Sombere verwachting over indexcijfer volgende week: een gevaarlijk Vragen over commissie aanpassen aan eisen scheepsbouw bedrijven few STEMMING IN AMSTERDAM FUTLOOS d r SU DAF46 Een bewuste keuze Afwachten en aanzien" was het parool „Postbank vormt precedent” V akkenpakket scholen van het bedrijfsleven” w Grote investeringen Shell en Exxon BUITENLANDS GELD IN NIJVERHEID MINDER WERKNEMERS Personeelsbezetting Internatio-Muller moet verder omlaag 13 ECONOMIE ZATERDAG MEI 197 6 8 12 MENING VAN VNO: (Van onze redactie economie) 100 jaar DAF-VOLVO Personenauto Nederland B.V., Stationsweg 2, Beesd. Brood en koffie Extreme zaak -1 •on I I I I I I I I I I I mkl Lichte daling VERZENDING ZEEPOST I PRIJSPEIL MET SPRONG OMHOOG Minister Lubbers, die binnenkort de termijn met het werk beginnen. het voor rbehoud iadere i ter (Van een medewerker) de lopende in 5 lakbehandelingen gescheiden remcircuit A "De-Dion" achteras radiaal banden roestvrijstalen bumpers veiligheids-stuurinricriling kooiconstructie i aan n de rlin- er 1 ledi- i af- iheel of 11 u af- maan- if afge- laal 3% proken ig ook. en kan mder ’t blijven, i lenen mee u achter- rente per maand* krediet: ank om aarover en en u i altijd ranneer :ft drie om de •n. Af- en van vilt te- uit een rverbe- u Cre- manier Amerikaanse dollar 2,64-2,74 Engelse pond 4,80-5,10 Belgische fr. (100) 6,60-6,90 Duitse mark (100) 104,25-107,25 Ital. lire (10.000) 25,0029,00 Portugese esc. (100) 7,509,50 Canadese dollar 2,68-2,78 Franse fr. (100) 56,2559,25 Zwitserse fr. (100) 107,25 110,25 Zweedse kroon (100) 59,75-62,75 Noorse kroon (100) 47,75-50,75 Deense kroon (100) 43,50-46,50 Oostenr. sch. (100) 14,70-15,00 Spaanse pes. (100) 3,84-4,14 Griekse drachme (100) 7,10-8,35 Finse mark (100) 68,25-71,25 Joegosl. dinar (100) 13,7516,25 oogst in Brazilië, waar de koffieplanten zijn bevroren met als gevolg een lagere opbrengst. zuinige 850 cc luchtgekoelde motor De obligatie ten slotte kwam onder enige druk doordat het ministerie van Financiën op 100 percent niet meer dan rond 350 miljoen gulden op zijn nieuwe lening heeft kunnen binnenkrijgen. 3-punts veiligheidsgordels Aan de andere kant biedt een derge lijke verhouding het risico van misbruik van goedkope arbeidskrachten, met na me onder de lts-verlaters. Maar de heer Van der Kamp zei ook, dat de leerlin genstelsels toch wel enige garanties kun nen geven voor een verantwoorde oplei ding. OMZET Golden Tulip Hotels hoger. De omzet van de Golden Tuliphotels in Nederland heeft vorig jaar bijna de honderd miljoen gulden bereikt. In de meeste van de hotels zijn de bedrijfsre sultaten verbeterd. De totale omzetstij ging was procentueel hoger dan de kos tenstijging. De kamerbezetting steeg tot 64,2 pet, terwijl het bedbezettingspercen- tage steeg wan 54,3 tot 55,6. Dit blijkt uit het jaarverslag van de organisatie. Tot de groep van de Golden Tuliphotels behoort o.m. hotel Lion d’Or in Haarlem, wet- ver- i dit di ers, 23 Goed nieuws vond overigens nauwe lijks enige waardering. Slecht of tegen- duplex trommelremmen o om re- 1,25% 1,15% 1,00% 0,90% ekosten varieert maand hoogte bedrag, ir voor maand I at mo len be- ïrlijden estant - t maxi- 12 maanden garantie, ongeacht gereden kilometers waarschuwingslichten: remvloeistof, handrem en choke de leerlingenstatus door het toekennen van een zakgeld beter aangegeven wordt dan het uitbetalen van het minimum loon. veld bestaan olie en miljard Tezamen aan de n. De bij een 0.000,-. Minister Lubbers wachten nog meer zorgelijke prijszaken als hij volgende week terug is van de Unctad in Nairobi. Hij vliegt er vandaag heen en komt woensdag terug. Inmiddels hebben de koffiebraniders een verhoging van 20 cent per pak (250 gram) aangevraagd. Dit is mede een gevolg van de slechte Het verbond schrijft zich niet aan de indruk te kunnen onttrekken dat de motieven om een postbank te wensen eerder in het politieke dan in het zake lijke vlak moeten worden gezocht. Dit zei de voorzitter van de Vereni ging van Directies bij het Beroepsonder wijs, de heer C. van der Kamp, gisteren in Vlissingen tijdens de opening van het zomeroongres van de vereniging dat ook vandaag nog wordt vehouden. Tweede Kamer nader zal inlichten over het prijs verloop in de eerste vier maan den van dit jaar. heeft ook nu weer een deel van de gevraagde prijsverhogingen voor benzine ..ingehouden”. Volgens de afspraken zouden de prijzen met 4,2 cent per liter moeten stijgen, maar Lub bers is afgeweken van dit systeem, van wege de bijzondere situaties en mede in verband met het prijsbeleid. AMSTERDAM De koersvorming van de Amsterdamse effectenbeurs kwam deze week moeizaam op gang en leverde weinig spectaculairs op. Het koerstechnische ver- werkingsapparaat echter kwam in moeilijkheden bij de overschakeling op het mo derne, geheel geautomatiseerde systeem. Voor het eerst sedert jaren konden daarop gedurende één dag alle noteringen niet op de gebruikelijke wijze worden doorgege ven. Ook werd de dagelijkse prijscourant in een andere jas gestoken, waarbij in de koerslijsten eveneens ingrijpende veranderingen werden aangebracht. Het aantal af zonderlijke rubrieken wordt door grotere samenvoegingen verminderd, wat de over zichtelijkheid ten goede komt. De grootste daling met 3.800 werkne mers deed zich voor in de voedings- en genotmiddelenindustrie (min 2,5 percent). Daarnaast vloeiden 1.500 werknemers af in de kledingindustrie (min 5,4. percent). In vergelijking met cijfers van een jaar terug blijkt dat de personeelsbezetting in totaal is teruggelopen met 54.400 werk nemers. De totale omzet in de betreffende bedrijven bedroeg in het laatste kwar taal van 1973 43 miljard gulden tegeno ver 40,4 miljard gulden in het overeen komstig kwartaal van 1974, hetgeen overeenkomt met een stijging van 6,3 percent. Vergeleken met het jaar daar voor steeg de totale omzet over 1975 met 1.8 percent. Bod op Immofund. Houders van parti cipaties van Vastgoedbeleggingsfonds Immofund 1963 kunnen tot en met 28 mei hun stukken aanbieden ter overne ming door een „groep opdrachtgevers”. De onbekende opdrachtgevers zullen jun al aangekondigde bod van 1100 gulden per participatiebewijs exclusief de uitke ring over 1975 alleen gestand doen als 70 pet van de uitstaande bewijzen wordt aangemeld. Mededelingen daarover zal uiterlijk 1 juni worden gedaan. De bied prijs is ten opzichte van de intrinsieke waarde laag, maar ten opzichte van het rendement hoog. voor nieuwe winningscapaciteit, in bijzonder in het Brent-veld. AMSTERDAM. 7 mei (ANP). De advieskoersen (aan- en verkoopprijzen) voor, buitenlans bankpapier geldend Amsterdam luiden: De moeilijke koffiesituatie is een ex tra probleem naast de steeds opwaartse gang van de grondstoffenprijzen de laat ste tijd. Als die ontwikkeling nog blijft doorzetten, dan zal zij straks in tal van prijzen van eindprodukten tot uiting moeten komen. Wat de broodprijs be treft, ook daarover zal minister Lubbers zifch eventueel samen met andere le den van het kabinet buigen. Er zal wel een verhoging moeten komen, maar de vraag is hoeveel en wanneer. de verminderde vraag naar stookolie werken de raffinaderijen op lage capaci teit. Daardoor wordt aanzienlijk minder benzine geproduceerd. Aan de andere kant nam de vraag toe, met name ook de vraag naar nafta, welk produkt van groot belang is voor de chemiche indus trie. Dit alles bijeen doet de benzineprijs op de vrije markt sterk oplopen. DEN HAAG Met spanning wordt gewacht op het bekend worden van het prijsindexcijfer, volgende week. Dan wordt het prijspeil bekend van medio april en kan de doelstelling van de regering voor dit jaar worden getoetst. Is de stijging tussen half maart en half april meer dan 1,2 per cent (waarvoor wordt gevreesd), dan is het zeker dat een prijsstijging van 7,5 a 8 percent, waarop steeds is gemikt als maximum, niet kan worden gehaald. Bank der Bondsspaarbanken. Vorig jaar heeft de Bank der Bondsspaarban ken NV geprofiteerd van het aanzienlijk verbeterde spaar- en renteklimaat. De provisie-inkomsten verdubbelden tot 5,5 mln. gulden, terwijl de interesbaten ste gen van 6,8 mln tot 7,8 mln. Hiertegeno ver stonden slechts weinig kostenstijgin gen. zodat de winst steeg van een half miljoen in 1974 tot 2,4 mln. vorig jaar. VLISSINGEN (ANP). Bij de sa menstelling van het vakkenpakket op de scholen voor beroepsonderwijs zou wat meer rekening moeten worden gehouden met de toch niet onredelijke wensen van het bedrijfsleven, namelijk dat een leer ling praktisch bruikbaar moet zijn. Afgiftewaarden Bemco omhoog. De afgiftewaarden van de Bemco-beleggers- combinaties zijn in de eerste drie maan den van dit jaar (het tweede kwartaal van het boekjaar 1975-1976) opnieuw gestegen. De waarde van Dynamisch Be heer steeg van 2708,14 gld. tot 2863,78 gld, die van Japanse waarden van 3785,21 gld. tot 4027,94 gld. en die van Onroerend Goed en Rekreatiewaarden van 351,86 gld. tot 371,39 gld. Uit het kwartaalbericht blijkt verder dat Groei ende Rendemenstswaarden steeg van gld. tot 684.05 gld. en Institutio neel Beleggingsfonds Pensieonopbouw van 126,45 gld. tot 130,12 gld. DEN HAAG. (ANP)— Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen vindt het optreden van een Postbank in ons land een gevaarlijk prtcedent. Het ver bond meldt dit in zijn orgaan onderne ming van deze week. Superbenzine is vandaag omhoog ge gaan per liter van 109,6 cent tot 111,6 cent, dus met twee cent, en normale benzine stijgt van '106 tot 107 cent. Hierbij gaat het om maximumprijzen, de pomphouders mogen er wel onder blij ven, maar er niet boven uit gaan. De prijs van stookolie volgt wel de markt- noteringèn, want de maximumprijs van stookolie met 2,7 percent zwavel mag vandaag met 8,90 pei’ ton worden ver laagd. Wat de benzine betreft heerst er een wat bijzondere situatie, die zelf „ex treem” wordt genoemd. Als gevolg van ROTTERDAM. Ondanks de standigheden dat Internatio-Muller kening houdt met een minder sterke stijging van de bedrijfskosten en speci aal personeelskosten in 1976, zal niette min in de komende periode de werkge legenheid in de structureel zwakke sec toren van de groep een vermindering moeten ondergaan, wil de continuïteit van de andere ondernemingen niet in gevaar worden gebracht. Veel kooplust bestond er in Wall Street dan ook niet, ondanks de fraaie winst cijfers die bleven binnenstromen. In Amsterdam bestond zo mogelijk nog minder belangstelling voor het doen van beurszaken. De stemming was zo futloos, dat zelfs de koersstijgingen, die in Wall Street steeds weer voor aande- len-Koninklijke Petroleum optraden, niet werden overgenomen. Voor de rest bestond er zelfs een flinke afbrokkeling, want tegenover het gebruikelijke, zelfs zeer kleine dagelijkse aanbod dat er steeds weer is, stond niet eens voldoende vraag. Hierdoor zakte Heineken 15 in en moest ook Nationale Nederlanden 6 terug. Hoogovens rekent ook voor 1976 nog niet direct op winst, hetgeen het aandeel 5 kostte. Van het optreden van een Postbank moet, volgens het VNO, een aantasting van de positie van het particuliere bank wezen worden gevreesd, dat niet in het belang is van het bedrijfsleven. Immers zo’n bank van de overheid kan alleen maar succes boeken ten koste van de bestaande banken. Het VNO meent te weten dat de interdepartementale com- missie-Oort, die aan het kabinet advies moet uitbrengen over het uitbouwen en integreren van de rijkspostspaarbank en de postcheque- en girodienst ook, zal adviseren een Postbank op te richten. Zo’n bank zal zich onder meer bezig houden met het verlenen van krediet aan het bedrijfsleven, de' landbouw en de middenstand. tekenen. Zo steeg bijvoorbeeld Roinmen- hoeller vorige week van 735 tot 850 op de voorgestelde herkapitalisatie van 100 percent, maar liet daarop deze week weer 50 vallen. Ook Elsevier en Norit zijn, voorlopig althans er koerstechnisch niet veel beter van geworden. Voordat een herkapitalisatie beur- stechnisch is verwerkt, gaat er vrij veel tijd overheen. Maar ook Wall Street was deze week niet interessant. De voorver- kiezingen ontwikkelen zich in Amerika duisterder dan ooit, wat ook voor de beurszekerheid niet bevordelijk is. De New Yorkse effectenbeurs hangt al ruim anderhalve maand rond de duizend maar koerst daar toch meer ondei' dan erboven. enkelvoudige variomatic Het is veelbetekenend dat de rentever laging van een van de grote banken met een kwart percent geen enkele uitwer king op de koersvorming van de New Yorkse effectenbeurs had. Veel vertrou wen in die manoeuvre bestond er der halve niet. Vooral ook omdat het weer de First National City Bank van New York was die het sein gaf, maar in het recente verleden al meer dan eens het opgeworpen balletje moest terugnemen. Hij noemde de ontwikkeling bij enke le Twentse bedrijven, waarin jongelui die een opleiding krijgen binnen het bedrijf niet langer het minimum jeugd- -oqoo; uoSCtnf pioSojez uoo jbbui uoo] deeld, een gezonde ontwikkeling, omdat Hierbij wordt speciaal in de hoofd groep Industrie aan Etna en Daalderop gedacht, maar ook in Werktuigbouw zullen er wat mensen over blijken te zijn. Om hoeveel arbeidsplaatsen het in totaal gaat, valt echter nog niet te zeggen, aldus de voorzitter van bestuur, de heer H. F. Schenk, gisteren in een toelichting op het jaarverslag. De aanpassingen vergen meer tijd dan oorspronkelijk aangenomen werd. In 1975 daalde het personeeUsbestamd van Internatio-Muller van 15.888 tot 15.100, waarvan onveranderd 2500 in het bui tenland werkten. Naar het zich laat aanzien, tekent er zich in dé Westeuropese economie een periode van lichte opleving af. Internatio-Muller gaat het jaar ondanks de onzekere factoren met een flinke dosis vertrouwen tegemoet. De resultaten zullen verbeteren, met na me in de tweede helft van het jaar. 1975 is een teleurstellend jaar geweest. De omzet daalde van 3020 miljoen tot 2929 miljoen en de nettowinst van miljoen tot 15,3 miljoen of per aandeel van 20 van 10,41 tot 3,76. Het dividend wordt verlaagd van 24 percent tot 10 percent. vallend nieuws daarentegen werd breed uitgemeten. Het vrijwel onveranderde winstsaldo in 1975 bij de KNSM kwam dan ook niet in de gunst, want enige onzekerheid voor 1976 kostte het aandeel een verlies van 7. Rijn-Schelde-Verol- me kwam vrijwel elke dag op een nieuw laagtepunt sedert vele jaren en zakte deze week van 135 op circa f 120. Ook Meneba kreeg een zware klap door dat voortdurend aanbod optrad in een lege markt. Het fonds verloor 7, ter wijl om dezelde reden Cindu, BAM en Norit 5 terug moesten. De Koninklijke Shell-Groep en Exxon verwachten in de periode tot 1981 onge veer 3,5 miljoen pond sterling (ruim zeventien miljard gulden) te investeren om hun gezamenlijke olie- en gasvelden in het Britse deel vqn de Noordzee tot produktie te brengen. De kosten voor het Brent-veld bedragen ongeveer 1,8 miljard pond (circa 8,8 miljard gulden). Het was bepaald niet onder prettige omstandigheden dat de Vereniging voor de Effectenhandel donderdag met een officiële bijeenkomst de festiviteiten ter gelegenheid van haar 100-jarig bestaan inluidde. Gedurende de gehele maand mei blijft een tentoonstelling over de effectenhandel door de eeuwen heen in de Ronde Lutherse Kerk te Amsterdam voor het publiek geopend en worden er door de beursteden allerlei besloten feesten georganiseerd. Verder moeten de verhogingen van ziekenfondstarieven en tal van andere prijzen in de gezondheidszorg nog steeds deinitief worden vastgesteld. Deze stij gingen zijn tot dusver geschat, maar meestal worden in de indexen van april of mei de definitieve berekeniingena an- gebraoht. Dan volgt over het algemeen een correctie in opwaartse richting. Mocht de verwerking pas in mei ge schieden, dan is dat alleen maar uitstel van executie. De verwachtingen zijn al thans somber. Het resterende bedrag is bestemd proefboringen, de gasproduktie in het zuidelijk deel van de Noordzee en het opvangen van de kosten voor de oliepro- duktie in de velden Auk en Brent. Op de foto: een produktieplatform op het Auk-veld. Gevolg daarvan is dan weer dat, als het prijsafsprakensysteem zou worden gevolgd, minister Lubbers steeds forse verhogingen zou moeten toestaan. In overleg met het kabinet, dat daarover donderdag heeft- gesproken, doet hij dit niet en wordt de „vergoeding” aan de industrie ten dele ingehouden. Bij de prijsverhoging van 1 april werd 1,5 cent minder toegestaan dan volgens het sys teem zou moeten. De overheid wenste de „uitwassen” van het afsprakensysteem niet te volgen. Een dergelijke situatie, zoals nu mis schien tijdelijk heerst, is niet voorzien en zelier niet wenselijk, zo geven des kundigen te kennen. Tijdens het overleg op 5 april is terecht tot uiitdrukking gebracht dat in verband met de ernstige situatie in de scheepsbouwind'ustrie grote haast is ge boden. Des te meer verbaast het ds Industrie bond CNV en de Unie BLHP dat sedert dalt tijdstip in feite niets meer is ge beurd. In hun brief aan de bewindsman vragen de beide bonden de minister wat daarvan de oorzaak is. Volgens de bon den moet de commissie op zeer korte De heer Van der Kamp maakte die opmerking in verband met de te ver wachten werkloosheid onder de school verlaters. Een grauwe toekomst voor 50.000 jonge mensen onder wie 15.000 lts-ers, zie de heer Van der Kamp. De reserves van dit twee miljard vaten olie en vloeibaar aardgas en negentig miljard kubieke meter ander gas. Tezamen met hun deelgenoten zullen Shell en Exxon voor de pijpleiding en de o^-iehaven voor het Brent-veld en voor het Dunlin-veld dit jaar 500 miljoen pond (ongeveer 2,5 miljard gulden) uitgeven en nog eens 450 miljoen pond (2,2 miljard gulden) Amro-Asia Fund. Asia Fund is de naam van een nieuw beleggingsfonds dat is opgericht door de Amrobank, de Deutsche Bank, de Socété Générale en Nomura Europa NV. De beleggingen zullen plaats vinden in Japan en Zuid oost Azië. In de periode van 12 tot 25 mei kan via de Amrobank worden inge schreven. De koers is 50 dollar plus 5 pot uitgiftekosten per participatie. Wel ondervindt de speculatie op een wat soepeler rentebeleid tot dusver steun van de zijde van de uiterst geringe prijsstijging, waardoor er dit jaar in Amerika nauwelijks sprake was van enige vermeldenswaardige inflatie. Ge vreesd werd echter dat de cijfers over april minder gunstig zouden uitvallen, hetgeen donderdag inderdaad werd be waarheid. „Aan de andere kapt zal de situatie voor onze jongeren een ertra prikkel moeten zijn om te komen tot volledige inzet, tot het stellen van bescheiden eisen ten aanzien van de geboden werk gelegenheid en hoge eisen aan eigen prestaties”, aldus de heer Van der Kamp. DEN HAAG (ANP). Het totaal aantal werknemers in de industrie, openbare nutssector en delfstoffenwin ning bedroeg eind december 1975 17.300 minder dan drie maanden daarvoor. Dit betekent ten vermindering over bijna alle bedrqfsklassen, aldus bljjkt uit cij fers van het CBS. Alleen in de sector delfstoffen vermeerderde het aantal werknemers met 100. Overigens liet, zoals reeds gezegd, het beursapparaat zelf de vernieuwingen ge laten over zich heen gaan. Ook deze week kwam de handel niet op gang en kon in het kleurloze consolidatieproces van de afgelopen weken geen verande ring worden aangebracht. Afwachten en atnzien, was het parool. Afwachten op Wall Street’s uiteindelijke houding; af- wachten ook op het verdere conjunctu rele beloop en afwachteh wat de bin nenlandse politiek zal brengen. Deze week begonnen de Kamerverkie zingen van volgend jaar hun schaduw al vooruit te werpen in het bekend worden van verkiezingsprogramma’s en de reac tie daarop van verschillende politieke zijden. Ook kwamen de plannen rond de Vermonens Aanwas Deling (VAD) door het indienen van het wetsontwerp bij de Raad van State, in de openbaarheid. Duidelijk werd dat volgens de rege ringsvoorstellen de gebruikelijke vermo- gensoverdracht de vorm van aandele nuitgifte zal aannemen. In dit verband krijgen de pas-gehouden of nog te hou den herkapitalisaties van Heineken en Norit, alsmede van Elsevier, Rommen- hoeller, waarbij aandeelhouders respec tievelijk 25 percent 50 percent en 100 percent aan nieuwe aandelen hebben ontvangen of nog» zullen ontvangen, ook aanzienlijk meer kleur. Ergens komt elke aandelenuitgifte aan zijn natuurlijke grens. Maar naarmate de ruimte tussen die grens en het wer kelijk uitstaande aandelenkapitaal van een onderneming groter is, zal een on derneming minder weerstand kunnen- bieden tegen uitkeringen in vermogen- saanwasdelingverband. Daarom geven sterk zgn. ondergekapitaliseerde onder- nemingèn thans de voorkeur aan een extrg verruiming van hun uitstaand aandelenkapitaal. In eerste reactie bleek de beurs in de afgelopen maanden nogal vast te zijn op die herkapitalisaties. Maar na een aan vankelijk oplopende reactie zakt meestal snel de vreugde, omdat meer aandelen in omloop ook meer koersdruk kan be- UTRECHT. De Industriebond CNV en de Unie BLHP hebben de minister van Economische Zaken, drs. R. F. M. Lubbers, schriftelijk laten weten ver baasd te zijn dat de beleidscommissie scheepsbouw nog niet met de werk zaamheden is begonnen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië ms „Eemhaven” (11 mei), Australië ms „Abel Tasman” (12 mei), Brazilië ms „Eemhaven” (11 mei), Cana da ms „C. P. Discoverer” (13 mei), Indo nesië ms „Neder Eems” (12 mei), Israël ms „Hope” (7 mei), Kenya, Oeganda, Tanzanië ms „Pebane” (12 mei), Ned. Antillen ms „Salland” (7 mei), Suriname ms „Vergstar” (11 mei), Ver. Staten .ms ,,S. L. Galloway" (12 mei). Z.-Afrika (Rep.) ms „Van Oise” (10 mei)- Enige reserve ontlokte ook het con junctuurcijfer over de maand maart, want uit de samenvatting van allerlei in dit cijfer opgenomen indicies bleek dat pueButoproi op joao peBuSunnpunruoo op voor het eerst sedert vorig jaar herfst weer een lichte daling heeft laten zien. Omdat de huurverhoging (per 1 april) in het cijfer wordt verwerkt en vete andere prijsstijgingen erin tot uiting moeten komen, zoals benzine en koffie, zou de prijsstijging wel eens op 1,5 percent kunnen uitkomen. Alleen al de huurverhoging heeft een direkt effect van ruim een half percent.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13