NVV-districtsbestuurder vindt korte termijn politiek onjuist JUBILEUMBORDEN GEPLAATST Pupillentoernooi in Velsen-Noord TOCH NOG JUBILEUMFEESTEN liefde Elektriek aan en VOOR VELSENSE KINDEREN de Kanaaldijk K ELS Gepensioneerden van Van Gelder gaan dagje uit ENNEME l Directie Hoogovens: geen mogelijkheid om te denken aan looncompensatie lil A z DIETVORST ROYAL OME GERRIT HEILIG TOERNOOI 1876 Collecte EHBO ,Ome Gerrit'heeft eigen toernooi S Wist u dat wij W gratis 1 uwgordijnen opmaat maken, ook velours. Kunstmestfabriek wil uitbreiden FRANS APPLAUS VOOR DANDY'S SHOW 6 IJMUIDEN-VELSEN VRIJDAG 7 M E 1 19 7 6 Tel. 02550-15389 De wedstrijden vangen aan om 10.00 uur De finales vanagen aan om 16.00 uur Afdeling Zaterdag van Stormvogels organiseert a.s. zater dag 8 mei het een zeer belangrijke bevolkings groep voorbij: namelijk Velsens jeugd en Velsens toekomst de kinderen dus werd zo goed als geheel vergeten. i. Tips redactie: Ko van Leeuwen st n it vV e •e e e t 1242 JUBILEUMFEESTEN Het was in het jaar 1975 dat een commissie van geïnspireerde heren bij elkaar ging zitten om te bekijken op welke wijze het 100- jarig bestaan van IJmuiden en het Noordzeekanaal in 1976 waardig kon worden gevierd. Zij bedachten van alles: een taptoe, een zangconcours, een vismaal- tijd, een reddingsdemonstratie, een muziekfestival, sportevene menten en verschillende aardige tentoonstellingen. Voor elk wat wils, zou men zeggen. Toch gingen de geïnspireerde heren in hun enthousiasme aan met deelname van R.K.V.V. VELSEN, ODIN, KIC, V.V.R.A., JONG HERCULES, KENNEMERS, S.V.Y., ZANDVOORT 75, D S C. 74, V.E.W., S.C.W., STORMVO GELS. De expositie „100 jaar Noord zeekanaal” in het voormalige PEN-gebouw aan de Kanaal straat te IJmuiden zal vele be zoekers trekken naar de plaats waarin april 1901, kort voor het vijfentwintigjarig bestaan van IJmuiden, de opmars van de elektriciteit in de gemeente Vel sen begon. Het waren particulie- ren die in de begintijd de voor delen van het gebruik van elek triciteit bepleitten; zij brachten ook het geld bij elkaar voor het bouwen van de centrales, waar van die te IJmuiden de aandacht van alle deskundigen in ons land trok. I/ r-l ■7 (ADVERTENTIE) ie k Electriciteit-Maatschappij bestuurlijke functies F ■d- ij- 1 (ADVERTENTIE) i 1 De borden zijn geplaatst op invalswe gen en pleinen in de gemeente, zoals bij de Heerenduinweg, het Plein 1945 en het postkantoor. De wedstrijden, die om 10.00 uur be ginnen en ongeveer om 16-00 uur eindi gen, hebben als deelnemende verenigin gen KIC, SVIJ, Terrasvogels, VVU (Uit geest) en WB. VELSEN-NOORD- De voetbalvere niging WB in Velsen-Nooi-d houdt zon dag 9 mei op haar nieuwe terreinen van het sportpark Rooswijk haar traditionele „Dolf Demmers”-pupillentoemooi voor A 1-, A 2-, B 1- en B 2-pupillen. Kennemer (de KEM). ■en lag la- lag iel. tocht en it e [t s n n t •le- ge- 4, be- ge- 130. nor net iat- sen e g D r Op de foto: leerlingen van de Flevvm- Mavo. De directie van Hoogovens hieft hier op gereageerd met er op te wijzen dat er landelijk een uiterst zorgelijke econo mische situatie bestaat. Dit leidde onder andere tot de loonmaatregel van de regering. Hoogovens zelf heeft, vergele- PEN-centrale van de zeer De afdeling IJmuiden van de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging EHBO houdt van tien tot en met vijftien mei haar jaarlijkse collectie. Ook de gemeente Zandvoort had intussen concessie aan de particuliere maatschappij verleend. Vele hulp krachten kwamen naar IJuiden voor het opbouwen van een bovengrondse lijn door de duinen, waardoor Zand voort eveneens vanuit IJmuiden van elektriciteit kon worden voorzien. De ENEM droeg het beheer in 1904 over aan de daartoe opgerichte NV Omstreeks begin juni zullen de data van alle gebeurtenissen exact bekend Op het terrein van voetbalvereni ging Stormvogels wordt zaterdag voor de tweede keer het „Ome Gerrit Hei- lig”-toernooi gespeeld. Dit toernooi is vernoemd naar de oude IJmuidenaar Gerrit Heilig die ongeveer vanaf de oprichting van Stormvogels lid is van de vereniging, jarenlang jeugdleider is geweest en heeft gehad. Zaterdag om tien uur precies ver richt Ome Gerrit de aftrap voor de eerste wedstrijd. Totaal twaalf zater- dagmiddagverenigingen spelen met hun eerste elftallen in het toernooi mee. ken bij de landelijke economische toe stand, bijzonder zware verliezen geleden. Gelukkig bleek het mogelijk zo werd aangevoerd het moeilijke jaa-r 1975 door te komen zonder ingrijpende nade lige gevolgen voor het personeel. On danks de verbetering van de situatie verwacht de directie dat ook 1976 niet zonder verlies zal worden afgesloten. Zij gaf te kennen, dat zoals de toestand nu is, er geen mogelijkheden zijn om over compenserende maatregels-n te denken. NVV-districtsbestuurder Fr. Westen brink heeft op dit alles eveneens gerea geerd. Hij vindt de korte-termijnpolitiek van de directie van Hoogovens niet ver antwoord. „Vorig jaar werd nog 5V2 procent aan het personeel uitgekeerd en ook in de daarvoorgaande jaren waren er uitkerin gen. Bij het werven van personeel is altijd daarop geduid. Dan moeten er toch wel heel ernstige zaken aan de Met het pionierswerk werd begon nen in de gemeente Bloemendaal, waar in 1899 als experiment een verlichting in het villapark Duin en Daal werd aangebracht. Als centrale deed eerste een primitief gebouwtje en kort daarna een voormalige stoomgarenfabriek dienst. De exploi tatie was in handen van de Erste Nederlandsche Electrieiteits-Maat- schappij, kortweg ENEM. In navolging van de feestelijke geel zwarte jubileumvlaggen met het vignet 100 jaar Noordzeekanaal zijn nu overal in de gemeente ook borden geplaatst die ons er aan herinneren dat het dit jaar feest is. orde zijn om nu op niets terug te vallen. Natuurlijk is het verlies van tweehon derd miljoen wel een ernstige zaak, en als ook voor dit jaar de vooruitzichten zo slecht zouden zijn als verleden jaar. dan zou ik er wel begrip voor kunnen hebben. Maar de economie trekt op het ogenblik aan, gelukkig ook voor de staalindustrie. De directie verwacht we liswaar nog niet uit de rode cijfers te zullen komen, maar rekent niettemin toch wel met winst tegen het einde van het jaar. Dan vraag ik mij af of Hoogo vens nu zal vallen of staan, als het gaat om dertig miljoen gulden voor uitkering aan het personeel. Of pak-weg vijftig miljoen als ze de aandeelhouders ook nog wat willen geven. Vergeleken bij de miljarden van Estel is dat niets. Het is des te meer onbegrijpelijk als je er aan denkt hoe de directie destijds voorstelde vaste uitkeringen in te voeren in plaats van winstdeling. Vaste uitke ringen worden vandaag de dag overal wel uitbetaald. Wij hebben destijds die vaste uitkering niet gepakt omdat dan een aantal personeelsleden boven de grens van het ziekenfonds zou komen en anderen niet meer zouden kunnen mee doen aan de spaarregeling. Nee, het is echt onbegrijpelijk dat een bedrijf na een slecht jaar teruggaat naar nul, ter wijl je hoopt winst te boeken.” Er is nog een reden waarom Frans Westenbrink kritiek meent te moeten hebben op de korte-termijnpolitiek. Die houdt verband met de vergadering vol gende week van de Ondernemingsraad. Dan zal worden gepraat over de vraag hoe aan personeel te komen. Binnen korte tijd heeft Hoogovens een paar duizend man personeel nodig. De NVV- districtsbestuurder gelooft niet dat het zal stormlopen nu men weet, dat Hoogo vens geen winstdeling heeft toegepast „Die beslissing heeft een deuk gebracht in de werkelijk goede naam welke Hoogovens heeft, want als gevolg van dat besluit moest het personeel 5V2 pro cent laten liggen. Dat is een half maandsalaris. En heel waf mensen heb ben er met afbetaling op een woning, met de aanschaffing van bepaalde zaken het hele jaar mee gerekend, dat zij dat geld zouden krijgen. Nu is het niet gekomen en is er onrust ontstaan. De oude zekerheid van vroeger, zo van het is goed bij Hoogovens, is weggevallen. Veel mensen solliciteren nu al naar overheidsbaantjes. Dat geeft hen meer zekerheid. De directie van Hoogovens had moeten vooruitzien; had moeten be seffen wat voor gevolgen die beslissing van „geen winstdeling’ ’zou hebben. Bij andere gelegenheden kon men wel op langere termijn denken. Vorig jaar nog zijn bepaalde orders niet aangenomen, omdat de prijs te laag lag. Had Hoogo- In 1913 kreeg IJmuiden een nieuwe draaistroomcentrale. Het was in 1914 dat de provincie Noord-Holland het aandelenpakket van de KEM over nam. Op 1 januari 1917 werd een nieuwe start voor de elektriciteits voorziening gemaakt door de tot standkoming van het Provincia al Electriciteitsbedrijf van Noord-Hol land: het PEN. Na de vestiging van het Hoogovenbedrijf kwam direct een samenwerking tot stand die leidde tot de bouw van een nieuwe centrale in de omgeving van Hoogovens, waarvan de ingebruikneming in oktober 1931 geschiedde. IJMUIDEN. In een extra vergade ring van de gekozen leden van de On dernemingsraad van Hoogovens is met zorg gesproken over de inkomens van het personeel. Mede oorzaak hiervan was het achterwege blijven van de winstdeling dit jaar. De Ondernemings raad gaf als zijn mening te kennen, dat de onderneming (Hoogovens) hierover een gesprek zal moeten aangaan met de vakorganisaties, die betrokken zijn bij de cao-onderhandelingen, teneinde te praten over eventuele compenserende maatregelen zodra de mogelijkheid hier toe bestaat in verband met de regerings maatregelen. Ook voor de schoolkinderen zijn eigen lijk op de valreep jubileumfestiviteit georganiseerd in verband met het 100- jarig bestaan van IJmuiden en het Noordzeekanaal. Het succes van de eerste elektri sche verlichting in Bloemendaal was zo groot dat de initiatiefnemers direct aan expansie dachten. Zij zagen mo gelijkheden in het zich onstuimig ontwikkelende IJmuiden, maar ook in het dorp Velsen, in Velsen-Noord en Santpoort. Nadat de gemeente Velsen concessie had verleend werd in 1900 met de bouw van een centrale aan de kanaaldijk begonnen. Al in het daar op volgende voorjaar werd deze volop in gebruik gesteld. Men had de be schikking over twee gloednieuwe tur bogenera toren, elk van 100 kW. Om dat het afzetgebied volgens de begrip pen van die tijd al spoedig groot was moest in de centrale een tot dusver in Nederland ongekende spanning worden opgewekt: 5000V. IJMUIDEN. De Unie van Kunst- mestfabrieken BV (voorheen Mekog) heeft aan Gedeputeerde Staten toestem ming gevraagd de fabriek in IJmuiden uit te breiden. Het gaat om uitbreiding en wijziging van de los- en laadinrich- ting voor vloeibare ammoniak in de eerste Rijksbinnenhaven. De aanvragen op grond van de Hin derwet en de wet op de luchtverontrei niging liggen Van 10 mei tot en met 7 juni ter inzage in het provinciehuis te Haarlem en het gemeentehuis te Velsen. De aanvrage op grond van de wet op de luchtverontreiniging ligt bovendien ter inzage op de gemeentehuizen van Bever wijk en Heemskerk. Schriftelijke bezwa ren kunnen van 10 mei tot 7 juni worden ingediend. Ze moeten worden gericht aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland en worden ingediend bij B. en W. van Velsen. In het gemeentehuis van Velsen wordt op 26 mei om 9 uur een hoorzitting gehouden, waar mondeling bezwaar kan worden gemaakt. VELSEN-NOORD. De bedrijfsdi rectie van Van Gelder Papier handhaaft ook dit jaa- het traditionele uitstapje voor de gepensioneerde personeelsleden, dat op 11, 12 en 13 mei wordt gehouden. Per dag zullen met drie autobussen ongeveer honderdveertig oud-gedienden en hun echtgenotes de tocht maken waarbij tussen Alkmaar en Haarlem om de echtgenotes de tussen Alkmaar verschillende stopplaatsen zijn gasten te laten instappen- De tocht begint om 8.00 uur langs de verschillende opstapplaatsen om via de rotonde bij Alkmaar langs de molens van Schermerhorn en Hoorn de boerde rij „De Nadorst” in Blokker aan te doen waar koffie en gebak wachten. Hierna wordt de bocht vervolgd door West-Friesland richting Enlkhudzen om over de dijk kasteel Radboud in Medem- blikte passeren. De tochtgenoten stap pen hier over in de ouiderqetse stoom tram om via de oude Westfriese dorpen Opperdoes, Midwoud, Wognum en Zwaag naar de halte Westerblokker te rijden, voor een herhaald bezoek aan „De Nadorst” met een warme lunch. De terugtocht gaat over Avenhorn, de Midden-Beemster, het prachtige, oude raadhuis van De Rijp en verder langs het Alkmaardermeer naar Westzaan waar een oude papiermolen wordt ge passeerd. Terug in Velsen-Noord worden de gasten ontvangen in gebouw Concordia waar verversingen worden aangeboden- Bedrijfsdirecteur ir. A- H. -Stomp zal zich hier bij de gasten van het bedrijf voegen. Speciaalzaak in gordijnen en vitrages Kleine Houtstraat 42 Haarlem. Tel. 023-323925 's Maandags gesloten |^F HaarlemsGordijnenhuis worden gemaakt. En dan moeten de kinderen wachten tot na de grote va kantie om hun eigen aandeel in het feestvertier te leveren. Men wilde een diaserie samenstellen en een tekenwedstrijd organiseren en deze dreigden de enige festiviteiten voor de schooljeugd te worden. Gelukkig is op initiatief van enige andere geïnspi reerde heren, de docenten Willem Kolk man en Jaap de Vries van de Flevum- mavo in IJmuiden, bijtijds de hiaat op gevuld. In dankbaarheid werden plannen aanvaard en nu zullen er dus toch festiviteiten komen voor kinderen, al hebben ze hoofdzakelijk pas in septem ber plaats. Om scholen in de gelegenheid te stel len het historische feest in de klassen te behandelen wil men een uittreksel in boekvorm maken van het jubileumboek „Een bles voor de kop” dat door de gemeente wordt uitgegeven. Het moet niet zo maar een leesboekje worden, zo stelt de inmiddels geformeerde werk groep, en daarom worden lesbrieven sa mengesteld waarmee eventueel op basis van het boek kan worden ge werkt. De werkgroep, die bestaat uit allerlei onderwijsmensen uit het lager onderwijs omdat het voortgezet nooit op de oproep heeft gereageerd, heeft meer practisch gerichte zaken georganiseerd. Bij de ten toonstellingen die her e n der in de gemeente worden gehouden, zal een be geleiding van bezoekende scholieren tot stand worden gebracht. Dat wil zeggen dat er stencils gemaakt worden met aanvullende en informatieve teksten, waarmee de kinderen de tentoonstelling kunnen rondlopen en waaruit ze op dracht j es kunnen halen. Ook een educa tief karakter heeft het plan om het voor schoolkinderen mogelijk te maken be drijven in de omgeving te bezoek en. Het is dan de bedoeling dat zij niet alleen de geijkte rondleiding krijgen, maar wat uitgebreider worden geïnfor meerd over het bedrijf, taak en werkge legenheid in het verleden en in de toekomst, met daaraan verbonden geva ren ten aanzien van bijvoorbeeld milieu. Uiteraard heeft de werkgroep de „lu dieke” evenementen niet vergeten. Die worden allemaal in september gehouden. Een grote prestatieloop op het strand bijvoorbeeld, een viswedstrijd en als klap op de vuurpijl een fotorally. Ook daar zullen alle schoolkinderen aan mee kunnen doen. De gein is dat de kinderen tijdens de rally zelf foto’s moéten ne men en die dan bij fotozaken in IJmui den zelf mogen ontwikkelen. Medewer king daarin is al toegezegd. Alle evenementen worden gesubsidie erd. Gedeeltelijk door geld dat door Hoogovens beschikbaar is gesteld voor Dandy is internationaal aan het opruikken, zo wordt ons bericht. Dandy is zojuist teruggekeerd uit het Franse Montargis, dat zo’n 150 km ten zuiden van Parijs ligt. Gejuich en applaus en ook veel lekker eten werd hun deel, zo verklapt Dandyé heel de stad was op de been om naar het optreden te komen kijken. Voor burgemeester en wethouders van de stad werd een spectaculaire show ge geven die een half uur heeft geduui-d en waar de burgervader een imposant dankwoord heeft uitgesproken. De IJmuidense showband gaat deze zomer nog twee keer naar Frankrijk toeé 13 juni vertrekt de ploeg naar Lille en 11 juli naar Douai. vens die orders wel geaccepteerd, zou het verlies minder zijn geweest, alhoe wel daar dan tegenover zou hebben gestaan, dat men langer in het dal zou moeten blijven, terwijl men de mening was toegedaan zo snel mogelijk uit dat dal te moeten komen. Waarom op dat moment wel verder vooruit zien en niet ten aanzien van het personeel werven?” Fr. Westen brink somt vier mogelijk heden op om personeel te werven: 1. gewoon in Nederland proberen te wer ven; 2. buitenlanders binnen halen; 3. inschakeling van personeel van derden, terwijl dan als vierde mogelijkheid overblijft als de voorgaande niet geluk ken: overwerken. Om bij het laatste te beginnen is het NVV geen voorstander om te laten over werken door mensen, die een half maandsalaris hebben moeten laten lig gen. Zijn zij dan wel goed om de brokken op te ruimen? vraagt Wes tenbrink zich af. De mogelijkheid van personeel van derden te benutten, ziet hij ook niet als een oplossing. In de regel is dit beter geschoold en ook beter gesalarieerd personeel, dat dan meer gaat verdienen dan de anderen in de fabriek. En wat betreft het binnen halen van buitenlandse werknemers daaro ver zal nog een hartig woord moeten worden gesproken. „Ik zie niet, dat wij daarvoor zomaar toestemming zullen ge ven” zo besluit de NVV-districtsbe stuurder. het boekje in plaats van het vui’nve k en verder door de gemeente. Er is een totaalbedrag van ruim dert’.gdu1 Tend gulden mee gemoeid. De overbodig geworden centrale in IJmuiden heeft lange tijd leeg ge staan. In de Tweede Wereldoorlog maakten de Duise bezetters gretig gebruik van de ruimte door er een conservenfabriek je te vestigen, waar in de produkten van de toen nog aan tuinbouw rijke omgeving werden verwerkt om vervolgens linea recta naar Duitse legereenheden of het Duitse „thuisfront” te worden gezon den. De „Klaagmuur”, in de Eerste We reldoorlog achter de gebouwd om diefstal schaarse kolen Negen te gaan, viel toen dat conservenfabriekje er kwam in het „Sperrgebiet”. Na vele jaren als zodanig dienst te hebben gedaan kon ze niet langer de geliefde ont moetingsplaats zijn van een groot deel van de IJmuidense jeugd; af spraakjes om elkaar te treffen bij een bepaalde letter van het kolossale opschrift van de „Klaagmuur” waren niet meer mogelijk. Dat opschrift heeft jarenlang zeven „vrijplaatsen” geboden omdat het ze ven letters teldeM U S S E R T.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7