Kaiserslautern Agostinho nieuwe leider in Ronde van Spanje in bekerfinale KEES PRIEM DERDE IN ZEVENDE RIT X i SPORTWH |W Stelt u prijs op een onpartijdig verzekeringsadvies? Liverpool pakte Engelse titel „Iedereen maakt wel eens £1 c een vergissing” c fc w o gak II j en onP3 AGUSTIN MONTAL: HANS CROON: ft fti „JAMMER DAT IK NIET KAN BLIJVEN” WOENSDAG 5 MEI 19 7 6 SPORT Door Bert Brevoord Aantrekkelijk ;er 1 2 2 2 2 2 1. 2 2 2_ 2. 2. 2. 2. 2. 2. 2. 2. 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 Onpartijdige verzekeringsadviseurs bestaan wel degelijk. Zij treden niet op ’namens een bepaalde maatschappij', maar zijn volkomen onafhankelijk en helpen u aan de verzekering die nodig heeft. U vindt ze waar u zo’n ronde sticker op deur of ruit ziet. Stap er eens binnen. ^4 Minderwaardigheidscomplex reroenugw 1 2 3 z van Agostinho: Nieuwe leider klassement: 1. Bestuur Anderlecht is Hans Croon: „Krachten van buiten hebben Goethals bij Anderlecht binnengebracht”. (ADVERTENTIE) e- Cl Kevin Keegan: gelijkmaker (publikatie van Delta-Lloyd, die vindt dat u geen verzekeringen moet sluiten zonder onpartijdig advies vooraf) STORT TOTO Nr. 19 Dasisnp *5 toto-tips i Het zag er niet naar uit dat er iets bijzonders zou g ebeuren en zeker niet dat de leiderstrui van eigenaar zou verwisselen. In de onderstaande kolommen treft u aan: de wedstrij den, daarachter de resultaten van de thuisspelende clubs in eigen huis (vorig seizoen of dit seizoen als de betref fende vereniging tenminste deze competitie al thuis ge speeld heeft), de resultaten van de uitspelende club op dezelfde basis. In de vierde kolom de resultaten van de FC Kaiserslautern heeft zich gister avond als eerste geplaatst voor de finale van het toernooi om de Westduitse voet- balbeker. Kaiserslautern won op eigen terrein met 4-2 van Hertha BSC Berlijn. Kaiserslautern speelt voor de derde maal' (1961, 1972 en 1976) al in de finale om de Duitse beker. een soort mij, dan zelfde wedstrijden in de afgelopen drie seizoenen en ver volgens een basistip, d.w.z. een advies met welke cijfers u de beste kans heeft. De op een na laatste kolom geeft aan wat uw kansen in percentages zijn bij 12 of 3 en tenslotte een advies voor degene die zes kolommen in wil vullen. Ij- l j 2 2 i 1 laatste 3 seiz. 3/1/2 1 1 3/2/1 2 1/3/2 1 1 2/3 1 3/1/2 2/3/1 1 2_ 2. 1 2_ 2. 1 VN AC FC Twente 2. Telstar - Eindhoven 3. Aiax - MVV 4. Sparta - NEC 5. Excelsior GA Eagles 6. Den Haag - Feyenoord 7. Roda jC FC Amsterdam 8. PSV - FC Utrecht 9. Graafschap - AZ 67 10. Groningen - Helm. Sport 11. Cambuur - FQ VVV 12. PEC Zwolle - Haarlem ,13. Heracles - Veendam MTJRCIA. Voor de start van de zevende etappe van de Ronde van Spanje had het er alle schijn van dat de korte rit van Cartagena naar Murcia o ver slechts 136 kilometer, in een nieuwe massasprint zou e indigen. tHuugHuü De uitslagen van de tweede dag van het Europese voor-olympisch basketbaltoernool in Edinburgh zijn: groep a: Belglë-Ierland 124-62, Italië-Polen 117-97; Israël-Groot Brlttannië 91- 80. Door deze zege heeft Israël zich evenals Joegoslavië, dat in poule b met 93-68 van Frankrijk won, geplaatst voor de finalegroep. die op 7 en 8 mei wordt afgewerkt. BRUSSEL Het feit dat hy de laatste tijd uitsluitend op basis van éénjarige contracten wilde werken, is tekenend voor de werkelijkheidszin van Hans Croon. De scheidende oefenmeester van Anderlecht, gelouterd in het vaak nogal ondoorzichtige we reldje van de voetbaltrainers, heeft na enkele minder prettige ervaringen (Volendam, Waregem) geleerd voorzichtig te zijn. Zijn kortstondig bewind bij de Brusselse club hij trad er begin dit seizoen in dienst ais opvolger van Urbain Braems heeft Croon eens te meer overtuigd van de juistheid van zijn visie. Vooral door manipulaties van buitenaf blijft het werk bij Anderlecht beperkt tot één jaar. Croon moet ruim baan maken voor Raymond Goethals, die met Anderlecht een verbintenis van niet minder dan zeven jaar onderging. De uitslag van de zevende etappe Is: 1. Ferdi van den Haute (Bel) 136 kilometer van Cartagena naar Murcia in 3 uur, 20 De tegenstander is nog niet bekend. In Hamburg speelden HSV en Bayern München namelijk na verlenging met 2- 2 gelijk, zodat beide ploegen elkaar op 1 juni in München opnieuw ontmoeten. WOLVERHAMPTON. Liverpool is gisteren voor de negende keer Engels voetbalkampioen geworden. Dat is een nieuw Engels record. Het oude record (8 titels) werd tot gisteren gedeeld met Arsenal. In Wolverhampton werd met 1-3 ge wonnen van Wolverhampton Wanderers, dat door dit resultaat degradeerde naar de tweede divisie. Bij de rust keek Liverpool tegen een achterstand van 1-0 aan. Liverpool had aan een gelijkspel tot’ 2-2 genoeg gehad om de titel van Derby County over te nemen. Indien Wolver hampton een hogere remise dan 2-2 of een overwinning had bereikt, was Queens Park Rangers uit Londen de nieuwe Engelse kampioen geworden. Het heeft er lang naar uitgezien dat niet Liverpool, maar Queens Park Ran gers voor het eerst in zijn bestaan de Engelse titel zou veroveren. Wolver hampton opende in de twaalfde minuut door Steve Kindon de score en hield deze stand tot veertien minuten voor tijd vast. Toen maakte international Ke vin Keegan de gelijkmaker. Even voor tijd stelden John Toshack en Ray Ken nedy de zege voor Liverpool veilig. Dat betekende tegelijkertijd de degradatie voor Wolverhampton, dat met Burnley en Sheffield United volgend seizoen in de tweede divisie uitkomt. Toch zou zelfs een overwinning van de Wanderers niet voldoende zijn geweest om de plaats in de eerste divisie te behouden, omdat Birmingham City een kostbaar punt bin nenhaalde bij Sheffield United (1-1). Manchester United won op eigen terrein met 2-0 van Manchester City. thuis wedstrijden 14 5 5 4 15 15 4 7 4 15 15 13 1 1 27 15 4 7 4 15 15 3 2 10 8 15 11 2 2 24 15 6 5 4 17 15 13 2 0 28 15 6 7 2 19 16 7 6 3 20 17 9 6 2 24 16 9 5 2 23 15 7 2 6 16 Een onbetekenend celletje van de derde categorie’ dat 37 kilometer voor het einde voor het peloton opdoemde, zorgde echter voor een verrassende ontknoping. Aan het einde van de rit in de stad Murcia, hoofdstad van de sec. Van den Haute, 12. op 45 sec. Priem, 30. op 5.53 van den Hoek, 33. op 6.00 Hoogendoorn, 43. op 7.24 Karstens, 44. op 14.45 Den Hertog, 47. op 16.25 van Katwijk, 53. op 22.37 Smit, 54. op 23.43 Prinsen, 57. op 24.48 Aling, 65. op 27.35 Tabak. BARCELONA. De voorzitter van FC Barcelona, Agustin Montal, lachte gisteravond als een boer met kiespijn toen hij verkondigde dat iedereen zich wel eens vergist en dat hij nu had ingezien, dat de club er fout aan had gedaan een jaar geleden trainer Rinus Michels de laan uit te sturen. kwam op ruim vier minuten Ferdi van den Haute binnen. De kopmannen van TI-Raleigh (Kuiper en Thurau) en Frisol (Priem) doen het uitstekend in Spanje. Thu rau staat op de tweede plaats met twaalf seconden achterstand, Kuiper is vierde met een seconde meer en Priem, die gisteren op de derde plaats beslag legde, gaat steeds beter rijden en staat twaalfde. Genie Knetemann is vijfde in het algemeen klassement met 25 seconden achterstand op Agostinho. Dus bevestigde hij dat het Barcelona- bestuur in de speciale bijeenkomst van gisteravond had besloten Rinus Michels een nieuw contract aan te bieden, dit maal als manager, voor één jaar. Aanvankelijk had men verwacht dat Michels voor twee jaar zou tekenen, maar naar het schijnt houdt men de verlenging van het contract met Michels nog achter de hand. Immers, het is een publiek geheim dat Michels triomfante- lijk naar de Catalaanse topclub terug keert dankzij Johan Cruijff en het is nog altijd niet zeker of Cruijff over een jaar wel zal bij tekenen. Voor beide Ne derlanders (en daarom ook voor de ver der „onschuldige” Johan Neeskens) is 5 het komende seizoen de laatste kans om te bewijzen dat de Nederlanders FC Barcelona naar de top kunnen brengen De brave Portugees, die twaalfde was geworden in de 33 man-sterke kop groep - waarin overigens alle favo rieten o.w. ritwinnaar Ferdi van den Haute, kreeg daarmee een beloning voor zijn harde werken. Met de ver rassend sterk rijdende Fedo-r den Hertog had Agostinho, die maandag al zijn uitstekende vorm bewees door een zege in de tijdrit, de wedstrijd levendig gemaakt door een aantal demarrages. Günther Haritz, d e Duit se baanrenner uit de ploeg van Peter Post, die vanaf zaterdag zo verras send de leiderstrui had gedragen, gelijknamige provincie, werd Joaquim Agostinho in de leiderstrui gehesen. „Er was geen enkele aanleiding om met Anderlecht te breken, van mijn kant noch van die van de spelers of het bestuur. Intern lagen de zaken zonder meer goed- Op alle fronten. Maar je hebt met meer te maken dan met inter ne zaken alleen. Krachten van buiten hebben Goethals binnen gebracht. Een bestuur kan nog zo achter je staan, een spelersgroep kan nog zo aandringen op je aanblijven, tegen beïnvloeding door derden is het moeilijk vechten. Die beïn vloeding is er geweest, al was het alleen maar het fabeltje dat Goethals naar RWD Molenbeek zou willen gaan. Dat gerucht was er en de rivaliteit tussen Anderlecht en RWDM is wel van dien aard, dat de ene club ten koste van alles zal proberen te voorkomen om door de ander te worden afgetroefd”. Beschouwt Croon zijn vertrek en de komst van Goethals toch niet een beetje als prestigeverlies? „O nee, daarvoor loop ik echt te lang mee. Als ik een ding goed heb geleerd, dan is het dit: het belangrijkste waar je van overtuigd moet zijn, dat is van jezelf. Wat dat betreft zit het met mij wel goed. Ik werk nu vier jaar in België en als ik straks bij Anderlecht opstap, laat ik in dit land drie ploegen achter met goede toekomstmogelijkheden. Bij Croon: „Anderlecht is nooit verder gekomen dan een kwartfinaleplaats in het Europese bekertoernooi- Op het be reiken van de laatste acht is de sei- zoensbegroting zelfs gebaseerd. De club had in Europa wel een grote naam, maar de daden liepen niet parallel. Zelfs de ploeg uit de jaren zestig, met namen als Jurion, Van Himst en Hanon, was niet in staat voor grote successen te zorgen. Wel in Brussel, maar Anderlecht was nog niet de grens over of het stond in feite al met 3-0 achter”. Croon: „Natuurlijk is het onzin als ik zou zeggen dat het me helemaal niets doet dat ik hier straks wegga. Ik vind het bijzonder jammer dat ik niet bij Anderlecht kan blijven. Per slot van rekening is het voor een trainer in meer dan een opzicht (financieel en qua orga nisatie) een van de aantrekkelijkste clubs om bij te werken. En dan bedoel ik niet alleen in België, maar in heel Europa”. ,i. .i In feite een even onbegrijpelijke als laakbare gang van zaken-, want al kan het Anderlecht van Croon in de strijd om het Belgisch kampioenschap geen hoofdrol spelen (Happels Club Brugge bleek onaantastbaar), de Brusselse for matie bereikte wel de eindstrijd van het toernooi om de Europa Cup voor beker winnaars en is ook volop in de running in het nationale bekergebeuren. Aan de vooravond van het finaletref- fen tegen Westhiam United reageert Croon erg relativerend, maar toch ook wel een beetje cynisch, op suggesties als zou hij zich momenteel, ondanks de aantoonbare Anderiecht-successen in dit voetbaljaar, een uitermate gefrustreerd man moeten voelen. Waregem komt het er al helemaal uit, Lierse SK (Croons vorige werkgever - red.) is van een oud, uitgeblust elftal een springlevend team geworden met een gemiddelde leeftijd van 22 jaar en dit Anderlecht durf ik ook met een gerust hart te verlaten”. Het vertrek bij Anderlecht betekent voor Hans Croon vrijwel zeker ook een voorlopig einde van zijn activiteiten in België. Hij wordt momenteel genoemd als de mogelijke nieuwe trainer van NEC. Piet de Visser zal zijn contract met de Nijmeegse club definitief niet verlengen en heeft, mocht er geen Nij meegs avontuur inzitten, nog twee ster ke, niet met name genoemde, ijzers in het vuur- Los daarvan staat een fantas tisch aanbod van een voetbalbond van een oliestaat; een aanbod waaraan Croon, mede door prive-omstandigheden, geen gevolg zal geven. Croon: „NEC is een club die mij wel aanspreekt. Een voorwaarde voor mij is echter wel, dat Jan Peters in Nijmegen blijft. Hij moet de spil zijn waar om heen een elftal met grote mogelijkheden op te bauwen is. NEC is, daarvan ben ik overtuigd, in potentie een topclub. Ook ai qua accommodatie en entourage en zo, maar er moet wel verstandig worden gehandeld. De verkoop van Jan Peters zou een destructieve daad zijn. Het be stuur van NEC kent mijn standpunt in dat opzicht. Op heel korte termijn weet ik waar ik wat NEC betreft aan toe ben. Waarschijnlijk vanavond al, na de wed strijd tegen Westham”. Een wedstrijd waaraan Hans Croon en met hem heel Anderlecht zeer zwaar tilt. Croon wil dolgraag de primeur van een Belgische triomf op internationaal clubniveau. Een triomf die tevens zou afrekenen met het imago dat Anderlecht in tal van Europa-Cupwedstrijden heeft opgebouwd. dat met het Belgische elftal wel lukte. Goethals werd beschouwd als god, die zei: kom maar bij komt het succes wel”. Nu is er een duidelijke Anderlecht zal In de EC II-flnale tegen Westham United niet kunnen beschikken over aanvoerder-ausputzer Erwin Vanden Daele. De Brusselse verdediger, die er ook met België tegen Nederland niet bij kon zijn, ondervindt nog teveel hinder van een blessu re. Gilbert Van Bimst, tien dagen geleden tegen Nederland ook als laatste verdedigei- opgesteld, neemt de positie van Vanden Daele In het Anderlecht-elftal over. .West Ham United arriveerde gisteren in de Belgische hoofdstad zonder middenvelder Bil ly Bonds, die wegns faemilie-omstandigheden in Engeland achterbleef. Misschien komt Bonds vandaag na. Daarentegen kan de ploeg, die in de kwart finales FC Den Haag uitschakelde, wel be schikken over spitsspeler Alan Taylor. Deze schutter was vier weken uitgeschakeld door een knieblessure, maar hij heeft na zijn herstel al weer drie wedstrijden met redelijk succes gespeeld. „Dat was een regelrecht gevolg van het steeds maar hameren op het minder waardigheidscomplex van de Belgische voetballer. Wat je reinste nonsens is, want als je een stuk Europa hebt waar landen als Nederland, Engeland, West- Duitslanid, Spanje en toch ook Frankrijk volop resultaten behalen, zou dat dan op dat kleine stukje land dat toevallig Bel gië heet niet kunnen? Lariekoek toch zeker. Maar als je die misvatting er almaar inpompt, gaan de spelers er op het laatst wel in geloven natuurlijk”. Waarmee Croon een uithaal doet naar zijn opvolger, Raymond Goethals, die met zijn „taktiek van de angst” met het Belgische elftal jarenlang soms onmoge lijk geachte lauweren oogstte. Croon: „Door een beroep te doen op het min derwaardigheidscomplex van het elfta] kun je inderdaad succes halen, maar het is wel een totaal verkeerde basis om op te bouwen. Goethals is lange tijd de man geweest in wie iedere Belgische voetballer on voorwaardelijk geloofde. De spelers die met hun club maar niet de Europese top konden bereiken, zagen dat Ploegleider Piet Liebregts van de Neder- I landse Frisolploeg zal vandaag zijn directeur Nico de Vries adviseren om in de Tour de France te starten. Frisol zal in ieder geval I aan de Tour deelnemen als er een tweede sponsor wordt gevonden. Gebeurt dat niet dan staat Frisol geheel alleen voor de hoge I inschrijfkosten. Saint Etienne heeft door een overwinning I van 5-2 op Nimes de leiding overgenomen van Nantes in de Franse voetbalcompetitie. Saint Etienne, EuropaCupfinalist, heeft 46 punten uit 30 wedstrijden. Nantes is tweede met 45 punten uit 32 wedstrijden. De Haagse pikeur Chris Goes heeft zich met .Higgins” op de baan van Enghien in Frankrijk geplaatst voor de finale van de I strijd om het wereldkampioenschap voor I amateurrijders, die vrijdagavond in Vincennes I wordt gehouden. Goes eindigde in de eerste serie als vijfde. Jan Breur uit Schiedam zal als enige Nederlander deelnemen aan de wielerwed strijd Bordeaux-Parijs, die op 23 mei wordt gehouden. De organisatoren willen dit jaar de 570 kilometer lange klassieker volledig achter dernies laten verrijden. Dë wereldkampioenschappen roeien voor dames en heren 1977, tijdens het FISA-congres vorig jaar in Luzern al toegewezen aan Amsterdam, zullen van zaterdag 20 tot en met zondag 28 augustus op de Bosbaan worden gehouden. Het bestuur van de internationale roeifederatie heeft de door het KNRB-bestuur voorgestelde data geaccepteerd. Eddy Merckx en zijn knecht Joseph Bryè- re hebben gisteravond in een koppeltijdrit over 3,5 kilometer, de proloog van de ronde I van Romandië gewonnen. Merckx zal daarom vandaag in de eerste etappe in de leiderstrui rijden. door derden beïnvloed” Uit wedstrijden 15 5 5 5 15 15 2 4 9 8 15 1 1 13 3 15 6 5 4 17 15 2 5 8 9 15 7 4 4 18 15 2 3 10 7 14 2 6 6 10 15 3 4 8 10 16 3 4 9 10 16 6 5 5 17 16 9 5 2 23 16 1 S 9 8 Algemeen klassement: 1. Agostinho 29.44.45, 2. op 12 sec. Thurau, 3. Manzane- que z.t., 4. op 13 sec. Kuiper, 5. op 25 sec. Knetemann. 9. op 38 sec. Pronk, 11. op 40 dit seizoen 1-2 0-2 01/0-3 70-0 4-2 4-1 4-0/11 2-0 2 2/0-0 1-2 0 2/2-0 3- 3 0-2 3-2/1 4 11 0-0 /1-0 6-0 5-0 5 1/3 1 0-5 2-0 /I 5 1- 0 -/1 1 2- 1 3-0 10/0-4 /I 2 4- 0 5-0 0-0/01 Op de suggestie dat Anderlecht dan straks onder Goethals niet anders dan een terugval qua zelfbewustzijn moet doormaken, gaat een fijntjes lachende Croon niet in. Met een dooddoener als „Anderlecht is een club met onbeperkte mogelijkheden” probeert hij een rook gordijn op te trekken. Maar de manier waarop hij even later stelt: „Iedereen moet maar op zijn eigen manier geluk kig worden”, verraadt meer dan hij eigenlijk wil verraden. m*n**wwi |^|Rllu>llltO|i:j;gpi; ii" H minuten en 16 seconden (10 seconden boi-n ficatie), 2. Javier Elorriage (Spa) 3.20.18 (4 sec. bon.), 3. Cees Priem (Ned) z.t., 4. Hennie Kuiper (Ned) z.t. 8. Gerrie Knete mann (Ned), 12. Joaquin Agostinho (Port), 25. Fedor den Hertog (Ned), 33. Bert Pronk (Ned) allen dezelfde tijd als Elorri- aga, op 4 min. en 12 sec., 37. Jan van Katwijk, 3,8. Jan Aling, 45. Günther Haritz (Wdld), 46. Aad van den Hoek. 55. Gerben Karstens, 64. Co Hoogendoorn, 70. Henk Prinsen, 71. Theo Smit, 72. Gerard Tabak allen dezelfde tijd als Jan van Katwijk. kentering gaande. Er ontstaat een omgekeerd ef fect- Nu zitten er twee Belgische clubs in een Europese bekerfinale (Club Bruy- ge is de andere - red.) en blijkt de toverdrank wat betreft het Belgische elftal een beetje te zijn uitgewerkt. Nu heb je een groep zelfbewuste spelers, zowel bij Anderlecht als bij Brugge, die zien dat het allemaal zo slecht nog niet is. Die er ook van doordrongen zijn geraakt dat er wel degelijk resultaten kunnen komen door initiatief te nemen. De manier waarop Brugge in Liverpool speelde, is er een heel goed voorbeeld van. De 3-0-winst van Anderlecht bij Sachsenring Zwickau ook. Wat zie je nu? Een zelfbewust geworden groep top- spelers krijgt voor de wedstrijd tegen Nederland weer te horen dat ze vooral tegen een tegenstander moeten opkij ken”. „Dat is nou dat omgekeerde effect. Het Belgische clubvoetbal raakt, en dat is vooral ook een verdienste van Happel bij Brugge geweest, van het underdog imago af”. 35 30 35 50 20 30 60 20 20 30 35 35 30 40 30 35 30 35 40 30 30 70 10 20 20 40 40 50 20 30 30 30 40 30 35 35 40 30 30 «dviei voor zei kolommen 3 3 3 1 1111 1111 13 3 2 2 2 2 2 1113 1111 1111 2 3 2 3 1111 112 3 2 2 3 3 1111 „„Ti::

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 23