’t Vinkennest Velsen viert zijn vijfentwintigjarig jubileum Katten in 7 duin Goed kombineren met jeans ■Rmmi L' Britse bevrijders in de lucht GASTENBOEK „DE ECHTE” BAKKER I BMW® K VAN KINDEROPVANG NA DE OORLOG TOT ORTHOPEDAGOGISCH JONGENSTEHUIS C. Tol-toernooi op DEM-veld Kort IJmondnieuws PAUL VAN EWIJK ZN. VOOR MOEDER EEN TAART VAN „BRUNCHEN” in het Chalet ||li ffe O ij! mm DONDERDAG IJMOND 6 ME I 19 76 Naar school Uit juridische sfeer Ander karakter Willemsbeekweg 1 IJmuiden-O. telef. 14640 Canopusplein 5 Zeewijk - telef. 12006 FONDUE BOURGUIGNONNE Uw gastheer slagroom, crème, mokka, vruchten, enz. va. 8.00. Luxe do zen bonbons. Kijk eens bij (Van een onzer verslaggeefsters) (ADVERTENTIE) een (ADVERTENTIE) periode dat zij schoolgaand zijn. Wan neer zij, tegen de tijd dat ze van school al' zijn en gaan werken, niet naar het ouderlijk huis kunnen terugkeren, wor den ze overgeplaatst naar een pleeggezin of een ander gezinsvervangend tehuis. Brandje. Omwonenden hebben gis termiddag een brandje in de afvalcon tainer van de Santa Maria kleuterschool aan de Beverwijkse Koningsstraat ge blust. De brandweer behoefde er niet aan te pas te komen. Inbraak. Bij een inbraakje in een cafe aan de Beverwijkse Meerstraat is gisteren uit de fruitautomaat 1000 ver dwenen. EDDIE BECKER volgde de aanwij zingen van regisseur Andries Roest met interesse en genoot, ver van de opgewonden Gooise matras, duidelijk van de voorjaarsrust in het duinge bied. „Summerevening Lady”, een zo meravond meisje, verwoei in de bries. Het is een van de nummers op „Ho me Ruun”, de nieuwe LP van The Cats, die deze maand uitkomt. Even als van twee andere nummers zijn tekst en muziek van de innemende kat Mühren. „Karen” schreef hij en ook „Girl why did you do that”. Parkwachter Ewout van Everdingen voedert moeder eend met kroost. HILLE is zelf ook artistiek bezig, schreef de tekst voor Reinhard Mey’s succesnummer „Als de dag van toen” 2 cö dooi Udo J- Buys DRIEHUIS De komende dagen wordt in ’t Vinkennest feest gevierd want ’t Vinkennest beleeft dit jaar het 25-jarig jubileum. In dat kader wordt dit tehuis eigenlijk voor het eerst in al die jaren nadruk kelijk voor bezoekers van buitenaf opengesteld. De bewoners en leiding van ’t Vinkennest hebben hiervoor een speciale krant samengesteld die in heel Driehuis is verspreid. Aan de lezers van dit krantje wordt uit de doeken gedaan wat ’n Vinkennest nu eigenlijk precies is, welke kin deren er wonen en daarnaast zijn de bewoners van Driehuis uitgeno digd om donderdagavond eens langs te komen. Zij kunnen dan onder meer kijken naar door de kinde ren en leiding zelf gemaakte films. Eén over het leven op ’t Vin kennest en een „speelfilmpje”: een cowboy-film die in het vakantie kamp is opgenomen. Die donderdag avond kan men ook gesprekken voe ren met de leiding van ’t Vinken nest. Aan deze uitnodiging voor een persoonlijke kennismaking ligt de gedachte ten grondslag dat kinder tehuizen niet zoals vroeger het geval was geïsoleerd dienen te zijn van de omgeving waarin zij staan. Zondag is het T. de Vreeze-toernooi voor A-junioren. Deelnemende vereni gingen zijn: Rood-Wit-Amsterdam, Vi tesse ’22-Castricum, ADO’20-Heemskerk en DEM. De wedstrijden worden ge speeld op het sportveldencomplex van DEM. Met het toernooi wordt gestart om 12.00 uur. ARNOLD BLIJFT met de andere Cats Volendam trouw. Ze zijn nog niet gezwicht voor luxe optrekken buiten de innige gemeenschap die de Volendammers vormen. „We blijven er denk ik tot in de eeuwen der eeuwen”, zegt hij en vervolgt la chend: „Het zou hoogstens een belas- tingvlucht kunnen zijn, maar zo erg is het ook weer niet”. Bij die laatste woorden grinnikt hij in de richting van Karel Hille, public relationman van AMI Holland, die de producten van The Cats op de markt brengt. DRUK WAS HET NIET in het park, dat als overbuur de Kennemer- duinen heeft. „Het kost allemaal niets hier, parkeren ook niet”, beveelt Van Everdingen zijn stek aan, „en volgen de maand is het hier fantastisch, dan staat alles in bloei, ook de dennen en dan ruik je ze pas. Wüstelaan 75, Santpoort. Dsze gezellige, gemoedelijke combinatie van ontbijt en lunch verzorgen wij zon dags vanaf 11 uur 's morgens tot 14.30 uur. Onbeperkt eten en proeven van een soepje, warme gerech ten, koude gerechten en des serts in en uit onze open Zwitserse boerderij-keuken. Prijs inclusief een kopje koffie vooraf 18,- per couvert, voor kinderen tot 15 jaar 1,~ voor ieder jaar dat zij oud zijn. Omdat onze ruimte beperkt is, is het prettig als u even van tevoren laat weten dat u komt. Ons telefoonnummer is 023 - 372226. Nu ook in het Chalet: Jan G. (Uilenbooml Westerhoven. PIANO EN DRUMSTEL zijn in middels weer van het duin een vrachtwagen ingetild. Het meisje dat moest figureren als de „Summereven ing Lady” verbergt haar bleke schou ders in haar mantel. Parkwachter Ewout van Everdingen voert een moedergans met negen jongen. „Dat is mijn domein hier”, gebaart hij met zijn hoofd naar de horizon. Dat do mein bestaat uit een natuurgebied met viereneenhalve kilometer wan delpad. Over het bruggetje bij de Bokkedoorns, waar restaurateur John Beerens gistermiddag ook nog de hoofdredacteuren van een groep pro vinciale dagbladen te gast had, die ons nieuwe krantgebouw in de Waar- derpolder kwamen bekijken, wees hij naar een vers futennest. „Het is zeld zaam dat je zoiets van dichtbij kunt zien, ze gaan de drukte altijd uit de weg”, zei hij. Over Summerevening Lady zei hij me op het terras van De Bokke doorns: „Het is een romantische fan tasie. ’t Gaat over een jongetje dat door het duin loopt en een beeld schoon meisje tegenkomt. Maar als de avond valt en hij een afspraakje met haar wil maken verdwijnt ze met een mysterieuze glimlach en ziet hij haar nooit meer terug”. Eigenlijk een verhaal waarbij de herfst als decor zou moeten dienen, want zo’n ervaring wens ik zelfs geen collega in de lente toe. jaar lang is mevrouw E. H. N. Heurkens directrice geweest van het Vinkennest. Na enige bestuurlijke strubbelingen werd in 1973 de huidige directeur, drs. J. J. Meiland. benoemd. De heer Meiland: „Uiteraard is niet meteen in 1951 de keuze gemaakt wat voor soort tehuis het precies zou moeten worden. Eerst werden ook meisjes opge nomen en normaal begaafde kinderen. In de loop van de eerste jaren Is de situatie gewoon gegroeid tot wat het nu al jaren is. Het grote verschil met zeg tien jaar geleden, is dat de gemiddelde leeftijd is gestegen en dat onder meer de ontwikkelingen in het (gewone) onder wijs en het ontstaan van meerdere soor ten buitengewoon onderwijs er toe heb ben geleid dat landelijk het aantal opna men in tehuizen gedurende de laatste vijf jaar terugliep van zeventien- tot een kleine elfduizend per jaar”. Diefstal. Uit de handtas van de echtgenote van een Beverwijkse café houder zijn gisteren zes bankbiljetten van 100 gestolen. De tas stond ergens in de zaak. Het karakter van het tehuis is er met opzet van de stichting veranderd. De kinderen alleen jongens die voor plaatsing in dit kindertehuis in aanmer king komen, zijn in sommige gevallen debiel, hebben leermoeilijkheden of een ontwikkelingsachterstand. Daarnaast be staan er problemen in de gezinssituatie van het kind die er toe leiden dat het kind voor korte of langere tijd uit huis moet worden geplaatst. Zo’n achttien De opvang voor de kinderen werd eerst gecreëerd in Waterland. De maxi maal tachtig kinderen hebben daar tot 1964 gewoond. Toen werd de huur opge zegd. Een gedeelte van de kinderen ging in het koetshuis wonen, terwijl voor de rest een noodvoorziening werd gevonden in barakken langs het kanaal. Die toe stand heeft twee jaren geduuurd. tot in 1966 de nieuwbouw aan de Duin en Kruidbergerweg werd voltooid. Op t Vinkennest wonen en leven de kinderen sindsdien in groepsverband. Zorgvuldige selectie gaat aan de keuze van de groepsleden vooraf. Er zijn acht pavil joens, waarin zoveel mogelijk het idee van een groot gezin wordt gerealiseerd. Alle jongens hebben hun eigen kamert je, er is een gemeenschappelijke huiska mer, er zijn huisdieren en vaste leidsters en leiders staan aan het hoofd van elk paviljoen. Er wordt hard gewerkt om te berei ken dat de kinderen zodra dat mogelijk is, kunnen teruugkeren naar hun gezin. Bij een groot aantal kinderen lukt dat ook. Daarbij is een belangrijk gegeven dat het aantal vrijwillige plaatsingen nu overwegend is, terwijl vroeger veel meer kinderen via een justitiële maatregel uit huis werden geplaatst. Sinds 1968 echter valt ’t Vinkennest onder het ministerie van Volksgezondheid in plaats van juri dische zaken. De kinderen op ’t Vinkennest variëren in leeftijd van zes tot zeventien, achttien jaar. Zij verblijven er dus gedurende (ADVERTENTIE) Met zo’n fijn T-shirt bijvoorbeeld. En omdat ze'daar ook uitstekende jeanspantalons en rokken hebben (natuurlijk vanLois en Levi’s), kun je je eigen favoriete kombinatie meteen uitpro beren. Pas dan ook eens zo'n bloese of shirt bij je blue denim of witter-dan-wit pan-, talon of rok. Zo kun je je h eigen winnende kombinatie' (de hoofdprijs) samenstellen, aantrekken en jezelf zijn. Lange Nieuwstraat 185, (Noord Arcade), IJmuiden Grote Houtstraat 45, Haarlem De kinderen bezoeken scholen buiten het internaat. Binnen ’t Vinkennest is de bewuste keuze gemaakt geen interne opleidingsmogelijkheden te creëren. Daarom werd op initiatief van het stich tingsbestuur de katholieke b.l.o.-school Don Bosco in IJmuiden opgericht. Dit kan voorkomen dat de kinderen in een maatschappelijk isolement verzeilen. Vooral nu de Don Bosco sinds enige jaren met de openbare Duin en Dennen school is gefuseerd en de kinderen samen in de groep zitten met leeftijds genootjes die thuis wonen is dat ge vaar nog minder geworden. Katten en gevogelte verdragen el kaar beter dan ik tot voor kort dacht. Gistermidda g beleefde ik daar een staaltje van in het glooiende Wethou der Van Gelukpark in O verveen. Aan het meertje bij De Bokkedoorns wag gelden en snaterden de eenden, bouwden futen aan een nest en stap te een koppel zwanen arrogant rond alsof' het een erewacht inspecteerde. Als immer trots en neerbuigend had den ze met hun reikhalzen zelfs geen greintje interesse voor de katten op het wat hogere duin, de Volendamse popgroep The Cats die opnamen maakten voor een Eddie Go Round Special, die de NCRV op 26 mei uitzend. Voor de jubileumactiviteiten zijn al lerlei betrokkenen uitgenodigd: oud-pu- pillen, leiders en leidsters, ouders, het wordt die zaterdag een complete reünie. Vrijdagmiddag wordt op het sportveld tegenover ’t Vinkennest gevoetbald tegen het elftal van de brandweer en vrijdag avond komt onder meer het Werkthea ter een voorstelling („Niet thuis”) geven over instituutussituaties. Voor de zaterdag is een buitenprogramma samengesteld voor de kinderen, met allerlei spelletjes, ren kindercircus en een feestmaaltijd. Belangstellende bewoners uit Driehuis worden vanavond tussen half acht en acht uur op *t Vinkennest verwacht. Summerlady gaat op celluloid. Zittend Arnold Mühren en Kees Veerman (met gitaar). Op de voorgrond Karel Hille. De geschiedenis van ’t Vinkennest start bij dc Velsense juffrouw H. M. Vinckx, aan wier naam de naam van het tehuis ook is ontleend. Deze dame opende indertijd een tehuis voor kinde ren die door de oorlog bij hun ouders vandaan waren geraakt. In 1951 is de Stichting ’t Vinkennest Velsen opgericht en enige maanden later werd het toen nog katholieke Vinkennest geo pend. en peinst nu over het thema van Sil de Strandjutter, het boek van Cor Bruijn, dat net op Terschelling voor de NCRV-televisie is verfilmd. John ny Pearson (Sleepy Shores) levert vandaag de muziek voor de film en dan kan Hille aan het werk. „Ik ga er een weekje tussenuit en dan lukt het wel”, zegt hij. Het sfeertje waarin Sil ronddoolde kent hij ook nog wel: „Ik heb het boek vroeger op school gelezen, maar ik ben ook even bij de opnamen wezen kijken”. Monique van der Ven zal het lied zingen. „Dat is voor het eerst van haar leven”, vertelt Hille, „ze heeft vroeger wel les gehad van Bep Ogtrop, maar dat was klassiek. Daar werd ze vreselijk door gefrustreerd, want dat waren alleen of hele hoge of hele lage tonen”. BEVERWIJK. Op het DEM-sport- complex wordt zaterdag het C. Tol- toernooi voor B-junioren gehouden. Deelnemende verenigingen zijn: AF- C’34Alkmaar, HBCHeemstede, SDW- Amsterdam en organiserende vereniging DEM. De aanvang is 12.00 uur. Vervlogen oorlogsherinneringen zijn bij vele Nederlanders van middelbare en oudere leeftijd op de middag van de bevrijdingsdag plotseling opgeleefd, toen de laatste drie Britse oorlogsvliegtuigen, die nog operationeel zijn, het feest van de bevrijding met een speciale vlucht over half Nederland en met name ook over het hartje van Amsterdam uniek facet verleenden. Strak in formatie vliegend ronkte de oude Lancaster-boinmenwerper, opval lend door zijn vier uitstekende motoren, geëscorteerd door twee jagers, een Hur ricane en een Spitfire, kort na twee uur zeer laag over de hoofdstad. De formatie werd op enige afstand begeleid door een meevliegende Andover van de Nederlandse Luchtmacht. De deur stond wagenwijd open. De histori sche vlucht werd namelijk vanuit dit toestel op film en foto vastgelegd. De dagen der bevrijding herleefden door de aanwezigheid van de 35 musici sterke band van de Royal Air Force van de Nato-troepen uit Duitsland. Het or kest. dat grote faam heeft omdat het de speciale toon van Glen Miller’s Orche stra zo goed kan imiteren, bracht daal de vele roemruchte liedjes waaronder natuuurlijk ook de Moonlight Serenade, van Glen Miller ten gehore. Luttele minuten nadat de drie oor logsvliegtuigen voor de vierde maal over het hartje van Amsterdam waren gevlo gen, landden ze op Schiphol-Oost, waar ze voor bezichtiging door het publiek werden opgesteld op het oude platform. Ook de Royal Air Force Band repte zich naar Schiphol-Oost en zorgde er voor de muzikale omlijsting. te

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9