NDP-voorzitter mr. C. J. Houwert: Ahold rekent op winststijging van 20 percent ECD klaar met onderzoek over Rhodesië Vrijspraak voor Billiton Minister vindt KGB-gegevens van Elsevier onvoldoende EEN BOEK I Kies de kwaliteit vanMbrstmaker Stegeman. Stêqèman /Jftf f VL EES WA REN kwaliteit [die vroeger zo gewoon was. Hoe te „Over ziekenhuizen in Amsterdam nog geen beslissingen nemen” Sparen bij de Amro Bank Doen! boerderljarop l B GEEF MOEDER HOOFDBESTUUR VAN KNMG: Tekort op Russische handelsbalans met westerse landen Spaar Plus Boekje. Eigen HuisSpaarplan. 21 VARIA D O NjD E R D A G 6 19 7 6 M E I (Van onze Amsterdamse redactie) in de boekhandel Dit woord: MOTREGEN in de boekhandel boekhandel Dit woord: OPZADELEN l S’ ft. S- 1 in de boekhandel 9 I I 5 w in de boekhandel in de boekhandel (ADVERTENTIE) Advertentievolume dagbladen is bijzonder laag geworden '50. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) van O (ADVERTENTIE) 3 o 3o IJ DROP o rordt n te Aldus vandaag de voorzitter van de vereniging van de Nederlandse Dagblad pers, mr. C. J. Houwert in de ledenver gadering van de NDP. De fractievoorzitters wilden gisteren niets meedelen over het gevoerde over leg. Wel liet men dóórschemeren weinig verhoopte wijzigingen ten ongunste van conjunctuur of kosten zullen wij echter zeer alert moeten reageren, zo betoogde de voorzitter. He KNMG-bestuur stelt, dat het colle ge in feite een onaanvaardbare opdracht had, omdat het ministerie tot nu toe nog geen beleidsvisie bekend heeft gemaakt over de plaats en functie van het acade misch ziekenhuis in de gezondheidszorg. ft 8 -ft ft ■ft ft Elseviers groot KAMERSPLANTEN-en SNIJBLOEMENBOEK Leslie Johns/Violet Stevenson f35.- IEDER STERFT IN EENZAAMHEID "flans Fallada f 24.50 8- ft> 35' 8- Si "8 8 -ft -Sc ■ft ft. 8- 3 hj 8~ ft 8 ft. 8 ft. 8- 8 A: 5B- 8- 8 ft. Profiteer van de hoge rente die zo’n Amro Spaar Plus Boekje oplevert, ’t Is altijd mogelijk om het geld direct op te nemen. U betaalt dan 1% opnamekosten. Voor trouwe spaarders is dit een zeer gunstige spaarvorm. Kunt u uw geld vastzetten, dan zijn er spaarmogelijkheden waarbij de rente kan oplopen tot 7\%. Het lijkt het bestuur niet acceptabel, de vier-promille-norm (vier bedden per 1000 inwoners), een gemiddeld streefge tal voor Nederland, als absolute eis toe te passen op een plaatselijke situatie. Het college heeft die norm weliswaar aangepast tot 4,18 promille, maar het KNMG-bestuur vraagt zich af of die aanpassing wel voldoende recht doet aan het feit dat er in Amsterdam twee academische ziekenhuizen zijn die beide de genoemde specifieke taken moeten vervullen. DEN HAAG (ANP). Het onderzoek, dat de Economische Controledienst heeft ingesteld naar de activiteiten van de firma A. L. van Beek NV en de Bank Mees en Hope in Zuid-Rhodesië is in zoverre afgerond, dat de ECD van haar bevindingen proces-verbaal heeft opge maakt en dit aan de justitiële artoritei- ten heeft gegeven. In het jaarverslag over 1975 werd voor geheel 1976 de verwachting uitge sproken dat de winst over 1976 die van 1975 tenminste zal evenaren. Op basis van de huidige gang van zaken kan indien zich geen versto rende factoren voordoen worden ge steld, aldus de raad van bestuur in de jaarvergadering, dat voor het gehele jaar 1976 een nettowinst mag worden ver wacht, die in de orde van 20 percent hoger zal zijn dan over 1975. AMSTERDAM De dagbladen hebben in 1975 een behoorlijke tik ge kregen van de conjuncturele situatie. Het adverterttievolume is wel bij zonder laag geworden. Hoewel het NDP-jaarverslag nog hoopvol spreekt van een bereikt dieptepunt, was het volume in het eerste kwartaal van dit jaar nog lager dan in 1975. geloof te hechten aan e publikatie- De fractievoorzitters wilen ook niet kwijt of minister De Gaay Fortman hun de lijst namen van Elsevier vertrouwelijk ter inzage heeft gegeven. In Den Haag wordt overigens vermoed dat Elsevier met het KGB-Kamerlid de PSP’er Van der Spek op het oog heeft- Een beschuldiging die enkele jaren gele den na een reis van Van der Spek aan Oost-Europa ook al eens is geuit. Van der Spek noemde de suggestie dat hij als KGB-agent zou opereren „bela chelijk”. „Afgezien van het idee op zich, moet ik er niet aan denken om voor een land als deSovjet-Unie, dat net als de VS uitsluitend handhaving van de status quo tot doel heeft, te erken. Daarvoor voel ik me te veel socialist”, aldus Van der Spek. In de wet staat, dat een medische faculteit over een academisch ziekenhuis moet beschikken. Dat betekent voor Amsterdam met zijn twee medische fa culteiten (GU en VU) dat er twee acade mische ziekenhuizen moeten zijn. „Met alle consequenties van dien”, aldus het KNMG-bestuur, dat er in dit verband de aandacht op vestigt dat een academisch ziekenhuis verschillende taken heeft: pa tiëntenzorg, research en onderwijs. ZAANDAM (ANP). De omzet derden van Ahold weken van 1976 is hoger geweest dan in het overeenkom stige tijdvak van 1975. Het winstniveau kwam overeen met dat van het tweede halfjaar van 1975, dat aanzienlijk gun stiger was dan het eerste halfjaar van 1975. plezierigs te zijn. De minister wordt overal maar mee opgezadeld, schreef een dagblad. Natuurlijk is opzadelen letterlijk: een paard de (of het) zadel op de rug leggen om het te berijden en figuurlijk: iemand iets opleggen dat hem onaangenaam is. De gedach te daarbij is dat een paard liever vrij rondloopt dan met een zadel en een ruiter op zijn rug. Vroeger zei men: iemand iets opzadelen, nu alleen: ie mand met iets opzadelen. Het eerste is taalkundig juister, maar ongebrui kelijk. Zes soorten drop, Engelse drop en nog zeven andere lekkernijen van Red Band. In royale familiezak Volgens Economische Gazet heeft de Sovjet-Unie in het afgelopen jaar voor 6,1 miljard roebel naar het westen uit gevoerd en voor 9,7 miljard roebel uit westerse landen betrokken. aan over de eerste 16 circa 20 percent "8 ft 8 -ft -Sk ft> -ft ~8 ft VAN AARDAPPELSLA TOT ZIGEUNERFONDUE Wina Bom - Toussie Salomonson f 24,50 In de laatste tijd leest en hoort men telkens dat iemand ergens mee wordt opgezadeld. Daarmee wordt be doeld dat de betrokkene tegen zijn zin met de een of andere taak wordt belast, dat hem wordt opgedragen iets onaangenaams ten uitvoer te brengen en zelfs ook dat hij ervan wordt beschuldigd de oorzaak van iets on- De speciale Kamercommissie voor de inlichtingen- en veiligheidsdiensten, die bestaat uit de fractievoorzitters van de grote partijen behalve de CPN, heeft gisteren met minister De Gaay Fortman overleg gepleegd over de publikatie in Elsevier. Volgens het weekblad zou een aantal Nederlanders, zoals „hoge officie ren, enkele studentenleiders, een- PvdA- gemeenteraadslid uit Amsterdam en een Kamerlid van een andere progressieve partij” optreden als agent voor de Russi sche geheime dienst KGB. MOSKOU (Reuter). De balans de Russische handel met het Westen wijst over 1975 een nadelig saldo voor de Sovjet-Unie aan van bijna 4,8 miljard dollar, zo heeft het in Moskou verschij nende weekblad Economische Gazet be kendgemaakt. Het tekort is wat kleiner dan men in het Westen had veronder steld. UTRECHT (ANP). Het hoofdbe stuur van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Ge neeskunst meent, dat er nog geen be leidsbeslissingen mogen worden genomen Mr. Boerwinkel zei dat er normaal een boete van 25.000 gulden op staat, maar dat hij in zijn eis rekening hield met de financiële positie van Billiton. De raadsman van Billiton, mr. D. P. Dirkzwager voerde aan dat het zuurriool dat de schadelijke stoffen loosde, tot 1974 eigendom van de gemeente Arnhem is geweest en dat die er voor had moeten zorgen dat aan de wet werd voldaan. Hij vroeg dan ook vrijspraak. Inmiddels is tegen Billiton Arnhem een nieuwe zaak op gang gebracht, waarin de officier van Justitie mr, Boer winkel een onderzoek instelt. Het gaat om de vanadium-erts brekerij. Vooral de wijze waarop de afvalstoffen worden ogeslagen zou milieu-verontreinigend werken. De officier van Justitie heeft in dit onderzoek de gemeentepolitie va Arnhem betrokken alsmede de Provinci ale uaterstaat afdeling milieuverontrei niging. Een volumestijging in april is het eerste teken van een mogelijke kente ring. Maar één zwaluw maakt nog geen zomer. Dat wordt het pas voor het adverterende bedrijfsleven als overheid, werkgevers en werknemers er gezamen lijk in slagen om het ernstig verstoorde economische klimaat te verbeteren. BflND De voorgestelde vermindering van het aantal Amsterdamse ziekenhuisbeddenis naar de mening van het KNMG-bestuur alleen zonder schade voor de gezond heidszorg mogelijk, als tegelijkertijd vervangende voorzieningen worden ge troffen: versterking van de eerste-lijns- zorg, verbetering en verruiming van de poliklinische voorzieningen en van de verpleeginrichtingen. Het constateert, dat het college voor ziekenhuisvoorzieningen in zijn rapport niet heeft aangegeven, hoe deze veelal onmisbare vervan gende voorzieningen kunnen worden verwezenlijkt. mediabeleid, v an economie of van finan ciën. Regering en parlement kunnen slechts ten gunste van de persvrijheid functioneren, indien de territoriale inte griteit van de staat ten opzichte van het buitenland blijft gewaarborgd. In hoeverre onze regering bij machte zal blijven de Nederlandse rechtsstaat te handhaven, hangt naar de mening van de NDP-voorzitter mede af van wat ons volk zelf nu en komende jaren bereid is te doen respectievelijk na te laten voor die handhaving. Daarin kan het slechts beslissen als het zich bewust is van de omvang van het gevaar dat te verliezen, wat een vanzelfsprekendheid werd. Bij die bewustwording zal ook de pers be trokken zijn. De taxatie van het risico echter is naar de mening van mr. Hou wert vooral een taak van de regering en in eerste instantie een van de minister van Buitenlandse Zaken. De NDP-voor zitter hoopte, dat het zittende kabinet, dat gekenmerkt wil zijn om zijn open heid, ook vooral in dit opzicht die open heid zal betrachten. In het deze week gepubliceerde advies spreekt het college zich uit tegen voort zetting van de bouw van een academisch ziekenhuis in de Bullewijkpolder. In plaats daarvan zou het bestaande Sloter- vaartziekenhuis moeten worden uitge breid tot een academisch medisch cen trum. Het totale aantal bedden in de Amsterdamse ziekenhuizen moet volgens het college drastisch worden ingekrom pen. Daarvoor is onder meer de sluiting van elf bestaande (relatief kleine) zie kenhuizen nodig. In bankkringen in Londen werd in januari van dit jaar vernomen dat het invoeroverschot van de Sovjet-Unie is gefinancierd door leningen bij westerse banken tot een bedrag van 2,5 a 3 miljard dollar, door de verkoop van goud en door intering op Russische re serves aan harde valuta van 2 a 2,5 miljard dollar. Over de problematiek, die hier aan de orde is, wil de regering nog geen defini tief standpunt innemen, zolang er nog geen uitaluitsel is gegeven over de vraag of strafbare handelingen zijn gepleegd, zo hebben de ministers van Buitenlandse kaken. Financiën, Economische Zaken en staatssecretaris Kooi j mans geant woord op vragen van het Tweede-Ka- merlid Ter Beek (PvdA). De bewindslie den nemen aan dat het ontwerp van een nieuwe sanctiewet spoedig bij de Ka mers zal worden ingediend. Mr. Houwert betoogde, dat de pers vrijheid verdwijnt, waar een volk res pectievelijk een overheid niet of niet tijdig zich in staat heeft gesteld de vrije meningsuiting te handhaven. Wij hebben zelf ervaren, aldus de voorzitter, wat er na 10 mei 1940 g edurende vijf jaren aan persvrijheid restte in Nederland. Wij weten ook, dat elke totalitaire macht te allen tijde de pers slechts de rol van overheidstoeter zal doen vervullen. Pers vrijheid is dus niet alleen een zaak van op basis van het advies van het college voor ziekenhuisvoorzieningen over de ziekenhuissituatie in Amsterdam. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken vindt de gegevens die hoofdredacteur dr. F. Hoogendijk van Elsevier hem maandag heeft overhandigd over de KGB-activi- teiten van vooraanstaande Nederlanders, onvoldoende- De Gaay Fortman heeft Elsevier om nadere informatie verzocht teneinde enige grond te hebben voor een mogelijk nader onderzoek. Mr. Houwert hield voorts een pleidooi voor de persvrijheid. Als eerste levens voorwaarde van een vrije pers zag hij een onafhankelijkheid van de overheid, die ligt verankerd in de wetten van een democratische rechtsstaat. „Enkele om standigheden thans, maar vooral die op wat langer zicht vervullen mij met zorg”, aldus verklaarde de voorzitter. De woordenboeken kennen een he le reeks woorden mot waarvan de onderlinge verwantschap dikwijls on duidelijk en soms gewrongen is. Mot is een insect, het is ruzie, het werd vroeger gebruikt voor: lichte vrouw en bestaat gewestelijk nog voor: var ken, zeug. Van nog andere betekenis sen is hier van belang de betekenis: afval, spaanders van hout. Eekmot is fijn gemalen eikeschors. De oor spronkelijke betekenis van mot in het woord motregen zal dan zijn: stof achtige materie, datgene wat in klei ne onderdeeltjes is verdeeld. Men spreekt ook wel van stofregen en van mottig weer. Gebruikt men mottig van mensen, dan bedoelt men: pok dalig en vergelijkt dus het door de pokken geschonden gezicht met een kledingstuk waaraan de motten heb ben gevreten. ARNHEM. De metallurgisch indus trie Billiton en Billiton Phibro uit Arn hem zijn door de kantonrechter vrijge sproken van een hen ten laste gelegde overtreding van de wet verontreiniging oppervlaktewateren. De officier van Jus titie mr. F. H. Boerwinkel had twee weken geleden een geldboete van vier duizend gulden geëist. De officier be toogde toen dat Billiton zich van ge noemde wet niets had aangetrokken en schadelijke stoffen in de Rijn is blijven lozen. Het is volgens het bestuur alleen ver antwoord, van het Slotervaartziekenhuis een academisch ziekenhuis te maken, als vaststaat dat het uiteindelijk de taken van een academisch ziekenhuis goed zal kunnen vervullen. Vooralsnog, aldus het bestuur, zijn van de zijde van het be stuur van het academisch ziekenhuis en van de medische faculteit van de uni- versiteit van Amsterdam zwaarwegende argumenten naar voren gebracht die op het tegendeel wijzen. Volgens het KNMG-bestuur is onvoldoende onder zocht of het Slotervaartziekenhuis een zo reel alternatief biedt, dat het ver antwoord is om nu te beslissen tot het stopzetten van de bouw van het acade misch medisch centrum Bullewijk. PPR-fractievoorzitter Bas de Gaay Fortman, wiens partij zich samen met D'66 door de Elsevier-publikatie in een kaad daglicht voelde gezet, beraadt zich nog over miogelijke stappen tegen hef weekblad. Hij kondigde gisteren aan zich niet zonder meer te zullen neerleg gen bij de mededeling van dr- Hoogen dijk, dat de lijst namen egens redenen van staatsveiligheid uitsluitend aan de minister van Binnenlandse Zaken (De Gaay Fortman sr.) bekend is gemaakt. Wie bij de Amro spaart voor een eigen huis krijgt niet alleen de hoogst mogelijke rente, maar heeft bovendien de mogelijkheid om het gespaarde bedrag direct op te nemen. Alleen als u het bedrag binnen één jaar of voor een ander doel opneemt B B betaalt u 2% opnamekosten. Extra voordeel: korting op de afsluitprovisie bij een Amro Woninghypotheek. renie aan opiopen tui j/o. De heer Houwert deelde in dit ver band nog mede, dat de NDP harerzijds nog even zal wachten met de gewenste aanpassing van de abonnementsprijs, waar het jaarverslag op doelde. Op on- 1-1 cn J «Kg.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 21