Vakbonden ten strijde tegen de bollen illegale werkers in rs Geen bijval voor Velsen ilijk K ELS Gymzalen uit bouwstroom meevaller ENNEME van gemeenten 11 ir m. J Jonge aanplant Gedraag u netjes in de ontzettend moe vrije natuur'' liggHH Stalen Alie z heeft het nu is zoek I lil ns d- Bazar in de Rank ra liira i tlil 4 I i ."I "77- ■■■s i ■Hl t Dreigbrief” naar zeven ondernemers Gemeente bouwt zelf een derde zaal I v 6 7 IJMOND 19 7 6 DINSDAG 1 1 MEI R te* sss 1 »n ede i Tien geboden Tel. 02550-15389 F 1 1P* I een een met 1.00 PR Tips redactie: Ko van Leeuwen De vice-voorzitter van het VVV in Velsen, ir. J. F. Clausen, heeft een korte instructie opgesteld voor het gedrag in de vrije na tuur. Hij heeft dit gedaan voor het vrij grote aantal mensen dat bij het VVV komt informeren naar natuurgebieden. i: i De hoge temperaturen, het ge brek aan regenwater is nu al dui delijk van invloed geweest op al het groen in Velsen. De soms al gele en verdorde grasvelden doen denken aan de nazomer in plaats van het voorjaar. Vooral voor de jonge aanplant zijn de weers omstandigheden van de laatste dagen niet bevorderlijk en daar om zou het aardig zijn als bur gers wanneer zij jonge aan plant in de straat hebben deze jonge boompjes of planten dage lijks water zouden geven. Northern Voice Company (Van een onzer verslaggevers) BOLLENSTREEK. De vakbeweging is ten strijde getrokken tegen ondernemers in het bloembollenvak die illegale buitenlandse werknemers in dienst nemen. In een brief aan zeven bollenbedrijven in Hillegom en Lisse schrijft het Centraal Overleg van de Agrarische en Voedingsbonden dat niet meer zal worden getolereerd dat buitenlanders zonder de ver eiste papieren in dienst worden genomen. „Er zijn voldoende mogelijk heden op een legale wijze in de behoefte aan werknemers te voorzien”, aldus de voedingsbonden. iitii I I Wil •i H ÜR f I SB* X (Van een onzer verslaggevers) ar- Aan de J. P. Troelstraweg verrijst de gymzaal voor de gemeentelijke huishoudschool. In Zeewijk wil de gemeente Velsen Als „Stalen Alie” nog niet roemloos 1L n, iz. ielfs of Men in Als tip geeft de heer Clausen: „Wil men een en ander wat nauwkeuriger bij jriek van 69 ken, lug- arry de der den dige t - les), g- eel- nde met em- em- met ting ring on pu in en ©en Prijs B i Sinds donderdag heeft men „Stalen Alie” niet meer gezien. Een kwajon gensstreek? Een stunt van een grap penmaker? Of winstbejag van iemand die de waarde van oude metalen kent? In de Rank aan de Wilhelminakade wordt zaterdag 15 mei een bazar annex rommelmarkt gehouden, die is georganiseerd door de Ned. Hervorm de Kerk IJmuiden-West- Van 's morgens tien uur tot ’s avonds elf uur lean men er terecht: om te rommelen, te luisteren naar de boerenkapel, te kijken naar een pot tenbakker of een beeldhouwer of om het geluk te tarten op het rad van avontuur. De zeven aangeschreven ondernemers hebben inmiddels onderling overleg ge pleegd en zich in verbinding gesteld met de werkgeversorganisatie LTB. Geza menlijk zal worden bekeken of op de brief moet worden gereageerd. Volgens secretaris Baars van de afdeling tuin bouw van de LTB, is de brief bij de zeven overgekomen als een dreigbrief. is naar de inspectie opgestuurd, hoopt met de bouw van die zaal tweede helft van dit jaar te beginnen Youth for Christ in Velsen heeft aanstaande zaterdag gasten uit Fra- neker. De muziekgroep „Northern Voice Company” komt in IJmudden een opvoering geven. Alle jongeren uit de gemeente zijn hiervoor uitge nodigd. Het festijn heeft plaats in de koffiebar van het oud-katholiek ver enigingsgebouw aan de Wilhelminaka de en begint om acht uur. voor eigen rekening nog een gymzaal bouwen, namelijk aan de Kruisberglaan. Het plan plus de kostenraming daarvan Waar is „Stalen Alie” gebleven? Dat vraagt men zich verontrust af bij de muziekvereniging Soli, die bij al haar feestelijkheden rondom de ope ning van het eigen centrum op de grens van Driehuis en Santpoort treurt over het spoorloos verdwijnen van een welgeschapen jongedame in Soli-kledij. De laatste tijd stond zij op het Santpoortse gedeelte van de Hagelingerweg bij alle feestelijke ac tiviteiten van Soli de weg te wijzen naar het voor vreemden wat moeilijk te vinden toegangspad naar het Mu ziekcentrum. Deze Soli-jongedame is of was een vrouw van ijzer en staal, met veel bekwaamheid gesmeed door een der Soli-enthousiasten. Ze was al een bekende verschijning geworden die algémeen „Stalen Alle” werd ge noemd. Nesten kijken en fotograferen blijkt een hoog gewaardeerde bezig heid te zijn. Daarvoor moet men inderdaad de vrije natuur in en daar gelden net zo goed als op de openbare weg bepaalde gedragsre gels. Om te voorkomen dat de fauna en flora nadelen ondervinden van de toenemende belangstelling van de mens dient men ten aanzien van de dieren in de eerste plaats de rust zo veel mogelijk te handhaven. zien, dan is een kijker met een ver groting van zeven maal ruim vol doende. Voor fotograferen kan een telelens van 250 mm met statief goe de diensten bewijzen”. Ook eierverzamelaars, zo stelt de heer Clausen, vormen een belangrijke bedreiging. Vooral omdat zij zich meestal richten op zeldzame vogels Verder wordt ten aanzien van het gedrag in de natuur opgemerkt dat: auto’s wassen bij slootjes, het aftap pen van carter, het achterlaten van afval als papier, blik en plastic zeer verdervelijk is. Vooral oude voedsel- resten kunnen ratten aantrekken. De Agrarische en Voedingsbonden hebben zich ook gericht tot de ge meentebesturen van Hillegom, Lisse en Sassenheim. Ze vragen de gemeen teraden om initiatieven te ontwikke len om een einde te maken aan de ongeoorloofde praktijken van de ze ven bollenbedrijven. Daarnaast vra gen ze om steun wanneer ze het komend seizoen onverhoopt tot actie over zouden moeten gaan. Voor de raad van Lisse staat de brief voor de vergadering van mor gen op de agenda bij de ingekomen stukken. Burgemeester en wethouders adviseren de raad hem voorshands voor kennisgeving aan te nemen. Wanneer de gemeente initiatieven zou nemen, zou zij terecht komen op het terrein van de rijkswetgever en in de bevoegdheden treden van de minister van justitie. Verder willen B. en W. nu nog geen steun beloven aan acties van de vakbonden, omdat niet bekend is om welk soort acties het gaat. Ook op de agenda van de raadsver gadering van Hillegom, die donderdag wordt gehouden, komt de brief voor. Hier stellen B. en W. zonder meer voor de brief voor kennisgeving aan te nemen. „We zijn bijzonder onaangenaam getrof fen door de toon van de brief. Dat past niet meer in deze tijd. Vooral niet om dat we geregeld contact hebben met de vakorganisaties-” De heer Baars vreest dat door de brief van het Centraal Overleg, waarvan af schriften zijn gestuurd naar de gemeen tebesturen in de bollenstreek, een over dreven onrust wordt opgeroepen. Hij erkent dat er problemen zijn, maar die zijn in goed overleg op te lossen. Ook de werkgeversorganisaties beste den veel aandacht aan het verschijnsel van de illegale buitenlandse werknemer, aldus de heer Baars. „We geven er elk jaar uitgebreid voorlichting over- We waarschuwen onze leden. Maar je kunt het ze toch niet kwalijk nemen dat ze in de toptijd, wanneer er volop werk is en ze op geen enkele manier aan arbeids krachten kunnen komen, gebruik maken van de diensten die mensen spontaan komen aanbieden.” Hij bestrijdt de bewering van vak bondsman Vrij sen, dat er voldoende ma nieren zijn om op een legale manier aan genoeg arbeidskrachten te komen. „Laat de heer Vrijsen dat dan maar eens hard maken.” De werkgevers vinden het, zo meldt de heer Baars, een vervelende zaak dat er niet voldoende werknemers te vinden zijn. „We proberen daar in samenwerking met het arbeidsbureau wat aan te doen. Het is logisch dat de werkgevers ook liever wat meer zeker heid hebben dat ze in het topsedzoen over voldoende werknemers kunnen be schikken. Maar het is geen eenvoudige zaak om verandering in de situatie te bewerkstelligen” Volgens de heer Baars wordt het legi oen van illegalen gevormd door toeristen die wat willen verdienen en mensen die in het kielzog van de legale buitenlandse werknemers n aar de bollenstreek ko men. „Er zijn enkele grote boUenbedrij- ven die al jarenlang contacten hebben met universiteiten in het buitenland. Via de ambassadeur wordt dan geregeld dat er een groep werkstudenten naar Neder land komt- Allemaal volkomen legaal dus- Maar in het kielzog van die groep komen meestal wat mensen op de bon nefooi mee. Ze proberen dan bij de andere bedrijven aan de slag te komen. Die lui stropen werkelijk de hele bollen streek af. En nogmaals: Je kunt van een ondernemer niet verwachten dat ie z’n werk in de soep laat lopen, terwijl er talloze mensen aan de poort staan te smeken om een baantje.” Overigens ontkent de heer Baars dat de illegalen minder dan het minimum loon zouden verdienen- „Ik heb nog nooit gehoord dat men onder het mini mumloon is gaan zitten. Het is ook helemaal geen kwestie van loon, maar van gebrek aan arbeidskrachten.” Toch zijn er in de bollenstreek veel bedrijven die buitenlanders zonder geldi ge papieren in dienst .nemen. De heer Vrijsen noemt voorbeelden uit het re cente verleden: vorig jaar hebben enkele honderden Polen in de bollen gewerkt, en een paar jaar eerder waren het Egyptenaren. De werkgevers die deze mensen in dienst nemen zijn in overtre ding- De heer Vrijsen: „Het probleem is echter, dat de boete die men krijgt niet meer dan een paar tientjes bedraagt- De bonden hebben al meermalen gepleit voor hogere straffen. Totnogtoe helaas vruchteloos.” :;<N: Nx<: Zoals wij al schreven betreft het zalen uit een bovenstroom en dat betekent dat met de wensen van de gebruikers, welke wensen nogal eens .uit elkaar kunnen liggen, geen rekening is gehouden. In alle zalen is de indeling overal hetzelfde. illes uur- sen. van I den van tevoren geïnformeerd over hun rechten. Illegale buitenlanders natuur lijk niet. Die werken dan ook dikwijls voor minder dan het minimum loon. Wanneer dit op grote schaal gebeurt, gaat het ten koste van het aantal beidsplaatsen voor Nederlanders.” „De bestaande (oudere) beplanting zal niet zo lijden onder de droogte”, zo stelt de heer B. W. Beskers als hoofd van het plantsoenbedrijf in Velsen, „maar de jonge aanplant des te meer. Vooral de bomen en planten die dit voorjaar en afgelopen winter zijn geplant, met name het duinge bied de parkjes in Zeewijk heeft het bijzonder moeilijk.” Men houdt er bij de gemeente rekening mee dat een gedeelte van deze be planting kan worden af geschreven. Bijna nergens in de gemeente wordt gesproeid en dat lijkt een vreemde zaak. „Maar’,’ zoals de heer Beskers uitlegt, „als je gaat sproeien moet je het goed doen en daar is geen beginnen aan. Inclusief de par ken heeft Velsen vierhonderd hecta ren plantsoen. Om de grond goed nat te krijgen zal minstens een dag moe ten worden gesproeid. Dus dat is niet haalbaar. Bovendien moet je dan lei dingwater gaan gebruiken en dat geeft ook weer problemen. Er is wel iswaar nog geen schaarste, maar je loopt wel de kans dat al het roest wordt losgemaakt en dan krijgt ie dereen bruin water uit de kraan. Dus we moeten maar afwachten. De straatbomen krijgen allemaal water, maar het zou heel plezierig zijn als bewoners hierin een handje meehiel pen, door zolang het niet regent elk boompje een paar emmers water per dag te geven. Maar de algehele droogte hoeft nog geen grote schade post te betekenen,” zo stelt het hoofd plantsoenbedrijf: „Vorig jaar hebben VELSEN. Met man en macht wordt gewerkt aan de bouw van twee gymzalen, die in het kader van de „bouwstroom van gymzalen” in het ge- Holland waren vijftien zalen beschik ten gekregen. De gemeente rekent erop baar. Velsen heeft daarvan twee gymza len gekregen. De gemeente rekent ermee de zaten bij het begin van het nieuwe schooljaar in gebruik te kunnen nemen. Door het warme weer is alle grond zo droog geworden dat er voor de gemeente geen beginnen aan is om goed te sproeien. Een vriendelijk ver zoek van de gemeente aan bewoners van straten waar heel jonge boomp jes staan: geeft u deze boompjes zolang het niet regent elke dag een paar emmers water. De bouwkraan bij de gymzaal welke be- stemd is voor de E. van Soeterwoude- Niettemin zijn de zaten goed van opzet en is er naast de eigenlijke zaal een doucheruimte, is er een kleedaccommo- datie en beschikt het onderwijzend per soneel over een eigen kamer. Zij worden geheel op rijkskosten gebouwd, zodat de toewijzing van twee gymzalen aan Vel sen een leuke meevaller is. Het gevormde spoor maakt het nest kwetsbaar voor roofdieren zoals kraaien, eksters en vlaamse gaaien”. Datzelfde geldt voor amateurfoto- grafen, die bijvoorbeeld ook nog wel eens takken willen wegknippen om beter zicht te krijgen. Dan loopt het nest helemaal gevaar. De zaten komen bij de Elout van Soeterwoudeschool nabij het Gijzenvelt- plantsoen en bij de gemeentelijke Huis houdschool aan de J.P. Troelstraweg. De bonden rekenen erop, aldus de brief, dat de ondernemers zich voortaan zullen houden aan de regels die in ons land gelden. „Mocht blijken dat u zich niet aan de geldende ’•egels houdt, dan zult u de vakbeweging op uw pad ont moeten. Vanaf de eerste constatering zullen de voedingsbonden al wat in hun vermogen ligt doen om het voor u onmogelijk te maken met onrechtmatige praktijken door te gaan.” Er wordt zelfs gerept van harde acties- De brief is gericht aan zeven bollen - bedrijven. „Er zijn er meer die zich schuldig maken aan deze praktijken, maar dit zijn de meest in het oog lopende bedrijven”, aldus de secretaris van het Centraal Overleg, de heer A. Vrijsen. Het in dienst nemen van illega le werknemers gebeurt, zo vertelt de heer Vrijsen. hoofdzakelijk gedurende het topseizoen in de bollenwereld (van half augustus tot eind september). De behoefte aan tijdelijke werknemers is dan erg groot en het is moeilijk om in die behoefte te voorzien. Scholieren zijn in die periode bijvoorbeeld nauwelijks meer voor het werk te krijgen. Toch meent de heer Vrijsen dat er binnen de EEG-regelingen voldoende mogelijkhe den zijn om aan illegale werknemers te komen. Via het Gewestelijk Arbeidsbu reau is het mogelijk buitenlandse stage- aires en werkstudenten aan te trekken- Volgens de vakbondsman worden met het in dienst nemen van illegalen ook de wettelijke minimumlonen ontdoken. „Buitenlanders van binnen de EEG wor- Geen auto- of brommerlawaai, niet onnodig de paden verlaten en geen honden in het wilde weg laten rond- racen, met dit alles kan al een grote verstoring van de rust voorkomen worden. Hoewel nesten met eieren en een broedende vogel voor iedereen een bijzondere attractie is, zo schrijft de heer Clausen, kan die belangstelling fataal zijn. „Men loopt er met meer deren omheen en als men anderen op het nest attent maakt is het een gaan en komen. Het nest is dan ook na enkele dagen verlaten en verloren. verdwenen is in een of andere smelt- bak dan ho’opt heel Soli dat degene die haar geschaakt heeft haar zal willen terugbrengen naar de plaats waar ze hoort: bij het Muziekcen trum. Ze is voor Soli meer dan haar gewicht in staal waard. school beheerst het beeld van het Gijzen- veltplantsoen en omgeving. we in augustus en september ook zo’n 1 droge periode gehad. We verwachtten toen heel wat schade, maar dat is erg meegevallen. De beplanting heeft zich toen goed hersteld, dus nu is het ook een kwestie van afwachten. We zijn alleen wat bang voor die heel jonge boompjes, omdat die ook al door het schrale weer aan het begin van het jaar hebben geleden.” Niet alleen de bomen en planten komen onder de warme voorjaarszon te teven. Miljoenen eitjes en larfjes komen nu uit, wellicht iets vroeger dan in andere jaren. Panisch kunnen we dan meteen denken aan een enor me insectenplaag, maar daar blijven we vermoedelijk voor behoed. De heer Beskers: „Vergeet niet dat het de afgelopen winter toch knap heeft gevroren. Wij hebben in elk geval nog niets gemerkt van een grote populatie van insecten. Nog niet, moet ik zeggen, want het kan in mei en juni optreden. Maar tot nu toe heeft niets daar op gewezen.” 1- Doof een peuk zeer goed uit en deponeer hem in de kale grond- Dus niet wegwerpen. 2. Beperk de snelheid van uw aiuto op landwegen. Rijd ’s avonds zo mo- gelijk met grote lichten, waardoor de dieren in de berm blijven- 3. Verstoor geen dieren en blijf op ruime afstand. 4. Maak geen lawaai. Ga bij voor keur wandelen of per fiets. 5. Beperk het plukken van bloe men. Een aantal bloemen is be schermd, evenals een groot aantal dieren zoals kikkers, padden en sala manders- 6. Blijf op de paden, ook met uw hond. Geef uw hond geen kans om dieren op te sporen, te verjagen of te achtervolgen. 7- Blijf weg bij nesten en verzamel geen eieren- 8. Geef uw auto geen wasbeurt in de natuur. Neem alle afval, ook voedselresten mee naar huis. 10- Gebruik een kijker om iets beter waar te nemen. -S: IgsSsSSsSfe:

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7