Westduits ministerie van Justitie: ULRIKE MEINHOF DOOD AANGETROFFEN K Buitenlanders demonstreren MINISTER BOERSMA: Motorfietser omgekomen EEG-voorstel aan Comecon Taxichauffeurs beroofd en mishandeld in Nederland Meer miljonairs I „Oosterschelde kabinetscrisis waard” 1 En voor vorm van samenwerking 11 ii tl fi „Het was zelfmoord” x4 E S H ll Studenten bezetten c Sto der aar bre wei bev dro wai dak tior ver sociologisch instituut NL MAANDAG 1 O M E I 19 7 6 BINNEN» 2 EN BUITENLAND Verdronken Hitte (1) I. Hitte (2) Slachting Bordeel beroofd Fietsdag VR Uitgebrand Aardbeving Buit Sphinx Bosbranden Lijk Explosie Amnesty B Dre zijd ten hoo I wee Elk een opv I gek leid STUTTGARD (DPA, ANP). De Westduitse anarchiste Ulrike Mein hof is dood. Het ministerie van justitie in Stuttgart heeft gisteren mee gedeeld dat zij „zelfmoord door ophanging” pleegde. Volgens het ministerie werd de op 7 oktober 1934 in Oldenburg geboren Ulrike Mein hof gisterochtend om 07.34 uur bij het openen van de gevangeniscellen dood in haar cel aangetroffen. Naar het onderzoek van een arts uitwees moet de dood reeds „enkele uren voordien” zijn ingetreden- Nog zaterdag avond laat had mevrouw Meinhof in haar cel de schrijfmachine gebruikt. Aanwijzingen voor plannen tot zelfmoord waren bij de instanties niet bekend. ■i in de Europese commissie belast met buitenlandse betrekkingen, za terdag op een persconferentie mee gedeeld. UTRECHT (ANP). Waarschijn lijk deze herfst zal de Europese Ge meenschap de Comgcon de Oost- europese organisatie voor economi sche samenwerking een ontwerp verdrag voor samenwerking voor leggen, „dat er wat anders zal uit zien dan het Oosteuropese ontwerp” aldus heeft sir Christopher Soames, twee ULRIKE MEINHOF Per 1 juli geen prijscompensatie aantel 22 0 Uit haar huwelijk met Rainer Röhl, dat zeven jaar duurde, werd een twee ling Regina èn Bettina geboren. Onmiddellijk na de geboorte van haar dochters werd Ulrike Meinhof aan een tumor geopereerd dat zich in 1962 in de hersens had gevormd. Het is niet duide lijk geworden of de anarchiste npg aan de nawerkingen van deze operatie of van het tumor leed. Ons land komt zo langzamerhand ook dik in de multimiljonairs te zitten, als men de mensen, die meer dan 10 mil ten de hoogste justitiële autoriteiten de politiediensten in de Bondsrepubliek in over het gebeurde. Bosbranden hebben gisteren het gebied rond Holten, Budel en Dwingeloo geteis terd. Bij Holten ging een paar hectare bos verloren. Oorzaak hiervan is volgens de politie een vastgelopen treinwiel ge weest dat vonken veroorzaakte. Bij Bu del i’ brand bij Dwingeloo ontstond bij recreatieterrein. Hier werd veertig hec tare bos en hei door het vuur verwoest. In Amsterdam-Oost zjjn twee woon huizen zaterdag geheel verwoest bij een explosie. Vier mensen werden gewond. De ontploffing had plaats in de Eerste Coehoornstraat. Volgens de politie zijn zeker twintig mensen dakloos geworden. In de Nieuwe Waterweg is dit week einde ter hoogte van het Noorderhoofd het lijk gevonden van een onbekende man Het lichaam verkeerde in een ver regaande staat van ontbinding. De politie stelt een onderzoek in naar de identiteit. In over rech een bur£ Joen heef Sari Sc dag sen Liba Ee riër, geva gen Liba veer strel van dent gewi Dt as S nocr was verb ce maa gehfl de geen kant Frar geze steui als t tiekc voor gest< diepi I mist onbcw. onbcw. onbew. I.bew. onbcw. I.bew. onbcw. onbew. onbcw. geh.bcw. onbew. zw.bew. onbew. geh.bew. I bew. onbew. zw.bew. onbew. zw.bew. onbew. geh bew. onbew'. regen onbew. regen h.bew. zw.bew. i.bew. zw.bew. mist h.bew. zw.bew. zw.bew. onbcw. onbcw. Ii. bew. geh.bcw. zw.bew. h.bew. zw.bew. I.bew. onbew. nnw nnw ozo o o n o o dit i In brok non, Volg troej brek lieze mee: op 1 tela. en d aldu nno nw ozo nw verand. nnw nnw w.st. ozo wnw w.st. ono zw zzw ozo wzw w.st. nno w.st. wzw zzw o O O 0 O o o o o o 0 1 o o o 03 o o o 8 0.1 o Hi land 755 neer toff< Tegi er v waa ■Au vaal ter 26 27 9 0 0 0 0.2 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel LasPalmas New York Tel Aviv Tunis ozo nnw w.st. nnw no zzw nw w.st. ozo nnw no ozo o 28 30 30 30 30 19 29 29 29 29 17 24 19 28 2! 31 31 22 25 19 15 20 26 28 23 23 20 27 15 23 28 11 12 12 13 13 13 10 16 11 12 9 17 13 15 14 14 12 11 10 11 9 15 15 12 14 10 8 12 8 11 16 17 8 10 11 13 12 16 18 12 21 21 24 24 17 o o 34 0 In dit grootste proces in de Westduitse geschiedenis gaat het om de zogenoemde „harde kern” van de groep, bestaande uit de toen 40-jarige Ulrike Meinhof, de 32-jarige Andreas Baader, de 34-jarige Gudrun Ensslin en de 30-jarige Jan-Carl DEN HAAG (ANP). In twee jaar tijd, van 1971 op 1973, is het aantal miljonairs in ons land met bijna twee duizend toegenomen. In 1971 waren er in ons land 8.309 personen, de een mil joen of meer gulden bezaten, in 1973 was hun aantal volgens de laatste gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek gegroeid tot 10.302. Een groep van veertien gewapende mannen heeft tijdens het afgelopen wee keinde opruiming gehouden in een bor deel aan de rand van Bangkok. De eigenaar van het etablissement alsmede de gasten werden van hun geld beroofd. Tien jongedames, sterattracties, van het huis, werden door de overvallers even eens als buit meegenomen. Weer in binnen- en buitenland I dent ging vijftien hectare verloren. De J V.:: Tl—:--j L.J een Een 34-jarige Joegoslavische slager, die pas vijf dagen geleden uit een psy chiatrische inrichting in Zwitserland was ontslagen, heeft zaterdag in Zürich twee collega’s met een slagersmes om het leven gebracht. Hij verwondde drie an deren en tenslotte zichzelf. De twee slachtoffers zijn een man en een vrouw, eveneens van Joegoslavische afkomst. Volgens de politie heeft de man de slachtoffers tijdens het werk onverhoeds neergestoken. Ook premier Den Uyl is het volledig oneens met de opvatting van de vakbe weging dat over de tweede helft van dit jaar volledige compensatie moet worden verleend. „Dat zou een ernstige bedrei ging van de werkgelegenheid beteke nen”, zei hij zaterdag tijdens een radi- ouitzending. Onverkorte invoering van de prijscompensatie zou leiden tot grote werkloosheid of ten koste gaan van de collectieve voorzieningen. Den Uyl zei de wettelijke mogelijkheid te hebben voor het tweede halfjaar bindende Loon voor schriften af te kondigen maar dat hij daartoe liever niet overgaat. De premier verklaarde zich voorstander van een ge lijk bedrag als compensatie voor ieder een. „Daar denk ik eerder aan dan een bepaald percentage”. Het proces in Stuttgart zal morgen ongeacht de dood van Ulrike Meinhof worden voortgezet. Een woordvoerder van justitie onderstreepte deze aankon diging onder verwijzing naar de wette lijke bepalingen. Ulrike Meinhof had dinsdag voor het laatst aan het proces ULESTRATEN (ANP). De 20-jarige dienstplichtig militair P. W. Smeets uit Meersen is zaterdagavond om het leven gekomen toen hij met zijn motorfiets in Ulestralen met hoge snelheid tegen een lichtmast botste. Het zesjarige Franse meisje Michele Deniaud, woonachtig in Oostvoorne, is gistermiddag voor de Maasvlakte in zee verdronken. Het kind verbleef met haar ouders op het strand van de Maasvlakte. De twaalfjarige Rotterdamse jongen Krisna Thilhauansiy verdronk gisteren in het Kralingse strandbad. ROTTERDAM (ANP). Een 38-jarige Rotterdamse taxichauffeur is in de nacht van zaterdag op zondag beroofd door een passagier- Deze man, naar schatting 20 jaar oud, stapte in op de Katendrechtse Lagedijk en liet zich ver voeren naar de Industrieweg. Daar aan gekomen haalde hij een op een revolver gelijkend voorwerp te voorschijn en dwong de chauffeur te stoppen en al zjjn geld 150) af te geven. De rover liep vervolgens met de chauffeur i-aar de Graafstroomstraat en hield daar een an dere taxi aan, waarmee lii| verdween- De politie heeft hem nog niet kunnen opsporen- Ulrike Meinhof zat gevangen in een gevangenis aan de rand van Stuttgart, Stuttgart-Stammheim. In een zwaar be waakt gebouw in de buurt begon op 21 mei vorig jaar onder zeer zware veilig heidsmaatregelen na twee jaar vooron derzoek het mammoetproces tegen vier leidende figuren van de anarchistische Baader-Meinhofgroep, die vooral door bomaanslagen en brandstichting in de jaren 1970-1972 grote onrust in de Bondsrepubliek veroorzaakte. TERNEUZEN. Volgens het PvdA- Tweede-Kamerlid Roels is voor hem persoonlijk de volledige afsluiting van de Oosterschelde een kabinetscrisis waard Hij zei dit zaterdag tijdens een vaartocht van de 45 gezamenlijke Belgi sche en Nederlandse actiegroepen op de Westerschelde. Er zijn de laatste tijd zoveel nieuwe feiten naar voren geko men die uitwijzen dat totale dijkverho ging langs de Oosterschelde heel goed mogelijk is dat een totale afsluiting onaanvaardbaar zal zijn, zei de heer Roels. Het Nederlandse Rode Kruis heeft za terdag 50.000 ter beschikking gesteld van het Italiaanse Rode Kruis voor on dersteuning van de hulpverlening aan de slachtoffers van de aardbevingsramp van donderdagavond. De Italianen zullen er tenten en dekens voor kopen. De 71-jarige H. Huisman uit Epe is in Apeldoorn verongelukt toen hij met zijn bromfiets een laan overstak en door een auto werd aangereden. Bij Beek (gemeente Ubbergen) is za terdag een Duitse personenauto frontaal op een auto van een landgenoot gebotst. De bestuurder, de 42-jarige H. Schwie- ren uit Krefeld was op slag dood. Drie inzittenden van de tegenligger werden gewond. In de nacht van zaterdag op zondag heeft de 19-jarige H. C. M. Lunenburg uit Loosbroek het leven verloren toen hij met zijn bromfiets links van de weg raakte, in de sloot reed en tegelijkertijd in een bak van een graafmachine. Hij brak hierbij zijn halswervel. De 19-jarige E. A. Jorna uit Wijtgaard is in de nacht van zaterdag op zondag verongelukt, toen hij met zijn auto op de rijksweg Leeuwarden-Grouw op de verkeerde weghelft kwam. Hij botste op een tegenligger, die daardoor eveneens op de verkeerde weghelft kwam en daar weer door een derde auto werd aangere den. De bestuurder van de tegenligger brak zijn linkervoet en liep oogletsel op. De 65-jarige M. van de Wouw uit Moergestel is zaterdagmiddag in Deurne om het leven gekomen. De door het slachtoffer bestuurde personenauto pas seerde een trekker met oplegger. De chauffeur daarvan week op dat moment door nog onverklaarbare oorzaak naar links uit en raakte de personenauto die daardoor slipte en in een sloot belandde. De chauffeur van de trekker met opleg ger is na het gebeuren doorgereden en tot op dit.moment niet achterhaald. Drie jongemannen hebben vrijdaga vond laat 4500 buit gemaakt bij een overval op een supermarkt in Helmond. Het drietal drong het pand binnen toen de bedrijfsleider en diens assistent op het punt stonden te vertrekken. De overvallers waren gewapend met revol vers. Volgens getuigen zouden zij scho ten hebben gelost. De Koninklijke Sphinx in Maastricht, nderdeel van het Britse Raadconcern, heeft Jordanië vijf van de meest luxe badkamers geleverd. De badkamers zijn Raspe. Zij werden o.m. beschuldigd van vijf moorden, 54 pogingen tot moord door middel van bomaanslagen, banko vervallen, inbraken en het lidmaatschap van een misdadige organisatie. De tenlastelegging, samengesteld uit onderzoekmateriaal dat in 1.800 ordners bijeengebracht was, besloeg 354 bladzij den. Er was een lijst van 996 getuigen en 80 te horen deskundigen, terwijl er voorts ca. 1.000 rapporten van deskundi gen voor béhandeling waren. Verwacht werd dat het proces enkele jaren zou duren. De kosten werden geraamd op ca 15 miljoen gulden. De verdachten, die hun organisatie „Rote Armee Fraktion” noemden, von den elkaar nadat het studentenverzet Naar Amnesty International bericht zijn 67 journalisten in zeventien landen gevangen of „verdwenen”. Velen van hen worden vastgehouden zonder aan klacht of proces. Sommigen zijn gemar teld of wreed, onmenselijk of verneder end behandeld of gestraft. sche en wetenschappelijke samenwer king niet een zaak van de gemeenschap zijn, maar een nationale aangelegenheid blijven. Soames zei te hopen, dat de Unctad- conferentie die vorige week in Nairobi is begonnen, een tijdschema zal vaststellen voor de oplossing van het probleem van de grondstoffenprijzen. Op de Unctad-conferentie die jaren geleden in Nieuw Delhi is gehouden, werd het probleem van de zogenoemde algemene preverentie (tegemoetkomin gen voor ontwikkelingslanden voor hun uitvoer van eindprodukten en halffabri katen naar geïndustrialiseerde staten) niet opgelost. Het schema voor algemene preverenties, het eerst toegepast door de EEC en pas jaren later door de Verenig de Staten, werd eerst na afloop van deze conferentie uitgewerkt. ■jfi. HILVERSUM (ANP). Minister Boersma van Sociale Zaken blijft erbij dat per 1 juli geen volledige prijscom pensatie kan worden gegeven. Hij zei dit zaterdagavond in de actualiteitenrubriek ..Brandpunt” van de KRO-televisie. heeft aangenomen, kandidaatsprogramma deelgenomen nadat zij tevoren maanden niet aanwezig was. NIJMEGEN (ANP). Vijftig studen ten hebben in de afgelopen nacht het sociologisch instituut van de Katholieke Universiteit in Nijmegen bezet. Aanlei ding is het onderwijsprogramma dat de sub-faculteitsraad waardoor het voor de komende tweedejaars is terug gebracht tot twee jaar. Volgens de be zetters zijn enkele voor de studenten zeer belangrijke onderdelen uit het pro gramma gehaald. Voorstellen tot behoud van deze onderdelen heeft de sub-facul- teitsraad, aldus de bezetters, tot twee maal toe afgewezen. Door de grote warmte zijn gisteren gedeelten van rijksweg 12 (Utrecht- Duitse grens) onder Arnhem bijna onbe rijdbaar geworden. Op een aantal plaat sen kwam het betonnen wegdek naar boven. Rijkswaterstaat heeft het euvel verholpen door de betonblokken stuk te slaan en de gaten met asfalt op te vullen. „De cijfers wijzen uit dat de prijscom pensatie gelijk rook is, die door het open raam verdwijnt of wanneer dat gesloten is door de kieren. Er blijft haast niets van over. Wat wel als gevolg optreedt is de verwachting dat in volgende jaren de werkloosheid nog groter zal worden”, aldus die bewindsman voor Brandpunt. De bewindsman zei het niet uitgeslo ten te achten dat het niet geven van een volledige vergoeding de Verhouding tus sen kabinet en vakbeweging nog verder zal verslechteren. „Dat komt, aldus mi nister Boersma, „omdat wij heel duide lijk uitgesproken opvattingen hebben van wat gebeuren moet”. Dit jaar in samenhang met de volgende jaren moet de springplank opleveren voor een bete re ontwikkeling in de volgende periode”- Minister Boersma verklaarde niet di rect te willen opkrassen wanneer het kabinet niet meer de steun van de vakbeweging zou hebben. Eerst zou vol gens hem moeten blijken wat de Tweede Kamer ervan vindt- Als dat daarnaast tot een botsing met de vakbeweging zou leiden zou hij niet direct willen weg gaan. Hij zei overigens te verwachten dat er in de vakbeweging een belangrijk stuk gezond verstand is- Het belangrijk ste is, aldus de bewindsman, dat wé duidelijk kunnen maken aan de mensen dat wat we doen misschien niet zo leuk is, maar dat het toekomstperspectief biedt. Op de vraag of hem niet tegenvalt dat de werknemers toch een volledige prijscompensatie verlangen terwijl dat meer werkloosheid tot gevolg heeft, zei de minister een beetje teleurgesteld te zijn dat de raadpleging van de achter bannen, waarvan de vergaderingen zeer slecht bezocht waren, niet meer discussie cpgeleverd heeft over onderwerpen zoals het totaal van de collectieve voorzienin gen als onderwijs en andere en dat de werkloosheid zo weinig aan de orde was geweest- In de haven van Breskens is zaterdag het Duitse jacht „Lady Mary” door een ontploffing bij het starten in brand gevlogen en geheel vernield. De schipper is met brandwonden en een shock in het ziekenhuis opgenomen. bestemd voor de koninklijke paleizen van koning Hoessein. joen gulden bezitten, zo zou betitelen. Hun aantal steeg van 151 in 1971 tot 193 groeide van 2,9 miljard tot 4,1 miljard in 1973, dat is gemiddeld ruim 20 miljoen vermogen per rijkaard in deze categorie. Het totale aantal vermogensbezitters mensen, die 100-000 gulden of meer be- in 1973. Hun gezamenlijk vermogen zitten), is in deze periode van twee jaar toegenomen van ongeveer 264.000 tot 309.000- Hun gezamenlijk vermogen groeide van 75,9 miljard tot 93 miljard gulden- Het proces werd sedert de- opening op 21 mei vorig jaar begeleid door deels chaotische toestanden in de rechtszaal en vertragingstactieken van de verdedi gers. De beklaagden protesteerden ver schillende keren evenals andere ge vangen anarchisten tegen de volgens hen vooringenomen procesvoering. Zij waren gedurende langere perioden uitge stoten van het proces wegens pogingen het proces te verstoren of omdat zij niet in staat waren daaraan deel te nemen. Op het lijk van Ulrike Meinhof is gisteren sectie verricht. Uit justitiële en politiekringen werd verder vernomen dat de uiterlijke omstandigheden ondub belzinnig op zelfmoord zouden wijzen. De anarchiste zou zich klaarblijkelijk met een handdoek hebben opgehangen. De verdediger van Ulrike Meinhof, prof. Axel Azzola, toonde zich in een eerste reactie op de dood diep geschokt. Nu was zijn vrees bevestigd, dat de dood van de hongerstaker Holger Meins niet de laatste bij de beklaagden zou zijn, zo verklaarde hij. Dei politie heeft verhoogde waakzaam heid ingesteld en veiligheidsmaatregelen genomen. Met een spoedtelegram licht- Op 15 juni 1972 werd Ulrike Meinhof in Hannover gearresteerd. In november 1974 werd zij wegens haar aandeel in de bevrijding van Baader tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld. waarvan zij deel uitmaakten, na de aanslag op Rudi Dutschke in april 1968 was doodgelopen. De anarchistische RAF werd de bekendste van enkele kleine groepen die meenden dat het verzet tegen de kapitalistische maatschappij desnoods met geweld moest worden voortgezet. Soames zei dat het „mengelmoes” dat de Comecon heeft voorgesteld, nog wordt bestudeerd. De Comecon heeft namelijk samenwerking voorgesteld, niet slechts tussen de twee organisaties, maar ook tussen een of meer lidstaten van elke organisatie met een of meer markt- staten van de andere organisatie, of de organisatie zelf. Sir Christopher verklaarde dat het hem „erg zou teleurstellen” indien de gemeenschap niet voor het einde van het jaar een tegenvoorstel zou doen. De ministers zullen zich ,vrij binnenkort” met deze kwestie bezighouden. De Comecon-landen hebben tot nu toe een gemeenschappelijke handelspolitiek niet willen aanvaarden. Deze politiek houdt in dat sinds 1 januari 1975 de Europese commissie onderhandelt over handelsverdragen. Sir Christopher hield de mogelijkheid open, dat de ministerraad van de EEG de Europese commissie niet in alle ge vallen als gesprekspartner van de Come con zal aanwijzen: De gemeenschap zal de Comecon op haar eigen manier bena deren. maar of de commissie in alle gevallen namens de gemeenschap zal optreden hangt af van het onderwerp dat wordt behandeld”. Hij verwees hierbij kennelijk naar het feit, dat de EEG-landen hebben besloten dat akkoorden over economische, techni- De zaterdag gehouden landelijke fiets dag van de ANWB is een groot succes geworden. Zeventigduizend mensen heb ben er aan deelgenomen tegen vijfen dertigduizend een jaar geleden. Er wa ren in totaal zeventig startplaatsen. Er waren zoveel rijders op de tweewielers dat er van tijd tot tijd zelfs files van fietsers ontstonden. DINSDAG 11 MEI zon- en maanstanden zon op 4.53 uur onder 20.21 uur maan op 17.29 uur onder 3 26 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 1.04 uur en 13.34 uur Laagwater 9.05 uur cn 21.45 uur Vooruitzichten voor woensdag: Plaatselijk een regen- of onweersbui en middag tem peraturen tussen 20 en 25 graden. Aantal uren zon: 3 lot IJ. minimum temperatuur: omstreeks 13 graden, maximum temperatuur: omstreeks 22 graden. kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 percent, kans op een geheel droog etmaal. 40 percent WEERKAPPORTEN Veel huisgezinnen in verscheidene kerkdorpen in de Noordlimburgse ge meente Gennep en Bergen zijn zaterda gavond enkele uren verstoken geweest van water. De oorzaak was geen storing, maar overmatig watergebruik onder meer voor het besproeien van tuintjes. Ongeveer 8000 buitenlandse arbeiders er tientallen Nederlandse zympalhier hebben zaterdag na een demonstratie door de stad Utrecht een gehouden op het Domplein. De buite - landers protesteren teg. ér- nister Boersma vorig jaar bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp „arbeid buitenlanders’’. In dl' wetzontwerp wordt voorgesteld de werkvergunning handen te geve, vei c titer een limiet te stellen aan liet buitenlanders t ce mag hebben. De wet zal, als hij wordt aangenomen, niet gaat elce tatr - tenlandse arbeiders afkomstig uit de EEG-landen en zij die cl langer dan vijf jaar in Nederland werken. Ook de Griekse arbeiders zullen niet onder de wet vallen omdat Nederland met dit land een wervi tgssve k.r. st heeft. Het wetsontwerp wordt als discrimine rend betiteld.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2