Geen surrealisten Avant garde jazz met veelheid van in Tate Gallerv MACHTSSTRIJD VAN UIT KRACHTEN GEGROEID CRM Wakeman kan weer voor vol worden aangezien Schrijvers protesteren tegen apartheid en onderdrukking O Westland Utrecht korting Veilig beleggen in de waardestukken van de Dutch Swing College 0 =o .jEND CONCERT MET ROCK ENSEMBLE B Internationaal Pen-centrum Afgelasting toneel in Amstelveen D UMUIDEN KEUKENS B.V Dagelijks verse asperges in 7 variaties ook binten Europa 15 DINSDAG I 1 19 7 6 M E 1 KUNST 14 •G VEG Kennemerlaan 159-165 - IJmuiden - Tel. 02550 11428 Vele prijsbewuste kopers gingen u voor. Profiteer nu' 15 tot 50% kontantkorting. r UTRECHT. Ongeveer een half jaar geleden betrad ik de woning van de hier ter plaatse niet onbe kende tenorsaxofonist Fred Leef- lang. Op de bovenetage aangeko men trof mij een hoogst opmerke lijk geluid uit de speakerboxen. Dat is jazz schoot het door mijn toch al zo vlugge geest- De vraag wie daar speelde, kwam onmiddellijk in me op en zou dan ook de rest van het verdere gesprek bepalen want wat ik hier hoorde was niet mis. Uitge keken op de avantgarde jazz van Chick Corea en Weather Report, was ik uitermate benieuwd naar degene die hier zulke oorspronke lijke muziek speelde. Nog voordat ik de eerste woorden van mijn vraag stotterend zou uitspreken, klonk het „da’s Keith Jarreth joh”. :ger, Hypotheekbank nv V Bij Keith Jarrett ligt kunst vlak naast kitsch Keith Jarrett in volle concentratie tijdens zijn optreden in het Utrechtse Tivoli. Directeur Van Gogh-museum wil voor ambtenarengerecht I (an onze Amsterdamse redactie) DRS. EMILE MEYER aldus JOHN OOMKES (ADVERTENTIE) 24 12 66 Tel. 023- ADVERTENTIE) BW De zaak-Meyer Loopt vanaf begin ok tober van het vorig jaar. Op de achtste van die maand werd, geheel onverwacht, de heer Meyer bij de directeur-generaal van CRM, de heer Hotke. geroepen- Hem werd daar verteld dat hij zijn budget ver overschreden had- Er zou hem een tentoonstel ling’s stop en een zakelijk ma nager worden opgelegd, op zeer korte ■termijn. Een zaïkelijk leiden- kwam er echter ■niet. Begin februari van dit jaar weid de heer Meyer weer ten departemente Pas een :lub nwi en watu 8 uur en De schorsing weid aangeduid als in het belang van de dienst- Over de ande re mogelijkheid van schorsing van een ambtenaar, om disciplinaire maatregelen, weid niet gesproken- In het schorsings besluit Werden vier redenen aangevoerd: soli toebedeeld, maar toont zich onbe twist de best van het viertal. Anders dan Dewey Redman (tenorsax, schalmei en percussie) die een afwachtende posi tie innam en daardoor onzeker óver kwam. Als geheel behaalde dit Keith Jarrett kwartet een dikke voldoende, zij het dat je misschien mej; andere ver wachtingen moet gaan luisteren. CEES STRAUS piano en incidenteel op sopraansaxofoon en een korte dwarsfluit) waren qua totaalgeluid nog het meest consistent. Drummer Paül Motian weet in elke opdracht moeiteloos te volgen. Charlie Haden op contrabas reageerde al even alert op een wijze die hem tot een bijzonder knappe bassist zal maken. Hij staat minder op de voorgrond dan de anderen, krijgt ook een kleiner aantal 'an ma 234. speciali- >en van I 020- 10/ Pandbrief biljetten In coupures van 1.000.- of 10.000.-. Aan toonder. Looptijd 5 jaar. Hoofdsom plus rente is ook eerder opneembaar: opklimmend van 5 na twee jaar tot 7’/z% na vijf jaar. Volgens samengestelde interest. Haarlem, Frederikspark 1/Hoek Verkrijgbaar bij adviseurs voor Houtplein, 023-319154 verzekeringen en belastingen en onze kantoren. ARNHEM (ANP). Door ziekte van de acteur Bernhard Droog van Toneel groep Theater kan een aantal voorstel lingen van Pinters ,,De Thuiskomst” niet doorgaan. Afgelast is onder meer de opvoering van a.s. woensdag in Amstel veen. Maar de hele zaak-Meyer ligt m we zen wat dieper: het is het uit vechten van ean uit zijn k_ac(iun geg.ueid mi nisterie van CRM in tien jaar tijd bijna verdu-zanavoud-gd wat de perso neelsbezetting betreft en de museum directeuren in het algemeen- De heer Meyer is in c ,it geval een exponent van de laatste groep- Of. zoals Meyers advo caat het zegt: „Er zit onnoemelijk meer achter deze zaak dan de figuur van Meyer alleen. CRM neemt in deze zaak een hooghartig, verlaten standpunt in, het is de wet van Parkinson n optima forma, het is eigenlijk gezegd een pure machtsstrijd". En de collega-directeuren van andere musea vragen zich daarbij in alle ernst af of er al niet van tevoren een fuik was gespannen door CRM waar Meyer wel in moest lopen. Paasdagen verliepen dan ook in naar geestige sfeer toen nog geen enkele im presario mijn verzoek kon inlossen. Doch kortgeleden toonde Wim Wigt enig medeleven met het gevolg dat Keith Jarrett gisteravond in Tivoli in Utrecht een optreden kon geven. LONDEN (ANP). De Tate Gallery in Londen gaat zich ontdoen van een aantal Picasso’s en Dali’s, omdat de re gering niet wenst deel te nemen aan de totstandkoming van een museum voor surrealistische kunst. De Picasso's en Dali’s vormen deel van een collectie van 300 werken ter waarde van 2 miljoen pond sterling van de Edward-Jamesstich ting. De beheerders van de nalatenschap, onder wie zich Yedudi Menuhin bevindt, hadden in februari aan de regering de inrichting van een museum voorgesteld om de verzameling James onder te brengen. De stichting zou de daarvoor benodigde 200.000 pond sterling opbren gen en de regeling zou zich voor 35.000 pond sterling per jaar garant moeten stellen. Het zou het eerste museum voor het surrealisme in Groot-Brittannië worden. Vanaf dat moment heb ik alles in het werk gesteld om deze voor mij toen nog zo onbekende naam in levende lijve te kunnen aanschouwen. De Kerst- en Het is moeilijk een vergelijk te trek ken tussen wat Jarrett op de plaat presteert en wat hij op het podium doet. In de studio staan hem alle mogelijke technische middelen ten dienste en om dat FCM een kritisch label is, zal alles wat maar even onder de hooggestelde limiet valt, direct worden verworpen. Dat wil niet zeggen dat een concert van Jarrett technisch achterblijft, het is ge woon anders. Hij speelt namelijk wat ik als luisteraar toch een een handicap vindt geheel akoestisch. Een anti- eletrische kruistocht heeft hij zijn optre dens ooit genoemd en dat is een feit waarmee je terdege rekening moet hou den. Jarrett pleegt een veelheid van stijlen te bieden. Gisteravond werden romanti sche gedeelten afgewisseld met korte stukjes bop, overgaand in free, een enkel latinfragment, soms opwindende mo menten met een vleugje jazzrock, maar ROTTERDAM Het symfonieor kest” van oud-Yes toetsenman Rick Wa keman concerteerde gisteravond in de redelijk goed bezette Doelen. Het karak ter van de door hem en zijn British Rock Ensemble ten gehore gebrachte symfonische rock is althans tot in hoge mate orkestraal. De ruim twee uur du rende show leverde een juiste doorsnee van het materiaal van zijn vier solo albums, die het mogelijk maakte ouder materiaal te vergelijken met zijn recente nummers. AMSTERDAM. De geschorste di recteur van het Amsterdamse Van Gogh-museum. de 55-jarige kunsthistori cus drs. Emile Meyer, heeft een proce dure aangespannen tegen het ministerie van CRM. Óp 20 mei komt deze zaak voor het ambtenarengerecht in de hoefdstad, dat voor deze ene keer gezien de grote publieke belangstelling die te verwachten is domicilie heeft gekozen in het gebouw van het kanton gerecht in Amsterdam. De heer Meyer wil samen met zijn advocaat mr- J. Voerman, aanvechten dat zijn schorsing in het belang van de dienst is. AMSTERDAM (ANP). De confe rentie „Kunst contra apartheid” heeft het internationale pencentrum, dat van gisteren af in Den Haag bijeen is, opge roepen alle relaties met de Zuidafri- kaanse Pen te verbreken, omdat deze afdeling van de internationale schrijver sorganisatie de apartheidspolitiek zou ondersteunen. Aan de conferentie, die de afgelopen dagen in Amsterdam werd gehouden, namen 40 in ballingschap le vende Zuidafrikaanse en 30 Nederlandse kunstenaars deel. Hij noemde als landen waar schrijvers om hiun schrijverschap gevangen zitten: Zuid-Korea. Indonesië, Chili. Zuid-Afri- ka Ghana Joegoslavië. Rusland en Bra zilië. De Chileense afgevaardigde, Jorge Ivan Hubner Gallo protesteerde tegen wat hij noemde de valse voorlichting die over Chili was gegeven. Volgens hem zitten er in Chili slechts misdadigers in de gevangenissen en geen schrijvers. De gedelegeerde van het pen-centrum in de Joegoslavische deelstaat Servië, Erih Kos verklaarde dat Mihailo Michai- low, die genoemd was als een Joegosla vische schrijver in gevangenschap in fei te geen schrijver is. Zijn zaak zou vol gens Kos beter op een andere manier aangepakt kunnen worden, bijvoorbeeld door een organisatie als Amnesty Inter national- De openingszitting van de rondetafel conferentie werd bij afwezigheid van voorzitter Sir Victor Prichett gepresi deerd door de oudste vice-voorzitter Ro bert Goff in. De Nederlandse schrijver A. den Doolaard werd gekozen de verga deringen in Den Haag te leiden. In een slotverklaring wordt de Neder landse regering opgeroepen op geen en kele wijze mee te werken aan de lever anties van nucleair materieel, zoals re actorvaten, aan het Vorster-regime. Ook werd beëindiging van het zogenoemde cultureel akkoord met het Zuidafrikaaii- se racistische minderheidsregime geëist. Men verwees hierbij naar resoluties van de Verenigde Naties waarin van alle landen wordt gevraagd Zuid-Afrika vol ledig te isoleren. De conferentie „Kunst contra apart heid”, georganiseerd door het sociaal cultureel centrum „De Populier”, werd historisch genoemd, omdat voor het eerst in de geschiedenis in ballingschap levende Zuidafrikaanse kunstenaars in groten getale bijeen waren. Aanwezig waren onder meer de dich ter Dennis Brutus uit Chicago, de dich- ter-essayist Mazisi Kunene uit Los An geles en de in Londen woonachtige schrijver Alex la Guma, tevens voorman van het Afrikaans Nationaal Congres. De enige van de uit Zuid-Afrika uitge nodigde kunstenaars die er in geslaagd was aan het congres deel te nemen, was de dlichter-schrijver Adam Small. Tijdens het congres „Kunst contra apartheid" wérd de Nederlandse werk groep „Schrijvers tegen apartheid” opge- richt- De Joegoslavische schrijver Per Wast- berg heeft maandag gewag gemaakt van het gevangen houden en zetten van schrijvers, iets wat in alle werelddelen voorkomt. Wastberg gaf verslag namens het Pen- eomité voor schrijvers in gevangenissen- ontboden. Hij kreeg toen te horen: „.Wij raden u aan om ziekteverlof te nemen; wij kunnen dan in het museum orde op zaken stellen, en daarna kunt u weer terugkomen”. Meyer moest op deze vraag binnen twee dagen antwoorden. Zijn advocaat was bepaald niet vóór deze regeling. Het aanvragen van ziekte verlof door een gezond iemand is een zich baseren op een leugen en wie zou dan uiteindelijk verantwoordelijk zijn voor die leugen, zo vroeg hij zich af. Het antwoord was dan ook nee. CRM vroeg vervolgens aan mr. Voer- man of de heer Meyer dan wel genegen was zich te laten keuren. Afhankelijk van deze keuring zou men daarna wel weer verder, zien. Dat wilde de heer Meyer wel. Drie dagen daarna, op 9 februari, moest Meyer weer in Den Haag komen- Zijn schorsing werd hem toen meegedeeld. Over een eventuele keuring was CRM zogenaamd niets be kend. 1. de heer Meyer had dienstreizen ge maakt zonder gemachtigd te zijn door CRM; 2. er waren in het Van Gogh- museum tentoonstellingen gehouden zender machtiging van CRM; 3. er was apparatuur aangeschaft zonder machti ging en 4- de heer Meyer had op eigen houtje entreegelden geweigerd. Door deze vier punten had de heer Meyer het belang van de dienst ge schaad. en dat was dus de reden van zijn schorsing. „Het merkwaardige is”, aldus mr. Voerman, „dat bij alle vier genoemde punten juist alleen maar gedacht is aan het dienstbelang. Meyer heeft wellicht de reglementen overschreden, maar zelfs dat staat te bezien. Als er hier al geschorst had moeten worden, dan had het op disciplinaire gronden moeten ge beuren. De eerste twee redenen zijn zuiver disciplinair, reden 3 het aan schaffen van bepaalde foto-apparatuur klopt niet, want daar hebben wij inmiddels al een creditnota van, en wat punt 4, de entreegelden, betreft: in Inci dentele gevallen mag een museumdirec teur bepaalde groepen gratis toelaten. Dat heeft Meyer alleen maar gedaan”. Wat de financiën betreft: het Van Gogh-museum heeft voor 1975 het klei ne budget van 60 000 gulden gekregen. Daar kwamen incidenteel, voor speciale tentoonstellingen, extra subsidies bij. Deze werden beloofd, maar moesten wel ondanks de belofte toch nog extra schriftelijk aangevraagd worden- Dat vergat de heer Meyer wel eenis, met het gevolg dat Let geld dan niet meer werd verstrekt- Zo onder andere ontstonden de 'tekorten. Ook heeft het Van Gogh- museum nooit kunnen profiteren van de mogelijkheid om extra geld te vragen voor speciale tentoonstellingen. Door de Newell een voorname positie inneemt. In The Spaceman wordt veel gevraagd van de beide blazers tijdens enkele razen moeilijke themaatjes. Eén van de zes vrouwen van Hendrik de Achtste, Ca therine Howard, is het hoogtepunt voor de pauze. John Dunsderville ontpopt zich als een droogkomiek, waardoor het publiek zich even kan ontladen. Ook Anna Boleyn laat zien dat dit vroegere werk veel meer ruimte laat voor subtili teiten dan Wakeman’s jongste materiaal. Keer op keer levert hij klaterende soli op de vleugel gaf, verfrissend als een bergbeek. Ashley Holt is de zwakke stee. Zijn rauwe stem is niet geschikt voor deze muziek. Voor de pauze gaat hij in de fout in Sir Lancelot The Black Knive en mist hij overtuiging in The Realisati on en al in de introduktie van het tweede gedeelte van de show detoneert hij opnieuw. The Forest verbergt een fraai intermezzo, een stukje uit Grieg’s Peer Gynt. Catherine Parr, waarin Wa keman zowel zeer snelle melodische reeksen speelt als zijn synthesizer laat „boeren”, The Prisoner van No Earthly Connection en Merlin van King Arthur sluiten de rij. Als een voetbalcoach haalt Wakeman zijn team terug voor de toegift, de spelers feliciterend met hun spel. Hij is zelf echter dé ster van het veld, geen van de anderen komt in de buurt van zijn niveau. Vanavond geeft Rick Wake man nog een concert in Amsterdam. DEN HAAG (ANP). Dutch Swing College Band trekt dit jaar niet als gebruikelijk alleen door Europese lan den. Twintig mei vliegt de band onder leiding van Peter Schilperoort naar Sin gapore voor vijf concertei. waarvan ook een in de Hollandse Club. Eind deze maand arriveert men in Australië, waai tenmiste negen optredens worden ver zorgd. Zeker tien concerten worden aan sluitend in Nieuw-Zeeland gegeven. In september vertoeft de band in Amerika, onder andere wordt opgetreden in New Orleans, de bakermat van de jazzmuziek. alles toch zwak gestructureerd. De ro mantiek wordt in de stijl van Louis van Dijk opgediend en dat maakt dat bij Keith Jarrett kunst vlak naast kitsch ligt. Het gevaar is dat bij een dergelijke verbrokkeling de grote lijn spoedig uit het zicht raakt. En ik moet helaas beamen dat dat bij Jarrett meer dan eens het geval was. Er is nog een punt dat bij een concert als dit nadelig werkt. Anders dan bij een Corea of een man als Zawinul bouwt Jarrett niet aan een climax die via up-tempospel verkregen kan worden. De lijnen die hij - tech nisch vaak zeer knap - uitzet, lopen dood, missen spanning en worden soms zelfs hinderlijk afgebroken op een mo ment dat er werkelijk sprake van een intens contact in de zaal kan zijn. Het is in dit verband veelzeggend dat Jarrett met een handgebaar het publiek weer houdt een open doekje na een solo te geven, dat hij zijn spel onderbreekt om het vermeende geruis van een ventilator op een lager niveau te laten zetten. Hij is bewust kwetsbaar, al te gauw geraakt misschien om een hechte band met het publiek te scheppen. De gedeelten waarin Jarrett de per cussie bedient (hij speelt overwegend Wakeman vertelde kort geleden in een interview met het Britse blad Street Life Yes indertijd te hebben verlaten om een tweetal redenen. Alles wat betrek king had tot de groep werd geregeld door het driemanschap AndersonHo weSquire, waardoor Wakeman het ge voel had niet voor vol te worden aange zien. Doorslaggevend voor diens vertrek was echter Topographic Oceans, een al bum wat voor de meeste Yes-fans inder daad het doordachte muzikale concept miste dat andere opnames zo kenmerkte. Op eigen benen staan ging Rick goed af. Met name zijn solodebuut The Six Wives of Henry VIII gaf niet alleen blijk van zijn onmiskenbaar grote pia- notechnisk, maar deed ook meer recht aan zijn kompositorische gaven. Deson danks of juist daarom het is maar hoe je ’t bekijkt koos Wakeman voor een duidelijke groepsformule. De British Rock Ensèmbel bestaat uit Ashley Holt zang, John Dunsderville gitaar, Roger Newell bas, Tony Fernandez drums en de blazers Reg Brooks en Martyn Shields. Hun taak is drievoudig: ritmisch accentuerend, orkestraal en ontlastend. De zetting is al meteen overdonderend in de entree. In het aardedonker glimt de cape van Rick, die als het podium in het volk licht wordt gezet, blijkt daar een al even dominante positie in te nemen: boven alles uittorenend. Het vol le geluid waarbinnen zijn toetsen de melodielijnen aangeven en een eerste crescendo doen je je realiseren dat Wa keman appelleert aan de romantiek. De aankleding en de belichting, af en toe wordt bijvoorbeeld het imposante pijp orgel van de Doelen in sfeerlicht gezet, accentueren dat. Het geluid is beslist niet voor de volle honderd procent uit gebalanceerd. Zo overheerst Wakeman’s synthesizer niet zelden de bekkens, maar wordt verder duidelijk dat de bas van bouw van het museum, waa ,j d. r- manente Van Gogh-expo.itle boven iiangl. is hel niet mcgeLljk vu schil tend entreegeld te heffen. De ie sfee.' rend decree;- Meyer is ai vanaf het begin van zijn benoeming door CRM w: t bemoeilijkt- De heer Meyer, uiterst intelligent en integer man. d’? toch kans zag zijn museum binnen twee jaar op te bouwen tot een vermaardheid., ar die een a’ vorig jaar kans zag om 659.000 bezoekers in zijn museum te krijgen drie keer zoveel als het Stedelijk Mu.-eum - geboren boekiio-uder. Hij had man nodig, maar toen hij geschorst dergelijke .man komen. Zijn speelse opmerk'ngen v irden hem ook niet altijd in dank afgeromen door CRM. Twee voorbeelden: al anderhalf jaar wachtte de heer Meyer op enige EHBO-voorzieningen in zijn mruseum. Toen hij daar op het laatst wat kribbig over werd, stelde hij CRM vaor om de eventuele flauwgevallen mensen. en eventuele gewonden dan maa onder de schilderijen neer te leggen. Deze opmer king werd hem hoogst kwalijk genomen. De heer Meyer pleitte ook steeds voor goede, vakkundige bewaking van de col lectie. „Geen werkstudenten. geen dienstweigeraars, maar vakmensen; het Van Gogh-museum is per slot van reke ning geen werkobject zoals het Amster damse Bos vroeger”- En ook daarmee joeg hij CRM weer tegen zich in het harnas. is geen wel' ?;ö’n kre^j cite niet. was. kju er 9 S- n

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15