Kritiek op gebrek aan overleg bij hulpoperatie Vakbonden niet akkoord met Tomado-plannen Sarkis nieuwe president van onrustig Libanon AANSLAG CARLOS HUGO EN IRENE Gespreksgroep van CHU tegen CDA-lijst „Agenten hadden bevel niet tussenbeide te komen” •I 5* ■ij f x de beste wensen gegaan vergezeld van SF GRIJS RUK EN ARM BOETE door mco scheepmaker bloemen uw Fleurop-bloemist I weet er alles van! p r Of o BINNEN- EN BUITENLAND MAANDAG 1 O MEI 19 7 6 nken (i) <2> ding oofd sdag VREDE LAAT NOG OP ZICH WACHTEN -and ving Buit iden Lijk osie esty (Van onze redacteur in Spanje, Robbert Bosschart) (Van onze redactie buitenland) GEMONA/UDINE/ROME. Stortregen, welke de wegen in mod derpoelen verandert en de kans op aardverschuivingen met zich mee brengt, heeft gisteren het reddings werk in Udine, het Italiaanse aard- bevingsgebied, vertraagd. De regen droeg bovendien nog bij aan de wanhoop van de ongeveer 150.000 daklozen, onder wie volgens func tionarissen zo’n 25.000 tenten zijn verdeeld. BEIROET (UPI, AFP, Reuter). Dreigementen van Libanons linker zijde de openlijke strijd te hervat ten, hebben de inwoners van de hoofdstad Beiroet er gisteren van weerhouden de straat op te gaan. Elke kans op vrede hangt af van een akkoord tussen de zaterdag als opvolger van president Franjieh gekozen Elias Sarkis en socialisten leider Kamal Joemblatt. ESTELLA. Prinses Irene en haar echtgenoot, prins Carlos Hugo, zijn gisterochtend bij de traditionele bestijging van de Carlistenberg Monte jura ternauwernood ontsnapt aan een kogelregen, die ten minste één dode en een viertal ernstig ge wonden onder hun aanhangers heeft veroorzaakt. Het 50-tal recht se extremisten dat zich op de top van de berg had verschanst met automatisch vuurwapens, zonder dat de aanwezige politie hen dat verhinderde, werd aangevoerd door de jongere broer van prins Carlos Hugo, don Sixto, die reeds enige tijd geleden uit de Carlistenpartij verstoten was wegens zijn uiterst rechtse denkbeelden. Olof Palme had dan kunnen zeggen: „Ja. ze vluchten naar zuidelijke landen als Portugal waar de belastingdruk min der is”, waarop Otelo de Carvalho weer snedig had kunnen anntwoorden dait hij er dus wel voor zou zorgen dat zij binnen een jaar tot de ex-rijken zouden behoren. Palme had dan kunnen zeggen- „Dan krijgen wij ze weer als armoed zaaiers terug”, en dan had Otelo de Carvalho kunnen repliceren: „Maar die hebben jullie af geschaft, dus dan zijn ze binnen een jaar weer rijp voor ons”, en zo pendelen rijk en arm in een perpe tuum mobile eeuwig tussen Zwedn en Portugal heen en weer Regen belemmert reddingswerk in het Italiaanse rampgebied een van (ADVERTENTIE) liinx In een ingezonden stuk in De Volks krant van zaterdag vertelt Willem Mui- lepad dat Otelo de Carvalho, de uiterst linkse, inmiddels op dood spoor geran geerde Portugese officier die na de om wenteling een sleutelpositie innam in het Portugese leven, tijden een bezoek aan Zweden tegen de Zwedse premier Olof Palme zei: „Binnen een jaar heb ben wij in Portugal alle rijken afge schaft”, waarop Palme geantwoord moet hebben: „Nou, wij hebben alleen maai’ de armen afgeschaft”. Een mooie wisecrack. Maar gezien de belastingperikelen rond Ingmar Berg man, Bibi Andersson en Astrid Lindgren, die wat moeite hebben met het feit dat je in Zweden blijkbaar aangeslagen kan worden voor 102 percent van je inko men (dus van elke 100 gulden die je verdient, moet je 102 gulden aan de belasting afdragen) had Otelo de Carval ho, als hij dat toen al geweten had, kunnen antwoorden: „Maar jullie jagen de rijken wel jullie land uit”. rdag een rand pper i het eek- oofd ende ver- >litie teit. richt iden van aan- nar- der- Foto links: deze oude vrouw in Udine schijnt met haar gebaar te zeggen: „Dit is alles wat overgebleven is”. Haar huis werd volledig verwoest. Foto rechts: Kinderen uit Udine bren gen de nacht door in een van de par ken van de stad. chele ie, is n zee haar lakte. >ngen teren t za- steld on- in de •amp allen j laga- een lond. toen t op De JVOl- cho- ibied teis- :tare gens ge- Bu- De een hec- est. oon- een ond. jrste zijn Sen. ende wee- bor- De nede oofd. i het :ven- ’iets- iicces heb- jfen- wa- i, Er elers van •icht, cern, luxe zijn nzen idene ge- erda- weest >ring, mder les. ager, psy- l was twee het an- twee ouw, omst. i de weds Al sinds het carlisme halverwege de jaren ’60 ondier leiding van Carlos Hugo een linkse koers insloeg, probeert het Spaanse regime op deze volksbeweging De nieuwe president van Libanon. Eli as Sarkis, is een publiciteitsschuwe tech nocraat die negen jaar lang gouverneur was van de Libanese centrale bank. Hij verloor op het nippertje de presidentsra- ce van 1970 tegen Soeleiman Franjieh, maar heeft zich over het algemeen verre gehouden van de luidruchtige arena van de Libanese politiek. Sarkis heeft op geen enkele wijze in het openbaar zijn kandidatuur pogen op te poetsen toen Franjieh onder steeds grotere druk werd gezet om af te treden. Degenen die hem steunen, wijzen op zijn staat van dienst als efficiënt bestuurder met weinig poli tieke vijanden, waardevolle kwaliteiten voor een man die zich ten doel heeft gesteld Libanon op te halen uit het diepe dal van een verwoestend conflict. De werknemers zouden volgens de di- rektie mee kunnen naar Etten-Leur. Maar de ledenvergaderingen van de in dustriebonden hebben zaterdag deze re organisatieplannen van de hand gewe zen. Sinds Tornado enkele jaren geleden door het Belgische concern Bekart wend overgenomen heeft er in feite een voort durende vermindering van de werkgele genheid plaatsgevonden, aldus ddstricts- bestuiurder W. Peperkamp van de Indus triebond NKV. Tot en met 1975 gingen Swan in Roermond, Drameta en het Tomado-huis in Dordrecht dicht. Nog in september vorig jaar ontkende de raad van beheer van het Belgische concern de geruchten dat Tomado-Puurs in België zou worden gesloten. Maar desondanks werd begin dit jaar bekend gemaakt dat dit bedrijf per 31 maart 1976 dicht ging. Gezien deze ontwikkelingen vrezen de ledenvergaderingen van de industriebon den dat de nu voorgenomen concentratie van de produktie in Etten-Leur in feite zal leiden tot een algehele liquidatie van Tornado- Verder wordt alom gemeld dat hij de steun geniet van Syrië, de Libanese na buur die ten nauwste betrokken is bij pogingen de crisis te beëindigen. Volgens persberichten gaven de Syrische leiders de voorkeur aan Sarkis, boven de andere serieuze kandidaat voor het president schap, de politiek veteraan Raymond Edde, die naar het gevoel van Damascus te onafhankelijk-denkend zou zijn. wedstrijd tegen de tijd om Je levend begraven mensen nog tijdig te helpen. getroffen. Van de anderen die kogelwon- den opliepen, werden er ten minste twee in het hospitaal van Pamplona geope reerd. Volgens de carlisten verkeert ten minste een van hen i n levensgevaar. Prins Carlos Hugo beval de terugtocht om verder bloedvergieten te voorkomen. (De nota van de gouverneur van Navar ra zegt dat de politie verdere voorvallen verhinderde, en kondigt een onderzoek over het gebeurde aan). Men moet intussen niet vergeten dat de democratiseringsplannen van de hui dige Spaanse regering erin voorzien dat „gewelddadige partijen” uitgesloten kun nen worden. Het gebeurde van gisteren zou ook een provocatie kunnen zijn om het carlisme verboden te houden. Er is echter geen enkel onderzoek voor nodig om in te zien dat het Spaanse bewind rechtse knokploegen oogluikend toestaat op te treden tegen de oppositie. In het Baskenland vond gisteren ook de 19-jarige Angel Iruretagoiena de dood toen een bom, die hij in Zarauz in een woonhuis wilde plaatsen, voortijdig af ging. De schaarse inlichtingen brengen ook dit in verband met het optreden van rechtse knokploegen tegen linkse Bas- ken. Dit alles schept een klimaat van geweld dat alsnog de politieke normali sering in Spanje zou kunnen verhinde ren. teren echt- anbe- >laat- naar euvel uk te p te Voor twee jaar terug reed een vracht wagenchauffeur zomaar een voorrangs- weg op. Te laat opgemerkt. Het was mistig, maar hij reed veel te hard en kletste met zijn bijrijder. De auto met onze dochter en schoonzoon werd links aangereden. Gevolgen: onze dochter stierf direct, onze schoonozon zes dagen later. Nooit hebben we ook maar iets van deze chauffeur gehoord. Het gebeur de ergens in het zuiden. Van vrienden van onze kinderen hoorden we later dat de chauffeur veroordeeld was tot 600, en geen ontzegging van het rijbewijs. Beseft u wat wij hier een verdriet over gehad hebben? Driehonderd gulden per stuk, zggen we. storten van bijdragen ten behoeve van de hulpverlening van de slachtoffers van de aardbevingsramp. Het nummer van de speciale rekening is 6868. De binnen komende giften zullen ter beschikking worden gesteld van het internationale Rode Kruis voor de aankoop van hulp goederen als matrassen, beddegoed en kindervoeding. Op een avond, toen de schemering al was ingevallen, reed hij wat te veel en te lang op de linkerkant van de weg, waardoor hij pas op het laatste nippertje zijn stuur kon omgooien om een tegen ligger te ontwijken. Met zijn kraakstem zei hij toen enigszins verongelijkt tegen degeen die naast hem zat: „Ja, hoor eens, grijze auto’s zie ik niet meer aan komen op dit uur van de avond”. Op 14 april schreef ik over het schrij nende geval van een vrachtwagenchauf feur die tot 400 gulden boete werd veroordeeld (en zes maanden ontzegging van zijn rijbevoegdheid) nadat hij schul dig was bevonden aan het doodrijden van een jongen. Vooral zo’n boete ter waarde van 20 langspeelplaten leek me voor de nabestaanden een soort trap na. Naar aanleiding hiervan kreeg ik van een lezeres die liever anoniem wilde blijven, en tekent met „een moeder”, de volgende brief: Inmiddels heeft gisteren ook de eerste massale begrafenis plaatsgevonden; 89 kisten werden in Majamo ter aarde be steld. Terwijl dit gebeurde ging het ber- gings- en reddingswerk gewoon verder- Bij dit werk hebben de redders en slopers vooral moeite met de na de oorlog gebouwde huizen, die opgetrok ken zijn van gewapend beton- De slach toffers die zich daar al meer dan drie dagen en nachten levend of dood bevin den. kunnen pas na zwaar en secuur werk met zagen en beitels worden vrij gemaakt, vooral omdat elke grove in greep met machines zowel direct de slachtoffers als instorting van percelen, met fatale gevolgen, kan veroorzaken. Hoewel het bij grote aardbevingen gebruikelijk is dat enkele kleine schok ken volgen, is er bij de overlevenden en de redders in Friule grote onrust ont staan na de verschillende schokken die zich in het weekeinde hebben voorge daan- Zonder directe schade te berokke nen heeft deze nawerking een psycholo gisch slecht effect op de bewoners. Bij de Friulani is al een gevoel van doffe berusting, gemengd met heel voorzichtig optimisme over toekomstig herstel van hun woonplaatsen, de algemene paniek gaan vervangen die drie dagen lang geheerst heeft. Nu blijft alleen nog de Het Italiaanse ministerie van binnen landse zaken heeft meegedeeld dat nu 755 dioden zijn geborgen, maar men neemt aan dat het totale aantal slach toffers op boven de 1000 zal uitkomen- Tegelijkertijd werd bekendgemaakt dat er voldoende hulpkrachten zijn ingezet, waaronder Franse brandweereenheden. Anderzijds groeit de kritiek op het vaak duidelijke gebrek aan overleg ach ter de reusachtige reddlingsopeiratie. Hele De landelijke V.V.V.-geschenkbonnen zijn bij alle Fleurop-bloemisten jnwisselbaar voor een fleurige surprise. J Ongeveer de helft van de automobilis ten boven de 50 jaar heeft een twijfe- lachtige tot slechte gezichtsscherpte. Dit bericht van de ANWB grijp ik dankbaar aan om nog eens de anekdote te vertel len over Ko Arnold!, die in 1964 op 81- jarige leeftijd overleed. Hij was een eminent acteur, met hoofdrollen in „De dood van een handelsreiziger”, „De vrek”, en noem maar op, Tot op hoge leeftijd bestuurde hij zelf zijn auto. UTRECHT (ANP). De industriebon den NVV en NKV zijn niet van plan akkoord te gaan met de reorganisatie plannen bij Tornado- De direktie van dit 700 werknemers tellende bedrijf waar huishoudelijke apparatuur wordt ge maakt wil de produktie geheel concen treren in EttenLeur. Dat zou beteke nen dat de produktiebedrijven in Zwijn- drecht en Dordrecht met circa 150 man personeel hun deuren zouden moeten sluiten. In een ooggetuigeverslag meldt speciale verslaggever: Op de autostrada Milaan-Venetië kon digt zich het geschiede onheil al aan. Per auto rijdend vanuit Milaan passeren we reeds kolonnes legervoertuigen. Red dings- en hulpacties hebben hier in dit zwaar getroffen gebied hun eigen risi co’s. In bermen en sloten liggen ver schillende militaire vrachtwagens, waar van de chauffeurs door slaap overmand zijn geraakt na een lange rit door Italië. De manschappen zien er moe uit en vertonen het uiterlijk van militiaren op oefening of in oorlogstijd: ongeschoren, wallen onder de ogen en vies. De gedachte aan een gebied in oorlog lijkt volledig op zijn plaats wanneer Udine bereikt wordt. Deze plaats, op enkele kilometers van het gebied waar de aardbeving in volle kracht toesloeg, is veranderd in een hoofdkwartier van hulp- en reddingsoperaties- Overal in dit ongeveer 31.000 inwoners tellende stadje zijn die sirenes van af- en aanrijdende ambulances met gewonden te horen. Door de straten rijden steeds nieuwe kolonnes militaire vrachtwagens, brand weerauto’s en trucks met hulpgoederen- Maar ook tankwagens met drinkwater, een op geheven- „Als franje zal de unie mis schien blijven bestaan, maar een eigen geluid als reformatorische beginselpartij is dan niet meer mogelijk”, aldus het schrijven aan de CHU-kies verenigingen. en particuliere auto’s die met papieren rode kruizen tijdelijk zijn omgedoopt tot evacuatieauto’s- In de parken en groen stroken van Udine wordt inmiddels ge kampeerd. Ter plaats blijkt de schade aanzienlijk- In Buia, waar volgens de eerste opgave van de politie 40 doden vielen, liggen tientallen huizen volledig in puin. Alsof het plaatsje getroffen is door bommen zijn daken in huizen gezakt en gaten in gevels geslagen. De tegenstelling tussen de gehavende dorpen en het lieflijk zonovergoten landschap is treffend. De bevolking, voor zover niet gedood, ge wond, geëvacueerd of gevlucht, lopt en rijdt af en. aan naar het marktplein, waar ze levensmiddelen en drinkwater kan krijgen van de militairen. De zwaarst getroffen delen van het dorp zijn afgezet en worden bewaakt door soldaten of vrijwilligers. Het stin kende kadaver van een door een balk getroffen koe wordt in de bak van een bulldozer weggereden. In sommige hui zen die door de autoriteiten zijn vrijge geven. zoeken de bewoners nog wat huisraad bij elkaar. Anderen zitten in hun tuinen, onder provisorisch aangeleg de afdakjes, met enkele bezittingen vaak naast hun geblutste auto’s bij elkaar. „Heb je een hekel aan iemand, rijd hem (ian maar dood. Je hoeft je zelfs niet bij de nabestaanden bekend te ma ken, en je baas betaalt de boete wel. Hoe wij verder moesten en nog moeten is bijzaak, want voor ons soort mensen is geen nazorg. Toen ik uw stukje las, kwam al mijn verbittering daarover weer boven. Ik wil liever onbekend blijven, maar ik moest dit toch even kwijt, want het vreet aan je, zoiets. Een Moeder. PS. Het ongeluk was volkomen de schuld van deze chauffeur; dat is wel vastgesteld”. van Navarra, de streek waarin de spreekt ook van „rivaliserende fracties van het carlisme, resp. geleid door Car los Hugo en Sixto”. De gouverneur zegt dat zijn politie-eenheden, die op de berg aanwezig waren, een eerste botsing tus sen „de rivalen” aan de voet van de berg wisten te verhinderen, maar legt niet uit waarom de politie pas tussenbeide kwam toen de schietpartij bij de top reeds plaatsgevonden had. de „verdeel-en-heers”-tactiek toe te pas sen. Die pogingen om het carlisme te versplinteren, zijn steeds mislukt. Enkele maanden geleden begonnen Spaanse fa scisten de jongere broer, don Sixto, naar de voorgrond te schuiven. De jongelie den die hem gisteren op de Montejura begeleidden, hadden volgens de aanwezi gen weinig of niets met het carlisme te maken, en werden allerwegen geïdentifi ceerd als leden van de „Guerrilleros de Cristo Rey”, een fascistische knokploeg uit Madrid die de laatste tijd ook elders in Spanje optreedt. Een officiële nota van de gouverneur Navarra, de Noordwestspaanse waarin de Montejurra ligt, Onze redacteur in Rome meldt: Ongeveer 1500 doden zal de eindbalans bedragen van de aardbeving die donder dagnacht het Noorditaliaanse Friule heeft geteisterd. Dat deelden niet-offi- ciële bronnen gisteravond in Rome mee in aansluiting op het officiële bericht dat het dodental voorlopig 812 bedraagt Tweehonderdvijftig daarvan zijn nog niet geïdentificeerd. In politieke kringen is men het er over eens dat Sarkis, de keuze van rechts en Syrië, er slechts in kan slagen een eind aan de nu 13 maanden oude burgeroorlog te maken, wanneer hij Joemblatt achter zich krijgt. De socialist heeft nog geen commentaar gegeven op Sarkis’ uitverkiezing. Schietpartijen in de nacht van zater dag op zondag hebben ongeveer 70 men sen het leven gekost. Meer dan 120 Libanezen liepen verwondingen op. Een progressieve Libanese parlementa riër, Albert Mansoer, heeft gisteren af gevaardigden ervan beschuldigd bedra gen van tussen de 150.000 en 4 miljoen Libanese ponden (van 135.000 tot onge veer 4 miljoen gulden) te hebben opge streken in ruil voor hun stem ten gunste van Elias Sarkis, de nieuwgekozen presi dent van Libanon. Mansoer, die heeft geweigerd deel te nemen aan de presi dentsverkiezing van zaterdag, verklaarde dit in een persbericht. Intussen is gisteren zware strijd uitge broken in het gebied van de berg Liba non, in het oostelijk deel van het land. Volgens de linkse radio hadden rechtse troepen getracht op vier fronten door te breken, maar waren zij, met grote ver liezen, teruggeslagen. „De lichamen van meer dan 100 isolationisten liggen nog op het slagveld, terwijl het aantal mar telaars van de nationalistische bewegingg en de Palestijnse revolutie 16 bedraagt,”, aldus het radiostation. dorpen zouden aan zichzelf zijn overge laten, omdat de telefoonverbindingen zijn verbroken en de toegangswegen nog altijd geblokkeerd- Kisten vol medicij nen blijven ongeopend niemand weet hoe ze gebruikt moeten worden of daarheen gezonden- Minister van binnenlandse zaken Francesco Cossiga heeft gisteravond dringend verzocht om giften voor de aardbevingsslachtoffers. De minister ver klaarde dat de heropbouw van huizen in het rampgebied een top-prioriteit voor de regering is- Daarom wees hij het idee van tijdelijke behuizingen van de hand. Hij meldde tevens dat Canadese troepen uit West-Duitsland twee veldhospitaal® hadden opgezet. De Amerikaanse regering zal 353.000 dollar (bijna 1 miljoen gulden) besteden aan hulp voor de slachtoffers van de aardbeving in Italië, zo is gisteren be kendgemaakt. President Fords speciale coördinator voor internationale hulp bij rampen verklaarde dat het geld bestemd is voor de evacuatie van gewonden en voor--voedsel en tenten. Het Nederlandse Rode Kruis heeft een speciale girorekening geopend voor het Prins Carlos Hugo, die reeds in de cember 1968 door Franco uit Spanje uitgewezen was en enkele weken gele den opnieuw door de regering van ko- ning Juan Carlos teruggestuurd was toen hij per vliegtuig uit Parijs in Ma drid aankwam, was ditmaal in alle stilte per auto naar de Montejurra gekomen. Hij werd daar opgewacht door prinses Irene en een aantal aanhangers, dat volgens de gouverneur van Navarra „niet groter dan 5000”, en volgens de carlisten „minstens 50.000” was; Spaanse persberichten spreken van ongeveer 15.000 personen. De menigte begon de Montejurra te bestijgen onder het roepen van kreten als „amnestie, vrijheid, carlisme, socialis me”. Carlos Hugo en Irene liepen op ongeveer 50 m van de voorhoede. Toen zij dicht bij de bergtop kwamen, stond daar don Sixto een politieke toespraak te houden. De aanhangers van Carlos Hugo jouwden hem uit. waarop de knokploeg het vuur opende. De kogels sloegen op een 50-tal meters van Irene en Carlos Hugo in. Te midden van de paniek klonken ook kreten van „Sixto, moordenaar.”. Een 16-jarige jongeman uit het nabij gelegen dorp Estella, Ricardo Garcia Pellejero, werd onmiddellijk dodelijk DEN HAAG (ANP). De centrum- gespreksgroep binnen de CHU heeft aan voorzitters e n secretarissen van CHU- kiesverenigingen een schrijven gezonden waarin de kiesverenigingen worden ge vraagd zich uit te spreken tegen een verkiezingslijst voor het CDA- Prinses Irene liet gisteravond weten dat zij van de agenten die zich op de berg bevonden, in antwoord op haar protesten, te horen kreeg dat zij bevel hadden om niet tussenbeiden te komen. Volgens secretaris L. de Snayer zijn 260 kaderleden (gemeenteraadsleden, we thouders en Statenleden van de CHU) bij de centnumgespreksgroep aangeslo ten- De centrumgespreksgroep is voor een federatie van de drie confessionele partijen, maar tegen een verkiezingslijst. „Als we met een lijst willen komen, hadden we bij de laatste kabinetsforma tie niet in de oppositie moeten gaan”, aldus De Snayer, die meent dat via verkiezingslijst de CHU zal worden

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3