STEUN VAN ALLE INWONERS NODIG r wil zich inzetten dorpskarakter voor behoud natuur en I r Unieke verzamelingen In de vishal bij „open huis” Soli Excursie CJN in f Duin en Kruid- I Jmuider Pierenrit uitgebreid berg met een speciale toerklasse Pseudo-gewonde veroorzaakt paniek Warmenhoven- toernooi VSV KAN (Uw) Juwelier 20% Heilzame zemelen zitten in Brinta 1 Nuts met gezonde, héle hazelnoten. „Stichting Santpoort” Drie inbraakjes PANDA STRIPBOEKEN 1 KAN - Juwelier Brinta-de Béterham ZK1JKOOOS klaar.J} f t Er zijn mooie Oprijzen te winnen inleveringsadressen J f fa. Coster In het kader van 100 jaar Noordzeekanaal Thema-avond EIBA in De Schouw Hinderwetvergunning ij Voor ieder kind tot 12 jaar f ligt er bij uw aankopen in A Haarlem-Cen trum t een /kijkdoos I Grote Houtstr. 101, jj De Magneet Barteljorisstraat 25 5 4 IJMUIDEN-VELSEN 19 7 6 6 MET DONDERDAG Velserbroek Santpoorts Bloei y w Met een aantrekkelijke korting van en een even aantrekkelijke Moederdag-verpakking Verkrijgbaar bij de kantoren van onze krant 9.- per deel, voor abonnees Brinta is gemaakt van de volle tarwekorrel. Dus vol met heilzame zemelen. Goed voor gezondheid en spijsvertering. MOEDERDAG JOUR DE MÈRE MUTTERTAG MOTHERDAY bij hartje hooHem A SANTPOORT Het dorp Sant poort heeft een „Stichting Sant poort” gekregen, die zich in zal zet ten ter bescherming van het lande lijk milieu, het dorpskarakter en het omringende natuurschoon tegen aantasting of bederf daarvan en tot behoud van Uit historisch oogpunt daarvoor in aanmerking komende dorpsgedeelten, panden of stukken landschap en natuurschoon. De Stichting Santpoort heeft zich in middels aangesloten bij de Bond Heemschut. «5^ RW px Lekker L tussendoortje. Barteljonsstraat 2, Haarlem. Tel. 310203 Een van de aardige punten van Santpoort: het historische pand van De Weijman. 1 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE 8^ •'■JR de in 66, Santpoort en penningmeester P. A. Roelofsen, en zes andere bestuursleden. Nog maar nauwelijks is de stichting opgericht of men is aan het werk geto gen. Er is een hoop te doen en er staat veel te gebeuren. Zo hebben een aantal mensen zich al gebogen over de mogelij ke bouw in de Velserbroekpolder. „Je moet alle aspecten goed bekijken”, zegt vol- i 16 uur het gel- i en 'ens ode zo- tot tijd in >ge- de ing teit hij hij dus de nog aris s er zoe- ler- nen met het seft aar de van bod end i in iui- aar aiet ko per het de net het eld fi nd, el len le en oe en de le- rie te ,n- vi- len ;en iat ïkt aar >od, niet de jer, van ren seft aar iln. >8,8 ran hartstikke gezellig1 tot vas 37,4 het xxn ■ste er er- ro- jn. is- 'an an lit- A- ien ;nt ale m- de >ef, m- al in- »ri* ike ran te- ijn de iat -ld ten de heer De Groot, „zowel de woningnood als de gevolgen voor het dorpsgezicht van Santpoort”. Hij voegt daaraan toe, dat het echt niet de bedoeling is van de Stichting Santpoort om alles maar te houden, zoals het nu is. „Maar we willen wel instanties als een gemeente vertel len, hoe wij er als Santpoorters over denken. Initiatiefnemer tot de oprichting van deze stichting is mr. L. F. de Groot, de zoon van Santpoorts eerste academisch gevormde arts, die door de „zaal Long wood” bij al het schoons, dat Santpoort nog heeft, betrokken raakte. Hij vertelt, dat zijn belangstelling in Santpoort ei genlijk pas dateert van na zijn pensione ring als rechter in Nieuw- Guinea in 1963. „De kreet om hulp bij Longwood is te laat geweest”, zegt hij, „en dut kon gebeuren, omdat er voor dat deel van Santpoort geen bestemmingsplan was”. Donderdag aangekomen: Brilliant, Os lo; Haico Holwerda, Graingemouth; Constance, Hamburg; Chemical Sprinter, Vlissingen; Arrow, Aberdeen, Velsen; A. King 3, Rotterdam; Carmen, Brugge, IJ- muiden; Woensdag aangekomen: Venus, Dun dee; IJmuiden; Mistral, Hamburg; Hoegh Target, Middlesborough: Pauline Brink man, Poole, IJmuiden; Ilias, Cadiz; Erik, Hoek v. Holland; Navigare, Breman; Ar tic Shore, Cont Plat, Velsen; Afiena, Charlestown; Oost Vlieland, Dordrecht; Steinbukk, Bergen; De rit telt mee voor het kaartleeskampi- oenschap van de RAC-West en in ver band met het 100-jarig bestaan van het Noordzeekanaal is er aan de rit een speciale toerklasse toegevoegd, waaraan iedereen deel kan nemen. IJMUIDEN. Voor de tiende maal wordt dit jaar op zaterdag 22 mei de IJmuider Pierenrit gehouden door de automobielvereniging „De Rijnmonders”. Het idee van een stichting, die de belangen voor Santpoort behartigt, was niet nieuw. Al voor de oorlog bestond „Santpoorts Bloei”, dat streed voor de dorpsbelangen van Santpoort en ook als een soort VVV fungeerde. Daaraan is Voor mr. De Groot was het duidelijk, dat incidentele actiegroepen niet veel uit kunnen richten, maar dat er een soort stichting moest komen, die als gesprek spartner kan dienen voor allerlei instan ties over Santpoort. Hij vond een aantal medestanders en op 2 maart passeerde de stichtingsacte bij de notaris. Prijzen in guldens: Grote tong 11,57- 11,45; grootmiddel tong 14,70-14.45: kleinmiddel tong 11.80-11 48; tong één 10,98-10,47; tong twee 9,79-8,99; tarbot 13,46-13,13; zalm 13,89-11,00. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de woensdag- markt werd aangevoerd: 1.150 kg tong: 26 kisten tarbot en griet; 406 kisten kabeljauw; 30 kisten wijting; 762 kisten schol; 42 kisten schar; 99 kisten makreel en 36 kisten diversen. Voorbeelden, zoals het niet moet zijn er genoeg. De plaats van de MTS in Santpoort bijvoorbeeld Is uitermate on gelukkig gekozen. Uitbreidingsmogelijk heden zijn er niet zmnder grote schade toe te brengen aan het gezicht van Santpoort. Mr. De Groot vindt de bouw van de bejaardenflat Velserhoofd wel de grootste catastrofe. „Dat soort planologie moet in de toekomst vermeden worden”, zegt hij. Wil de stichting haar werk kunnen doen en als gesprekspartner aanvaard worden, dan zal ze wel de steun uit de hele bevolking van Santpoort moeten hebben. Die steun kunnen de inwoners van Santpoort geven door een financiële bijdrage aan de stichting. Daarvoor kan men terecht bij Reisbureau Europa en grammofoonplatenhandel Pardoen in Santpoort-Noord en bij bloemenmaga zijn Freesia en sigarenmagazijn Toeset in Santpoort-Zuid. IJMUIDEN. De Christelijke Jeugd bond van Natuurvrienden houdt zater dag 8 mei een excursie in IJmuiden. De excursie zal gaan door het onlangs door natuurmonumenten aangekochte land goed Duin en Kruidberg. De tocht begint om een uur 's middags vanaf Plein 1945 en is bestemd voor jongeren tussen vijf tien en vijfentwintig jaar. Als er vol doende belangstelling is, wil de CJN komen tot de oprichting van een afde ling in IJmuiden. Ook de politie zal dit jaar aan de IJmuider Pierenrit deelnemen. De rit telt voor hen zelfs mee voor het dis- trictskampioenschap. Voor hen is er donderdagavond 13 mei ’s avonds om acht uur een kaartleesinstructie op het Donderdag vertrokken: Sea Burre, Cont Plat; Shabonee, Dakar; Navigar, Brmerhaven; Markborg, Kopenhagen, IJmuiden; Moossou, Rotterdam; Jong en oud zal kunnen genieten van twee poppenverzamelingen: een van Lies Bossinade die niet alleen in keramiek uitgevoerde poppen toont maar ook een aantal poppen in fraaie klederkrachten die ze zelf heeft vervaardigd; de tweede collectie wordt getoond door Amolda Sloos-Van Lunenburg die in het bezit is van een aantal poppen uit de jaren 1880-1910, a.'.omstig Uit beroemde ate liers als die van Simon Halbach, Schönau Hofmeister, Goering, Belton en Armand Marseille- Een expositie van antiek speelgoed wordt verzorgd door de familie Kipshagen- Schoenwerk van lang geleden tot en met de laatste mode wordt getoond door A. J. de Wit. Voorzitter Korting vertelt, dat de stichting actief wil zijn in alles dat Santpoort aangaat op het gexied van 1^'"' Per 40 kg: Tarbot 468-221; kabeljauw drie 138-^12; kabeljauw vier 120-84; ka beljauw vijf 84-75; schol één 84-71; schol twee 92-72; schol drie 112-92; schol vier 52-41; wijting drie 108-78; makreel twee 71-49; makreel drie 61-55; schar 63-32. De besommingen waren. IJM 18 ƒ2.200; IJM 27 1.250; TH 21 9.100; UK 234 6.100; VD 20 1.300; VD 19 9.700; WR 140 1.500; YE 25 1.800: UK 17 UK 56 12.800; UK 48 UK 788. 300: UK 107 UK 200 12.700; UK 135 UK 145 8.400. DRIEHUIS. Bijzondere collecties van poppen, stoommachines en scheeps modellen behoren tot de attracties van het „open huis” in het nieuwe muziek centrum aan de Ha-gelingerweg, waar mee de vereniging Soli zondag 9 mei de tweede reeks feestelijkheden ter gele genheid van de ingebruikneming van haar eigen gebouw zal afsluiten. Organi sator van het „open huis” is de heer J. W- Sloos te Santpoort, die met zijn medewerkers een grote belangstelling van heinde en verre verwacht, omdat het voor de IJmond een uitzondering is dat zoveel unieke collecties tegelijkertijd worden tentoongesteld- (ADVERTENTIE) HaveifeMfiaj de EHBO-vereniging Santpoort heeft zich woensdagavond een aardig incident voorgedaan. Een van de Lotus-mensen die aan de oefening meededen had de „verwondingen” aan zijn handen zo rea listisch gemaakt dat een passerende arts wilde ingrijpen. De oefening werd gehouden in garage Van der Velde in Santpoort, die hiervoor zijn garage beschikbaar had gesteld. De „gewonden” waren daar toen een arts kwam tanken. Bij het zien van de verwondingen van een van de Lotus-mensen rende de arts zij .1 auto uit, met snelverbanden in de hand. Hij wilde het slachtoffer al naar het Zeeweg Ziekenhuis laten vervoeren, toen duidelijk werd dat het hier geen echte wonden betrof. VELSEN. De brandstoffenhandel K. Visser en Zn. heeft bij de gemeente Velsen een hinderwetvergunning aange vraagd voor het inrichten van een ben zinestation en doorsmeerstation aan het Stationsplein. Bezwaren tegen het verle nen van een hinderwetvergunning kun nen gedurende vier weken bij de ge meente worden ingediend. Woensdag 19 mei is er ’s morgens om elf uur op het gemeentehuis een hoorzitting, waarop mondeling bezwaren kenbaar kunnen worden gemaakt. Beroep tegen een eventueel besluit de vergunning te ver lenen kunnen alleen degenen indienen, die op deze hoorzitting zijn geweest. VELSEN. Op de sportvelden In Driehuis houdt VSV zondag voor de zevende maal het J. Warmenhoven-toer- nooi voor A-l junioren. De wedstrijden beginnen om twaalf uur en er wordt in twee poules gespeeld. Aan het toernooi nemen deel: Spartaan, Maarssen, DIO, AFC’34, Velsen, De Germaan, Vitesse ”22 en VSV. De finale begint ’s middags om kwart over vier. VELSEN-NOORD. Onder het the ma: graven naar macht, wordt op dins dag 11 mei ’s avonds om 8 uur in De Schouw te Velsen een bijeenkomst be legd door EIBA. Aan de hand van inleidingen van de heren Plijter, politi coloog en Hogebrink, stafmedewerker van de raad voor zaken van overheid en samenleving van de hervormde kerk, zal een poging gedaan worden enig zicht te krijgen op de machtsconcentratie in ons land zoals die samenkomt in een aantal onderling met elkaar verbonden bedrij ven, ën op de mogelijkheden van demo cratisering vanaf de basis. De bijeen komst heeft een open karakter en is toegankelijk voor iedereen. Na de inlei dingen is er voor de zaal gelegenheid om met de sprekers in gesprek en discussie te gaan. onder andere het behoud van de molen De Zandhaas te danken, toen molenaar Klaas Boekel er geen gat meer inzag de vervallen molen te repareren. Santpoorts Bloei wist te bereiken, dat in a het besluit viel de molen te behouden en te restaureren. In de eerste jaren na de oorlog verdween Santpoorts Bloei echter geruisloos en de laatste voorzitter moest het werk overdragen aan de VVV in IJmuiden. Woensdag vertrokken: Hai, Bremen; Jemrix,Rochester, IJmuiden; Kenrix, Whitby, IJmuiden: Pyotr Aleseyev, Hamburg; Yessen Kuki Klaipeda; Milli, Lissabon; Tor Scandinavia, Gothenborg; Borrusia, Antwerpen; Rane, New Castle, Beverwijk; Ponoy, Duinkerken, Zaan dam; Creuse, Antwerpen; Partinacia, Plymouth, IJmuiden; Paulina Brinkman, Honfleur, IJmuiden; Mercur, Bergen; Mistral, Bremen; Lawanti, Antwerpen; Teotyste, Panama; Mozart, La Skhirra, IJmuiden; Herm Kiepe, Halmstad, IJ muiden; Holstehtor, Cont. Plat, Velsen; Het karakteristieke dorpsgezicht van het oude Santpoort-Noord moet volgens de stichting zoveel mogelijk beschermd worden. Een grote attractie voor jong en oud wordt de collectie miniatuur-stoomma- chines, gemaakt door J. Jak, een reeks prachtige staaltjes van vakmanschap; al le machines zullen volop aan het werk worden gezet. Een show van allerlei scheepsmodellen en scheepsattributen, aangevuld met een vertoning van dia’s, wordt gepresenteerd door H. Nieuwen- hoff. Spaans houtsnijwerk, onder meer een bijzondere dekenkist, wordt getoond door M. Gonzalez. De schilder-tekenaar Jan Makkes zal aanwezig zijn met een aantal impressies van deze streek. Het „open huis” van Soli kan zondag van twee tot acht uur worden bezocht» De toegang is voor iedereen geheel vrij- Nostalgische herinneringen kunnen ook worden opgehaald bij een stand van Dick Smit die zeldzame albums zal laten bewonderen en bij de inzending van S. Jak die uit zijn verzameling van oude prentbriefkaarten een selectie van Sant- Vooral de laatste jaren is de belang stelling voor het oude Santpoort weer sterk toegenomen en dit heeft geresul teerd in de Stichting Santpoort. Na een aantal vergaderingen, zowel voor als na de stichtingsdatum is er een bestuur samengesteld, bestaande uit voorzittes drs. H. Korting, leraar geschiedenis aan de Lorentz Scholengemeenschap in Haarlem, secretaresse mevr. A. K. de Vries-De Haan, Louise de Colignylaan heemschut en natuurbescherming. Om dat te realiseren zijn er zeven werkgroe pen samengesteld. De werkgroep oriën tatie gaat zich bezighouden met alle wettelijke verordeningen op het gebied van bouwen, kappen, enzovoort. „Want we moeten tijdig op de hoogte zijn van wat kan en mag”. De werkgroep inven tarisatie gaat alle zaken, waar de Sant poorters waarde aan hechten op een rijtje zetten om zo een overzicht te hebben van dingen, die behouden zouden moeten blijven, terwijl de werkgroep verleden het historisch onderzoek van allerlei zaken zal doen. Verder zijn er werkgroepen propaganda, natuurbe scherming, contacten en publiciteit. Deze laatste werkgroep krijgt een grote taak, want het bestuur hecht veel belang aan de presentatie van de Stichting naar de inwoners toe. „Het mag geen eliteclubje worden, maar we moeten steun uit de hsle bevolking krijgen”, aldus voorzitter Korting. hoofdbureau. Ook toerrijders, die weinig van kaartlezen afweten en mee willen doen, zijn bij deze instructie welkom. Het meedoen van de politie bij dit tweede lustrum van de rit is extra leuk, omdat de rit is voortgekomen uit de vroegere politie-nachtritten. De lengte van de IJmuider Pierenrit is voor A, B en C-klasse respectievelijk 215, 185 en 150 km. Voor de toerklasse is de lengte 125 km. Start en finish van de rit zijn in ’t Havenrestaurant aan de Trawlerkade in IJmuiden. Voor de wed- strijdklassen is de start vanaf vier uur en voor de toerklasse vanaf half zes. Inschrijving voor de rit is mogelijk bij mevr. G. Huybers-Van Abbevé, Plane tenweg 100 te IJmuiden. Inschrijvingen, die vonr 15 mei binnen zijn krijgen een reductie op het startgeld. IJMUIDEN. In IJmuiden zijn van nacht enkele inbraakjes gepleegd. Uit een niet afgesloten huis in de Neptunus- straat werd uit een eveneens niet afge sloten geldkistje 350 gulden gestolen. Uit de box van een flat aan de Doornberglaan in Zeewijk werd, nadat een grote ravage was aangericht, een elektrisch treinstel m eegenomen. In buurthuis De Mei in Velsen-Noord is een glasruit ingetikt en werd een sleutelkastje opengebroken. De sleutels zijn meegenomen. Onderzoeken zijn gaande. poort, Driehuis en Bloemendaal heeft gemaakt. S8&

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5