Ford verliest weer in voorverkiezing Doden bij Nederlander in Kleef nieuwe berecht voor geven aardschok hasj in eigen land IJmond wil meeste vuil verbranden in Zaanstad en Alkmaar 24 75 jaar M4Z04 Idlsdnop spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden perspex signs vinyl Prijsindexcijfer 2,1 pet omhoog Koninklijk paar wèl van plan naar VS te gaan RPS overweegt aankoop groot kantoorpand „Doorlaatbare dam in Oosterschelde” DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN De Dropkö'ning met het kroontje, de specialist voor al uw drop- en antihoestartikelen. Donderdags Marktplein IJmuiden. Wetenschap Aantal pagina’s vandaag: Het woord is aan ADVIES RIJKSWATERSTAAT: 2 17 Fris ^4 DA pa?’na 6 21, Vtaarle^ 11 13 13 15 18 19 23 Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 - 319245 <£>UÏJ 'Z' "5b /CA AS- EN ^«ELATieG^ Hollands Uaasliutg P. HEEREMANS Um u ider Courant Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling f 13 f 37 40 p kwartaal lp post 49 p mnd l p |aai f 146 90 lp post f 189 Losse nummers 60 i Church verslaat Carter in staat Nebraska Senator Frank Church met zijn echtgenote, Bethine. JIMMY CARTER (Van onze correspondent) (Van een onzer verslaggevers) (Zie verder pag. 9) (ADVERTENTIES} (ADVERTENTIES) (Van onze correspondent) (ADVERTENTIE) (Van onze redacteur in Washington, Henk Kolb) Frank Church; dit zijn althans vol gens de uitslagen die vanmorgen vroeg bekend waren, de belangrijk ste resultaten van de voorverkiezin- gen in Nebraska. en mirakel Church maken WOENSDAG 12 MEI 1976 66e jaargang nummer 161 Weersverwachting van het KNMI tot donderdagavond: Niettemin: Carters nederlaag zal hem politiek nauwelijks hinderen. Zij zal zo veel te meer de tegenstanders inspireren als de huidige gouverneur van Californië Edmund Brown (ook al een late roeping voor het Witte Huis) die hoopt Carter in Maryland te verslaan. Dries Janssen: Ik blijf het onze missionarissen kwalijk nemen dat zij in Kongo eerst met een broek hebben staan zwaaien en pas daarna uit het Boek zijn gaan voorlezen. Hoofdredactie Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Het CAIJ is na langdurige onder- handelingen met Zaanstad en Alk maar overeengekomen voor een pe riode van vijf jaar, beginnende in Zaanstad, 10.000 ton afval te verbran- nl|rrKjictsi avond 16 mei in het Stadskantoor van Beverwijk met deze beslissing van het dagelijks bestuur meegaan, dan is er een einde gekomen aan een acht jarige periode, waarin voor- en te genstanders van verbranden elkaar in de haren zaten. In het westen van Griekenland en in het zuiden van Italië zijn andere aard schokken gevoeld waarvan het epicen trum is gesitueerd in de Ionische Zee op 1100 kilometer van het Noordoostita- liaanse rampgebied. De nieuwe aardschok is de vierde van gisteren en de drieën- vijftigste in vijf dagen. Uit het puin van de 24 steden en dorpen die vorige week donderdag wer den getroffen, zijn nu 870 lijken gebor gen. Het officiële dodencijfer staat op 914 en er zijn nog 400 vermisten. In de stad Buia zijn twee personen doodge drukt onder een kantelende bulldozer. Twee mensen werden gewond. Hij werd volkomen onverwacht gear resteerd toen hij in september van het vorig jaar als toerist en zonder een gram hasj in de zak te hebben, Duits land binnenkwam. De Arnhemmer, te gen wie de officier van Justitie vijf jaar gevangenisstraf had geëist, is de eerste Nederlander die in Duitsland wordt ver oordeeld wegens het uitreiken van drugs in Nederland. Hij werd gevonnist we gens overtreding van de „Singel-conven- tie”, een door 80 landen (waaronder Nederland) ondertekend verdrag dat de handel in verdovende middelen verbiedt. Bij het proces in Kleef, dat twee dagen heeft geduurd, is als getuige a decharge de Arnhemse huisarts T. Snels gehoord, die in de afgelopen jaren met de Arnhemmer heeft samngewerkt bij het behandelen van zeer ernstig ver slaafde jongeren. Getracht werd deze jongeren door onder meer het toedienen DEN HAAG (ANP). Het prijsindex cijfer van de gezinsconsumptie is vol gens het Centraal Bureau voor de Sta tistiek van midden maart tot midden april gestegen met 2,1 percent. De kosten van de gezinsconsumptie zijn sinds half december 1975 tot nu toe gestegen met 4,6 percent. Dit alles op basis van 1969 100. De huren stegen het belangrijkst. Het indexcijfer liep op van 160,4 tot 175, wat een invloed op het totale indexcijfer had van 0,7 percent. De gestegen prijzen voor kleding zorgden voor een stijging van 0,6 percent. Voorts heeft het CBS prijsstijgingen geconstateerd bij aardap pelen, vers fruit, suiker, koffie, vlees, melk en melkprodukten, eieren, dames bladen, benzine, briefport en vakantiebe- drijven in binnen- en buitenland. Van het gehele pakket goederen en diensten gaf 45 percent een stijging te zien. Van 19 percent van de goederen en diensten daalden de prijzen, van de res terende 36 percent bleven de prijzen in de verslagmaand ongewijzigd, aldus een mededeling van het ministerie van Eco nomische Zaken. Hij heeft ook te kennen gegeven dat hij een wet zal ondertekenen die de kandidaten van nieuwe ondersteunende federale geldmiddelen kan voorzien om hun acties mee te financieren. Ford had van alle gegadigden voor het president schap het minst onder een gebrek aan middelen te lijden, maar het ironisch lot wil nu dat zijn handtekening tegenstan ders in staat stelt hem des te hardnekki ger te bestrijden. dien in Alkmaar en het restant te storten op de Beverwijkse, door het CAIJ gecontroleerde, stortplaats aan de Aagtendij k. De prijs per ton af val voor Zaanstad komt op 52,50 in 1977 en voor wat Alkmaar betreft op ƒ41,50 en in 1978 ƒ44. Met Zaanstad moet overleg gepleegd worden inzake toetreding tot een gemeenschappelijke regeling, aldus het dagelijks bestuur van het CAIJ. De IJmond levert jaarlijks 90.000 ton afval. Een eigen CAIJ-verbran- verbeten tegen andermans beschuldigin gen verweert is blijkbaar niet vlug ge noeg gegaan om in Nebraska nog een rol te spelen. Ford heeft 62 baantjes ge schrapt in zijn verkiezingscampagne om geld te sparen. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4, Plaatselijk Nieuws 5, 6, 7, 9, Radio en tv Strips Kunst Beurs Economie Sport De voormalige gouverneur van Cali fornië heeft nu bij vijf achtereenvolgen de gelegenheden zijn presidentiële tegen strever verslagen. De overwinning in Nebraska verheft hem nu zichtbaar bo ven het niveau van de lokale (in dit geval zuidelijke) politicus waarop Ford hem zo gaarne wil plaatsen. Volgende week dinsdag zijn er voor- verkiezingen in Michigan, de staat die president Ford als zijn thuisland be schouwt. Een overwinning daar is nu meer dan ooit nodig om zijn kansen op de republikeinse kandidatuur in tact te houden. Maar in kringen rond de presi dent wordt nu al openlijk vastgesteld dat hij vermoedelijk geen kans maakt om de strijd met Reagan tijdens de nationale conventie in Kansas City al bij de eerste stemming in zijn voordeel te beslechten. IJMOND. Het dagelijks bestuur van het Centraal Afvalverwerkings bedrijf IJmond ziet momenteel maar een oplossing van het afvalprobleem in de IJmond: verbranden in de ovens van Zaanstad en Alkmaar en een geringe stort op de huidige stort plaats van Beverwijk. Mocht het al gemeen bestuur van het CAIJ, waar in de IJmond-gemeenten participeren, tijdens de vergadering op woensdag- HILVERSUM. Rijkswaterstaat heeft minister Westerterp van Ver keer en Waterstaat geadviseerd om in de monding van de Oosterschelde een doorlaatbare dam met „pijlers op putten” te bouwen. Dit is van morgen onthuld door het VARA-radioprogramma „In de rode cirkel”. Rijkswaterstaat voldeed hiermee aan zijn opdracht om vóór eind mei van dit jaar verslag te doen van de resultaten van het onderzoek. Volgens het rapport, dat al sinds 4 april in het bezit is van minister Wes terterp, zijn de „meerkosten” van deze oplossing boven een potdichte dam 3,35 miljard gulden. De dam kan in het voorjaar van 1985 gereed zijn en de getij dewerking in de Oosterschelde kan dan voor 90 percent gehandhaafd blij ven. Een wat goedkopere oplossing waarbij de doorstroomgaten wat klei ner worden gemaakt is 500 miljoen gulden goedkoper, maar heeft tot gevolg dat de getij dewerking maar voor 65 percent gehandhaafd blijft. Rijkswaterstaat gaat er bij het plan vanuit, dat het kabinet voor het zomer reces een beslissing neemt Met de defi nitieve uitvoering kan dan begin volgend jaar worden begonnen. De twee andere door Rijkswaterstaat onderzochte mogelijkheden, caissons op staal en caissons op putten bleken niet aan de eisen te voldoen. De eerste moge lijkheid kon pas in 1987-’88 klaar zijn, terwijl de stabiliteit te wensen overliet en de tweede mogelijkheid gaf proble men met de stabiliteit het probleem van de nauwkeurige plaatsing terwijl ook de kosten aanmerkelijk hoger uit vielen. DEN HAAG Koningin Juliana en prins Bernhard zullen op 4 juli tijdens de grote vlootschouw in de haven van New York, ter gelegenheid van de vie ring van de 200-jarige onafhankelijkheid van de Verenigde Staten, meevaren aan boord van de Eendracht. Nadat tot en kele dagen nog werd vermoed dat het bezoek van het koninklijk paar aan de Verenigde Staten niet door zou kunnen gaan vanwege de verwikkelingen in ver band met berichten over d e rol van prins Bernhard in het Lockheed-schan- daal, wordt nu uit zeer betrouwbare bron in Den Haag vernomen dat het bezoek toch op het programma blijft staan. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postbus 18 IJmuiden na kantoortijd 10709 Tel. 15437 en 16450 uur en op ROME (DPA, UPI). Een nieuwe zware aardbeving heeft in de afgelopen nacht in het rampgebied in het Taglia- mentodal in Noordoost-Italië aan ver moedelijk weer vier mensen het leven gekost. De slachtoffers van vanochtend vielen in Gemona. dingsinstallatie komt heel wat duur der uit dan afvoer van de berg vuil naar Zaanstad en Alkmaar. Een IJ- mondoven zou in de beginfase met een verbrandingsprijs van f 70 per ton kunnen werken en in het vijfen twintigste jaar op 30 per ton komen, hetgeen resulteert in een gemiddelde prijs van ongeveer 50 per ton. Volgens het CAIJ is een dergelijke IJmondoven economisch gezien een onhaalbare zaak. >0 <0 Tel. 023-330215 AMSTERDAM (ANP)- De Rijk spostspaarbank overweegt het 47.500 vierkante meter tellende kantoorgebouw „Amstelcentrum” aan de Weesperzijde in Amsterdam aan te kopen. Dit grootste kantoorgebouw van de hoofdstad moet vele miljoenen kosten. Volgens een woordvoerder van de PTT zal de beleggingsiraad van de PTT, die moet beslissen over eventuele aanko pen ook van de RPS, waarschijnlijk binnen tien dagen een beslissing nemen. Het is volgens die woordvoerder nog niet bekend wat de RPS met het ge bouw zou willen doen. Mogelijk zal het aangekocht worden als beleggingsobject, mogelijk ook zal de Rijkspostspaarbank zelf in het pand trekken.,,Want we bar sten in Amsterdam uit ons jasje”, aldus de woordvoerder. In de hoofdstad zetelt de Rijkspostspaarbank in twee gebou wen. Volgens de cijfers van vanochtend vroeg heeft de democraat Jimmy Carter een onverwachte val gemaakt over de struikelblokken die senator Frank Church voor hem heeft opgeworpen. Church, bekend van de commissie die de gedragingen van multi-nationale bedrij ven onderzoekt en zodoende van de Lockheed-affaire, is op een zeer laat moment begonnen aan z ijn campagne. Nebraska was zijn eerste voorverkiezing hij noemde het zelf een politiek als hij zou winnen. Volgens zou hij zelfs nog een kans op het democratische mandaat voor de presidentsverkiezingen indien hij bij de nog komende vijf voorverkiezin- gen wederom zou zegevieren. Ford heeft tijdens de afgelopen week vrijwel dagelijks nieuwe plannen voor zijn verdere verkiezingsactie bekendge maakt. Echter, het opbouwen van een nieuw beeld met meer presidentiële al lure dan dat van de man die zich De nederlaag van Ford heeft de toch al met opgewekte stemming in het Witte Huis nog aanmerkelijk somberder ge maakt. Weliswaar wón Ford in de strijd om de republikeinse kandidatuur een andere voorverkiezing in West-Virginia, maar die staat heeft aanmerkelijk gerin gere politieke betekenis dan Nebraska, het midden-westen, grotendeels een landbouwgebied, waar Ford meer thuis is dan Reagan. Met enige verbijstering heeft de voet- ganger-weggebruiker kennisgenomen van de opzienbarende conclusie, waartoe de SWOV (stichting wetenschappelijk onderzoek verkeersveiligheid) dezer da gen is gekomen na „serieuze studie”: de voetganger heeft door de aanleg van voetgangers-oversteekplaatsen geen gro tere veiligheid verworven alleen als bij die oversteekplaatsen verkeerslichten zijn geplaatst, heeft hij meer kans op lijfsbe houd. Jaren geleden, toen het idee van de zebrapaden in Nederland veld won, is alleen aan de hand van statistieken a’ duidelijk gebleken dat oversteekplaatsen op drukke verkeersstraten zonder stop- lichtbeveiliging regelrecht ondingen wa ren. Dat stoplichten de veiligheid ver groten, vereist allerminst een studie van jaren. Dat kan ieder weggebruiker ter plekke zelf constateren. Het experiment met de knipperbollen, dat eertijds de aanleg van zebrapaden begeleidde, is la ter afgeschaft als onbruikbaar. De enige duidelijke aanduiding dat de automobi list of motorrijder overstekende voet gangers op zijn weg moest verwachten, verviel daarmee. Het aantal slachtoffers op onbeveiligde oversteekplaatsen is nog steeds zeer hoog, afhankelijk van de plaatselijke situatie weliswaar, maar toch zó hoog dat iedereen die met het verkeer te maken heeft geen moment twijfelt over de vraag of deze zebrapa den niet uiterst gevaarlijk zijn. Ze zijn uiterst gevaarlijk. Dank zij de SWOV weten we dat nu ook wetenschappelijk zeker. Wat nu? De SWOV studeert intussen waar schijnlijk verder en de autoriteiten van de verschillende schijven (landelijk, ge westelijk, plaatselijk) moeten voortgaan te improviseren, ieder op hun wijze, aan de hand van de praktijk. De organisaties die het belang van de voetganger verte genwoordigen mogen voortgaan met te wijzen op de vogelvrijheid van de voet ganger temidden van het verkeersge weld. Maar de wetenschap eist geduld. Alles moet eerst wetenschappelijk vast staan, dan pas begint het gepieker over nieuwe mogelijkheden. En intussen gaat alles zijn gewone gang, met vaak dode lijke gevolgen. KLEEF. West-Duitsland wil niet tneer hebben dat Nederlanders in hun eigen land lichtzinnig omspringen met hasj. De 28-jarige leider van Release in Arnhem, heeft dat aan den lijve onder vonden. Na acht maanden in voorarrest te hebben gezeten werd hij gisteren door het Landesgericht in Kleef veroordeeld tot drie jaar en negen maanden gevan genisstraf en betaling van alle proces kosten. Dit op grond van het feit dat hij in zijn Arnhemse ,,af-kick centrum” soft-drugs zou hebben verstrekt aan ernstig verslaafde heroïnepatiënten uit Nederland en Duitsland. Opklaringen maar ook plaatselijk een bui. Matige tot krachtige wind uit west tot noordwest. Mi nima omstreeks 8 maxima onge veer 15 graden. WASHINGTON. Een nieuwe nederlaag voor president Ford en een zeer verrassende overwinning voor de democratische senator Postgiro 273107, lel redactie: 15389, Tel. adm en adv. Klachten bezorging. 18.30-19 zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. van lichtere middelen, geleidelijk te ont wennen. Tot degnen die werden behandeld, behoorden enkelen jongeren uit Wup pertal, die in eigen omgeving geen me dische hulp konden krijgen. In zijn laatste woord zei de Arnhem mer tot de rechtbank: „Of u mij tot één jaar veroordeelt of tot zes jaar interes seert mij niet. Maar ik laat mij door u niet in de hoek van de criminelen du wen. Ik heb bovendien nooit geweten dat ik in Nederland Duitse wetten kon overtreden. Dat zou niemand in Neder land ooit hebben vermoed. Maar voor de Duitse Justitie is de oorlogstijd ,zeker nog niet voorbij”. KV h 75 laar <ron|el Jeugdiger dan ooit De 17-jange Amerikaanse student Charles Heugehold viert het tweehonderdjarig bestaan van zijn land met een Stars-en-stripes- kapsel. Boven op zijn voorhoofd schoof de kapper van Charles het getal 76. Riviéradreef 20, Haarlem ‘^^Winkelcentrum Schalkwijk Tel. 023-330215

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1