Gebrek aan kaderuimte houdt ontwikkeling nog tegen 11 n V rouwenfilm uit Nederland en e Denemarken r i i 99 99 i A 9 In filmhuis 't WOENSDAG 1 2 1976 M E I IJMUIDEN-VELSEN Gemeente IJMUIDEN Directeur J. Oore- beek van het Staatsvissershaven- bedrijf is niet zo erg onder de in druk van de wensen van de off shore bedrijven op het gebied van grond en kaderuimte. „Er zijn al lerlei bedrijven, die al jaren lang pogingen doen om een stukje van de vissershaven voor hun werk te krijgen. We hebben en houden als uitgangspunt voor de haven de vis serij en voor zover er dan mogelijk heden zijn kunnen misschien ook anderen een plekje vinden, zoals bijvoorbeeld sportvissers”. Peterson Damco-van Swieten IJMUIDEN De verschillende oliemaatschappijen, die boringen naar olie en gas doen op de Noordzee, hebben grote belangstelling voor IJmui den als bevoorradingsbasis. Die belangstelling dateert niet van vandaag of gisteren, maar eigenlijk al sinds 1968 is de IJmuider haven in de „pic ture”. Dat de ontwikkeling van de off-shore activiteiten pas vorig jaar goed op gang is gekomen, is te wijten aan het gebrek aan havenfaciliteiten en aan kaderuimte in de IJmuider haven. Den Helder bood enkele jaren geleden wel havenfaciliteiten en daar is de ontwikkeling van off-shore- activiteiten toen snel op gang gekomen. Octopus Kaderuimte Mi T' ut IJmuiden kan uitgroeien tot grote off-shore basis voor gaswinning de De dat (Van een onzer verslaggeefsters) Uitgangspunt voor haven is en blijft de visserij H a nnghav en waar nog geen kade ligt, kent nog een flink braakliggend stuk terrein, dat ech ter door het Staatsvissershavenbedrijf in reserve wordt gehouden voor „toekom stig mogelijke ontwikkelingen”. terrein van Van Supplyboot Gelder „Holsten- tor die samen met het zusterschip „Ar- tic Shore” voor de bevoorrading van het booreiland Key Gibraltar zorgt. der iaal ler- oog de het on- >pij de een uit- ?al- 'ga- het ide- 57 itief 11,1 zal ing een mol aar zal illi- in mi en in- en- uit :o- en of .ak >or lag in- 1 kei af- )e- jer ’en ind eer ege ten. ote ale de lan ii <a- ■ste F- en- het van sde oze 'ste 968 ige- de ;sen met or- d. is ;ro- Dit laar hun werkgelegenheid brengt. „Maar eigenlijk zouden de nieuwe ontwikkelingen zich in andere delen van ons land moeten voordoen. Bovendien weet ik niet of de off-shoreactiviteiten een blijvende of een tijdelijke zaak zijn. Ranking Kuhn is een Engels bedrijf, zich voornamelijk bezig houdt met „Take it like waarin in een droom wordt De heer Oorebeek ontkent dat er ka deruimte in de haven ongebruikt zou liggen. „Alle kades zijn bezet, waarbij het stukje bij de IJbunker voor off shore gebruikt mag worden. Maar ieder een wil altijd meer. Aan de zuidkant van de haven ligt nog een groot terrein braak, maar eerstens ontbreekt daar een kademuur en tweedens is dit terrein gereserveerd voor eigen gebruik door het SVHB”. Directeur Oorebeek vertelt, dat er in een vroeger plan gespeeld is met de Het werk van de verschillende off- shore-bedrijven grijpt sterk in elkaar. Naast een bevoorradingsbasis moet er een bedrijf zijn, dat zich bezighoudt met alle douaneformaliteiten, moet er een bedrijf zijn, dat zorgt voor chemische produkten, voor voedsel voor personen vervoer, enzovoort. Bovendien heeft men te maken met oliemaatschappijen, met reders van supplyboten en met eigena ren van booreilanden. Natuurlijk zijn er ook combinaties van deze werkzaamhe den mogelijk en is de oliemaatschappij wel eens eigenaar van een booreiland of vervult het bevoorradingsbedrijf ook de douaneformaliteiten. Voor wethouder Ockcloen zijn er nog te veel vragen. Hij vindt het wel ver heugend dat zich met de off-shore weer een ontwikkeling voordoet, die een stuk Barbara Meter maakte haar film over huisvrouwen in samenwerking met de feministies-socialistiese vrouwenwerk groep in en om de PSP. De film (die 20 minuten duurt) gaat over huisvrouwen- arbeid, die onzichtbaar is in deze maat schappij. Dat wil zeggen, die achter gesloten deuren, binnen de muren van het huis gebeurt. Huisvrouwenarbeid, die niet wordt betaald en vaak niet eens wordt gewaardeerd. Het wordt als van zelfsprekend aangenomen dat deze ar beid wordt verricht en dat is voor al die vrouwen die als huisvrouw (moeten) be staan waarschijnlijk geen plezierige we tenschap. „Allemaal hetzelfde, allemaal apart” heeft de bedoeling de huisvrou wenarbeid „zichtbaar” te maken en het is de opzet dat de films als handvat dient voor een discussie over dit thema. „Take it like a Man, Madam” is de eerste film die door het Deens Kollektief is geproduceerd. Hoofdpersoon is de vijf tigjarige Ellen Rasmussen. Zij drinkt, vertoont symptomen van neurosen en droom! op gegeven moment over een omgekeerde wereld, een wereld waarin vrouwen op alle fronten de boventoon voeren en de rol van de mannen hebben overgenomen. Vrouwen zijn chef en hebben mooie secretarissen, die onder ling praten over cosmetica, boodschap pen doen en hun zorg voor huishouden en kinderen. De vrouwen op hun hoge posten praten over auto’s over de slechte rijvaardigheid van de mannen, knijpen de aantrekkelijke mannen in hun ach- IJMO’ND. De filmhuizen Velsen en Beverwijk hebben deze week een uitgc- breider programma dan normaal. Met als voorfilm de huisvrouwenfilm „Alle maal hetzelfde, allemaal apart” van de Nederlandse regisseuse Barbara Meter en de hoofdfilm „Take it like a man. Madam” van hei Deense Rode Vrouwen Kollektief wordt de laatste avond van een serie voorstellingen met vrouwen films ingevuld. De B.V. Peterson vestigde zilch in 1968 in IJmuiden ten behoeve van de off shore- Manager W. Th. van den Bosch vertélt, dat de periode van 1968 tot 1971 enorm druk is geweest, -omdat veel olie maatschappijen boringen op de Noordzee verrichtten- Olie werd er praktisch niet gevonden en men raakte zijn interesse weer kwijt. De hernieuwde belangstel ling voor de Noordzeeolie en vooral het gas is volgens de heer Van den Bosch te danken aan de oliecrisis en aan de hogere gasprijzen, die exploitatie van een flink gasveld aantrekkelijk maken. Peterson IJmuiden zorgt voor over slag, opslag, douaneformaliteiten en treedt op als agent voor diverse olie maatschappijen. zoals Philips Petrol, Penzoil en Kewanee- Penzoil is de enige, die momenteel een booreiland in bedrijf heeft, ongeveer 80 mijl ten westen van IJmuiden, waarvan het gevonden gas al geëxploiteerd wordt. Ook Kewanee heeft een gasvondst gedaan, die in exploitatie gaat komen, maar dit kan nog wel een jaar of twee duren, „Voor ons betekent dat, dat we nu zover zijn, dat we de eerstkomende vijf tien jaar wel goed zitten- We hebben al plannen voor de bouw van een wat ruimer kantoor aan de Westerduinweg." Momenteel is er één supplyschip. dat regelmatig door Peterson bevooiTaad wordt, de „Daggershore''., die via de kade en kranen van de IJ-bunker behandeld wordt. bevoorradingsbasiis heeft een oplossing voor de problemen, gevonden bij Van Gelder Papier. Daar heeft het bedrijf aam de nieuwe kade van Van Gelder 60 meter kaderuimte plus een groot opslagterrein gekregen, van waaruit de bevoorradingsbasis haar werkzaamheden kan verrichten. Direc teur A. J- Borrie vertelt, dat Octopus rond 1967 bij Van Gelder van start ging. In, 1970 verhuisde men naar de Hornha- ven in Amsterdam, omdat de samenwer king met Van Gelder destijds wat stroef Aan de Westerduinweg is direkt naast Peterson IJmuiden het off-shore-bedrijf Damco-van Swieten te vinden, het voor malige Rijnpoort. Ook dit bedrijf, een onderdeel van de Ned. Scheepvaart Unie, houdt zich bezig met het agentschap voor supply-boten, zorgen voor opslag, overslag en expeditie en het 1 ehandelen van douaneformaliteiten ten behoeve van olie- en gaswinning. Het bedrijf be schikt over terrein aan de Loggerstraat, maar de behandeling van de supplysche- pen moet ook bij de IJ-bunker gebeu ren. Klanten van Damco zijn Union Gil en de Pan Canadian Oil Company. Mo menteel heeft men geen direkt bevoor- radingswerk meer sinds de supplyers „Wildebeest” en „Bison” naar Cuxhaven zijn vertrokken, maar in juli of augus tus gaat Union Oil met nieuwe boringen beginnen. In IJmuiden werken ongeveer tien mensen bij Damco-van Swieten, maar in Den Helder zijn het er zo'n 70- De heer P- van Ommen vertelt: „In Den Helder is bijna geen uitbreiding meer mogelijk, hoewel we daar goede hawnfaciliteiten hebben. Daarom zien wij meer mogelijk heden in IJmuiden als bevoorradlngsha- ven, maar dan moeten er wel meer De off-shore-activiteit heeft zich sinds vorig jaar als een „olievlek” over IJmui den uitgebreid, niet letterlijk, maar fi guurlijk, Poll-base, de bevoorradingsba sis voor booreilanden, zette enkele jaren geleden die ontwikkeling in en sinds die tijd zijn er heel wat kantoren en kan toortjes in IJmuiden verschenen, alle maal hun werkzaamheden puttend uit de grote belangstelling voor olie en gas van de grote oliemaatschappijen. Namen als Octopus. Damco-van Swieten. Peter son, Halliburton, Penzoil, Rankin Kuhn, Baroid, Union Oil duiken steeds meer op- De grote rem op een ontplooiing van de ontwikkeling van d<e IJmuider haven voor activiteiten op het gebied van olie- en ’gasboringen is gelegen in het gebrek aan kaderuimte, dat IJmuiden kent. De IJmuider haven is bij uitstek een vis sershoven en zowel van de zijde van de gemeente als van het Rijk wil men de visserij niet kwijt. De vissershaven en de eromheen liggende grondenzijn eigen dom van het staats vissershavenibedrijf en als zodanig uitsluitend bestemd voor de visserij en 'aanverwante bedrijfstak ken. Voor off-shore werkzaamheden -is in de visser ij ha ven eigenlijk geen plaats. Octopus BV het vervullen van douaneformaliteiten. Op 1 januari heeft men zich ook in IJmuiden gevestigd naast vestigingen in vele andere plaatsen langs de Noordzee kust. Een van de voornaamste klanten is Key drill. een bedrijf, dat met het boor eiland Key Gibraltar voor de kust van Egmond gasboringen doet voor British Petroleum- De bevoorrading loopt via Octopus, waar de supplyboten die weer gecharterd zijn door B. P. van de OSA aanleggen- Rankin Kuhn zelf is een 100 percent dochteronderneming van M.P. Daarnaast zorgt het bedrijf ook voor de douaneformaliteiten voor de chemica- liënlhandel Baroid, die eveneens in IJ muiden een vestiging heeft- Manager K. Deuzeman van Rankin Kuhn is optimistisch over de kansen van een gasboring door de Key Gibraltar. „Mocht deze eerste boring bij Egmond niets opleveren, dan gaat het eiland naar het Duitse plat en komt hij in septem ber weer terug voor de Nederlandse kust- Als er gas gevonden wordt, dan hebben wie aan dit kantoortje in IJmui den, waar we nu met drie man zitten, niet genoeg”, zegt hij. Maar ook als er geen gas door B.P. gevonden wordt is hij ervan overtuigd, dat Rankin Kuhn in IJmuiden gevestigd zal blijven. md ïet dat dse len ort ide ge lijk da- kollektief, verenigt de situatie van een vijftigjarige vanuit vrouwenpoli tiek standpunt verschillende aspecten van onderdrukking die in deze film op de voorgrond worden gehaald. De films worden op woensdagavond vertoont in Filmhuis Velsen aan de Kanaalstraat in IJmuiden en komende zondagavond in het Alpha Filmhuis aan het Moensplein in Beverwijk. Beide voorstellingen beginnen om half negen. verliep- In januari van dit jaar kwam men echter weer bij Van Gelder terug en de heer Borrie heeft nu niets anders dan lof over de samenwerking met de papierfabriek. Als supplybasis zorgt Octopus voor opslag en transport van materialen ten dienste van de exploratie van gas en olie. Dagelijks leggen supplyschepen aan om bij Octopus bevoorraad te worden en hun materialen af te leveren bij de booreilanden- Daarnaast regelt Octopus ook reparaties en zorgt ze voor opslag van „modules” bij het verslepen van booreilanden. Het bedrijf heeft bij Van Gelder de beschikking over twee mobie le kranen, één van 50 ton en één van 7 ton hefvermogen, een grote opslagloods, een kantoor en trailers, hefvorktrucks en een tractor. Zodra er daad werkelijk gas gevonden en ook gewonnen gaat worden in de Noordzee is Octpous ver zekerd van regelmatig werk en nu reeds speelt men met de gedachte om langs het Noordzeekanaal een nieuwe kade te bouwen van zo’n 150 meter lengte- gedachte om op dit terrein nieuwe vis- hallen te bouwen voor de „kleine” visse rij. „We hebben dat terrein nog altijd achter de hand, maar of dat zo moet blijven, dat weet ik niet. Maar zolang je dat terrein hebt, zijn de mogelijkheden er nog en dat is erg plezierig. De reali teit wijst uit, dat er op onverwachte momenten dingen opdoemen, waar je ruimte voor nodig hebt en dan is het wel erg vervelend als je die hebt afge- stoten”. terwerk en juichen een stripteasedansei toe. Maar deze droom doet de 50-jarige vrouw geen goed. Ze schrikt ervan, maar het doet haar wel besluiten een baan te zoeken. Na het volgen van een secretaresseopleiding belandt ze in een fabriek. Daar gaat zij zich steeds meer de onderdrukking van de vrouw realise ren en als zij zich aansluit bij een staking van fabrieksarbeidsters voor ge lijke lonen, wordt ze ontslagen. Het kollektief heeft bewust gekozen voor het verfilmen aan een stukje leven van een 50-jarige vrouw. Ten eerste omdat deze leeftijdsgroep voor de mees te filmmakers nauwelijks als interessant wordt gezien. Ten tweede, zo stelt het De nieuwe supplybasis van Octopus BV op het terrein van Papier met Een scène uit „Take it like a Man, Madam” waarin in een droom van de hoofdrolspeelster wordt weergegeven hoe de wereld er uit ziet als de rolver deling tussen mannen en vrouwen com pleet wordt omgedraaid. Op het terrein achter de Kalkzandsteenfabriek ligt Poll-base, waaromheen zich steeds meer off-shore-activiteiten beginnen te ontwikkelen faciliteiten komen. Veel geld, hoeft dat de overheid niet te kosten, want wat we willen is alleen kaderuimte en terreinen, waar we een loods kunnen bouwen en onze spullen kunnen opslaan”. Ook de heer Van den Bosch van Peterson vraagt om meer kaderuimte. „We mogen nu het haventje bij de IJ- bunker voor off-shore-werk gebruiken, maar daar komen we dik tekort aan. Ik hoop, dat er een mogelijkheid komt om wat meer kaderuimte voor ons te creë ren en dat we ook grond kunnen kopen, want nu huren we van allerlei bedrijven allerlei stukjes grond voor opslag-” De heer Van Ommen wijst erop, dat het off-shore-werk schoon werk is. Het ver vuilt niet en het grote voordeel is, dat met name de toeleveringsbedrijven, die door de teruggang van de visserij met problemen zitten, over kunnen schakelen naar werk voor de off-shore. En beade heren zijn ervan overtuigd, dat IJmui den de beste kaarten heeft als off-shore- haven. dankzij de ligging en dankzij het ontbreken van sluizen en bruggen, die men moet passere.n Wethouder C. Ockeloen meent, dat de visserij vooralsnog een te belangrijke zaak is om die zomaar af te schrijven. „We weten niet, wat er in de toekomst met de visserij gaat gebeuren. Stel je eens voor, dat die steeds meer in IJmui den geconcentreerd gaat worden. Als gemeente zijn we altijd voor de visserij opgekomen. En ik weet ook niet of de off-shore en de visserij zich met elkaar verdragen als werkzaamheden in een haven”. Velsens wethouder voor ruimtelijke ordening wijst erop, dat de gemeente overigens nooit een verzoek heeft gehad van de zijde van de off-shore om hulp bij het verkrijgen van havenfaciliteiten. „Natuurlijk is het zo, dat we als ge meente niet over ook maar een meter kade beschikken. We h ebben wat dat betreft maar weinig in de melk te brokkelen, want het water is in twee opzichten een rijkszaak; door het Stu- atsvissershavenbedrijf en door Rijkswa terstaat. Maar we hebben ons als ge meente niet verzet tegen de havenont wikkeling op het terrein van Van Gelder Papier”, aldus de wethouder. Hij voegt daaraan toe: „We moeten als gemeente toch wel meer van de hele zaak rondom off-shore en visserij weten, voor we een standpunt ten opzichte van ons beleid kunnen bepalen. Alle verschillende fac toren, zoals werkgelegenheid, toekomst mogelijkheden moeten dan onderzocht worden, zo’n onderzoek wijzen we als gemeente niet af, maar dan zal men toch eerst bij ons moeten komen”. 1 De van de

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5