Alabama .zal zelfs een waarschijnlijke nederlaag tegen Wallace zijn imago van winnaar niet kunnen aantasten, want Wallace is daar gouverneur. Carter heeft intussen de steun gekre gen van senator Birch Bhay, die als liberaal te boek staat en in de eerste aanloop naar het presidentskantoor al struikelde. Op die manier hoopt Carter dan stemmen te krijgen van liberalen, maar meer nog om zich op de nationale conventie te kunnen aandienen als een kandidaat die voor alle uiteenlopende denkrichtingen in de Democratische par tij enig houvast heeft te bieden. nijrrapbs) I p iaat f I 46 90 lp post 189 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 fel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging; 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Fords bewering dat hij een kandidaat van niet meer dan lokale (lees conserva tief-zuidelijke) betekenis is, te ontzenu wen. Vanmorgen, toen nog niet alle resulta ten bekend waren, had Reagan een fei telijke voorsprong op Ford van 51 tegen 49 percent. De analysten verwachten evenwel dat hij uiteindelijk met 53 te gen 47 percent zal zegevieren. Vanzelfsprekend was het een uiterst UTRECHT(ANP). De voorlich tingsdienst van de NS heeft de na men van de 24 doden vrijgegeven. De omgekomenen zijn: De- 56-jarige heer J- Drijver uit Rotterdam, de 49-jarige mw. B. E. Tobias uit Rotterdam, de 31-jarige heer K. A. Gramende uit Delft, de 36-jarige heer F. N. M. de Gier uit Dordrecht, de 31-jarige heer J. Kaste lein uit Schiedam, de 24-jarige heer V. Erkit uit Schiedam, de 33-jarige heer W. Visser uit Dordrecht, de 37- jarige heer F. J. van Leeuwen uit Rotterdam, de 26-jarige heer N- P. A. A. G. Burghart uit Naarden, de 20- jarige heer F. C. Verhoecks uit Schie dam, de 20-jarige heer A. de Bruin uit Capelle aan den IJssel, de 21- jarige heer J. J. M. Roode uit Rotter dam, de 18-jarige mw.G. I. Bécude uit Delfgaauw, de 28-jarige heer H. C. Kleyzen uit Schiedam, de 23-jarige heer P- J. Pols uit Rotterdam, de 23- jarige heer J. R. Bakker uit Rotter dam, de 22-jarige heer M. de Jong uit Dordrecht, de 40-jarige heer H. W. Walden uit Maassluis, de 30-jarige heer K. L. B. Springboro uit Den Haag, de 42-jarige mw. J. M. de Bruin uit Rotterdam, de 23-jarige heer C. Stas uit Rotterdam, de 29- jarige heer L. C- van der Waal uit Goes en de 30-jarige mw. C. de Heer uit Den Haag en de 25-jarige mw. D. E. Boogaard-Marcusse uit Delft. Reagan heeft niet alleen en volgens de verwachtingen gewonnen in Geor gia en Alabama, maar ook in Indiana, I een van de noordelijke industriestaten, I waar hij zichzelf moest bewijzen om Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4, 13 Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9, 10, 11 Radio en tv .515 Strips15 Kunst17 Beurs18 Economie19 Sport23, 25 i g wordt beschouwd als zekere winnaar bij de Democraten. BARCELONA/AMSTERDAM. Gis teravond heeft ook het bestuur van de voetbalclub Barcelona bevestigd dat Ri nus Michels per 1 juli weer in dienst zal treden als technisch directeur. Michels krijgt een jaarsalaris van ruim 300.000 gulden (exclusief premies) en heeft de mogelijkheid om volgend seizoen weer bij te tekenen als hij er in slaagt om Barcelona kampioen van Spanje te ma ken. p mnd t 37 40 p kwartaal lp post f 49 BELLEN!

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1