Kok (FNV): Sociale doelstelling centraal in ondernemingsbeleid n K Nederhorst bouw Voor fiscus nog geen binnenkort naar OGEM-concern lagere leeftijdsgrens groep ongehuwden Oudere werknemers zouden meer vrije tijd moeten krijgen mei GELD Portugal mag in Raad van Europa Studie inzake zwart geld vergt tijd Groter verlies DAF-Trucks w, i 4 IM li a lij BW der, »r, JL J Eerste goudveiling ONDANKS MOTIE TWEEDE KAMER IMF op 2 juni AANBEVELING STICHTING VAN DE ARBEID Duitse typografen weer in staking Goedbetaald werk in een klein team nieuw produkt vooreen nieuwe generatie Veiling geweer „Buffalo Bill" i V R IJ D A G 7 MEI 19 7 6 ECONOMIE 25 2‘ Guldentekens eslist want een voor tos. i niet ijzen, ij alle een »it en >ven- luis. UTRECHT (ANP) Alle oudere werknemers van 60 tot 65 jaar moe ten recht krijgen op extra vrije tijd. In de collectieve arbeidsovereen komsten zouden daarvoor voorzie ningen kunnen worden getroffen. HOOGOVENS UMUIDEN WOERDEN FNV-voorzitter Wim Kok heeft gisteren in Woerden betoogd, dat een beleid, gericht op het verwezenlijken van sociale doel stellingen, een centrale plaats moet gaan innemen in het totale onder nemingsbeleid. Als belangrijkste sociale doelstelling noemde hij het her stellen van volledige en tevens volwaardige werkgelegenheid. De huidige strukturele werkloosheid bestempelde hij - evenals de inflatie - als een groot gevaar voor de toekomst van onze samenleving. Half zo vet als roomboter. Voor tafelgebruik. In handige kuipjes. Smeerzacht uit de koelkast. Internationale verpakkingsbeurs 10 t/m 15 mei 1976 Jaarbeurshallen Utrecht Dagelijks van 9.30 uur-17.00 uur Aldus een aanbeveling van de Stich ting van de Arbeid, het hoogste overlegorgaan van werkgevers- en werknemers-organisaties. Het recht op kortere arbeidstijd zou al bij de cao’s voor 1977 de aandacht moeten hebben, zo vindt de stichting blij kens een publikatie in de bladen van de Federatie Nederlandse Vak beweging (FNV). t 34, zaden J kunt s auto ium tot r, van ie tot ïn. i bouw en uit lever- I I (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) ver- (Van onze financiële redactie) (ADVERTENTIE) aldus de bewindslieden in antwoord op vragen vanuit de Eerste Kamer over de Hoogovens heeft dat werk in ploegendienst voor mannen tot 45 jaar. Zoekt u een interessante baan met doorgroeimogelijkheden en uitstekende sociale voorzieningen? Bel dan 02510-94000 of schrijf naar Hoogovens (zonder postzegel). Antwoordnr. 94000, IJmuiden. veg ncen- inten, AMSTERDAM (ANP)- De advies- koersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier luiden: Amerikaanse dollar 2,64-2,74 Engelse pond 4,82-5,12 Belgische fr. (100) 6,58-6,88 Duitse mark (100) 104,50-107,50 Itai- lire (10.000) 25,00-29,00 Portugese esc- (100) 7,60-9,60 Canadese dollar 2.68-2,78 Franse fr. (100) 56,25-59,25 Zwitserse fr. (100) 107,25-110,25 Zweedse kroon (100) 59,75-62,75 Noorse kroon (100) 47,75-50,75 Deense kroon (100) 43,50-46,50 Oostenr. sch. (100) 14.70-15,00 Spaanse pes. (100) 3,84-4,14 Griekse drachme (100) 7,20-8,45 Finse mark (100) 68,25-71,25 Jocgosl. dinar (100) 13,75-16,25. G. van Hoogovens behoort tot j het ESTEL-concern J r DEN HAAG (ANP)- De studie van de oud-directeur-generaal der belastin gen W- J. van BJjsterveld inzake de belastingfraude zal geruime tijd vergen. Dit hebben de bewindslieden van Finan ciën meegedeeld in antwoord op vragen vanuit de Eerste Kamer. Op de veiling van Christie m Londen is gisteren het geweer onder de hamer ge komen dat eens aan „Buffalo Bill’’ (W. F. Cody) heeft toebehoord. De Winchester Delux, die dateert uit 1883, ging voor ruim 5000 gulden naar een Amerikaanse verzamelaar. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. De typografen in West- Duitsland zijn gisteren weer in staking gegaan, nadat de onderhandelingen tus sen vakbond en uitgevers woensdaga vond waren mislukt- In de grfische industrie werken 145.000 mensen. UTRECHT. Voor Daf-Trucks Hol land heeft 1975 niet aan de verwachtin gen beantwoord. Hoewel de omzet van 856.252-000 een stijging van 13,9 per cent vertoonde ten opzichte van 1974, was deze toch geringer dan begroot was- Ook de resultaten vielen het afgelopen jaar flink tegen. Er werd een netto verlies geleden van 35.717-000. tegeno ver een netto-verlies van 12.480.000 gulden in 1975. Voor het lopende jaar wordt opnieuw gerekend op verlies, zo blijkt uit het gisteren verschenen jaar verslag over 1975. Voorgesteld wordt het verlies af te boeken van het saldo alge mene reserve, en het restant-verlies over te boeken op een nieuwe rekening. Volgens het verslag was de algemene situatie in West-Europa. het voornaam ste afzetgebied van Daf-Trucks, ongun stig. De recessie die zich in 1974 mani festeerde, zette zich in 1975 verder voort. Gevolg hiervan was een lage afzet, die Daf-Trucks niet of nauwelijks kan com penseren met afzetgebieden buiten Euro pa. voornamelijk het Midden-Oosten. Het aantal personeelsleden is het af gelopen jaar verminderd met 222 perso nen tot 8726- Volgens de directie is er nog steeds sprake van een structurele overbezetting. Het aantal arbeidsplaatsen zal, zoals bekend is, nog verder worden teruggebracht. DEN HAAG (ANP). De bewindslie den van financiën willen nog niet over gaan tot verlaging, bij de belastinghef fing, van de kritische leeftijdsgrens voor ongehuwden van 35 naar 30 jaar. Onge huwden van 35 jaar en ouder betalen thans minder belasting dan de jongere ongehuwden. De Stichting van de Arbeid vindt dat op de eerste plaats de ondernemers zelf bij de werkomtstandigheden en taakver deling rekening moeten gaan houden met de lichamelijke en geestelijke ont wikkeling van de oudere werknemers. Daartoe moet er eerst grondig worden bestudeerd waarom steeds meer oudere werknemers uit het produktieproces ra ken. In afwachting daarvan kan de ou dere werknemer wat verlichting geboden worden door ze extra vrije tijd te geven, aldus de stichting. Enige tijd geleden sprak de Tweede Kamer uit, dat de leeftijdsgrens laagd moet worden. Het kabinet heeft aan de motie, waarin deze uitspraak was neergelegd, nog geen uitvoering gegeven, Eind 1974 nam de stichting deze kwes tie in behandeling, zoals was afgespro ken bij het overleg over het arbeids voorwaardenbeleid over 1975. Dat er over de vrije tijd voor oudere werkne mers nu al een aanbeveling is gedaan, komt omdat in tal van bedrijfstakken al voorzieningen bestaan. In de industrie sector zijn er zelfs al cao’s die mensen van 64 jaar 75 extra vrije dagen bieden. Voor oudere werknemers zit ook een uitspraak van de stichting in het vat over educatief verlof, aldus de FNV- publikatie. Naar verwacht zal die uit spraak er over een tot twee maanden komen. Het gaat er daarbij om de men sen van boven de 60 mogelijkheden van vorming en discussie te geven bij de voorbereiding op hun pensionering. Het is volgens Kok overigens onjuist om directeuren van ondernemingen een zijdig af te schilderen als mensen, die alleen maar dollar- of guldentekens in hun ogen hebben en geen oog zouden hebben voor sociale aspecten. Maar wel worden die sociale aspecten al gauw naar de achtergrond verschoven. Het sociaal beleid in een onderneming wordt volgens Kok te vaak gekenmerkt door goedwillende bedoelingen, waarvan in de praktijk vaak weinig overblijft. zuivelLand halfboter STRAATSBURG. Portugal is wel kom in de Raad van Europa, aldus de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Hans-Dietrich Genscher, gisteren in Straatsburg na afloop van de minis- tersvergadering van de Raad van Euro pa. Hij wilde echter niet bevestigen dat Portugal nog dit jaar lid zal worden van de organisatie van achttien democrati sche landen uit Noord-, West- en Zuid- Europa: „Ik hoop het en ik twijfel er niet aan dat Portugal zal voldoen aan de eisen.” Wat betreft de arbeids- en veiligheids- wetgeving heeft Nederland volgens Kok nog wel het een en ander in te halen. Internationaal gezien zijn de arbeidsom standigheden in Nederland niet bepaald het beste geregeld. Ook op dat terrein zal de vakbeweging volgens Kok haar aandacht moeten richten. Dat komt volgens hem ook tot uiting in de vaak gebrekkige sociale jaarversla gen, die sommige ondernemingen publi ceren. „Het liefst zou ik de weg op gaan van integrale jaarverslagen, waardoor het sociale beleid uit zijn isolement wordt gehaald”, aldus Kok. maar liefst 13.507 in de wao. In die cijfers zit nog steeds een stijgende ten dens. Het probleem, dat aangeduid wordt als „zwart geldcircuit” is in wezen het vraagstuk van de ontduiking van belas ting en sociale premies. De heer an Bijsterveld gaat de vormen van belas tingfraude onderzoeken en ze zo moge lijk kwantificeren. Pas daarna, aldus de bewindslieden, kan wellicht een zeer ru we schatting gemaakt worden van de omvang van het „zwart geldcircuit”. Er is voor de bewindslieden op dit moment geen aanleiding nog een afzon derlijke stuidie te doen uitvoeren, bij voorbeeld door een studiecommissie zo als door Eerste-Kamerleden gevraagd was. Volgens de FNV raken geestelijk en lichamelijk steeds meer ouders werkne mers in de problemen. Enkele cijfers: in 1973 telde ons land 270.658 mannen van 60 tot 65 jaar van wie er 124.000 tot de loontrekkers behoorden. In de wao (wet op de arbeidsongeschiktheid) zaten 58.143 mannen terwijl er 6490 tot het leger der geregistreerde arbeidsreservisten behoo- ren. Bij de 17.000 loontrekkende vrou wen van 60 en ouder zaten er in ’73 Door het streven van de vakbeweging om de sociale aspecten van het bedrijfs- voeren naar voren te halen, moeten volgens Kok ondernemers hun heilige huisjes verlaten. Als Kok zelf ondernemer zou zijn zou hij zei hij daarmee niet zoveel moeite hebben. „Ik zou graag alle ont wikkelingen die in die richting gaan, willen aanpakkèn. Ik zou niet zeggen: omwille van het voortbestaan van de onderneming ben ik tegen verdeling van overwinst. Ik zou die zaken in een andere samenhang trekken”, ze onthulde hij de aanwezigen. „Daarmee pleit ik niet voor een samenleving, waarin hele maal geen rekening meer wordt gehou den met de economische gegevens, maar wel voor een, waarin de mens centraal staat,,. MAANDAG I DINSDAG I WOENSDAG I DONDERDAG I VRIJDAGI ZATERDAG 10 Tl 18131415 WASHINGTON (Reuter) Het in ternationale Monetaire Fonds (IMF) biedt op 2 juni 780.000 ounce (a 31,1 gram) goud aan. Het wordt de eerste van een serie veilingen waarop 25 mil joen ounce zal worden verkocht ten bate van een speciaal ontwikkelingsfonds voor de armste landen. Het aanbod tot loonsverhoging van 5,9 percent plus een structurele verbetej'ing van 0,3 percent voor de lagere toongroe pen, vond de vakbond voor grafisch personeel te weinig- Vakbondsvoorzitter Mahlein verklaarde dat een loonsverho ging op zijn minst boven de 6 percent moet liggen. De dagelijkse schade voor de uitgevers bedraagt 60 miljoen mark. kwaliteit van het leven ook op de arbeidsplaats een steeds belangrijker punt van discussie zal worden, aldus Kok. „We zouden de boot missen, als we op dat terrein geen flinke stappen voor uit maken”, zei hij. Het IMF heeft gisteren meegedeeld dat- het van plan is de eerstkomende twee jaar zestien veilingen te houden, ongeveer om de zes weken. Over enige tijd zal een schema bekendgemaakt worden. Per veiling zal ongeveer 780.000 ounce worden aangeboden. De Bank voor Internationale Betalingen (BIB) in Bazel mag voor eigen rekening inschrij ven. De stichting wil geen uniforme rege ling aanbevelen. De omstandigheden verschillen van bedrijfstak tot bedrijf stak, van onderneming tot onderneming en zelfs van mens tot mens. Voorop moet staan dat het recht op arbeidstijd verkorting zoveel mogelijk naar eigen keuze kan worden gebruikt. Overigens blijkt volgens de FNV uit de aanbeveling dat de stichting er reke ning mee houdt dat bij de invoering van regelingen speciaal bij kleine onderne mingen problemen kunnen ontstaan. IMF-directeur, de Nederlander Witte- veen, verwacht dat de BIB van haar recht op inschrijving al bij de eerste veiling gebruik zal maken. Het IMF behoudt zich het recht vooi’ een deel van de biedingen en zo nodig alle bie dingen af te wijzen. De inschrijvingen moeten op 2 juni voor 11.00 uur bij het fonds binnen zijn. Elk bod moet verge zeld gaan van een deposito van 50.000 dollar. begroting-1976 van Financiën. „Bij de afweging van wenselijke maatregelen binnen het gestelde budgettaire kader wordt aan prioriteiten op ander terrein de voorrang gegeven”, aldus het ant- woord. Staatssecretaris Van Rooijen van Fi nanciën is nog niet van plan te tornen aan de reiskostenaftrek bij de belasting heffing. Minister Duisenberg evenwel vraagt zich af of het wel zinvol is die aftrek te handhaven, aldus een ant woord van de bewindslieden. De staatssecretaris deelde mee. dat de reiskostenaftrek gehandhaafd dient te blijven zolang de gedachten over het al dan niet handhaven nog niet zijn uitge kristalliseerd Hij meent, dat de bedra gen van die aftrek moeten worden aan gepast aan de gestegen kosten van het interlokale openbare vervoer. De bewindslieden van Financiën over wegen niet om in de belastingwetgeving ten aanzien van tweepersoons huishou dens dezelfde maatsteven aan te leggen als hun collega’s van volkshuisvesting. Eerste-Kamerleden hadden er op ge wezen, dat in de beschikking individuele huursubsidie met ingang van. 1 april jongstleden een regeling werd opgeno men met betrekking tot het duurzaam samenwonen van ongehuwden. De fiscale tariefstructuur, aldus het antwoord, gaat uit van het wettige hu welijk als blijvende vorm van samenwo ning. Het huwelijk kent een formele binding en voorts een (wederzijdse) on derhoudsverplichting. Aan alle andere vormen van samenleving ontbreken deze duidelijke, in de fiscale praktijk han teerbare kenmerken, deelden de be windslieden mee. Zij menen, dat daar door die andere vormen niet betrokken kunnen worden bij de uiteindelijk toch min of meer globale onderscheiding in draagkrachtcategorieën voor het belas tingtarief. „Werkgelegenheid volledig herstellen” ROTTERDA M(ANP). De bouwpoot van het in surséance verkerende Neder- horst-concern zal zeer binnenkort gro tendeels opgaan in OGEM. Overeenstem ming tussen de Staat en OGEM hangt nog af van de wijze van betalen door OGEM. maar de zaak is nu al voor 95 pet. rond. Dit vertelde de voorzitter van de raad van bestuur vanf OGEM, de heer K. Fibbe, in een toelichting op het jaarverslag. Het is de bedoeling dat er een nieuwe vennootschap wordt opgericht waarin OGEM haar bouwactiviteiten, exclusief de betonbedrijven, inbrengt. Er worden twee subholdings gevormd met een to taal eigen vermogen van 200 mln. In de ene subholding brengt OGEM 50 mln. vermogen in alsmede f 25 mln. aan achtergestelde leningen. In de tweede subholding brengt de Staat 50 50 mln. vermogen in en f 75 mln. achtergestelde leningen. De ”OGEM-Nederhorst bouwcombina tie” (een naam is nog niet gekozen) zal 12 a 13.000 werknemers tellen en zal zich met de vijf grootste bouwmaat schappijen in Nederland kunnen meten. President-directeur wordt mr. D. G. Postma, die dan als commissaris OGEM zal aftreden. OGEM zal een optie verwerven op 30 mln. van het aandelenkapitaal van de Staats-subholding en kan op den duur 80 pct. van de nieuwe combinatie in bezit krijgen. De andere 20 pet. gaat naar de staatsmaatschappij DSM. Kok sprak op een studiedag van de NVV-bond Mercurius (handel, bank en verzekeringswezen) over het onderwerp sociaal beleid in theorie en praktijk. Hij stelde, dat het huidige beleid van een onderneming in het algemeen in de eerste plaats is gericht op het nastreven van economische doelen het maken van winst in plaats van op het hand haven van werkgelegenheid. Als puntje dan ook bij paaltje komt, bijvoorbeeld bij moeilijkheden, automatisering of fu sies, blijkt volgens hem, dat het sociale beleid onvoldoende uit de verf komt. irslaan die al- in wa- motor- ssetc. taat in i van in een n het Op grond daarvan constateerde Kok, dat in het licht van de huidige filosofie van de ondernemers en zonder correcties in de maatschappelijke orde, onze sa menleving niet in staat zal zijn om de problemen op te lossen. „Daarvoor moe ten we bereid zijn om offers te brengen, genoegen te nemen met een iets mindere groei,” aldus Kok. Zonder de economi sche voorwaarden geheel uit het oog te verliezen, zou een onderneming zijns inziens bij voorbeeld genoegen kunnen nemen met een iets minder vergaande automatisering ten behoeve van de werkgelegenheid Het zou in de ogen van de FNV- voorziter een on vergeef lijke fout zijn als de vakbeweging het sociaal beleid in een zodanig hokje gaat plaatsen, dat het geen centrale plaats in het totale onder nemingsbeleid kan vervullen. Kok noemde het strijdpunt over het al dan niet volledige prijscompensatie per 1 ju li, „waar Nederland bol van staat,” een marginaal probleem vergeleken met de discussie over het invullen van de toe komstig beschikbare ruimte. De spoeling, wat betreft het individueel besteedbare inkomen, zal dunner zijn dan in de jaren zestig. Daartegenover staat, dat de Deze overeenkomst in de stichting moet volgens de FNV worden be schouwd als een eerste resultaat van een studie- en overlegronde over het hele vraagstuk van de arbeidsduur. Daarbij gaat het om vakantie, wekelijkse werk tijd, leerplicht- en pensioenleeftijd en om kortere werktijden voor oudere werknemers. D D

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 25