Gecombineerd PvdA-VVD- voorstel: Frankrijk voert militaire uitgaven op SPRINTER REED WISSEL OPEN AR-voorzitter veroordeelt anti-CDA-acties r NORITtbet—Wi— Beëindiging van fluoridering in Rotterdam nog onzeker J Hoofdverpleger statistisch gezien de enige verdachte En dit W „Chemisch af val in steenzout mogelijk9' n is CITROËN MEMO I I IjMl ilBii Verdubbeling in 5 jaar Machinist moet sein hebben genegeerd niet gepubliceerd rapport: ii V Nog 19 7 6 DONDERDAG 6 M E 1 BINNEN- BUITENLAND EN 2 DC Controle (Van onze parlementsredactie) Dreigement r PERCENT STIERF TIJDENS ZIJN DIENST 82 j Vraag de Citroënagent informatie over: *GS Consumentenrapport Leasing Benzine Uitbraak Ter dood veroordeeld Gevoelig Zelfstandig Daling Handtekeningen Mao Tse-toeng Opgeschort Hoogspanning Proces In de knel Hoea Teruggevonden i3 5-c «ra ss - ■L: rt Abortus uit strafwet, onderzoek door behandelend arts verplicht (Van onze redacteur binnenland) dat er nog een trein op z(jn baanvak zat, remde af en sprong uit z(jn locomotief. (ADVERTENTIE) AR- (ADVERTENTIE) Vooruitzichten voor zaterdag overwegend droog en zonnig, vrij warm. SS (Van onze redactie binnenland) 14 zij zijn de om een van 24 17 0 II GRONINGEN. (ANP) Uit een nog niet gepubliceerd rapport blijkt dat de berging van chemische afvalstoffen in zoutholtes als „een verantwoord alterna tief" kan worden beschouwd. Geologisch, milnbouwkundig en hydrologisch zijn er weinig vragen. De berging is technisch uitvoerbaar. Wel zal er een nader onder zoek moeten komen naar de technische milieu-hygiënische consequenties van de berging Het onderzoek richt zich thans dan ook op de vraag hoe het komt dat de nu mervakantie zal plaatsvinden, een beslis sing nemen. Deze twee punten zijn: vaardbaarheid van abortus. Een ruime plaats is wel toebedeeld aan voorlichting over andere methoden van geboortenbe perking dan abortus. De arts moet erop toezien dat deze voorlichting ook daad- werkelijk plaatsvindt. Ten slotte kent het PvdA-WD-wets ontwerp een aantal bepalingen over de registratie van alle uitgevoerde abortus sen. Elk jaar moet de geneesheer-direc- teur van het ziekenhuis of de kliniek opgeven hoe de abortussen zijn verricht en welke complicaties zich hebben voor gedaan. Voorts moet de arts bijhouden met welke deskunidgen hij overleg heeft gepleegd voor hij tot abortus overging. Deze gegevens moeten vijf jaar worden bewaard. De prijs van superbenzine heeft in de Bondsrepubliek de grens van één mark doorbroken. De prijzen zullen nu ook daar in bedragen per halve liter worden aangegeven. Negen IRA-leden zijn gisternacht ont snapt uit de gevangenis van Belfast. Hoe ze uit de gevangenis zijn gekomen, is nog een raadsel. Een van hen is inmid dels weer gearresteerd. Een rechtbank in de Sovjet-Unie heeft de Rus Alexander Joechnovki ter dood veroordeeld wegens collaboratie met de Gestapo in de Tweede Wereldoorlog. 1 aff mo eil za; gir me ■vla Be vai wo Of bel Citroen Nederland, tel. 020-7311 81 toestel 223. F kaa ing en bev ties wei one Die 180 pro vor der sen vei var gen das der E arr hot blij rel< gev W..st. nno 17 10 bro hee Gei op hei An die nee de Amsterdam De Bilt Doelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Viissingen Zd.Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nico Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Istanboel Las Palmas New York Tel-Aviv Tunis l.bew onbew h.bew onbew l.bew. zw. bew. h.bew. l.bew. onbew. onbew. onbew. zw. bew. geh.bew. onbew. l.bew. l.bew. onbew. onbew. zw. bew. onbew. regen geh.bew. onbew. l.bew. onbew h.bew motr onbew onbew onbew zw.bew. l.bew. l.bew. l.bew. onbew. onbew regen onbew. zw. bew. onbew. onbew. geh.bew. 0 0 0 0 0 0 o o o o o o o o 6 0 o o 1 o 0.1 o o 0.2 0 o 0.4 0 0 0 0 o o 5 ho< eei Al; pr< va: na Co me de gei no vai do< o 13 7’ 18 19 19 17 21 16 20 18 18 21 10 25 20 17 28 22 22 24 12 25 12 17 23 19 20 26 20 22 19 21 16 23 21 5 22 21 18 18 9 8 12 7 12 10 8 7 10 10 1È’ 11 7 12 12 7 o 8 2 9 8 13 11 10 14 7 6 16 4 9 12 1 9 8 10 I is hei ope me uiti hie tin, de zijl DEN HAAG (ANP). ARP-voorzitter De Boer heeft gisteren in een verklaring de acties veroordeeld, die Anti-Revolutio- nairen de laatste weken hebben onder nomen tegen de totstandkoming van een CDA-lijst bij de volgende verkiezingen. Hij heeft met het oog op die situatie extra vergadering bijeengeroepen het dagelijks bestuur van de ARP. DEN HAAG De arts die abortus uitvoert, valt niet langer onder de strafwet. Het verrichten van abortus wordt wél omgeven met een aantal waarborgen, zowel wat betreft het beslissingsproces van de vrouw als de zorgvuldigheid van de ingreep. De arts die zich niet aan de waarborgen houdt, komt in aanraking met het medisch tuchtrecht. Het baanvak Schiedam-Vlaardingen is, zoals vele trajecten in Nederland, bevei ligd als dubbel enkelspoor. Dat houdt in dat van het dubbelsporige traject elk spoor in beide richtingen kan worden bereden. Volgens de dienstregeling pas seerde de D-trein een stoptrein, die‘ op zijn beurt wachtte tot de D-trein voor hem weer op het rechter spoor reed. Intussen moest door een vertraging van twee minuten van de D-trein ook de Sprinter wachten tot zijn spoor in de ozo ozo o w.st. no no o o ozo no w.st. wnw w.st. wzw nno w.st ono ono w.st. n w.st. w.st. n zo ono ono nw verand. w.st. w.st w.st. w.st. zzw w.st. n MAASTRICHT Mathematisch-statistische berekeningen hebben de Kerkraadse hoofdverpleger gisteren aangewezen als dè man die vóór alle andere personeelsleden van de Lückerheide Kliniek ervan verdacht moet worden dat hij de hand heeft gehad in een groot aantal mysterieuze sterfgevallen onder bejaarde patiënten. j namens de regering een krans gelegd in de rouwka- te de Staatssecretaris Klein van Onderwijs en Wetenschappen komt binnenkort met mededelingen over richtlijnen voor de controle op nevenwerkzaamheden van al het wetenschappelijk personeel in Ne derland. Hij zei gisteren in een radiopro gramma dat hij over de kwestie van de nevenverdiensten al had gesproken met de universiteitsbesturen. De academie voor mijnbouw en me tallurgie in Krakau in Polen heeft een geluidsdetector geconstrueerd die zo ge voelig is dat menselijke hartslag nog door anderhalve meter dikke rots kan worden geregistreerd. Het apparaat zal bij opsporing tijdens mijnrampen wor den gebruikt. Vijf lichamelijk zwaar gehandicapten willen bewijzen ook zelfstandig te kun nen wonen. Voor hen zijn in Enschede vijf appartementen gebouwd, die op 18 mei officieel zullen worden geopend door staatssecretaris Meijer van CRM. Weer in binnen- en buitenland In Zwitserland is het aantal geboorten het vorig jaar sterker gedaald dan ooit sinds de Eerste Wereldoorlog. Het Zwit serse bureau voor de statistiek meldde dat er vorig jaar 78.328 babies zijn geboren. -Dat zijn er 6179 minder dan in 1974. Minister Westerterp (Verkeer en Wa terstaat) heeft gistermiddag pel in de grote of Sint Janskerk Schiedam ter nagedachtenis aan slachtoffers van de treinbotsing. Over twee onderdelen van het geza menlijk wetsvoorstel zijn PvdA en VVD het niet eens geworden. Hierover moet de Tweede Kamer aan het eind van het debat, dat waarschijnlijk pas na de zo- De directeur van het Centrum voor Informatie en Documentatie Israel heeft gisteren in Den Haag de nieuwe ambas sadeur van Israel meer dan 2000 handte keningen aangeboden die staan onder de zgn. solidariteitsverklaring van Jeruza lem. In deze verklaring worden de reso luties van de VN verworpen die vorig jaar zijn aangenomen over het zionisme. Voorzitter Mao verkeert in „broze" gezondheidstoestand, maar bij persoon lijk contact komt de 82-jarige Chinese leider nog „helder en alert” over. Dit heeft d e Nieuwzeelandse premier Mul doon gisteren gezegd na een bezoek aan China. De werkgroep, die onder leiding stond van dr- H. M. Klouwen (inspecteur van Volksgezondheid en speciaal belast met milieubeheer in Noord-Nederland), stelt verder wel dat berging van chemisch afval in zoutholtes niet past in het landelijke beleid met betrekking tot de opslag van chemische afvalstoffen. De rijks werkgroep wnjst er op dat de berging van een aantal stoffen het hele maal niet noodzakelijk maakt daarvoor zoutholtes te gebruiken, omdat er andere methodes zijn. Voor sommige andere stoffen geldt dit echter niet- Voor die gevallen zou een eenmalige proefboring en proefberging overwogen kunnen or den, aldus de erkgroep. Het Russisch-Amerikaanse SALT-2- overleg is gisteren voor een maand op geschort. De delegaties gaan naar hun hoofdsteden terug om met hun regerin gen ruggespraak te houden. De elektriciteitsbedrijven in Nederland vinden dat de ondergrondse aanleg van hoogspanningsleidingen van 220 en 380 kilovolt alleen bij hoge uitzondering en voor een klein deel mogelijk zal zijn. Voor spanningen van 150 en 110 kilovolt moet het wel mogelijk zijn meer dan vroeger nieuwe lijnen gedeeltelijk on dergronds uit te voeren. Nadeel van de zgn. „verkabeling” zijn de enorme hoe veelheid grond die het vergt en de hogere kosten. Voordelen zijn de gerin gere vogelsterfte en de verdwijning van de landschapsontsiering. Waterstanden IJmuiden Hoogwater 8.57 uur en 21.33 uur Laagwater 4g6 uur en 16.50 uur Functionarissen van defensie zeiden dat een veel groter deel van de defensie- uitgaven zal worden besteed aan de vervaardiging van moderne niet-nucleai- re wapens voor de 600.000 man tellende strijdmacht van het land. In eigen land en in enkele geallieerde landen, met name West-Duitsland, is kritiek geleverd op de positie van de Franse conventio nele bewapening. Maar gezegd werd dat de kernstrijd- macht de grootste prioriteit zou blijven behouden en dat deze een fundamenteel deel zou blijven van de algemene Franse strategie. ernstig gewond in het ziekenhuis liggen de machinist van de Sprinter door een sein is gereden dat rood had moeten aangeven of waarvoor hij had moeten stoppen. Wanneer een seinlicht niet werkt, moet de machinist dat interprete ren als een stopbevel. Telefonisch vanaf de seinpaal en dus buiten de stilstaande trein moet hij de trein- dienstleiding om instructies vragen. Dit staat in het gezamenlijk wetsont werp van PvdA en VVD over abortus, dat vandaag openbaar werd gemaakt. Het wetsontwerp is een combinatie van de eerdere initiatief-voorstellen van de twee partijen e n draagt de handtekening van de PvdA’ers Lamberts en Roethof en de VVD’ers Geurtsen en Veder-Smit. der, dat zij precies wist waar haar kleren lagen. Dat ze om eten vroeg. Eh u durft thans te zeggen dat deze patiënt onaanspreekbaar was”. De mannelijke patiënt kreeg twee in- suline-injecties en een valiuminj ectie. Volgens vroegere verklaringen van de hoofdverpleger moest deze man gespoten worden omdat diens leven bekort diende te worden- Motief: het was vakantietijd en derhalve was er te weinig personeel aanwezig. „We konden het werk toen niet aan”. Deze verklaring herriep de hoofdverpleger nu weer met het beken de motief: dat heeft men mij aange praat. „De verbalisanten suggereerden me zelfs om te zeggen dat het euthana siegevallen zijn- Maar ik ben een fel tegenstander van euthanasie. Ik bezocht een euthanasiecongres in Nijmegen en daar leerde ik goed te zorgen voor mijn patiënten en om hun pijnen te verlich ten. Dat heb ik gedaan. Niets anders”. In het belang van de verdachte, diens verdediger, de getuigen en de officier van Justitie, heeft de rechtbank een rustpauze van een dag ingelast- Vandaag is er geen zitting. Morgen wordt de zitting hervat met het horen van enkele psychiaters als getuige-deskundigen- Commissaris Van der Hangen ver wacht dat het horen van de getuigen niet eerder dan volgende week zal be ginnen. Men vindt het beter „om eerst alle emoties wat te laten betijen”. Het is afhankelijk van de uitslag van het on derzoek, zo vertelde de heer Van der Haagen, of de Spoorwegongevallenraad zich over deze zaak zal uitspreken. Dit laatste zal het geval zijn, als de officier van Justitie tot de conclusie komt, dat er geen strafbaar feit gepleegd is. Is dit wel zo, dan komt er waarschijnlijk een rechtszaak van. PARIJS (Reuter). Frankrijk zal zijn militaire uitgaven in de komende vijf jaar verdubbelen en een groter aandeel van zijn bewapeningsbudget be steden aan de conventionele strijdmacht. Dit heeft de regering in Parijs gisteren bekendgemaakt. voor met veel twijfel over de doodsoor zaak. De verdachte hoofdverpleger, zo wij zen de tabellen uit, gaf steeds een hoog verdenkingspercentage te zien, dat on mogelijk door het toeval verklaard kan worden. Alvorens de statistische balans op te maken, hield de rechtbank zich bezig met de voortzetting van de behandeling van door de hoofdverpleger ingespoten patiënten die korte tijd later overleden, hoewel hun toestand daar geen aanlei ding toe gaf- Deze gevallen betroffen een 86-jarige vrouw, die op de dag van aankomst in de kliniek twee injecties kreeg toegediend en binnen vijf uur overleed, en een 82-jarige man. die na drie dagen dood was en aan wie de hoofdverpleger drie injecties had gege ven. De officier van Justitie, mr. J- Booster, hierover: „Deze vrouw was nog zo hel- Drs. Philip van Etteren van de mathe- matisch-statistische adviesafdeling van de Nijmeegse universuteit toonde dit tij dens de zevende procesdag aan met behulp van een uitgebreid rapport, dat hij verduidelijkte met schematische voorstellingen op een schoolbord- Zijn uiteenzetting leek sterk op een wiskun deles, waarbij zijn rangschikking van cijfers en lijnen geen andere uitkomst hadden dan deze: van de onderzochte sterfgevallen heeft 82 percent zich voor gedaan in de tijd dat de hoofdverpleger verantwoordelijk was voor de dienst. Ook andere personeelsleden gaven een oversterfte te zien, maar frappant was dat dit alleen het geval was wanneer zij in de beruchte afdeling Nachtegaal werkten op momenten dat de hoofdver pleger er ook was. Was hij niet aanwe zig, dan deden zich in de diensttijd van de overige acht personeelsleden geen abnormaal hoge aantallen sterfgevallen richting Vlaardingen door de D-trein was vrijgemaakt. In plaats daarvan heeft de Sprinter toch toestemming gekregen Schiedam te verlaten en moet onderweg een stopto- nend sein zijn gepasseerd alvorens over de wissel te rijden waarover de D-trein het linker spoor naar rechts zou verla ten. Een zo zware trein als een Sprinter rijdt een wissel open zonder zelf te ontsporen. Maar op de wissel zijn wel beschadigingen gevonden die het open rijden bewijzen. Weinige ogenblikken la ter botste de Sprinter. Intussen is uit de dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen gebleken dat met ingang van de komende dienst de D-trein niet meer over het linker spoor de stoptrein zal inhalen. Het onderzoek naar de treinramp in Schiedam zal zeer waarschijnlijk wor den opgedragen aan een speciaal team. Dit heeft commissaris C. van der Haa gen van de Schiedamse politie gisteren meegedeeld. Het team zal moeten be staan uit functionarissen van de spoor- wegrecherche en van de Schiedamse po litie, eventueel aangevuld met deskundi gen op andere gebieden. De leiding van het onderzoek zal berusten bij de offi cier van Justitie in Rotterdam. ROTTERDAM (ANP). Hoewel daar zelf geen voorstander van wijzen B. en W. van Rotterdam gemeenteraad op de mogelijkheid door te gaan met het fluorideren van het gemeentelijk drinkwater. Bij een eventuele klacht daartegen zou de raad zich via een gerechtelijke procedure kunnen verweren, waardoor dan tevens zonodig tot in hoogste rechterlijke in stantie zou worden vastgesteld of fluoridering al dan niet in strijd is met de wet. B. en W. zelf zijn van mening, dat zij al is het met grote tegenzin niet anders kunnen dan adviseren de fluori dering te beëindigen. Dit omdat de rege ring het fluorideringswetsontwerp heeft ingetrokken en het ministerie van Volksgezondheid Rotterdam binnenkort de vergunning zal ontnemen om fluoride aan het drinkwater toe te voegen. In Düsseldorf begint vandaag het pro ces tegen vier leden van het Holger- Meinscommando die in april van het vorig jaar betrokken waren bij een gij zeling in de Westduitse ambassade in Stockholm. Bij de actie werden twee functionarissen van de ambassade dood geschoten. De „voorname lieden” in New York zijn getroffen door een staking van huismeesters die maandag is begonnen. Ze moeten nu zelf de vuilnisbak buiten zetten, post uit de brievenbus halen en de lift bedienen. De huismeesters eisen salarisverhoging. Een dergelijk besluit, zo zeggen B. en W., zou toegejuicht worden door de directeur van de GG en GD en het hoofd van de secretarie-afdeling volks gezondheid. De stadsadvocaat is boven dien van mening, dat de gemeente bij een rechtszaak zeker kansen zou hebben om te winnen. Aantal uren zon: 5 tot 15. Minimum temperaturen: om streeks 10 graden. Maximum temperaturen: omstreeks 20 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur; 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. WEERRAtH’ORTKN Het wetsontwerp eist van de arts dat hij, alvorens tot abortus over te gaan, een onderzoek instelt of de vrouw „o- vereenkomstig haar verantwoordelijk heid jegens zichzelf en de ongeboren vrucht tot haar besluit is gekomen”. Slechts als de arts het nodig oordeelt, moet hij contact opnemen met deskun digen om te overleggen of de ingreep verantwoord is. Binnen acht dagen moet hij de vrouw uitsluitsel geven of hij de gevraagde abortus zal uitvoeren. Het toezicht op de abortusklinieken komt in handen van een commissie van negen leden, die advies uitbrengt aan de minister van Volksgezondheid. De com missie kan ook een klacht ind-ienen bij het Medisch Tuchtcollege ais een arts zich niet houdt aan de bepalingen van de nieuwe wet. Negeert de arts de uitspraak van het Medisch Tuchtcollege, dan wordt hem de bevoegdheid tot het Mr. M. de Bruin, directeur van de Nederlandse Spoorwegen, kwam gisteren ook naar de rouwkamer in Schiedam waar 22 van de 24 slachtoffers van de treinramp liggen opgebaard. VRIJUAC 7 MEI Zon- en maanstanden Zon op 5.00 uur onder 20.15 uur Maan op 1212 uur onder 1.40 urn Op 10 april jl. aanvaardde de partijraad een resolutie, waarin onder voorwaarden gekozen werd voor de ene CDA-lijst. Die resolutie is nu ter goed keuring voorgelegd aan de kiesvereni gingen van de partij. „Zowel het ver band van AR- gemeente- en provincie bestuurders als de vice-voorzitter van het CDA (de anti-revolutionair Zijlstra) als de AR-Eerste-Kamerfractie en de vijf partijbestuursleden, die de brief van de ruim honderd kaderleden hebben on dertekend zijn, direct bij de besluitvor ming van 23 april (toen het partijbe stuur vergaderde) betrokken geweest. In zoverre zij daar niet aanwezig waren mogen zij zich hieraan gebonden achten. Uit een oogpunt van partij loyaliteit en trouw acht ik hun acties e en slechte zaak, temeer daar deze alleen maar polariserend werken in eigen kring”, al dus De Boer. Muldoon zei niet zo’n goede indruk te hebben gekregen van de nieuuwe Chinese premier Hoea-Koeo-Fong. Hij zed dat Hoea weinig persoonlijke uitstraling heeft en dat hij weinig diepgang in internationale zaken vertoonde. „Ik heb de indruk dat Hoea andermans instruc ties uitvoert”, zei Muldoon. De Egyptische kunstvoorwerpen die eind maart uit het Cultureelcentrum Oosterpoort in Groningen zijn ont vreemd, zijn vorige week teruggevonden in een bagagekluis in het centraal stati on van Rotterdam. Dit heeft de politie van Groningen gisteren meegedeeld. Twee weken geleden had ze een telefo nische tip gekregen dat de verdwenen voorwerpen in een bagagekluis lagen. De politie vermoedt dat de dief de beeldjes in de kluis heeft gestopt toen hij ver nam dat ze zeer veel geld waard waren. De staatssecretaris zei dat hij het dreigement van de artsen in het Dijk- zigtziekenhuis dat zij uit de dienst zullen treden als hun neveninkomsten worden besnoeid, opvatte als het zoeken naar een uitgangspunt voor harde onderhan- delingen. De PvdA wil de bevoegdheid tot het verrichten van abortus toekennen aan elke arts, terwijl de WD dit wil voor behouden aan geregistreerde specialisten. De PvdA wil de commissie van toe zicht samenstellen uit deskundigen die al eerder met abortus-hulpvertening te maken hebben gehad; de WD wil hier over geen dwingende bepaling opnemen. Al eerder was bekend geworden, dat de termijn van drie maanden, waarna abortus onder geen voorwaarde meer aanvaardbaar is, is komen te vervallen. De duur van de zwangerschap speelt wel mee bij het beoordelen van de aan- 3 Q.Ö ,2-g .SE Ja SCHIEDAM Uit het interne bedrijfsonderzoek van de spoorwegen is gebleken, dat de machinist van de Sprintertrein bij Schiedam een voor hem gesloten wissel heeft opengereden, waardoor hjj op hetzelfde spoor kwam als de D-trein van de andere kant. Machinist Kophof van de D-trein heeft meegedeeld dat hij, juist voor dat hij een geel sein passeerde, het licht op rood zag springen. Hierdoor begreep hij uitoefenen van de geneeskunst ontno men. Dit wordt geconcludeerd in het rap port dat de ambtelijke werkgroep „Ber ging chemisch afval in steenzout” sa menstelde in opdracht van de minister van Economische Zaken. Deze verzocht om een nader rapport naar aanleiding van een verzoek van de AKZO in 1972 om chemisch afval te mogen bergen in de zoutholtes bij Zuidwending (Veen- dam) in Oost-Groningen. Het rapport blijkt het vorig jaar reeds te zijn uitge bracht en is aangeboden aan de minis tens van Economische Zaken en van Volksgezondheid en milieuhygiëne. MlK.-: IMF S&tx-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2