Overheidsuitgaven en stijging loonkosten binnen perken houden UNIPART Muziektent werd toegetakeld Verlies bij staal teruggebracht door winsten staalverwerking en handel Reserves en dividend e Woninginrichting in nieuwe sn t I E.G.K.S.-verdrag niet sterk genoeg ten tijde van recessie Zaterdag verkrijgbaar bij: KERKELIJK NIEUWS VERKOOP AAN EIGEN VERWERKING - BETERE PRIJZEN Oppassen voor gevaar van dirigisme 139.- COINTREAU- TAARTJE verrassend goed van Hazenberg 40.- Kimman Haarlem B.V. mt II mi I B-AIM F I VRIJDAG 7 MEI 19 76 IJMUIDEN-VELSEN 5 eigend zijn. Hier zal dus een wisselwerking tot stand moeten komen. (Van een onzer verslaggevers) BETER DRUKWERK BESTELLEN? GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? IJMUIDEN De slechte econo mische situatie welke ook Estel heeft getroffen, heeft vooral op de Coördinatiegroep Staal haar terug slag gehad. Daar kon men het me rendeel van de produkten slechts ver beneden de kostprijs verkopen. TRENCH COAT REGEN MANTELS Schipholweg 5. Geopend van 09.00-12.00 uur NU AL MET VOOR- DEEL in diolen/ katoen en vier mode kleuren rood, marine, zwart en beige, Normaal 179,- als tijdelijke tipprijs te ig- ia- k- de onderdelen accessoires van Leyland nu óók op De ruwstaalproduktie daalde in vergelijking met het jaar tevoren met 21%. De Coördinatiegroepen Staalverwerking en Handel behaal den daarentegen nog winst, maar die was onvoldoende om de verlie zen bij Staal te compenseren. Bij Diversificatie hadden verschillende deelnemingen eveneens te lijden onder de slechte conjunctuur, met name in de sectoren bouwnijver heid en aluminium. IJMUIDEN Het hoofddoel van het ondernemingsbeleid blijft het in stand houden van de concurrentiekracht van de sector staal en ter ver betering van de ondernemingsstructuur verdere uitbreiding van de overige activiteiten, vooral in de sectoren staalverwerking en diversifi catie. Nu Estel zich op deze ontwikkeling dient in te stellen, zal een intensieve research gericht moeten worden op voortdurende verbetering van de kwa liteit der Estelprodukten, alsmede op verruiming van hun toepassings mogelijkheden. Ook op het vergroten van de door de samenbundeling van Hoogovens en Hoesch in Estel ontstane voordelen zal in de toekomst de nadruk worden gelegd. Met name dient dit te geschieden door het beter benutten van de specifieke vestigingspiaatsvoordelen van de beide staal bedrijven met hun overwegend moderne installaties, waarbij in het bijzon der de produktieprogramma’s intensiever op elkaar zullen worden afge stemd. Gedacht wordt aan export via het aan zee gelegen IJmuiden en aan binnenlandse afzet, met name ten aanzien van de Duitse afnemers, via Hoesch in Dortmund. Ook wordt in de overwegingen meegenomen bepaal de walserijen die produkten te laten walsen, waarvoor zij het meest ge- VAN RIXEL zo'n drukker X... HMbSSM Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden I <f s I (ADVERTENTIE) Estel gaat nadruk leggen op voordelen samenbundeling Hoogovens en Hoe sch ZO in het van (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) E. van Veelen (ADVERTENTIE) lit (ADVERTENTIE) ite II I GEN CRONJÉSTRAAT 59 HAARLEM nen, lan- ico’s lan- adat van anse tad- anse om Sent >ken kke- elijk gen- igen, terie ontwikkelingen te beteugelen is echter nog onvoldoende aanwezig zo staat in het Estel-jaarverslag te lezen. nieuwe langlo- perking van de internationale staalhan- del en deze zelfs in gevaar zou kunnen brengen. nri- ege- slijk eind ver- r de axi- gang ver- twee izine per- iaxi- en SANTPOORT. In het Santpoortse Burg. Rijkerspark is de muziektent, naar zeggen van de politie door de jeugd, toegetakeld. Eveneens werd in Santpoort een ge parkeerde auto bekrast. ;ie in er 00 m te eft be de k de 2,7 rd en it- en iet :af tf- k- oor- nfe- den van het legt Hen die ;en; met (er-* at e- m ie >P Aangevoerd wordt verder dat een al gemeen conjunctuurherstel pas na enige tijd begint door te werken op de staalin dustrie. Weliswaar kan een verdere stij ging van de vraag uit de autoindustrie worden verwacht, maar de vooruitzich ten voor de andere traditioneel belang rijke afzetgebieden van de staalindus trie, zoals de bouwnijverheid en de scheepsbouw moeten als ongunstig wor den beoordeeld. Ook van de andere staalverbruikende bedrijfstakken zullen voorlopig weinig impulsen voor de vraag naar staal uitgaan. Noch de groei van het stalaverbruik, noch de toename van de export zullen daardoor voldoende zijn om de aanzienlijke produktiedaling van 1975 te compenseren. Wel is er een stijgende lijn te zien in de opbrengst- prijzen, maar daar tegenover zullen aan In Japan en de Verenigde Staten stijgt de laatste tijd de industriële produktie weer. Een conjuncturele opleving wordt ook geconstateerd in WestDuitsland en in Nederland. Niettemin moet worden gevreesd dat het verwachte conjunc tuurherstel onvoldoende /zal zijn om de Het bedrijfsresultaat dit is het re sultaat exclusief baten uit deelnemingen en voor aftrek van belasting, interest en buitengewone posten daalde van 794,6 miljoen in het vorige jaar tot min 327,1 miljoen. De baten uit de niet- geconsolideerde deelnemingen stegen van 25,9 miljoen in 1974 tot 67,2 miljoen in het afgelopen jaar. Dit laatste voor namelijk als gevolg van hogere dividen den uit boekjaren véér 1975. Tijdens de aanbieding van het Estel- jaarverslag in Dortmund heeft de heer Josef Fischer als lid van de Raad van Bestuur uiteengezet, dat de coördinatie groepen Handel en Verwerking het ver lies in de staalsector tot de helft hadden teruggebracht. Bovendien had men het voordeel, dat men staal heeft verkocht aan de eigen verwerking, tegen prijzen- welke beter lagen dan de gewone ver koopprijzen op dat moment elders. Een voordeel bij Hoesch is, dat het zijn staal voor het binnenland afzet binnen een straal van honderd kilometer rond Dort- IJMUIDEN. Uit het passeren dit jaar van het dividend mag geenszins worden opgemaakt, dat Estel onder alle omstandigheden èr op tegen is de reserves aan te spreken teneinde een dividend uit te keren. Aldus de voor zitter van de Raad van Bestuur van Estel. de heer E. van Veelen. Hij zette uiteen, dat de Raad van Bestuur dit jaar wellicht een ander standpunt zou hebben ingenomen ten aanzien van het dividend, wanneer men 1976 als een normaal jaar had gezien. Echter zijn zoals men elders op deze pagina kan leken de ver wachtingen voor dit jaar niet al te hoopvol. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De Commissie der Eu ropese Gemeenschappen heeft in de cri sissituatie dit jaar verschillende initiatie ven ontwikkeld in het kader van haar taken en bevoegdheden op grond van het verdrag inzake de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal. Sedert mej 1975 hebben de geregeld herziene prognoses van de E.G.-commissie met betrekking tot staalverbruik, staalpro- duktie. voorraadmutaties en in- en uit voer van de Europese staalindustrie als richtlijn gediend voor de vermindering van de produktie en de beperking van het aanbod, vooral nadat in de afzetra- mingen ook specifieke prognoses voor vijf belangrijke walserijprodukten wer den opgenomen. Vastgesteld wort, dat de maatregelen van de commissie wel een verzachtende invloed hebben gehad op de gevolgen van de staalrecessie; maar ook is duide lijk geworden dat het EGKS-verdrag niet het geschikte instrumentarium biedt om aan recessiesituaties op afdoende wijze het hoofd te bieden. De enig doorslaggevende maatregel welke geno men zou kunnen worden, zou te laat komen, terwijl er voorts ernstige bezwa ren aan kleven vanwege de vergaande dirigistische gevolgen die ermee samen hangen en de politieke moeilijkheden welke ermee verband houden. De Raad van Bestuur acht het dringend gewenst dat de E.G.-commissie en de staalindus trie gezamenlijk onderzoeken of spoedig nieuwe mechanismen kunnen worden gevonden, waardoor in de toekomst bij een optredende recessie gemakkelijker aanpassingsmaatregelen kunnen worden getroffen. IJMUIDEN. De kerkeraad van de Hervormde Gemeente IJmuiden-West (Kanaalstraat) heeft, in verband met het aangenomen beroep naar Werkendam van de huidige predikant ds. J. M. D. van de Berg, toezegging van beroep uitgebracht op ds. J. P. van Roon te Zeist. Een bijzondere samenloop van om standigheden is, dat ds. J. P. van Roon volgens het reeds in 1975 opgemaakte predikrooster zondagmorgen 9 mei in de kerkdienst aan de Kanaalstraat hoopt voor te gaan. Toen in het najaar van 1975 de situa tie op de staalmarkt nog slechter werd, heeft de commissie de voornaamste han- delspartners van de E.G. benaderd om de mogelijkheden van vrijwillige terug houdendheid op de internationale staal markt na te gaan. Ook heeft zij zich beziggehouden met het vraagstuk van Minimumprijzen voor staalprodukten ten tijde van crisissituaties. Daar inmid dels de eerste tekenen van herstel op de staalmarkt vielen waar te nemen, be sloot de commissie in februari van dit jaar om voorlopig geen verdere voorstel len te doen, al worden de ontwikkelin gen nauwgezet in het oog gehouden. De Raad van Bestuur van Estel stelt zich op het standpunt, dat hoewel 1975 ongetwijfeld kan worden beschouwd als een crisisjaar voor de Europese staal markt, het terecht niet is gekomen tot ingrepen als voorzien in het EGKS- verdrag. bij een zogenoemde „crise ma nifeste” (een plotseling optredende cri sis). Terecht - omdat naar de mening van de Raad van Bestuur zulk een crise manifeste een vergaand dirigistisch in grijpen in de Europese ijzer- en staalin dustrie roet zich brengt, hetgeen zou kunnen leiden tot een aanzienlijke be mand. De Duitse staalprijzen zijn in 1975 plus minus 20 percent gedaald. Wanneer ook bij Hoesch de situatie beter gaat worden ziet men voor wat het personeel betreft geen problemen. Het aanbod op de arbeidsmarkt is in Duitsland, in tegenstelling tot in Neder land, aanzienlijk beter. Ten aanzien van de concurrentiepositie staat Hoesch aldus de heer Fischer er niet slech ter voor dan welk gemiddeld staalbedrijf in Europa dan ook. De heer Fischer verklaarde optimistisch te zijn over de toekomst van Estel. Inmiddels is reeds binnen het concern al het mogelijke gedaan om Estel in staat te stellen bij een verbetering van de conjunctuur te voldoen aan de eisen van de markt. Daarbij werd al voldaan aan de eisen op het gebied van de milieubescherming. Als gevolg van dit alles is men gedwongen tot terughou dendheid in 1976 met betrekking tot de investeringen. Zij zullen tot de dringend noodzakelijke beperkt blijven. Voor het nu lopende jaar moet rekening worden gehouden met nieuwe investeringsplan nen tot een bedrag van ongeveer 500 miljoen. Voor het verkrijgen van de nodige financiering zijn maatregelen ge- De investeringen in duurzame produk- tiemiddelen bedroegen het afgelopen jaar 744 miljoen. Dit is 155 miljoen meer dan in het vorige jaar. Met inves teringen in deelnemingen was vorig jaar een bedrag van in totaal 164 miljoen gemoeid, tegenover 97 miljoen in het jaar daarvoor. Door de vermindering van het bedrijfskapitaal, in het bijzonder veroorzaakt door een daling van de vorderingen tengevolge van de teruglo pende afzet, kwam 148 miljoen vrij. In totaal kwam in 1975 uit de exploitatie een bedrag van f 459 miljoen beschik- Woninginrichting A. C. Borst aan de Planetenweg in IJmuiden heeft een grondige verbouwing en tegelijkertijd ook een modernisering ondergaan. Van het oorspronkelijke karakter van de winkel is niets meer terug te vinden. Zonder dat een uitbreiding mogelijk was - de werkplaats moest in de oorspronke lijke grootte gehandhaafd blijven - is men er toch in geslaagd het interieur zodanig te wijzigen dat er een ruimtelij ke werking is ontstaan. Als gevolg daar van komen de eiken meubelen, kasten, eethoeken, bankstellen en de dito kleine re modellen beter dan ooit tevoren tot hun recht. Dank zij een goede binnen huisarchitectuur is de grote collectie gordijnen zodanig opgesteld dat men er beter kennis van kan nemen en zij toch minder ruimte innemen. Voordeel daar bij is, dat de gordijnenafdeling en vitera- ges zodanig in de winkel zijn gesitueerd, dat men hier rustig een keuze kan bepalen, zonder dat anderen elders in de winkel op de handen kijken. Tapijten zijn niet in voorraad aanwe zig, als gevolg van ruimtegebrek, doch aan de hand van stalen kan men bij vader en zoon Borst voor alle merken tapijten terecht. Beiden staan er daarbij garant voor, dat ze uitstekend worden gelegd. Een plafond van bruine balken met daartussen een goede verlichting geeft aan deze woninginrichting, die 19 jaar bestaat en nu al weer 17 jaar gevestigd is aan de Planetenweg, een sfeervol cachet. Het aanzienlijke verlies voor belastin gen van 394 miljoen kon door de in Nederland bestaande mogelijkheid tot compensatie met winsten uit voorgaande jaren en door onttrekkingen aan de voorzieningen voor latente belastingver plichtingen met 192,1 miljoen .worden verminderd, waardoor zoals wij dezer dagen al schreven een verlies van 201,9 miljoen ontstond. De ongunstige economische ontwikkeling noodzaakt tot spreiding van het oorspronkelijke inves teringsprogramma. Voor alle lopende in vesteringsprogramma’s tesamen was eind 1975 een bedrag van 1.322 miljoen nog niet besteed. Wel was voor een bedrag van 522 miljoen aan bestellingen ge plaatst. troffen. Door zoveel mogelijk verbete ringen tot stand te brengen die geen of slechts geringe financiële middelen ver gen, zal het mogelijk zijn in de komende twee jaar het eigen vermogen te ver sterken en het concern uit te breiden. Die uitbreiding zal selectief daar bij voorkeur plaats hebben, waar op lange termijn een gunstige rentabiliteit mag worden verwacht. bij zonder sterke produktiedaling welke zich in tal bedrijfstakken voordeed, te compenseren. Dat in ons land de groei van het exportvolume gering zal zijn vergeleken bij vorige jaren, moet onder andere gezien worden in samenhang met de sterke positie van de gulden. Dat laatste is meer een geovlg van de baten uit het aardgas dan van het concurren tievermogen van het Nederlandse be drijfsleven. Naar het oordeel van de Raad van Bestuur van Estel lijkt het dringend noodzakelijk de stijging van de loonkos ten zowel als de collectieve uitgaven van de overheid binnen de perken te houden om daardoor de ondernemingen weer enige financiële ruimte te verschaffen. Het besef van de noodzaak deze beide Overcapaciteit en stagnatie in de bouwnijverheid maken, dat van de ont wikkeling der investeringen geen krach tige groiestimulans verwacht mag wor den. Bovendien wordt de positie van de Nederlandse ondernemingen aanzienlijk verzwakt door de sterk gestegen loon kosten. Op het ogenblik Is - zo vertelden de heer EC van Veelen. voorzitter Raad van Bestuur in Amsterdam en zijn Duit se collega J. Fischer in Dortmund, de situatie zodanig, dat indien zich dit jaar weer een recessie voordoet omdat de goede verwachtingen niet zijn uitgeko men - er een dringend beroep moet worden gedaan op de Europese commis sie om spoedig minimumprijzen in te voeren. Met betrekking tot de staalsituatie in Amerika toont Estel zich zeer bezorgd over de protectionistische aanpak en de compenserende heffingen aldaar. ..Als het juist is, dat minister Lubbers heeft gezegd begrip te hebben voor de gang van zaken in Amerika, moet het ons wel van het hart, dat de wijze van afdwin gen van de regeling bij ons wel kritiek oproept. Met een stok achter de deur kun je niet meer van vrije onderhande- lingen spreken” - aldus de heer Van Veelen. de kostenzijde zowel de grondstoffen- en energieprijzen, als de lonen en salarissen verder stijgen. Daarom mag de ijzer- en staalindustrie voor de tweede helft van 1976 nauwelijks rekenen op kostendek kende opbrengstprijzèn. Pas daarna kun nen als gevolg van een betere bezetting van de productiecapaciteit weer winstge vende opbrengstprijzèn en dienovereen komstige bedrijfsresultaten worden ver wacht. De Estel Raad van Bestuur ziet de toekomst, de huidige situatie ten spijt, met vertrouwen tegemoet verklaart hij tenslotte. baar, tegenover 901 miljoen vorige jaar. In de loop van 1975 werden leningen opgenomen en andere pende kredieten verkregen. Onder aftrek van de aflossingen op eerder gesloten leningen was de opbrengst daarvan 446 miljoen. De stijging van de vor deringen op lange termijn, de betaling van het dividend 1974 en overige beste dingen vergden 142 van de liquide middelen. Tengevolge van al deze muta ties daalden de liquide middelen van 811 miljoen tot 666 miljoen ultimo 1975. De netto-omzet aan derden liep als gevolg van dit alles terug met 17,3 percent tot 8,4 miljard. En dat waar men vorig jaar een omzet van 10 miljard had overschreden.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5