Lockheed-affaire zou aanleiding tot afwachten zijn PTT wil kabel-tv in KONINKLIJK BEZOEK AAN V.S. ONZEKER Den Haag aanleggen Tweede-kamerlid Hartmeyer over banken: 99 duurder 20 3 Rabin: geen vestigingen in Samaria Proces tegen Kissinger en Nixon Daling van werkloosheid is mogelijk V oorwaardelijke straf en boete Mi-Amigo-zaak DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Voorzichtig met conclusies Het woord is aan Aanbod aan gemeente HET WEER AGENDA pa™ Aantal pagina’s vandaag: Kunsthandel Jos de Graaff „een unicum” Minder zon Franco-demonstratie in Spanje 20 mei op wmumwMMfuuumMMUufum (OENLEESCHHOUNMERS) Op de tocht 18, Honds eigen ontwerpstudio voor nijman haarlem 6 houtmarkt 21 023-319309 DINSDAG 11 MEI 1976 66e jaargang nummer 160 perspex lichtbakken neon lichtreklames 11 15 u 17 17 16 19 2 3 Relatiegeschenken gedrag DEN HAAG. ,Een nationaal schandaal” noemde het socialistische Tweede-Kamerlid Henk Hartmeyer gisteren de wijze waarop de banken als financiers voor de bouw van de grote vissersschepen te werk zijn gegaan. Tijdens een vergadering waarop de vaste kamercommissie de problemen in de visserij wereld met minister Van der Stee besprak, stelde hij, daarin gesteund door PPR-woordvoerder Leo Jansen, de banken in belangrijke mate verant woordelijk voor de impasse waarin de Nederlandse visserij momenteel verkeert. Hartmeyer: „Terwijl ze wisten dat er een overcapaciteit zou komen, waaraan een groot deel van de vissersgemeenschap kapot zou gaan, zijn de banken doorgegaan met het geven van zware hypothe ken voor de bouw van grote vissers schepen. De AMRO-bank liep en loopt daarbij nog steeds voorop. Vertegenwoordigers van die bank namen vaak zelf het initiatief door bij de schippers aan huis te komen om ze tot het nemen van hoge hy potheken te bewegen”. Het Bra bantse Kamerlid maakte zich bij zonder boos over deze praktijken, die plaatsvonden terwijl de Club van Rome, professor Tinbergen en vele andere wetenschappers al had den gewaarschuwd dat het zo niet langer door kon gaan. IJmuider Courant Chevalier de Méré Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling f 13 I p |aai f 146 90 lp post f 189 een nationaal schandaal H. HARTMEYER (ADVERTENTIES) (Zie verdei pag. 4) (Zie verder pagina 17) Het is een geluk, ongelukkig te zijn geweest. Tel. adm. en adv. Klachten bezorging. 18.30-19 (Van onze Haagse redacteur Theo Klein) (Van onze redacteur in Washington. Henk Kolb) WASHINGTON. De Lockheedaf- faire zou ertoe hebben geleid dat nog geen formele afspraken zijn gemaakt voor een bezoek van koningin Juliana en prins Bernhard aan de Verenigde Staten, dat voor het najaar op het programma staat. De Amerikanen zouden er de voor keur aan geven eerst de uitslag af te Gierstraat 47-53 - Telefoon 31 28 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 aTt* In twee andere grote steden, Amster dam en Rotterdam, hebben de gemeen telijke energiebedrijven de supervisie over de kabelaanleg, die door deze be drijven is uitbesteed aan particuliere instellingen. Hartmeyer: „En nu het zover Ie geko men dat veel schippers in financiële nood verkeren ziet het er naar uit dat deze financiers ondanks de hoge winsten die zij in het verleden hebben gehaald Dat de PTT met dit aanbod, dat reeds besproken is binnen het college van B en W van Den Haag en dat deze maand in het kader van de besprekingen met de Haagse gemeenteraad over het kabel- rapport van de werkgroep Van Hagen ter sprake zal komen, indruist tegen de gegroeide praktijk dat zij zich niet met de aanleg of exploitatie van kabel-tv- netten bemoeit, wijst de PTT-woord- voerder van de hand. Kunst Radio en tv Strips Economie Beurs Sport Verwachting van het KNMI tot woensdagavond (Van onze correspondent) DEN HAAG De PTT heeft zich gemengd in de concurrentieslag om de aanleg en de exploitatie van kabeltelevisienetten in de grote steden. Het semi-overheidsbedrijf heeft de gemeente Den Haag aangeboden de bekabeling van de stad op zich te nemen. Hoewel de PTT betrokken is (geweest) bij de aanleg van kleinere proefnetten, moet het aanbod om een volledig kabelnet aan te leggen, te exploiteren en te financieren in een gemeente van dit formaat volgens een woordvoerder van de PTT als „een uni cum” worden beschouwd. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk Nieuws 5, 6, 7, 9, In Asahikawa op het Japan se eiland Hokkaido woont een hond, Taro, van acht jaar die tabak eet en sake, de Japanse rijstwijn, drinkt. Niet zodra ruikt Taro tabak of hij begint te kwij len en kwispelstaarten van ver langen. Wordt hem een peukje toegeworpen, dan dooft hij het vuur en vreet de zaak, bespren keld met sake, met smaak op. doeken wordt gedaan. Voor de minister voldoende om toe te zeggen deze zaak te zullen onderzoeken. In zijn betoog pro beerde de bewindsman de scherpe kant jes van Hartmeyers verklaring over de banken af te slijpen. „Het is ongelofelijk gemakkelijk om achteraf het beleid te beoordelen”, aldus Van der Stee, de overbevissing is een situatie die niet in een klap is ontstaan. Die is in de loop der tijd zo gegroeid. En natuurlijk zal het in die periode wel eens voorgekomen zijn dat een enthousiaste bankdirecteur een cliënt veel te veel geld leende. Maar er zijn door zoveel betrokkenen fouten gemaakt. Daarom heb ik er bezwaar tegen om zo scherp in een bepaalde richting te oordelen”. Tolman (CHU) was het daar volkomen mee eens. „De banken zijn slechts opgetreden als geld schieters”, verklaarde hij. JERUZALEM (DPA, Reuter). Pre mier Jitzak Rabin heeft gisteren ver klaard. dat het uitgesloten is dat er joodse nederzettingen worden gevestigd in het centrum van het bezette westelijke deel van Jordanië. Volgens hem zijn er wel nederzettingen mogelijk in de schaars bevolkte vallei van de Jordaan, maar niet in het gebied van Samaria. Enkele uren tevoren hadden leden van de militante beweging „Goesj Emoenim” (blok van getrouwen) laten weten, dat zij hun vestiging bij Nabloes alleen zul len verlaten, als hun elders in Samaria een andere vestigingsplaats ter beschik king wordt gesteld. Zij reageerden hier mee op een eerdere uitspraak van de regering-Rabin, dat de vestiging bij Na bloes die al bijna een half jaar bestaat, moet worden opgeheven. Ondanks de regeringsverordening dat er niets mag worden gedaan om de omstreden nederzetting permanent te maken, waren de kolonisten van „Goesj Emoenim” gisteren druk in de weer om met een machine het terrein te egalise ren. De bewoners van de vestiging, die op enige minuten afstand van Nabloes ligt, werken en winkelen in de op 65 km gelegen Israëlische stad Tel Aviv. Water ontvangen zij van een nabijgelegen Is raëlisch legerkamp. Op de foto: Israëlische politiemannen voeren een Arabische vrouw mee na een anti-Israelische demonstratie in een voorstad van Tel Aviv. „Financiering vissersschepen AMSTERDAM. De koffie wordt morgen weer duurder. Dit is al de derde keer dat dit genotmiddel dit jaar in prijs omhoog gaat. De stijging zal vijftien cent per half pondspak bedragen. staatshoofden, al dan niet gekroond, en regeringsleiders in Washington hun opwachting maken. Protocollair is het niet gebruikelijk dat staats hoofden meer dan eenmaal een uit nodiging voor een staatsbezoek krij gen. Anderzijds geeft het dubbele eeuw feest ruimschoots aanleiding om aan zulke vormelijke regels enigszins voorbij te zien. Zo zijn de Britse koningin, de Franse president, de 00 VROOM DREESM ANN Deense koningin Margarethe en de Spaanse koning officieel doch om uit eenlopende redenen uitgenodigd. An dere staatshoofden, zoals de Zweedse koning, de koning en de koningin van België, he prinselijk paar van Mona co en het groothertogelijk paar van Luxemburg zullen op minder formele voet Amerika bezoeken. Daar tussen door zijn er dan ook nog politieke bezoeken zoals, dat van de Westduitse bondskanselier Schmidt. in de visserij dezelfde vissers nu voor aap laten staan. Deze banken zorgen voor een schandaal door een gemeen schap waaraan ze vroeger goud hebben verdiend nu via een jarenlange bedrijfs economische ophitsing en hun mis-ma- nagement, de diepste put te, tonen waar in de vissers kunnen springen”. Volgens de visserij-expert van de Partij van de Arbeid hebben de banken bovendien flink geprofiteerd van de saneringsrege ling van de overheid. Een deel van die miljoenen kwam via de vissers die zich uit lieten kopen en bij de banken in de schuld stonden toch weer in de zakken van die hypotheekgevers terecht. Hart meyer laakte het overheidsbeleid dat deze gang van zaken mogelijk maakte. Hij overhandigde de minister een brief van een Urks advocatenkantoor waarin de handelwijze van de AMRO-bank aan de hand van praktijkvoorbeelden uit de wachten van het onderzoek dat de commissie-Donner instelt naar de be schuldiging dat de prins van de Lockheedfabrieken steekpenningen zou hebben aangenomen. Indien dit onderzoek de Prins niet zou vrijplei ten, zou het bezoek aan de Verenigde Staten die dit jaar hun tweehonderd jarig bestaan vieren, vermoedelijk niet doorgaan. Ter gelegenheid van het tweehon derdjarig bestaan zullen zeer vele Vrij veel bewolking met hier en daar enige regen. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Minimumtemperaturen omstreeks 9 graden. Maxima van 14 aan de kust tot 20 graden plaatselijk in het binnenland. WASHINGTON. Een journalist van de New York Times heeft gisteren voor een rechtbank in Washington een proces aangespannen tegen oud-president Ri chard Nixon, minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger, oud-minister van Justitie John Mitchell en andere functionarissen in Nixons regering we gens het afluisteren van zijn telefoon in 1969. „Omdat werd gemeend dat de PTT geen monopoliepositie op het gebied van kabelaanleg en -exploitatie volgens de Telegraaf- en Telefoonwet moest behou den, is destijds via een wetswijziging een machtigingssysteem ingevoerd. Op grond daarvan konden en kunnen ook andere instellingen dan de PTT na het verkrij gen van een machtiging kabelnetten aanleggen, mits zij daarbij voldoen aan PTT-voorwaarden. Maar er is dus geen sprake van dat de rol van de PTT met de intrede van dit machtigingssysteem was en is uitgespeeld Uit onder meer de prijsonderhandelingen met het gemeen tebestuur van Den Haag zal blijken, wie de „order” krijgt toegewezen”, aldus de PTT-woordvoerder. DEN HAAG (ANP). De geregi streerde arbeidsreserve zal in 1977 met ongeveer 20.000 kunnen dalen tot minder dan 200.000, aldus het Centraal Planbu reau in het samenvattende eerste hoofd stuk van het Centraal Economisch Plan voor 1976, dat gisteren is gepubliceerd. Die daling zal echter alleen mogelijk zijn als er medio 1976 geen volledige prijscompensatie in de lonen plaats heeft. Het Centraal Planbureau heeft in een aan'looppublikatie naar het Centraal Economisch Plan voor 1976 voorlopige conclusies getrokken, die stuk voor stuk met de grootst mogelijk reserve moeten worden bekeken. De experts van het C-P.B. gaan altijd opnieuw weer gebukt onder het verschijnsel, dat hun verkla ringen worden uitgelegd als zekere voor spellingen en dat hun uitspraken ten aanzien van welvaart, handel, bedrijvig heid, werkgelegenheid en alles wat met de conjunctuur te maken heeft als on wankelbare profetieën worden be schouwd. De media halen uit de zeer uitvoerige analyses van het C.P.B. de belangrijkste constateringen en geven er daardoor een zeker autoriteit aan, die het Centraal Plan Bureau niet preten deert te bezitten. Wat het Bureau wel doet, dat is cijferen. Een onvoorstelbare hoeveelheid factoren worden, in cijfers omgezet, toe gevoegd aan de analyse en daaruit komt dan een theoretisch resultaat van getal len. Theoretisch, omdat een dergelijke analyse nu eenmaal niet ka n beschik ken over alle gegevens die nodig zouden zijn om tot enige zekerheid te komen- De afhankelijkheid van een nationale economie ten opzichte van de ontwikke lingen in het buitenland ontwikkelin gen die vaak al aan de gang zijn zonder dat zij in cijfers aan de dag zijn getre den brengt een reusachtige factor van speculatie en globaliteit in de bere keningen, zodat het resultaat slechts met de grootst mogelijke voorzichtigheid kan worden vertaald in te verwachten feiten. Een uitspraak als deze: „wanneer er dit jaar geen volledige prijscompensatie zal worden uitbetaald, zal het aantal arbeidsplaatsen met ongeveer 20.000 kunnen toenemen” is een samenvattende conclusie die slechts kan steunen op een zeer algemene interpretatie van Neder-, landse oorzaken en gevolgen- De buiten landse invloed op ons economisch her stel kan dergelijke cijfers volledig in de mist doen verdwijnen- Bovendien is het vraagstuk der werkloosheid voorname lijk gelegen in de situatie der bedrijfs takken. Het is onmogelijk te voorspel len hoe het in een bepaalde bedrijfstak zal gaan en welke bijdrage een eventu eel herstel of een verdere teruggang in een of meer bedrijfstakken zal leveren aan het totaalbeeld van de werkloosheid. Een zo algemene uitspraak als die over de prijscompensatie wekt de in druk, alsof met dergelijke regelingen de economie in alle bedrijfstakken automa tisch omhoog of omlaag kan worden geschroefd. Het rendement van bedrij ven kan door buitenlandse orders sterk worden verhoogd en men kan voor een land als het onze toch wel met enige zekerheid stellen dat de wereldhandels- ontwikkelingen de voornaamste factor voor de economische situatie bij ons is, zowel wat de prijzen als de rendemen ten betreft. Het C-P.B. kan alleen de nationale, bijkomende factoren analyse ren en in de marge voorzichtige advie sen geven. Het was de eerste keer, dat in ons land strafzaken dienden over verboden medewerking aan piratenzenders. De of ficier eiste tegen een 33-jarige koopman uit IJmuiden vier weken hechtenis voor waardelijk en verbeurd verklaring van diens niet in beslag genomen schip „De Dolfijn”, waarvan de officier de waarde op 30.000 taxeerde. De koopman bekende dat hij de kapi tein waar de „Mi Amigo” had gebracht, en later naar het zendschip een nieuwe akerketting had vervoerd. De officier kondigde aan, dat de orga nisatoren in Nederland van de illegale radio-uitzendingen van „Mi Amigo” bin nenkort terecht zullen staan. De eiser, Hedrick Smith, Pulitzerprijs- wlnnaar en diplomatiek correspondent van de New York Times in Washington op genoemd tijdstip, zegt in zijn klacht dat zijn toestel gedurende 89 dagen werd „afgetapt” onder het voorwendsel dat men zijn informatiebronnen wilde ach terhalen. MADRID (UPI) De bond van oud strijders uit de Spaanse burgeroorlog van 1936 tot 1939, met zijn half miljoen leden de invloedrijkste rechtse beweging in Spanje, heeft vandaag bekendgemaakt dat hij op 20 mei een grote manifestatie gaat houden ter ere van wijlen generaal Francisco Franco en tegen de koers die zijn opvolgers varen. De deelnemers aan de betoging is gevraagd zich te verzamelen op de Plaza Mayor van Madrid, waarna men zal opmarcheren naar het Cuartel de la Montana-park. Een Franse arts die iemand onderzocht is door tocht gedood. De 65-jarige arts Joseph Cam- bassedes stond, naar het verhaal van de politie, over een 47-jarige arbeider gebogen die een hart aanval had gehad, toen een deur in de flatwoning dichtsloeg. Er ging een geweer af en de kogel trof de arts in de lies. De politie stelde vast dat de dichtslaande deur het vuurwapen van een muur had doen vallen. Bij het raken van de vloer ging het wapen af en de kogel schoot de arts dood. Losse nummers 60 i AMSTERDAM. De officier van Justitie bij het kantongerecht in Am sterdam heeft vandaag tegen een 54- jarige kapitein uit Scheveningen, die naar hij toegaf vorig jaar oktober en november als kapitein van het illegale radio-zendschip „Mi Amigo” is opgetre den, tweemaal twee weken hechtenis voorwaardelijk en een boete van twee duizend gulden geëist. p mnd f 37 40 p kwartaal (p post f 49 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 -Tel. 15437 en 16450 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1