ORMATIE Hulp voor de moderne Globetrotter een vrouw over emancipatie Muurdecor s Alimentatie Zonne- energie Praten met planten Een man over mannen, cr$ tips voor iedereen d Tuingereedschap Marc Fasteau bondgenoot van feministen l Mannen blijven in gesprek aan de oppervlakte WWk door Hans Rombouts e s ft -- Veranderingen in de mening van mannen over vrouwen zijn tot dusver altijd oppervlakkig geweest, meer op intellectueel dan op gevoelsmatig niveau. Onder de druk van onze huidige gelijkheids- ethiek en van de vrouwenbeweging beginnen steeds meer sociaal bewuste mannen het in algemene termen eens te worden met ideeën over vrouwen, die ze emotioneel in hun persoonlijke relaties niet kunnen aanvaarden. De bewustwording dat ze in feite misschien wel niet superieur zijn aan vrouwen of misschien zelfs wel niet veel verschillen van de vrouwen met wie ze leven en werken, is voor hen beangstigend. En angst veroorzaakt vijandigheid. Deze reactie is, zoals men kan verwachten, het sterkst bij mannen, die het idee van de mannelijke superioriteit het meest nodig hebben om overeind te blijven. Zo: dat is dat. Het wordt neergezet door een man, Mare Feigen Fasteau, een zesendertigjarige Amerikaanse jurist, die samen met zijn echtgenote naam heeft gemaakt in processen die verband fiouden met feminisme en sekse-discriminatie. Hij schreef het boek „De Mannen molen” (uitgeverij Bruna, 17,50). 6' Suzanne Brögger Deze Mare Fasteau blijkt door zijn bena dering van de man-vrouw-verhouding een uitstekend pleitbezorger voor de emanci patiebeweging, een feministische bondge noot. Nu is het opmerkelijke van hem, dat hij niet als sympathisant duidelijk aan de kant van de vrouw gaat staan. Of zoals de feministe Gloria Steinem zegt: „Fasteau heeft zijn eigen visie, namelijk die van een mannelijk mens die naar het stereotiepe Mannen proberen vaak om niet te laten merken als ze zich lekker voelen. Het uit drukken van genegenheid stoot op emotio nele barrières die voortkomen uit het ste reotiepe man-beeld. Een van de belang rijkste bronnen voor remmingen op dit gebied is de vrees om homoseksueel te zijn of die indruk te wekken. Het direct onder woorden brengen,van genegenheid of te derheid is ook iets, aldus Fasteau, dat alleen homoseksuelen en vrouwen doen. Onder het hoofdstuk seksuele verove ring trekt' de auteur natuurlijk ook van leer tegen de geëigende opvattingen. Dit georienteerd zijn op veroveren maakt dat mannen zich verplicht voelen om bij elke leuke vrouw die ze zien seksuele belangs telling te tonen. Het lijkt een soort ritueel Bij Flexa is een nieuwe serie muur verven uitgekomen, speciaal voor de doe-het-zelvers. Het zijn meerkleurige effectmuurverven (die op professionele basis al enige tijd worden gebruikt) met o.a. als eigenschap, dat de verf gemak kelijk met de kwast of roller kan wor den aangebracht en dat ook de kwali teit natuurlijk goed is. Het Flexa Muur decor, zoals het produkt heet, bezit een fraaie kleurenmenging (voor de haasti ge werker: na vier uur ziet men het eindresultaat, als de verf droog is). Het meerkleureneffect is duidelijk in het oog springend. Men kan een goed zicht bare structuur aanbrengen. Als het Muurdecor er eenmaal op zit is het schoon te maken met water en zeep. Het is niet brokkelig en kan tegen een stootje. De kleuren zijn geel, twee tinten groen, beige, crème en bruin als grond toon met daardoorheen het meerkleuri ge effect. Als men met het Muurdecor gaat wer ken moet de ondergrond stofvrij zijn, moet loszittend behang worden vastge plakt en moeten gaten en scheuren eerst worden gerepareerd. Daarna een laag Flexa Vinyl-latex aanbrengen. Dan kan men starten. Het gereedschap kan met water ge reinigd worden. Let op, dat u restanten van het produkt niet door de afvoer doet. De muurverf wordt geleverd in emmers van 2‘A liter. Met 1 liter behan- delt u 2 a 3 vierkante meter. De alimentatie- regeling (waarover in de Kamer gedis cussieerd wordt) is niet bepaald een voudig. Overal zit ten voetangels en klemmen. Om de genen, die er mee te maken hebben, wat op gang te hel pen heeft de stichting De Ombudsman een boekje uitgegeven: „Alimentatie na scheiding". Het is tot stand gekomen naar aanleiding van de vele brieven, die men ontving over de problemen van de regeling na de scheiding. In het boekje vindt men een kort overzicht van het Om te zien hoe klein de Globetrotter is kan men de afmetingen vergelijken met een pakje sigaretten, (foto links) Dit is een horloge, dat werkt op zon- ne-energie. Door middel van zonnecel len wordt het licht opgevangen, in elec- trische energie omgezet en opgeslagen. Normaal kamerlicht is al voldoende om de computer op te laden. Die energiere- serve is goed voor een werking van drie maanden. Het nieuwe systeem werd in West-Duitsland omtwikkeld. Het merk: Solar Quartz. journaliste gaat in „Verlos ons van de liefde” (uitgeverij Meulenhoff, 26,50) op het oorlogspad tegen ook weer de gevestig de maatschappelijke orde. Mythen moeten van hun onwezenlijkheid en ballast ont daan worden, zodat er reële zaken en dus geen mythen meer overblijven. Ze trekt met name ten strijde tegen het huwelijk, tegen het „kerngezin” van man-vrouw- kind. Ze wil niets weten van de liefde in haar huidige, algemeen geaccepteerde vorm: afgesloten van de rest van de sam enleving, monogaam, romantisch. Niets meer daarvan. De bezem door het huis en de slaapkamer, waarin dat gezin gewor teld is. Suzanne Brögger pleit voor de ontplooiing van de persoonlijkheid in vrij heid: „Voor mij ligt de zaak tamelijk een voudig, want ik wens gewoon te beslissen over mijn eigen leven en niet in de laatste plaats met wie ik wil copuleren”. De manier waarop de Deense ten strijde trekt is zeer afwisselend. Dan weer is ze zeer serieus aan een betoog bezig, dan weer doopt ze haar pennetje in een vat sarcasme, dan loopt ze lichtvoetig door de problemen. Ze doet dat in verhaal-vorm, als dagboekfragment of als een college. Over het huwelijk zegt ze onder meer; „Alle pogingen om het huwelijk te hervor men kunnen alleen maar dienen om de ongeschiktheid en absurditeit ervan aan het licht te brengen. Daarmee is nog niet gezegd dat het huwelijk ineenstort als men probeert het van binnenuit te liberalise ren. Integendeel zoals we voor onze ogen zien gebeuren zijn het de echtelie den die in elkaar storten.” En: „In onze cultuur heeft een iegelijk het recht om in de loop van een leven op zijn minst een ander mens te verorberen, mits men be looft alles netjes op te eten want weg gooien zou zonde zijn”. Over de liefde waarvan ze zie de titel van verlost wil worden: „Liefde en te derheid zijn hetzelfde gaan betekenen als vitamine of begeleiding bij de zuigelingen zorg, of de universitaire opleiding die je hoort te hebben. Als we maar rijkelijk met geborgenheid, kennis en liefde gevoerd worden, worden de mensen gelukkig en het leven risicovrij. In dat geval, als het zo moet, kan ik alleen maar zeggen: verlos ons van de liefde. Dan krijg ik na melijk nog liever een strijkijzer naar mijn hersens geslingerd”. Suzanne Brögger kan fel van leer trek ken of voor sommigen wellicht shoc keren met haar verhaal over een verkrach- tingsserie, ze kan ook erg poëtisch schrij ven (een ontmoeting in een Perzisch ham mam, een badhuis). Met grof lijkende, maar ook verfijnde wapens bestookt ze de lezers. Daar kan je niet onverschillig bij blijven. echtscheidingsrecht, recht op alimenta tie en de wijze van vaststelling, de hoog te van het bedrag, de alimentatie voor kinderen, de alimentatienormen, beëin diging van de regeling, overlijdensvoor- zieningen en pensioenverweer, de bij stand, kinderbijslag, belasting, dwang middelen bij niet betaling, de rechtsbij stand enz. Het boekje is zo actueel mo gelijk, d.w.z. dat er ook aandacht wordt besteed aan de te verwachten wijzigin gen. Voorts treft men belangrijke adressen aan. Het boekje kost 4 en is te bestellen op postgiro 208020 onder vermelding „aanvrage boekje alimen tatie” bij de Stichting De Ombudsman in Hilversum. Het kan ook per brief kaart (postbus 3000, Hilversum). Wiet het niet kan betalen kan het kosteloos krijgen. Plantenliefhebbers kunnen wij attenderen op enige nieuwe niet alledaagse uitgaven. Daar is allereerst „Het voorleesboek voor planten” door Renate Dorre- stein en Annemarie van der Meer (uitgeverij Ploegsma, 12,50). Zoals men weet verschijnen er steeds meer berichten over onderzoekingen betreffende de psycho logische benadering van dier (koeien, die bij bepaalde muziek meer melk geven) en plant (ook hier zou bepaalde muziek grotere wasdom geven, fleuriger planten en welriekender vruchten). Men moet, zo wordt al hier en daar gesuggereerd, zijn planten af en toe eens vriendelijk toespreken. Men moet 'n goede relatie opbou wen met de bewoners van de vensterbank, de po, de doofpot, de keulse pot en meer van die attributen, waarin men tegenwoordig zijn klimop, papyrus, geranium of kaaps viooltje stopt. Beide hiervoor genoemde dames dragen de plant een warm kloppend hart toe. En aldus schreef Renate Dorrestein piepkleine plantensprook- jes en tekende Annemarie van der Meer er vrolijke illustraties bij (op groen papier dat alles, geheel in stijl). De beide Vlijtige Liesjes noemden de spruit van hun wederzijdse inspanning: „Voorleesboek voor planten”. Die planten zijn de asparagus, de moederplant, het kaaps viooltje, de papyrus, de gatenplant (die er in geslaagd was zijn tochtige gaten te dichten), de croton, de vrouwentongen, de citroengeranium, de tiengebo- denplant, Suzanne-met-de-mooie-ogen (die 'n rood lampje naast zich kreeg), de klimop. Vlijtig Liesje, de Dieffenbachia, de Kuulvaren, de Cissus, de Christus- doom (een geheel nieuwe visie rond deze plant), de begonia, de filondendron, de cactus en natuurlijk ons aller ficus. Je ziet de planten knipogen, als je de verhaaltjes voorleest. Van geheel andere, serieuze aard is de serie Groene Vingers van Wim Ouds- hoom, uitgegeven door Auvimedia, den Haag. Oudshoorn behandelt de meest „gevoerde” kamerplanten per brochure (acht paginaatjes plus een omslag met algemene wenken). Hij is gestart met de ficus, de begonia, de dragaena en de cactus. Kleurenfoto’s vrolijken de tekst op. De prijs is 1 per stuk en ze zijn verkrijgbaar bij bloemisterijen. spel, een behoefte om de machinerie in werking te stellen. „De verplichte show kan bestaan uit een opmerking tegen een andere man. het opdringerig kijken, uit een verplichting scheppend, overdreven galant gebaar, en passant een seksuele toespeling maken en zelfs uit een complete verleidingsmanoeuvre. Echte mannen worden geacht elk ogenblik in elke situatie te weten wat ze moeten doen. Ze moeten zich steeds weer bewijzen”. Natuurlijk komt de opvoeding als basis voor het doorbreken van de bestaande, traditionele man-vrouw-verhouding aan de orde. Jongens mogen ook best met poppen spelen en meisjes mogen ook best aan de brommer knutselen. Mannen be horen hun rol als man te spelen en vrou wen die van de vrouw. Elke afwijking daarvan was (is) verdacht. Gelukkig is er een kentering in die toestand waar te nemen. Fasteau komt met veel zaken, die al bekend zijn, maar hij draagt ook heel wat stof aan om eens stevig over te discussië ren of te bepeinzen. Hij vermijdt niet altijd langdradigheid, maar over het algemeen benadert hij de stellingen fris en openhar tig. Hij haalt er voor ondersteuning of toelichting vaak citaten of cijfermateriaal van anderen bij. Kortom, deze Mare heeft zich zelf en zijn mede-mannen op de psy chologische snijtafel gelegd. Voor mannen is het aardig om daarbij toe te kijken. En zoals gezegd voor vrouwen ook. Want, niet waar, de emancipatie van de vrouw begint bij die van de man. Wat de vertaling betreft: daar worden nogal eens storende fouten gemaakt. Bij voorbeeld: basketball werd vertaald door korfbal (dat men in Amerika niet kent en niet speelt); voor velen geldt hiet korfbal als een niet-mannelijke sport en het gaat in de bewuste alinea juist om typisch manne lijke sporten. Een vrouw, die een opmerkelijk boek over de emancipatie schrijft, mag er na tuurlijk ook zijn. De grote gangmaaksters op dit punt zijn natuurlijk Germaine Greer en Kate Millett. Nu is er Suzanne Brögger bijgekomen. Deze Deense schrijfster- manbeeld kijkt en taxeert hoe dat stereo tiep hemzelf en de mannen om hem heen heeft gevormd of beperkt.Zijn voorbeel den komen uit zijn eigen leven, uit talloze interviews met andere mannen in allerlei banen en sociale omstandigheden, uit een analyse van de vele patronen en proces sen. die beslissend worden beïnvloed door de mannelijke mythe. Gloria Steinem zegt verder: „Dit boek is een aanvulling op de feministische revolutie, maar het-had niet door een vrouw geschreven kunnen wor den. Het is de andere helft van de revo lutie”. Natuurlijk is de zaak van de emancipatie geen eenzijdige, geen vrouwelijke alleen. Het is iets waar man en vrouw aan moeten werken. Voor veel mannen en ook veel vrouwen hoeft het allemaal niet. Die man nen willen graag hun posities handhaven en geen terrein prijs geven (en dat terrein loopt van de afwas tot het zelf bepalen van zijn eigen leventje). Die vrouwen vinden de traditionele rolverdeling wel goed zo. Ze kunnen zorgen en moederen en bazen op zijn tijd. Mare Fasteau doorloopt in zijn boek een aantal belangrijke facetten van het man zijn in de samenleving: vriendschap tussen mannen, de seksuele verovering, de wor tels van de vrouwenhaat, vrouwen als col lega's, de sociale verhoudingen, het huwe lijk en andere intieme relaties, het gezin en vaderschap, het terrein van de sport, het werk, het geweld als een soort grondbegin sel, de politiek (waarbij ook Watergate niet ontbreekt). Zowel voor mannen als vrouwen is dit een interessant boek; voor mannen omdat ze voor zich zelf kunnen uitmaken in hoe ver Fasteau raak schetst; voor vrouwen, omdat ze eens achter die mannenmuren kunnen kijken en ze eens kunnen proeven, hoe nu mannen een fiks aantal problemen al of niet te lijf gaan of te lijf zouden moeten gaan. Natuurlijk geldt voor ons hier in Nederland, dat we er rekening mee moeten houden, dat Fasteau schrijft van uit zijn Amerikaanse maatschappij. Zo moet men voor zich zelf soms wat bijstu ren. Maar in essentie verschilt de Neder landse man natuurlijk niet zoveel van zijn Amerikaanse broeder. Je zou alleen kun nen zeggen en dat merk je ook wel in dit boek dat Nederlandse mannen mis schien al een stap verder zijn. Mare Fasteau slaat de spijker vaak op de kop (soms tikt hij ook mis en dan voel je de pijn in je eigen vinger). Hij zegt dat man nen in hun onderling contact weinig over zich zelf loslaten. Het blijft meestal opper vlakkig gepraat. „Negentig percent van de mannen is met iets bezig of het nu triktrak is of televisie kijken om in elk geval maar een veilig onderwerp van ge sprek te hebben. De oorzaken voor deze benauwende banvloek over elke persoon lijke onthulling, de redenen, waarom man nen zich voor elkaar verbergen, liggen in de taboes en de dwingende’ voorschriften die het stereotiep van de man oplegt. Om te beginnen worden mannen geacht functi oneel te zijn en hun tijd te besteden aan werk of aan het oplossen of denken over de oplossing van problemen. Ook de con- currentiedwang beperkt de communica tiemogelijkheden bij vriendschappen tus sen mannen”. Alabastine, tot nu toe eigenlijk vooral bekend om zijn vulmiddelen, reparatie- pleisters enz., gaat zich ook op de markt van de tuingereedschappen bewegen. Men gaat werken met het Engelse merk Wilkinson Sword, waar men twee kwa litatief verschillende assortimenten kent: een serie De Luxe, waarbij de snijbladen uit roestvrij staal vervaar digd zijn en een zg. Groene serie, waar bij hoogwaardige staalsoorten zijn ge bruikt. Twee noviteiten van Camping Gaz International: de Globetrotter, een piepklein kooktoestel en de Cercotub, een hulpstuk voor het solderen. Om met de eerste te beginnen: De Globetrotter is een mini-kooktoestel, dat ontworpen is voor wande laars en bergbeklimmers. Het toestel, inclusief pannetjes, weegt 450 gram. De diameter is elf centimeter, de minimale hoogte 9 cm, de maximale hoogte 14,8 cm. Een halve liter water, de inhoud van het pannetje, kookt in vijf minuten. Deze Globetrotter werkt uitsluitend op de blauwe butaangas blikvullingen GT 100 van Camping Gaz. Die laatste vulling is speciaal ontworpen voor de Globetrotter. Het volle blikje weegt 170 gram. Er zit 90 gram butaan in. De gemiddelde brandtijd van de vulling GT 100, bij continu gebruik, is ongeveer een uur. De Cercotub is een hulpstuk voor de soldeerapparaten Soudogaz, Chalugaz en Turbogaz. Het verkort de tijd en verhoogt de soldeercapaciteit van de soldeer lamp. Het voorkomt beschadigingen achter de te solderen pijpverbindingen. Importeur is Sieben (Basisweg 61, Amsterdam). «vtwvLvkAJ'-’ i

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 29