Deze dag liep inhaalmanoeuvre D-trein fataal af Nederlandse Spoorwegen aanvaarden alle verantwoordelijkheid Reizen per trein is toch niet onveilig i«? e a 99 MÖ VREEMD door mco scheepmaker 19 7 6 5 MEI WOENSDAG BINNEN- EN BUITENLAND 3 naai rant oten ixon (Van onze speciale verslaggevers) itiek uien seur Opvangcentrum O Hervat SCHIEDAM De treinramp die zich gisterochtend in Schiedam heeft voltrokken, heeft aan 24 mensen het leven gekost. Vijf anderen liepen zware verwondingen op. Onder hen was de machinist van één van de treinen die bij het ongeluk betrokken waren. Bijna drie uur na de botsing kon hij uit de in elkaar gedrukte cabine van zijn goeddeels versplinterde trein worden gezaagd. Artsen die deel uitmaakten van de reddingsploegen, moesten hem een voet afzetten om hem te kunnen bevrijden. Tot van I i» iö::::::*! w:o:f sta- I W" Ww 4 z Kte- Dodental treinramp loopt op tot 24 meest verlopen zonder geschillen sploeg van de NS. De machinist van de „sprinter”, die enkele uren beklemd lag tussen de wrakstukken, wordt weggedragen. nen .weer gaan rijden op dit traject. Dat het treinverkeer weer vrij snel kon worden hervat hangt samen met het feit dat de materiële schade al met al nogal mee is gevallen. Alleen de voorste In de voorste wagon van de „sprinter” wordt tussen de wrakstukken eerste hulp gegeven door artsen en verplegers. :n is n en i de kvei- kijk- lelijk S. Zij a de twee wer- tbare „We denken dat veel mensen m de consternatie zijn weggelopen. Daar kun nen nog mensen bij zijn die bijvoorbeeld een hersenschudding hebben opgelopen In het Noletziekenhuis in Schiedam is een opvangcentrum ingericht voor fami lieleden van slachtoffers van de trein- bohsing. Een team van psychologen en maatschappelijk werkers (onder andere van NS) is actief bij de begeleiding van familieleden die naar het ziekenhuis zjjn gekomen om bij de identificatie te hel pen. Een woordvoerder van NS heeft mee gedeeld dat de spoorwegen de begrafe nissen zullen regelen. Behalve de vijf zwaar gewonden heeft de Schiedamse GGD geen ande.e gewon den behandalf. liet opvangcentrum in ck- huishoudschool kon daardoor spoedig worden gesloten. GGD-directeur Wolfs: De in een puinhoop veranderde voorste wagon van de „sprinter” met rechts de voorste wagon van de D-trein, die in verhouding weinig schade heeft opgelopen. wagen van het uit twee wagens bestaan de „sprinteri’-treinstelis „total loss”. Het achterste gedeelte van de sprinter is op de rails blijven staan en kon worden weggesleept. De voorste helft van de sprinter was om zes uur met de kraan- wagen van NS naast de baan getakeld waarmee beide sporen geheel vrij lagen. De D-trein, de zijlings bij de botsiing betrokken stoptrein uit Hoek van Hol land en de spoorbaan hebben nauwelijks schade opgelopen, zodat de materiële schade voor NS beperkt is gebleven tot een „halve” sprinter (ndeuwwaarde rond een miljoen gulden). Siste- n de in de naar -bben leeld Rota, lenos lood- i van door T CX11 I de be- e Pi laren e als i na- vuste I i het gele- 1. De I :ques I Saint I Pa- torie. i zes I lende i het •este- van I e onde i feer een fros- in te n bij sden ;edu- I ank- mei. i rt de ak- irstel I ik de op- ;nbe- i het Volgens de NS-president zijn de ge volgen van het ongeluk niet mede te wijten aan het type treinstel dat sinds kort op de lijn naar Hoek van Holland in gebruik is. De sprinters kunnen zeer snel optrekken maar de topsnelheid is lager dan die van gewone treinen. „Het snelle accelerren komt niet van een lichtere constructie maar wordt bereikt doordat de aandrijving geschiedt op alle assen. De treinstellen voldoen verder aan alle internationale veiligheidseisen.” De Nederlandse Spoorwegen aanvaardt in principe alle aansprakelijkheid die voortvloeit uit het ongeluk van dinsdag morgen bij Schiedam. Een woordvoerder verklaarde gisteravond in het Noletzie kenhuis dat, ingevolge de Spoorwegwet, de NS de gevolgen voor haar rekening neemt. Dit betekent dat de NS onder andere de begrafenissen van de slachtoffers be taalt, alsmede de reiskosten van en naar Schiedam van familieleden en de gederf de inkomsten van de betrokkenen, enz. □flij- I ■visie Va- heel Veel wie I kker, leeld nden 'ij de i der r te- een J ir. C. een aruit ddels ver- iland ver- egis- a de lofa- wille zijn sr in i mgs- I i 250 rukt. had had I bij Gistermiddag werd bij het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam de dodenherdenking gehouden, in aanwezig heid van onder meer Koningin Juliana, prins Bernhard en premier Den Uyl. Na afloop van de plechtigheid wandelde Den Uyl, blootshoofds en irr zijn colbert je, naar de Volvo die op hem wachtte, was zijn chauffeur, die een eindje ver derop stond te praten, te snel af (hij opende geheel eigenhandig het portier en stapte ook geheel eigenhandig in, net zoals u en ik dat altijd doen dus), en oogstte daarmee van enkele jongelui die men in de goede oude tijd „opgescho ten”. noemde, dezelfde liefdevolle yell als trainer Joop Brand zondag n a afloop van AZ’67-PSV„Jopie, Jopie”, riepen ze. Op de plaats van de ramp verschenen ook minister Westerterp (rechts op de foto) en de president-directeur van de Spoorwegen de heer De Bruin. Het baanvak naar Hoek van Holland staat op de nominatie om van een ATB- beveiligingssysteem te worden voorzien. Dan wordt bij fouten automatisch door het systeem ingegrepen. Volgens de planning is het baanvak echter pas in 1983 aan de beurt. In totaal komen 1800 kilometer voor dit systeem in aanmer king. De hele operatie waartoe werd besloten na de ramp van Harmelen moet in 1984 zijn voltooid. (Van onze redactie binnenland) SCHEIDAM. Tot op de bodem zal worden uitgezocht waardoor dinsdagoch tend de inhaalmanoeuvre van de D-trein Rhein-Express die elke ochtend bij Schiedam wordt uitgevoerd, uitliep op een catastrofe. Bij de spoorwegen is men er nog niet uit hoe het ongeluk heeft kunnen gebeuren. Volgens de dienstregeling rijdt op het zuidelijke baanvak de stoptrein 4125 die om 07.24 uur uit Hoek van Holland vertrekt en om 07.54 uur het station Schiedam-Rotterdam-West moet binnen lopen. Daarachter rijdt in dezelfde rich ting en over hetzelfde spoor de D-trein Hoek van Holland-München. Deze moet vier minuten voor de stoptrein het Schiedamse station passeren. Om de D-trein te laten passeren stopt de stoptrein voordat hij het station Schiedam bereikt. Een paar honderd meter erachter wordt de D-trein naar het noordelijke spoor geleid. Is de Rhein- de treinbotsing ter hoogte van Harme len. Bij dat ongeluk kwamen op 8 janu ari 1962 om een paar minuten over negen ’s ochtends 93 mensen om het leven en werden er 151 gewond. Het was de zwaarste treinramp die Nederland ooit heeft getroffen. De aanvankelijke indruk dat zich on der de slachtoffers veel schoolkinderen bevonden, is achteraf niet juist. Welis waar zaten er in de sprinter veel jon gens en meisjes die naar hun school in Vlaardingen gingen, maar zij zaten niet in het voorste gedeelte van de trein. In dat voorste stuk van de sprinter zat de eergte-klasafdeling. Veel van de inzittenden van de trei nen vluchtten, voor zover mogelijk, na de botsing naar buiten. De conducteur van de ramptrein had nog" net op tijd kans gezien de deuren te ontgrendelen, zodat in de minder getroffen rijtuigen van de sprinter men snel naar buiten kon komen. Het is niet bekend hoeveel mensen in de drie bij het ongeluk betrokken trei nen hebben gezeten. In de D-trein zaten er maar weinig. De twee stoptreinen waren vrij goed bezet. Nu we het toch over de koningin hebben: in het Joegoslavische dagblad Politika van 27 april meldt correspon dent M. Sokolovic uit Den Haag dat aldaar bekend is geworden, dat de ko ninklijke familie ver van Nederland krijgsraad heeft gehouden over de stap pen die in de Lockheedaffaire moeten worden genomen. Volgens dezelfde bronnen, zo gaat het artikel in de Politi ka verder, verlangt prins Bemhard van koningin Juliana dat zij afstand doet van de troon en dat zij beiden Neder land voor altijd verlaten. De koningin zou liever het rapport van de parlemen taire commissie over de Lockheedaffaire afwachten en dan volgend jaar aftreden, maar kroonprinses Beatrix is het groten deels eens met haar vader, die steeds ongeduldiger wordt en zijn v ertrek naar Mexico voor het einde van het onder zoek al heeft aangekondigd. Zo hoort u het eens van vreemd „Hulpverlening is voortreffelijk SCHIEDAM (ANP). De eerste mel ding van het treinongeluk kwam om 07.55 uur binnen. Onmiddellijk kwamen brandweer, politie en GGD van Schie dam in actie, e ven later gevolgd door dezelfde diensten uit Vlaardingen en Rotterdam. Het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam stuurde een chirurgisch team. Vlaardinigen- Veel eerder dan NS had verwacht konden de. boottreinen naar Hoek van Holland, waar om elf uur de nachtboot naar Harwich vertrekt, gaan rijden. Na elf uur zijn ook de stoptred- Alle slachtoffers vielen in de stoptrein die met een snelheid van naar schatting 70 tof 80 kilometer per uur op de D- trein botste. De stilstaande trein die ingehaald moest worden, werd wegge drukt. Van de zware locomotief van de D-trein werd slechts de machinistenca bine ingedrukt. De machinist had het ong^uk zien aankomen, had zijn rem men' in werking gezet en was uit zijn nog maar langzaam rijdende trein ge sprongen. Het voorste deel van de „sprinter” werd vermorzeld. Passagiers in dat deel van de trein moeten tussen de vermalen banken en bagagerekken geen schijn -van kans hebben gehad. Aan het begin van de avond waren de lichamen van 24 omgekomenen geborgen. Men verwacht te toen geen slachtoffers meer in de massa’s metaal te zullen aantreffen. De omgeving van de ongeluksplek werd gisteren streng afgeschermd door de Schiedamse politie. Dat gebeurde voornamelijk als maatregel tegen sou- venirjagers. Men was gewaarschuwd door de rijkspolitie die indertijd veel last van souvenirzoekers had gehad na gevoerd, wanneer deze de plaats waai het inhalen moet gebeuren al ruim schoots is gepasseerd. Op het bewuste baanvak wordt de beveiliging met lichtseinen geregeld. Een systeem van automatische treinbeïnvloe ding is er nog niet ingevoerd. Bij hei ATB-systeem wordt een machinist die door „rood” gaat, eerst met belsignalen gewaarschuwd; reageert hij dan nog niet, dan wordt de trein automatisch tot stilstand gebracht. De VVD-Kamerfractie in de Tweede Kamer wil van minister Westerterp (Verkeer) nadere informatie over de oorzaak van de treinramp bij Schiedam Het rapport hierover van de spoorwe- gongevallenraad moet, zo meent het li berale Kamerlid Koning, eventueel ver trouwelijk ter kennis van de Kamer worden gebracht. In schriftelijke vragen aan de minister dringt hij erop aan dat de spoorwegen de beveiliging van druk bereden baanvakken in hoog tempo gaan voltooien. De president van de spoorwegen mr. De Bruin, zei gisteren niet te verwach ten dat het baanvak nu versneld zal worden voorzien van automatische treinbeïnvloeding (ATB). „Dat is uiterst ingewikkelde apparatuur die je niet als broodjes in de winkel kunt kopen. Et wordt niet al teveel van geproduceerd en het aantal mensen dat gekwalificeerd is om het te plaatsen is ook niet zo groot." Hij zei geen antwoord te weten op de vraag of een ATB-systeem in dit geval de ramp had kunnen voorkomen. De stoptrein in de richting Hoek van Holland vertrok gisterochtend volgens de normale procedure. De conducteur gaf het vertreksein aan de machinist en deze heeft dan tot taak om op grond van de seinen te gaan rijden of te wachten. Op het moment dat de trein aan zijn ramprit begon, kon niemand meer ingrijpen. Rayonchef K. van der Veen. „De stroom uitschakelen of zoiets als dat al zou helpen is niet mogelijk." Een Amerikaanse jongen, die merkte dat ik alles opschreef en daarom een kenner in mij zag, vroeg of ik wist hoe een bepaald soort paarse bloem in een der kransen heette. Hij was zelf „florist” (Bloemist), zei hij, maar deze bloem had hij nooit gezien. Ik stond uiteraard met mijn mond vol tanden, want ik weet alleen het verschil tussen een tulp en een roos, en dankzij Prins Bemhard ken ik ook de anjer heel goed, waardoor ik op koninginnedag wel degelijk opmerkte dat Beatrix demonstratief óók een witte anjer had opgespeld. Maar helaas, deze zeldzame bloem kon ik niet thuisbren gen. Meer gemak had de Duitse d ame van me, die me vroeg van wie al die kransen afkomstig waren. Ik vertelde haar dat ze hauptsachlich van de Wi- derstand waren. En de krans waar En gelandvaarders op stond, was die van de Engelsen? Nein, die was van de Organi sation van Widerstandkampfer die wahrend dem Kriege nach England entkommen waren. Het Duits zal wel niet vlekkeloos zijn geweest, maar ik heb het allemaal zo sec mogelijk en ook zo vriendelijk mogelijk uitgelegd, hoewel ze de leeftijd had om in de oorlog op zijn minst in de wapenindustrie haar steentje te hebben bijgedragen tot deze herdenking. Maar wie goed doet, goed ontmoet, want daarna gaf ze mij weer het complimentje dat het haar opgeval len was met hoeveel waardigheid de koningin zich gedurende de plechtigheid had benommen. Danke schön, lag me even op de lippen, maar dat vond ik in het licht van de omstandigheden toch net een beetje al te gastvrij. Dat blijkt uit de meest recente cijfers, die over 1973, van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. In dat jaar werden in ons land 8,2 miljard reizigerskilometers per trein afgelegd. (Dat wil zeggen: het totaal aantal kilometers door alle treinreizi gers tezamen gereisd). Er kwam toen geen enkele reiziger om door een treinongeval; door ande re oorzaken bedroeg het aantal dode lijke ongelukken met treinpassagiers vijf. Een NS-personeelslid kwam door een treinongeluk om, eveneens een door een andere oorzaak in 1973. Bij de luchtvaart ligt het gevaren risico aanzienlijk hoger. Voor de ge hele wereldluchtvaart op lijndiensten is berekend, dat in 1973 per 100 miljoen afgelegde reizigerskilometers 0,15 „doden” vielen. Anders gezegd: 150 doden per 100 miljard afgelegde reizigerskilometers Die 100 miljard reizigerskilometers komen bijna overeen met het totale personenautoverkeer in Nederland in 1973 (om precies te zijn: 92,8 miljard) maar daar vielen maar liefst 1358 doden bij, en 25.900 gewonden. Een gevarenrisico dat dus bijna tien keer zo groot is als in het vliegtuig. Burgemeester Lems van Schiedam zei gistermiddag dat de hulpverlening „voortreffelijk” is verlopen. HJij noemde het een groot voordeel dat voor het sterk geïndustrialiseerde gebied rond Schiedam rampenplannen zijn opge steld. „Daardoor kwamen de betrokken diensten uit de drie plaatsen snel en spontaan in actie, zonder dat competen tiegeschillen ontstonden”, zo zei hij. Dank zij de rampenplannen, die eigen lijk voorzien in hulpverlening na grote industriële ongelukken, waren de diverse instanties voorbereid en verliep de sa menwerking goed, aldus Lems. De ge meentelijke diensten werden later op de dag aangevuld met een hulpveriening- ilijke nten, i aagse ■bben wees trant reni- ;aan- zaren 1 i pu- ook van heb- )r de ngen. Express zijn „voorloper” voorbij, dan keert hij terug naar het zuidelijke spoor en rijdt dan op 07.50 uur het Schiedam se station door. Vier minuten later volgt dan de stoptrein. Omdat tijdens deze inhaalmanoeuvre het noordelijke spoor korte tijd door de D-trein is bezet, wacht de stoptrein 4116 die op dat spoor in de richting Hoek van Holland moet rijden, op het Schiedamse station tot de Rhein-Express op het zui delijke spoor terug is en het Schiedamse station binnenloopt, als het noordelijke baanvak weer vrij is. Een minuut daar na behoort de stoptrein een „sprin ter” naar Hoek van Holland te ver trekken. De sprinter heeft gisterochtend niet op de D-trein gewacht. Of het vertrek te wijten is aan een menselijke dan we! aan een technische fout, wordt nu uitge zócht. Wel is er een regel dat de „sprin ter” kan vertrekken wanneer de D-trein vertraging heeft. Dan kan de inhaalma noeuvre achter de sprinter worden uit- lach- heb- caan- idere n uit ;etui- van j r het I rma- ënsie aats- -chef ■n in •aken kenis Sta nden ïlijke ot de lanse Midden op deze foto het nog niet verwrongen dak van de zwaarst beschadigde wagon en een zijwand, waar in het bagagerek nog een koffer te zien is. Links de voorkant van de trein die in zijn geheel door zijn eigen wagon heen naar achteren is gedrukt. 1. Engelandvaarders. 2. Federatie van Oud-strijders, 3. Oud-onderofficieren, 4. Samenwerkende verzetsorganisaties Ex- pogé en NFR-VVP, 5. Vereniging van Ridders d'er Militaire Willemsorde, 6. Bond van oud-Stoottroepers en Stoot troepen. 7. Federatie van Verenigingen van Nederlandse Officieren, 8. The Roy al British Legion, 9. Aan al onze geval lenen uit naam van alle nabestaanden, 10. Vereniging van Pilotenhelpers The Escape. 11. (in het midden, de grootste en de mooiste) J (met kroontje erboven) en B (met kroontje erboven), 12. Raad van Ministers, 13. Kon. Marine, Kon. Landmacht, Kon. Luchtmacht, 14. Kon. Ned. Ver. „Ons Leger”, 15. Aan onze gevallen vrienden, Nederlands Da chau Comité, 16. Vereniging van Poqlse Oud-Strijders in Nederland, 17. The Royal Air Forces Association, 18. Oor logsgravenstichting, 19. Stichting 1940- 1945, 20. Oud-Korea Vrijwilligers. Nadat ik dit allemaal voor u had waargenomen, begaf ik mij naar de trappen van het monument, waarop niet alleen tientallen anonieme bosjes bloe men waren neergelegd (soms nog in het papier van de bloemist, soms zonder), maar ook 20 kransen waren geplaatst. Ik heb, van rechts naar links, voor u geno teerd van wie die kransen blijkens de opschriften op de linten afkomstig wa ren: Sinds half tien gisteravond rijden weer treinen op het baanvak Schiedam- UTRECHT. Ondanks de trein ramp in Schiedam blijft als een paal boven water staan, dat reizen per trein veel en veel veiliger is dan andere vormen van gemotoriseerd vervoer.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3