Moeilijke weg naar onafhankelijkheid Partij-politieke belangen verlammen normale leven ui 'Z 'Wt. Ril II ANTILLENsBESTAAN BIJ GRATIE VAN MOEDERLAND tl ll--- o O te t X' tMj 20 I door Joop Verhoeven TBEiTw :ele- 5 Mentaliteit Tactiek Jongeren Op de Antillen is politiek alles mogelijk. De huidige regeringspartij en schijnen wel ambitieus te zijn, maar als zij over onafhankelijkheid op korte termijn spreken, doen zij dit onder druk van Nederland, omdat Venezuela welwillend lonkt of omdat ze mogelijk ook dromen van internationaal aanzien, compleet met ontvangsten en ambassade- posten. Voor de werkelijkheid van het volk hebben deze partijen nauwelijks belangstelling. Goed driekwart van de Antillianen is tegen onafhankelijkheid en liefst 73 percent verwacht negatieve veranderin- gen in geval van onafhankelijkheid. Velen van hen voorzien een chaotische toestand met situaties die de gebeurtenissen van de 30ste mei 1969 (gewelddadigheden en brandstichtingen door demonstranten) in de schaduw stellen. En hun pessimisme is niet ongegrond. De werkelijkheid van Antillen zal geheel anders blijken te zijn, indien niet meer uitsluitend wordt uitgegaan van politieke en economische over wegingen - uberw 1 SF* S Opname in een krottenwijk, waarvan duizenden variaties te vereeuwigen zijn. Een zeldzaam wordend stukje Antilliaanse historie: man op ezeltje op oude plantageweg De auto 's waarin de Antilliaanse man rondrijdt, zijn soms groter dan het onderkomen van zijl Rondhangende jeugd in een volkswijk, waar de Frente Obrero vooral zijn aanhangers heeft ■V ling. ■Kie len, Nu is het merkwaardige dat men niet precies weet waar de grootste moeilijkheden zitten op de Antillen Professor Jeukens. die door de Antilliaanse regering verzocht is om een plan voor zo n decentralisatie, vindt het de grootste moeilijkheid rond het opstellen van een integraal ontwikkelingsplan voor de Antillen het concreet stellen van problemen, die zich voordoen ..Dan pas kun je zien, waar de werkelijke knelpunten liggen. De Tilburgse hoogleraar in het staatsrecht hoopt dit jaar het gevraagde advies te kunnen uitbrengen Hij heeft bij zijn bezoek aan de Antillen gesprekken gevoerd met vertegen woordigers van de eilandsraden, politieke groeperingen, bedrijfsleven, onderwijs enz De Nederlandse Antillen zijn op weg naar onafhankelijkheid Dat is duidelijk. Wanneer die zelfstandigheid een feit zal worden is nog niet bekend De Nederlandse minister van Binnenlandse Zaken De Gaay Fortman heeft nog niet zo lang geleden laten weten, dat hij er weinig voor voelt een streefdatum te noemen. Die datum zal naar zijn mening vanzelf wel opduiken ti|dens het proces van zelfstandig worden Bovendien is gebleken, dat het noemen van een datum aan Nederlandse kant nogal wat wrevel kan oproepen op de Antillen jaar 2000 nog eens in voorzichtige overwe ging kan worden genomen. En ook niet meer dan dat. Ki Ai Een illegaal genomen toto van het Campo Alegre. Geheel rechts is nog een gedeelte van een dei hutten te zien waar de meisjes hun klanten ontvangen. Het is duidelijk dat men met deze massa, met die werkelijkheid van de Antillen, niet ongelimiteerd kan manipuleren. Iedere verslechtering in de levensomstandighe den maakt de dreiging groter. Wellicht is het een al te somber beeld. Misschien valt het allemaal mee. Maar gevreesd moet worden dat de Nederlandse bewindslieden liever luisteren naar de ver klaringen van de Antilliaanse politici, dan de morele verplichtingen nakomen die zij ten opzichte van de Antilliaanse bevolking hebben. Het zou daarbij veel eerlijker zijn tegenover de Antillianen in eerste instan- tie een onafhankelijk onderzoek in te laten stellen naar de werkelijkheid waarin dit volk leeft. 3ROTE stand- evr. D aat 49 'OUW- SR m n luifel 50. Suiten- certifi- :ine en etoom. Dealer KANO 8. Men weet dat Aruba inmiddels te kennen heeft gegeven graag onafhankelijk te worden dus niet in Antilliaans verband te blijven. Dat liet althans de MEP weten, de Movemiento Electoral de Pueblo, waarvan Betico Croes de leider is Men heeft zelfs al een eigen vlag gepresenteerd Croes vefschebn met een delegatie in Den Haag, maar kreeg er nul op het request Minister de Gaay Fortman maakte hem duidelijk, dat de Antillen alleen gezamenlijk hun onafhankelijkheid* zq£)en verkrijgen Mocht Aruba zich toch apart willen opstellen dan betekent dat, dat de Nederlandse ontwikkelingshulp voor dat eiland zal wegvallen Het statuut ypn het koninlq-ijk laat niet toe, dat de Nederlandse regering een andere dan de zittende 'Antilliaanse regering als gesprekspartner aanvaardt. Betico Croes is overigens ook buiten Nederland (en natuurlijk Aruba) actief Hij bezocht een aantal Zuidamerikaanse landen, de dekolonisatiecommissie van de VN en het Bureau van de Socialistische Internationale in Londen. De gevolmachtigde minister van de Antillen in Nederland Maduro vindt dat de MEP met die activiteiten de goede naam van de Antilliaanse regering in diskrediet brengt BOOT, 4 dl. lagpnjs laan 25 Op deze mentaliteit sluiten de politieke partijen en de vakbonden aan, zonder iets aan verbetering van de levenssituatie of aan volksopvoeding te doen. Het gaat al leen om de verkiezingswinst. Maar de mas sa kan ook gevaarlijk zijn. Onder invloed van sterke drank en opruiende taal is zij gemakkelijk in beweging te zetten, zoals op die 30ste mei 1969. De bevolking doet zelf ook niets aan haar lotsverbetering, maar koestert we) verwijten jegens de bevoorrechten IAVAN *n Flits 023- Op grond van zo n onderzoek kan de financiële hulp zich richten op een directe verbetering van de levensomstandigheden van de massa, nog altijd de meerderheid van de Antilliaanse bevolking. Zo met. dan wacht de gewone Antilliaan een somber perspectief en doen de Nederlanders op de Antillen er verstandiger aan om alvast hun koffers te pakken Want wat is een rebellie zonder zondebokken? Met een begrotingstekort van ongeveer 85 miljoen Nederlandse guldens en lood zware financiële verplichtingen staan de Antillen voor een bankroet. Goed 70 per cent van de begroting gaat op aan salaris sen voor de ambtenaren. Weinig van de extra uitgaven zullen direct ten goede ko men aan de bevolking. Er wordt vérder bitter weinig ondernomen om een gezond investeringsklimaat te scheppen, zelf ar beidsplaatsen te creëren of met name Cu rasao aantrekkelijker te maken voor de toeristen. Door een slecht beleid op vrijwel alle terreinen worden de toch al krappe geldmiddelen slecht benut. Daar is het voorbeeld van het openbreken van een pas gereed gekomen asfaltweg: men had eerst de riolering en daarna de kabels vergeten aan te brengen. Ook in dit geval speelde het persoonlijke of het partij-politieke be lang een te grote rol. Zo wordt het verloop van normale zaken verlamd en wordt de algemene organisatie van het bestuur een vat vol tegenstrijdig heden. Daarbij komt nog dat in veel geval len de verkeerde mensen autoriteitje spe len. Is het dan zo’n wonder dat er een angst is om initiatieven te nemen? Of verant woordelijkheid te dragen? Men wantrouwt elkaar, men is bedacht op persoonlijke ambities en enige gemeenschapszin is ver te zoeken. De minister staat ook aarzelend tegenover de suggestie om de Koninkrijkscommissie een taak te geven bij de voorbereiding van de Antilliaanse zelfstandigheid. Er moet eerst maar eens gewacht worden op het advies van de Tilburgse hoogleraar Jeukens over een mogelijke decentralisatie van de Antillen vrouw bij wie zij ook kinderen hebben, komen zij voor zo’n uitkering niet in aan merking. Ongeveer 30 percent van alle geboorten is „onwettig". In die gevallen vervallen aanspraken op alimentatie en uitkeringen aan weduwen en wezen. De ouderdomsvoorzieningen staan op hetzelf de veel te lage peil. Er is geen geld voor. \LOW- me, 2 inruim- cc. als- igewa- He- sl 023- Al met al lijkt het er verdacht veel op dat het gepraat door politici over onafhanke lijkheid een vorm van tactiek is om de aandacht van het volk af te leiden van de werkelijkheid. Het contrast tussen rijk en arm is enorm groot. Veel mensen wonen nog in krotten, leven onder het bestaans minimum en zijn sociaal aan de wolven overgeleverd. Nieuwe volkswoningen wor den onvoldoende en dan nog met ondeug delijke materialen gebouwd. Daar leven de werklozen, van wie alleen gehuwden in aanmerking komen voor een zogenaamde onderstanduitkering (maximaal 90 per maand). Omdat velen in concubinaat le ven. veel mannen hebben meer dan een Maar zelfs van de Antilliaanse warme wind alleen valt niet te leven. Vooral de grote aantallen werkloze jongeren kunnen dat niet. Waarvan zouden zij anders hun auto, drank, feestjes, en drugs moeten betalen? Stelen is een mogelijkheid, waar van op steeds grotere schaal gebruik wordt gemaakt. De prostitutie is er ook nog. De Antilli aanse vrouwen gaan al concurreren met de Colombiaanse meisjes in het beruchte N va :eilboot (plaats i. Pen- 023- Ongeveer 45 percent van de bevolking vindt op deze mensonterende wi/ze een onuer de Antillen ,N m. lortent X). Inl type ipings >lk., di- □rt. bj 0 nu iOO, De Antillen bestaan bij de gratie van het moederland Nederland. In de schaduw daarvan kan men blijven rommelen. Wan neer de Nederlandse steun door een onaf hankelijkheid zal verdwijnen, gaat het er somber uitzien voor het Antilliaanse volk. Venezuela ligt al op de loer. Mogelijk dat dit land politiek en economisch een voor de hand liggende partner is, maar het kan niet anders dan de Antillen de weg van de dictatuur op laten gaan, desnoods om geven door een schijndemocratie. Het An tilliaanse volk mag weinig goeds verwach ten van een land dat ondanks grote rijk dommen 30 percent werklozen kent, waar 40 percent van de bevolking in krotten woont, de helft van de kinderen ondervoed is en 65 percent niet naar school gaat Maar evengoed zijn verschillende Antilli aanse politici er kind aan huis. En dat schijnt de Nederlandse regering niet on welgevallig te zijn. Men gelooft hier over het algemeen dat Den Haag na Suriname ook de Antillen zo spoedig mogelijk kwijt wil. In geval van spoedige onafhankelijkheid blijven zo’n 200.000 Nederlandse Antillianen met de brokken zitten. Maar uiteindelijk zal het de individuele burger zijn die het laatste woord zal spreken. Voor de Nederlandse regering met haar haast voor onafhanke lijkheid, lijkt het de moeite waard om hen eerder aan het woord te laten. Het zal wellicht tot het inzicht leiden dat de kwes tie van de onafhankelijkheid zo rond het Men ziet het; de groei naar onafhankelijkheid gaat ook op de Antillen met ongestoord De vraag is nu hoe is de situatie momenteel op de Antillen? De Nederlander Joop Verhoeven die o^ Curapao woont schreef daarover bijgaande impressie. i. Ai Campo Alegro op Curasao, een leegstaand legerkamp in de buurtschap Hato. De pro stitutie blijft al niet meer beperkt tot dit „Vrolijke kamp”. Prostitutie huist overal tot in de nieuwste volkswoningen. Hier door wordt het lage inkomen van de man gecompenseerd. Als bron voor extra bij verdienste geldt bijvoorbeeld ook de bloei ende illegale loterij Nummers. Construc tiever is de eveneens illegale spaarregeling SAM. Deelnemers sparen maandelijks een vast bedrag dat zij aan een vertrouwens persoon afdragen. Dat doen zij tien maan den achtereen. De elfde maand is het be drag voor de tussenpersoon. Het is een vrij goed systeem, waarvan vooral de vrouwen gebruik maken. Want de mogelijkheden zijn er gunstiger dan bij een officiële bank Er is op de Nederlandse Antillen een duidelijk waarneembaar proces van socia le degeneratie op gang gekomen onder jongeren, die straks de volwassenen zijn in een mogelijk onafhankelijk Antillen. De diefstal neemt extreme vormen aan. Maar in het algemeen neemt de criminaliteit verontrustend toe: vergeleken bij 1974 gaf 1975 een groei te zien van 20 percent. Daaronder waren alleen al veertien moorden Oppervlakkig beschouwd zou men niet zeggen dat er zoveel armoede en sociale wantoestanden bestaan. Vrijwel iedereen rijdt bijvoorbeeld rond in grote Ameri kaanse wagens. Die auto's zijn weinig meer dan sociale protheses voor de gefrus treerde Antilliaan. Hij wil zich hoe dan ook laten gelden. En al kan hij het zich beslist niet veroorloven, de Antilliaan uit de soci ale onderlaag vooral, heeft zijn maitresses, produceert kinderen, kleedt zich piekfijn en rijdt rond in zijn grote slee. Het familieleven zit als los zand in el kaar. Eerst komt de man en wat er aan geld over is gaat op aan zware afbetalings- lasten voor luxe artikelen. De kinderen worden vaak slecht gevoed en gekleed. Hun schoolprestaties zijn over het alge meen slecht. Het zijn voornamelijk de kin deren uit de hoge inkomensklasse die kun nen studeren De verkwisting van de man doet veel gezinnen in nog meer armoede lijden. Het enige levensdoel voor de Antilliaan schijnt te zijn het bewijzen van zijn man nelijkheid. Behalve kinderen produceert de Antilliaan uit de onderlaag verbazend weinig ''y/, -- z Li KG: iNIMv; va. wwf-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 21