Nasleep van Carlistenruzie THORPE TREEDT AF India waardeert voorstel van Kissinger positief Zware gevechten in Frankfurt tussen politie en pro-Meinhof-demonstranten Kodama nu in staat van beschuldiging I ■g Mg fe „Rome” neemt kritiek op hulpverlening hoog op r GROENE BAL BESCHULDIGINGEN OVER EN WEER DRANK Schandaal rond Britse Liberalenleider Unctad-conferentie hervat Mislukte staatsgreep ALFIE op Cyprus leidt tot aanklacht door nico scheepmaker 4^ Ji DINSDAG (Van onze redacteur in Rome, G. Vertinden) Inlichtingen ia 1 Slangen den naai title ets” tieke uris- met dden ngen stelt on- xler- zgn- lood eval a 2 dam, /oor- heb- a tot mbd- ating teeds van ;elei ROME De aarde van de Noorditaliaanse streek Friuli blijft nog steeds trillen. Gisteravond omstreeks acht uur werd de 51e aardschok geregi streerd. De deskundigen zijn bezorgd. Zowel de sterkte als de frequentie van de schokken worden in seismologische kringen gezien als meer dan de „gebruikelijke nawerking” van een aardbeving. eren - sFW o BINNEN- EN BUITENLAND Deskundigen bezorgd na nieuwe aardschok in Italië Een driejarig meisje kijkt verbijsterd naar de ravage in Gemona 113 financiën Jean-Pierre Fourcade. JEREMY THORPE (Van onze redacteur in Barcelona, R. Bosschart) ervat er 70 anten inota el en De persbureaus Reuter. UPI en AP melden, dat volgens de gezondheids dienst het gevaar voor tyfus en andere Cristiana in het kader van de kundige centralisering van het hulpprogramma voor het getroffen gebied. Een politieman schreeuwt het uit van de pijn nadat hij brandwonden opliep door een naar hem gegooide molotov-cocktail tijdens de rellen in Frankfurt. zijn uit die streken in Italië die door de aardbeving getroffen werden, gratis naar huis kunnen reizen. ipest loren vijf com- Bo- sbis- be- ipiak •p 24 >emd NAIROBI (DPI, DPA). India stelt zich positief op tegenover de voorstellen van de Verenigde Staten en Frankrijk tot bet dichten van de kloof tussen rijke en arme landen. Bij de hervatting van de Unctad-conferentie in Nairobi zei de Indiase minister van handel gisteren dat „enkele nieuwe en positieve ideeën uit enkele ontwikkelde landen zijn geko men. De positieve elementen van deze antwoorden verdienen een nauwkeurig onderzoek”. teren Uru- pro- :ech- eling nett ere is waar nden die leeft, ende nzen ge om plof- een ama- joede n W. Met scun- t dit (?o ti jken, st de ader- lerio* rwijs ingen n die MA- moet iden- r: de n, de idmi- r ho- ogere i uit heel Het eten haar ,n en n de het ze al haar 5ver- r en ft de datie naal- iUtO- iacht tions jiste- slijk-e i, de Minister Chattopadhyaya vertelde ver slaggevers later dat hij doelde op de voorstellen die vorige week aan de con ferentie werden gedaan door minister Kisinger en de Franse bewindsman vooi Met het uur van de dood duidde Achter berg natuurlijk de afbrokkeling van het (Franse) communisme aan (van 19 pet naar 17,9 pet), en wat hij dus zeggen wilde was, dat een kat in nood wel gekke sprongen kan maken en zijn oude vertrouwde symbolen wel kan verande ren om op de buitenwacht een nettere indruk te maken, maar dat zo’n nieuw symbool dan juist extra de aandacht trekt, inclusief de bedoeling die er ach ter zit om de kiezers om de tuin te leiden. Want hoe zou het gegaan zijn? De groene bal zou eerst worden opge sierd met een hamertje, een half jaartje later zouden ze er een sikkeltje aan hebben toegevoegd, weer een half jaar later zou de bal in een vijfpuntige ster zijn veranderd en voor er twee jareti voorbij waren gegaan, wtas die groene ster rood geworden. De „Servizio Sociale Intemazionale” kan Italianen in het buitenland helpen bij het verkrijgen van inlichtingen over familieleden en verwanten in het getrof fen gebied. Verzoeken om informatie moeten wor den gestuurd naar: Servizio Sociale In- ternazionale, 00187 Rome, Via Veneto 96. Telefonische inlichtingen kunnen wor den gevraagd op nummer 06-462214 of 461090. Minister Bender verklaarde verder dat Ulrike Meinhof de laatste dagen voor haar dood niet de indruk had gewekt levensmoe te zijn. De door de zuster van Ulrike Meinhof gevraagde sectie op het stoffelijke overschot, mag worden uitge voerd. Afgewezen daarentegen werd de eis dat een internationale commissie van onderzoek zich met de dood van Ulrike Meinhof zou bezighouden. Moedeloos kookt jonge man een schamele maaltijd op een kampeerkook- stelletje in een oude treinwagon waar hij woont sonds de aardbeving Gemona trof. Zijn huis is verwoest. het rampgebied zelf over een adequate EEG-hulp bij de wederopbouw van het getroffen gebied. De Europese gemeen schap heeft het afgelopen weekend reeds 350.000 gulden als dfirekte hulp vrijge maakt. Alitalia-België heeft gisteren bekend gemaakt dat alle in België verblijvende Italianen, die van oorsprong afkomstig In Frankrijk zijn bij verkiezingen in Tours, in de vallei van de Loire, de communisten van 19 percent in 1973 teruggevallen tot 17,9 pet in 1976. Een hoogst onverwachte uitslag, te meer om dat de communisten als symbool voor hun partij de hamer en sikkel hadden vervangen door een groene bal. Ik moet daar wel een beetje om grinniken. Blijk baar kun je niet straffeloos een ingebur- gerd symbool vervangen door een ander, zoals Gerrit Achterberg al wist toen hij dichtte: „Symbolen worden tot cymbalen in de ure des doods”. Hoe moeten we deze voorspellende zin van Achterberg interpreteren? Om te beginnen maakt ze deel uit'van het gedicht „Werkster”, de personificatie, het symbool dus van de communisten. Dat klopt alvast. Cim balen zijn, zoals we allen weten, muziek instrumenten: twee metalen schijven die men tegen elkaar slaat en die dan onherroepelijk een hels kabaal maken. op 9 n de fiste- »bru- ngen n en van I’S f en linis- belijk 1 de tele- ilein- e dat s ge- m de wens vrij- LONDEN (Reuter). Jeremy Thorpe, leider van. de Britse liberale partij, is gisteren afgetreden. Het heengaan van Thorpe houdt direkt verband met een onverkwikkelijk schandaal, waarin is beweerd dat hij ooit een homoseksuele affaire gehad heeft. Door die aantijgin gen heerste er in de liberale partijtop al wekenlang een crisissituatie. hun aanhangers elkaar verantwoordelijk en zichzelf onschuldig aan de schietpar tij op de Montejura. De Carlisten van Carel Hugo verzekerden bovendien over fotografisch bewijsmateriaal te beschik- kn, waaruit zou blijken dat de aanhan gers van Sixto, die met hun automati sche vuurwapens een dode en meer dsan tien gewonden (van wie drie nog in levensgevaar verkeren) veroorzaakten, niets met het Cariisme van doen heb ben; zij kondigden gerechtelijke aan klachten aan. De zuster van Ulrike Meinhof, me vrouw Winke-Zitzlaff, verklaarde tege nover journalisten dat haar zuster had verklaard nooit zelfmoord te zullen ple gen. Ulrike zou haar hebben verteld dat. wanneer ooit het bericht zou komen dat zij zelfmoord had gepleegd, er sprake was van moord. Aanhangers van Sixto wendden vooi dat er meer linkse extremisten dan Car listen naar de Montejura waren geko men om Carel Hugo te steunen, en zij schrijven de schietpartij notabene op tekening van de Baskische ETA. Het Spaanse bewind, dat van oudsher de „handhaving der openbare orde” als zijn hoogste prioriteit beschrijft, heeft nog niet de minste maatregel of zelfs maar bedoeling aangekondigd om Sixito en zijn pisrtoolhelden te arresteren of tenminste te ondervragen. ATHENE (UPI). In Athene heeft gisteren een Griekse Cyprioot een aan klacht ingediend tegen 127 officieren en manschappen van de Griekse strijd krachten wegens de rol die zij in Juli 1974 zouden hebben gespeeld in de mis lukte staatsgreep op Cyprus. De betrokken militairen dienden des tijds op Cyprus- Als gevolg van de coup werd president Makarios tijdelijk afge zet. De klacht is gericht tegen 108 leden van het leger, wier rang varieert van brigade-generaal tot korporaal en 19 le den van de marine, van wie de hoogsten in rang kapitein-lu'tenant-ter-zee zijn. Vele van de aangeklaagden zijn nog in actieve dienst- Het liberate secretariaat maakte giste ren bekend dat Thorpe per „hedenmid dag 12 uur” partijleider af is. De 47- j-arige Thorpe was sinds januari 1967 leider van de liberalen, na Labour en de Conservatieven de derde partij des lands. De voorstellen van Kissinger verschil den aanzienlijk van een actieprogram dat de zogenaamde „groep van 77 ontwikkelingslanden (inmiddels bestaan de uit 112 landen) eerder dit jaar had opgesteld in de Filippijnse hoofdstad Manilla. Afweergeschut, booby-trap, Centurion, dum-dum-kogel. explosieven, fragmenta- tiebom, gifgas, handgranaat, infra-rood wapen, jager, kustartillerie, Leopard, mitrailleur, Neptune, onderzeeër, pa troon, qualiteitsmunitie, raket. Starfigh ter, torpedo, Uzi, vlammenwerper, wa terstofbom,YF-16. zeemijn. Plus 25. min 1. Aad Markenstein uit Bloemendaal stuurde me, vredelievend als hij is, de volgende alfie: In Frankfurt is het gisteravond tot zware gevechten gekomen tussen pro- Meinhof-demonstranten en politie- Een agent, die door een molotov-cocktail werd getroffen, moest met zware brand wonden in een ziekenhuis worden opge- Aldus de heer MacDonald in een inge zonden brief in The Observer. Wat voor daar geldt, zal voor een groot deel ook wel voor hier gelden, dus: de overheid heft een hoge accijns op sterkedrank, omdat de drinkebroer weet dat hij. door veel te drinken, de automobielindustrie in stand houdt, waardoor hij niet ge noodzaakt is met vallen en opstaan naar huis te lopen, maar relaxed in zijn auto naar huis kan rijden, daarbij geleid door de ópstaande randen die onder het mom van trottoirbanden door diezelfde rege ring behulpzaam zijn aangebracht... epidemieën in het warme en vochtige gebied wat is afgenomen. Thans vreest men echter het gevaar dat gifslagen, door de aardbeving en het warme weer uit hun winterslaap gewekt, voor de in het vrije veld kamperende bevolking kunnen gaan opleveren. De Europese Commissie in Brussel overlegt met Rome en de overheden in In de rest van Navarra hebben de oproepen van radicale Carlisten en liniks-gerichte oppositieorganisaties voor een algemene proteststaking weinig of geen gehoor gevonden, voornamelijk om dat het bestuur van de Carlistenpartii de leden had afgeraden zich te laten „uitlokken door de provocaties”. Terwijl de respectievelijke leiders, de broers Carlos Hugo en Sixto de Bourbon Parma, onvindbaar bleven, verklaarden Vorige week donderdag behaalde Thorpe’s partij bij tussentijdse verkie zingen in Engeland en Wales povere resultaten. De Liberalen brachten dit volgens ingewijden rechtstreeks in ver band met het schandaal rond Thorpe’s persoon. Zelfs de lagerhuisleden die geen woord van Scotts verhaal geloofden, wa ren van mening dat de partij Thorpe niet zou kunnen handhaven omdat het verhaal in de pers voor vette koppen bleef zorgen. Het ANP meldde gisteren dat een landelijke aantrole-actie had .uitgewezen dat' vrijdagavond op de 35 automobilis ten te veel gedronken had. Dat valt me nog mee. Ik schat dat percentage altijd een stuk hoger als ik vrijdagavond met de auto onderweg ben. Rest alleen nog de vraag of ook onze regering het rij-den onder invloed stimuleert, zoals S. D. MacDonald in een ingezonden brief in The Observer van afgelopen zondag ar gumenteert met betrekking tot de Brits* regering. Ik citeer: „Er zijn drie factoren die een rol spelen: de regering steunt de automobielindustrie; ze kan dat doen dank zijn de steeds hogere inkomsten van de accijns op sterke drank; en het openbaar vervoer raakt steeds meer ach terop. Met andere woorden: van officiële zijde wordt de combinatie autorijden- drinken gestimuleerd. Daar komt nog bij dat de bierbrouwerijen geneigd zijn steeds meer geld te steken in cafés (pubs) met een hoge omzet, in plaats van hun geld uit te smeren over meer dere cafés (pubs) in de gemeenschap. Het gevolg daarvan is weer dat de zogeheten „local pub” (het buurtcafé) vaak helemaal niet in de buurt is, waar door de gebruiker niet in staat is rustig naar huis te wankelen, maar wel ge noodzaakt is gebruik te maken van zijn auto”. En zijn ontslagbrief zegt Thorpe tot zijn besluit te zijn gekomen „na een defamerende campagne die drie maan den heeft geduurd.” „Niemand,,’ schrijft Thorpe, „,kan een partij leiden als hij het leeuwedeel van zijn tijd moet beste den aan het tegenspreken van beschuldi gingen en aan het vechten tegen intri ges”. De Unctad-conferentie in de Keniase hoofdstad is gisteren de tweede week ingegaaan met het voortzetten van de formele toespraken en het instellen van werkgroepen. In deze werkgroepen be gint pas het feitelijke onderhandelen over de vraag hoever de geïndustriali seerde wereld wil gaan in het onder steunen van de derde wereld. nomen. Men vreest voor zijn leven. Een andere politieman werd eveneens door een brandend voorwerp getroffen en raakte gewond- In totaal moesten twaalf politiemannen zich onder doktersbehan deling stellen. ESTELLA. Het merendeel van de inwoners van Estella (enkele duizenden personen) nam gisteren deel aan de rouwbetogingen en de begrafenisplech tigheid van de jonge Carlist Ricardo Garcia Pellejero, die zondagochtend op de nabijgelegen berg Montejura door rechtse extremisten was doodgeschoten. Het normale stadsleven van Estella werd de hele dag stilgelegd. TOKIO (UPI)- De Japanse politicus Kodama is gisteren in staat van beschul diging gesteld wegens overtreding van de wet op de buitenlandse valutacontro- le door het aannemen van geheime beta lingen tot een bedrag van bijna 1,5 miljoen dollar van Lockheed. De aanklacht werd ingediend binnen een uur nadat een speciaal recherchete am eindverslag had uitgebracht over Kodama’s betrekkingen met Lockheed. De tenlastelegging omvat twee punten, namelijk dat hij op 11 mei 1973 66.66.66. dollar had ontvangen van John F. Cra ter, voormalige directeur van Lockheeds kantoor in Tokio en dat hij op 11 mei van dat jaar nog eens 800000 dollar had gekregen. De wet op de controle van de buiten landse valuta verbiedt de invoer van dergellijke grote bedragen zonder dat daartoe de officiële kanalen worden ge volgd. Kodama moet al terecht staan wegens valse opgaven van zijn inkomsten voor de belasting- Sedert in Japan het Lock heedschandaal aan het licht kwam, heeft de 65-jarige politicus zich ziek gemeld. fö® In de grootste winkelstraat in de bin nenstad van Frankfurt kwam het later tot een hevige slag tussen politie en Baader-Meinhof-aanhanigers, die door de politie opgestelde barricades wisten te bezetten, verscheidene groepen demon stranten waren gekleed in een soort vechterskledij en hadden hun gezichten Inmiddels hebben ook de linksen zich op dit gebied geweerd: zij beschuldigen de christen-democraten ervan verant woordelijk te zijn voor de slechte bouw van de betonnen huizen in Friulj, waar veel slachtoffers onder de grote brokken beton zijn bedolven. Zo wordt zelfs het natuurgeweld in Italië voor een deel in de vertrouwde politieke sfeer getrokken. Epidemieën en nieuwe aardschokken, die vrezen in Friuli zowel redders als ontheemden het meest. Vaststaat dat door coordinatiemoeililjkheden de bin nenlandse hulp te laat op gang is geko men. Medicamenten en tenten in het zo militair gerichte Noord-Italië ontbraken drie dagen en vier nachten lang. Ook in deze vijfde nacht hebben velen in de meer afgelegen dorpen onder de blote hemel moeten slapen; deels wegens het ontbreken van slaapplaatsen, maar deels ook uit angst voor nieuwe aard schokken die welk onderdak dan ook zonder meer zouden kunnen vernietigen. Het te verwachten dodental in Friuli blijft intussen 1500, hoe relatief troost vol de officiële gegevens uit Rome (937 slachtoffers gisteravond) nog mogen klinken. Maar de hoop slinkt dat er nog overlevenden uit de puinhopen kunnen worden weggehaald. De gemeentebesturen in de getroffen gebieden blijven inmiddels bij hun me ning dat de toegezegde financiële hulp beter direct aan de betrokken gemeenten kan worden overgemaakt dan aan een officiële gecentraliseerde hulporganisatie, die aan bureaucratie, politieke verwik kelingen en veel steek— penningen ge bonden zou kunnen blijken. Het schandaal ontstond toen Norman Scott, een vroegere .jdressman” een tweederangssehrijver, in januari tijdens een tegen hem gevoerd proces beweerde dat hij vijftien jaar geleden een verhou ding met Thorpe had. gehad. Thorpe ontkende ooit enige homosek suele relatie te hebben gehad en is steeds hardnekkig blijven ontkennen. De partij stelde zich in eerste instantie pu- bliekeüjk achter haar leider op, maar volgens ingewijden was men binnenska mers van mening dat Thorpe’s imago in het voor homofilie nog steeds uiterst gevoelige verenigd koninkrijk teveel had geleden om hem als partijleider te handhaven. In Rome is de kritiek op het gebrek kige karakter van de hulpverlening hoog opgenomen. De minister van binnen landse zaken Cossiga hield gisteren een gloedvol betoog over de steunmaatrege len van de regering, dat alle tekenen van een propagandaspeech in het teken van de nieuwe verkiezingsstrijd droeg: meermalen viel de term Democrazia Zo verwierp Kissinger met name het voorstel om de prijzen van de grondstof fen te indexeren (in verband met de sterke inflatie van de afgelopen jaren), benevens het idee van een algemene conferentie over de enorme schulden van de arme landen. (Van onze redactie buitenland) BONN- Het motief voor de zelf moord van de Westduitse anarchiste Ul rike Meinhof is nog steeds niet gevon den. Een nauwkeurig onderzoek van haar cel in oe Stuttgarter gevangenis, waar de 41-jarige Ulrike zich verhing aan een in repen gescheurde handdoek, gevestigd aan de tralies van het raam, hebben niets aan het licht gebracht wat als beweegreden voor haar vrijwillige dood kan worden gezien. De minister van justitie van Baden- Württemberg, Traugott Bender, wees met klem beschuldigingen van de verde digers van de Baader-Meinhof-beklaag- den van de hand, dat Ulrike Meinhof systematisch door de Westduitse justitie de dood in was gedreven. Het stoffelijk overschot van Ulrike Meinhof is inmiddels vrijgegeven. Gis termiddag werd het lijk opgebaard in de hal van het grootste Stuttgartse kerkhof- De datum van de begrafenis is nog niet bekend. De rellen waren in de late namiddag begonnen, toen de politie een menigte Van ongeveer 600 mensen uiteen begon te drijven- De demonstratie was verbo den omdat de deelnemers te kennen hadden gegeven dat ze de universiteit wilden bezetten. De demonstranten vormden daarna groepen die vooral in het stadscentrum wilde gevechten met de politie leverden. met zwarte doeken bedekt om niet her kend of gefotografeerd te worden. Een rechtbank in Frankfort heeft gis teren twee beklaagden in een proces tegen de anarchistische ..Bëweging 2 ju ni" uitgesloten wegens te verwachten ordeverstoringen nadat zij eerder te kennen hadden gegeven niet bij het pro ces aanwezig te willen zijn- De 24-jarige Wernfried Reimers en de 23-jarige Robert Jarowoy hadden bij de aanvang in verband met de zelfmoord van Ulrike Meinhof gezegd: „Na de moord op onze zuster Ulrike voelen wij ons niet meer in staat aan dit proces deel te nemen”. De ambassade van de Duitse Bondsre publiek in Den Haag wordt extra be waakt. Namens de ambassade was hier om bij de Haagse politie gevraagd in verband met aanslagen op Duitse kanto ren in Parijs, aldus een woordvoerder van het ministerie van Justitie. Deze aanslagen zouden een reactie kunnen zijn op het bericht over de zelfmoord van Ulrike Meinhof.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3