HONDERD SCHUITEN DREIGEN TE VERVALLEN TOT SCHROOT 1 Subsidie Kustvaarder Friso’ gelicht Wéér testament van Luchtbrug voor hartpatiënten O op bintjes verdwijnt Staatscommissie zou voelen voor een beroepsleger Den Haag wenst vergroting van naaktstrand H. Hughes gevonden Sparen bij de Amro Bank (g) Doen! „Socialisten in Zweden verliezen hun steun” Premier De Azevedo vermoedelijk Portugees presidentskandidaat Statistisch onderzoek: VW Golf nu f 11.500 Hoger dividend Calvé I f Tweede Kamer Eigen Huis Spaarplan. Spaar Plus Boekje. Bouwens Autoverhuur Lieve Fedde, Mijn vrouw en ikzijn al zes jaar gelukkig getrouwd. Maar sinds kort komt ze steeds met een ander aan%t moet ik doen? Beste briefschrijver, praat er eens over met je slijter. Kleisterlee (KVP) ondervoorzitter van CONGRES VERSTOORD F -S3 WO 19 7 6 WOENSDAG 1 2 M E I BINNEN- EN BUITENLAND 1 4 9-PERS00NS BUS HUREN? MAN ONDER TREIN 5.50 f 40,— per dag incl. WO km en verzekering excl. btw en benzine oli de of tu: go en ge acl I be« beo dn sho gro lerl pog de krij uitj seri heó anc' bijt RESTAURANT Gom. koud vlees langere huurtijd op aanvrage. Kampervest 23 - Haarlem Tel. 312638 (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. In de afgelegen hoeken van Nederlandse havens liggen momenteel al rond de 100 uit de vaart genomen vissersschepen, die bij gebrek aan kopers dreigen te vervallen tot schroot. Voor het merendeel zijn het niet de nieuwste en de grootste schepen van de vloot, maar stuk voor stuk zijn deze opge legde schepen nog volkomen intact. In theorie zouden zij vandaag weer uit kunnen varen. Er zijn schepen bij die meer dan een miljoen gulden gekost hebben. F (ADVERTENTIE) Opgelegde vissersvloot onverkoopbaar (ADVERTENTIE) (Van onze redactie economie) (ADVERTENTIE) (Van een speciale verslaggever) (ADVERTENTIE) 3o 3o I I Wie bij de Amro spaart voor een eigen huis krijgt niet alleen de hoogst mogelijke rente, maar heeft bovendien de mogelijkheid om het gespaarde bedrag direct op te nemen. Alleen als u het bedrag binnen één jaar of voor een ander doel opneemt betaalt u 2% opnamekosten. Extra voordeel: korting op de afsluitprovisie bij een Amro Woninghypotheek. sla, ravigotte-saus, geb. aardappelen Het nieuwe testament is in veel op zichten even vaag en raadselachtig als het eerste. Summa wordt in het „nieu we” testament aangewezen als executeur testamentair. In de eerste wilsbeschik king werd de tenuitvoerlegging overge laten aan Noah Dietrich, Hughes’ voor malige rechterhand die in 1957 met hem brak. Di waa flint D heel gev< heel van plus van wer teur rone In 1 ven kinj Grote Houtstraat 21, Haarlem Di tiert liggi het shor een van braa katlt gore svu Di een D vor den guu sis gek tijd tooi mat de van als son, Bar op- D de voo: en aan Mm sers gen viss eror don en de ken. in d In die nieuwe wilsbeschikking wordt een twaalfde van de nalatenschap ver deeld over „al mijn bloedverwanten”. In de vorige werden de begunstigden met name genoemd. Onder hen waren Hug hes’ ex-vrouwen, Ella Rice en Jean Pe ters. In het tweede testament worden ver der de universiteiten van Nevada, Cali- DEN HAAG(ANP). De Tweede Ka mer heeft gistermiddag tot haar eerste ondervoorzitter gekozen de KVP’er C- F- Kleisterlee. Hij vervult de vakature, en kele weken geleden ontstaan door het overlijden van A. C- M. Weijters. De ervaringen die het centrum intus sen heeft opgedaan, zijn allerbedroe vendst. Doordat het aanbod van tweede hands schepen de vraag verre overtreft, DELFT (ANP). Op grond van de mededeling van Unilever NV dat een silotdividend van 4,72 zal worden uit- gkeerd, is Beleggingsmaatschappij Cal- ve-Deilft NV van plan aan de jaarverga dering op 1 juni voor te stellen het dividend over 1975 op de gewone aande len te bepalen op 59 percent (v.j. 57 percent) en op de 6 percent cumulatief preferente aandien op 11,3 percent (11,1 percent). is de prijs enorm gekelderd. Het cen trum spreekt van aanbiedingen die een derde van de normale handelswaarde niet te boven gaan. Uit onderzoek naar de mogelijkheden in het buitenland is gebleken dat ook de modernste kotters niet inpasbaar zijn in de visserij struc tuur van andere landen. Bovendien die nen bijna alle schepen die in aanmer king zouden kunne komen voor afzet naar het buitenland (vooral tropische wateren) aangepast te worden aan de klimatologische- en arbeidsomstandighe den. DEN HAAG (ANP). De 22-jarige Chinees Kwok Wing Lan uit Zaandijk is gisteravond bij een aanrijding met de trein op de spoorweg Koog-Zaandijk verongelukt. Volgens de spoorwegen is de man, toen hij op de rand van het perron wilde klimmen, door de tree plank van de trein geraakt. LEUSDEN (ANP). Pons automo bielhandel in Leusden heeft met ingang van 1 mei jl. alle VW-typen met gemid deld 3 percent in prijs verhoogd. De prijsaanpassing is mede het gevolg van de ongunstige koens van de gulden ten opzichte van de Duitse mark, aldus de importeur. De goedkoopste 2-deurs Golf (het meest verkochte type van dit mo ment) kost thans 11.507. "De VW 1200 is geprijsf op 9.4Ó7; I Momenteel waaien er andere winden in Zweden, schreef gisteren het liberale dagblad Dagens Nyheter, en mogelijker wijs komt er nu eindelijk een einde aan het vrijwel onafgebroken 46-jarig be wind van de sooiaal-demiocraten. Ook de mogelijkheid voor joint ventu res (de eigenaar verhuurt zijn schip in het buitenland en deelt op een afgespro ken basis mee in de winst) blijken nihil zonder nadere regeringsgaranties. Pogin gen om de Nederlandse vissersvaartuigen aan landen in de Derde Wereld te slij ten, zijn op niets uitgelopen omdat men daar ook de voorkeur geeft aan nieuwe schepen. Bovendien was het noodzake lijk om de schepen aan te passen aan de tropische temperaturen (koeling), wat ongeveer de helft van de waarde van het schip zou gaan kosten. Profiteer van de hoge rente die zo’n Amro Spaar Plus Boekje oplevert, ’t Is altijd mogelijk om het geld direct op té nemen. U betaalt dan 1% opnamekosten. Voor trouwe spaarders is dit een zeer gunstige spaarvorm. Kunt u uw geld vastzetten, dan zijn er spaarmogelijkheden waarbij de rente kan oplopen tot 7|%. Die operaties zullen geschieden in het St. Luke’s Medical Center. De leiding ervan heeft prof. Denton Cooley. Het verblijf van de hartpatiënten zal 10 tot 15 dagen duren en de kosten per patiënt zullen beneden de 25.000 gulden blijven. Het wachten is nu op de toezegging van de Nederlandse ziekenfondsen of zij be reid zijn behandeling van haar patiënten buitenslands te vergoeden, volgens de regelingen die ook in ons land bestaan. Inmiddels hebben zich reeds vele tien tallen hartpatiënten gemeld bij de Ne derlandse Hartpatiënten Vereniging om in de VS te worden geopereerd. De nood blijkt zeer groot uit de vele brieven die de NHV heeft ontvangen. In Houston worden per maand 300 hartpatinten geopereerd, hetgeen wil zeggen dat daar per jaar tweemaal zoveel operaties wor den uitgevoerd dan in Nederland. Momenteel regeren de socialisten met behulp van een enigszins tegenstribbe lende communistische partij waardoor een verdeling van het aantal zetels in het parlement precies fifty-fifty is: 175 voor de regering en 175 voor de opposi tie- Tientallen malen zijn de afgelopen jaren belangrijke beslissingen door lotin gen genomen, waarbij parlementaire meerderheid geen enkele invloed heeft gehad, met alle nadelige gevolgen van dien. DEN HAAG (ANP)- De gemeente Den Haag wil het naakststrand bij Sche- veningen graag uitbreiden- Het strand is no nog 200 meter breed maar B. en W. willen er zeker 500 meter van maken: het liefst in de richting Wassenaar. Dit houdt in dat het naaktstrand ook voor een deel op Wassenaars grondgebied zou komen te liggen- Hiertoe hebben B. en w. aan Wassenaar gevraagd of deze gemeente zo snel mogelijk een besluit ding. De „Friso” wordt naar de haven van Rotterdam gesleept. Daar zal de politie samen met de douane het schip nader onderzoeken op mogelijke smokkelwaar. Dit was maandag al gebeurd, maar doordat de ruimen voor een deel onder water stonden kon het onderzoek niet geheel worden afgerond. De politie be sloot een onderzoek naar de lading van de „Friso” in te stellen, omdat bij een rechtszaak naar voren was gekomen dat bij Terheijde ’s nachts smokkelwaar aan land was gebracht. Bovendien vond de politie het vreemd dat het schip ’s nachts bij kalm weer op de kust bij Terheijde was gelopen. Kort daarvoor was aan het strand een vaar tuigje gesignaleerd, dat echter weer ver dwenen was toen de „Friso” op de kust strandde. kwestie te spreken vragen. Volgens een woordvoerder van zijn departement wist de bewindsman dinsdag nog niets van deze zaak. Het Visserijschap acht het ook voor de Nederlandse werven een goede zaak wanneer de regering het (eventueel met steun uit de pot van ontwikkelingshulp) mogelijk zou maken om nu visserssche pen op Nederlandse werven om te bou wen voor de tropen. Uit een enquête onder de eigenaren van de schepen is gebleken dat een aantal van hen onder bepaalde voorwaarden bereid zijn tot het aangaan van joint ventures in het buitenland. Bovendien zijn diverse opva renden bereid om voor kortere of lange re tijd als instructeur op de schepen mee te varen. Als voorwaarde stellen de eigenaren echter dat de Nederlandse overheid meer garanties geeft bij het aangaan van joint ventures in de ont wikkelingslanden; dit gezien het grote financiële risico dat daaraan verbonden zou zijn. Voorts zouden de Nederlanders in 'overleg met de betrokken landen over kunnen gaan tot de opbouw van een afzetketen, en een keten van toeleveren de en verzorgende visbedrijven. Vooral voor de kotters met een groot motorver mogen (die met name nu er aantrekke lijke voorwaarden voor sanering in de maak zijn uit de vaart genomen zullen worden) is in het buitenland geen enkele belangstelling. Het Visserijschap sugge reert dan ook alternatieve mogelijkhe den, zoals het ombouwen tot zeeslepers. fomië en Texas en de universiteit van Mexico-stad bedacht en wordt een zesde „verdeeld onder de blinde en dakloze kinderen van Amerika”. Op het eerste testament stond de datum 19 maart 1968 en op het tweede 22 juni 1969. Directieleden van Summa hebben het nieuwe testament „onbetwistbaar on echt” genoemd, omdat de maatschappij pas in december 1972 is opgericht. (Van onze redacteur in Zweden) STOCKHOLM- De laatste zojuist gepubliceerde cijfers van het Zweedse Centrale Bureau voor Statistiek zijn een schok geweest voor de sociaal-democra- tische regering. Gebleken is uit dit lan delijk gehouden onderzoek dat de rege ring slechts 38,5 percent van de kiezers op haar hand heeft, terwijl de verzamel de oppositie centrum, liberalen en conservatieven 54 percent hebben. SCHIPHOL. Waarschijnlijk over een maand zullen hartpatiënten naar de Verenigde Staten worden gevlogen om daar te worden geopereerd. De voorzitter van de Nederlandse Hartpatiënten Vere niging, Henk S. Fievet, is gisteren in Nederland teruggekeerd na een oriënte rend bezoek aan de hoofdstad van Texas, Houston, waar hij besprekingen voerde over het opereren van 25 Neder landse patiënten per maand. LAS VEGAS (Reuter, UPI) De Summa Corporation, bet zakenconcern van wijlen Howard Hughes, heeft giste ren aan de rechter een tweede laatste wilsbeschikking van Hughes overhan digd. Het tweede testament is net als het eerste met de hand geschreven maar een jaar later gedateerd. Het laat geld na aan verschillende groepen en aan tien personen die alleen met hun stamboek- nummer worden aangeduid. Tezamen vertegenwoordigen de opge legde vaartuigen een waarde van enkele tientallen miljoenen guldens. De prak tijk wijst echter uit dat de potentiële kopers, indien aanwezig, slechts een fractie van de werkelijke waarde van de schepen willen betalen. Om de afzet van deze door de sanering overtollig gewor den schepen te bevorderen, heeft het Visserijschap enige tijd geleden het In formatiecentrum voor afzet van vissers vaartuigen opgericht. 5 uij ecu miiiu w uuiugiiypuuiccK. rente Kan uptupen tut 5/0. In de commissie zitten verder onder meer drs. Van de Berg, internationaal secretaris van de PvdA, het oud-kamer- lid voor de CHU Kikkert, de polemoloog drs. Tromp en de oud-voorzitter van de VVDM Beemsterboer. Zoals bekend is, is de commissie inge steld in maart 1975, en zij moet de de regering adviseren over de keuze tussen een leger met diensptlichtigen of met vrijwilligers. Daartoe zijn al diverse or ganisaties en belangengroepen gehoord. Het hoofdbestuur van de PvdA is tegen een leger dat uitsluitend of gro tendeels uit vrijwilligen bestaat. Dit voorstel is dezer dagen uitgegaan naar de kiesverenigingen, die hierover hun oordeel moeten vormen. LISSABON (REUTER)- Admiraal Jose Pinheiro de Azevedo, premier van de voorlopige regering van Portugal, zal, naar verwacht wordt, kandidaat staan MONSTER (ANP). De Panamese kustvaarder „Friso” die zondagnacht vastliep op de kust bij Terheijde is gisteravond tegen elf uur vlot getrokken. Eerder op de avond was het gat in de romp, dat de „Friso” bij de stranding had opgelopen, provisorisch gedicht en waren de ruimen leeggepompt. De 41-jarige generaal Eanes, die zich nog formeel kandidaat moet stellen, kwam belangrijk naar voren door de onderdrukking van de linkse rebellie van november vorig jaar. Hij wordt „gematigd conservatief” genoemd. Waar nemers zeiden dat het naar voren schui ven van admiraal Azevedo bedoeld was om een linkse kandidaat te presenteren. De op 27 juni te kiezen president is een belangrijke figuur daar hij een pre mier moet kiezen die een nieuwe rege ring moet vormen die de resultaten van de vorige maand gehouden parlements verkiezingen moet weerspiegelen. Het Visserijschap heeft op haar ver zoek aan minister Pronk (Ontwikke lingshulp) om over een oplossing voor deze problemen te praten geen antwoord gehad. Men heeft nu besloten de be windsman nogmaals te benaderen. Bo vendien zal het Visserijschap minister Lubbers (Economische Zaken) over deze Statistisch gezien heeft Zweden de hoogste levensstandaard ter wereld, zelfs beter dan Amerika, maar tevens ook de hoogste belastingen, iets waarvan de af faire met filmregisseur Ingmar Bergman een overduidelijk voorbeeld is- Bergman is zijn land ontvlucht omdat door bu reaucratische fouten en fiscale misstap pen zijn inkomen tot en met 134 percent werd belast. Wereldwijd is Zweden nu bekend als het land waar men meer belasting betaalt dan men inkomen heeft, en het ministerie van buitenlandse zaken in Stockholm, evenals haar am bassades in het buitenland, stellen mo menteel alles in het werk om de opgelo pen schade 'te repareren. Op het ogenblik worden in ons land de eerste Malta’s al aangevoerd. Het ministerie van landbouw verwacht, dat over een maand de eerste Nederlandse nieuwe aardappelen op de markt zullen komen. Met de nieuwe oogst zo kort voor de deur, daalt de vraag naar oude voorraden snel en tracht men vastge houden voorraden zo spoedig mogelijk kwijt te raken. Daardoor treedt prijsda ling op. Tot nu toe zijn de oogstverwachtingen voor de nieuwe aardappelen in ons land goed. De boeren in de Haarlemmermeer en in Zeeland hopen de eerste vroege aardappelen in juni te kunnen rooien. Enkele weken later volgt dan de grote oogst. Nog niet bekend is, of de totale aardappeloogst door de droogte van de afgelopen weken minder zal zijn dan normaal, zoals vorig jaar het geval is geweest. Met filmregisseur Bergman vertrok niet alleen een groot deel van de Zweedse cultuur-elite, het internationale image van het zogenaamde Zweedse mo del welvaart door socialisme heeft een zware klap gekregen. Premier Olof Palme verklaarde giste ren dat er van oppositionele zijde een hetze wordt gevoerd tegen de sociaal democraten in verband met de komende verkiezingen. De cijfers van het statis tisch bureau liegen er echter niet om. Het vertrouwen in de regeringspartij is ernstig geschaad. De verkiezingen in september staan voor de deur en de politieke waarnemers in Zweden zijn vrijwel algemeen van mening dat het einde van het bewind van de sociaal democraten nu in zicht is. voor de presidentiële verkiezingen van de volgende maand. In een door zijn kabinet uitgegeven verklaring werd een krantebericht tegengesproken dat had besloten de kandidatuur van teerden op een persconferentie Maria Arlete ieira da Silva als hun presiden tiële kandidaat. Deze 36-jarige vrouw, die geschiedenis en filosofie heeft gestu deerd, was tot voot kort lid van de communistische partij. Zij was tijdens de dictatuur die in 1974 omvergeworpen werd, vele jaren ondergedoken en werd door-de communistische partij voor poli tieke opleiding naar Moskou gestuurd. (Van onze correspondent) AMERSFOORT-VOORTHUIZEN. De staatscommissie-Mommersteeg zal naar verluidt vrijwel zeker de regering adviseren tot het oprichten van een vrijwilligersleger. De commissie zal vol gens ingewijden nog dit jaar met haar conclusies naar buiten komen. Men zal vooral tot de keuze van een vrijwilli gersleger komen onder druk van de in de commissie zitting hebbende hoge mi litairen als generaal-majoor Mensink en de luitenant-generaal Berghuis die in dertijd wegens een conflict met Defen- sie-minister Vredeling ontslag nam uit de dienst. hij de stafchef van het leger, Antonio Ramalho Eanes, te steunen. Generaal Eanes werd openlijk ge steund door de centrum rechtse demo cratische volkspartij (PPD) en de con servatieve CDS en schijnt de steun van het grootste deel van het leger te heb ben- De socialisten en communisten gezegd dat het vooruitzicht van slechts moeten zich nog uitspreken. In de verklaring van de premier werd gezegd dat het vooruitzicht van slechts een effectieve kandidaat te hebben - generaal Eanes - ondemocratisch is en instabiliteit zou kunnen veroorzaken- „Het is derhalve logisch dat admiraal De Azevedo zich in de komende dagen for meel kandidaat stelt”. Twee kleine trotskistische partijen, de internationale communistische liga en de revolutionaire arbeiderspartij, presen- DEN HAAG. De minister van Eco nomische Zaken zou vandaag besluiten de subsidie op de bintjes geheel of gedeeltelijk af te schaffen. De oorzaak tot dit besluit is de dalende prijs voor deze aardappelsoort. Vorige week vrijdag werd nog f 1,75 per kilo betaald, maan dag daalde deze prijs al tot 1,20 a 1,30. Een kilo bintjes kost in de winkel nu nog maximaal f 1,50. Met de afschaf fing van de subsidie op de bintjes be spaart het kabinet drie miljoen per week. tische partij. Hij had in de zaal een spreker onderbro ken en de orde verstoord. Anton Chatkin (midden) wordt door politieman nen weggevoerd van het congres van het Interna tionale Pers In stituut dat in Phi ladelphia gehou den wordt. Chat- kirJ zei dat hij van de „Nieuwe Soli- dariteitskrant" was, een in New York gebaseerd blad van de Ame-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4