Volgend jaar geen Noordzeeharing Aantal doden in Italië Prins Claus: pers heeft reis onjuist verslagen 32 I r Systeem-Sparen nadert 1000 tGaat vanzelf! ’t Komt in de bus W v/paarbank Het woord is aan IR. TH. J. T1ENSTRA: HET WEER Later iets koeler AGENDA pagina Aantal pagina’s vandaag: Vandaag in ALN r^ino ONGELUK HEBBEN” Hevige brand na explosie „TENZIJ BIOLOGEN Circa 21 miljoen aan prijzen bij ruim 100.000 winnaars Koning struikelt F WAARIN OP.GENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOÖR IJMU1DEN 100.000 Buitenbeentje Buitenaards (Van onze parlementsredactie) Waarin opgenomen „Erbij” 2 4 7 E. H. C. O. b.v. Radio en televisie 9 9 13 6 VAN DER VOOREN’S BROOD MAAR DAT IS LEKKER!! onafhankelijkheid Louis Andriessen: muziek in politieke strijd Man over mannen Sport Amsterdam Strips Economie ZATERDAG 8 MEI 1976 66e jaargang nummer 158 Zonnig en warm met maxi mumtemperaturen rond 28 graden bij zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. In de middag in de kuststreken wind van zee en lagere tem peraturen. Algemene Loterij Nederland Weerrapporten Binnen- en buitenland2, 3, Plaatselijk nieuws 5, 6, Kerkdiensten Fa. HARTOG 14, 15 11 dat men er eind volgende week wel hoopt uit te komen. Hij verklaarde dat de vertraging hem niet heeft verrast. Het kabinet heeft de afge lopen drie dagen aan de bezuini gingen gewijd; gewoonlijk verga dert men één dag in de week. Verwachting van het KNMI tot middernacht: Kantoor: Lange Nicuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging; 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. i Jr IJmuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P Stuurman Abonnement t 37 40 p kwartaal Ip post I 49 bij vooruitbetaling f 13 1 p iaat (146 90 lp post t 189 Losse nummers 60 p mnd Bezuinigingsproblemen nog der niet opgelost (ADVERTENTZE) (ADVERTENTIES) 6 Puin- en vuilafvoer per container (ADVERTENTIE) •Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 - Haarlem Telefoon 023 - 319245 Kijk gauw verder in deze krant. Erich von Daniken heeft nu al meer dan 32 miljoen boeken over de hele wereld verkocht, in 26 talen. Er zjjn twee films over zjjn theorieën. Hij is de man, die beweert, dat er ooit schepselen van een buitenaardse be schaving op onze wereld zijn ge weest. Hij tracht dat te bewijzen met veel onverklaarbare vondsten. Mare Serné zocht Von Daniken op in zijn huis in het Zwitserse Bonn- stetten. Wat doet u als u de honderdduizend wint in de loterij? Voorlopig blijft het daarover wat dagdromen. Maar er zijn lieden die voor het feit kwamen te staan, dat ze grote be dragen wonnen. Wat deden ze er mee? Sommigen bleven nuchter, de meesten raak ten uit het spoor. Enkele stierven zelfs op het mo ment, dat ze het hoorden. (Van onze redacteur in Jeruzalem, Jaap van Wesel) R. C. Brederode: De mate van weerstand tegen het zondigen, niet het zondigen zelf, bepaalt de morele waarde. directeur een TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 Van uw spaargiro leggen wij elke maand automatisch iets voor u opzij! VOOR VERHUIZINGEN IN HET BINNENLAND EN NAAR HET BUITENLAND vraag vrijblijvend inlichtingen bij Beijnesweg, H’lem, tel. 32 13 14 en 32 18 01 Wij zijn gespecialiseerd in verhuizingen door geheel Europa o.a. ook Engeland. GEMONA (UPI, Reuter). Een Itali aanse regeringswoordvoerder heeft giste ravond gezegd dat het aantal doden van de aarbeving in Italië de duizend nadert. Kort voor middernacht waren 551 lijken geborgen en 980 gewonden waren gere gistreerd. Het zoeken naar overlevenden en do den onder het puin wordt nog steeds voortgezet. Boven de ergst getroffen ge bieden worden vandaag desinfecterende middelen uit hefschroefvliegtuigen ge spoten, omdat er gevaar voor besmette lijke ziekten is ontstaan. (Zie verder pagina 3). Visserijen, dat er aan dê quotering niet meer te ontkomen is- Mogelijkheden om in de toekomst nog nieuwe visgronden te ontdekken, zag hij niet. „Voor kotters is de afstand al gauw te groot en onze vissers hebben de neiging nu eenmaal geen langere reizen te maken dan twee of drie weken.En in de buurt is geen nieuwe vissoort meer te vinden voor de visserij, af gezien misschien van horsma kreel-” Jos Hermens blijft een buitenbeen tje in de rijen van topsporters. Hij heeft een sponsor, maar Iaat zich via de KNAU betalen. Anders mist hij de Olympische Spelen. De en tourage van die Spelen kan hij mis sen als kiespijn, maar hij moet er heen om de wereldtop te ontmoeten. Jan Preenen ging daar met hem op in. DEN HAAG - Het kabinet is deze week niet gereedgekomen met de vaststelling van de ombuigingen in het beleid tot 1980; de zogenoem de 1-percentsoperatie. Premier Den Uyl zei gisteravond tijdens een on derbreking van het kabinetsberaad AMSTERDAM (ANP). Twee woon huizen in Amsterdam-Oost zijn de afge lopen nacht geheel uitgebrand, nadat zich even na drie uur in een beneden woning in de Eerste Coehoornstraat een hevige explosie had voorgedaan. Volgens getuigen werd de buitenmuur eruit geslagen en stond het vier verdie pingen tellende pand binnen enkele ogenblikken tot aan het dak in lichter laaie. Het vuur sloeg aan de achterzijde over naar een pand in de Czaar Peter straat dat eveneens in vlammen opging. Volgens de politie werden vier mensen licht gewond. Antillen en Het was de bedoeling van het ministe rie van Buitenlandse Zaken geweest dat prins Claus zou vertellen hoe groot het succes van het bezoek aan Israel was, in tegenstelling tot de indruk die in de Nederlands pers is gewekt als zou ruzie met het ministerie van Buitenlandse Za ken en de ambassadeur in Jeruzalem de heer Arriëns de boventoon voeren. Bij de eerste vraag die prins Claus gesteld werd, of hij een indruk kon geven van de reis naar Israel, merkte hij ongevraagd op dat er „volstrekt geen spanningen zijn”. Hij noemde het inci dent in de Knesset (het parlement) „een door de pers opgeblazen zaak”. „Er was niets aan de hand. Ik heb het idee geopperd dat we eens een kijkje in de vergaderzaal zouden nemen, niet wetend dat daar premier Rabin op het punt stond het woord te voeren, en dat dat daarom onwenselijk was. Ik vond niet dat het naar binnen kijken in de verga derzaal politieke betekénis had”. De verklaring van prins Claus- wijkt duidelijk af van de versie van de Neder lands ambassadeur, die eerder ver klaard had dat ’t naar binnen kijken wel ongewenste politieke implicaties kon hebben, maar prins Claus weigerde hier over in discussie te gaan. Hij ontkende verder dat hij en prinses Beatrix enige wijze in hun bewegings vrijheid zou zijn beknot. „De enige richtlijn die wij hebben meegekregen is dat wij niet naar de bezette gebieden mochten”, aldus prins Claus. Prins Claus ontkende verder met na me als zouden hij en de prinses met Den Uyl erkende desgevraagd dat de meningsverschillen met name liggen op het terrein van de defensie en van de ontwikkelingshulp. „De moeilijkheden die zich voordoen hebben wij zien aankomen”, zei de pre mier. Op het onderdeel van de defensie verzet minister Vredeling zich heftig te gen pogingen van zijn socialistische par tijgenoot Duisenberg (Financiën) om ook dit departement fors aan de beleidsom buigingen te laten meebetalen. Vredeling heeft daarbij vooral de steun van zijn collega Van der Stoel van Buitenlandse Zaken, terwijl mag worden aangenomen dat de christen-democratische ministers in het kabinet ook van mening zijn dat in het defensiebudget niet meer gesne den mag worden. Minister Pronk van Ontwikkelingssa menwerking (ook PvdA) heeft soortge lijke problemen met Duisenberg voor wat betreft zijn begroting voor de ko mende jaren. Pronks positie in het kabi net is echter wat minder sterk geworden nu zijn eigen partij in het voorlopig program al heeft gekozen voor minder geld voor ontwikkelingshulp dan aan vankelijk de bedoeling was. Het is niet onwaarschijnlijk dat het uiteindelijk van dit touwtrekken zal af hangen hoeveel de definitieve bezuini gingsoperatie zal opleveren. Hoewel .tot voor kort algemeen werd aangenomen dat de ombuigingen van het beleid moesten leiden tot een bezuiniging van 10 miljard gulden in 1980, wilde Den Uyl gisteravond dat bedrag niet herha len. Hoeveel het dan wel zal worden wilde hij niet zeggen. De eerste dagen van de volgende week zal de ministerraad niet bijeenkomen om verder te praten over de te nemen besluiten. leden van de Israëlische linkse oppositie hebben willen spreken, zoals ook in de Nederlandse pers is gemeld. De eerste aanleiding tot de aanvanke lijke geheime persconferentie was een bericht als zouden prinses Beatrix en prins Claus in Nederland hun beklag gaan indienen vanwege de beperkingen die door de Nederlandse ambassadeur bij het bezoek waren aangebracht een zaak die van Nederlandse kant nadruk kelijk ontkend wordt maar die wij uit andere bron als juist moesten handha ven. Prinses Beatrix en prins Claus zouden vandaag na een zesdaags verblijf in Israel naar Nederland terugkeren. Onderdeel van het bezoek dat prinses Beatrix en prins Claus aan Israel heb ben gebracht was het planten en begieten van een boom in het Konin gin Julianawoud tussen Nazareth en Ti berias. Zie ook pagina 2. JERUZALEM. Een hypernerveuze prins Claus heeft donderdagavond op een persconferentie in Tel Aviv dt Ne derlandse pers beschuldigd van valse voorlichting over het bezoek van het prinselijk paar aan Israel. De persconfe rentie was georgainseerd na overleg met minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) in Den Haag, maar de paniek was kennelijk zo groot dat prins Claus niet op de hoogte was van het .feit dat het de bedoeling was dat hij geciteerd kon worden. Zo was de Nederlandse ambassadeur in Israel, drs. Arriëns, bij zonder verbaasd te horen dat zelfs niet vermeld mocht worden van de prins dat de persconferentie had plaatsgevonden. Zomerse temperaturen gisteren. I Deze foto werd in Amsterdam I genomen. De vrouw in kleder- dracht is gegaan tot de grens van wat de traditie haar toe- I staat: de korte mouw. -uja/t naderland- De directeur der visserijen toonde zich een voorstander van de huidige quotering per schip. ..Wanneer je een quotsrfng in de tijd doet door bijvoor beeld vier dagen per week te laten vissen dan zouden de grote schepen alles voor de kleinere wegvangen en boven dien zou men als een bezetene gaan vissen om de exploitatie zo goed moge lijk te maken met als gevolg dat het quotum voor de Nederlandse visserij toch voor het eind van het jaar over schreden zou warden. Individuele quote ring geeft daarentegen iedereen de gele genheid om te zien, wat er voor hem inzit”, aldus de heer Tienstra. (zie verder pagina 5) Door ons wat meer te houden aan de quotering binnen de EEG, hebben we de kans om als Nederlandse vissers wat meer van ons visserij te behouden. Er moet een EEG-visserijbeleid komen en dan zullen we aan de quotering vastzit ten. Vara’s consumentenrubriek „Koning Klant” heeft zich tijdens een t.vl uitzen ding op donderdag 6 mei 1976 diép in de vingers gesneden. Volkomen in strijd met de bedoelingen en de praktijk van deze gewaardeerde voorlichtingsrubriek is „Koning Klant” plotseling in dienst getreden van de politiek eri met 'name de socialistische politiek. In een uiterst oppervlakkige Sterk subjectief geïnspi reerde uitzending werd de vloer aange veegd met allen die zich de laatste jaren verzet hebben tegen de fluoridering van het drinkwater. Er werden ontverant- woorde cijfers geprojecteerd over de verhouding tussen het aantal gaatjes in tanden en het gebruik van fluor in diverse vormen. En 'als klap op de vuurpijl volgde een regelrechte recla mespot voor een aantal merken tandpas ta, die op hun verpakking vermelden dat er fluoride in het produkt is verwerkt. Minister Vorrink werd ten tonele ge voerd als een slachtoffer van onverstan dige en domme tegenstanders, die in de Kamer tenslotte de minister noopten haar heilzaam wetsontwerp tot fluoride ring in te trekken. Daarmee, aldus Ko ning Klant bij monde van Wirn Bos boom, werden miljoenen Nederlanders beroofd van een medisch verantwoord middel om tandbederf te bestrijden. Deze uitzending bewees weer eens, dat op zeker moment een vertrouwde eh integere rubriek die goed werk pleegt te doen ten bate van de consument, onder invloed van politieke en subjectief ge richte deskundigen zelf op het pad der misleiding kan treden. Hoe onbegrijpe lijk ook, „Koning Klant” is uitgegleden en op het eigen aangezicht gevallen, wat voor de duizenden of misschien zelfs miljoenen die gewend waren in deze koning een onwrikbaar en veilig baken te zien in de oceaan van gevaren die een consument bedreigen, een diepe teleur stelling moet betekenen. Er zijn slechts twee verklaringen voor, die geen van beide de fêïwrstelling wegnemen: of het team van deze ru briek heeft te weinig aandacht besteed aan de achtergronden en verwikkelingen die aan de intrekking van Voorinks wetsontwerp vooraf zijn gegaan, of het heeft zich bij de verkeerde bronnen vervoegd en zich door handige praters laten inpakken. Wanneer dat laatste het geval zou zijn, zou dat voor deze soort van voorlichting een ernstig verschijnsel betekenen, dat onmiddellijk zelfcorrectie wenselijk zou maken. BERGEN. „Ik hoop, dat de biolo gen geen gelijk hebben, want anders is er volgend jaar geen haring uit de Noordzee, de Keltische Zee en de Ierse zee- Dan blijft alleen de haring uit de Hebriden over en dat is maar heel weinig”. Dit zei ir. Th. J. Tienstra, direc teur va nde Nederlandse Visserijen tij dens het studieweekend voor de visserij in Bergen. Hij waarschuwde de vissers voor optimistische gedachten ten aanzien van het herstel van het visbestand en benadrukte, dat de huidige quotering al hoger ligt dan de biologen verantwoord achten. Het beeld, dat de heer Tienstra van de situatie in dé visserij schetste was uiter mate verontrustend, vooral op het ge bied van de haringviserij.s Hij wees erop, dat er op dit moment in de zee nog maar een jaarklasse haring is, die volwassen is’ en voor nakomelingschap kan zorgen. „Dat is de jaarklasse 1973, waarop we dit jaar gaan vangen. Als we die jaarklasse weg vangen, dan zijn er geen vader- en moederharingen meer, die voor jongen kunnen zorgen- Dat is de angst van de biologen en het risico, dat we met elkaar lopen”, aldus ir. Tienstra- Met nadruk stelde de directeur van de i. rissg

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1