Oproep tot „werkelijke actie” rijke landen Prinses Beatrix van plan te protesteren 7,.-Xh(.A\ verscherpt veiligheidswetgeving Italië remt import af PLO wil Israel niet uit WHO Panagoulis krijgt „politieke” begrafenis Corsicaanse nationalisten weer aktief 2 MINUTEN STILTE Misnoegen over beperking bewegingsvrijheid VS bereid Lockheed- materiaal aan Bonn te overhandigen Op moord duidende geruchten nog niet verstomd Minder werklozen in Bondsrepubliek door mco scheepmaker 2 DONDERDAG 19 76 6 MEI BINNEN» BUITENLAND EN role lent idig ling den (Van onze redacteur in Jeruzalem, Jacob van Wesel) :ine gen eng oea iort tak eld Criminele opzet ces nel Kans gemist illg ten x»it rit- ide rijn in lig ne- een ge- nog <an zal or- JERUZALEM Prinses Beatrix zal na terugkomst in Nederland pro testeren tegen de manier waarop in Israel haar bewegingsvrijheid door de Nederlandse ambassade is beperkt, zo wordt vernomen. NAIROBI (AFP, Reuter) Met een pleidooi tot het betonen van goede wil, van realisme en van een oprecht streven naar succesvolle onderhande- lingen hebben verschillende sprekers gisteren de Unctad-conferentie in Nairobi geopend. In verschillende toonaarden werden oproepen gelanceerd nu eindelijk qens tot werkelijke internationale actie te komen om de ont wikkelingslanden te bevrijden van armoede en wanhoop. Ook UNCTAD-4 begint met goede voornemens (ADVERTENTIE) De politie. getroffen „Panagoulis leeft" is op verscheidene plaatsen in Athene op muren gekalkt. (Van onze redacteur in Athene, Frans van Hasselt) ork can len. ten en sen eeft ood de i de lark ook den wijs met de n al Ne- pro- i de met De minister bleef wijselijk weg bij de plechtigheid. Onder de vier ministens die in de kathedraal wel aanwezig waren was ook de broer van premier Kara manlis. Velen hadden gehoopt dat deze zelf zou verschijnen om de laatste eer te bewijzen aan de man die als geeh ander aan de Rode Zee bezocht. Daar bezich tigden zij een installatie voor het ontzil- ten van zeewater. Daarna maakten zij een boottochtje in de baai van Eilat. Vandaag zouden zij naar Tel Aviv gaan, waar de prinses de nieuwe, naar haar genoemde, vleugel van de medische fa culteit zou openen. niet „links-georiënteerd” zijn, zoals hij zelf heeft gezegd, maar alleen in geld geïnteresseerd. De justitie onderzoekt nu ook de verklaringen van een taxichauf feur, die staande houdt dat er niet twee, maar drie auto’s onverklaarbaar naast elkaar voort jakkerden met minstens 120 km per uur op- hun rin- dfe rum ont- iden ia ti ll tie ;eld. efo- tnen De djes ver ren. WO mt- rloe is lid- c te lese dat ling - in heb ■uc- >ze” lon- lese Dit lul- aan land van 380 en zijn, volt dan on- i de 10e- de rin- van het ‘ijk- illen 'den raar lan- iro- ler- het Jij- in vee od- mor eeft. las- 3te- de iza- eso- orig me. Pten :un- lede 3 18 )end I. (Van onze redactie buitenland) GENÈVE. Dr. Fathi Arafat, een broer van de PLO-leider Jasser Arafat, heeft gisteren op een persconferentie in Genève verklaard dat de PLO er niet op uit is om Israel uit de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) te stoten. Dr. Arafat is leider van de PLO-delegatie, die als waarnemer met spreekrecht deel neemt aan de jaarlijkse conferentie van de WHO. Naar verluidt heeft de regering in Washington laten weten, dat zij genegen is met de Bondsrepubliek een overeen komst te sluiten zoals er in dit verband reeds akkoorden zijn aangegaan met Ita lië, Nederland en Japan. Een voorwaar de is echter dat de gegevens uitsluitend ter beschikking van de Westduitse justi tie worden gesteld en niet aan politieke instanties. Zowel prinses Beatrix als prins Claus zouden in gesprekken met de Neder landse ambassadeur in Israel, drs. Ar- rins, van hun misnoegen hebben blijk gegeven over het in hun ogen te stipte reisprogramma. Het prinselijk paar had onder meer graag leden van de linkse Israëlische oppositie ontmoet, zoals de Knesseth-leden Eliav en Paiel, van nieu we linkse partijen en de journalist Uri Avnery. De ambassadeur heeft deze ont moetingen verboden. In Eilat werd gisteren deze foto gemaakt van prinses Beatrix en prins Claus aan de voet van de „zuilén van koning Salomo”. Van de 14 miljoen inwoners die ons mudvolle landje rijk is, zijn er 3 miljoen klein. Dat zijn onze kinderen. 't Spel dat ze spelen is belangrijk. Daarom zie je ze altijd rennen en vliegen. En tollen, springen of ballen Tenminste, laten we met z'n allen hopen dat u ze ziet als weggebruiker Op tijd. De broer en de moeder van het slach toffer hebben gisteren een aanklacht tegen onbekenden togediend wegens cri minele opzet die bij het ongeluk in het spel moet zijn geweest. Zij baseren zich, behalve op het rapport van de drie Italiaanse experts, ook op het feit dat er vele bew'eegredenen waren voor een (in dit geval letterlijk) uit de weg ruimen van de man die bezwarend materiaal in handen had, afkomstig van de Griekse militaire politie (waar Panagoulis vijf jaar, maar ook Averof korte tijd gevan gen heeft gezeten). Dit materiaal zou intussen in het buitenlland zijn beland, maar Oriana Falacci, Panagoulis’ vrien din', heeft intussen berichten uit een dagblad ontkend dat zij nu de beheer ster zou zijn geworden van de documen ten. Tijdens de openingsplechtigheid deed de Kenia.se minister van" Buitenlandse Zaken Mbiyu Koinange een krachtig be- werkloosheid en van wanhoop”. De VN- roep op de geïndustrialiseerde landen, de leider heeft goed vertrouwen socialistische landen en de ontwikke lingslanden een „handvast van Nairobi” op te stellen, d.w.z. te komen tot een nieuwe internationale economische orde. „U hebt de gelegenheid, zo sprak de bewindsman tot de conferentie, die zich wellicht niet zal herhalen, om een tast bare doorbraak te bereiken in de econo mische gang van zaken in de wereld, gericht op gelijkheid en voorspoed van de mensheid als geheel”. Koinange sprak namens de Keniase president Jomo Ke- niatta, die als staatshoofd van het gast- N zal het ook mogelijk worden men sen to hechtenis te houden „als ze de veiligheid van de staat of het handhaven van de openbare orde in gevaar bren gen”. Organisaties en publicaties die zich daaraan schuldig maken kunnen verbo den worden. Het wetsontwerp machtigt de politie arrestanten maximaal een jaar vast te houden, terwijl ze vrijwel afgesloten blijven van contact met de buitenwe reld- Publicaties die dienen om uiting te geven aan ideeën of om informatie over NEURENBERG. Het aantal wer klozen in de Bondsrepubliek is gedaald van 1.190.220 in maart tot 1.093.700 in april, zo heeft het Westduitse arbeidsbu reau bekendgemaakt. Het werkloosheid spercentage is hiermee verminderd van 5,2 tot 4,8 van een andere verboden organisatie nationalisten, de Aktiegroep voor Corsicaanse Wedergeboorte (ARC), meoni zal terecht staan in verband met de door de ARC vorig jaar augustuus georganiseerde bezetting van een wij nopslagplaats. Bij de politiebestorming van dit depot werden twee agenten doodgeschoten. ATHENE Naar schatting een miljoen Atheners volgden gistermiddag de be grafenis van de afgevaardigde en oud-verzetsstrjjder Aleko Panagoulis die in de nacht van 1 mei het slachtoffer werd van een nog onopgehelderd verkeersongeluk. BONN (DPA). De Amerikaanse re gering is in beginsel bereid eventueel beschikbaar materiaal over mogelijke betaling van steekpenningen door Lock heed aan Westduitsers, ter beschikking van de autoriteiten in Bonn te stellen. In het wetsontwerp wordt ook de vorming voorgesteld van een zogenoem de „herzieniirngscomimissie”. Deze com missie moet erop toezien dat de politie geen misbruik maakt van de bevoegdhe den. Twee maanden na de arrestatie van een persoon moet die commissie nagaan of de aanhouding van personen wel juist is geweest. Mocht dat niet het geval zijn, dan kan de commissie de minister van Justitie vrijlating adviseren- De minister kan dit advies van deze commissie naast zich neerleggen. De herzienlngscommis- 9ie bestaat uit drie leden, onder wie een rechter, d!ie als voorzitter optreedt. KAAPSTAD (UPI). De Zuidafri- kaanse regering heeft een wetsontwerp ingediend in het parlement dat de politie en de rechtbanken nog verstrekkender bevoegdheden geeft wat betreft arresta ties en in hechtenis nemen. Het wetsont werp is een aanvulling van de „wet ter onderdrukking van het communisme”. Die wet maakt het al mogelijk mensen 180 dagen in hechtenis te houden zonder proces, als ze worden verdacht van be vordering van communistische doelein den symbool werd voor het verzet tegen de dictatuur, en om te tonen dat hij niets te maken heeft met de duistere machten die er, terecht of ten onrechte, van worden beschuldigd dit verkeersongeluk te hebben geënsceneerd. Men is van mening dat hij hiermee een unieke kans heeft gemist zich als waarlijk nationale figuur te bewijzen. De befrafenis droeg geen anti-rege- rinigskarakter; wel werd slechts hier en daar de leus gehoord „Karamanlis, nu komt jouw beurt’’ (om te worden ver moord, bedoelde men)- Hoewel het officiële onderzoek lijkt te gaan in de richting van een gewoon verkeersongeluk, waarbij de medebe trokkene die zich dinsdag meldde, de 31- jarige kleermaker Michael Stefas „on achtzaamheid” zal orden aangewreven, blijkt de oppositiepers met toenemende stelligheid te spreken van een nieuwe affaire-Lambrakis. Het verleden van Stefas, die enige jaren in Parijs heeft vertoefd, wordt nu door linkse bladen uitvoerig uitgeplozen. Ta Nea heeft reeds ontdekt dat hij tot voor kort heeft gereisd voor een kleermakershuis van Despina, de vrouw van dictator Papado poulos- Ook zou Stefas in de verste verte mensen gold in april de werktijd, wat een percent betekende ten de voorgaande maand Voor 355.500 verkorting van daling van 29 opzichte van de voorgaande (500.600). In februari bedroeg dit aantal 493.00. land de openingstoespraak had moeten houden. Veel gedelegerden toonden zich in de wandelgangen verrast over de afwezigheid van de Keniase leider. De enige verklaring die Koinange gaf was dat Keniatta niet kon komen wegens „onvermijdelijke zaken”. De secretaris-generaal van de Vere nigde Naties, Kurt Waldheim, legde eveneens de nadruk op het belang van de conferentie van Nairobi. „Wij moeten ons bezighouden met het verwezenlijken van de economische dekolonisatie”, aldus Waldheim. „Het gaat daarbij in feite om een bevrijdingsbeweging, om het bevrij den van een grote massa menselijke wezens van ellende, van hongei', van dat de conferentie concrete resultaten bereikt, doch hij liet niet na te wijzen op de geringe voortgang die is geboekt, in 12 jaar onderhandelen. In het kader Van een herstructurering van de wereldeconomie stelde Waldheim het volgende voor: Dat deelname van de ontwikkelings landen aan de industriële activiteit voor het eind van deze eeuw aanzienlijk wordt vergroot. Dat, wat de voedselvoorziening be treft, de ontwikkeliingsgiebieden in een redelijke spanne tijds tot het punt ko- mn dat ze in de eigen behoeften kun nen voorzien. Dat de lokale capaciteit inzake we tenschap en techniek wordt ontwikkeld. En dat aanzienlijke voortgang wordt geboekt naar het uitbannen van armoe de en werkloosheid. De doelwitten vannacht waren in hoofdzaak gebouwen van de overheid en een voormalig doorgangshuis voor uit Algerije repatriërende „pieds noirs”. Over 12 dagen begint in Parijs het proces tegen dr. Edmond Simeoni, leider van de Si- DEN HAAG (ANP). Italië heeft gisteravond van de Europese Commissie toestemming gekregen, zijn import af te remmen door voor alle ingevoerde pro- dukten (zowel industriële als landbouw- produkten) een depotregeling in te stel len. Vijftig percent van de waarde van al deze produkten zal bij een bank gedeponeerd moeten worden. De twee minuten stilte zijn voor mij nog altijd heilig, hoewel: heilig, wat heet heilig vandaag de dag? Ik stel er nog steeds prijs op, laat ik het zo zeggen. Als ik lees dat directeur Glerum van vei linggebouw Sotheby Mak van Waay op het laatste nippertje een veiling van wijnen op de 4e mei ’s avonds heeft weten te verzetten naar ’s middags (Mak van Waay wordt tegenwoordig draadloos bestuurd vanuit Londen, waar ze niet zo’n weet van zulke stille minuten heb ben), dan vervult mij dat met grote tevredenheid. En als ik hoor dat in veilinggebouw Mastenbroek, eveneens in Amsterdam, de goederen die de mens heid bij douane en politie heeft achter gelaten wel degelijk vanaf 7 uur ’s a- vonds op de 4e mei geveild zijn, maar dat om 8 uur desondanks twee minuten stilte in acht is genomen (ik had dat best mee willen maken, daar moet een perfect kort filmpje in zitten, als je vanaf 4 minuten voor 8 tot en met 6 minuten over 8 gewoon de camera laat draaien), dan vergeef ik het veilen op die avond van ganser harte. Er is de laatste twintig jaar overigens geen dodenherdenking voorbij gegaan zonder dat ik even gedacht heb aan het mooiste gedicht dat ik over de tw'ee minuten stilte ken, en dat merkwaardig genoeg Een minuut stilte (1955) heet. Het is van Sybren Polet en begint zo: De stad rilt onder zijn asfalt. Ik steek al je lampen aan bij daglicht om naar de stilte te luisteren. Ik zal het niet helemaal citeren, het Is terug te vinden in de bundel „Geboorte stad” en bestaat uit vier verzen waarvan het tweede zowel kort als heel beeldend is (namelijk: „Stilte: een ontplofte hond”), maar een lange regel wil ik u toch niet onthouden: „Zo zachtjes als de duif die men kan horen koeren op het Weteringcircuit”. Dat geeft, in alle eenvoud, heel goed de essentie aan van die twee minuten stilte, namelijk al die geluiden die je nu, geïsoleerd door de stilte (in de watten gelegd door de stilte, zou je kunnen zeggen) opeens stuk voor stuk hoort: een duif die koert, een brommer in de verte die zich van niets bewust is, iemand die hoest, een blaffende hond. Het zijn ieder jaar weer die kleine, apart gezette geluiden die ik wil horen tijdens de twee minuten stilte, zodat ik er zeker van ben dat het inderdaad doodstil is, daar omheen. De ene keer ga ik daarvoor de straat op, de andere keer ga ik buiten op het balkon staan, of ik blijf binnen, en kijk met een oog naar de Waalsdorpervlakte op de televisie, en met een ander oog naar buiten. Dit jaar had ik geen geluk. Kijkend uit het raam had ik het uitzicht op een vijftal jongens van omstreeks 15 jaar, die sjansten met drie Duitse meisjes van naar schatting 13 of 14 jaar, die thuis hoorden in de jeugdherberg even ver derop. De jongens hingen over hun fiets sturen heen, of leunden op hun brom mer, de meisjes antwoordden giechelend, en nu en dan met spastische bewegingen hun kruis beschermend tegen speelse uitvallen van de handtastelijke jongens, op de semi-Duitse wervende praatjes van de Hollandse jongens. Ik stond erbij en ik keek ernaar. De torenklok begon te beieren, de gewenste stilte viel in, maar die jongens en die Duitse meisjes stoorden zich nergens aan, zij hadden kennelijk geen boodschap aan 40-45, zij werden geboren toen de Berlijnse Muur werd gebouwd, dus mijn stilte kwam niet tot stand. En wat voelde ik toen? Een schuimbek kende woede? Och nee. En wat deed ik? Tikte ik nijdig tegen het raam, en legde ik met een dreigend gebaar mijn vinger op de lippen? Ook dat niet. Maar om de waarheid te zeggen kon ik mezelf er niet van weerhouden om na die twee minuten „stilte” de deur open te doen en tegen die Nederlandse jongens te zeggen: „He, leg ze even uit dat we net twee minuten stilte achter de rug hebben, en waarom”. Ik kreeg drie antwoorden: „Dat hebben we net uitgelegd”, „Is het dan al begonnen?” en „Sorry meneer”. Daar was ik niet ontevreden mee. Panagoulis, die uit een officiersfamilie stamde, was in de verste verte geen communist; hij was tot zijn afscheiding enige weken geleden, lid van de cen- trumfractie in het parlement en leidde nog altijd de jeugdbeweging van deze partij, die ook de begrafenis organiseer de. De socialisten onder Anldreas Papan dreou en de „interne” communisten had den echter eveneens een sterk aandeel De commissie heeft de toestemming gegeven voor een periode van drie maanden en grondt haar besluit op arti kel 108 lid 3 van het EEG-verdrag. De maatregel ging afgelopen nacht om 00.00 uur to. Ongeveer anderhalf jaar geleden heeft in Italië voor een aantal produk- ook reeds een dergelijke regeling Het erd een nóg grotere demonstra tie dan voorafgaande „politieke” begra fenissen als die van de linkse generaal Sarabis (doodgereden in 1957), de linkse afgevaardigde Lambrakis (doodgereden in 1961) en de liberale oud-premier Ge orge Papandreou, die overleed tijdens de dictatuur in 1968' En dat ondanks het feit dat de orthodox-communistische partij betrekkelijk lau is gebleven en in haar ochtendblad Rizospatis geen op roep plaatste, om aan de begrafenis deel te nemen. aan de politieke kleur van de manifesta tie, waarin leuzen klonken als „Eén in de grond, duizend in de strijd”, „Weg met de Amerikanen Nu” en „Panagoulis leeft”. De alles overheersende kreet was echter „Averof Tosdtas, treed af”. Deze dubbele naam hoort toe aan de minister van Defensie die wordt gezien als een figuur dlie veel junta-gezinde elementen in en buiten het leger de hand boven het hoofd houdt. Tijdens de dictatuur verdedigde hij de noodzaak van het slaan van een „bnug” naar de kolonels- Binnen enlkele minuten was de leus omgeslagen in „Averof Fascista, treed af”. Dr. Arafat zei: „Het enige belangrijke is dat de WHO defeitenoverdegezond- heidssituatie in de bezette gebieden openbaar maakt. Deze laat naar onze mening veel te wensen over en het is uiterst belangrijk dat de hele wereld hiervan op de hoogte is. Op een uitsto ting van Israel dringen wij niet aan, wat de andere Arabische landen van plan zijn weet ik niet”. Eerder deze week kwam het al tot een incident in de Knesseth, toen prinses Beatrix door ambassadeur Arriëns ervan werd weerhouden een kijkje te nemen in de vergaderzaal van de Knesseth (parlement). Een Israëlische functionaris die ver bonden is aan de reis van het prinselijk paar, heeft gisteravond te kennen gege ven dat er geen sprake is van een wrijving tussen de Israëlische en de Nederiandse regering. Hij noemde het incident in de Knesseth een „betreurens waardig incident, dat een gevolg was van een onverwachte situatie”. De Israëlische functionaris legde er de nadruk op, dat er van Israëlische kant geen enkele poging was gedaan om pro grammapunten in te lassen die voor de Nederlanders controversieel zouden kun nen zijn. Het voorgestelde programma, zoals het uiteindelijk in Jeruzalem tot stand is gekomen, was dan ook zonder enige reserve door de Nederlandse rege ring goedgekeurd. De functionaris wilde duidelijk ma ken, dat het rumoer rond het bezoek van Beatrix en Claus een aangelegen heid is tussen het prinselijk paar en het ministerie van buitenlandse zaken. Van Nederlandse kant werd de om schrijving „betreurenswaardig misver stand” te sterk genoemd, maar „het is wel betreurenswaardig dat zich deze si tuatie heeft voorgedaan”, zo werd van Nederiandse kant gezegd. Prinses Beatrix en prins Claus hebben gisteren op de derde dag van hun bezoek aan Israel de havenstad Eilat BASTIA (Reuter). Corsica is de afgelopen nacht opgeschrikt door 14 bo montploffingen die, verspreid over het eiland, alleen materiële schade veroor zaakten. De explosies, mogelijk het be- ginsignaal voor een nieuwe „hete zo mer”, zijn inmiddels opgeëist door het •clandestiene „Nationale Front voor de Bevrijding van Corsica”. De leden daar van willen dat het eiland onafhankelijk wordt van Frankrijk. ten gegolden. De nu getroffen importbeperkende maatregel is bedoeld „om de speculatie ta lires tegen te gaan”. Dit staat, volgens een melding van het Franse persbureau AFP, in een regertogscommuniqué dat gisteravond in Rome is uitgegeven na een bijeenkomst van de Italiaanse mi nisterraad. Volgens het communiqué geldt de maatregel voor alle tovoerprodukten, met uitzondering van granen. De Nederlandse uit voer naar Italië beliep in 1974 een bedrag van 4,6 mil jard gulden. te brengen, die bedoeld is om de veilig heid van de staat of de handgavtog van de openbare veiligheid in gevaar te brengen, kunnen verboden worden door de minister van Justitie. Afgevaardigden van 153 deelnemende landen werden gisterochtend door kleur rijke volksdansgroepen begroet in het Keniatta-conferentiecentrum. De vierde Unctad-conferentie duurt tot 28 mei. Ze zal worden voorgezeten door de Keniase minister van Industrie en Handel Eliud Mwamunga. Hoofdthema's van de confe rentie zijn de mogelijkheden om de grondstoffenmarkten te stabiliseren, de overdracht van hulpbronnen en techno logie aan de derde wereld en de enorme schuldenlast waarmee veel ontwikke lingslanden kampen.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3