Combinatie van klassieke en populaire muziek, jazz en cabaret PROM-CONCERT IN SPORTHAL Hermès shawls Umuiden eer voor OVER UMUIDEN GESPROKEN Uit de wereld van deBonneterie: Pander „Wat een „Smees" hmm de Bonneterie JÉI BB** .7 Goede resultaten VERGADERING HOCKEYCLUB SCHETJBEECK Kort IJmondnieuws KIND DOOR AUTO GESCHEPT Even geduld Straatnamen 5.95 DUITSE BIEFSTUK m. gek. aard, en verse andijvie Bondswedstrijden handboogschutters Afscheidsreceptie ambtenaar G. Frerichs DEM-pupillen Vaardigheidsproeven voor politiehonden IJMOND WOENSDAG 5 M E I 19 7 6 (Van een onzer verslaggevers) door Jan [van Baarsel Met zorg geweven en bedrukt met mooie, kleurrijke dessins. Bijvoorbeeld deze Hermès: „Combats des cocqs”. Prijs: f 120,-. Kom kiezen uit een originele kollektie shawls. U bent welkom in de Amsterdamse Kalver- straat. Bij de Bonneterie en Pander. Of bij de Bonneterie op het Haagse Buitenhof. RESTAURANT 'n Wereld in mode en meubelen. (ADVERTENTIES) g- er a: ag ag or La beginnen Het verongelukte schip tegen de Noorderpier van Umuiden. I Het aantal reacties uit de lezerskring op de rubriek „Van Gat tot Gat” is zo (verheugend) groot dat we de lezers om enig geduld moeten vragen voor de behandeling van door hen genoemde onderwerpen als de eerste autobussen, de ramp van de sleepboot „Hercules”, de strijd om de „Vrijheit”. de opruiming van het wrak van de „Coen”, IJmuidens eerste bakker, de rol van de MTB’s in de Tweede Wereldoorlog, de Vischploeg het Willemsplein. „het ezeltje van Braam”, de dorpsomroepers, de stoomtram, bekende typen van IJmuiden, het oude Velseroord etc. Alle onderwerpen komen beslist aan de beurt. Aan een aantal uitnodigingen voor een bezoek aan oudere lezers zullen we gaarne vol doen. Maar gunt u ons even tijd. Reacties uit de lezerskring blijven natuurlijk van harte welkom, schriftelijk aan het bureau van dit blad met vermelding „Van Gat tot Stad”, telefonisch: 023-378601. v. 4. 6. •Grote Houtstraat 21, Haarlem ck 14. en .1- ;w ag *n Msta HEEMSKERK. Zondag 2 mei zijn door de Nederlandse Handboog Bond in het district Noord-Holland bondswed strijden gehouden in Heemskerk, Scha- gen en Amsterdam. In Heemskerk werd op de banen van de handboogschietvere- niging „Assumburg” door vijf schutters verenigingen deelgenomen met elk een of meer teams. Dergelijke wedstrijden zijn voor de eerste maal in Heemskerk gehouden. De gouden horloges die Nannie van der Wiele en zijn mannen na de heldendaad met de sleepboot „IJmui- den” als aandenken kregen hebben wat de machinist Rinus Peeters be treft vreemde gevolgen gehad. Toen hij kort na het vergaan van de „East- well” in militaire dienst was geroe pen, omdat de Eerste Wereldoorlog was uitgebroken, werd hij na enige tijd gelegerd in barakken die achter IJmuidens zeereep waren ópgebouwd. DE „EASTWELL”, zo had ik vernomen, kwam met balen rijst naar hier, maar hij kon niet binnenkomen; bleef toen steken op de pier. En het volk in nachtgewaad wist van angst en vrees geen raad. Toen opeens kwam Nannie van der Wiele met z’n sleepboot onvervaard en hij redde daar toen vierenzeventig zielen! En niet één die er verdronk, en niet één die er verdronk. Maar de „Eastwell’ zonk. Maar de „Eastwell” zonk BEVERWIJK. Binnenkort staat in Beverwijk een groot muzikaal evenement te gebeuren: het Promenadeconcert door het Noordhollandse Philharmonisch Orkest op donderdagavond 3 juni in de sporthal aan de Van Loenenlaan. Het concert, kortweg PROM genoemd, levert voor het publiek van alles wat: klassieke muziek, populair-klassiek, jazz, cabaret en soms een meezinger. Het geheel doet denken aan de bekende Proms in Engeland, waarvan de befaamde Last Night of the Proms elk jaar door de BBC wordt uitgezonden. Mevrouw H. C. Blokland-Heijkoop te IJmuiden herinnert zich deze stro fen van een gedicht uit de tijd dat ze als meisje van vijftien jaar les had van de muziekleraar Sam Vlessing. Na de successen in Brabant, waar elk jaar zo’n negen Proms worden gegeven, komen er dit jaar zelfs vijftig Prom- concerten in Nederland. In Beverwijk wordt donderdagavond 3 juni een derge lijk concert gegeven door het Noordhol- lands Philharmonisch Orkest, trio Louis van Dijk (zie foto), Gerard Cox en Frans Halsema. BEVERWIJK. Na ruim 43 jaar bij de gemeente Beverwijk werkzaam te zijn geweest zal de heer G. J. Frerichs, waarnemend chef van de afdeling bevol king c.a., met pensioen gaan. De heer Frerichs heeft de laatste 33 jaar van zijn dienstverband bij de gemeente te vens de functie vervuild van ambtenaar bij de burgerlijke stand. Dinsdag 11 mei wordt hem door de gemeente een afscheidsreceptie aangebo den. Aansluitend aan dit officiële ge deelte zal een ieder vanaf 16.45 uur, in de gelegenheid worden gesteld van de heer Frerichs afscheid te nemen en wel >n de koffiekamer van het Stadskantoor. Het Noordholland Philharmonisch Or kest komt donderdagavond 3 juni met een aangepast repertoire naar Bever wijk. Want behalve, dat de concerten georganiseerd worden voor een goed doel, is de onderliggende gedachten toch ook een breder publiek in contact te brengen met de Nederlandse orkesten. Om te laten zien, dat een goed stuk muziek uit het klassieke genre niet iets exclusiefs behoeft te zijn voor een selec te groep. Cabaret ontbreekt tijdens de Prom ook niet. Daar zorgen Gerard Cox en Frans Halsema voor. Voor de jazz tekent het trio Louis van Dijk. Het aardige van de Proms, die begin dit jaar in Overijssel zijn gestart, is, dat Toch heeft Rinus Peeters in zijn „Kombuis” waarschijlijk nooit schol len kunnen opdienen van het for maat, zoals ze kort na het vergaan van de „Eastwell” vlakbij IJmuiden werden gevangen. De tachtigduizend balen rijst van de verongelukte „E- astwell” vormden een enorm voe- dingsreservoir voor alles wat vis was. de orekstleden niet in het zwart zijn, maar gemakkelijke kleding dragen, wat een informele, gezellige sfeer ademt. Achter de Promconcerten, die georgani seerd worden door die Stichting Prome- nadeconcerten Nederland, staan enkele sponsors. Als eerste kan daarvan de Rabobank genoemd worden. Wie kaarten voor de Prom in de Beverwijkse sport hal wil kopen 7,50) kan daarvoor terecht bij alle kantoren van de Rabo bank. Zoals de heren W. Hartenberg te Santpoort en R. Kramer te IJmuiden ons vertelden: „Vooral de schollen bleken zich aan de rijst tegoed te doen. Je wist niet wat je zag als ze werden gevangen. Zulke vette schol len heeft IJmuiden nooit meer ge had.” raad op en kreeg een vuurrode kop toen hij de inscriptie las. Hij bood Rinus Peeters onmiddellijk zijn ex cuus aan. Toen Rinus was opgeknapt zorgde de arts er voor dat de soldaat Peeters een aantrekkelijk baantje in de barakken kreeg: Rinus werd kok. Zanglust. De rommel markt van het jubilerende mannenkoor Zanglust is een groot succes geworden- De rondvluchten boven de IJmond worden gewonnen door Leida Out uit de Kollstraat 14 en Han Falentijn van de Kees Delfsweg. De naam van de pop was Jitske, een echte Westfriese naam, maar helaas door nie mand geraden. BEVERWIJK. Tijdens pupillenwed strijden in Haarlem behaalden enkele atleten van DEM leuke resultaten. Bij de B-meisjes waren het vooral Simone Schilder en Jolanda Bleeker die met een le en 2e plaats op de 3-kamp aan de weg timmerden. Monique Fransman be haalde een mooie le plaats bij de meis jes A. Bij de jongens vielen de le en de 3e plaats op van Simon Bleeker en Niels Borsboom. De volgende prestaties waren opmerkelijk. Balwerpen: Simone Schil der 29 m. (nieuw clubrecord). 1000 m.: Jolanda Bleeker 3 min. 58 sec. (c.r.). Verspringen: Simon Bleeker 4 m. 23 (evenaring clubrecord). In de competitie leiden zowel de B-meisjes als de A- meisjes. De jongens B staan op een 3e plaaits. de jongens A op een 2e plaats. volbrachten: stuurman Theo van der Put en de machinist Rinus Peeters. Mevrouw Blokland meent dat de door haar geciteerde tekst door Sam Vlessing is geschreven. Ze herinnert zich nog het slot van het lied: „Wat een eer voor IJmuiden. - Zo’n knappe man, - dat is Nannie van der Wiele - alleen die het kan.” De heer A. de Goede te IJmuiden weet zich de stormachtige dag nog goed voor de geest te halen: „Als een lopend vuurtje ging het bericht in IJmuiden rond dat de „Eastwell” op de kop van de pier was vergaan. Mijn vader, de trawlerschipper Bram de Goede, nam me ’s middags mee naar het strand. Ik was toen drie jaar, maar ik weet het allemaal nog precies. Later is er nog een schip op het wrak van de „Eastwell” gestoten en daardoor eveneens vergaan.” „Die tweede boot moet een trawler zijn geweest”, aldus de heer C. A. Blokland te Santpoort. „Men is er nooit in geslaagd de beide wrakken geheel op te ruimen. Daarom werden er al gauw stenen op gestort. Dat is in de loop der jaren regelmatig voortgezet, zodat de resten van de wrakken nu diep bedolven liggen.” „Men heeft aanvankelijk wel ijze ren platen en dergelijke van de „Eastwell” kunnen bergen”, herinnert de heer Jac. Bart te Santpoort zich. „Die ijzeren platen werden naar de Zandhaven gebracht waar ze, in af wachting van de verdere bestemming, een geliefd speelobject van de jeugd van IJmuiden vormden.” Ook mevrouw K. v. d. Klooster- Zwaan te Santpoort herinnert zich die tijd bijzonder goed: „Er gingen meteen duikers op het wrak van de „Eastwell” aan het werk. Toen ik op Tweede Paasdag met mijn vriendin door het „Rondje” liep (de populaire promenade van de IJmuidense jeugd, die onder meer door de Oranjestraat en de Kanaalstraat leidde) deden twee jongens alle moeite om kennis met ons te maken. Ze vertelden dui kers te zijn van Van der Tak, het Rotterdamse bergingsbedrijf. In de week voor Pasen waren ze al bezig geweest het wrak van de „Eastwell” te slopen”. De agenda vermeldt onder meer infor matie over het groot onderhoud van de velden, uitwerking van de raderwerk- prijs 1976, informatie over de trainings- opzet, de samenstelling van de kernploe gen en de senioren-elftallen, plus een financiële vooruitblik op het seizoen 1976-1977. komen, stelde v.d. Klooster zich hier voor beschikbaar. Toen hij aan boord van de „President van Heel” was werd deze door een grondzee omver geworpen. Van der Klooster was een goed zwemmer en slaagde erin bij de reddingboot terug te komen. Een tweede grondzee sloeg hem tegen de boot aan: hij raakte dodelijk gewond. Zijn stoffelijk overschot werd ter aarde besteld in IJmuiden, op het kerkhof waar zoveel grafstenen in eenvoudige woorden getuigden en ge tuigen van moed en offervaardigheid. Duiker v.d. Klooster, afkomstig van Schouwen, was achtentwintig toen hij op een bergingsboot uitvoer naar een in moeilijkheden verkerend schip. Ook de reddingboot „President van Heel” was in de buurt. Deze had twee opstappers nodig en omdat de ber gingsboot toch nog niet in actie kon De heer L. Koperberg te Amsterdam komt sinds een jaar of tien regelmatig naar Umuiden om er met zijn botter op de sportvisserij te gaan. „Een woord dat ik steeds weer in Umuiden hoor is „Smees”, als aanduiding van een ex traatje, een buitenkans, een meevaller”,- aldus de heer Koperberg. „Ik ben al jaren op zoek naar de herkomst van dat woord, maar ik ben er nooit achter gekomen, hoewel ik alle mogelijke woordenboeken heb geraadpleegd. Weet u het?” Eerlijk gezegd: nee. Misschien een van de lezers. Hij presenteerde er „nautische ge rechten”, klaargemaakt door een ge wezen kok van de Holland-Amerika Lijn, op een groot fornuis middenin het café. Wie bij Rinus kwam eten en trek in een carbonaadje had kreeg er voor 3,50 een, die over het bord heen puilde. In Nederland verlenen negen grote gewestelijke orkesten hun medewerking Proms. Afhankelijk van de het Frysk Orkest, het Philharmonisch Orkest, Symponieorkest, het Utrechts Symphonieorkest, het Geweste lijk Orkest voor Zuid-Holland, het Gel ders Orkest,' het Brabants Orkest, het Overijssels Philharmonisch Orkest en het Noordelijk Philharmonisch Orkest dit jaar voor een vijftigtal muzikale evenementen ten bate van het Rode Kruis. De Proms worden gesponsord door de Rabobank, Interpolis Verzeke ringen, Ago verzekeringen én de Stich ting Samenwerkende dagbladen. HEEMSKERK. Op de Beethoven straat is gistermiddag een 8-jarig jonge tje door een auto geschept. Het kind stak plotseling de rijbaan over en moest ter observatie naar het St. Jozefzieken- huis worden overgebracht. aan de streek zorgen Noordhollands het Limburgs We hebben onlangs een en ander ve rteld over de ramp van de Britse rijstboot „Eastwell” op die stormach tige Palmzondag van het jaar 1913. Met de kleine sleepboot „IJmuiden” haalde kapitein Nannie van der Wiele op bijzonder moedige wijze alle schipbreukelingen van boord nadat de „Eastwell” op de kop van de Noor derpier was geslagen en direct flink water was gaan maken. De mannen die met Van der Wiele de redding Mevrouw v.d. Klooster: „Het „klik te” meteen tussen ons. Ik kon daar door menigmaal een kijkje nemen. De duikers maakten gebruik van dy namiet, dat in zakjes uit Buitenhui zen kwam. De poging om het wrak op te ruimen is voortgezet tot in 1914 de Eerste Wereldoorlog uitbrak. Er mocht daarna geen dynamiet meer voor zulke doeleinden worden ge bruikt. Mijn verloofde ging terug naar Rotterdam, maar uit het oog was niet uit het hart, want we trouwden al gauw met elkaar en gingen in Maassluis wonen.” De vroegere machinist van de sleepboot „IJmuiden” heeft daar blijkbaar zijn culinaire kwaliteiten ontdekt. Na de Eerste Wereldoorlog begon hij een groot café in Rotter dam onder de naam „Het Kombuis”. De heer H. Peeters te Haarlem: „Toen Rinus ziek werd en de dokter een kijkje kwam nemen zag deze een peperduur gouden horloge naast het bed van de patiënt liggen. „Zo’n kost baar horloge in het bezit van een gewoon soldaat, dat kan nooit in orde zijn”, dacht de dokter. Hij waar schuwde de politie die direct ter plaatse was. Toen deze zag wie de zieke was raadde ze de arts aan de kast van het uurwerk maar eens open te doen. De dokter volgde de Er is in twee groepen geschoten en er heerste een gezellige drukte op de ba nen. De uitslagen waren als volgt. 1. Koens (V. ZOS) 217; 2. W. v.d. Bosch (Unicum) 215; 3. J. Rijke (Assum burg) 212; 4. M. Cornelisse (Assumburg) 209; 5. v. Bakel (Achilles) 209; 6. D. v. Reede (Assumburg) 208; 7. J. Lievers (Assumburg) 205; 8. J. Talens (Assum burg) 204; 9. J. Cornelisse (Assumburg) 202; 10. M. v. Bakel (Achilles) 202. De korpsen (zestallen) bereikten de volgen de resultaten. 1. Assumburg 1 1240; 2. ZOS 1 1147; 3. Assumburg 2 1141; Achilles 1116; 5. SC Unicum 952; Assumburg 3 942; 7. V. ZOS 2 938: 8. Brederode 828. IJMUIDEN. Op het terrein van de Politiehonden Sportvereniging „Midden- heerenduin” worden vrijdag en zaterdag proeven gehouden voor honden uit Noord- en Zuid-Holland om het certifi caat politiehond te behalen. Voor de middag zijn het in hoofdzaak appeloefe- ningen, zoals het zoeken van kleine voorwerpen, het springen over een heg, klimmen over een schutting van 1.75 meter, model volgen, enzovoort. Na de middag om ongeveer half twee begint het zware werk voor de deelnemende honden, zoals schot- en werpvastheid. stokstellen, rijwielstellen, dat wil zeggen, het tot staan brengen van vluchtelingen. Bij de proeven is iedereen welkom. Het terrein van de politiehonden sportvere niging ligt in Driehuis tegenover het Vinkennest. ’s Morgens beginnen de proeven om negen uur. De heer C. Zwemmer te Santpoort: „Rond deze serie liet u zich enige tijd geleden er kritisch over uit dat in onze gemeente geen straat (meer) is vernoemd naar de heer S. P. Kujjper. U schetste de verdiensten van de heer Kuijper voor het toen nog jonge, onstuimige Umuiden. Er w a s wel een S. P. Kuijperstraat maar deze is door de „afbraak" van (Oud-) Umuiden verdwenen. Gaarne sluit ik my by uw kritiek aan. Naar mijn mening zouden dezelfde overwegingen ook kunnen gelden voor de C. J. van Sluysstraat en de Conradstraat. Als destijds voor de „vroede vaderen” aanleiding is geweest om straten deze namen te geven, wie zijn wij dan dat wij deze zo maar zouden „verdonkeremanen”? Tenzy er steekhoudende argumenten zijn, maar die argumenten willen wij dan wel horen”. C. ZWEMMER. (Oud-) IJmuidenaar; sinds 1919. (Wethouder C. Ockeloen heeft op onze beschouwing gereageerd met de mede deling dat de naam S. P. Kuijperstraat niet voorgoed is verdwenen, maar voorlopig in de „ijskast” is gezet. We vertrouwen er op dat ook de beide andere straatnamen een goed plaatsje in de gemeentelijke diepvries hebben gekrgen. J.V..B.) BEVERWIJK. De hockeyclub Scheijbeeck houdt vrijdag 21 mei in haar clubgebouw de voorjaarsledenver- gadering. Men begint om 20 uur. 1 I

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7