Jos Hermens’ angst om te falen niet gtöiö® meer I Sr De 'heen en weer’ van Michels I Sw TEGEN MISBRUIK VAN SPORTPRESTATIES en. ■iiillili r 1 BUITENLANDERS HALVE WAARHEDEN? nd lur V. VRAAGSTUKKEN ■K ylT Door Jon Preenen De financiële injecties, die Hermens sinds vorig jaar van het weekblad krijgt, zorgen er ook voor dat de 26-jarige stayer straks in Montreal tijdens de Olympische Spelen prof zal zijn onder de profs. meer dan zeven uur per nacht. Dat dat voor mij onvoldoende was merkte ik de hele dag. Ik voelde me suf en als ik thuis kwam sleepte ik me als een man op leeftijd de trap op”. Jos Hermens ziet zichzelf voorlopig niet op school terugkeren. Sinds het moment dat Nieuwe Revu zich via een sponsorcontract op de Nijmeegse atleet „abonneerde” (vorig jaar augustus) beschouwt de verzamelaar van Nederlandse records en wereldrecords zich als een kleine zelfstandige, die zelf beslist wanneer hij zijn kilometers maakt („Al is het s avonds om 11,12 uur”) en voor zijn nachtrust steevast negen uur uittrekt: „Toen ik nog onderwijzer was, sliep ik vaak niet --n for- I c. 'W'. KW F Wi Jan Vos als „coach" tijdens de recordloop van Jos Hermens STOPPER misbruik ervan. Als de een beter is dan de ander moet er niet de conclu sie aan worden verbonden dat ie mand automatisch ook een beter mens is of meer intelligentie heeft. Je wordt als sportman vaak op een voetstuk geplaatst. Als je dan met mensen op straat staat te praten verbazen ze zich er over dat je eigen lijk heel iemand anders bent dan zij zich hadden voorgesteld”. Op weg naar Montreal stelde Jos Jaap van der Leek maakt bezwaar tegen de komst van de Tsjech Anton Malatinsky als trainer van FC Den Haag. Dat is zijn goede recht, sterker nog. dat is zijn plicht als voorzittervan 'de WON, de vereniging van oefen meesters. Maar zijn zijn bezwaren rede lijk? Hij betoogt, dat er genoeg goede Nederlandse trainers zijn, en dat het feit alleen dat een trainer buitenlander is nog niet hoeft te betekenen dat hij ook een geschikte trainer is. Goed voor beeld: Brzezanczyk. Hoewel, dat kan ook een slecht voorbeeld zijn, want het is maar de vraag wie in dit geval niet deugde, Brzezanczyk of Feyenoord? Hoewel ikzelf tot de chauvinistische Nederlanders behoor, heb ik eigenlijk geen enkel bezwaar tegen de komst van buitenlandse trainers, zeker niet nu er langzamerhand, dank zij de internatio nale reputatie van het Nederlandse voetbal, een zeker evenwicht is ont staan tussen im- en export van oefen meesters. Tegenover de komst van Ma latinsky en misschien nog enkele bui tenlanders naar Ajax en Sparta, staat het vertrek van Michels naar Spanje, en van Piet de Visser naar België. Hol- link zit nog steeds in Frankrijk, Hans toe. 7. Hoeveel miljoen legt Ajax toe op zijn aan- en verkopen? )StU- heek- 38, HD Er resten ons nu nog maar een paar echte vraagstukken: 1. wie wordt kam pioen. PSV of Feyenoord. 2. wie degra deert, MVV of Eindhoven, 3. wie wordt trainer van Ajax, 4. Blijft Jan Peters bij NEC of gaat hij waar naar toe. 5. Wie wordt de nieuwe linksbuiten van PSV. 6. waar gaat Van Hanegem naar Croon heeft enkele jaren in België ge traind, Wiel Coerver was in Indonesië. Piet Kraak zat of zit nog steeds in Denemarken, en zo zullen er vermoede lijk nog wel enkele voorbeelden te noe men zijn. Vroeger, toen we nog niet konden voetballen, was het hele Neder landse voetbal vergeven van de buiten landers. vooral Engelsen, maar ook wel enkele Oosteuropeanen. De normale si tuatie was dat je als eerste-klasser Nederlandse voetballers had en een En gelse trainer.Namen als Reynolds en Domby spreken boekdelen voor gepen sioneerde lezers. Ook het Nederlands elftal werd automatisch door buiten landers getraind, eerst door Engelsen (Chadwick. Bradchow, Hunter. War burton, Glendenning. Townley), totdat de oorlog voor een interimperiode met de Nederlanders Kaufman en Bonsema zorgde. Maar daarna was het weer met een raak: Carver, Sneddon. Kaufman dook nog even op, Jaap van der Leek kreeg als eerste de titel bondscoach, maar vijf jaar later werd het weer een buitenlander, nu een Oostenrijker, de Dit jaar was het Frank Shorter. Uiteraard is hij vrijgesproken. Is zo'n zaak afgewikkeld dan richt Amerika zich op het buitenland. Zo van, wij hebben schoon schip ge maakt, komen jullie nu maar over de brug ..Eigenlijk is het allemaal flauwe kul. Als je er voor uitkomt dat je voor je sport geld krijgt, dan hang je. Maar omdat niemand oprecht is moet ik wel preventieve maatrege len nemen en het geld naar de KNAU laten sturen. Nou moethet ook niet worden overdreven wat ik ontvang. Sommige bladen schreven meteen dat Hermens een poengozer- tje is. Een krant heeft uitgerekend dat ik er nog enkele duizenden gul dens per jaar aan overhoud ook. Die opmerkingen komen allemaal uit een bepaalde hoek. Van rechts, dat lekker wil aantrappen tegen een jon gen, die zich links noemt. Je wordt in een vakje gestopt en anders be handeld. omdat je niet bent zoals zij”. Hermens noemt de bijdrage van Nieuwe Revu „redelijk en niet te veel”: „Ik kan er van sporten, maar niet van in een auto rijden. Trou wens, aan een auto heb ik geen be hoefte. Hoewel, het is wel eens moei lijk als ik bijvoorbeeld naar Amster dam moet. Er gaat zoveel tijd in dat reizen zitten. Ik heb m’n tijd hard uur juist met de grens van 21 km wist te overschrijden, lijkt hem wei-, nig uit te maken. „Ik beschouwde dit als ’n test om te zien hoe ik zit ten opzichte van vorig jaar. Het is pret tig als je constateert dat je aan het begin van het seizoen zonder op bouw al even ver bent als een jaar eerder, terwijl ik toch alleen heb gelopen, zonder trekkers. Dat wilde ik om psychologische redenen. Ik wilde voor mezelf bewijzen dat ik 52 voorbeeld. Ik heb ook al afgespro ken dat ik niet de hele dag in dat dorp hoef te blijven. Het is zo groot, zo onpersoonlijk Jos Hermens, ondanks alle princi pes toch weer overstag. Het is even tegenstrijdig als wanneer hij zegt de prestatiedrang te verafschuwen en' toch de top te willen bereiken. Over die tweeslachtigheid zegt hij: „Ik wil graag aan sport doen. Ik ben ook niet tegen prestaties, maar wel tegen daarmee eens. Hij weet uiteraard veel over fysiologie, maar niet over schema’s. Daar kan ik met mijn er varing het best over oordelen. De laatste zes jaar heb ik nauwkeurig al mijn tijden opgeschreven, zodat ik zo ongeveer wel weet wat ik moet doen. Jan Vos is een goede vriend van me, die me heeft geholpen bij het inrichten van mijn flat. Ik kan erg goed met hem opschieten, maar het is niet zo dat ik aan zijn hand loop, zoals wel wordt gesugge reerd' De komedie die door Ajax en Barce lona. Michels en Cruijff, Van Praag en Montal werd opgevoerd, vertoonde en kele geestige trekjes, zoals de berich ten dat oud-Barcelonaspeler Lucien Muller een belangrijke kandidaat was om Weisweiler op te volgen, en dat Kubala na rijp beraad besloten had toch maar niet naar Barcelona te ko men. maar trainer te blijven van het Spaanse elftal. Michels gaf op zijn beurt lik op stuk, door te laten dóór schemeren dat hij ernstig nadacht over een vorstelijk aanbod van Valencia, en zo wisten deze blijspelers degenen die Vrij Nederland niet lazen of niet ge loofden nog wekenlang in spanning te houden over in feite voldongen zaken. Frits Barend vertelde me, dat hij Mi chels heeft uitgenodigd voor FC Avondrood van aanstaande maandag Michels weigerde, had er geen zin in. omdat de wijze van benadering van FC Avondrood hem niet aanstond. Er wa ren. ook in Vrij Nederland, allemaal vorm van door beroepsspelers beoefen de volksblijspelkunst. zoals mijn ency clopedie behulpzaam meldt. Deze ken merkte zich door improvisatie binnen het raam van een gegeven onderwerp en een gegeven indeling met een een voudige enscenering, en door vast te rugkerende komische figuren of mas kers. zoals Arlecchino (Michels). Pan- talone (Van Praag), de Capitano (Cruijff) en vele andere typen. U ziet, de komedie die door Michels c.s. is opgevoerd, is onuitroeibaar en heeft zijn wortels al in de zestiende eeuw. Ze bewijst in ieder geval dat het beroepsvoetbal nog steeds tot een tak van de volksblijspelkunst mag worden gerekend, en dat althans geeft hoop voor de toekomst. halve waarheden gespuid, zei hij. Frits Barend zei toen, dat ze dat zouden kunnen toetsen aan hun bewering dat Michels naar Barcelona zou gaan, wat op dat moment nog steeds door Michels ontkend werd. „Als dat niet waar mocht blijken te zijn, geef ik toe dat u reden hebt ook te twijfelen aan de andere dingen die we geschreven heb ben. Maar als het straks wel mocht blijken te kloppen, dart houdep we het er maar op dat de andere dingen die we geschreven hebben ook op goede infor matie berusten!" Het een had niets met het ander te maken, zei Michels, haastig retirerend, en toen ook toegevend dat hij inder daad naar Barcelona terugging. Maar hij bleef weigeren om aan de poppen kast van FC Avondrood mee te doen, want dat was toch maar allemdal show, zei hij. En hij kan het weten, als voor aanstaand vertegenwoordiger van de commedia dell’arte! Wat een kapitale verrassing werd ons deze week bereid, toen het bericht in de kranten kwam dat Rinus Michels (de Spaanse Sfinx) met de „Heen en Weer II” toch naar Barcelona terugging! Ik had goud kunnen verdienen als ik men sen gekend had die van wedden hou den, want ik wist het al enkele weken (ook al heb ik steeds mijn twijfels ge houden), maar Frits Barend en Henk van Dorp van FC Avondrood (en de sportpagina van Vrij Nederland) heb ben er toch twee kratjes pils aan over gehouden. Zij wisten op 6 april al dat Michels weer naar Barcelona zou te rugkeren en schreven het als vast staand feit in Vrij Nederland van 14 april. Maar ja. wie gelooft zo'n india nenverhaal? Toen Johan Cruijff op 1 april bekend maakte dat hij bij FC Barcelona bleef, had Vrij Nederland in de krant van 31 maart al gemeld dat Barcelona-trainer Weisweiler naar FC Köln zou gaan, en dat Cruijff om die reden bij Barcelona zou blijven. Toen Cruijff dat nieuws de volgende dag inderdaad wereldkundig maakte, schreef Vrij Nederland de week daarop dat dit automatisch inhield dat Mi chels niet bij Ajax zou blijven, een verband dat altijd door Michels is ont kend. Op 6 april wisten Henk van Dorp en Frits Barend dat Michels inderdaad weer naar Barcelona zou terugkeren, want dat had Cruijff als een van de voorwaarden gesteld voor de verlen ging van zijn contract. En u weet, Cruijff heeft niet alleen de bal, maar ook de sfinx aan een touwtje. Onder tussen speelden Rinus Michels, Ajax en Barcelona met veel gevoel voor the ater verder in deze commedia dell’arte. die nu eenmaal onlosmakelijk met trai- nerswisselingen verbonden schijnt te moeten zijn. Voor een goed begrip is het misschien nuttig als ik even uitleg wat ook alweer de commedia dell’arte inhoudt, of inhield. Het is de Italiaanse nodig. Met trainen, met het huishou den in mijn flatje, met het bellen voor reclamecampagnes. Daarom- heb ik ook wat zaken afgestoten, zoals het openen van winkels. Ik wil niet zo zijn als Wim van Hanegen, die alleen maar tijd schijnt te heb ben voor gekkigheid. Zou hij zich xaitsluitend concentreren op zijn sport dan zou hij nog jaren kunnen meedraaien”. De 26-jarige Hermens (persoonlijk lid van de KNAU na een conflict met het Nijmeegse Quick) merkte enkele jaren geleden nog op dat hij van wege de broodnodige variatie blij was met zijn baan als onderwijzer. Alleen maar atletiek op het menu was niets voor hem: „Op den duur pieker je je zelf helemaal weg”. Her mens schrijft het aan een mentali teitsverandering toe dat hij de da gen nu wèl voornamelijk met sport kan vullen. „Enkele jaren terug kon ik het nog niet aan om alleen met ■atletiek bezig te zijn. Toen was het probleem dat ik het idee had. ik doe niets anders dan sport, dus moet ik me waarmaken. Dat legde een te zware druk op me. Ik ben nu zelfver zekerder. In een wedstrijd weet ik dat het lukt. De angst om te falen is niet zo groot meer. Natuurlijk mis ik die school wel een beetje, maar of ik er ooit naar terugga weet ik niet. Er zijn heel wat mensen, die me baant jes hebben aangeboden. Onder meer in de public relations-sfeer” In 1972 schreef Hermens ook „voorgoed de Olympische Spelen af. na voortijdig uit het door terro risten bezochte München te zijn ver trokken. Terwijl Avery Brundage de olympische vlam ondanks alles wilde laten branden, rekende Her mens voor zichzelf af met de erfenis van Pierre de Coubertin De com mercie, de massaliteit en alle bom barie hoefden niet meer voor hem. Vier jaar later zal Jos toch weer, present zijn. „Om sportieve rede nen". motiveert hij het retourtje Montreal. „Ik baal nog steeds van de Spelen, maar omdat er geen wereld kampioenschappen zijn is dit de eni ge kans om de wereldtop te ontmoe ten. Maar dat neemt niet weg dat ik tegen de entourage huizenhoog opzie. Tegen dat olympisch dorp bij- onlangs overleden Donenfeld. Max Merkel (ook een Oostenrijker) mocht een half jaartje trainen, maar hij kreeg een conflict met de Vereniging van Oefenmeesters en vertrok. Donenfeld kwam weer even, werd opgevolgd door de Engelsman Hardwick, die weer plaats maakte voor de tot Fransman genaturaliseerde Hongaar Elek Schwartz. Toen kwam Denis Neville (Engelsman), gevolgd door de West- duitser Georg Kessler, die weer werd opgevolgd door de tot Nederlander ge naturaliseerde Tsjech Fadrhonc. De rest weet u nog wel: Van der Hart. Michels, 2-1 nederlaag. Knobel. Con clusie: we krijgen steeds meer vertrou wen in onze eigen trainers, ook de KNVB, ook de clubs, maar dat betekent nog niet dat hier en daar een buiten landse trainer in de eredivisie geen goede impulsen aan ons voetbal zou kunnen geven. Happel en Kovacs, en ook de Luxemburger Spitz Kohn, zijn daar de beste voorbeelden van geweest. Omdat hypocrisie nog altijd onlos makelijk met de vierjaarlijkse sportparade is verbonden en het „amateurisme” vrijwel uitsluitend wordt vertegenwoordigd door het 10C-bestuur laat Hermens de KNAU als incasseerder van het sponsorgeld optreden. „Ik kan me niet permitteren om het geld recht streeks aan te nemen. Dat gebeurde eerst wel, maar daar is verandering in gekomen toen er protesten kwa men van Engelsen en Duitsers. Die probeerden me te pakken. De Ame rikanen waren waarschijnlijk ook nog wel gekomen. In de Verenigde Staten wordt steeds vóór de Spelen iemand ondervraagd over betaling. Hermens afgelopen zaterdag twee wereldrecords, die hij vorig jaar naar zich toetrok, scherper: het 20-km- en het uurrecord. In septem ber vorig jaar, toen Hermens’ naam ook achter de snelste (wereldrtijd pp de tien Engelse mijl kwam te staan, werd de Nijmegenaar geassisteerd door gangmaker Gerard te Broke. Zaterdag bewoog Hermens zich op Papendal min of meer op de solotoer. Dat hij als eenling in één ,3^ rondjes alleen kon afleggen, in mijn eentje'de wedstrijd kon maken” Hermens beschouwt de records van Papendal als „een stap naar het wereldrecord op de 10 kilometer”, dat met 27.31 in handen is van de Engelsman Dave Bedford. Hermens liep dit nummer op 29 augustus in Londen in 27.46.52. De vijf kilometer heeft Hermens geschrapt: „Die af stand is een beetje aan de korte kant. In Montreal houd ik het dan ook op de tien kolometer. De mara thon zou misschien ook wel iets voor mij zijn, maar op de weg krijg ik last van een voetblessure, 'n slijmbeurs ontsteking. waarvoor ik anderhalf jaar geleden ben geopereerd. Ik houd me daarom maar bij de tien kilometer op de baan. Ik zal wel moeten bijdragen tot een soort slij tageslag. Ik beschik nu eenmaal niet over een geweldige eindsprint, zodat ik mijn slag eerder zal moeten slaan. Maar zo zullen velen er wel over denken' In Montreal wordt Hermens niet vergezeld door de pas tot doctor gepromoveerde fysioloog Jan Vos, die vorige week nog als „coach” optrad. Hermens: „Ik wil in Montre al zelfstandig werken. Ik heb geen 3

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 27