Collector in dak gemonteerd BEELD GEBRACHT NOORDZEEKANAAL IN Bouwer van de dienst met pensioen VROLIJK AFSCHEIDSFEEST DIRECTEUR IR. STOELINGA Toiletten op Kruisbergstrand Politienieuws Aula „Eikenhof veel duurder dan gepland Vrijdagavond 21 mei opening Klaroen 76 I 1 N Trein vertraging ■ii ■Iff ■i i I 1 Ir 11 il Br au Om te onthouden: 'gorinenia L’ Wasserij DUYN AMSTERDAMSEVAART 20 Een Sonnemaatje is altijd een echte Berenburg. Maar een berenburg is niet altijd een echte Sonnema. FII Creativiteitscentrum wil eigen gebouw BEVERWIJKSE RAAD VERGADERT DONDERDAG HEEMSKERK STELT TWAALF MILLE BESCHIKBAAR VOOR HERDENKINGSFEEST Kort IJmondnieuws IJK „Alles mag, als er maar muziek in zit1' 6 BEVEFWIJK-HEEMSKERK ZATERDAG 8 M E I 19 7 6 •I I (Van een onzer verslaggevers) w BEVERWIJK Het gasbedrijf Beverwijk en Omstreken heeft be slag weten te leggen op een van de eerste in serieproduktie vervaar digde zonnecollectoren in ons land. Met de drie collectoren, die op de zuidelijke dakhelling van het in- structiecentrum van het Gasbedrijf zijn ingebouwd, kan op goedkope wijze aanvullende energie worden verkregen voro de warmwatervoor ziening in huis. is ‘Bereribw r 1 PROTESTANTSE BEGRAFENISONDERNEMING Voor gezinswas en bedrijfskleding fl Gasbedrijf gaat toepassen ■ndag van het Gasbedrijf kunnen verschillende (Van een onzer verslaggevers) u.: (Van een onzer verslaggeefsters) (ADVERTENTIE) (van een onzer verslaggeefsters) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) sa Tl *n B3EH zonne-energie nvei- met ering Iver- /aren ivoer esia's u. u. idere ook prijs P bij izend i het olden jlden ging erige celijk /aren t per van een cent een joede oerk- >eren tanks lorte, ag 8. ■hooi, ratie. ndag mtje, srten 10 u. hooi, De heer C. van Driel, directeur van het Gasbedrijf, deelde vrijdagmorgen tij dens een persconferentie mee, dat het geenszins de bedoeling van het gasbe drijf is zonnecollectoren te gaan verhan delen. „De research is voor rekening van Het personeel van de dienst verhuisde na de receptie naar de binnenplaats van het Stadskantoor, waar hapjes (van de barbecue) en drankjes het verpozen daar in de zon tot een festijn maakte. ontwikkelde IJmuiden zich tot de groot ste aanvoerhaven van zeevis in ons land. De aanleg van de Vissershoven in 1886 en de vestiging van het Staatsvissersha- venbedrijf in 19 vormden in die ont wikkeling duidelijke mijlpalen. cent 110 njest assen ©lie’s week meert door cques 20.15 >rt. roen- inkel- een met ilpen ’ende oerg- an- :evens j. 24 st de Toch men >duk- kenis ■ei. na L* I. iraat, !0 u.; goed ek is ge- .eiten per laan- wrd- to :4 .15 u., 23.30 ;evens 14 J. i raten DE HAVENMOND bleek een uiterst geschikte wijkplaats voor Noordzeevis- sers. Van wijkplaats voor vissersschepen S u.: ondag Reljn al”. To- mver- HEEMSKERK. Vrijdagavond 21 mei zal in Heemskerk om 19.30 uur de ceremoniële opening plaatsvinden van het Hoogovens Muziekconcours Klaroen 76. Dit grote muziekgebeuren dat zich in en rond de Dr. Prinsenhal zal afspelen, wordt dit jaar voor de vijfde keer sinds 1961 georganiseerd door de Hoogoven Harmonie. Tenslotte werd om kwart voor één in Wijk aan Zee een onder invloed van alcohol verkerende automobilist aange houden. De man weigerde de bloedproef te ondergaan, en werd ter ontnuchtering meegenomen naar het bureau. Omstreeks kwart voor acht vloog op de Alkmaarseweg de groentewagen van een tuinder in brand. De cabine brandde totaal uit. Toen de brandweer arriveer de, was het vuur al geblust. In de Pieter Verhagenlaan had een 26-jarige huisvrouw een pan met vlees op een voluit brandende gaspit gezet en was deze daad vervolgens volkomen ver geten. Een buurman rook onraad, ver brak het voordeurruit je en zette het fel brandende vet op het balkon. De brand weer behoefde niet meer in actie te komen. Van enige toepassing van zonne-ener gie in de woningbouw is momenteel nauwelijks sprake. In Alphen aan de Rijn en het Brabantse Oss wordt een huis gebouwd, waar zonnecollectoren in het dak zijn gemonteerd. De agenda vermeldt onder meer een voorstel tot verlening van 7500 subsidie aan het Comitë 700 jaar marktrechten Beverwijk en de beschikbaar stelling van 80.000 voor de aanleg van gaslei dingen ten behoeve van de nieuwbouw in het centrum van Beverwijk. Voorts wordt de raad verzocht, wat wijzigingen in de straatnaamgeving aan te brengen. Na d e kruising met de Bankenlaan gaat op de Creutzberglaan ter hoogte van pand nr. 216 een geasfal teerde weg naar rechts. De aan deze weg gelegen percelen zijn tot dusverre deels aan de Gladiolenlaan, deels aan de Creutzberglaan genummerd, wat tot veel verwarring aanleiding heeft gegeven. Voorgesteld wordt, deze weg in het ver volg „De Lunetten” te noemen. Verder naar het noorden splitst de Creutzberglaan zich in tweeën. Een ge deelte gaat naar rechts en zal Creutz berglaan blijven heten. Het andere deel loopt naar de Nollen, en zal volgens het collegevoorstel deze naam in de toe komst ook gaan dragen. het bestuur van het Kreativiteitscentrum IJmond op bezoek. In Nederland werken op het ogenblik ongeveer 70 creativi teitscentra, die cursussen organiseren in tekenen, schilderen, boetseren, grafiek, fotofrafie, weven, werken met textiel en in dramatische en muzikale werkvor- mn. Het Kreativiteitscentrum IJmond bestaat ongeveer een half jaar. In een notitie, die aan de commissieleden wordt voorgelegd, staat onder meer te lezen, dat zo’n creativiteitscentrum moet be schikken over een gebouw, dat voor veel mensen bereikbaar is en dat mogelijkhe den biedt voor zoveel mogelijk activitei ten. Het bestuur van het creativiteits centrum hoopt daarnaast op verschillen de plaatsen in de gemeente aan kinderen en bejaarden dicht bij huis mogelijkhe den te kunnen bieden voor creatief werk. Een mogelijke uitbreiding van de werkzaamheden kan gezocht worden in de richting van het onderwijs en van de club- en buurthuizen. Volgens R. en W. is deze kostenstij ging voornamelijk veroorzaakt door de haast, waarmee het oorspronkelijke ont werp moest worden, ingediend, om voor een overheidsuitkering in het kader van de speciale werkgelegenheidsprogram ma’s in aanmerking te komen, diende met grote spoed een darning te worden opgesteld, die naar nu echter gebleken is op te summiere gegevens gebaseerd is geweest. Naast het extra krediet dat nu aan de raad wordt gevraagd, kondigt het college voor de toekomst nog een aanvullend kredietverzoek aan ter financiering van het toegangshek tot de begraafplaats. De kosten van dit hek zijn in het huidige bedrag namelijk nog niet inbegrepen. '0 u.: 20.30 IN DE BIBLIOTHEEK aan de Kerk straat te Beverw.is momenteel een documentaire tentoonstelling over 100 jaar Noordzaeekannc.l te zien. De exposi tie is samengesteld door twee stagiaires van de bibliotheekacademie te Amster dam, Freek Bom en Mary Hommes. De foto’s kwamen 'uit de archieven van Velsen, provincie Noordholland, drukke rij De Kennemer en de heer Koelemei. 19 en it”„ 18 18 j. ming. A ARLEN-, TEL. 322462 INDUSTRIE kwam er niet alleen in Amsterdam. Vooral in Velsen-IJmuiden en in de Zaanstreek vestigden zich tal rijke bedrijven, die de vestigingsvoor waarden op hun juiste, positieve waarde wisten te schatten. Wat Velsen-IJmuiden betreft was Van Gelder Papier in 196 de pionier. Daarna kwamen o.a. de Plaatwellerij (nu: Stork Velsen) 1912, de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken 191 8(nu: Hoogovens IJ muiden; en het Provinciaal Elektrici teitsbedrijf Noord-Holland 1931 (PEN). OP 1 NOVEMBER 1876 stelde Koning Willem III het Noordzeekanaal voor het scheepvaartverkeer open, door op het schip „De Stad Breda" door de haven mond naar zee te varen en weer terug. De plaats waaruit hij vertrok niet veel meer dan een handvol huizen noemde hij IJmuiden (is IJ-muiden is IJ-mond). Zij werd bestuurlijk onderge bracht bij de bestaande gemeente Vel sen. De leden van de commissie praten verder over de verplaatsbare muziektent in het park Beeckestijn (elektriciteits- aansluiting) en over de gemeentebegro ting 1977. De vergadering van de commissie be gint om 19.30 uur en i s voor iedere belangstellende toegankelijk. De woongemeenschap IJmui.den, enkele honderden inwoners tellend in 1876, groeide uit tot een stad van bijna 40.000 mensen, waarmee zij de grootste loot aan Velsens stam werd. x In de Kastanjelaan en omgeving zijn donderdagnacht een aanta I auto’s opengebroken. Uit ëën auto verdwenen wat papieren, die latyer echter weer in de buurt werden teruggevonden. Behalve de diverse muzikale-evene menten, die met uitzondering van maandag 24 mei iedere dag beluisterd en aanschouwd kunnen worden, zal er woensdagmiddag 26 mei een Mini- muziekconcours worden georgani seerd voor de jeugd van 6 tot 13 jaar. Vanaf 14.00 uur zal een deskundige jury de verschillende optredens van de jeugdige IJmondenaren beoorde- HEEMSKERK. B. en W. van Heemskerk hebben de raad voorgesteld, een krediet van 12.700 beschikbaar te stellen als gemeentelijke bijdrage in de kosten van de herdenking van honderd jaar Noordzeekanaal. HEEMSKERK. De aula op de be graafplaats „Eikenhof” gaat niet 584.000 kosten. Is de Heemskerkse ge meenteraad met het college van mening, dat het geplande rubberoid dak ver vangen moet worden, dan zal de aula in totaal een investering van 624.000 of te wel 176.000 méér dan oorspronkelijk was begroot gaan vragen. UTRECHT. Het treinverkeer op de „Oude Lijn” (Rotterdam- Den Haag- Haarlem- Amsterdam) is sinds donder dagmiddag 15.00 uur in de war door een wisselstoring bij het station Den Haag Hollands spoor. NS moest twee treinen laten uitvallen, de overige treinen kam pen met vertragingen van (0 tot 20 minuten. len. Onder het motto: „Alles mag, als er maar muziek in zit", kan zowel solo als in groepjes worden opgetre den. Tussen de optredens door zullen Tonnie en Alice Bakkenes een pro gramma van circa 30 minuten ver zorgen. Alice zal haar jeugdige toe schouw eitjes met haai' goocheltrucs verbazen. Bovendien maakt een mari onettenspel onderdeep uit van haar programma. Tonnie neemt het muzi kale gedeelte voor zijn rekening, dat als titel heeft: „Kun je nog zingen, zing dan mee”. Voor de winnaars van het concours wordt een aantal leuke prijzen beschikbaar gesteld. Kinderen die willen meedoen aan dit Mini-muziekconcours kunnen deelname-formulieren afhalen bij de volgende VVV-kantoren :Heemskerk, Deutzstraat 1: Beverwijk, Stationshal; Wijk aan Zee, Julianaplein 3; IJmui den, Marktplein. Deze formulieren moeten vóór maandag 17 mei worden opgezonden aan: Hoogovens IJmuiden BV, PR Studio, 3J.08 t.a.v. de heer J.P. van Eerden. AANSPREKER J. MEIJER Fazantenlaan 3 - Tel. 145 76 IJmuiden-Oost Begrafenissen en Transporten door het gehele land De heer Stoelinga zette na o.a. een 23- jarig dienstverband bij de gemeente Be verwijk een punt achter zijn ambtelijke carriëre die eindigde bij het directeur schap van Openbare Werken en Grond bedrijf. De scheidende directeur ontving vele fraaie cadeau's, maar schonk op zijn beurt ook het personeel van Openbare Werken een fikse „opkikker’1 door een bedrag van 1500 aan de voorzitter van de pers9neels vereniging, de heer .1. Mooij, te overhandigen. „Om iets prettigs voor het personeel te versieren”, zei de heer Stoelinga. Aan de hand van wat anderen over hem vertelden schetste burgemeester A. Hubers een beeld van de heer Stoelinga. „Hij wordt gekwalificeerd als een goed onderhandelaar, iemand die vocht voor zijn personeel, ook toen mensen moesten aflvoeien”. De dank van het gemeentebestuur on derstreepte burgemeester Hubers door de heer Stoelinga zijn dienstauto te schen ken. De auto was door de gemeente bijna afgeschreven. Stoelinga was zicht baar in zijn sas met dit verrassende cadeau. Na een soort hoofdelijke omslag kwam namens de gemeenteraad een langspeelplaat met carilloqspel uit de bus. Ook dit geschenk mocht burgemees ter Hubers aanbieden. De openingsfanfare zal het startsig- naal zijn voor een reeks muzikale evenementen, die zondag 30 mei om 20.00 uur met een tapoe zal worden afgesloten. Het programma bestaat uit mars-, show- en majoretewed- strijden, twee koorfestivals en con- certweds tri j den Gebleken is, dat met de aanschaf van een toilet wagen en een hydrofoor-instal- latie volstaan kan wonden, wat in totaal f 15.000 zal gaan kasten. Daarnaast dient de post kosten van strandexploitatie op de begroting nog eens met bijna eenzelf de bedrag te worden verhoogd. De raad is om goedkeuring van deze bedragen verzocht. het Nederlandse bedrijfsleven. Ook met de handel bemoeien we ons niet. Het Gasbedrijf wil met de aanschaf van deze zonnecollectoren de ontwikkeling van het energievraagstuk op de voet volgen, zodat we in de nabije toekomst weten waar we met de installateurs en parti culieren over praten”, aldus de heer Van Driel. Vier bekeuringen deelde d e politie uit aan chauffeurs van te zwaar beladen vrachtwagens. Voorts werd een Castri- cumse motorrijder geverbaliseerd, die met een snelheid van honderd kilometer per uur over de Zeestraat racete. Velsen heeft, voor dit doel 275.000 uitgetrokken, terwijl Amsterdam inmid dels een bedrag van ƒ50.000 heeft gevo teerd. De gemeenten Zaanstad, Beverijk, Heemskerk. Haarlemmerliede en Spaamwoude zijn eveneens verzocht volgens een bepaalde verdeelsleutel gel den beschikbaar te stellen. Voor Heems kerk komt dit neer op 12.700. Het voorstel komt op 20 mei in de raad. HET KANAAL IS, gedurende de afge lopen 100 jaar, van grote betekenis ge bleken. Het verschafte Amsterdam moderne doeltreffende verbinding de Noordzee. De schepen hoefden niet meer door de Zuiderzee naar Amster dam te varen, maar konden langs een veel kortere, beter bevaarbare route Amsterdam binnenkomen en verlaten. Amsterdam bloeide op als centrum van scheepvaart, handel en industrie. BEVERWIJK. In het Stadskantoor vergadert donderdagavond 13 mei de Beverwijkse gemeenteraad. De vergade ring begint om 19.30 uur en is openbaar. BEVERWIJK. „Voor mij bestaat er alle aanleiding het gehele personeel van onze dienst hartgrondig dank te zeggen voor de onverdroten aan my verleende prettige en vruchtbare samenwerking. Ik zal dit als een groot goed bewaren”. Met deze woorden nam vrijdagmiddag in het Salle des pas Perdus van het Stadskantoor De collector ziet er uit als als een dak raam: een aluminium geraamte waarin Pijpjes zijn gemonteerd. De zonnewarm te zorgt voor verhitting van de pijpjes, waardoor continu water wordt gepompt. Het op die manier verwarmde water wordt opgeslagen in de boiler. De zonnecollectpr van het Gasbedrijf trekt van de zijde van architecten, in stallateurs en aannemers grote belang stelling. „Ook die jongens zien wel in dat de collectoren een flinke markt zullen veroveren”, vertelt de heer Van Driel. „Juist om die reden willen we erbij zijn’ De zonnecollectoren in het dak van de instructieruimte zijn nog niet aangeslo ten. Monteurs van het bedrijf hebben geen kans gezien dit karwei vomr vrij dag af te maken. „De serie-produktie vsn die dingen in een fabriek in Nijme gen is op 1 mei gestart. We zijn al blij dat we de collectoren nu in huis heb ben”, aldus een trotse directeur Van driel. Bang dat juist door die voorlichting over het gebruik van zonnecollectoren het Gasbedrijf z’n „gasruiten” ingooit is die heer Van Driel niet. „Wij zijn in eerste instantie een dienstverlenend be drijf. Het is zo goed als zeker dat de schakelingen worden uitgeprobeerd, zonnecollectoren, die vooc ongeveer tweehonderd gulden in de handel ko men, gretig aftrek zullen vinden. De collectoren zorgen voor aanvullende energie in huls en de gasiiristallateurs krijgen er binnenkort ongetwijfeld mee te maken. Het is een kersverse zaak, dus de heren komen bij ons met vragen als: hoe moet ik de boiler of de gyser afstellenö Wat is de capaciteit van de coilectorö Omdat wij de voorlichting over die samenwerking tussen zonnecol lector en boiler-geyser niet uit het in structieboekje willen geven, hebben we een collector gekocht en laten installe ren”, zo deelde de heer Van Driel mee. Door op d)ie manier ervaring op te doen kunnen de ambtenaren van het Beverrwijkse Gasbedrijf bij de tijd blij ven, zowel wat betreft de voorlichting als de veiligheidseisen. Immers, de thans opgestelde zonnecollectoren kunnen al leen bevredigend werken wanneer het apparaat aan een gasboiler of gasgeiser wordt gekoppeld. In de instructieruimte De nieuwe directeur van Openbare Werken, ir. G. Hoogayeen. merkte on. dat Stoelinga in die ufgelopen 23 jaar de dienst op uitstekende wijze heeft weten uit te bouwen. Ir. Hoogeveen kwam met een scheepsmegafoon voor de dag. Een volgend geschenk van het personeel van de dienst overhandigde de heer J. Nooij. bloemen voor mevrouw Stoelinga en eer. vouwfiets voör haar echtgenoot'. Ge- meente-secretaris J. Blok sprak namens de hoofden van dienst (werktafel en enveloppe met inhoud). .evens 15 u.I .4 u.: De raadscommissie van bijstand voor culturele en jeugdzaken, die donderdag 13 mei in vergadering bijeenkomt, heeft HEEMSKERK. Nagr aanleiding van raadsvragen heeft het Heemskerkse college onderzocht wat nodig is om tot redelijke sanitaire voorzieningen op het Kruisbergstrand te komen. Geen spreekuur. De burgemeester, drs. J. Reehorst en de wethouder van financiën de heer H. van der Werff houden op maandag, 10 mei geen spreekuur. BEVERWIJK. Het politierapport van vrijdag vermeldt twee kleine brand jes, wat inbraakjes en de nodige bekeu ringen. Voor het óverige hield de Bever wijkse bevolking zich op deze warme lentedag rustig. I n I L i -

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7