Haven Serre „De Weijman” wordt in oude luister hersteld Estel-regatta tussen Hoesch en Hoogovens In de vishal Tien meldingen duinbrandje St. Franciscusschool kreeg nieuw bestuur en oudercommissie binnenkort in De Schouw aktueel Technische dief Albert de Klerk met uitstekend Haarlems Barok Orkest Duits bezoek bij Rode Kruis I „Oud-Hollandse Jaarmarkt” Kennemerlaan wordt groots „Toer Ja Toer Nee”-opnamen metzelaar I Zonder dak maar wel verwarmd Ouders lieten tijdens roerige vergadering hun stem horen SLOTCONCERT „VOOR ALLEN” IN ENGELMUNDUSKERK Kort IJmondnieuws 4 DINSDAG houden met het vieren van het eeuwfeest. tel. 023 - 31 90 05. mantelspecelist MS overal in Nederland Voor reparatie van Philips en Blaupunkt leurenT.V. kunt U terecht bij Haarlem, Prins Bernhardlaan 2, IJMUIDEN r De Oud-Hollandse jaarmarkt, die langzamerhand een traditionele voorjaarsfestiviteit is geworden in de Kennemerlaan, zal dit jaar groter worden dan ooit. De markt staat in het teken van „100 jaar IJmuiden en het Noordzeekanaal” en heeft dat jaar plaats op 28 mei. Met alle onderdelen van de jaarmarkt heeft men zoveel mogelijk rekening ge- 2. Vlotte doorknoopjapon met leuke Haarlem: Grote Houtstraat schouderpas.100% katoen. Kleuren: 180, Winkelcentrum Schalkwijk. IJMUIDEN-VELSEN 1 (ADVERTENTIE) van V (ADVERTENTIE) P. ZWAANSWIJK. taakt r het ergen lunch i past n de i het asche deze ar ze s het Jan Smit, de vijfenveertigjarige eige naar van de „Weyman”, heeft met de ingrijpende restauratie een oude wens in vervulling doen gaan. Hij maakte kennis met de herberg toen hij als zevenjarige jongen daar een Sinterklaasfeest mee maakte van de speeltuinvereniging in de wijk waar hij woonde, Haarlem-Noord. Op een of andere manier maakte de entourage van de „Weyman” grote in druk op hem. Andere attracties die de Oud-Holland- se Jaarmarkt zullen opluisteren zijn een schapenscheerder, een sneltekenaar, die sho work est van de IJmuider Harmonie „Aron” uit Wijk aan Zee en de Boeren kapel. Zaterdagmorgen verzamelen alle Ne derlandse leden en hun gasten zich bij De Slingermuur, waarna in de duinen bij Velsen-Noord een puzzltocht wordt gelopen. Hierbij zullen ook .slachtof fers” moeten worden verzorgd. Zaterda gavond is er feest, in de aula van de L.T.S. Na een korte kerkdienst op zon dagmorgen in De Slingermuur vertrek ken de gasten weer richting Duitsland. rood cn groen. M: 36 t/m 46 iffing k de kent iienst ook >ee te rlas- dat illen Park t de egen Irike issen rd en DINSDAG AANGEKOMEN: Hai, Bre men; Bamse, Lowestoft; Parkesgate, Ro chester, IJmuiden; Asta, Rauma; Alert Calais, IJmuiden; Frines, Moirana, IJ muiden. h bij rond omen deze sala- ar de illeen 1 ge- leurs taxi boten t dit Suri- zon- over drag Dart, Frank Indias, land- >p de •veer I van s 38 ert. ering ook s die •eden tiand i der elach r hij Vaal- >ord- i een •agen amer vordt iven- CPN, eling kan n de t de aagd. u iller- naar aeta- i de n de olitie hem waai' icen- osten Aan de maandagmarkt werd voerd: 3 kisten tarbot en VELSEN-NOORD. Uit de electroni- sche werkplaats bij Van Gelder Papil is vannacht een oscilloscoop gestolen Het toestel heeft een waarde van vier duizend gulden. mer genoeg niet in ere kan worden hersteld, omdat de ruimte daarvan te genwoordig deel uitmaakt van het weg dek van de Wiistelaan. heren Th. Stam en J. van der Burgt, terwijl tot niéuwe bestuursleden werden gekozen de heren: A. H. Westerhoven, C. H. M. Haver, B. P. Korthouwer, J. B. Robben en J. E. J. Schoorl. De verkiezing van de oudercommissie leverde minder problemen op. De leden raad hoefte niet te worden opgeheven omdat het merendeel van de leden al vrijwillig zijn of haar functie had neer gelegd. Na een inleiding over oudercom- missies door de heer A. de Beurs van de Katholieke Schoolraad IJmond ging men over tot verkiezing van zes ouders. Deze zes zullen voordracht gaan leveren voor een aanvulling van nog drie mensen. Hij kreeg een opleiding als banktbak- ker en oefende dat beroep ook zeven jaar uit. Toen hij een eigen zaak wilde beginnen stapte hij over naar de kruide- niersbranche. in de Bosch en Vaart- straat. Zijn tweede onderneming was van een geheel andere aard: hij begon met de fabricage van juten zakken. Jan Smit hielt, van veranderen want niet zo lang daarna monsterde-hij aan als zee man. De vaste wal bleek hem uiteinde lijk toch meer te trekken, in het bijzon der toen hij in 1962 de kans kreeg de „Weyman” te kopen: een droom ging in vervulling. Jaarvergadering. De Vereniging voor Beroeps- en ander voortgezet Onderwijs in Kennemerland houdt op dinsdag 25 mei om 20.30 uur de jaarvergadering in de Technische School Velseri aan de Briniostraat. Op de agenda staan het jaarverslag 1975 en de verkiezing van bestuursleden. Tussen de ouders en het schoolbestuur was onlangs een conflict gerezen over de oprichting van een oudercommissie. Op de school bestond al een ledenraad, maar die miste de wettelijke grond van een oudercommissie omdat deze leden raad was gekozen uit en door leden van de schoolvereniging alleen. Volgens de wet moet een oudercommissie worden gekozen uit en door alle ouders van de school. Niet-leden van de schoolvereni ging hadden hier een actiecomité opge richt, waarna het conflict met het be stuur was ontstaan. de gevel van de serre wordt ook naar voren gebracht. Deze aanwinst van de serre zal van verwarming worden voor zien. Latten op het trottoir geven de plaats aan waar zuilen en een hek moeten komen te staan voor de openlucht-uit- breiding van de serre. De bovenrand van onzichtbaar voor het publiek de situatie tekent, de oude paardentram, het stand- werkersconcours, met ditmaal 22 deelne mers, tien meer dan vorig jaar, waaron der standwerkers uit België en een Duit ser, die beoordeeld zullen worden door A. Toonen en M. Roos van de VVV. Muziek gaat een grote plaats innemen bij de Oud-Hollandse Jaarmarkt. Van ’s middags twee tot zes uur speelt de Beverwijkse Beverwijkse Boerenkapel op de markt. Ook ’s avonds is er muziek vanaf half zeven tot de sluiting van de jaarmarkt om kwart voor negen. Dan treden op het fietspeloton van de Haar lemse Harmonie Kapel, het jeugd- en Hoewel men inmiddels tot een com promis was gekomen (iedereen had inge stemd met een algemene vergadering van niet-leden en leden van het bestuur) hadden vier bestuursleden vorige week hun aftreden aangekondigd. Omdat het maandag tevens een jaarvergadering was en vanuit de ouders vijf nieuwe kandi daten voor het schoolbestuur zich had den aangemeld, moest de verkiezing van het nieuwe bestuur aan de orde komen. Voorzitter H. H. Warmerdam, die zou aftreden volgens rooster lichtte het af treden van de bestuursleden mevrouw M. M. Res, de heer H. H. Nabben en de heer P. A. Balm slechts gedeeltelijk toe. Daarna ontstond een verwarde situatie. Duidelijk was dat het conflict met de ouders minstens tot het aftreden van de heren Nabben en Balm had geleid. Tóch kwam het oude bestuur opeens met het voorstel om aan te blijven tot het nieu we schooljaar om alle besognes rond de Na de pauze heeft de zeventienjarige uitzonderlijk begaafde fagottist Peter Gaasterland de toehoorders in verbazing gebracht met een uitmuntende uitvoe ring van het Concert in F grote terts van Karl Stamitz, een fraai werk, ken merkend voor de muziek in de achttien de eeuw. Zijn spel muntte uit door een bijzondere sonoriteit van de toon en door een grote technische beheersing, die ook bij de voordracht van de cadensen een voortreffelijk resultaat waarborgde. De fagotklank contrasteerde en com bineerde uitmuntend met de slagvaardig gespeelde begeleiding van het orkest, dat door de medewerking van twee hoornis ten en twee hoboïsten een symfonisch karakter kreeg. Aan het slot van de avond hebben Andre Kaart en zijn jeugdige muzikan ten de toehoorders bijzonder laten ge nieten van de „Simple Symphony” voor strijkorkest van Benjamin Britten. Wat met de uitvoering van deze fijne muziek aan technische beheersing en vooral ook aan een rijke natuurlijke muzikaliteit getoond werd, verdiende grote lof. Van grote waardering getuigde ook het lang durig geestdriftige applaus, waarmede deze vertolking beloond werd. herberg. Er kwam ook een bar in een passende stijl tot stand, die onder de naam „De Pimpelaer” ten doop werd gehouden. De tweede fase was het her stel van de grote zaal achter het cafe, die enige maanden geleden weer in ge bruik kon worden genomen. Nu dus de derde en laatste fase. Jan Smit: „Voor de serre heb ik een grote partij zogenoemd sloophout op de kop kunnen tikken, een prachtpartij van een eeuwenoud gebouw, delen van acht me ter lang, met een aantal mooi bewerkte palen. Daarmee is het mogelijk een serre te bouwen in de stijl van vroeger. Over een kleine maand is alles klaar en kunnen we een zucht van verlichting Slaken. Maar tevreden ben ik nog altijd niet. Ik ben nu eenmaal eng kritisch: het kan altijd beter. Vorig jaar was het zover dat hij zich kon veroorloven te doen wat al jaren lang zijn grote wens was, de „.Weyman” terug te brengen in de stijl die hij zich van zijn jeugd herinnerde. Hij zocht contact met oude Santpoorters om be paalde finesses te weten te komen, hij raadpleegde ook zoveel mogelijk oude prenten en foto’s. De eerste fase van het herstel was de restauratie van het interieur van de Bij het Moerbergplantsoen komt dit jaar een grote feesttent, waarin een aantal attracties zich zullen afspelen. De officiële opening van de Jaarmarkt heeft vrijdagmorgen 28 meii om tien uur plaats. Tijdens de opening zal de Oud- Twentse dansgroep „De Korenaar” uit Almelo in de feesttent optreden. Daar naast zijn bij de opening zo’n 300 schoolkinderen van scholen uit de omge ving van dé Kennemerlaan aanwezig, die allemaal gekostumeerd zullen zijn. Zij doen mee aan een ballonnenwedstrijd en de prijzen bestaan uit giften voor het schoolreisje. Bij dit feestelijk gebeuren zal ook het jeugdorkest van de IJmuider Harmonie acte de présence geven. Om het eeuwfeest te benadrukken zullen aan het publiek vijf maal honderd boe ketten bloemen worden uitgeredkt. aange- kisten tarbot en griet; 709 kisten kabeljauw; 278 kisten wijting; 10 kisten schol; 12 kisten schar; 74 kisten makreel; 53 kisten diversen. Prijzen in guldens. Per 1 kg.: tarbot 13,00; zalm 14,00-8,00. Per 40 kg.: tarbot 528-208; griet 248-240; kabeljauw één 102- 90; kabeljauw twee 128-110; kabeljauw dri 124-98; kabeljauw vier 100-66; ka beljauw vijf 74-61; schol vier 63-49; wijting drie 85-68; makreel één 50; ma kreel twee 35-22; schar 62-27. De besommingen waren: WR 189 18.000, KW 149 16.000, KW 152 16.000, KW 174 15.000, IJM 154 16.000. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Na een roerige en lang durige vergadering hebben de ouders van de St. Franciscusschool maandaga vond een oudercommissie gekozen, nadat de ouders-leden (van de schoolvereni ging) voor een vrijwel geheel nieuw bestuur hadden gestemd. VELSEN. De afdeling Velsen-IJ- muiden van het Nederlandse Rode Kruis krijgt komend weekend de Rode-Kruis- colonne uit het Duitse Bergisch Glad bach op bezoek. Vrijdagavond omstreeks acht uur worden de gasten op het stad huis ontvangen. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Tien meldingen een duinbrand in het duinterrein aan de Heerenduinweg vormden evenzovele be wijzen van attentheid der burgerij, die in het avondlijk duister vlammen zagen in de duinen achter het sportpark Zee wijk. De brandweer was reeds uitgerukt, toen in de kazerne bij de meldingspost de berichten nog binnenkwamen. Als gevolg van het snelle doorgeven van de duinbrand bleef ditmaal de schade be perkt tot slechts dertig vierkante meter. loos was, maar integendeel uitdrukking gaf aan vele facetten van intensieve bewogenheid en voor wat de Fantasie betrof, vaak beklemmend en ontroerend door de uitdrukking van verstilde, be rustende weemoed. Dit expressieve ele ment trad in de geladen voordracht van Albert de Klerk aan de dag en voor zover de dispositie en de timbre-karak- ters dit toelieten ook in de orgelklank, in het bijzonder wel in het middendeel: het Andante. Met de vertolking van de Fantasie was Albert de Klerk het con cert in een ernstig gestemde sfeer be gonnen. MAANDAG AANGEKOMEN: Cre- scenqe, van Southampton; Bab. T., Tur ku, Zaandam; Midas Rhein, La Pallice; Doggershore, Cont. Plat, Velsen; Hart ford Express, Hamburg; Roerdomp, Swansea; Borkum, Wilhelmshaven; Ege on, Lorient; Birknes, Hamburg; Auto weg, Middlesborough; Bavaria, Malta; Teutonia, Rotterdam; Immen, Karlstad, Zaandam. DINSDAG VERTROKKEN: Londen; Autoweg, Le Havre; Pais, Hamburg; Cartagena De Bilbao. meer Dirk van der Molen, al 50 jaar in dit deel van de gemeente wonend, over de geschiedenis van Wijkeroog. Een der hoogtepunten van de avond vormt de zogenaamde speakerscorner, dat in de zaal opgenomen wordt. Twee instellin gen zullen sprekers afvaardigen die voor het „goéde doel moeten praten om zo doende een kans te maken op de be schikbaar gestelde geldprijzen. Door de VAK zijn de ziekenomroep RUAZ en het OIG (gehandicaptenzorg) ingescha keld om dit onderdeel voor hun reke ning te nemen. He is reeds bekend dat beide instanties, di,e zullen strijden om een eerste prijs van 500 gulden en een tweede prijs van 250 gulden, met veel supporters aanwezig zullen zijn. De uit zending zelf vindt plaats op woensag 19 mei van 10.33 uur tot 11.45 uur via de TROS-radio. Overigens is de presentatie in handen van Jan Kok en Hein van Nievelt en wordt het programma gepro duceerd door John Boeljon en Koos Huisman. Na afloop van de opname is er gelegenheid tot dansen op muziek van het Freddy Golden-orkest. SANTPOORT. Over een maand zaJ de in de vroege zomer van 1975 begon nen restauratie van Santpoorts eeuwe noude „Weyman” zijn voltooid. De laat ste fase van het herstelwerk bestaat uit het aanbrengen van en grote serre in de oude stijl, vanwaar men een prachtig uitzicht op de sfeervolle omgeving zal hebben. Generaties lang was de serre van de „Weyman” een van zijn grootste attracties, evenals de kegelbaan die jam Het informatieve gedeelte zal onder meer bestaan uit eerder gemaakte ban dopnames van onder meer de enige paarlemoerfabriek in Nederland, de BONDA te Velsen-Noord. Adjuncthoofd van de afdeling voorlichting der ge meente Velsen, mr. C. Wallis, zal spre ken over hot 100-jarige Noordzeekanaal en 50 jaar Velsen-Noord. Onder de ru briek „Mijn eigen plekje vertelt onder wisseling van een schooljaar nog te kunnefi regelen. De vergadering nam na drie keer van mening te zijn veran derd r uiteindelijk toch het besluit om het nieuwe bestuur te kiezen en direct aan te stellen. Het oude bestuur zal nu in de functie van coach het nieuwe bestuur tijdens de eerste maanden steu nen. Het was tijdens de discussie hiero ver duidelijk geworden dat noch bij het merendeel van de ouders noch bij het onderwijzend personeel het vertrouwen in het oude schoolbestuur groot was, zodat een nieuwe verkiezing het meest gerechtvaardigd leek. Van het oude bestuur bleven aan: de MAANDAG VERTROKKEN: Doggers hore, naar Cont. Plat, IJmuiden; Prinses Margriet, Noordzee; Stadeland, Gent; Crescence, Southampton; Gazelle, Bos ton, Zaandam; Mobil Jade, Bremen; A. King 1. Great Yarmouth; Ladogales, Antwerpen; Coenraad Kuhlman, Kal mar' Hella, Antwerpen, Velsen; Joh. La- tuharhary, Bela wan; Follus Supplier, Trondheim; Sea Bure, Cont. Plat; Aven ir, Londen, Velsen; Nort Shore, Cont. Plat; Scheldeborg, Emden, Zaandam; Holstenbek, Montreal-; Hartford Express, Zeebrugge; Steinbjéern, Bergen; Kalliste, Duinkerken. VELSEN-NOORD. De stichting de „Velsen-Noordse Aktiviteiten Kommis sie” is er in geslaagd het bekende TROS-radioprogramma „Toer Ja Toer Nee” naar het cultured centrum „De Schouw” te krijgen. Op maandagavond 17 mei vanaf 20.00 uur (zaal open om 19.30 uur) vinden de opnames plaats van dit regionaal programma. Bases voor de uitzending vormen informatie en mu ziek. Muzikale medewerking wordt ver leend door het orkest Freddy Golden, 12 man sterk; Saskia en Serge; Helen Shepherd alsmede Peter Adrichem, kunstfluiter en conferencier van de club 500. VELSEN. De kamermuziek-serie van de Velser kunstkring „Voor Allen”, vastgesteld voor het seizoen 1975-1976, werd zaterdagavond besloten met een concert, dat door Haarlems Barok Or kest, onder leiding van zijn dirigent Andre Kaart en met solistische mede werking van de organist Albert de Klerk en de joge fagottist Peter Gaas terland in de oude Engelmundus-kerk in Velsen gegeven werd. Voor de jeugd is er een wedstrijd paalklimmen, waarmee leuke prijzen te verdienen zijn. Al met al belooft deze Oud-Hollandse Jaarmarkt op de Kenne merlaan met het 100jarig bestaan van IJmuiden een extra feestelijke gebeurte nis te worden. IJMUIDEN-DORTMUND. In de Duitse plaats Dortmund zal op 12 juni de eerste Estel-roeiregatta wor den gehouden. Het wordt een twee kamp tussen veteranenploegen uit Dortmund en IJmuiden over een af stand van ongeveer 1000 meter in het boottype oefenacht. De roeiers die zich al aangemeld hebben, oefenen al druk op het Spaame en in ieder geval kan er een acht en misschien ook een tweede naar Dortmund. Vol gend jaar wil men bij IJmuiden een revanchewedstrijd houden. Niet alleen de Inhoud van de markt heeft meer aanzien gekregen, ook de benodigde ruimte is heel wat groter. De Oud-Hollandse Markt begint nu bij het Oosterduinplein en loopt tot aan de Julianabrug. Het aantal ambachtslieden, dat hun handwerk vertoont is groter dan vorig jaar en ook het aantal am bachten is gevarieerder. Zo is er een glazenier, die gebrandschilderde ramen en glas in lood maakt, een midwinter- hoornsnijder uit Twente, een scheep- stouwknoper. Verder kan men zien hoe kaas bereid wordt, hoe kaarsen worden gemaakt, hoe een bijenkorf gevlochten wordt en nog veel meer. 1. Leuke japon m meerkleung streepdessin. Met leuke ceintuur en originele streepverwerking. 100% katoen. Met rood of marine afgebiesd. M: 38 t/m 46 Op deze uitzonderlijk warme mei avond waren verheugend veel toehoor ders van zeer verschillende leeftijd in het verkwikkend-koele kerkgebouw aanwe zig, toen Albert de Klerk het concert begon met de vertolking van de indruk wekkende Fantasie in f kleine terts (KV. 608), door Wolfgang Amadeus Mo zart op 3 maart 1791, negen maanden voor zijn dood, voltooid als „Ein Or- gelstijck für eine Uhr”. Hij schreef dit werk met nog twee andere composities een Adagio en Allegro (K.V. 594) en een Andante (K.V. 616) voor klokken met een automatisch werkend orgeltje uit de curiositeiten-verzameling van de in Wen nen wonende graaf Joseph Deym van Stritetz. Mozart schreef voor een zielloos me chanisme muziek, die waarlijk niet ziel- Daarna bepaalde speelse, onderhou dende, probleemloze, vaak joyeus en on bekommerd klinkende muziek voortdu rend het ontspanning brengende karak ter van de avond. Eerst was dit zo het geval bij de uitvoering van het Concert voor orgel en strijkorkest van Carl Heinrich Graun, waarin Albert de Klerk in gaaf en ritmisch lenig solo-spel de orgelpartij met verrassende, tintelende, klanken liet horen, waarbij Andre Kaart en het ex cellente barokorkest de begeleiding in hechte eenheid met de organist en met voortreffelijk gedoseerde klanksterkte verzorgden.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5