Overweldigende belangstelling voor Hoogovens Muziekconcours Heemskerk van muziek Priesterjubileum Uitgaansdag voor bejaarden werd groot succes tien dagen in de ban IJsheiligen benut voor vertraagd antwoord G. Frerichs met pensioen na zevenduizend huwelijken I k i K laag gehouden HARTELIJK AFSCHEID VAN MARKANTE AMBTENAAR Vragen over verdrinking bij vorst LOSLOPENDE HONDEN l ABuE OP STRAND VAN WIJK AAN ZEE Toegangsprijzen Klaroen 76 n 11 BEVERWIJK-KEEMSKERK WOENSDAG 1 2 M E I 19 7 6 (Van een onzer verslaggevers) Openingsconcert Ode Funkties Spaak Het afgebeelde model in drie modetinten marine/wit rood/wit turquoise/wit als tipprijs 89.- Katoenen zomerjurken al erg voor delig. HEEMSKERK Klaroen 76, het Hoogovens Muziekconcours, staat weer voor de deur. Dit grote muziekgebeuren, dat sinds 1961 voor de vijfde keer wordt georganiseerd door de Hoogoven Harmonie, zal zich van vrij dag 21 mei tot en met zondag 30 mei in en rond de Prinsenhal af spelen. De belangstelling voor het concours is dit jaar overweldigend. In totaal zullen niet minder dan 5000 mensen aan Klaroen 76 deelnemen, die geza menlijk 36 fanfare-orkesten, 10 harmonie-orkesten, 2 brassbands, 47 ma- joretten-pelotons en 18 koren vormen. Nieuw begin ia 1 B Klaroen 76 trekt 5000 muzikanten (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) schaatsenrijden dan aan (Van een onzer verslaggeefsters) na- de GEN. CRONJÉSTRAmT 59 HAARLEM 4 Tenslotte kwam dan de heer Frerichs zelf aan het woord, voordat de druk bezochte open receptie begon, tijdens welke de cadeaus zich opstapelden. In zijn dankwoorden betrok hij speciaal de bodes van het stadhuis, die hem veelvul dig assisteerden in de trouwzaal, en zijn vrouw, die hij ,,’k heb lak aan het protocol” eerst een dikke zoen ging geven. Burgemeester Hubers verraste de heer Frerichs met onder meer een tuinstoel. Naast hem zijn vrouw. En dat klopt want onder de ijsheiligen worden van oorsprong verstaan de aan Mamertius, Pancratius.Servatius, en Bo- nifatius gewijde katholieke feestdagen die in midden mei vielen, wanneer het 's nachts zeer koud kan zijn. Wanneer omstandigheden daartoe aan leiding geven wordt van gevaarlijke si tuaties in de pers mededeling gedaan, om daardoor de ouders in hun taak als eerst verantwoordelijken voor hun kin deren bij te staan. Kerkrade wordt nu wat groter, want het concours in Kerkrade speelt zich pas in 1978 af. Met die tussenliggende periode van twee jaar kan iedere vereniging blij zijn, zo meent de Klaroen-organisatie. Het was geen weemoedig afscheid, zo als hij ook zeif vaststelde, want met zijn vrouw zijn er vele plannen gemaakt om nu naar hartelust te kunnen reizen, de natuur intetrekken en tegenieten van al die andere zaken, die zijn belangstel ling hebben. Een afscheid dus, maar ook een nieuw begin voor twee nog volop levenslustige mensen. Klaroen 76 begint langzamerhand een geheel eigen plaats in de Nederlandse muziekwereld in te nemen. Na Kerkrade is het Hoogovens Muziekconcours het grootste nationale gebeuren. Klaroen en Kerkrade zijn voor de Nederlandse mars-, show- en majorette-verenigingen de gelegenheden bij uitstek nationale triomfen te vieren. In feite zou Klaroen pas volgend jaar gehouden moeten wor den, maar omdat dit jaar in de IJmond de Noordzeekanaalfeesten worden ge vierd kreeg de Klaroen-organisatie het verzoek het concours een jaar te ver vroegen. De ruimte tussen Klaroen en HEEMSKERK. Zondag 23 mei her denkt emeritus-pastoor Jac. Duyves te Heemskerk, die als assistent verbonden is aan de Apostelkerk in Meerestein, het feit, dat hij vijfenvijftig jaren geleden tot priester werd gewijd. Voor de concertwedstrijden hebben 37 fanfare-orkesten, 10 harmonie-orkesten en 2 brassbands hun medewerking toe gezegd. Van deze 49 orkesten komt circa 60 procent uit in de drie hoogste afde lingen. De majorette-shows, waarvoor in 1973 twintig inschrijvingen binnen kwa men zijn dit jaar uitgebreid tot 47. De mars-, show- en majorettewedstrijden worden, zoals gebruikelijk tijdens Kla- Op verzoek van de Hoogovens-directie is door de leden van het organisatie comité bekeken welk bezuinigingen konden worden toegepast. Het karakter van Klaroen behoefde niet te worden aangetast en vanuit die achtergrond heeft men wat randgebeurens (zoals de traditionele feestavond en de opening van Klaroen door een vermaard orkest vorig jaar de Mariniers kapel) ge schrapt. Wat er over blijft kan de toets der kritiek volledig doorstaan. Op de vijf concoursdagen (zaterdag 22 mei, zondag 23 mei, Hemelvaartsdag 27 mei, zaterdag 29 mei en zondag 30 mei) en twee kooravonden (dinsdag 25 mei en vrijdag 28 mei) verzorgen 108 verenigin gen in totaal 200 optredens. In het restaurant van Avifauna, waar een feestelijk diner gereed stond, werden de bejaarde.i verwelkomt door wethou der A. Hoogeboom van Beverwijk. De wethouder sprak onder meer zijn waar dering uit voor de enorme saamhorig heid tussen chauffeurs, le'.isters Rode Kruis en de Wijkerboertjes waaruit ie der jaar weer een feestelijke uitgaans dag ontstaat- bord op liet hangen met het opschrift: „If you have nothing to do, don’t do it here”. De heer Blok bewonderde in de heer Frerichs de karaktertrek om moeilijkhe den te kunnen verwerken. Hij wenste hem namens de chefs van alle secreta- rie-afdelingen veel geluk, met de toe voeging: „Voor de blijmoedigen is het altijd feest”. roen op en naast de Prinsenhal gelegen parkeerterrein gehouden. De Hoogoven Harmonie in vol ornaat op het bordes van de Beverwijkse sporthal. De Harmonie verzorgt vrijdagavond 21 mei het openingsconcert van Klaroen 76 in de Heemskerkse Dr. Prinsenhal. reinen voor kinderijsbaan warden gereed gemaakt. In de vorstperiode van deze winter zijn dergelijke ijsbaantjes aange legd op het Kuenenplein, op de speel plaats aan de Pieter Verhagenlaan en op de rolschaatsbaan in het Beneluxplant- soen. Voor dat maar men Burgemeester A. J. Hubers stelde in zijn toespraak vast, dat de heer Frerichs de laatste jaren weinig tijd is gelaten om naar dit moment toe ts leven, „maar we nemen afscheid in de wetenschap dat u verder kunt”. De burgemeester memo reerde, dat de heer Frerichs bij de gemeente Beverwijk alle rangen heeft doorlopen, van volontair (met toebeta ling) tot referendaris, dat hij een alom bekende figuur is geworden en dat hij zich de grote sympathie heeft verworven van de achtereenvolgende colleges van b. en w. en van de collega’s. De heer Hubers roemde zijn mensenkennis en zijn talenkennis. De heer Frerichs sloot moeiteloos huwelijken in het Frans, Duits, Engels en Spaans. Vooral zijn kennis van het Spaans heeft natuurlijk veel voordelen gehad na wat later de invasie van Spaanse werknemers zou worden genoemd. BEVERWIJK. Met veel woorden, maar vooral met veel kleurrijke verha len en anecdotes over zijn leven, zijn werk en zijn persoon, is dinsdagmiddag in het Stadskantoor afscheid genomen van de heer G. J. Frerichs, die als ambtenaar van de burgerlijke stand en Langdurig waarnemend chef van de af deling bevolking naar ruwe berekening meer dan 7500 huwelijken in Beverwijk heeft gesloten en die als zofanig bij een zeer groot deel van de bevolking bekend is geworden. Generaties hebben hem ook leren kennen bij de aangifte van jongge borenen en andere zaken, de burgerlijke stand betreffende. De heer Frerichs is na ruim 43 jaren bij de gemeente Beverwijk te hebben gewerkt, waarvan 33 jaren als ambte naar van de burgerlijke stand, met pen sioen gegaan. Van de vier officiële bekers van de Stichting Overkoepelende Nederlandse Muziek Organisaties (voor de vereniging met het hoogste aantal punten) zullen er drie door de winnaars van het vorige concours worden verdedigd. Dit zijn: „Eendracht maakt macht” uit Oudega. Gemeentesecretaris J. Blok bracht in herinnering, dat ds heer Frrichs begon bij de KNSM in werk dat veel meer zijn ambitie had dan de gemeentesecretarie De crisisjaren staken een spaak in het wiel van zijn toekomstdromen over rei zen en verre landen. Beverwijk bleef hij trouw toen hij trouwde met het char mante en terzake kundige meisje, dat destijds bij Dingier in boekhandel en bibliotheek stond en de klanten dermate „bond”, dat Dingier in zijn zaak een Van daaruit werd koers gezet naar het Dolfinarium in Harderwijk- Onderweg dear opspattend grint van twee bussen. door de firma DE ENTREE-PRIJZEN van Kla roen zijn van voor-oorlogse kwaliteit. Men is er van uit gegaan, dat eenie der in de gelegenheid moet worden gesteld tegen een aanvaardbaar be drag een of meerdere concours van Klaroen mee te maken. De kaarten voor het openingsconcert zijn voor drie gulden te koop. De entree voor alle concoursdagen bedraagt f 2,-. De jeugd betaalt f 1,-. Voor de koorfesti- vals moet men f’1,50 entree betalen en voor het mini-muziekconcours van de jeugd f 1,— Wie de taptoe wil bijwonen zal daarvoor f 2,- op tafel moeten leggen. De jeugd betaalt ook hier weer slechts een gulden. Buiten de gemeentelijke zaken om was de heer Frerichs lange tijd lid van de kerkeraad van de Doopsgezinde Ge meente, zat hij in het bestuur van de Vereniging voor Neutraal Kleuteronder wijs, alsmede in het bestuur van de BSCR en werd hij na de oorlog secreta ris van de Vereniging tot Nut van ’t Algemeen, waarvan hij sinds 1955 secre- taris-voorzitter is. Burgemeester Hubers wilde de heer Frerichs daarom niet alleen namens de gemeente Beverwijk, maar ook namens de gehele gemeenschap Beverwijk be danken. De dank van het gemeentebe stuur werd onderstreept met de aanbie ding van een tuinstoel en een draagbare radio. De heer A. v. d. Berg van de afdeling bevolking hield een originele speech vol speldeprikjes en dubbele bodems, zoals men die alleen maar kan houden ten opzichte van iemand, waarvan men niet plichtmatig, maar welgemeend en harte lijk afscheid neemt. Spaarzaamheid (strafport op de uitnodigingen), hand schrift, sluikse methoden om de mensen van de afdeling aan het werk te krijgen, de talenknobbel en dergelijke zaken, werden onder de ironische loep gelegd. De neiging van de heer Frerichs bood schapjes te verzinnen om eens even verder in het Stadskantoor rond te kij ken werd met enkele „cadeaus” aan de kaak gesteld, namelijk met een voetaf druk en een wandel-knipkaart voor het Stadskantoor. Aan het derde „cadeau” een doos carbonpapier zat weer een ander verhaal vast. Echte cadeaus van de afdeling waren een tweede tuinstoel en als leuke geste een cadeautje voor alle ook allemaal aanwezige kin deren. Tenslotte deed de heer Van den Berg na al deze onthullende zaken nog een veelzeggende onthulling, namelijk het uitspreken van zijn twijfel of men op de afdeling de heer Frerichs ooit echt helemaal heeft leren kennen. „Uitgeester Harmonie” ..Rainbouws” uit Roosendaal voorheen Eerste Miniret- tes van Roosendaal. Na de opening van Klaroen, vrijdag avond 21 mei omstreeks half acht, wordt vanaf 20 uur in de Prinsenhal een concert verzorgd door de Hoogoven Har monie onder leiding van dirigent W. Steyn. De Harmonie werd in 1941 opge richt en bestaat uit een harmonie-orkest, een drumband en sinds maart 1974 een B-orkest, waaruit nieuwe muzikanten worden geselecteerd. Zowel dinsdagavond 25 mei als vrijdag avond 28 mei zullen zeven koren uit de IJmond een optreden in de hal verzor gen. In verband met de viering van het 100-jarig bestaan van het Noordzeeka- naal zijn ook koren uitgenodigd, die ten zuiden van het kanaal hun domicilie hebben. De veertien koren brengen 800 leden mee. fanfare St. Caecilia verzorgt tot de ope- ningsfanfare de muzikale omlijsting. Omstreeks negen uur wordt de taptoe onderbroken voor de huldiging van de bekerwinnaars. Zij zullen tot het vol gende concours in 1980 de trotse houd ster zijn van de SONMO-wisseltrofee. die beschikbaar wordt gesteld door Hoogovens IJmuiden B.V. de Bekers, die worden uitgereikt aan miss Majorette en aan de winnaar van de maitreprijs zijn beschikbaar gesteld door de Commissie 100 jaar Noordzeekanaal Het verwijderen van het publiek van het ijs is thans nog niet formeel in de politieverordening geregeld. In het ge- reedzijnde ontwerp voor de nieuwe ver ordening is een bepaling opgenomen, die verbiedt zich te begeven of te bevinden op een ijsvlakte in openbaar water, waarvan blijkens daartoe geplaatste bor den of voorwerpen kan worden aange nomen dat het ijs onbetrouwbaar is. Hieraan is verbonden de bevoegdheid van de politie te gelasten, dat ijs te verlaten. Als de vorst blijft aanhouden en vij vers en vaarten als schaatsgelegenheid in gebruik worden genomen, worden de ze wateren zowel door de politie als de dienst openbare werken dagelijks gecon troleerd op gevaarlijke plaatsen en wak ken. Zo is in de afgelopen periode ge constateerd, dat het ijs op de Spoorsin- gel door onderbemaling plotseling onbe trouwbaar werd. Het publiek werd van dit ijs verwijderd. In het ijs van de Ringsloot achter fort St. Aagtendijk ontstond een gevaarlijk wak dat door hekken en waarschuwingslampen werd aangeduid. Ook in de vijvers blijven bij de uitmonding van duikers, mede door de aanwezigheid van veel watervogels, vaak open plekken. Waar nodig worden deze aangeduid en afgeschermd. Waardering voor de heer Frerichs sprak vooral ook uit de moeite die men had genomen om een muzikale ode voor hem samen te stellen. Via de band kon men een van de beste zangers van Beverwijk op de piano begeleid door Bert Kransberg van The Merry Min strels een speciaal voor deze gelegenheid door Joop Nijman vervaardigde tekst horen zingen op een „gestolen” melodie. Deze ode was opgenomen in de studio van The Merry Minstrels. Ook de heer J. Leeuw, sprekend na mens het gemeentepersoneel, trok zijn toespraak helemaal in de persoonpijkr sfeer. Met een link naar de ambitie van de heer Frerichs voor de jacht, stelde hij vast: „Hier ben je uitgejaagd, je zult je jachtterrein moeten verplaatsen”. Klaroen trekt vele duizenden muzie kliefhebbers, die dit jaar een groter concours te zien krijgen dan in 1973. Het organisatie-comité heeft zich dan ook gehaast de tribunes rond het parkeerter rein met bijna 1300 zitplaatsen uit te breiden, waardoor in totaal 4000 toe schouwers de wedstrijden van nabij kunnen gadeslaan. de Dit pro- Oosterom Naar aanleiding van de door de heer Reimes gestélde vragen antwoorden B. en W. het volgende. Hoewel het uiteraard tot de taak van de ouders behoort hun kinderen te waarschuwen voor het gevaar om zich op pas gevormd ijs te begeven of dit te blijven doen na het intreden van de dooi, worden ter ondersteuning van deze taak van gemeentewegen ook maatrege len van preventieve, verzorgende en controlerende aard getroffen. Als pre ventieve maatregel wordt er van ge meentewege voor gezorgd, dat als de weersomstandigheden en -verwachtingen daartoe aanleiding geven een aantal ter- BEVERWIJK. In februari stelde het raadslid K. G. Reimes (CDA) schrif- telyk vragen aan B. en W. over de maatregelen die door de gemeente wor den getroffen om verdrinkingsgevallen bij vorst te voorkomen. Die vragen zijn door allerlei omstandigheden wat blijven liggen en nu zat men op het Stadskan toor met de moeilijkheid dat men die vragen over de vorstperiode nog moet beantwoorden. terw(jl iedereen meer aan zwemmen denkt. In Heemskerk is het verbod om hon den op het strand los te laten lopen geruime tijd geleden al in werking ge treden. Daar geldt de bepaling het gehe le jaar. sneuvelden voorruiten bleem werd echter vlot opgelost door twee nieuwe bussen naar Harderwijk te sturen, waar mee de reis kon worden voortgezet. ’s Morgens om elf uui' wordt door de jubilaris het H. Misoffer uit dankbaar heid aan God opgedragen in concelibra- tie met de zeereeiwaarde heren G. Groot, deken van Beverwijk en J. v. d. Berg, emei uus-pastoor te Amsterdam, in de parochiekerk van de H. H. Apostlen op de hoek Van Riemsdijklaan-Plesman- weg in Beverwijk. De gregoriaans ge zangen worden verzorgd door het paro chieel zangkoor onder leiding van diri- gent-organist P. Tromp. Van 14.30 uur tot 1b uur wordt in het gebouw „De Grenspost”, Soerstraat 1, een receptie gehouden. WIJK AAN ZEE/BEVERWUK. Naar aanleiding van klachten van bad gasten hebben B. en W. van Beverwijk de raad voorgesteld, in de periode van 15 mei tot en met 15 september alleen aangelijnde honden op het strand toe te staan. Morgenavond zal de raad zich over dit voorstel buigen. Ook dit jaar is er weer een mini- muziekconcours voor de jeugd uit de IJmond ingeruimd. Woensdagmiddag 26 mei mogen jonge IJmuidenaren vanaf 6 jaar een zangvoordrac-ht houden of een instrument bespelen. Tussen de bedrij ven door verzorgen Alice en Tonnle Bakkenes een goochelvoorstelling en la ten een marionettenspel zien. Zondagavond 30 mei begint om 20 uur de taptoe, de afsluiting van Klaroen 76. In de taptoe komen de volgende vereni gingen uit: showband Alkmaar met het majorettepeleton The Victory Stars de Haagse showgroep Fentissy en he<t trom petterkorps Ahoy uit Rotterdam. De HEEMSKERJ. De toegangs kaarten van Klaroen 76 zijn in Be verwijk en Heemskerk bij een aantal voorverkoopadressen verkrijgbaar. Houders van een 65-plus kaart kun nen voor het openingsconcert gratis kaarten afhalen bij A. Hoogeterp, Olieslagerslaan 95 te Beverwijk. Op alle overige concoursdagen hebben zij op vertoon van de 65-plus kaart vrij toegang. De voorverkoopadressen zijn: kapper Bekker, Deutzstraat te Heemskerk, kantoor-boekhandel De Graaf, Kerkweg te Heemskerk, Siga renmagazijn Sip, Beethovenstraat te Heemskerk, De Beverwijkse Boek handel, Breestraat te Beverwijk, Boekhandel Van der Meer, Wijker- baan 4 te Beverwijk en sigarenmaga zijn Oosterwijk. Europaplein te Be verwijk. euvel maakt men excuses, heeft er ook nog iets op bedacht. De brief, die nu aan de heer Reimes is gezonden dateerde men mel(jk met: „11 mei ijsheiligen”. BEVERWIJK. De jaarlijkse uit gaansdag voor de Beverwijkse bejaarden is weer een groot succes geworden. Mu zikaal uitgeluid door de Wijkerboertjes vertrokken gistermorgen vanaf het Meerplein negen bussen vol bejaarden naar Apeldoorn, waar in Berg en Bos een Veluwse broodmaaltijd werd ge bruikt-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11