Bouwes heeft Schok was ook in Nederland voelbaar zijn zin en krijgt casino GEVREESD WORDT VOOR AANTAL DODEN VAN MINSTENS DRIEHONDERD 36 Desiree terstal <T>artendorp Estel wellicht dit jaar nog in de rode cijfers ra DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN interieurs b.v Het woord is aan. ongeloofwaardig Amsterdam noemt nota Provincie Ontvoerde Italiaan Warm AGENDA Aantal pagina’s vandaag: See B morns before you buy vrijgelaten „onzorgvuldig” I =ZZee===^ wmnmmmmmmmfmmmm 2 Sacharov 31, P"<»;na 8 wmmmmmnwmmmfmmm 11 6 8 13 17 19 19 23 25 27 33 4 3 Haarlem: Barteljonsstraat 20, tel. 023-312655 (bij de Grote Markt) Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein), tel. 020-223596 OBE VIN DER KLEI oerfooingsringen KENNEMERLAAN ■Jyrrheeiise— MM IJmuider Courant Dr. Frederik van Eeden: Losse nummers 60 iaat f 146 90 (p post f 189 bij vooruitbetaling f 13 Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. OSLA VIE (Van onze redactie binnenland) (Van een onzer verslaggevers) 300 De (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIES! (Zie verder pagina 5) werd ont- voor het lekkerste brood ROME Honderden doden (tegen het middaguur werd een aantal van 300 genoemd), ruim duizend gewonden, nog vele vermisten, een massale vlucht van miljoenen mensen uit hun veelal verwoeste woonplaatsen. Dat is de voorlopige balans van de zware aardbeving die gisteravond een chaos veroorzaakte in Noord-Italië. VRIJDAG 7 MEI 1976 66e jaargang nummer 157 Zonnig en warm met maximum temperaturen omstreeks 28 gra den. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. In de kust strook overdag zeewind met lage re temperaturen. Minimum tem peraturen ongeveer 11 graden. Weersverwachting van het KNMI tot zaterdagavond: ten o p, nadat in hun woningen de ruiten rinkelden. De schokken wer den in Oostenrijk vooral gevoeld in Wenen, Linz, Salzburg, Innsbruck en Bregenz. Deze foto werd genomen in Udine, waar een vrouw tussen de puinhopen van haar huis zoekt of er nog iets te redden valt. Fiorevanti buitenwijk suède, nappa, en lamsvacht- jassen (ook grote maten) JUWELIER Breestraat 2a - Beverwijk Wagenweg 1, 3 en 15, Haarlem, hoek Wagenweg-Houtplein. DE BILT. De zware aardbeving van gisteravond in Italië is in bijna heel Europa gevoeld. In verschillende steden raakten mensen in paniek en vluchtten de straat op. Ook in Neder land was de schok voelbaar. De Bilt is van mening dat een zwaardere beving in ons land nauwelijks moge lijk is door de zwakke structuur van de bodem. De kracht van deze beving, waarvan het epicentrum in Italië lag, was 6,9 op de schaal van Richter. Bedenk dat „socius” kameraad betekent, en „socialistisch" kame- raadschappely k”. Doordat de verbindingen met het betrokken gebied nog steeds niet goed functioneren, kan het Rode Kruis niet aan gegevens komen over slacht offers van de aardbevingsramp, al dus een mededeling. politiemannen en vrijwilligers met man en macht puin geruimd om naar moge lijke overlevenden te zoeken en lijken van slachtoffers te bergen. De verwach ting is dat het dodental nog aanzienlijk zal stijgen naarmate deze werkzaamhe den vorderen. In het plaatsje Maiano alleen al zijn 43 lijken gevonden in het puin van een ingestort flatgebouw. van der Mije, H. P Stuurman Abonnement De Amsterdamse wethouders de Cloe (publieke werken) en Goedkoop (zee- en luchthaven) gaven vrijdagmorgen deze toelichting op de eerder gepubliceerde officiële reactie van B. en W. op de nota van uitgangspunten. Het Amsterdamse gemeentebestuur is het vooral op twee punten oneens met G.S. van Noord- Holland. Die twee punten betreffen de Voorhaven bij IJmuiden en de luchtha ven Schiphol. De provincie stelt in zijn nota de keuze: of een Voorhaven, of uitbreiding van Hoogovens. Amsterdam vindt, dat beide plannen uitgevoerd kun nen worden, wat betreft Schiphol zijn B. en W. het oneens met G.S., die de capaciteit van de luchthaven willen be perken. AMSTERDAM. B. en W. van Am sterdam vinden de nota van uitgangs punten voor het Amsterdam-Noordzee- kanaalgebied van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland een „onzorgvuldig” stuk, waarin „uit de losse hand, vrij ingrijpende beleidsstandpunten worden geformuleérd”. Het Amsterdamse ge meentebestuur is van mening, dat Gede puteerde Staten bij de samenstelling van hun nota te weinig hebben overlegd met de hoofdstad. De aardbeving, de zwaarste in Europa sinds de ramp in het Joegoslavische Skoplje, waar ruim duizend slachtoffers vielen, trof vooral de Italiaanse streek Friuli, bjj de grens met Oostenrijk en Italië. Verwacht wordt dat het dodental nog verder zal stjjgen. De reddingsoperaties kwamen vanmorgen geleidelijk op gang, zodat een af gerond beeld van de ravage nog ontbreekt. MILAAN (UPI). De Milanese poli tie heeft vanochtend bekendgemaakt, dat de levensmiddelenfabrikant Guido Fiore vanti, die 62 dagen geleden voerd, is vrijgelaten. Uit de dramatische verhalen van oog getuigen blijkt dat veel mensen hun leven te danken hebben aan het feit dat de aardbeving zich met een lichte schok aankondigdt. Toen enkele minuten later de zware schok kwam, hadden zij al overhaast hun huizen verlaten. Verscheidene dorpen in het getroffen gebied raakten geïsoleerd, doordat tele foonverbindingen zijn verbroken en we gen onbegaanbaar werden. Reddings ploegen van het Italiaanse leger, ge coördineerd vanuit een inderhaast opge zet rampencentrum in de stad Udine, proberen door bruggen te slaan de ver woeste gebieden te bereiken en gewon den naar hulpposten te brengen. Sommi ge mensen ondernamen gisteravond en vannacht barre tochten, vaak met ge wonde familieleden op de rug, om het verwoeste gebied te ontvluchten en red dingsploegen te bereiken. Steden en dorpen in het getroffen gebied bieden een verlaten aanblik; de bewoners zijn uit angst voor een herha ling van de schokken hun huizen ont vlucht en hebben de nacht in het open veld doorgebracht. Op de wegen ont stonden daardoor vannacht chaotische situaties. In Venetië, de grootste stad in het rampgebied, schijnt de beving gerin ge schade te hebben aangericht. Ook daar vluchtten na de eerste schok gister avond veel van de 350.000 inwoners de straat op. Het epicentrum van de aardbeving - met een kracht van 6,9 op de (tot 12 lopende) schaal van Richter - lag in de omgeving van Udine, een stad met 90.000 inwoners. Uit deze stad ook kwam de melding van het eerste slachtoffer. In veel plaatsen wordt door militairen. DEN HAAG (ANP). Het infor matiebureau van het Nederlandse Rode Kruis kreeg vandaag veel tele foontjes van Nederlanders en van in Nederland werkende Italianen, die zich zorgen maakten over familiele den in het door de aardbeving getrof fen gebied. Volgens de politie werd voor zijn vrijlating in een van Milaan verdoofd. Overigens was hij blijkbaar ongedeerd. Volgens onbevestig de berichten heeft de familie van de industrieel een losgeld betaald van 1,3 miljard lire (ongeveer 3,25 miljoen gul den). In Nederland zijn aardbevingen zeldzame verschijnselen. Van de in ons land gevoelde aardbevingen ligt de haard meestal in het buitenland. De sterkste beving in Nederland was die op 20 november 1932, met epicen trum Uden in Noord-Brabant. Minder solide huizen werden toen beschadigd. I P De hele avond kwamen er bij het KNMI o.a. uit de Randstad, Brabant, de IJsselmeerpolders, Utrecht en Zuid-Limburg meldingen van schok ken binnen. Door middel van talloze telefoontjes meldden tientallen Ne derlanders dat klokken van de wand vielen of stil stonden, aquaria braken, schilderijen scheef gingen hangen; men heeft een flat voelen bewegen en er was een melding van iemand die zittend in een stoel duidelijk een beweging had gevoeld. De Delftse politie vertelde dat de en fijn banket uw warme bakker HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 ZANDVOORT. Hoteleigenaar Bou wes uit Zand voort heeft zijn zin: het casino wordt in zijn hotel gevestigd en dan nóg wel voor tien jaar. Deze over eenstemming is tussen de Nationale Stichting Casinospelen en Bouwes Zand- voort bereikt. Verdere prijsstijgingen bij grondstoffen en energie en een slechter wordende concurrentiepositie op de exportmarkten als gevolg van de wisselkoers van de gulden en de Duitse markt daarbij ge voegd maken, dat de resultaten van de opleving eerst in de tweede helft van dit jaar te bespeuren zullen zijn. De beide eerste kwartalen zullen nog geheel in het teken van de recessie staan. Men hoopt tegen het einde van het jaar geleidelijk uit de verliezen te zullen komen. Het ziet er naar uit dat dan de prijzen kostendekkend gaan worden, er misschien winsten zullen worden ge maakt, maar de Raad van Bestuur ge looft dit jaar nog niet uit de rode cijfers te zullen komen. ruimte. Er zijn mogelijkheden om tot een uitbreiding van nog eens duizend vierkante meter over te gaan. De bekende Russische dissi dent Andrei Sacharov, die dik wijls in de Russische pers is af geschilderd als een verrader en een propagandist voor het impe rialisme, is eervol vermeld als wetenschapsman in het nieuwste deel van de grote Russische en cyclopedie. In een ongeveer 75 woorden tellend stuk, voorzien van foto, wordt de 54-jarige Sa charov „een Russische natuur kundige en lid van de academie van wetenschappen” genoemd die driemaal de titel „Held van de Sovjet-Unie” heeft gekregen. Hij ontving deze hoogste Russische burgerlijke onderscheiding in 1953, 1956 en 1962. „De laatste paar jaar staakte hij zijn wetenschappelijke activi teit”, zo wordt er verder over de ijveraar voor de rechten van de mens gezegd. Sacharov verklaarde tegenover westelijke journalisten, dat hij „zeer ingenomen” was met de eervolle vermelding. De gehele saj kollektie. De vleugel van het hotel waarin het casino nu gevestigd wordt zal door de stichting worden verbouwd, waardoor een goed geoutilleerd middelgroot casino kan gaan draaien. Er is nu de beschik- Het Amsterdamse gemeentebestuur onderschrijft de kritieken van het be drijfsleven en de vakbonden in het Am- sterdam-Noordzeekanaalgebied, die vin den, dat G.S. in hun nota teveel aan dacht besteden aan milieu en ruimte en te weinig aan economie en werkgelegen heid. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Iel. adm en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging. 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. meeste verontruste telefoontjes van flatbewoners kwamen. Tientallen mensen, die in de Debussyflat in Delft wonen, zijn toen zij de beving voelden, uit het gebouw de straat op gevlucht. Sommigen zochten een toe vlucht in hun auto, aldus de politie. In het geofysisch instituut in Stutt gart vlogen de naalden uit de meeta- paratuur. De meteoroloog op de hoogste berg van Duitsland meende dat zijn toren elk moment kon in storten. Net als in ons land liepen in München mensen in paniek de stra- Op de conferentie der Verenigde Na ties over handel en ontwikkeling, de zogenaamde „UNCTAD”, die de afgelo pen week in Nairobi is begonnen, heeft geen enkele groep landen van enige betekenis zo’n miserabel figuur geslagen als de Europese Gemeenschap. Niet om dat zich bij die groep geen landen be vonden die serieus bereid bleken te zijn offers te brengen in het belang van de verpauperende landen in de wereld, maar omdat de Gemeenschap als geheel een volkomen gebrek aan eenstemmig heid en gemeenschappelijke inspiratie demonstreerde, dat haar prestige op het internationale forum tot nagenoeg nul reduceerde. De aanleg van grote buffervoorraden grondstoffen, de kwijtschelding van de enorme financiële verplichtingen die ar me landen op hun schouders hebben gekregen bij hun pogingen om op eigen kracht met buitenlandse hulp overeind te komen deze twee essentiële onder delen van een efficiënte poging tot bij stand heeft de Europese Gemeenschap niet tot gemeenschappelijk uitgangspunt kunnen maken. Indien er iets van een gezamenlijk Europees programma zou hebben moeten wonden gepresenteerd in Nairobi, dan zou dat zo pover, zo ontoe reikend en zo ondoelmatig zijn geweest dat. vertegenwoordigers van afzonderlij ke Europese landen zoals Nederland zich zouden hebben geschaamd om ermee te voorschijn te komen. Vandaar ook dat de Nederlandse onderhandelaars bij het voorafgaande ministersoverleg bewust geweigerd hebben zich aan een eventu eel Europees standpunt te conformeren. De Nederlandse bereidheid om de ar me landen te helpen gaat verder dan die van de de meeste landen, ofschoon dat adjectief „rijk” ons land niet bijster goed meer past, in vergelijking met bijvoorbeeld West-Duitsland en de Vere nigde Staten. Ook de Amerikaanse mi nister Kissinger is in Nairobi niet meer met het verlossende woord gekomen, wel met een plan diat indrukwekkender leek dan het bij nadere analyse bleek te zijn. In haar totaalbeeld gaat „Unctad” (4) een treffende gelijkenis vertonen met (3), (2) en (1), die geen van alle een doeltreffend hulp- en begeleidingsbeleid voor de arme landen hebben opgeleverd. Dat Europese landen, die zich er meer malen op hebben laten voorstaan dat zij als vroegere koloniale mogendheden zich moreel verplicht achten de achtergeble ven ontwikkelingslanden krachtig te helpen, in de praktijk zijn teruggevallen op een weinig bewonderenswaardige krenterigheid, tast niet alleen het ver trouwen van de arme landen in de Europese Gemeenschap aan, maar moet ook de volken van die Europese landen wantrouwend en pessimistisch maken ten aanzien van de kansen op éen goed gecoördineerd welvaarts- en welzijnsbe leid in Europa zelf. De beving is voor Italië de 15e in 15 jaar tijd. De schokken werden in zeven andere Europese landen - waaronder Nederland - gevoeld. Ook in het Joego slavische Slowenië ontstond paniek toen dakpannen en bakstenen naar beneden vielen en de elektriciteitsvoorziening in verschillende steden werd afgesneden. Uit dit gebied kwamen echter geen mel dingen van slachtoffers. IJMUIDEN. Estel - waarbinnen Hoogovens en Hoesch participeren - houdt er ernstig rekening mee, dat hoe wel de groeimogelijkheden van staal blijven bestaan, de toeneming van het wereldstaalgebruik geringer zal zijn, dan voor de energiecrisis werd aangenomen. Tijdens de aanbieding van het jaarver slag van Estel heeft de voorzitter van de Raad van Bestuur, de heer E. van Veel- en in dit verband gewezen op de lichte opleving in de bouw, welke echter niet veel helpt de staalsituatie te verbeteren. De bouw van schepen loopt terug: de bouw van machines is zeer bescheiden, het rendement in veel bedrijfstakken staat onder dermate hoge druk, dat ei’ weinig geneigdheid is te gaan investeren. Zware aardbeving treft N.-Italië (Van onze redactie buitenland) Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, De stichting heeft de afgelopen tijd verschillende vestigingsmogelijkheden in de badplaats bestudeerd, waarbij ook overwogen is tot nieuwbouw over te gaan. Nieuwbouw zou lange tijd van voorbereidingen vergen, te lang om aan de door de overheid gestelde voorwaarde te voldoen om namelijk uiterlijk 1 okto ber aanstaande met een casino in Zand voort te starten. Andere al bestaande accommodaties voldeden niet aan de voorwaarden, behalve de ruimte die Bouwes ter beschikking wilde stellen. In de ziekenhuizen is groot gebrek aan bloed voor bloedtransfusies. Alle artsen uit de streek zijn gemobiliseerd om de gewonden te helpen. Buiten de twee grotere plaatsen Udine en Pordenone (een stadje met 40.000 inwoners) leven in de kleine bergdorpen in de landbouw streek Friuli zo’n 80.000 mensen. Twee van die dorpjes - Osoppo en Forgaria met een gezamenlijk inwonertal van 7500 - zijn volledig van de kaart ge veegd door van de bergen rollende enor me rotsblokken. In Udine zitten onge veer 60.000 mensen zonder water en elektriciteit als gevolg van het breken van leidingen. Stichtingsdirekteur N. J. M. de Rooij zei verheugd te zijn over het afsluiten van de overeenkomst. Hij zei niet dat de stichting in een soort chantagepositie was gedraaid, gedwongen door de korte termijn waarop het casino moet gaan draaien en het feit, dat Bouwes die in feite de enige redelijke accommodatie in Zandvoort had, de eis stelde van een tienjarig kontrakt. „We hebben bijzonder lang gewacht met het sluiten van de overeenkomst”, zei hij, „totdat al onze eisen konden worden verwezenlijkt. Er is geen sprake van chantage, integendeel we zijn blij dat we het contract hebben kunnen opstellen.” De toch al met grote problemen kam pende (demissionaire) regering van Italië heeft in eerste instantie ongeveer 27 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor het reddingswerk. Achtergrond Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 8, 9, Gastenboek Medische diensten Uitwijzer Puzzel Radio en tv Strips Kunst Economie Beurs Sport p mnd f 37 40 p kwartaal lp post f 49 king over tweeduizend vierkante meter duizend ZjwitserlanI E. oosrENRij/Tr ]39 69 ^^r:Poiermö; Z~Zsic/LiËi Turijn oMila^nVenpgE!je5t fV^Genuo c /yS^FlorencevA

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1