Show collecties Afwijzende beschikking nrovinciaal bestuur herhaling waard Samen werkende milieugroepen: Dure raad Commissie vergadering in Bergen BS CR meldt stap terug in regionaal overleg BUURTHUIS MWHH VEILINGEN MAAR SNELLE EUROPESE TREINEN” „GEEN VLIEGVELD IN MARKERWAARD een deskundig drukwerk- advies? Sociaal centrum voorlopig van de baan GS willen munitiedepot TVS trimt weer in Kennemerduinen I «IWfOEVERWM 9 IJMOND DINSDAG 19 76 I 1 MEI Norm (Van een onzer verslaggevers) Autoverkeer Impasse Selectief' Sociaal centrum Theater Stap terug Impasse drukkerij schmitz bv Stads vernieuwing - HAARLEM. Hoewel het in weken al niet heeft geregend en het de afgelopen dagen zeer warm was zal de drinkwatervoorziening niet in gevaar komen. Dit heeft de directie van het Provinciaal Waterleiding bedrijf Noord-Hollland maandag meegedeeld op een vergadering van de raad van toezicht op de provinciale bedrijven. HAARLEM. Er moeten gren zen worden gesteld aan het lucht verkeer. Het is te gek dat dat lucht verkeer maar kan groeien en groei en. De oplossing van de problemen rondom Schiphol ligt piet in het bouwen van een tweede nationale luchthaven in de Markerwaard. Dat zou de ellende alleen maar versprei den en verplaatsen in de richting van de Markerwaard. Het grootste deel van Schiphols vliegtuigen blijft binnen Europa. Voor het Europees verkeer zijn er milieuvriendelijker mogelijkheden met snelle lange-af- standtreinen. Dat is beter voor ons allemaal dan het lawaaispuwende, brandstofslurpende en atmosfeer- verpestende vliegverkeer. Dit is de mening van de samenwerkende aktiegroepen, milieuorganisaties en instellingen voor natuurbehoud in het Amsterdam-Noordzeekanaalge- bied in een gezamenlijke reactie op de nota van uitgangspunten voor dat gebied. Wet van het getal boekdruk vfoliedruk offset klein-offset (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) Ondanks droogte water genoeg j dat de directie er toe overging het water vanuit Castricum aan te voeren stopte de klachtenstroom. de verdere plannen vindt dit positief gewaardeerde standpunt op veel punten geen of onvoldoende weerslag, zo menen de milieugroepen. Het bestuur van de BSCR kwam, deze ontwikkeling betreurend, tot de conclu sie dat een goede en geregelde damen- werking voorlopig onhaalbaar is gewor- Over de overloop en de stadsvernieu wing merken de samenwerkende milieu groepen op dat overloop weliswaar nodig is, maar op geringere schaal. Veel pro blemen zouden zijn op te lossen met een betere aanpak van de stadsvernieu- Groenten: andijvie 56-68, asperge 500- 900. bloemkool 160-170, bospeen 160-170, bosselderij 20-27, kroten 68-74, peterselie 22-30, postelein 135-150, prei 25-82, raap stelen 20-40, rabarber 25-68, radijs 38-82, spinazie 15-29, sla 25-62. telefoon 02510 -2 32 07 wijkerstraatweg 160 velsen-noord Hij rekent er graag op dat ook verzame laars in IJmuiden en andere nu ontbre kende gedeelten van de gemeente Velsen bij een volgende gelegenheid acte de presence zullen geven. In ieder geval is de tentoonstelling een herhaling te zij ner tijd waard gebleken en bestaat de verwachting dat deze tot een vaste tra ditie zal uitgroeien. dat er sinds ihensenheugenis ook heeft gestaan. Hét feit dat men nu deel uit maakt van de gemeente Beverwijk bete kent nu dat men „meegeteld” wordt in de totale gemeente Beverwijk wat be treft die norm van zeven percent. Dat is de wet van het getal. We groeien zo langzamerhand naar een tijd toe, waarin ook weer menselijke wetten mee gaan tellen in het kader van een vernieuwd welzijnsbeleid. HAARLEM. GS van Noord-Holland hebben Provinciale Staten voorgesteld om in Bergen (NH) een complex muni- tiemagazijnen te bouwen. Dat zou moe ten gebeuren op het voormalige vlieg veld Bergen, waar al militaire installa ties zijn. Al sinds 1970 zoekt het provinciaal bestuur, in overleg met het Rijk, naar een andere oplossing voor de opslag van munitie. Tot nu toe gebeurt dat in ruim twintig kleine opslagplaatsen, die zeer verspreid zijn. Het zijn voor een groot deel oude forten, die behoorden tot de stellingen Amsterdam en Den Helder. Zo'n menselijke wet is. dat heel veel oude Wijk aan Zeeërs ook als zij in een verzorgingstehuis voor bejaarden moeten worden opgenomen, dolgraag in Wijk aan Zee willen blijven wonen, in hun eigen leefomgeving, waartoe velen Be verwijk niet rekenen. Het is de vraag of dit mee kan tellen als een argument om in Wijk aan Zee toch een bejaardente huis te (her)bouwen. DRIEHUIS. Ondanks de concurren tie van strand en bos is er veel waarde ring getoond voor de tentoonstelling van een aantal unieke collecties in het Mu ziekcentrum van Soli aan de Hagelinger- weg. De heer J. W. Sloos, organisator van de tentoonstelling, toonde zich zeer erkentelijk voor de kwaliteit van de inzendingen uit Santpoort en Haarlem. BEVERWIJK. Een inwoonster uit Haarlem had de haar gegeven raad om te gaan winkelen in Beverwijk, waar voldoende parkeerruimte is, opgevolgd- Een dure raad, want toen zij na ander half uur winkelen terugkeerde op het Meerplein, was de auto gestolen. Het betrof een groene Fiat, met als kenteken 85 BH 05. De Beverwijkse politie houdt zich aanbevolen voor tips als men deze auto ergens heeft zien staan of rijden. Volgens de directie van het Noordhol- landse waterleidingbedrijf is het van groot belang dat het water wordt geïn filtreerd in de duinen. Daardoor beschikt Noord-Holland over meer water dan waterleidingbedrijven elders in het land. De samenwerkende milieugroepen zijn het eens met GS dat Schiphol moet worden beperkt. Zij willen echter nog een stringentere beperking. De milieu groepen vinden dat Gedeputeerde Staten SANTPOORT. Zoals in het voor jaar gebruikelijk is gaat de Turnvereni ging Santpoort haar leden weer gelegen heid geven een ochtend te trimmen op de trimbaan van de Kennemerduinen in Bloemedaal. Donderdagmorgen 20 mei komen de deelnemers om 9.30 uur bij de ingang van het park bij elkaar; de leiding is in handen van mejuffrouw Ineke Swart. „Waar blijven GS met hun uitgangs punt van selectieve groei bij hun stand punt met betrekking tot Hoogovens, waarbij wordt uitgegaan van een onver minderde groei van de staalproduktie en dus een onverminderde groei van het gebruik van auto’s, blikverpakking, etc. Een selectieve groei zou zeker ook ge volgen hebben voor het staalgebruik, zo stellen de samenwerkende milieugroepen in hun reactie op de nota van uitgangs punten. Bejaardentehuis Wijk aan Zee lijkt niet meer haalbaar Kon op vele punten voortgang worden geboekt, met betrekking tot de regionale samenwerking tussen de BSCR, de Ge meenschapsraad Heemskerk en het op- bouworgaan in de gemeente Velsen wordt een stap terug gesignaleerd. Spe ciaal in de sector sociale dienstverlening. belast heeft met de voorbereiding van de bouw van het nieuwe bejaardentehuis in Wijk aan Zee. Om geen verwarringen te veroorzaken is daarvoor een aparte stichting „Zeewijk” in het leven geroe pen, maar het gaat om dezelfde groep mensen. Die groep betreurt vooral, dat Wijk aan Zee niet als een afzonderlijke leef- en woongemeenschap wordt be schouwd met het recht op een eigen verzorgingstehuis voor bejaarden, zoals volstrekt onjuist, dat bejaarden die in een den De kraan wordt de laatste dagen wel iswaar extra opengedraaid maar het was tot nu toe nog niet nodig de gebrui kers te verzoeken om zuiniger met het water om te springen. Wel heeft de directie van het waterleidingbedrijf in de afgelopen weken klachten ontvangen over de s maak van het water in de Zaanstreek en Purmerend. Dit water kwam via Andijk in deze gebieden. Na- Aan de Stichting Theater Beverwijk in oprichting heeft de gemeente inmid dels subsidie toegezegd, zij het onder stringente voorwaarden. Doel van deze stichtingen is het organiseren van be roepsvoorstellingen, onder meer in De Nieuwe Slof. Enige vertraging is er ont staan in het overleg over het regionaal theater- en muziekbeleid. Een in juni 1975 verschenen nota moet nog steeds worden besproken door de raadscommis sies voor culturele zaken in de drie IJmondgemeenten. Het project, dat in 1975 verreweg de meeste inzet van de BSCR heeft vereist, was het ontmoetingscentrum De Nieuwe Slof, dat volgens de huidige stand van zaken einde september 1976 gereed zal komen. Met ingang van 1 januari 1976 is de heer C. Berghuis aangesteld als huis houdelijk beheerder. Per 1 juni 1076 zal de heer A. Buring uit Oosterwolde als algemeen beheerder in dienst treden. HEEMSKERK In het dienstencen trum voor bejaarden aan de Heemskerk se Kerkweg vergadert donderdagavond 13 mei de raadscommissie voor de volks gezondheid. De vergadering begint om 20 uur. Aan de orde komen onder meer een bespreking over het functioneren van het dienstencentrum met het bestuur, de nota bejaardenbeleid en het zieken- fondsspreekuur. Gedeputeerde Staten hebben nu voor Bergen gekozen, de tweede mogelijkheid was Wieringermeer. Als Provinciale Sta ten het voorstel volgen, aldus GS, kun nen tal van opslagplaatsen in bebouwde kommen in Noord-Holland worden ont ruimd- Een gevolg van het voorstel is wel, dat een ander bestemmingsplan voor Bergen zal moeten worden vastge steld- Ook het streekplan Noord-Kenne- merland za-1 moeten worden gewijzigd. Tegen het einde van 1975 was duide lijk geworden dat het aantal geïnteres seerde organisaties kleiner was dan aan het begin van het jaar. De conclusie van dit alles kan zijn, dat deze zaak nog niet op een dood spoor staat, maar wel in een impasse zit. Aanvoer: 102.000 kilo spinazie, 48.000 kroppen sla, 22.000 bossen rabarber, 10.000 kilo prei. den en aan het einde van het verslag jaar is aan de leden van de regionale stuurgroep voorgesteld de stuurgroep weer een lokaal karakter te geven. Dat is inmiddels gebeurd. De commissie lichamelijk gehandicap ten blijft wel op regionaal niveau wer ken. Wapenfeit in 1975 in de culturele sector was de totstandkoming van de cultuurnota. Een van de conclusies in die nota is, dat in Beverwijk een gecoör dineerd aanbod van vormings- en ont wikkelingswerk voor volwassenen ont breekt. De BSCR is inmiddels begonnen aan inventariserende werkzaamheden. Aan de aanbeveling uit de cultuurno ta, om in de culturele vorming van de schooljeugd ook de leerlingen van het voortgezet onderwijs te betrekken zal voorlopig nog geen gevolg worden gege ven. De betrokken commissie erkent wel de wenselijkheid, maar acht het, gezien ook de beperkte financiële mogelijkhe den, beter eerst het programma voor de basisscholen verder uit te bouwen. In het vorig jaarverslag werd met genoegen vastgesteld, dat de drie opbouw- organen in de IJmond elkaar op het terreinvan de maatschappelijke dienst verlening zo goed konden vinden, het geen resulteerde zin een actieve stuur groep. Thans wordt vastgesteld, dat het helaas in ’75 steeds duidelijker is gewor den met name binnen die stuurgroep dat de opvattingen van de drie op- bouworganen over een aantal zaken steeds verder uiteen kwamen te liggen. De verschillen van inzicht hebben zich vooral toegespitst op activiteiten als het sociaal centrum en de commissie licha melijk gehandicapten. BEVERWIJK. De noteringen aan de veiling waren maandag: anjers 16-30, trosanjers 175, anemoon 30, chrysanten 85-120, freesia 50-185, gladiool 330, iris 125, lelie 20-40, roos 45-65, babvroos 10- 23, tulpen 60-100. BEVERWIJK In buurthuis Wijk aan Duin aan de Beverwijkse Wilgen- hoflaan wordt donderdag de laatste kla- verjasavond van dit seizoen gehouden. Men begint om 20 uur. verzorgingstehuis op hun plaats zou- zijn thuns in het verpleegtehuis „Zeevanc” zijn opgenomen. wing. Vooral in Amsterdam de ver oorzaker van de uittocht naar het noorden bij uitstek zou nog veel te wensen over zijn. Zodra Amsterdam wordt besproken begint de PPD in vage termen te spreken. Een raming van de Amsterdamse overloop' is zelfs niet te geven, aldus het commentaar van de milieugroepen. Het beleid in Amsterdam bepaalt evenwel voor een groot deel de omvang van de overloop. bijeen zijn gebracht. Inmiddels heeft een werkgroep een nota samengesteld over de mogelijkheden tot samenwerking, eventueel los van een gebouw. Wat het sociaal centrum betreft verlo pen de ontwikkelingen niet naar wens. Tegen het einde van het jaar 1974 leek het er op, dat zo’n sociaal centrum snel gerealiseerd zou kunnen worden naast het in aanbouw zijnde ontmoetingsce- trum „De Nieuwe Slof”. In de loop van 1975 bleek dat hele maal niet zo’n eenvoudige zaak te zijn. In hel overleg liepen de meningen over de wenselijkheid ervan flink uiteen en de kernvraag werd: een sociaal centrum opdat er samenwerking kan ontstaan, of eerst die samenwerking en dan (eventu eel) een sociaal centrum? Oner een sociaal centrum wordt dan voorlopig verstaan een gebouw waarin diverse in stellingen voor maatschappelijke dienst verlening en geestelijke gezondheidszorg de nota genoemd, maar men gaat er verder aan voorbij. Hoe is het anders te verklaren, dat GS zich voor uitbreiding van Hoogovens verklaren, waarbij het niet in de eerste plaats gaat om/werk voor hoger opgeleiden maar veeleer om vergroting van de hoeveelheid laag ge schoolde arbeid, zo vragen de milieu groepen zich af. Zij stellen voor het tekort aan arbeidsplaatsen op te heffen door onder meer een betere verdeling van het werk: kortere werktijden, meer mogelijkheden voor hen die vroeger ge pensioneerd willen worden en dergelijke. Bij de bouw van verzorgingstehuizen in Nederland is men er landelijk tot nu toe vanuit gegaan, dat tien percent van de bejaarden op een bepaalde leeftijd in een verzorgingstehuis moet worden op genomen. Die norm wordt nu terugge draaid naar zeven percent van de be jaarden. Daarover is nog wel een discus sie gaande, maar voorlopig is dit het nieuwste gegeven. Toen de norm nog tien percent was kon op grond daarvan in de gemeente Beverwijk de bouw van een klein nieuw bejaardentehuis in Wijk aan Zee worden verdedigd. Nu de norm zeven percent is, blijken er in de gemeente Beverwijk op papier voldoende bedden in verzorgings tehuizen voor bejaarden aanwezig te zijn of beschikbaar te komen. Dat is ook een van de reden waarom Gedeputeerde Staten de aanvraag voor een bejaarden tehuis in Wijk aan Zee thans hebben afgewezen. Een andere reden is, dat men met het oog op een redelijke exploitatie-opzet een tehuis met veertig bedden voor be jaarden te klein acht. Natuurlijk is er beroep mogelijk op de afwijzende beschikking van Gedeputeer de Staten, maar het stichtingsbestuur moet zich nog beraden over de vraag of men van die mogelijkheid gebruik zal maken. Dat hangt ook mede af van de wijze waarop het gemeentebestuur van Beverwijk, dat zeer positief stond ten opzichte van het bejaardentehuis in Wijk aan Zee, op de afwijzende beschik king reageert. in de nota van uitgangspunten de druk op (en misschien zelfs de uitbreiding van) de infrastructuur (wegen, spoorwe gen, startbanen etc.) niet onvermeld hadden mogen laten. Waanzin noemen de milieugroepen het plan voor twee nationale luchthavens in Nederland. Aan een luchthaven heeft Nederland meer dan genoeg. De Markerwaard zou (be halve vernieling van nog meer natuur lijke rijkdommen als gevolg van de inpoldering van een stuk Ijsselmeer) kapitaalsvernietiging op Schiphol mee brengen. Daar is men natuurlijk niet voor, dus zou er een voortdurende druk blijven om Schiphol (gedeeltelijk) te handhaven, wat zou betekenen twee na tionale luchthavens, betrekkelijk dicht bij elkaar met onderling luchtverkeer er tussen als extra nadeel. De samenwerkende milieugroepen vin den dat. de nota van uitgangspunten tegenstijdigheden in zich bergt. Men juicht het toe dat GS ten opzichte van „de noeste groeiplannen van Amsterdam met betrekking tot het westelijk haven gebied en de voorhaven en ten opzichte van gelijksoortige prestige-objecten van Zaanstad, zoals Houtveld en Hemauto- weg, een moedig standpunt innemen”. In WIJK AAN ZEE. Steeds meer lijkt bewaarheid te worden wat men in Wijk aan Zee al geruime tijd vreesde, name lijk dat de bouw van het verzorgingste huis voor bejaarden op de open plek in de oude dorpskern, bij de hervormde kerk op het plein tegenover het bestaan de „Zeevanc”, niet door zal kunnen gaan. Informeel had men al vernomen, dat het kant-en-klare plan niet meer vol doet aan de nieuwe door CRM te stellen normen. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben thans officieel geweigerd de vereiste en aangevraagde verklaring van geen bezwaar af te ge ven. BEVERWIJK. Het jaarverslag over 1975 van de Beverwijkse Sociaal Cultu rele Raad, dat op maandag 17 mei tijdens de jaarvergadering zal worden besproken, geeft een beeld van de ont wikkelingen in deze gemeente op het gebied van cultuur, recreatie, sociale dienstverlening, woon- en leefmilieu, jeugdwelzijn en tal van andere zaken waarbij de BSCR in het verslagjaar betrokken was. Selectieve groei betekent volgens de milieugroepen: „een stabilisering van de staalproduktie en het leveren van maxi male inspanning om haar zo milieu vriendelijk mogelijk te maken, een be perking van veelal op verspilling en uitbuiting (van de derde wereld blikvoor- beeld) berustende stromen goederen die verscheept worden en een tot »Ileen noodzakelijke proporties terugdringen van het vliegverkeer”. De milieugroepen kunnen het niet rij men. dat GS in hun nota zeggen, dat in ieder geval moet worden voorkomen, dat de druk op het milieu zal toenemen terwijl in hetzelfde stuk wordt gepleit voor uitbreiding van Hoogovens. Zij verwijten GS voorts dat in de nota geen poging wordt ondernomen vraag en aanbod van werkgelegenheid in het ge bied te vergelijken. Niet de hoeveelheid aangeboden werk is belangrijk maar de verscheidenheid van de werkgelegenheid en de aard van het werk. Het oplei dingsniveau van zde mensen stijgt. Er komen steeds meer mensen voor „hoger opgeleide banen” en steeds minder voor lager opgeleide. De behoefte aan hoger opgeleiden groeit echter in de bedrijven niet snel, terwijl het aantal arbeids plaatsen voor lager geschoolden maar langzaam afneemt. Weliswaar worden deze problemen in Het stichtingsbestuur zit nu wel in een impasse, want de grond is al ge kocht en het schetsplan van architect Willem Kruiswijk uit Zaandam lag ook al geruime tijd gereed. Indertijd is het stichtingsbestuur juist van verschillende zijden gestimuleerd om haast te maken met de plannen, die een goede kans van slagen leken te hebben. Immers, er be stond altijd een verzorgingstehuis m Wijk aan Zee. Dat moest een aantal jaren geleden op last van de overheid worden gesloten, omdat het niet meer voldeed aan redelijk te stellen eisen. Zestien bewoners konden toen niet el ders worden opgenomen. Besloten is toen, dat in „Zeevanc”, het verpleegte huis voor bejaarden, een kleine afdeling zou worden ingericht voor de verzorging van die zestien bejaarden. Die „bejaar denbedden” zijn er nog steeds in af wachting van het nieuwe verzorgingste huis. Als de bouw daarvan niet door gaat, komt men direct al met dat tekort van zestien bedden te zitten, want zoals bekend is het de bedoeling, dat „Zee vanc” wordt gesloten. Ter vervanging van „Zeevanc” en het St. Jozef-verpleeg- tehuis in Heemskerk zal er in de ge meente Beverwijk een nieuw verpleegte huis met 200 bedden voor demente en somatisch zieke bejaarden worden ge bouwd. Ook die plannen zijn nog met helemaal rond, maar vaststaat dat daar in in elk geval geen bejaarden kunnen worden opgenomen die nog geen verple ging behoeven. Op zichzelf is het nu ook „Amsterdam kan op de resterende bouwterreinen veel woningen bouwen of weinig. De stad kiest voor het laatste”. „Amsterdam kan aantrekkelijke nieuwbouw neerzetten of afstotende flats. De stad koos en kiest nog steeds ten dele voor het laatste”. „Amsterdam kan het woonklimaat in de stad verbeteren, vooral door het we ren van het hinderlijke autoverkeer. De stad voert op dit punt een zwak en voorzichtig beleid”. „Amsterdam kan zorgen voor een vorm van stadsvernieuwing die de men sen in de stad houdt, door te verbeteren wat verbeterd kan. en te slopen wat gesloopt moet worden en dan nieuwe, betaalbare en vooral kleine woningen te herbouwen. Het gebeurt nauwelijks. Er wordt nog steeds gesloopt voor verkeers- doorbraken, die de stad alleen nog maar meer in de greep van het verkeer bren gen”. „Amsterdam kan 'haar werkgelegen heid in dienst stellen van de leefbaar heid. Geen grote bedrijven in de binnen stad, geen chemische reuzen in het west- havengebied. maar vooral kleine en dienstverlenende bedrijvigheid”. Op al deze punten blijkt de keuze van Amsterdam steeds de verkeerde te zijn, zo stellen de samenwerkende milieu groepen in hun reactie op de nota van uitgangspunten. 'Gezamenlijke reactie van de aktiegroep Leefbaar Wijk aan Zee. de aktiegroep Strohalm. IVN afde ling Amsterdam, Amstelland en Water land. de kerngroep JJmond van milieu defensie, komite Anti-Voorhaven, Kon- takt Milieubeheer Zaanstreek, Contact Milieubescherming Noord-Holland. vere- nigin"tot behoud van Waterland en Vogelbeschermingswacht Zaanstreek). In feite is het ook het bestuur van „Zeevanc”, dat zich zeer voortvarend

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9