wat doe ik er dan mee? F Hoe win ik de 100.000 en Sterven van geluk soms harde werkelijkheid T s- Tarten van het lot een aardige bezigheid door L. Schrijnemakers Prijzen Sterke benen VOETBALDESKUNDIGEN GEDACHTENKRACHT Klappertanden Anonimiteit handhaven Gokken, dat is proberen uit te zoeken of het lot ons goed gezind is. Meestal is dat niet het geval, en dat is zwaar te verteren; die halsstarrigheid van Fortuna kwetst onze eigenliefde. „Dat kan toch niet waar wezen denkt de speler, en hij probeert het opnieuw en telkens weer opnieuw of het geluk toch niet eens een keer tegen hem knipoogt. De lust zijn geluk bij het spel te beproeven wordt ook door de bewoner hier bespeurd, maar in tegenstelling met zijn buren aan de andere kant van de oostgrens had hij tot voor kort weinig gelegenheid er op legale wijze aan toe te geven. Die poging om de speelzucht binnen bepaalde perken te houden heeft als een boemerang gewerkt. De Nederlandse economie heeft er een behoorlijke oplawaai door gekregen, want gedurende een lange reeks van jaren verdwenen wekelijks karrevrachten vol geld naar het oosten, en wat er van terugkwam mag geen naam hebben. In Duitsland zijn tientallen sportzalen gebouwd van het illegale Nederlandse lottogeld. Onder druk van de omstan digheden is er een verandering in de houding van de overheid gekomen. De Staatsloterij is onlangs uitgebreid, lang na de toto mochten we ook mee gaan doen aan de lotto en de eerste Nederlandse speelbanken verkeren in een vergevorderd stadium van voorbereiding. rden die pon ïster elijk Van aan- 3 hij t uit- Lite- ver- een ater- over laar ir de ama Met de belofte aan het einde van de week terug te betalen leende in 1972 in Rotterdam de Griekse kok Missirlidis 5,50 om in de Duitse lotto te kunnen meespelen. Met het terugbetalen had hij weinig moeite, want aan het einde van de week won hij een half miljoen mark. Tegenover die paar gevallen van gunstige ervaringen met geleende penningen staan talrijke ongunstige van mensen die met grote bedragen van andermans geld in de speel bank te vergeefs probeerden het geluk onder controle te krijgen. Meestal eindigen derge- lijke experimenten in de gevangenis, wegens verduistering. In het verschil tussen eigen of geleend geld schijnt het myserie dus niet' te zitten. als op een dergelijke prognostiek een vette buit wordt binnengehaald, bijna vier miljoen gulden. Een nog jong mevrouwtje het op vrijdag middag haar hondje uit en herinnerde zich opeens, dat zij het ingevulde lotto-formulier dat zij onderweg zou afgeven, thuis had laten liggen. Teruggaan om het te halen kon niet meer, daarvoor was het al te laat, dan maar ter plaatse een nieuw biljet klaargemaakt. De kruisjes werden gezet in de hoekjes, waarvan de cijfers overeenkwamen met de nummers van de huizen waar het hondje op zijn tocht... het pootje had gelicht. Een jaar later maakte Nell Fletcher het in Schotland nog bonter. Zij had zich nog nooit eerder met totoformulieren beziggehouden en zette daarom in haar onervarenheid bijna alle acht kruisjes in één rij onder elkaar. Met een inzet van 1,50 sleepte zij ruim vier miljoen gulden in de wacht. In Brazilië gebeurde in 1966 weer heel iets anders, daar sloeg het geluk op één avond twee keer toe maar dat bleek voor de win naar wel dodelijk te zijn. Op een openbare trekking bemerkte Joao, een eenvoudige boer, dat op zijn nummer 100.000 cruzeiros waren gevallen. Dat lijkt heel wat maar was toen in werkelijkheid toch niet meer waard dan ongeveer 230 gulden, maar voor de arge loze buitenman evenwel al een heel bezit. Hij sprong op, zwaaide met zijn briefje, riep dat hij gewonnen had en zakte bewusteloos ineen. In oktober 1969 viel in de Engelse staatslo terij een prijs van 215.000 gulden op het nummer van mevrouw Ethel Beale, een oude dame die daags tevoren was begraven. Het zal voor de bedroefde familie toch een hele opluchting geweest zijn, dat over de posthu- me prijs geen successierechten betaald hoef den te worden. hem de hoofdprijs toeviel van de Israëlische staatsloterij, maar zijn gedachten gingen in een heel andere richting dan die van de Napolitaan. Het was maar een klein prijsje weliswaar 15.000 gulden maar het bleek toch toereikend om er nog twee vrouwen bij te trouwen. „Nu kan eindelijk mijn lang gekoesterde wens in vervulling gaan", merk te hij op. Een klassiek voorbeeld is intussen Walter Knoblauch uit Noord-Duitsland, die in 1956 miljoen lire in de schoot Een winnende Palestijn op een oude droom, toen Toen Hedwig Baden, een vrouw van mid delbare leeftijd, die veel in haar leven mee had moeten maken, dank zij zes kruisjes een half miljoen mark op haar conto kreeg, was het haar man die zijn hoofd verloor Weer het bekende liedje van Wein, Weib, Gesang en Mercedes. En toen de vrouw, ontsteld door die verandering en vervreemding, verzucht te: „Hadden we tbch nooit iets gewonnen, dan waren we op het ogenblik nog gelukkig en tevreden”, sloeg hij haar zodanig met een gummiknuppel, dat zij sindsdien met een stok moet gaan. Het geld verdween, het hu welijk liep "stuk. en zij is thans armer dan voorheen. Natuurlijk is het niet zo dat iedereen, die via lotto of toto plotseling in goeden doen komt, op slag vergeet wie hij gisteren was, maar het is niet juist te veronderstellen dat geld altijd gelukkig maakt. Eerlijkheidshal ve moet gezegd worden, dat de organisaties die voor de trekkingen verantwoordelijk zijn tegenwoordig alles in het werk stellen om ontsporingen zoveel mogelijk te voorkomen. Want zoals het licht de motten aantrekt, zo trekt plotselinge rijkdom allerlei vreemde heden aan, die op de een of andere manier in de voorspoed willen delen. Er duiken,,vrien den” op die men nooit eerder heeft ontmoet, en familiebanden worden nageplozen tot in de zevende graad. Aan de charitatieve activi teiten van instellingen en privé-personen blijken geen grenzen te zijn gesteld, de brie venbus is van de ene op de andere dag te klein om de sterk gezwollen stroom bedel- post te kunnen verwerken. Is het een vrouw, die opeens een uitpuilende portemonnee be zit, dan rijzen de huwelijkskandidaten ge woon uit de grond. Het hoofd koel houden en drie maal bezinnen eer ge begint, dat is de beste strategie met optimale overlevingskan sen. Dat ladtste lijkt misschien overdreven, maar feit is, dat men in het nauw kan komen als de anonimiteit niet gehandhaafd blijft. Daar kon zij op die leeftijd niet meer tegen, en na een kortstondige vreugde om een laat succes zegende zij het tijdelijke. Dat is een voorbeeld met tragische afloop, waarbij niet eens bruut geweld werd gebruikt. Helaas zijn er ook gevallen bekend van sinistere typen, die zich met de grofste middelen een aandeel in de onverwachte opbrengst wilden toeëi- genen. Het is niet de bedoeling om onrust te ver wekken, maar nu de mogelijkheden om een gokje te wagen in ons land verruimd worden, moet er frank en vrij over het onderwerp gesproken kunnen worden, het verdoezelen van schaduwzijden heeft totaal geen nut. De fortuin is veranderlijk als de wind, maar misschien dat een spitse fantasie nog de beste voorwaarde is haar enigszins in de greep te krijgen. De winnaar heeft het ’t makkelijkst als hij zijn prijs in geld krijgt uitgekeerd, dan kan hij zelf over de besteding ervan beslissen. Maar het valt niet altijd uit zoals men het graag zou zien, aan het winnen van een prijs kunnen de nodige verrassingen verbonden zijn. Dat ondervond de Columbiaan Pedro Nel Correa, toen hij in 1969 in een loterij een olifant won. Het begon ermee dat hij de vervoerskosten moest betalen om het dier thuis te krijgen. Toen presenteerde zijn buurman hem een rekening voor de schade die het beest per ongeluk aan de muren had veroorzaakt. Een dierentuin verleende geen onderdak vanwege de hoge onderhoudskos ten, en een circusdirecteur was bevreesd dat zijn tent beschadigd zou worden. Tenslotte vond de ongelukkige prijswinnaar een man, die veel voor huisdieren voelde en bereid was de olifant over te nemen... Mits hij hem Het zijn sterke benen die de weelde kunnen dragen, zegt het spreekwoord, maar niet iedereen die bij het kansspel door het geluk getroffen wordt, blijkt over sterke benen te beschikken. Bij sommige mensen voltrekt zich als het ware een psychische verande ring, zij raken het evenwicht kwijt en schij nen nog maar één doel te hebben,’namelijk het gewonnen geld zo spoedig mogelijk uit te geven. ’s Lands wijs ’s lands eer, waar polygamie gebruikelijk is zullen de mannen wel erva ring hebben in het bewaren van de echtelijke vrede, maar in het Westen kan een tweede vrouw in huis aanleiding geven tot vreemde verwikkelingen. Toen in 1968 de Italiaanse mevrouw Theresa Manini uit een loterij wat geld kwam aanwaaien, achtte zij de tijd gekomen een meisje in dienst te nemen. Vier dagen later was haar man verdwenen met medeneming van het geld en het dienst meisje. antal dreft men, smet ssays Van naai i Du •itiek :pen )gon, ntiek leert De Turkse mevrouw Jalkut ving in 1958 eerst in de ene loterij een somma van 50.000 pond, daarna in een andere georganiseerd door de bank waarbij ze een rekening had een huis in Ankara. En of het gewoon niet op kon vervolgens in een derde, die uitging van de Rode Halve Maan, een Cadillac. Zo werd uit een onbemiddelde Turkse vrouw een ge zeten burgeres, want als het lot u eenmaal genegen is dan blijft het u soms hardnekkig achtervolgen, dan wordt het zelfs door de dood niet tegengehouden.' De fortuin is wispelturig, ze laat zich niet dwingen, ook niet door deskundigheid. Dege lijke kennis van de voetbalsport is niet ver eist om een totoformulier waterdicht te kun nen invullen, de grootste bedragen worden juist gewonnen door lui die er niets van af weten. Gelukbrengend vermogen wordt door ve len toegekend aan leeftijd en geboortedata van zichzelf en naaste familieleden. Het lij ken soms werkelijk magische getallen te zijn. Een op die manier ingevuld lottobriefje bracht in 1971 een winnaar in het Noordlim- burgse Siebengewald 415.000 gulden op, en in 1974 haalde in het Duitse Ruhr gebied iemand daar zelfs anderhalf miljoen mark mee binnen. Maar hoe aardig die bedragen ook mogen zijn, de methode is uiteraard even goed en even slecht als elke andere. Redeneren deed Jim Wood al evenmin. „Elke week vul ik dezelfde nummers in, dus u moet mij niet als een deskundige gaan beschouwen”. Daar zal na die verklaring wel niet veel gevaar meer voor bestaan hebben, maar je knippert toch wel even met je ogen Wie over veel vrije tijd beschikt, en nog graag in bed ligt bovendien, zou zijn voor beeld kunnen navolgen teneinde er achter te komen of zijn succesformule meer dan één keer werkt. Mocht dat niet het geval blijken te zijn, dan heeft de speler in spé nog keuze uit vele methoden om zijn toto- en lottofor mulier in te vullen of een aardig nummer uit te knobbelen. franco huis geleverd kreeg. Maar de avontu ren van Nel Correa vormen toch werkelijk een uitzondering, meestal is de afloop van een loterij aanzienlijk prettiger. Soms is het lot bepaalde personen zelfs uiterst vriende lijk gezind. Als we de informaties naast elkaar leggen, die prijswinnaars verstrekt hebben over de manier waarop zij het winnende lot in han den kregen, dan kan men daaruit alleen maar destilleren dat vrouwe Fortuna op wel zeer grillige wijze te werk gaat. Maar kan men door magische beïnvloe ding of de kracht van zijn gedachten het geluk naar zich toe halen? Aan die mogelijk heid zou je bijna gaan geloven als je de belevenis hoort van David Sikich uit Chica go. Deze Amerikaanse bioscoopeigenaar kocht verleden zomer een lot met het num mer 326789105. Vervolgens ging hij drie da gen in bed liggen en mompelde voortdurend het lotnummer en het woordje „rijk”. Na een paar dagen *vas hij inderdaad rijk, want de hoofdprijs viel op zijn nummer, en hij kon 600.Ó00 gulden incasseren. Er ontstond een heel tumult van elkaar verdringende mensen en toen Joao weer bij zijn positieven kwam, was zijn gelukslot ver dwenen en hield hij een ander in de hand. De begrijpelijke woede duurde echter niet lang, want toen het nummer bekend werd ge maakt waarop de prijs van 15 miljoen cruzei ros (36.000) was gevallen, bleek hij voor de tweede keer het winnende biljet vast te hou den, maar dat kon zijn hart niet meer ver werken. Tegen zijn armoede had hij zich verzet, toen het geluk hem vertroetelde stierf hij. Als er plotseling zo’n geweldadige wolk over iemand neerdaalt, schijnt het hart wel even van streek te raken. „Wat ik ook doe, mijn hart blijft bonzen”, zei in 1971 mevrouw Robbie Williams, die tot dan toe van de steun moest leven, nadat ze 1,7 miljoen gulden in de Ierse renpaardenloterij gewonnen had. Het beste advies in dit geval: niks van aan trekken mevrouwtje, rustig bonzen laten. Alles went op den duur, zelfs het bezit van een slordige anderhalf miljoen. „Eerlijk ge zegd, ik ben er nog niet helemaal van be komen. Het duurt een heel poosje eer men zoiets verwerkt heeft”, zei in datzelfde jaar een Duitse machinebankwerker in een inter view drie dagen nadat hij een miljoen rijker Want wie had bijvoorbeeld gedacht, dat uitgesproken ongelukscijfers winst konden opleveren? Dat ervoer in 1967 een arme Duitse weduwe, die voor haar levensonder houd in een bos moest werken. Na vaak in de lotto gespeeld te hebben wilde zjj het nog één keer proberen. Zij kruiste de cijfers aan, die betrekking hadden op de dag, maand en jaar, waarop zij bericht had gekregen dat haar man in Rusland was gesneuveld, en koppelde daaraan vast de sterfdatum van haar vader. Droeviger kan het niet, maar ditmaal bleek het wel flink raak te zijn; zij ontving een half miljoen mark. Een zelfde bedrag kreeg in 1970 een andere weduwe uitgekeerd, die na-de dood van haar man elf jaar lang met dezelfde getallen speelde waar mee hij tijdens zijn leven tevergeefs jacht op zijn geluk had gemaakt. was geworden. „Mijn mond viel wijd open en toen die weer dicht was, begonnen mijn tanden te klapperen”, zo omschreef in 1972 een 62-jarige ex-vlieger achteraf zijn reactie op het vernemen van het bericht, dat hij de winnaar was van een totoprijs ten bedrage van 4.250.000 gulden. In 1967 won in Gent een oude dame van 81 jaar een bedrag van zeven miljoen Belgische franken in de Nationale Loterij. In guldens omgerekend is dat heel wat minder indruk wekkend maar toch altijd nog ongeveer vijf ton. Ze verdeelde het geld onder haar kinde ren en kleinkinderen en behield voor zichzelf alleen een kleine som om te zijner tijd haar begrafenis en een grafkelder te kunnen be kostigen. Na een week moest het reserveka- pitaal al worden aangesproken, want vanaf het moment dat bekend werd waar de prijs terecht was gekomen, had zij rust nog duur gekend. Steeds opnieuw stonden bedelaars aan de deur en mensen die geld van haar wilden lenen. Op redelijke en op zeer onge bruikelijke uren werd zij door nieuwsgieri gen overvallen die haar de gekste vragen stelden. Zo verschillend als de mensen zijn, zo verschillend reageren zij op belangrijke evenementen in het leven en op een plotselin ge rijkdom. „Ik ga eerst een speelgoedtrein kopen, want daar heb ik mijn hele leven al naar verlangd”, vertelde een Napolitaanse- chauffeur nadat hem bij een trekking van de staatsloterij 150 waren gevallen, greep ook terug Zijn landgenoot. Albert Ludwigs deed nog korter over de half miljoen die hij met zijn lottobriefje kon innen, hij was er na zes maanden al doorheen. Toen hij opeens zak ken vol geld had huurde hij een hele etage in een luxe-hotel in Stuttgart, at alleen maar de duurste gerechten, kocht drie sportwagens tegelijk en nam een Zwitserse student in dienst, die hem goede omgangsvormen moest bijbrengen. Hij deelde links en rechts geld uit aan „goede vrienden” en liet zich in gezelschap van drie meisjes met een taxi naar Parijs rijen, waarvan hij met vijf vrou welijke gasten weer terugkeerde Dat hij in de kortste keren door zijn kajpitaal heen was valt niet te verwonderen, maar ’t ergste was dat hij in die paar maanden het werken verleerd had, niet meer aan geregelde arbeid kon wennen en herhaaldelijk op diefstal be trapt werd Twee voorbeelden van prijsbe- steding die de vraag oproepen of lottowin- naars wel te benijden zijn. In 1970 won Dick Brinkhurst uit Londen bijna een miljoen gulden door willekeurig met een speld namen van clubs aan te prik ken en die dan op zijn formulier te zetten. In dat zelfde jaar legden vier Engelse bouwvak kers op een even simpele trant beslag op nog veel meer poen. Degene, die tot taak had het formulier in te leveren, nam een koekjes trommel, deed daar een aantal genummerde papiertjes in en vroeg zijn vrouw de loten te trekken. Van een beredeneerd afwegen van kansen dus geen sprake. In Engeland kreeg Keith Nicholson in 1961 met de inleg van een stuiver de beschikking over 152.000 pond, toen ongeveer anderhalf miljoen gulden. Als in trance begon hij geld op te maken in vier jaar tijd werden onder andere 17 sportwagens gekocht r totdat hij met zijn Jaguar verongelukte „Het zou nooit gebeurd zijn als we het geld niet gewonnen hadden”, zei zijn vrouw Vivian. „Als ik nog eens zou winnen, zou ik me anders gedra gen”. Hoe ongelooflijk het ook klinkt, som migen hebben spijt van hun prijs De grote vraag die dé speler bezighoudt is deze: berust het vallen van een prijs op bepaalde nummers op louter toeval, of is ook de verdeling van het geluk aan wetmatigheid gebonden? En zo ja, hoe kan hij die wetten decoderen en ze ten eigen bate aanwenden of er invloed op uitoefenen? Vorig jaar april viel in Konstanz een prijs, die minder formidabel was ofschoon an derhalf miljoen mark niet te versmaden zijn naar die alleen al vermeldenswaard is om de stijl, waarop de fameuze nummers wer den verkregen. Wie door de geluksfee gekust wordt en plotseling ruim in de financiële middelen komt te zitten, doet er verstandig aan niet te veel ruchtbaarheid te geven aan die grote gebeurtenis in zijn leven. van de lotto 520.000 mark opstak en het geld zo vakkundig over de balk gooide, dat hij na 22 maanden al blut was Hij kocht naast auto’s, huizen en hotels, schoenen bij dozij nen en briljantringen bij de vleet. Op zijn bruiloft waren 500 gasten en hij hield er een vriendinnetje op na dat met geschenken werd overladen. Toen de roes voorbij was moest hij zijn maandelijkse oorlogsrente van 61 mark zien aan te vullen met de verkoop van borstels en zeep langs de huizen. Soms denk je: geleendgeld brengt geluk. In augustus 1962 won in Zuid-Afrika in Durban een Bantoe-bediende met de 45 gulden die hij van zijn baas geleend had, bij het paarden rennen 'de niet onaardige som van 150.000 gulden. In 1968 wist in Australië een Hon gaarse werkloze immigrant, die zelf geen cent op zak had, met twee loten die hij van geleend geld gekocht had, beslag te leggen op 61.000 dollar. 7^ t tf’ z ■5$

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19