Erich von Daniken begint meer erkenning te krijgen Zoeken ior i aan buitenaardse beschaving Theorie van Zwitser bestaande orde aan het wankelen ■gig •taOr «O r I door Mare Serné Bijbel klopt niet V t 1 i llihx. Erich von Daniken is van mening, dat de afbeelding Maya-god Kukulkan, die gevonden werd in een graf in k Erich von Daniken Volgens Von Daniken is dit een afbeelding van een harttransplantatie bij de Maya s de mathematische en jaar oud zijn. In China is hun kunnen fotograferen. Aanteke ningen van ruimtevaarders? Een geschenk van kosmonauten? Niet ver van Cairo staat de pyramide van Cheops. In de py- ramide zijn de resultaten ver werkt vah een wetenschap waar van wij de oorsprong en werk wijze niet kennen. Wij vinden er het getal Pi in terug, de exacte berekening van de duur van een zonnejaar, van de middellijn en het gewicht van de aarde, de waarde van de lengtegraad, het ware noorden en talloze andere gegevens, die we nog niet eens kunnen ontcijferen. De hoogte van de Grote Pyramide verme nigvuldigd met één miljard geeft ongeveer de afstand tussen de aarde en de zon aan. Waar ko men die gegevens vandaan? Hoe hebben de Egyptenaren die ge vonden. Of gekregen? En in het laatste geval van wie? wicht zou instorten. Hoe en waar om werden zij gemaakt? Bij Gi- zeh zijn stukken steen van hon derden tonnen op de millimeter nauwkeurig gevoegd. Mysterieus zijn ook de overal ter wereld aan getroffen grottekeningen. Er is bepaald geen oververhitte fanta sie voor nodig om in deze teke ningen en beeldhouwwerkjes in ruimtekostuum gestoken astro nauten te herkennen. Ook de bij bel wordt er door Von Daniken bijgesleept om zijn theorieën te staven. Een boek dat vol wonder baarlijke en technische gegevens staat. Ik kan me echter voorstellen da» de kritiek op Von Danikens boeken In Amerika worden ook Von Da- niken/Travels georganiseerd. Hele groepen toeristen spoeden zich met hun bijbel („Waren de góden kosmo nauten”) naar Zuid-Amerika. Vrij duur en betrekkelijk zinloos. Want de monumentale beelden en pyrami- den zwijgen als het graf over hun herkomst. Voordat de eerste druk van „Wa ren de góden kosmonauten” (in 1968) het daglicht zag was er al heel wat in het leven van Erich von Daniken gebeurd, <n zijn kleine comfortabele villa in Bonnstetten, in de buurt van Zurich waar Von Daniken met zijn vrouw en dochter woont, lopen de rillingen de Zwit ser nog over de rug als hij terug denkt aan waar hij in de loop der jaren van beschuldigd is. Hij zou een oplichter en charlatan zijn, pla giaat hebben gepleegd en is zelfs een fascist genoemd. Het enige con crete dat zijn tegenstanders hebben overgehouden is een arrestatie van Von Daniken. part een afzetten tegen die strenge leefgemeenschap, waardoor ik ver der zelf ben gaan zoeken en op steeds fantastischer terreinen te recht kwam”. In het begin van de zestiger jaren lukte het Von Daniken om zijn voor die tijd zeer wonderlijke en nauwe lijks gangbare theorieën periodiek te publiceren. Vooral het tijdschrift Die Weltwoche gaf de amateur- archeoloog de gelegenheid om af en toe iets te schrijven. Von Daniken: „Daarom zijn de boeken ook vrij snel een succes geworden. Het grootste probleem is namelijk het vinden van een uitgever geweest. Niemand wilde er aan beginnen om zoiets revolutionairs uit te geven. Hoewel Von Daniken zijn be zoeker ervan probeert te overtuigen dat deze inhechtenisneming („ik heb in voorarrest gezeten zonder aan klacht terwijl ik mijn advokaat al had laten regelen om alles te be talen”) op een justitieel misverstand berust, hebben de Zwitserse autori teiten hem zes maanden vastgehou den op de beschuldiging van een belastingachterstand van 7000 Zwit serse franken' Niet zo verwonderlijk als je de enorme bedragen in aan merking neemt die Von Daniken heeft moeten uitgeven om de wereld af te reizen op zoek naar materiaal voor zijn boeken Von Daniken: „Maar het was uit gerekend in de tijd dat mijn boeken juist aardig begonnen te lopen. Ik had dat geld gewoon tot mijn be schikking. Oorspronkelijk kom ik uit de hotelbranche. Dat is in Zwit- serland, een land van toerisme, een belangrijke industrie. Ik ben van alles geweest. Kelner, barman, hote lier en ik heb zelfs een tijdje een hotel gepacht. Ik ben ook nog als barman werkzaam geweest bij de Holland Amerika-lijn" Palenque, wijst op de tocht van een ruimtevaarder. De figuur, die de aarde verlaat, zou met de handen knoppen bedienen en zijn voet op een pedaal houden. De „raket" zou uitlaatvlammen vertonen. Volgens de archeoloog Paul Rivet is het een afbeelding van een Indiaan in zittende houding op een offeraltaar. Von Daniken heeft er in zijn boeken ter vergelijking een foto van een astronaut bijgeplaatst. Hoe is dan het idee ontstaan om boeken te gaan schrijven? Von Da niken: „Het is eigenlijk al begonnen op het gymnasium. Een katholieke school waar het in die tijd zeer streng toe ging. Ik vroeg me toen al allerlei zaken over godsdienst en we tenschap af, die in mijn ogen zeer vreemd waren. Maar als je al te kritische vragen stelde werd je de mond gesnoerd. Noem het voor mijn Het boek dat Blumrich hier aan gewijd heeft heeft een schok veroor zaakt in de Verenigde Staten. Daar om weet Von Daniken ook: „Die theorie van Herr Blumrich is na tuurlijk een aardig succes voor mij. Het bewijst wat ik allang wist. Dat onze aarde bezoek heeft gehad van vreemde kosmonauten. Blumrich heeft me ook geschreven dat hij mijn boek eerst wilde ontzenuwen maar dat hij zelden een nederlaag heeft geleden, waar hij zo verheugd over was. De berichtgeving van Blumrich beschouw ik zo n beetje als de kroon op mijn werk” Grof geschetst komt het hier op neer dat de interstellaire ruimtevaart volgens Von Dani ken reeds te allen tijde heeft be staan. Al duizenden jaren gele den werden onze voorouders op aarde door onbekende astronau ten bezocht. Door de primitiéve bevolking werden zij als góden vereerd. Von Daniken wordt ook geobsedeerd door de vraag wel ke sporen en invloeden deze gó den (kosmonauten) hebben ach tergelaten. In 1954 was hij voor de eerste keer in Egypte en begon naar vertalingen van hiëroglyfen te zoeken. Dit was het begin van een grote reeks wereldreizen, tij dens welke hij een immense hoe veelheid materiaal verzamelde om alle mogelijke facetten van historische vondsten te onder zoeken. De bewijslast die Von Daniken aanvoert om zijn specu latieve theorieën omtrent het be zoek van buitenaardse wezens aan de aarde kracht bij te zetten is overstelpend. Hoewel niet al tijd nieuw. Er zijn stellig auteurs (bijvoorbeeld Pauwels en Ber- Erich von Daniken (41 jaar) is de schrijver van bestsellers als „Waren de góden kosmonau ten”, „Terug naar de sterren”, „Goud der gó den” en „Verschijningen”. Zijn boeken zijn in 26 talen vertaald, onlangs ook in het Japans en het i Arabisch, terwijl zijn Boodschap van de góden 1 zeer recent zelfs in het China van Mao is verspreid. In ruim zeven jaar zijn er nu overal ter s wereld 321 miljoen exemplaren van zijn boeken verkocht. Alleen al in Nederland hebben de oplagecijfers het bepaald niet kinderachtige ge tal van 250.000 ruimschoots overschreden. Het materiaal dat deze Zwitserse auteur aan draagt mag dan ook als uiterst wonderlijk worden bestempeld Vooral in Amerika is Von Dani ken een begrip geworden. Uitgerust met ere-doctoraten van verscheide ne universiteiten waar hij lezingen heeft gehouden („ik heb er stempels op laten zetten zodat u kunt zien dat ze echt zijn”) verhaalt Von Daniken trots over zijn Amerikaanse succes sen. De wetenschap neemt sinds eni ge jaren aan dat het al te onwerke lijk zou zijn dat alleen de aarde leven herbergt, gezien het rekenkun dige feit dat er miljarden zonnestel sels zijn en dus nog veel meer plane ten en zonnen. Maar het is voor Von Daniken na alle tegenwerking uit wetenschappelijke kringen toch geen gering succes dat zelfs een pro fessor als Werner von Braaun. de geestelijke vader achter het Ameri kaanse ruimtevaartprogramma. zijn theoriën niet alleen voor mo gelijk. maar zelfs voor meer dan waarschijnlijk houdt. Het heeft lang geduurd. Tenslotte ging het maar om een simpele gymnasiast. Von Daniken: „Ik ben blij dat ik geen akademicus ben. Dat stelt me in staat om vrijer te denken. Om onbe- vangener tegenover allerlei zaken te staan. Want de goede voorbeelden niet te na gesproken ontwikkel je je als akademikus al gauw in één rich ting. Een beetje eenzijdig ook. Dat is een groot gebaar”. uit theologische kringen enorm moet zijn. Want als je de stellingen uit zijn boeken wel voor juist houdt, dan blijft er van de scheppingstheo rie, god en de bijbel weinig of niets over. Von Daniken: „Dat is zo. Oth- mar Keel, een professor in het Oude Testament in Freiburg, heeft een boek geschreven dat mijn theorieën in „Terug naar de sterren" moet ontzenuwen. Ik wil nieinand kwet sen. Ik begrijp ook best dat het voor al voor de oudere generatie een moeilijk verteerbare zaak is om te accepteren dat de bijbel gewoon niet klopt. Als je vijftien jaar geleden iets kwaads over de bijbel zei dan werd je als een soort misdadiger gezien. Ik heb natuurlijk de tijd denigszins mee gehad. Er is nu een Totdat ik in 1968 een uitgever in hele jongere generatie, die wat vrij- Düsseldorf vond die zeer voorzich tig 3000 boeken wilde drukken. Die waren tot grote verbazing van die uitgeverij al snel verkocht, omdat er toch meer mensen met de dingen waarover ik schreef vertrouwd wa ren dan zij verwacht had. Over het succes van mijn boeken hoeven we het verder niet te hebben. „Waren de góden kosmonauten” is alleen in Amerika anderhalf jaar lang het best verkochte boek geweest. Op merkelijk is dat het boek ook goed loopt in landen (bijvoorbeeld Tur kije) waar je het niet zou verwach ten. In India is het zelfs in vier dialecten geschreven”. Maar on danks al deze commerciële succes sen is Von Daniken een voorzichtig man. Het interview wordt nauwkeu rig op de band opgenomen, maar dat heeft weinig effect als hij later, meegesleept door zijn enthousiaste verhalen, de tapes vergeet te wisse len. Hij legt uit dat hij pas weer in Amerika een teleurstellende erva ring met het Amerikaanse maand blad Playboy heeft gehad. Twee ver slaggevers trokken drie dagen met hem op, kregen interressante infor matie, maar schreven alleen maar over zijn arrestatie. er denkt. Ook over dit soort zaken" Maar hoe staat het met andere wetenschapsmensen? Zelden zal een schrijver met zoveel hoon en scepsis begroet zijn als Von Dani ken. Von Daniken: „Toen „Waren de góden kosmonauten” uitkwam was er zeer veel kritiek. Daarna is het enige jaren stil geweest. Maar de laatste twee jaar is het hele klimaat veranderd. Steeds meer weten schapsmensen geven mij gelijk”. Vooral in Amerika heeft een op zienbarend voorval daar sterk aan meegewerkt. Het begon allemaal met een telefoongesprek tussen Christopher Blumrich en zijn vader Josef Blumrich, hoofd van de afde ling constructie en research bij het Amerikaanse bureau voor ruimte vaart (NASA). De zoon vertelde zijn vader dat hij zojuist een fantastisch boek had gelezen van ene Von Dani ken. Met een milde glimlach hoorde Blumrich senior het verhaal aan en vertelde zijn zoon dat hij het boek de volgende keer als hij naar huis kwam maar eens mee moest nemen. Eenmaal in het bezit van Charriots of the gods veranderde de glimlach van Josef Blumrich zelfs in een on derdrukt gegniffel. Zoveel wilde on gecoördineerde fantasie had de ra ketgeleerde nog nooit gelezen. Tot hij bij het hoofdstuk kwam waarin Von Daniken de ontmoeting be schrijft van de profeet Ezechiël met god. Het was alsof er een elektrische schok door het lichaam van Blum rich ging. Plotseling las de geleerde In de Poul Vuh, het heilige boek van de Amerikaanse Qui ches. wordt gewag gemaakt van een oeroude beschaving, die op de hoogte was van de nevelvlek ken van het gehele zonnestelsel. „Degenen van het eerste ras wa ren in staat alles te weten”, staat er. „Zij onderzochten de vier punten van de horizon, de vier punten van de hemelboog en het ronde aanschijn van de aarde" Als Columbus dat eens had geweten. Ook atoomexplosies waren in de oudheid al geen onbekend verschijnsel. In de Mausala Pur- va troffen etnologen in de 19e eeuw een zeer vreemd verhaal aan. Voor ons is het dat allang niet meer. Het luidt als volgt: „Een onbekend wapen, een ijze ren bliksem, een reusachtige boodschapper des doods deed al le leden van het ras der Wrisjni’s en Andhaka’s tot as vergaan. De verbrande lijken waren zelfs niet meer te herkennen. Haren en na gels vielen uit, aardewerk brak zonder enig aanwijsbare oor zaak. vogels werden wit. Na ver loop van enkele uren was alle voedsel oneetbaar geworden. Van de bliksem bleef een fijn poeder over”. Het is natuurlijk altijd moge lijk dat er vroeger hogere be schavingen zijn geweest dan de onze die op eigen kracht een der gelijke hoge beschaving hebben bereikt. Maar dan is het vreemd dat er nooit enig werktuig is op gegraven dat een dergelijke hooggeciviliseerde cultuur enigs zins begrijpelijk maakt. Wat overeind blijft staan zijn de on begrijpelijke bouwwerken, de honderden sprookjes, sagen en legenden over zonen van de zon. reizen door het luchtruim, ver nietiging door wapens die een scherper licht verspreiden dan de bliksem, wonderlampen, schilderingen van in astronau tenkostuum gestoken góden, me- taallegeringen die voor die tijden onbestaanbaar waren etc. Daarom blijft Von Daniken er rotsvast van overtuigd dat onze planeet meerdere keren is be zocht door wezens van andere sterren, die grote beschavingen enkel museum te be omdat alles onder Gelijkwaardige monumentale bouwwerken staan in Zuid- Amerika. Helemaal een conti nent van archeologische vraagte kens. Hier bloeiden de hoge be schavingen van de Inca’s en May a’s in een grijs verleden. De Spaanse conquistadores waren stomverbaasd toen zij in de zes tiende eeuw overal in Zuid- Amerika op sagen en legenden stuitten waarin sprake was van een ras van verdwenen heersers, die van elders waren gekomen, góden uit de ruimte, zonen van de zon. die duizenden jaren gele den de mensen onderrichtten en terug zullen keren. De weten schap van de Maya’s overtrof die van de Grieken en Romeinen op velerlei gebied. Zij bouwden ob servatoria met koepels die mo derner aandeden dan onze obser vatoria uit de 17e eeuw. De May a’s hadden de juiste duur van het zonnejaar vastgesteld op 365,2420 dagen. Pas na zeer moei zame berekeningen weten wij nu dat dit 365,2422 dagen moet zijn over allerlei gegevens waarmee hij zelf al tientallen jaren vertrouwd en bezig is. Iets wat de interpreten van het Oude Testament niet konden kon deze Duits-Amerikaanse raket- specialist wel. Namelijk rekenen en construeren. Met NASA-collega’s haalde Blumrich uit het bijbelver haal van Ezechiël (uit de zesde eeuw voor Christus!) zoveel technische ge gevens dat er na enig reken- en tekenwerk een landingsvaartuig ontstond. Blumrich was nog stom verbaasder toen hij constateerde dat dit landingsvaartuig, dat bij be schadiging niet meer mee zou hoe ven in het moederschip, in grote lijnen exact zo in elkaar stak als de Amerikanen momenteel bij NASA ontwikkelen, wanneer zij straks ook op andere planeten dan de maan mensen willen laten landen. Eze chiël was een voor zijn tijd ontwik keld man. Een zeer knap observator ook. Zijn fotografische geheugen is er de oorzaak van dat Blumrich uit zijn gegevens een ruimtevaartuig heeft kunnen natekenen. Alleen zijn Von Daniken en Blumrich er vast van overtuigd dat Ezechiël, die nog nooit een vliegend voorwerp had gezien, niet met god heeft gespro ken, maar met de commandant van hét ruimteschip. is. In Nacza (Zuidamerika) op een hoogvlakte lijnen ws neembaar die alleen vanuit lucht te zien zijn en sterk d< denken aan de bebakening i een landingsbaan. Russisi professoren zijn ervan overtu dat bij Baalbek in het Mid< Oosten ook een landingsterr voor ruimtevaartuigen geweest. De mysterieuze beelden het Paaseiland, waarvan n ook soortgelijke en talloze vo beelden in Zuid-Amerika a gier met hun boek „Dageraad der magiërs”) die wetenschappe lijk gefundeerder over deze fan tastische materie hebben ge schreven dan Von Daniken. Wel komt de Zwitser de eer toe dat hij deze zaken helder op een rij heeft gezet en voor een breed publiek toegankelijk heeft gemaakt. Een slechts zeer kleine greep uit de fascinerende wereld van Von Da- I niken: In grotten in Tibet zijn inscripties gevonden, vergezeld van astronomische kaarten, waarop de sterren zijn aangege ven in de stand, die zij dertien duizend jaar geleden innamen. Venus is door lijnen met de aarde verbonden. In grote gebieden van de Gobi- woestijn komen verglazingen in grond voor zoals men ze exact waarneemt bij atoomexplosies. De folklore van Eskimo’s maakt melding van een verhaal over stammen die in de aanvang der tijden door reusachtige meta len vogels naar het hoge noorden zijn gebracht. In het begin van de 19e eeuw I vond men in Istanboel oude land- I kaarten die hadden toebehoord I aan de admiraal van de Turkse I vloot, Piri Reis. Dit gehele kaart- 1 werk werd in 1952 ter hand ge- I steld aan de Amerikaanse carto- I graaf Mallery. Samen met een I collega projecteerde Mallery de I kaarten op een moderne globe. I De uitkomst was sensationeel. I De kaarten bleken volkomen I exact. De duizenden jaren oude kaarten gaven niet alleen de con- touren van Antarctica (zuidpool- I gebied) precies aan, maar be- I vatten ook terreinbijzonderhe- I den der respectieve binnenlan- I den. Bergketens, bergtoppen. I hoogvlakten, eilanden en rivie- I ren waren haarfijn ingegrift. I Antarctica is geheel met ijs be- I dekt en alleen met onze modern ste instrumenten slaagden wij I erpasin!952in om al deze zaken I enigszins vast te stellen die de I zeer oude Piri Reis kaarten al lang hadden vastgelegd. Nog sen- I sationeler was de uitkomst toen de kaarten, die aanvankelijk een kleine afwijking vertoonden, werden vergeleken met huidige satelhet-opnamen Een foto van uit de ruimte genomen boven Cairo was nog niet zo nauwkeu rig als de Reis-kaarten. De Piri Reis kaarten zijn kopieën van kopieën. Maar vast staat dat zij vanaf extreme hoogten gemaakt zijn en dat de makers van het oer-origineel moeten hebben SF :.^.w.v.... Een zeer oude steen, waann het sterrenstelsel in grote lijnen is gegraveerd

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17