COMITÉ STELT UITGEBREID PROGRAMMA SAMEN m juni Sluipend gevaar V. „Ik had een m en geschilderde broedhokjes lappenkraam'' Wijk aan Zee Help de bomen Europa-vlag wappert Schaak-examenavond van dak van zeven van m openbare gebouwen De Grenspost BIJEENKOMST BIOLOGISCH- L. v. d. Mey behield DYNAMISCHE ongeslagen record CONSUMENTEN- KRING CLUBKAMPIOENEN BOWLING BOND Wasserij DUYN DECORETTE ENGELENBERG „Weenink” Even lachen over ons raadslid uit II DONDERDAG 6 MEI 19 76 BEVERWIJK43EEMSKERK 11 (Van een onzer verslaggeefsters) Braderie Samenstelling Presentatie Monumententocht Feestmarkt Dammen >3 00 BEVERWIJK. Met een uitge breid feestprogramma besteedt het Qomité Zevenhonderd Jaar Markt rechten volgende maand aandacht aan het feit, dat Graaf Floris de Vijfde de poorters van Beverwijk op 19 juni 1276 toestemming tot het houden van een wekelijkse markt dag verleende- Een terechte viering, want het weekmarkt-privilege had voor de kleine nederzetting aan het IJ grote gevolgen. Het luidde een periode van grote economische bloei in, die in 1298 door het veertienjarige zoontje van de inmiddels vermoorde Floris naar waarde werd geschat toen hij het dorpje stadsrechten schonk. Vanaf dat moment mocht Beverwijk zich, twee jaar eerder dan Amsterdam, een „stad” noemen, met alle voor delen van dien. Reden te over voor de stedelingen van nu, om aan de toekenning van de marktrechten een feestje te wa gen en dankzij de inspanningen van het onlangs geformeerde Comité gaat dit volgende maand dan ook op grote schaal gebeuren. Kruisboogschieten 10 De echte strandjutter ARIE DUIN maar De bloemlezing: (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Kijk is Met dank aan: De Jutter, Arie Duin, een onbekende vogelkweker, Maarten Lutherschool, de plantsoenendiensten en onze fotograaf. Voor enkele gevallen bestaat de moge lijkheid op deze avond twee examens in opvolgende zwaarte af te leggen. Op deze adressen kan men ook nadere in lichtingen verkrijgen. Voor gezinswas en bedrijfskleding De jongens en meisjes schreven in opdracht van hun onderwijzer ook een opstel over onderwerp „700 jaar marktrechten”. Uit die opstellen zijn stukjes tekst geknipt. De stukjes wer den op een vel papier geknipt. De Maarten Lutherschool zond ons deze week het rerultaat van noest plak- en knipwerk. LEM Woensdag 2 juni wordt evenals op 9, 16, 23 en 30 juni een feestelijke versie van de normale weekmarkt op de Markt AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462 Tijdens de in 1974 gehouden braderie waren in de kramen die niet door win keliers werden gebruikt, de handelaren in antiek en curiosa ruim vertegenwoor digd. BEVERWIJK. Evenals vorig jaar zal op vrijdag 7 mei ter gelegenheid van de viering van de Dag van Europa de Europa-vlag van zeven openbare gebou wen in Beverwijk wapperen. „Omdat Beverwijk 700 jaar markt rechten heeft, besloot men. Bubber- man ons een aardigheidje te laten maken voor de marktkraamhouders. Ieder had een eigen keus wat voor hij zou maken. Ik had een lappen- Zevenhonderd jaar marktrechten met feestmaand herdacht kraam gemaakt. Er waren hele leuke kramen bij”. „We hadden allemaal een kraampje gemaakt wegens 700 jaar marktrech ten’. „Het regende en voor we d’r waren waren we al doornat”. „En die mevrouw zij: mag ik het eens zien. Bianca pakte het kraampje eruit en zij: alstublieft, helemaal gra tis”. „Ik koos het kraampje dat onge veer naast de kaasboer stond”. „Ik kreeg een gevulde koek, merg pijp en een kokoskoek”. „En toen bij weer een andere zie ik mevrouwen. Na afloop van de weekmarkt begint diezelfde avond op de Markt een groot festijn, dat bij goed weer waarschijnlijk het onbetwiste hoogtepunt van de festi viteitenreeks zal gaan vormen. Onder de noemer „Boerenbruiloft” wordt tussen 21 en 01.00 uur een open barbecue op de Markt gehouden, waartoe onder toezicht Deze vlag in 1955 unaniem door de Assemblëe van de Raad van Europa aan de ministerraad van deze instelling aan bevolen en door deze raad aanvaard is blauw van kleur en deze zal worden uitgestoken van: het Stadskantoor, de Huize aan het BEVERWIJK. Onlangs besteed den wij in deze krant aandacht aan een werkproject van de vijfde en zesde klassers van de Marten Luther school. De leerkrachten aan deze twee klassen lieten hun leerlingen marktkraampjes maken en brachten die naar de marktkooplieden op de Beverwijkse markt. BEVERWIJK. Het kweken van vogels is nog niet zo gemakkelijk. In deze hobby kunnen kleine oorzaken grote gevolgen hebben, getuige het verhaal van een kweker van volière- vereniging „Vogelvreugd”. De man had hokjes gemaakt, waarin zijn vo gels konden broeden en half januari begonnen de eersten te nestelen. Een week later zag hij eieren in het nest liggen. Tijdens de opfok gingen ver scheidene jongen dood en daar ver baasde onze vogelkweker zich over. Dat was hem nog nooit overkomen. Voor vrijdag 25 juni staan drie evene menten op het programma. Tussen 19.30 en 21 uur houdt de invalidensportvereni- ging KIS een wedstrijd kruisboogschie ten op het parkeerterrein van het Sla genweggetje. Tussen 20.30 en 21.30 uur worden door de Schager Dansgroep en Men kan op deze avond een examen afleggen tot het behalen van het pion nen-. toren-, en-of Koningsdiploma schaken. De examens worden gehouden op dinsdag 11 mei in gebouw de „Grens post” aan de Van Riemsdijklaan. De aanvang is om 7 uur. Daar het die zaterdag precies zeven honderd jaar geleden zal zijn dat Floris V de marktrechten aan Beverwijk ver strekte, wordt die plechtigheid 's och tends nog eens dunnetjes over gedaan. Tussen 11 en 12 uur zal de één na laatste Graaf van Holland de privilegebrief aan burgemeester Hubers komen overhandi gen. Dit gebeurt op een verhoging voor het politiebureau aan de Breestraat, waar de uit Scheijbeeek vertrekkende Floris te paard zal arriveren. Wijkertoren, het Politiebureau, Schijbeeck, de kerktoren te Wijk Zee, de Openbare Bibliotheek en Gasbedrijf. HEEMSKERK. De biologisch-dyna- mische consumentenkring Heemskerk houdt woensdagavond 19 mei vanaf 20.15 uur een bijeenkomst in buurtcentrum „De Zandkraai". De schaakexamens worden afgeno men door de diplomaconsul van de Kon. Ned. Schaakbond de heer J. C. Muijen. Aan deze examens, die ongever 1 uur duren, kan iedere schaker van jong tot oud deelnemen. Zij, die aan deze exa mens willen deelnemen dienen zich te voren op te geven op de adressen: Hob- bemastraat 54, Heemskerk, tel. 33220 of Alkmaarseweg 145 A, Beverwijk, tel. 24262 met veimelding aan welk examen men wil deelnemen. De volgende dag presenteren de Be verwijkse muziek- en sportverenigingen zich op het President Kennedyplein aan het gemeentebestuur. Komende vanuit de Sporthal, zullen de delegaties tussen 14 en 15 uur over het plein marcheren. Korte tijd later zal burgemeester Hu bers zich inschepen in de luchtballon van de familie Boesman, die tussen 14 en 16.30 uur vanaf het terrein aan de Bïillerlaan zal opstijgen. Burgemeester Hubers zal e en kopie van de marktbrief bij zich dragen, om deze aan zijn collega in de landingsplaats te overhandigen. Het festiviteitenprogram wordt woens dag 30 juni op de weekmarkt afgesloten. Tenslotte wordt door het Comité van af 18 juni nog een étalagewedstrijd voor de middenstand georganiseerd, waarvoor zowel een jury- als een publieksprijs zal worden toegekend. Zoals gebruikelijk worden de door de winkeliers zelf en de door étaleurs vervaardigde etalages apart beoordeeld. Het programma van het Comté Zeven honderd Jaar Marktrechten omvat een twaalftal festiviteiten. Een deel daarvan wordt georganiseerd door de Bond van Marktkooplieden, die dit jaar tevens het zilveren jubileum van de weekmarkt op z’n huidige plaats herdenkt en de ter gelegenheid daarvan te houden evene menten in het algehele feestprogram heeft ingepast. Voor de niet-commerciële activiteiten heeft het Comité de gemeente om financiële steun verzocht. Naast toe zeggingen van de winkeliersvereniging Stadscentrum 19.000) en het Comité Stadsfeesten Beverwijk 2500) prijkt als gemeentelijk aandeel een bedrag van 7500 op de begroting. Gezien de niet onaanzienlijke bijdrage van de kant van het bedrijfsleven heeft het college zich met deze bijdrage kunnen verenigen en het subsidieverzoek zal dan ook in de eerstvolgende gemeenteraadsvergadering aan de orde worden gesteld. Voorts heeft de gemeente de schoonmaak- en wegomleggingskosten voor zover het niet-commerciële activiteiten betreft, voor baar rekening genomen. De overige kosten moeten door het Comité worden betaald. BEVERWIJK/HEEMSKERK. Tip van de plantsoenendiensten: „Help de jonge bomen. Dit voorjaar is uitzonderlijk droog en de pasaan- geplante bomen dreigen te verkom meren. Helpt u mee door bij een jonge boom 10 liter water langzaam uit te gieten. Bomen zijn een kost baar goed. Help ze”. gehouden. Gedurende de vijf marktda gen zullen steeds vier fietsen worden verloot, terwijl er voorts optredens van Peppi en Cocki en poppenkastvoorstel lingen te verwachten zullen zijn, ’s Avonds geven - als eerste activiteit van het Comité - alle muziekkorpsen uit Wijk aan Zee en Beverwijk acte de presence tijdens een muzikale show op de Bree straat, died aartoe tussen 20 en 21.30 uur voor alle verkeer afgesloten zal zijn. Vrijdag 11 juni wordt van 19.30 tot 21 uur op het parcours parallelwegen Breestraat-Begijnenstraart- Koningsstraat- Zeestraat een wedloop onder de titel „Ronde van Stadscentrum” gehouden. Voor de organisatie van de ronde tekent het Comité in samenwerking met DEM atletiek. deksels van de broedhokjes vochtig waren als er een of twee jongen in werden groot gebracht en dat na het uitvliegen het hooi daarin bijna mest was. Links en rechts informeerde ik naar de mogelijke oorzaak. Mogelijk waren de slechte resultaten te wijten aan de geheel geschilderde binnenzij de van de broedhokjes. Bij blanke of gewitte hokjes wordt immers het vocht opgenomen door de wanden en bij mij ging dat niet”. Doelstraat 29 Tel. 023 - 312206 Haarlem Kies - Koopcentrum LUXAFLEX GORDIJN-JALOUZIEEN ol 265'7 Tijdens deze bijeenkomst kunnen geïnteresseerde consumenten elkaar ont moeten, een gesprek hebben met Jan Schrijver, de b.d. kweker-tuinder die onder andere aan de consumentenkring Heemskerk levert en naar de film van Jan Boon kijken. Deze kleurenfilm laat iets zien over de bioiogisch-dynamische landbouwmetho den in onder andere Loverendale in Zeeland. Belangstellenden zijn in „De Zandkraai” aan de Heemskerkse Handel- straat van harte welkom. De toegang is gratis. BEVERWIJK. Schaakclub Weenink organiseert in samenwerking met de Noordholiandse Schaakbond een grote schaakexamenavond voor de kring Ken- nemerland. de Volksdansgroep van De Schans vdks- dansdemonstraities op de Breestraat ver zorgd, tussen 22 en 23 uur gevolgd door een openlucht film- en diapresentatie op de Breestraat. Het Comité heeft hiertoe de medewer king ingeroepen van de smalfilmclub IJmond Dubbel Acht, die waarschijnlijk films van oud-Beverwijk zal vertonen en van het prentenkabinet J. van der Linden, dat dia’ s van het vroegere Beverwijk laat zien. Zondag 13 juni kan tussen 10 en 13 uur een monumententocht door Bever wijk worden gemaakt. De wandelroute begint bij Scheijbeeek. Woensdagmiddag 16 juni wordt voor zo’n tweeduizend leerlingen van het basisonderwijs een kinderprogramma in de Sporthal georga niseerd. Daar het basisonderwijs in to taal rond 5500 leerlingen telt, is besloten aan de hand van een teken- en opstel wedstrijd de toegangskaarten over de schooljeugd te verdelen. De gelukkigen krijgen een voorstelling van de jeugdre- vue Hocus Pocus en de groep „The Familee” te zien. Men begint om 14 uur. BEVERWIJK. Vanwege de doden herdenking was er op de clubavond van de Beverwijkse Damclub een geringe opkomst. L. v.d. Mey behield zijn onge slagen record door van de jongste Die meer te winnen. De beide andere Die- meers hielden het op en puntenverde ling. Het clubkampioenscihap zal Graan- stra wel niet meer ontgaan dit seizoen of er moet nog een wonder gebeuren alhoewel Kes Nijman het ver tegen hem bracht in zijn partij tegen hem. In het eindspel moest Kees de vlag strijken. De nieuwkomer Glover, woonachtig in Avenhorn, beging in het eindspel een grandioze blunder en ging zodoende met nul punten naar huis. L. v.d. MeyT. Diemeer 2-0, D. v. AsS. Lippes 1-1. C. NijmanJ. Graan- stra 0-2, P. de MunkJ. v.d. Does 0-2, D. GloverT. Zoon 0-2, J. Diemeer Ciska Butter 1-1, H. J. Winter—A. J. Diemeer 1-1. van de brandweer een immense houtsta pel in vlammen op zal gaan. Voorts komen er kaas, wijn en worstkraampjes en een muziektent op het plein te staan, dat voor deze gelegenheid in oud-hol- landse stijl wordt aangekleed. Vanaf vrijdag 7 mei wordt in de Openbare Bibliotheek aan de Kerkstraat de Europatentoonstelling, aan de Euro pese Beweging ter gelegenheid van het zilveren jubileum in 1971 aangeboden, geëxposeerd. Van een vriend kreeg onze man de raad gaten in de bodem en de zijkan ten te boren. De resultaten werden beter en zijn kweekseizoen was op het nippertje gered. Onze vogelkwe ker laat nóg wat weten: „Mocht u voor de hokjes spaanderplaat gebrui ken en u ziet de vogels slaperig op de stok zitten behoeft u niet ongerust te zijn. De oorzaak daarvan is de lijm die in de platen zit en na enige weken is het met de slaperigheid gedaan". WIJK AAN ZEE. Gelezen in de Jutter, dorpsblad van Wijk aan Zee: „Verplaats Wijk aan Zee. Voor de Hoogovens het goedkoopste, voor Wijk aan Zee het beste”. In hert in maart op initiatief van burgemeester Hubers geformeerde Comité hebben namens Stadscentrum de heren J. Kloes (tevens voorzitter), F. Molken- boer (tevens penniingmeester) en A. van der Meij zitting genomen. De Beverwijk se Ondernemers Combinatie wordt ver tegenwoordigd door de heren A. David son, F. A. Naman en C. Hienkens. Het Comité Stadsfeesten is present in de per soon van de heer P. van der Esch, de Bond van Marktkooplieden In de heer J. E. M. Vink terwijl secretaris H. E. M. ter Horst van het Comité tenslotte zowel het Comité Stadsfeesten als de WV-Wijk aan Zee-Beverwijk representeert. Het festiviteitenprogram wordt op 4 juni geopend met een luilakmarkt langs de Breestraat en een bloemenmarkt op de Wijkerbaan. De kraampjes zijn vanaf 18 uur tot de volgende morgen 7 uur bemand. Dit traditionele evenement wordt overigens niet door het Comité maar door de gemeente, in casu de marktmeester georganiseerd. Vrijdag 18 juni wordt onder verant woordelijkheid van Stadscentrum een braderie op de Breestraat, de zuidzijde van de Zeestraat, de Begijnenstraat en de Kloosterstraat gehouden. Tussen de kraampjes zullen ambachtslieden hun beroep uitoefenen. De braderie wordt gecompleteerd door een autoshow, waar voor de Breestraat van vrijdagmiddag 14 uur tot zaterdagmiddag 17 uur voor alle verkeer afgesloten zal zijn. De kraamp jes zijn vrijdag van 14-21 uur en zater dag van 9-17 uur voor het publiek geopend. „Naar de stroopwafelkraam, die had het veel te druk. „Ik had een lappenkraam”. „Maar die had ook geen tijd”. „Toen ik thuis kwam was ik drijf nat”. „Voor 700 jaar marktrechten”. „Toen we er waren gingen we naar huis. En ik vertelde het aan me vader en moeder”. HEEMSKERK. Nel v.d. Berg clubkampioen geworden van de Bowling Bond Kennemerland. Met 937 punten had zij een ruime voorsprong op haar concurrente, Thea van Leen, die 880 punten scoorde. Bij de heren pakte Pe ter Hes met 981 punten de eerste plaats en het clubkampioenschap. Goede twee de werd Aad Hogeboom met 973 punten. In dezelfde Jutter het volgende: Onlangs kwam ik in gesprek met een Wijk aan Zee-raadslid. Ik vroeg hem of het mogelijk was, dat de Relweg naar het strand eens beter onderhouden zou kunnen worden. Er komen daar toch ook veel mensen voorbij. Het antwoord dat ik kreeg deed me lachen: „da’s voor Heems kerk!” Bovengenoemd raadslid verze kerde dat de ingang via de Zwaan- straat goed was. 'k Zal het maar eens vragen aan een raadslid van een andere politieke richting, die weet misschien wèl dat ook de ingang via de Relweg van ons is! Ik heb er wel stilletjes om gela chen. 2<>54 1>Ps: „Boeken over vogelziekten brachten geen uitkomst. Wel zag ik, dat de

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11