Engeland steunt op Unctad Amerika Touwtrekken om Duitse abortuswet ten einde kost Ford stemmen Kissingers reis Engeland zendt nog 2 fregatten naar Ijsland Waarschuwing! /AYa 1 /A Incidenten in cis-Jordanië Tien agenten doodgeschoten J||| DE SCHRIJVER HOTZ Presidentsverkiezing Libanon in gevaar door mco scheepmaker V R [J D A G 1976 7 MEI 3 BINNEN- EN BUITENLAND J .ch ito id ni It 1 t - !g HET GAAT OM DIT AFDEKPLAATJE Dooreen montagefout bestaat demogelijkheid, dat bij enkele PHILIPS STOOMSTRIJKIJZERS TYPE HD 1207, gekocht na 15 februari 1976, een afdekplaatje aan de onderzijde van de strijker ontbreekt. Hierdoor is het apparaat niet aanrakingsveilig en dient men het niet te gebruiken. Om elk risico te vermijden verzoeken wij de bezitters van zulk een Philips stoomstrijker HD 1207 hun apparaat te controleren en bij het ontbreken van het afdekplaatje zich onmiddellijk te wenden tot de handelaar waar het apparaat gekocht is of tot een Philips Technisch Service Centrum. (Van onze redacteur in Washington, Henk Kolb) WASHINGTON Ver weg in Afrika heeft Henri Kissinger zijn president Gerald Ford geen dienst bewezen. Integendeel: de verkie- zingsmanagers van het Amerikaanse staatshoofd (wanhopig op zoek naar verontschuldigingen voor de bittere nederlagen die hun voorman in Texas en Indiana heeft moeten lijden) vinden dat Kissingers uit spraken ten gunste van de zwarte meerderheid in bijvoorbeeld Rhodesië, de president in het zuiden van de VS kostbare stemmen heeft gekost. lilt '7) NAIROBI (Reuter, DPA, UPI). Frankrijk heeft gisteren zonder meer het voorstel Kissinger verworpen voor het verbeteren van het lot van de arme landen. Volgens Kissinger moet er een grondstoffenbank komen. De Franse minister voor Economie en Financiën Jean-Pierre Fourcade kwam met een tegenvoorstel dat volgens hem pragmatisch is en niet theoretisch. Engeland daarentegen voelt wel wat voor het voorstel van Kisinger. De Britse staatssecretaris Edmund Dell noemde Kissingers voorstel een be langrijke bijdrage aan de besprekingen van de Unctad-conferentie. De reactie van de Unctad-delegaties in het algemeen op de inbreng van Kissinger varieerde van positief via skeptisch naar kritisch, vooral van de zijde van een aantal radikale ontwikkelingslanden. Fransen verwerpen idee van minister Kissinger Minister Kissinger tijdens zijn persconferentie gisteren op het vliegveld Orly. ks yn (Van onze redacteur in Bonn) >P 1 Goed 1 B i Bij twee overvallen zijn in Mexicostad tien politiemannen doodgeschoten. Twee PHILIPS NEDERLAND B.V 06.05.1976 i e, n e 1 iet na iet in er n- i. n i i i te al j 5 srn ige ge- het ?rd, .ie- ?en se- 2rd ijn ijn Me ie t<a o. Jg id it _»os ste tor Lar jer en le- ey o s Fout se op en lel en xr Het ontwerp dat nu van kracht kan worden, werd eerder in eerste lezing in de Bondsdag door de christen—democra ten getorpedeerd. Een eerder ontwerp, dat bepaalde dat onderbreking van de zwangerschap in de eerste twaalf weken kan geschieden, werd vorig jaar februari döor het constitutionele hof in strijd met de grondwet verklaarde De eerste keer dat ik over Hotz hoor de was van mijn collega Frits Abrahams van de sportredactie van het Nieuwsblad van het Noorden. Hij schreef me, nu alweer anderhalve maand geleden, dat hij wat oude nummers van Maatstaf doorkeek en toen stuitte op het verhaal „Onrustige dagen” van ene F. B, Hotz. „Ik begon te lezen en was al na een paar bladzijden perplex”, schrijft hij. „Met het soort opwinding diat jij je misschien herinnert van dat moment waarop je Cruijff ontdekte, zei ik tegen mijn vrouw: Als dit inderdaad een de butant is, wordlt het een van onze beste schrijvers in dfe zeventiger jaren”. BEIROET (Reuter). Een coalitie van linkse partijen in Libanon, onder leiding van Kamal Djoenblatt, heeft gis teren verzet tegen de op zaterdag vast gestelde presidentsverkiezing aangekon- digd. In een verklaring heet het, dat er militaire en politieke druk wordt uitge oefend ten gunste van een speciale kan didaat. JERUZALEM. (AFP en UPl) In Jening op de westelijke Jordaanoever hebben zich gisteren felle incidenten voorgedaan. Middelbare scholieren richt ten barricades in de straten op, staken oude panden in brand en bekogelden de ordetroepen met stenen. Daarop werden arrestaties verricht en werd een school gesloten. De naam is F. B. Hotz, hij is 54 jaar, woont in Leiden, spreekt banden in voor blinden, en is een van de grootste leven de Nederlandse schrijvers. Ik kan het weten want ik heb zijn debuut gelezen, een bundel verhalen onder de titel „Dood weermiddel”, die over een dag of tien in de boekhandel zal liggen. Hoe zelden gebeurt het niet dat je verheugd denkt: ha, straks ga ik verder lezen in Hotz, en hoe weinig komt het voor dat je met groeiende spijt merkt dat je het einde van de bundel steeds meer nadert, zodat het wel weer twee jaar zal duren voordat je iets nieuws van Hotz kunt lezen. „Soirft, als je het slecht treft, krijg je dan de volgende dag een verontwaardigd telefoontje van een mevrouw, die zegt dat we haar manuscript van 400 bladzij den nooit in een halve dag gelezen kunnen hebben. Dat klopt, mevrouw, zeg ik dan, daarom schrijven we ook dat we er kennis van hebben genomen. Stel, het is een warme zomerse dag, u hebt een droge tong, u koopt een ijsco, u neemt een eerste lik, en u proeft meteen: dat ijs deugt niet. De ijscoman heeft er peper en zout door verwerkt. Eet u dan toch eerst het hele ijsje op voordat u gaat klagen, of geeft u uw ijsje meteen na de eerst lik al aan hem terug?” IM „En hoe ging het nu met F. B, Hotz? Zijn verhaal, „De tramrace”, lag ook op de stapel. Ik las de eerste alinea („Al de voorafgaande vrijdagavond was het bij zonder warm. Kikkers waren overal hoorbaar en een bruine damp van mug gen hing over het hele dorp. Bij open voordeuren, achter horren en vooral in de twee cafes werden weddenschappen afgesloten”), ik zag meteen dat ik met een buitengewoon zeldzaam geval te maken had, namelijk iemand die kon schrijven, en ik liet het manuscript in 5- voud fotokopiëren. Iedereen las het, en iedereen was het erover eens, dat de schrijver van het 12 pagina’s tellende verhaal „De tramrace” een revelatie zou worden in de Nederlandse letteren.” Ook ik had hetzelfde als Frits Abra hams, Theo Sontrop en de Maatstaf- redactie: een lik, en je wist dat je met hoge kwaliteit te doen had. Ikzelf vind Hotz alleen maar te verge lijken met Hotz. met als opmerkelijkste kenmerk van zijn proza, dat nagenoeg iedere zin interessant is zander dat er sprake is van taalacrobatiek of mooi schrijverij of zoiets. Maar genoeg nu, ik ben geen literair criticus, maar een co lumnist, ik zal me dus beperken tot het verhaal hoe Theo Sontrop van De Ar beiderspers de 54-jarige debutant Hotz ontdekte. Iedere dag, vertelde hij me, ligt er wel een stapel manuscripten van romans, verhalen of dichtbundels bij de post, die ik in 99 van de 100 gevallen nog dezelfde dag laat terugsturen met het obligate briefje dat we met belang stelling hebben kennisgenomen van, maar dat helaas, met vriendelijke groe ten, hoogachtend... De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken had gisteren namelijk, zo als wij hebben bericht, bij de hervatting van de zitting zijn plan ontvouwd tot het instellen van een internationale Enfin, Frits Abrahams vertelt nog het een en ander over die verhalen die ik indertijd nooit gelezen had (je schijnt Maatstaf toch te moeten lezen; geabon neerd zijn is niet meer voldoendeen besluit dan met te zeggen dat Hotz hem qua stijl en (vaak humoristische) bena dering nog het meest aan Elsschot doet denken, hoewel hij zich zeker niet schuldig maakt aan gemakkelijke imita tie, en zie, anderhalve maand later ver gelijkt ook Aad Nuis Hotz met Elsschot in de Haagse Post. LONDEN. (AFP en Reuter) De Britse regering heeft besloten nog twee fregatten naar de wateren van Ijsland te sturen ter bescherming van de daar vissende Britse treilers. Dit heeft de Britse minister van Landbouw en Visse rij, Fred Peart, gisteren in het Lagerhuis meegedeeld. Hij zei dat dit het antwoord van de regering is op het ultimatum van 15 schippers in de buurt van Ijsland dat zij de omstreden visserijzone zullen ver late nals zij niet beter beschermd wor den door de Britse marine. Als de VS het ernstig menen met hun veroordeling van het blanke minderheidsregime in Rhodesië, zal Ford moeten proberen het Congres over te halen tot het herroepen van het zogenaamde ..amendement Byrd”, dat de VS toelaat kostbare grondstof fen als chroom uit Rhodesië te im porteren in weerwil van de VN- boycot die tegen Rhodesië is uitge vaardigd- En de kansen daarop zijn met de verkiezingsuitslagen kleiner geworden. Het Huis van Afgevaardig den heeft ook in het verleden een striktere toepassing van de economi sche boycot van Rhodesië tegenge houden. „Als zo’n mevrouw dan toch blijft klagen, zeg ik om haar te helpen dat haar manuscript nooit, door welke uit gever dan ook, zal worden uitgegeven, dat bespaart haar de portokosten. Maar voor sommige mensen is het een soort therapie; die verzamelen afwijzingen iemand heeft wel eens het idee geop perd om „The Complete Rejection Slips ofuit te geven, dus de „Complete Verzameling Afwijzingen van Joost Windekind Voor afwijzing waren 265 afgevaar digden van de regeringspartijen SPD en FDP en een afgevaardigde van de oppo sitionele CDU. De wet kan nu in de door SPD en FDP besloten vorm binnen zeven weken van kracht worden. Voor de stemming werden zelfs de afgevaar digden in het Europese parlement in Staatsburg teruggehaald. Volgens de nieuwe abortuswet is on derbreking van de zwangerschap alleen in bepaalde gevallen geoorloofd. Bij voorbeeld ais het leven van de zwangere vrouw gevaar loopt, haar gezondheid in gevaar wordt gebracht, aangenomen kan wordien dat de gezondheid van het te verwachten kind ernstig is aangetast, de zwangere vrouw verkracht is of zich in zo’n hachelijke positie bevindt dat voort zetting van de zwangerschap niet van haar verlangd kan worden. Volgens doorgewinterde politieke waarnemers is het zeer de vraag of Ford, overspeeld door verkiezingspro- blemen, wel bij machte zal zijn om kracht bij te zetten aan de nieuwe Afrika-politiek die zijn minister van buitenlandse zaken bezig is te ontrol len. Met andere woorden: het binnen landse politiek gebeuren in de Vere nigde Staten heeft een rechtstreekse invloed op hetgeen elders in de we reld gebeurt. En wanneer conserva- naar voren werden gebracht, was al eerder gewaarschuwd door Kissinger- De vorming van een machtsblok van arme landen en een blok van rijke landen zou gemakkelijk tot een confrontatie leiden en nieuwe crises veroorzaken, in plaats van bestaande op te lossen. BONN. Het jarenlange touwtrekken in West-Duitsland om de hervorming van de abortuswet, de zogenaamde Para graaf 218, is ten einde. Het verzet van de christendemocratische meerderheid in de Bondsraad (vertegenwoordiging van de deelstaten) werd gisteren met de vereiste absolute meerderheid in de Bondsdag afgewezen. De Luxemburgse premier Gaston Thorn, die namens de negen EEG-lan- den sprak, stelde dat de gemeenschappe lijke markt geen voorstandster is van het gemeenschappelijk fonds en dat ze weinig heil ziet in het bijeenroepen van een speciale schuldenconferentie. Thorn moest echter herhaaldelijk vermelden dat de negen geen eensgezind standpunt hadden bereikt over een aantal belang rijke zaken. Gisteravond hebben zich drie aanva ringen voorgedaan tussen IJslandse pa trouilleboten en fregatten van de Britse marine die de Britse vissers beschermen. onbekende jongemannen en een vrouw openden in een restaurant met machinepisto len het vuur op een groep van acht politiemannen die daar dineerden. Deze waren op slag dood. Enkele minuten later werd een overval gepleegd op een bureau van het ministerie van financiën. Daarbij stierven twee politiemannen in een regen van kogels. De politie sluit niet uit dat het in beide gevallen dezelfde daders betreft. Na de tweede overval vluchtten de drie onbekenden in het naburige gebouw van het polytechnisch instituut dat vervolgens door de politie werd omsingeld. De linksen verzetten zich vorige week ook al tegen de verkiezing, die toen op 1 mei was vastgesteld. De linkse partijen zijn van mening, dat Syrië druk uitoefent ten gunste van Elias Sarkis, gouverneur van de centrale bank. Links is zelf voor Raymond Edde, een vete raan onder de politici en zoon van een vroegere president. Ford, die aan zijn nederlaag in Texas niet minder dan bijna drie miljoen gulden een propagaiidageld ten koste heeft gelegd, staat nu voor de keus: of hij gaat zichzelf aanprij zen dan wel hij blijft doorgaan Rea gans beschuldigingen te weerleggen. Amerikaanse politieke strategen zijn ietwat teleurgesteld over het uit blijven van meer aanmoediging vóór de nieuwe benadering van een nieuw Afrika uit de zwarte bevolkingsgroep. En wanneer president Ford zich ook in de komende maanden zou laten verleiden zijn verkiezingsbeleid te ba seren op het ontkennen van beschul digingen die Reagan losjes uit de mouw schudt, dan is het tamelijk zekei- dat er van de nieuwe Afrika politiek in de praktijk weinig terecht kan komen- De Britse staatsecretaris Dell verzette zich ook tegen een ander idee van de Derde Wereld een algemene confe rentie ter regeling van de schulden van de arme landen. „Wij voelen niet veel voor een schuldenconferenitie” zei hij. Ook Klissdnger had zich in zijn toespraak tegen dit idee verzet- De uitlatingen van Dell illustreerden de meningsverschillen over de problematiek van de Derde We reld binnen de EEG. Nederland bijvoor beeld staat wat betreft de problematiek van de schulden aan de kant van de ontwikkelingslanden, die de voorkeur geven aan een algemene aanpak, met mogelijkheden voor uitstel van, terugbe taling van schulden. Ook is Nederland voorstander van een gemeenschappelijk fonds van producenten en afnemers ter beheersing van de grondstoffenprijzen. Militairen gebruikten geweld tegen een Amerikaanse televisieploeg die de betogingen wilde filmen. De ploeg had geweigerd gehoor te geven aan de op dracht te vertrekken. Overigens is de conferentie gisteren niet al te hoopgevend verlopen voor de ontwikkelingslanden. Een aantal leiden de westerse landen reageerde koel op plannen van de Derde Wereld het be staande economische wereldsysteem te herstructureren- Tegen de plannen, die door de Filippijnse president Marcos hington stemmen op dat voor Kissin ger de tijd van vertrekken is aange broken- Voor Gerald Ford zijn de namen Texas, Indiana, Alabama en Georgia merktekens geworden die niet kunnen worden misverstaan. De resultaten in die staten bij de repu blikeinse voorverkiezingen dreigen over te vloeien naar nog zes andere staten in de komende maanden. grondstoffenbank. De bank zou in hoofdzaak moeten dienen als kanalisator van investeringen die westerse multina tionale ondernemingen doen in grond- stoffenrijke ontwikkelingslanden. Ze zoiu er garant voor moeten staan dat parti culiere maatschappijen niet worden ge nationaliseerd door radikale regeringen en ze zou de ontwikkelingslanden moe ten beschermen tegen uitbuiting door de multinationals. Fourcade kwam met een totaal andere benadering. Hij zei dat de wereld geen behoefte heeft aan nog eens een nieuwe organisatie. Buffervoorraden van grond stoffen kunnen volgens hem worden ge- financieerd via bestaande en nieuwe me chanismen, zoals een centraal fonds- Be scherming van investeringen in ontwik kelingslanden kan worden gewaarborgd via de wereldbank, waarvan het kapitaal in ieder geval moeten worden verhoogd. olgens Fourcade is het noodzakelijk onmiiddelijk te beginnen met systemati sche onderhandelingen over een grote verscheidenheid van grondstoffen. Henry Kissinger blijft, zo valt te vrezen, hangen tussen de kaken van het kiesmonster- Om puur binnen lands Amerikaanse redenen, die niets te maken hebben met het feit dat het voor de VS als politieke gigant na tientallen jaren van stilzwijgen tijd werd zich uit te spreken tegen voort durende onderdrukking van een zwarte meerderheid door een blanke minderheid, in de schaarse Afrikaan se landen waar dit nog gebeurt. En dit levert het onsmakelijke schouwspel op dat men zich in Repu blikeins Washington het hoofd breekt over de vraag of Afrikaanse vrijheid wel valt te verenigen met Fords aspi raties om zijn verblijf in het Witte Huis met vier jaar te verlengen. lieve zuiderlingen in de VS Kissingers politieke onthullingen ombuigen tot een reden om Ford niet te steunen in zijn poging om voor het eerst tot president te worden gekozen, dan is het maar zeer de vraag of deze regering Ford de stoffering zal willen leveren voor het stuk verbale politiek dat de minister van buitenlandse za ken tijdens zijn Afrikaanse reis heeft prijsgegeven. Wederom gaan dan ook te Was- S

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3