TIEN JAAR SOCIALE DIENST HEEMSKERK Ambtenaren achter balie Klaagzang van staf Wijk aan Duin over bezuinigingen Met fleurig ingerichte s rands in WELZIJNSMARKT VAN START BOEKEN MOEDER DAG DAG vingen klappen op van o verheidsmaatregelen Prinsenhal h& J j IIF as EXPOSITIE VAN RUUD HAAK IN ZWEMEXAMENS ii II BIBLIOTHEEK r - sA V R IJ D AG 7 M E I 19 7 6 BEVER WIJK-HEEMSKERK I I 10 Rechten s. iüi BOEKHANDEL ERASMUS gemeentelijke maar pas in Inspanning BRANDENBURG” Vereniging Woonwagenwerk 85 schoon (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De welzijns markt die op het ogenblik in de Heemskerkse sporthal wordt ge houden, vindt zijn aanleiding in het tienjarig bestaan van de ge meentelijke sociale dienst- Er be stond vóór die tien jaren wel een sociale afdeling, pas in 1966 werd dat een zelfstandige dienst. Wat zijn de ontwikkelingen en veranderingen in die tien jaren ge weest. Een gesprek met de heren D. S. Dijkstra en H. J. F. Fiefting, directeur en adjunct-directeur van de sociale dienst, geeft daarvan in grote lijnen een beeld. -U to*--' - Daardoor (Van een onzer verslaggevers) over (ADVERTENTIE) ELEKTROTECHNISCH BUREAU (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) dit gebied werkzaam op Steeds meer ging Haak zivm op te kenen toeleggen. Na vier jaar Dagblad Kennemerland trad hij in dienst van de „IJmuider Courant” als redacteur-ver- slaggever. Dienst niet bereiden. De huidige huisves ting in de noodgebouwtjes aan de Kerk- laan is volkomen ontoereikend. "F IJmuiden Lange Nieuwstr. 243, tel. 13144, Santpoort Hoofdstr. 234, tel. 378371. De tentoonstelling duurt tot eind mei 1976. Hedenavond geopend. van het minimumloon, maar ondertussen had ue sociale dienst heel wat gemopper aan de balie en in de spreekkamers moeten verwerken. De schrijfster Harriet Freezer, die de officiële opening verrichtte, gaf een tref fende omschrijving van het verschil tus sen geluk en welzijn: een bruid die kiespijn heeft, is wel gelukkig, maar niet wel. Ook voor het vraagstuk wel- vaart/welzijn had zij een sterke vergelij king in petto: we hebben de auto gekre gen, maar de straat verloren. De vraag kan worden gesteld of met het huidige activiteitenpakket dezelfde kwa liteit gewaarborgd kan blijven. Werd in vroeger jaren zelfs niet gedacht over inkrimping van het werk, nu wordt door velen zelfs de sluiting van club- en buurthuizen als een reële mogelijkheid gezien, aldus het jaarverslag. Over het gebouw als zodanig is men uiterst tevreden. Wel klaagt men de regelmatig terugkerende hevige lek kages bij regen. In overleg met Smits Bouwbedrijf, de bouwer van het buurt huis, en de dakbedekker wordt naar een oplossing van de bouwfout gezocht. Voor de opening bekeken (op de foto v.l.n.r.) mevrouw en burgemeester Nie ten in het gezelschap van de schrijfster Harriet Freezer de stands op de Heems kerkse welzijnsmarkt. In 1963 kreeg hij de kans de andere kant van de Atlantische Oceaan te gaan bekijken. Daar verbleef hij drie maan den en tekende er naar hartelust. Op de tentoonstelling hangen dan ook veel te keningen gemaakt in de Verenigde Sta ten. Maar ook het eigen land is niet vergeten, zoals de oude „Rooswijk”-boer- derijen, die voor de uitbreiding van Hoogovens moesten worden afgebroken. HEEMSKERK. In de Dr. Prinsenhal is gistermiddag de ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Heemskerkse Sociale Dienst georganiseerde welzijnsmarkt van start gegaan. Door middel van fleurig ingerichte stands presenteren zich op deze markt ruim twintig organisaties en instellingen, die in Heemskerk op het gebied van het welzjjn actief zjjn. Tientallen vertegenwordigers van de deelnemende groe peringen waren naast gemeenteraadsleden en de wethouders A. van Herpen (Heems kerk) en ir. J. Camfferman (Beverwijk) bij de openingsplechtigheid aanwezig. verboden. Tegen de tijd, dat de hogere overheid de normen die men in Heems- ke-k al toepast had overgenomen, had den de ambtenaren van de dienst inmid dels alle klachten over zich heen moeten laten gaan. Het „achteraf gelijk krijgen” geeft dan weinig voldoening meer. Een groter plezier dan snel het nieuwe raadhuis te gaan bouwen kan Heems kerk zijn ambtenaren van de Sociale Het Ministerie van CRM voerde, zoals bekend,drastische bezuinigingen in en zette daardoor een rem op het buurt huiswerk, dat alleen doorgang kan vin den als voortdurend wordt bezuinigd op alle uitgaven, zo meldt de staf van Wijk aan Duin in het jaarverslag over 1975. Nadat adjunct-directeur H. J- F. Lief- ting van de Sociale Dienst de genodigden welkom had geheten, ging burgemeester H- Nielen nader op de betekenis van welzijn in: „Welzijn is geeen honger, geen dorst, geen pijn. Welzijn is. geluk, of wat ingetogener: tevredenheid, of wat plechtiger: welbevinden, of wat christe lijker: zieleheil. Welzijn is kortom een zielsbewogenheid en omdat er tegen woordig zoveel dingen angstig en moei lijk zijn zouden er daarom zoveel Deze ontwikkeling staat in schrille tegenstelling tot de ongunstige economi sche situatie waarin Nederland verkeert, die er de oorzaak van is, dat in de nabije toekomst steeds meer zal moeten worden gedaan aan de opvang van bij voorbeeld jeugdige werklozen. Ook de ouderen zullen begeleiding behoeven bij een zinvolle besteding van hun tijd en hun functioneren in een steeds ingewik kelder wordende samenleving. Het gebeuren in de Prinsenhal trok in de avonduren veel belangstelling. Tien tallen vrouwen „snuffelden” in de kraampjes van de organisaties alsof het ging om het binnen halen van een koopje. Er zijn die donderdagavond heel wat vragen afgevuurd op de „standsbe- manning” en de folders van de instellin gen hadden gretig aftrek. Voor de ont spanning zorgde het troubadoursduo Ro bert en Anja met liedjes en muziek uit lang vervlogen tijden. De inspanning kwam van de kant van Hoogovens, die twee medewerkers, medisch bedrijfsarts Wijkmans en bedrijfsmaatschappelijk werker Gerrtise, naar de Welzijnsmarkt had gezonden om iets over het welzijn van dit bedrijf over de werknemers te vertellen- geen gezinsverzorging: maar ook toen was er al wat ik de welzijnswerkers van niu eveneens zou willen toewensen, na melijk een warme belangstelling voor de medemens vanuit een liefdevol hart”- Door de landelijke uniformering moet men nu steeds terugdraaien op de uitke ringen die hier in Heemskerk algemeen gegeven werden. In feite komt dat neer op terugschroeven op de uitkeringen die burgers kregen, dus op verworven rech ten. Met klachten daarover wendt de burger zich terecht tot de sociale dienst. Daar vinden dan moeizame gesprekken plaats, want de ambtenaar vindt dat die burger gelijk heeft, maar kan op grond van de landelijke normen dat gelijk niet geven. In de tien jaren van het bestaan als zelfstandige dienst is de dienst steeds geconfronteerd met de narigheid van het feit dat men ten behoeve van de burger „voorop liep”, wat dan op een bepaald moment door de hogere overheid werd Werkte de sociale dienst tien jaren geleden met zes personeelsleden, thans zijn het er achttien. Voor hen allen is de huisvesting van de dienst in enkele ba rakken aan de Kerklaan een onhoudbare zaak. Afgezien van de veel te beperkte en ondoelmatige eigen werkruimte is het volkomen uit de tijd om juist als sociale dienst de mensen te moeten ontvangen in houten, slecht ingerichte hokjes die nog doen denken aan de tijd toen men voor „bedeling” kwam. Dat is volkomen in strijd met wat de dienst zelf wil. Daarom is een nieuw raadhuis in de eerste plaats voor de sociale dienst noodzakelijk. Het recht van de burger, vastgelegd in een plicht van de overheid, heeft de bijstandsnormen wat de minimum-uit- keringen betreft „hard” gemaakt. De burger kon er wettelijk aanspraken op maken en voelde hij ziöh tekort gedaan, dan waren er de mogelijkheden van bezwaar- en Oosterduinweg 20 - IJmuiden Telefoon 02250 - 1 34 05 voor uw licht- en krachtinstallaties, nieuwbouw en onderhoud. Levering van alle ELEKTRISCHE APPA RATUUR. industrieel en huishoudelijk. instellingen zijn?” De burgemeester schetste in het kort de stormachtige ontwikkelingen, die er in Heemskerk op welzij nisgebied hebben plaatsgevonden; „dertig jaar geleden was er geen volksmuziekshcool, geen zieken huis,- geen club- en buurthuizen, geen jongerencentrum Donkey Shot, geen so ciaal werkvoorzieniingsschap De Tunnel, geen bibliotheekcentrale, geen Gemeen schapsraad, geen gemeentepolitie en Daarom zouden de heren Dijkstra en Liefting het zo belangrijk vinden dat er een organisatie tot stand zou komen, die de belangen van de bijstandstrekkenden kan behartigen. „Alles en iedereen in Nederland is georganiseerd, maar de bij standstrekkenden hebben als groep niets te vertellen, omdat er nog geen spreek buis is. Zij zijn afhankelijk van de loononderhandelingen die de vakbonden en de werkgevers voeren (minimum loon), maar hun stem is nergens in vertegenwoordigd”. „Als dienst kunnen we het initiatief niet nemen voor een dergelijke organi satie. We kunnen de mensen niet oproe pen voor een vergadering, want niet iedereen wil weten dat hij een bijstands uitkering ontvangt. Wij kunnen de mensen daarom niet met elkaar in con tact brengen”. BEVERWIJK. De volgende jongens en meisjes zijn dinsdag in het Sport- fondsenbad geslaagd voor hun A-diplo- ma: Serge Beers; Karin van den Berg: Richard BergershoeffTessa Beverwijk; Sandy Coenraads; Louis Dauphin; Sabi ne Diependaal; Annette Duijn; Sabine Freese; Dennis Haagsma; Erwin Haak man; Arwin van den Ham; Erna Hil- bers; Arjan Hilbers; Edwin Horvath; Yvonne Janmaat; Marga Jordens; Anuschka van Kan: Ronald Kits; Bianca Knegjes; Irma Meems; Monica van den Oever; John Olsthoorn; Bianca Pekel; Monique Renderink; Matthijs Roubos; Saskia de Ruijter; Bianca Simis; Yvonne Schavemaker; Patricia van Sloqten; Da nielle van Soest; Ellen van Straalen; Marco van der Velde; Marianne van Veldhuijsen; Ronald Vink; Marielle We ber; Karen Zurlohe- BEVERWIJK In de bibliotheek aan de Kerkstraat is vanaf maandag 10 mei een expositie te zien van tekeningen van plaatsgenoot Ruud Haak (43). Wijlen zijn vader tekende en schilder de eveneens en ging daarbij als een perfectionist te werk. Zoon Ruud begon ook al te vroeg te tekenen. Na het doorlopen van de H.B.S in Velsen, trad hij als leerling journalist in dienst van Dagblad Kennemerland. Dat betekende hard werken tegen een mager loontje, maar trots als een pauw waren zijn ouders als zij zo nu en dan een tekening zagen afgedrukt van b.v. een zestigjarig huwelijkspaar of van de nu helaas ver dwenen oude kern van Heemskerk. aanzienlijke verschillen per gemeente van inwoning. Landelijk heeft men dat tegen willen gaan door ook steeds meer normen vast te stellen voor de bijzonde re uitkeringen. Dat heeft in Heemskerk ook weer een flinke terugslag gehad, want men liep tamelijk voorop wat die bijzondere uitkeringen betrof. buurthuis. De activiteiten in 1974 trok ken per week 1597 deelnemers. In 1975 steeg het aantal deelnemers aan de acti viteiten tot 1731 per week. Na er nog even op te hebben gewezen, hoe „het vrouwelijk element door de jaren heen is opgerukt", meldde me vrouw Freezer bij haar rondleiding door de Dr. Prinsenhal node een stand van een instantie als de NVSH te hebben gemist. Daar zij de sex een belangrijk welzijnsaspect achtte, hoopte mevrouw Freezer dat hieraan bij de organisatie van een eventuele tweede welzijnsmarkt de nodige aandacht zou worden besteed- Met de woorden „Laten we wel-zijn” verklaardde zij de markt vervolgens voor geopend. Werden tien jaren geleden televisie en een volautomatische wasmachine nog als een mxe beschouw, tegenwoordig wor den dergelijke artikelen tot de normale kosten van het bestaan gerekend, even als bijvoorbeeld een telefoonaansluiting voor bepaalde zelfstandig, maar geïso leerd wonende bejaarden, een koelkast in een flat, en dergelijke. Waar de dienst de laatste jaren ook veel, meer mee te maken krijgt is het toenemend aantal echtscheidingen en het sterk toenemend aantal gezinnen dat in moeilijkheden raakt omdat men te grote schulden heeft gemaakt. Een lening slui ten gaat tegenwoordig heel gemakkelijk. Een lening af betalen is altijd moeilijk, maar wondt vaak onmogelijk bij onver mogen. Als positief is ervaren, dat er in de achterliggende jaren steeds een goede samenwerking is geweest met de sociale diensten in de andere IJmondgemeenten. Het overleg is nog groeiende. Zowel in gemeentelijk als in tergemeentelijk ver band is ook steeds meer het besef ont staan, dat men zich in deze tijd niet langer kan bepalen tot de strikt sociale zaken waar men zich tot nu toe mee bezig hield. Materiële voorzieningen zijn slechts een onderdeel van het totale welzijn. Daarom is er veel meer samen werking en overleg ontstaan met bij voorbeeld het algemeen maatschappelijk werk, de sector volksgezondheid, de ge zinszorg, de bejaardenzorg, kortom met al degenen die vanuit een andere hoek het welzijn van de Heemskerkers probe ren te bevorderen. Tot dat welzijn re kent men ook de recreatieve mogelijk heden, een goede brandpreventie, een goed politiekorps, enzovoort. Om tot uitdrukking te brengen, dat steeds meer mensen zich bewust zijn gaan worden van het feit, dat men niet langer langs elkaar heen kan werken, maar dat men samen bezig is aan het bevorderen van dat totale welzijn en daarbij op elkaar in moet haken, is de welzijnsmarkt tot stand gekomen, waar voor meer dan twintig plaatselijke orga nisaties op het terrein van het welzijn hebben samengewerkt. In de praktijk verliep het zo, dat men in Heemskerk niet minder kreeg, omdat er intussen een loon ronde was gevolgd. De uitkeringen werden als het ware „bevroren” tot de volgende loonronde, waardoor men op de wettelijk verplichte 95’ kwam te zitten. Later koos men ook landelijk voor de norm van 100’« Wat ongeveer sinds 1971 ook een grote belasting voor de dienst is geweest is natuurlijk het woonwagenwerk. Men herinnert zich brandstichting in het kamp, molestatie van ambtenaren van de sociale dienst door woonwagenbewo ners, heftige taferelen waarbij de politie moest worden opgeroepen, enzovoort. Toen de dienst in 1966 zelfstandig werd was dat nadat in 1965 de Algeme ne Bijstandswet in werking was getre den. Was tot dien het verlenen van bijstand een „bevoegdheid” van de over heid, de wet legde die overheid de „plicht” op om binnen bepaalde normen bijstand te verlenen en de burger ont leende daaraan het recht op bijstand. Daarmee kwam de hele bijstandsver lening in een andere sfeer. Bij een „bevoegdheid” is sprake van toekenning en daarbij doemen voor de burger tref woorden op als afhankelijkheid, de mo gelijkheid van willekeur. BEVERWIJK. De staf van het buurthuis Wijk aan Duin aan de Wil- genhoflaan ziet de toekomst met pessi misme tegemoet. Na de jaren waarin de bouw van het nieuwe buurthuis gereed kwam en waarin de toekomstverwach tingen rooskleurig gestemd waren, is de overgang naar 1975 zwaar gevallen. Wijk aan Duin is een druk bezocht De ambtenaren van de sociale dienst zaten met de brokken, want hoe maak je het de burger die een bijstandsuitke ring krijgt duidelijk, dat hij minder krijgt in plaats van meer, omdat men landelijk minder ver gaat dan men plaatselijk noodzakelijk had geacht. Directeur D. S. Dijkstra en adjunct- directeur H. J. F. Liefting van de jubile rende Sociale Dienst van Heemskerk voor de aan het werk van hun dienst gewijde stand op de welzijnsmarkt. Er zijn in die tien jaren andere kente ringen te signaleren, bijvoorbeeld in de „vertaling” van „noodzakelijke kosten van bestaan”. Iedereen, ook de regering, is het er zo langzamerhand wel over eens, dat de inrichting van grote regionale woonwa gencentra een vergissing is geweest. Men wil nu weer naar kleinere, minder geï soleerde centra toe, dicht(er) bij de nor male woonbebouwing. Het kamp in Vel sen, dat aanvankelijk zou worden opge heven, wordt nu weer vernieuwd en uitgebreid en sinds januari 1976 heeft de gemeente Velsen ook weer de zorg over de woonwagenbewoners in de eigen ge meente overgenomen van de gemeente Heemskerk. De Heemskerkse sociale dienst hoopt van harte, dait ook de gemeente Beverwijk zal inhaken op de landeliike ontwikkelingen, in die zin dat men bereid zal blijken weer een woon wagenkamp in deze gemeente in te rich ten. Met minder bewoners in het Heemskerkse centrum kan dan ook daar een betere sfeer worden geschapen. On dertussen heeft de gemeentelijke sociale dienst in Heemskerk wel (letterlijk en figuurlijk) alle klappen op moeten van gen van het verkeerde beleid, want in eerste instantie ontlaadde de agressie van de woonwagenbewoners (ook bij onderlinge ruzies) zich niet zelden op de mensen achter de balie van de dienst. Er is in dit opzicht nu enige kentering. Als we dan aan zo’n tien jaren gele den denken dan hebben we het over een minimumloon van 85 schoon. Wat ou deren zullen zich de veelvuldige en langdurige discussies herinneren die via de televisie werden gevoerd over dé vraag of een gezin van 85 schoon in de week kon leven. Thans ligt dat mini mumloon op rond 1100 per maand. Gezien de devaluatie is het de vraag of men met dat meer-geld nu zoveel meer kan doen. Bij die miniimum-uitkeringen waarop men onder bepaalde voorwaarden rech ten kan doen gelden, is er daarnaast ook sprake van bijzondere uitkeringen die bijzondere kosten dekken van degenen die een bijstandsuitkering ontvangen, bijvoorbeeld voor dieetkosten en vroeger ten behoeve van invaliden de aanschaf van een invalidenwagentje (tegenwoor dig is daarbij eerder sprake van een elektr'.sch bestuurbaar wagentje of een aangeoaste auto). Wat die bijzondere uitkeringen betreft hadden de gemeenten zelf nog lange tijd zeggenschap. Daardoor ontstonden er beroepschriften. De bij standsuitkeringen waren daarmee uit de sfeer van de vroegere „bedeling” en de armenwet gehaald. Voor do gemeente Heemskerk bete kende het. dat men zich moest gaan houden aan de landelijke normen. In z’n algemeenheid was dat in deze gemeente geen voordeel voor de burger, want met de andere gemeenten was afgesproken, dat men de bijstandsuitkering vastprikte op lOO”'» van het toen geldende mini mumloon. Neen, zei men landelijk, dat moet 95" n van het minimumloon zijn. In vele gemeenten zal dat mogelijk een verbetering zijn geweest, maar in de IJmondgemeenten was het een achte ruitgang bij wat men tot dan had uitge keerd. ''t -

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11