t GERED DOOR RED van vissersvloot oplossing brengen fuinrestauratie Borel koopt Duitse restaurantgroen U wilt moderne grillapparatuur, maar de kosten rijzen de pan uit? De nieuwe Mercedes serie De nieuwe maatstaf voor perfektie Kustvaarder op het strand bij Hoek v. Holland Taxibedrijf in Nijmegen weigert Surinamers I Mercedes-Benz i Defensie wil gratis lunch afschaffen ongerustheid Nijverdal: 430 man met ontslag I II „Slechts keihard optreden kan voor een deel ,.Loo” leidt tot (Astrad a Tbc-explosie in Rotterdam u I 1 I I Praat ’ns met de Amro Bank over bedrijfsfinanciering. I I 1 I I Wasserü DUYN ■I go Besparing enige miljoenen Minister tijdens demonstratie op Binnenhof: SI Ambassadeur Bolivia in Parijs vermoord Waarschuwing voor aanslag tijdens finale Europa-cup DINSDAG 4 1 I 19 7 6 M E I BINNEN- EN BUITENLAND Zc ASTRADA veiligheid heeft. Oordeel zelf over de nieuwe Mercedes. Hij staat in onze showroom. U kunt hem rijden. Want de mensen van de Amro Bank weten er alles van. En hebben bovendien voor u het financiële naslagwerkje „Het Midden- en Kleinbedrijf”. Gratis. s. de nen nou ste het de i uitz heb van attr DI> vNi.ys.'w::-:::-:-: F DELEAVE BV. Delft, i tel.015-569324* fe De nieuwe Mercedes. Kijk naar z’n tijdloze styling: dynamisch, elegant en sportief. Let op z’n technische per fektie, dank zij tal van effektieve vernieuwingen. Ontdek z’n rustgevende rijkwaliteiten en komfort, die rijden tot relaxen maken. Besef, dat Mercedes nu een nog grotere voorsprong in Excellente sherry 'l I I (ADVERTENTIE) I (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) $’’l (Vervolg van pag. 1) (ADVERTENTIE) tó, 1 'W -»■- I Syrië zou zijn interventiemacht in Libanon sterk uitbreiden BA4 Automobielbedrijf Van Wijk Haarlem, Amsterdamsevaart 114, tel. 023- 3177 10 - ©verveen,Bloemendaalseweg 324, tel.023- 3262 50. Voor gezinswas en bedrijfskleding i i op een De moord vond plaats op enkele hon derden meters van de plek waar vorig jaar de Turkse ambassadeur werd ge dood. Zenteno Anaya was vroeger minis ter van buitenlandse zaken en chef-staf van het leger. kerde actieleider Daalder zijn luidruch tige collega’s. i i V „Ve sie” TRC Nee Sch 17 1 19.» dit uitz ziek leer mar She kun 500. H mee dop paa: BOI van mee ken en brie V van l>asi wer com kesl Anc wer KIe terl Veh Dl jui de ka Dc stt bo zie dr ge oo ge re Blijvende voorsprong in perfektie C avo der ver] zig, beg wel (K.t zar1 voo gels wei een Anc een curi nen Stri N cha NIJMEGEN (ANP). De chauileur* en de eigenaar van de Nijmeegse Taxi centrale willen geen Surinaamse klanten .neer vervoeren. De aanleiding tot dit besluit is een incident rond een Suri naamse klant, die in de nacht van zon dag op maandag problemen maakte over de betaling van een taxirit, een bedrag van 21. GLASGOW. De politie van Glas gow is vandaag gewaarschuwd dat Westduitse anarchisten mogelijk zullen proberen in het stadion Hampden Park morgenavond tijdens de finale van do Europa-cup een bomaanslag te plegen uit wraak voor de dood van Ulrike Meinhof. Bij de finalewedstrijd tussen St. Etienne en Bayem-Mijnchen worden 85.000 toeschouwers verwacht. Van de af te vloeien mensen zijn bijna 300 uit de niet rechtstreeks bij ide produktie betrokken afdelingen. Hiertoe behoren administratieve en andere hulp- afdelingen. Voor veertig personen zal gebruik ge maakt worden van de mogelijkheid tot vervroegde pensionering. vignet op de deur g gezamenlijke opzet dan is de Nederland se vloot hoofdzakelijk aangewezen op de vangst in het eigen gebied (ongeveer even groot als het Nederlandse deel van het Continentale Plat), dat slechts 3# percent van de huidige vangst oplevert. Door het negeren van de quotering vorig jaar (en dit jaar ziet het er ook niet al te best uit. Er zijn al vissers die hun jaarmaximum nu al overschreden hebben) is de positie van Nederland binnen de EEG niet al te sterk. Van der Stee voorspelde dan ook met hoongelach te zullen worden ontvangen wanneer hij op het voorstel van de WD-er Waal- kens in zou gaan om in de Noord- Atlantische Visserij Organisatie om een groter quotum tong en schol te vragen voor dit jaar. Hij ontraadde de Kamer dan ook een motie waarin dit wordt gevraagd. De bewindsman voelt even eens niets voor moties van de CPN, waarin oliesubsidies, een stilligregeling en een saneringsregeling die op kan lopen tot de totale vergoeding van de hypotheken op een schip dat uit de vaart wordt genomen, worden gevraagd. De kosten van de restauraties zullen ruim zestig miljoen gulden bedragen- Daarin is begrepen 5,5 miljoen voor de aanleg van de achter het paleis gelegen tuin. Er moet daar een geometrische tuin komen, die voor het publiek toe gankelijk zal zijn- Zoals bekend wordt het paleis een rijksmuseum over het Huis van Oranje De chauffeur die met zijn klant aller lei omzwervingen had gemaakt naar plaatsen, waar de klant de rit zou beta len, waarschuwde uiteindelijk via de mobilofoon zijn collega’s. Deze gaven de klant een pak slaag waaraan de politie een einde maakte. De politie heeft hem meegenomen naar het bureau waar maandag na overleg, tussen de taxicen trale, de klant en de politie de ritkosten zijn betaald. r -M. LCI.G U DEN HAAG (ANP). Staatssecreta ris Van Lent van Defensie (personeel) wil op korte termijn overleg plegen met de belangenverenigingen van militair personeel over zijn voornemen de gratis lunch voor vrijwillig dienende militairen per 1 juli af te schaffen. Dat heeft het ministerie van Defensie vandaag meege- deeld. In een gisteren aan de belangen verenigingen verstuurde brief zegt de heer Van Lent dat een verder uitstel van de afschaffing van de gratis lunch om budgettaire redenen niet verant woord is. De afschaffing zal naar ver wachting een besparing van enige mil joenen guldens per jaar opleveren. De twee jaar oude Margaret Morris uit het Amerikaanse St. Louis heeft alle reden de Ierse setter „Red” dankbaar om de hals te vallen. De hond, die drie weken geleden in de familie werd opge nomen, redde dit weekeinde het leven van het meisje, toen de auto, waarin zij zaten, in brand vloog. Red sprong door de autoruit naar buiten, draaide zich om, sprong terug en haalde Margaret door de schreven naar buiten. PARIJS. (Reuter, AP)— De Boliviaan se ambassadeur in Parijs, generaal Joa quin Zenteno Anaya, is vanochtend door onbekenden doodgeschoten, toen hij op de Quai Kennedy van de ambassade naar zijn auto liep. ALMELO (ANP). Koninklijke Tex tielfabrieken Nijverdal-Ten Cate is van plan op korte termijn het personeelsbe stand te verminderen, om dit aan te passen aan de verkleinde produktiecapa- citeit. In maart werd gepubliceerd, dat het personeelsbestand dit jaar met 10 a 15 pet. zou moeten dalen. Daarbij werd gemeld, dat ontslagen onvermijdelijk zouden zijn. In januari van dit jaar had het concern ongeveer 5400 medewerkers in Nederland. Het voornemen tot afschaffing van de gratis lunch werd al aangekondigd in de defensiebegroting 1975. Over het plan is daarna overleg gevoerd in het militair georganiseerd overleg. De belangenvere nigingen stelden zich daarbij op het standpunt dat deze maatregel niet af zonderlijk maar in het kader van het gehele vraagstuk van de huisvesting en voeding van militairen aan de orde zou moeten worden gesteld, aldus het minis terie, Met d^j behandeling van dat gehele BEIROET Syrië heeft zijn interventiemacht in Libanon gedurende het afgelopen weekeinde met twee- a vierduizend man uitgebreid, zo is gisteren uit doorgaans welingelichte bron in Beiroet vernomen. Volgens deze, niet van officiële zijde bevstigde, berichten komt er binnenkort nog een versterking van duizend a tweeduizend man de grens over. ..Want", zo sprak de bewindsman, „de gedachte dat er ooit weer eens een tijd zal komen dat iedereen vrijelijk kan vissen moeten we vergeten. Dat is abso luut onmogelijk”. Er zal nog minimaal 17.000 ton van de Nederlandse kotters vloot gesaneerd moeten worden. Om dat te bereiken heeft de minister inmiddels ingestemd met de - instelling v an het tong- en scholfonds. zoals dat vorige maand door het bedrijfsleven werd voorgesteld. Daaruit zullen de contin genten van de vissers die er de brui aan geven, worden uitgekocht. Nadat de mi nister had toegezegd eenderde van de kosten voor zijn rekening te zullen ne men, heeft het bedrijfsleven (dat even eens voor eenderde participeert) ook overeenstemming bereikt met de derde partner, de banken. Hoeveel geld ermee gemoeid is werd nog niet bekend ge maakt. Officieus deelde men echter mee dat een schipper voor een gezamenlijke uitkoopsom per ton (dus voor zijn schip en zijn quotum samen) op ongeveer 4500 gulden zal kunnen rekenen. Hoe de toekomst er voor de vissers uit zal gaan zien hangt voor een belangrijk deel af van de internationale ontwikke lingen. Binnen de EEG is men nog altijd druk doende om alle lidstaten achter een plan voor een zogenaamde EEG-zee te krijgen. Mocht men het op wereldni veau eens worden over de invoering van een 200-mijlszone (wat onvermijdelijk lijkt), kan moeten „de negen” volgens die EEG-opzet afzien van aparte 200 mijlszone en een communautaire (geza menlijke) zee rond de EEG accepteren. Nederland is daar een groot voorstander van, omdat 97 percent van onze vis in die zones wordt gevangen. Mislukt die URV.l STAK'' sill RR> MlGUEl ntto I SOM?1 Hartmeyer. gesteund door D‘66 en PPR, beperkte zijn kritiek niet tot de rol van de banken. Ook dc vissers zelf kregen er van langs. Zij hebben volgens <le socialistische woordvoerder eveneens de waarschuwingen van de biologen in de wind geslagen, waardoor ze zeker mede-verantwoording dragen voor de bestaande noodsituatie. De bijeenkomst van gisteren was in de eerste plaats belegd om aan een zo gunstig mogelijke oplossing voor de problemen te werken. Voordat de vaste commissie met de mi nister in debat trad had een 2000 man sterke vissersdelegatie op het Binnenhof nogeens benadrukt dat het de vissers ernst is „Gebeurt er nu nog niets dan zullen er hardere acties komen", verze- HOEK VAN HOLLAND. Op het straaid van Terheifde. ongeveer vijf kilo meter ten noorden van Hoek van Hol land is zondagnacht rond drie uur het Panamese vrachtschip Friso aan de kust gelopen. Het schip was op weg van het Engelse Huil naar Rotterdam maar door een defect radar kon men de positie niet ■neer bepalen. De sleepboot Indusbank van Smit Internationale heeft maandag om twaalf uur een poging gedaan om het schip vlot te trekken, maar deze eerste poging mislukte. Bij de eerste poging om de Friso los te trekken. sloegen de luiken van de 499 ton metende kustvaarder open en hoe wel het schip met de kop naar zee kwam te liggen, liep het door de open luiken vol water. De bemanning is van boord gehaald, maar is inmiddels weer terug op het schip- Vanochtend is een tweede poging gedaan om het schip vlot te trekken, nadat de ruimen weer waren leeggepompt. l;:;3 Spaanse botteling Met garantiezegel Vijf typen, één prijs 6,95 Verkrijgbaar Delcave'slijters en wijnhandelaren Als het bovenstaande op waarheid be rust zou het aantal Syrische en pro- Syrische soldaten in Libanon gestegen zijn tot boven dc 15.000 man De Syri sche interventiemacht bestaat uit drie geledingen: soldaten van de Saiqa (de in Syrië opererende tak van het Palestijnse verzet), soldaten van het Palestijnse be vrijdingsleger (PLAi officieel de mili taire arm van de grote Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO en soldaten van het geregelde Syrische leger. Volgens de informanten van het Fran se persbureau AFP bevindt de harde kern van Syrische en pro-Syrische troe pen zich in de Bekaa, de aan Syrië grenzende centrale laagvlakte. Een an der belangrijk deel bevindt zich volgens dezelfde bron in Beiroet en de onmid dellijke omgeving. De sectoren van de hoofdstad waar linkse milities tot dusver domineerden zouden door de Syrische troepen in toenemende mate onder con trole worden genomen. De Syriërs zouden dit doen omdat ook de verkiezing van een nieuwe president, zaterdag, tot dusver geen sprankje hoop biedt op een oplossing van de burgeroor log. Het nieuwe staatshoofd. Elias Sar kis. is gekozen tegen de wens in van de voor politieke hervormingen strijdende linkse krachten, geleid door Kamal Joemblatt. Sarkis, de door Syrië ge steunde kandidaat, kun pas in functie komen wanneer Soeleiman Franjieh het ambt neerlegt. Gisteren werd er weer hevig gevoch ten tussen rechtse en linkse militiestrij- ders, voornamelijk in het bergachtige gebied rond Aintoura, ca 30 kilometer ten noordoosten van Beiroet. Volgens fragmentarische berichten die de hoofd stad bereikten zouden de rechtse strijd krachten zich met steun van pantsereen- heden en artillerie meester hebben ge maakt van deze stad. In radiouitzendin- gen van links werd dit echter ontkend. ROTTERDAM (ANP). In Rotter dam worden 35 personen behandeld met een besmettelijke vorm van long-tbc, zo heeft de directeur van het consultatie bureau meegedeeld. De ziekte werd voor het eerst geconstateerd bij een scholier uit Rotterdam-noord. Bij een onderzoek van familie, vrienden en klasgenoten kwamen nog eens 24 gevallen aan het licht en in wijdere kring daarna nieuw tien. Twee patiënten Liggen in sanatorium. DOORN (ANP). De ministers van CRM en van Volkshuisvesting hebben gisteren een telegram ontvangen, waarin de ondertekenaars hun ongerustheid uit spreken over de plannen tot restauratie van de tuin van paleis „Aet Loo”. De ondertekenaars dringen bij de ministers aan „in deze plannen geen zeventiende eeuwse tuin op te nemen” en zich te laten leiden hij het opstellen van de plannen door de bouwgeschiedenis van de negentiende eeuw en het negentiende eeuwse landschapspark. Op deze manier zo menen de ondertekenaars, kan een heid van huis en park behouden blijven. pakket is inmiddels een begin gemaakt De afronding ervan zal echter naar het zich laat aanzien nog zoveel tijd vergen dat de afschaffing van de gratis lunch daarop niet kan wachten. De instelling van de gratis lunch bij de krijgsmachtdelen dateert van rond 1953. De maatregel is destijds genomen met de bedoeling om mede op deze wijze de toenmalige achterstand in sala rissen enigszins te compenseren. Maar de bezoldiging is sedert die tijd niet alleen conjunctureel maar ook structureel ge wijzigd. De beëindiging van de gratis luch past in het beleid van het kabinet om de secundaire arbeidsvoorwaarden van het rijksoverheidspersoneel aan een kritische beschouwing te onderwerpen en deze voorwaarden te beëindigen daar waar ze niet meer verdedigbaar zijn, aldus het ministerie. Als derde reden voor de afschaffing van de gratis lunch geldt dat ook de burgerambtenaar geen gratis lunch kent op dagen dat normaal dagelijkse dienst wordt verricht eh deze dus veelal ook genoodzaakt is een lunch van hu4s me* t* nemen. Of zij tevreden zijn met hetgeen de minister en de volksvertegenwoordigers gisteren in de Tweede Kamer te berde brachten zal in de loop van vandaag blijken wanneer vertegenwoordigers uit de visserij wereld in Den Haag bijeen komen om de situatie te bespreken. Uit het betoog van Van der Stee werd duidelijk dat de minister onder steun maatregelen die door de vissers worden geëist geen tijdëllijke financiële steunt jes verstaat, zoals bijvoorbeeld oliesubsi- die. Hij blijft bij zijn standpunt dat het beleid gericht moet blijven op het redu ceren van de capaciteit. Met andere woorden: er moeten nog meer kotters uit de vaart genomen worden om de „blijvers” de kans te geven van redelijke vangstmaxima te kunnen leven. De mi nister benadrukte doordrongen te zijn van de afschuwelijke gevolgen voor de gezinnen van de weggesaneerde vissers Hoe groot die tragedies zijn blijkt uit de stroom brieven die zijn kantoor bereikt. Maar de vis is beperkt en slechts kei hard optreden kan voor een deel van de vloot een oplossing brengen. AMSTERDAM (ANP). Het interna tionale hotel- en restaurantconcern Jac ques Borel International uit Parijs heeft tegen betaling in aandelen de Duitse restaurantgroep Churrasco overgenomen. Deze keten van veertien „steakhouses” maakte deel uit van Munchmeyer und Co. in Hamburg, die door deze transactie een belang van twee percent in het aandelenkapitaal van Jacques Borel In ternational heeft verkregen. Als onderdeel van de overneming heeft de Borel groep, naar zij mededeelt, tevens een minderheidsbelang verworven in Churrasco-Basel, die twee restaurants exploiteert in Bazel en Bern. AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462 wijiiiiaiiuuiaicn, herkenbaar aan het s I

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4