I FC TWENTE GAAT KLAGEN OVER BIERFLESJES REGEN N Kottervissers demonstreren Dit weekend zes inbraken Estel-verlies in vierde kwartaal f 9,21 miljoen Bij samenwonen aanpassing van Bijstandswet BRAADLAPPEN KILO 998 aotiiioir-- fci I sportief twee dagen laag: BIEFSTUK Politie dwingt tot sluiting illegaal casino Haarlem M>W£ ■hkl Kabinet wil sociale premies verlagen DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN AUTO-EUROPA-ITALIE L W Het woord is aan Spelers tot 80 jaar regelmatige bezoekers A teneinde AGENDA pagina 4 Aantal pagina’s vandaag: Bejaarde zit twee dagen en nacht in park /on rSlsst'eïtófaiv 7 W f til Staking in Spaanse provincie Navarra Zomers weer S? w WUfl ffi W x MIS IS 6 DIAMANT in Ik kan niet meer lopen” 2 ALLEEN DINSDAG EN WOENSDAG MAGERE RUNDER 9 i BlflilBTEl DINSDAG EN WOENSDAG PAARDE I? 'J Geen examenvrees 250 GRAM IJmuider Courant Rabindranath Tagore: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P Stuurman Abonnement t 37 40 p kwartaal lp post t 49 i p iaat t 146 90 (p post 189 Losse nummers 60 t bij vooruitbetaling f 13 p rond Onderzoek dood (Van onze sportredactie) Ulrike Meinhof Verder in onze bijlage sportief: voor (Van onze correspondent) (Van een onzer verslaggevers) (Zie verder pagina 5) (ADVERTENTIES) (Van onze redactie economie) van (Zie verder pagina 2' (Van een onzer verslaggevers) (Van onze Haagse redacteie) Al Feyenoord schokt nieuwe trainer. Tienkamprecord Eltjo Schutter. Van onze stadsredactie) Inkoop Verkoop (Van onze redacteur in Bonn) BONN De justitie zal ook vandaag haar acties voortzetten om achter het motief van de vermeende zelfmoord van Ulrike Meinhof te komen. Dit zei gisteravond voor de Westduitse televisie de minister van justitie MAANDAG 10 MEI 1976 10e jaargang nummer 124 FC Twente-speler Eddy Achterberg zal minstens twee weken in het zie kenhuis van Breda moeten verblijven. 3 9 8 10 10 11 bereid om de loonsomstijging over he gehele jaar 1976 binnen de geraamde 9 percent te houden. Zou men besluiten een volledige prijscompensatie te geven dan zouden de loonkosten dit jaar met ruim 11 percent stijgen. Vooral over de afgelopen maand wordt een forse prijs stijging verwacht. zijn en Onbegrijpelijk verliespunt Haarlem. drie een Feyenoordsticker op zijn au to hadden gezien, schopten zij deuken in de portieren en vernilden zij een achterlicht. Alleen degene die bemint mag bestraffen. Spekstraat 10 Haarlem Tel. 023 - 320274 19- een op VELSEN. Dit weekend zijn zes in braken gepleegd, in Velsen-Noord en Santpoort. In Santpoort aan de Brede- roodeweg werd een 19-jarige Haarlemmer op heterdaad bij een inbraak betrapt. Kantoor; Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107, Tel. redactie: 15389, adm en adv. De personeelsbezetting is per 31 de cember 1975 ten opzichte van 31 septem ber 1975 met 800 gedaald. Een jarige 16-jarige de Markt weg, niet ver van het stadi on van FC Den Haag, de auto van een Rotterdamse supporter. Nadat de De manager Rob zegt: Het zou daar om ook te gek zijn het op een ontrui ming te laten aankomen. Wij vinden de behandeling door de politie zeer coulant want we zijn een goktent hoe je het ook wendt of keert en we hebben geen poot om op te staan. Je mag het geloven of niet, maar er zijn toen het bekend werd dat we moesten sluiten tranen gevloeid. Het zijn tenslotte allemaal nette mensen die hier onbezorgd lol en plezier maken. Dat zoiets nou verboden is”. De exploitatie van de kelder was in handen van de dertigjarige zakenvrouw M. Groen (de enige die uit de anonimi teit tevoorschijn wil komen), bijgenaamd Pepper. Zij heeft al eerder gokhuizen in Noordwijk en Wijk aan Zee gehad die moesten worden gesloten. Het casino heeft precies vier maanden gedraaid en trok per avond zo’n twintig tot dertig bezoekers. HAARLEM. Een 75-jarige man heeft twee volle dagen en een nacht op een bank in het Julianapark gezeten, omdat hij niet meer op kon staan. „Ik kan niet meer lopen”, was het enige dat de bejaarde man kon uitbrengen, toen de politie bij hem poolshoogte kwam nemen. Hij werd naar huis gebracht, waar zijn ongeruste echtgenote wachtte, die zei haar man al inderdaad enige tijd te missen. Een bewoonster van het Julianapark lichtte zaterdagavond om 6 uur de poli tie in, toen zij vond dat de man wel erg lang op de bank bleef zitten. DEN HAAG. Twee mensen, die sa menleven op een wijze die niet verschilt van een gezinssituatie, moeten er reke ning mee houden dat de bijstandsverle ning aan die situatie wordt aangepast. Staatssecretaris Meijer van CRM heeft hierover een brief aan de gemeenten gestuurd. MADRID ANP, Reuter). Tien in Spanje verboden linkse groeperingen, onder wie socialistische en communisti sche, hebben voor vandaag een algemene staking uitgeroepen in de provincie Na varra uit protest tegen de moord door leden van een rechtse organisatie op een jongeman. Deze jongeman kwam giste ren om het leven toen gewapende leden van de conservatieve vleugel van de carlisten een aanval deden op rond 6.000 „linkse” carlisten tijdens de jaarlijkse bedevaart naar de Montejurra, de „heili ge berg” van de carlistische beweging. Zie verder pagina 3). Perioden met zon, maar ook plaatselijk een regen- of onweers bui. Zwakke tot matige, aan de kust vrij krachtige wind uit noor delijke richtingen. Minimumtem peraturen omstreeks 11 graden. Maximumtemperaturen van 15 graden aan de kust tot circa 24 graden in het zuidoosten van het land. van Baden-Württemberg Traugott-Bender- Ook in commentaren op de dood van Ulrike Meinhof wordt gezegd dat het dringend nodig is achter de redenen van haar dood te komen. Men hoopt dat zij een soort testa ment achtergelaten heeft. mies voor het verbouw van schepen om ze geschikt te maken voor het vissen in tropische wateren en het geven van SCHEVENINGEN. Zo’n 2.000 kot tervissers uit heel Nederland hebben vandaag na een manifestatie in de Sche- veningse visafslag op het Binnenhof een petitie aangeboden aan de voorzitters van de Tweede Kamer en van de vaste Kamercommissie voor de visserij. De vissers zijn verbolgen over het feit dat, hoewel zij bereid waren mee te werken aan de vangstbeperking voor schol en tong, de door minister van der Stee (landbouw en visserij) toegezegde bege leiding achterwege is gebleven. Weg met valdispert en vali um. De eindexamenkandidaten van het Zaanlands Lyceum be leefden vandaag de primeur van Nederland door voor het begin nen van het examen hun zenu wen door yoga te bedwingen. Zo'n 25 VWÓ’ers - morgen begint het havo-examen- maakten hier voor hun opwachting bij de gymnastiekzaal om onder leiding van yogaleraar Sat Kartar Singh en yogalerares Sat Raj Kaur een aantal ademhalings- en ontspan ningsoefeningen te doen. Op ini tiatief van de schoolleiding en in overleg met de oudercommissie is men met dit experiment be gonnen en het resultaat lijkt be vredigend. Zowel de leerlingen, de yogi’s als de schoolleiding toonden zich tenmiste zeer tevre den. der van dat gemeenten subsidies ver strekken aan clubs in het betaalde voetbal. Het gaat om geld van de belastingbetaler, en dus ook om geld van bijvoorbeeld de minimumloon- trekker. Dat mag niet aan de betaal de beroepssport ten goede komen." Wel kan de premier er begrip voor opbrengen dat een gemeente in een overgangsfase bij springt nadat geble ken is dat de gemeenschap het bedrijfsleven, particulieren enz. offer bereidheid hebben getoond. De jongen had in zijn auto een uit de Papenburglaan gestolen klokradio. Hij bekende die inbraak ook. Het is nog niet bekend of hij de derde inbraak (aan de Terrasweg) ook heeft gepleegd. In Velsen-Noord werd in drie panden in de Melklaan en omgeving ingebroken Uit een huis werd zestienhonderd gulden gestolen, uit een tweede pand tweehon derd gulden en uit een huis in de Zaanstraat werd zeshonderd gulden meegenomen, met de autosleutels en te vens de Mercedes die voor de deur stond geparkeerd. Ongeveer dertig schepen gaven van morgen met een oorverdovend lawaai van scheepstoeters van de onvrede bij de vissers blijk- „Wij zijn trouwe vaderlan ders”, zei de voorzitter van de Vereni ging tot Bevordering der Zeeuwse Visse rij belangen, A. Lockefeer. „Maar nu moeten wij de straat op. We moeten ons als eenheid manifesteren.’ Op een persconferentie van de advo caten van de Baader-Meinhof-organisa- tie zei advocaat Oberwinter dat hij twij fel aan de vermeende zelfmoord van zijn cliënte had. Hij eiste in naam van zijn collega’s een internationale commis sie van onderzoek. „Bij de dood van Ulrike Meinhof gaat het om een vier jaar geleden al ingeleide en geplande moord”, aldus de advocaat. Mocht het echt zelfmoord zijn, dan had Ulrike een signaal willen geven. Dat er met de dood van Ulrike Meinhof iets niet in de haak is, ziet advocaat Ober winter ook in het feit, dat tot nu toe noch de naaste familieleden noch de vertegenwoordigers van de verdediging het stoffelijk overschot mochten zien. Ook in commentaren op de dood van de anarchiste wordt ruimte gelaten voor de gedachte dat Ulrike Meinhof een signaal wilde geven aan de gespleten anarchistische groeperingen om zich weer te vereningen. Het getal van de sympathisanten die bij de politie met naam en adres bekend zijn, wordt op rond 4000 geschat. De politie sluit de mogelijkheid niet uit dat de een of andere groepering tot geweldplegingen in naam van de overleden anarchiste overgaat. In verschillende Duitse steden kwam het tot protestmarsen van Mein hof-sympathisanten. In Berlijn demon - „Eenzame opsluiting is moord op afbeta- streerden 300 mensen. Ze riepen in koor: ling”. Ulrike Meinhof was in psychiatrische behandeling. Wegens haar labiele ge zondheidstoestand nam zij maar in be perkte omvang aan de zittingen van de rechtbank deel. Enige uren na het bekend worden van de dood werden in Parijs op de kanto ren van Duitse vertegenwoordigingen (Klöckner en Thyssen) bomaanslagen gepleegd. Zonder twijfel, zo werd door de politie uit de Franse hoofdstad mee gedeeld, staan deze aanslagen in nauwe samenhang met de dood van de Duitse anarchiste. Het persbureau ANP meldt dat op het Duitse culturele centrum in Toulouse gisteravond ook een bomaanslag is ge pleegd. Er is geen melding van slachtof fers gemaakt, maar de schade is groot. Na vijf minutn in het duel tegen NAC kwam Achterberg in botsing met NAC-aanvaller Spreco, en bleef roerloos op de grond liggen. Achter berg werd in bewusteloze toestand per brancard van het veld gedragen. In het ziekenhuis wezen foto’s later uit dat Achterberg een zware hersen schudding en een scheurtje in de schedel rechts boven het oog had opgelopen. Premier Den Uyl voelt er niets voor de door de Koninklijke Neder landse Voetbalbond gevraagde 25 mil joen gulden uit te trekken als subsi die voor,het betaalde voetbal. Hij zei dit zaterdagmiddag tijdens een radi oprogramma. „Een erg goedkoop voorstel, gezien het feit dat we druk bezig zijn te bezuinigen en te kijken naar de mensen in de samenleving die het op het ogenblik moeilijk heb ben. „Onze zorg gaat niet in de eerste plaats uit naar de topsport. Vanuit mijn socialistisch gevoel spreekt het voorstel me dan ook niet aan.”. Evenmin is de premier er voorstan- 17-jarige scholier, broer, tuinman, polijster belaagden Alle auto-uitlaten —30% Alle Fiat plaatwerk 20% MERKACCU'S v.a. f 99.- Fiat onderdelen tot - 50% Jansweg hoek Parklaan (023-320232) Met spandoeken „Wij willen geen WW, wij willen werk op zee” eisten de vissers een verbetering van de sane ringsregeling, een goede begeleiding van de blijvende vloot door onder meer olie- subsidies en het afschaffen van de des in vesteringsbij telling bij de verkoop van schepen. De vissers willen een ver der verval van de Nederlandse vloot, die de modernste van Europa is, tegengaan. De vloot is zo zeggen de vissers in de petitie, door sanering al met 20 percent ingekrompen; de door minister Van der Stee van Landbouw en Visserij toege zegde begeleiding voor de overblijvenden na het bereiken van dat percentage is echter achterwege gebleven- „Tot nu toe was het nauwelijks meer dan begelei ding naar het faillissement en de straf bank”. garanties bij het aangaan van joint ven tures (gezamenlijke ondernemingen) in het buitenland- Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Minister Boersma zei in een televisie uitzending, dat het voordeel van een verlaging van de premies is, dat de lonen en prijzen daardoor niet worden opgejaagd en geen extra werkloosheid oplevert. IJMUIDEN. Estel heeft in het laat ste kwartaal van 1975 een netto verlies geleden van ƒ92,1 miljoen. De oorzaken van dit verlies waren onveranderd gele gen in de door de algemene recessie ontstane onvoldoende vraag naar Estel- produkten. Dit leidde tot een te lage bezetting van de installaties en tot onbe vredigende opbrengstprijzen. De omzet steeg, in vergelijking met het derde kwartaal 1975, tengevolge van hogere afzetcijfers met 9,3 percent. Het be drijfsresultaat is echter door de voort gaande kostenstijgingen nog niet verbe terd. De politie heeft zondagmiddag, na afloop van de voetbalwedstrijd FC Den HaagFeyenoord, drie suppor ters van de Haagse club gearresteerd wegens het plegen van openlijk ge weld. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Plaatsel. Nieuws 4, 5, 7, Beurs Radio en televisie Strips Kunst Sport 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 en op BREDA. Het bestuur van FC Twente zal een klacht indienen bij het bestuur van de sectie betaald voetbal van de KNVB naar aanlei ding van taferelen die zich zaterdaga vond tijdens de wedstrijd NACFC Twente hebben afgespeeld. Scheids rechter Pijper moest het spel drie maal onderbreken, omdat toeschou wers bierflesjes op het veld gooiden. Volgens Twente’s manager Van Dalen had Pijper de wedstrijd moeten sta ken. „Het is niet de eerste keer dat zoiets in Breda gebeurt. Sommige spelers van ons liepen met angst in het lijf te voetballen. Dergelijke toe standen mogen op de Nederlandse voetbalvelden toch niet voorkomen. Wij gaan de mogelijkheden onderzoe ken of deze wedstrijd kan worden overgespeeld”, aldus Van Dalen. DEN HAAG. Het kabinet is plan om per 1 juli de premies sociale verzekeringen te verlagen en een loons verhoging van enkele tientjes voor ie dereen verplicht op te leggen. Minister Boersma van Sociale Zaken verwacht, dat de inkomens van f 23.000 er met deze maatregel niet op achteruit zullen gaan. De premieverlaging zal voor ieder een ongeveer neerkomen o-p f 20 per maand en waarschijnlijk wordt een loonsverhoging verstrekt van 50 per maand. HAARLEM. Op last van de afde ling bijzondere wetten van de Haarlemse politie is vannacht rond 12 uur het in tweeërlei opzichten ondergronds opere rende Caramella Casino aan de Raam- vest 5 gesloten. Het voor buitenstaanders altijd hermetisch afgesloten keldercasino met twee speeltafels werd elke avond behalve ’s woendags door spelers uit Haarlem, Beverwijk, Amsterdam, Heemskerk en Wijk aan Zee bezocht. Zondagsmiddags kwam er altijd een bus met overwegend oudere mensen uit Rot terdam en Den Haag. Trouwens Casino Caramella kent voornamelijk oudere be zoekers tot 80 jaar. In die brief worden aanwijzingen ge geven voor toepassing van de Bijstands wet in die gevallen, dat iemand die bijstand ontvangt, samenwoont of sa menleeft met een vriend of vriendin. Meijer meent dat het redelijk is een „kennismakingsperiode” van drie maan den in acht te nemen, voordat de bij standsverlening wordt beëindigd of her zien. In een aantal gevallen, waarbij twee mensen gaan samenwonen, is het niet direct bij het begin van het samenwonen te voorzien dat een gezinssituatie zal ontstaan. Daarom heeft Meijer deze «kennismakingsperiode” gecreëerd. Volgens ooggetuigen wierp een man vanuit een auto een brandbom bij het gebouw naar binnen. De Westduitse veiligheidsdiensten heb ben gisteren hun waakzaamheid ver scherpt met het oog op mogelijke acties van sympathisanten van de Baader- Meinhofgroep. Dit hebben officiële zegs lieden meegedeeld. (Zie verder pagina 2.) Postbus 1.8 IJmuiden na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging. 18.30-19 uur zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. De verlaging van de verzekeringspre mies gaat het kabinet volgens globale berekeningen ongeveer 500 miljoen kosten. De regering is tot deze uitgave Aan de door het parlement aangeno men moties-De Boer en Hartmeyer, ge richt op meer steun aan de visserij, is geen gehoor gegeven, aldus de petitie. De afzet van aan de Nederlandse vis serij onttrokken vissersschepen dient volgens de kottervissers bevorderd te worden. Dat kan onder meer met pre- :.S?

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1