Haven Sfeervolle voorstellingen bij te leven Een straat om in OVER IJMUIDEN GESPROKEN L „Jan van Dommelenuit Santpoort In de vishal S DE^UESCHHOUNMERS t/m zaterdag a.s IJmuiden K. De „Adder" Ode aan iWW „DE KRIJTKRING” ALS JUBILEUMSTUK O 19 7 6 yv O E N S D A G 1 2 M El IJMUIDEN-VELSEN 6 door Jan Ivan Baarsel VROOM^DREESMANN Sprookje alleen als een ER WAS VOOR DE timmer lieden en metselaars geen bij- houden aan in het zich onstuimig ontwikkelende IJmuiden. Rond om zijn wieg had IJmuiden in 1876 maar een klein aantal hui zen in anderhalve straat gehad. Vlakbij de achterdeur konden de mensen de konijntjes in de dui nen zien dartelen. Tien jaar na zijn geboorte had IJmuiden zijn grens al flink opgeschoven, tot in de Oranjestraat. Weer tien jaar later waren de Adriana- straat, de Annastraat en de Ko ningin Emmastraat erbij geko men. lig» 1» VO j' T r (ADVERTENTIE) Nederlandse de Ketterij Anker, z„ IJmuiden. C. P. J. Balters Maas, d., Velsen-Zuid. M. M. Voors de Pui, z„ Bloemendaal. sse. ring den IN IEDER geval heeft de toneelvere niging „Jan van Dommelen” uit Sant in de rubriek „Van Gat tot Stad” hebben we onlangs bijzonderheden verteld over de mysterieuze ondergang van de „Adder”. Deze „rammonitor” had, hoewel ze in feite niet zeewaardig was, van de marine opdracht gekregen buitenom van IJmuiden naar Hellevoetsluis te varen. Toen het schip in 1882, vlakbij de kust, verging, stak niemand een hand uit om de opvarenden te redden. Er was ook niemand die het nodig vond melding van de ramp te maken. Mevrouw T. v.d. Graaff te Velsen-Zuid herinnert zich dat haar schoonvader in Den Helder meer dan eens bij bepaalde gelegenheden het volgende lied zong: „De Adder” is, zoals men weet, gezonken. Daar zijn zovele brave mannen bij verdronken. Ze gingen uit met storm en hoge zee. Maar de Minister van Marine ging nietWat gaat het mij an? Het gaat me niks an? Want ik ben maar een orgelman De heer J. Starreveld te IJmuiden stelde ons de volledige tekst beschikbaar van de „Ode aan IJmuiden”, geschreven door zijn vader, Roelof Starreveld en getoonzet door Sam Vlessing. Het lied werd bij het vijftigjarig bestaan van IJmuiden ten gehore gebracht door het Velser mannenkoor Zanglust onder lei ding van H. Pielage. Dat gebeurde bij de sluizen ter gelegenheid van de ont vangst der genodigden aan boord van het s.s. „Rembrandt”. Ziehier de tekst: „Aan het eind van ’t kanaal met de zee in 't verschiet Ligt IJmuiden als Amsterdams wachter. Met zijn armen in zee, met zijn lichtbaak aan ’t strand. En zijn nijvere bevolking daarachter. Waar de misthoorn huilt en de licht- molen draait. Met de zorg van een steeds trouwe waker. Waar de stoom fluit zijn gillende tonen laat gaan; Waar de schepen verschijnen steeds vaker. „Waar de visserman steeds weer zijn vangsten besomt, Door zijn moeizame arbeid verkregen; Waar hij huistoe weer vaart naar de zijnen op ’t land En weer uitzeilt op hoop van veel zegen. Waar de duinen rijzen in een ein deloze rij Om ons tegen de zee te beschermen Als zij woest is en wild en de golven hoog gaan En de zeemeeuw naar ’t land trekt in zwermen. „Dat IJmuiden viert feest, het bestaat vijftig jaar, Nog wel jong, maar met sluimerende krachten, Die op tijd aangewend en met kloekheid bestuurd, Van de toekomst nog veel doet verwachten. Haalt de vlag dus in top, laat er schallen ons lied, Laat de meningsverschillen nu rusten. In de feestweek dan tellen de lasten maar niet, Want het zij er een week dan van lusten!” Tot zover het gedicht van wijlen de heer Roelof Starreveld. die overigens als schrijver van de ode niet tot de genodigden behoorde. Zoals zijn zoon opmerkt: „Voor de gewone burger was er in die „goeie” oude tijd geen plaats tussen het hoge-hoedenvolk”. Maar ook dat is weer een ander verhaal. (Schriftelijke reacties; bureau van dit blad. Belt u liever dan 023-378601. JvB.) IJMUIDEN CT> (NI Waar al deze lezers het over eens waren: Schol en Sol hadden een spe cialiteit waarvoor vele IJmuidenaren ’s zaterdagsavonds naar de winkel kwamen om de gebruikelijke tracta- tie bij het kopje koffie op de zondag morgen te halen: „jodekoeken”, vijf cent per stuk, vers gebakken. Men kon bakker Schol geen groter com pliment maken dan door hem voor de kleur van de koeken te prijzen. Kreeg Schol op een zo’n zaterdag avond achter elkaar vele complimen ten dan liep het wel eens uit de hand. Hij probeerde zijn produkten nog mooier te maken met het gevolg dat ze niet meer lichtbruin maar helgeel werden. Kleurstof vulde zijn bakkerskunst namelijk aan, maar dat wisten de klanten piet; en waarom zou hij, glimmend van genoegen bij hun complimenten, ze wijzer maken? Het was ook in de Bloemstraat dat de ex-mandenmaker Zwier zijn voor uitziende blik toonde door in de tijd jptstad OVERLEDEN: H. Wijken, 65 ji., echtgenoot van J. H. Claus, IJmuiden. A. J. Kalkman, 81 jr. echtgenoot van T. de Niet. IJmuiden. H. H. Kossen, 68 jr., echtgenoot van D. A. Krab. IJmuiden. dat de fiets haar opmars begon, zich in de verkoop daarvan te specialise ren. Aanvankelijk had hij de voorka mer van zijn woning m de President Krugerstraat als „zaak”. Hij verkocht er ook sigaren, die achter de kachel in de huiskamer waren opgeslagen: Vorstenlanden voor 2 cent, Havana voor 21/a cent, allemaal met de hand gemaakt door de Haarlemse sigaren fabrikant Th. Postma. de man van de linten, de onontbeer lijke opschik van die dagen. Voor de habbekrats van een stuiver per el werden de nieuwste snufjes bij de modebewuste dames tot voor de huis deur gebracht. Naast het pakhuis van Broersen: de slagerij van Warmsteeker. Er tegen over: de schoenmakerij van Vissinga. Even verderop: de drogisterij van Suk. Maar keren we terug, langs de nodige cafe’s in het oude IJmuiden hoefde niemand ooit langer dan een halve straat dorst te hebben) waar van we in dit bestek alleen het grohe „Czaar Peter” noemen, het cafe met een fameuze pianola, op de hoek van de Keizer Wilhelmstraat. Op deze viersprong trof (en treft men nog altijd) een bakkerij aan. In IJmuidens jubileumjaar 1926 was de ze eigendom van Van der Putten, Een sfeervol tafereel uit het tweede bedrijf van de opvoering door „Jan van Dommelen” van „De krijtkring”. SANTPOORT. Meer dan een halve eeuw geleden ontleende Klabund de mo tieven voor zijn toneelspel „De Krijt kring” aan een oeroude Chinese volksver telling van Li Hing Tao, waarna Eduard Veterman dit stuk in de twintiger jaren voor Nederland vertaalde en bewerkte. En weer later werd ook Bertolt Brecht getroffen door de manier, waarop Li Hing Tao eenmaal de machtswellust van de rijken en een corrupte rechtspraak in het oude China heeft willen hekelen, waar het toneelspel „De Kaukasische krijtkring” het resultaat van is gewor den. Van meer recente datum is verder nog een vertaling van Klabunds „De krijtkring” door Magda Berg, welke waarschijnlijk meer voor het amateurto neel is bestemd, zonder dat hier overi gens veel opmerkelijke verschillen met die van Eduard Veterman kunnen wor den aangetroffen. woningen was echter zo groot dat zelfs de timmerlieden en metselaars die van heinde en verre kwamen aanvankelijk hun gezinnen moesten achterlaten. Zelf waren ze al blij met een plaatsje in een goed kosthuis. Dat betekende nogal eens dat twee kost gangers in de ene bedstee van een alkoof sliepen, terwijl twee meter verderop in de andere bedstee van de alkoof het gastvrijheid verlenende echtpaar van zijn nachtrust genoot. In 1897 gingen de Koningin Wilhel- minakade en de Bloemstraat de nieu we grenzen van IJmuiden vormen. Vandaag, op verzoek van vele lezers, speciaal aandacht voor laatstgenoem de straat, die haar naam te danken had aan een oud-ministér van finan ciën, welke met een dochter van de Biks was getrouwd, de familie die met de Arnolds de grond bezat waar op IJmuiden tot stand kwam en die het peetouderschap van de nieuwe plaats direct op zich had genomen. De Bloemstraat werd al gauw een van de (lange) straten in het oude IJmuiden waar het wonen naar de begrippen van die dagen goed en de saamhorigheid groot was. Het was een „gezellige” straat, omdat de hui zenrijen op vele plaatsen onderbro ken werden door kleine winkels, de „buurtwinkels” die elke straat in de tijd zonder supermarkten een bepaal de sfeer gaven. De bakker was er op de hoek (van de Keizer Wilhelm straat) en voor een kruidenierswinkel hoefde men nooit langer dan een paar minuten te lopen; men kon de boezelaar voorhouden en behoefde de trijpen pantoffels niet voor schoenen te verwisselen. Er waren heel wat kruidenierswin- keltjes in IJmuiden, omdat ook daar - naar de woorden van Heijermans - de vis duur werd betaald. Voorzienin gen voor de weduwen van vissers waren er aanvankelijk niet. Wel gold een ongeschreven wet dat de schipper en de bemanning van een logger of trawler de vrouw van een omgeko men maat de kans gaven wat te verdienen door haar de benodigde kruideniers- en grutterswaren te la ten Leveren. Het „wagentje van de weduwe” was een bekend verschijn sel in IJmuiden: een laag, houten karretje dat vooral bedoeld was voor de verkoop van koffie en thee, niet alleen aan vissersboten, maar ook aan familie en kennissen. In die tijd zon der sociale voorzieningen hielden de mensen elkaar op de been. Om enige kruidenierswinkels in de Bloemstraat te noemen: die van de weduwe Krab, de weduwe Kramer en de weduwe De Back. „De Bloemstraat’ werd een begrip voor de Amsterdamse straatkooplie- den die in het dikwijls goed verdie nende en er graag goed van levende IJmuiden hun waren aan de man wilden brengen. Met grote pakken en rieten koffers beladen kwamen ze met boot of trein naar het pakhuis van Piet Broersen. Deze had Haren karspel voor IJmuiden gewisseld om een eigen bedrijfje op te bouwen. Dat was hem, na samen met zijn vrouw van vroeg tot laat harf te hebben aangepakt, gelukt. Bracht Piet Broer- sen in de begintijd zijn oude metalen nog met de hondekar naar Haarlem, toen de handwagen in de mode kwam schafte hij zich een flink aan tal hiervan aan om deze te gaan verhuren. Alle Amsterdamse straat venters kwamen bij hem terecht, zo wel de man van de sinaasappelen als DE HEREN hebben zich hierbij niet onbetuigd gelaten, zodat bijvoorbeeld door Toon Nierop de mandarijn Ma een dominerende statuur werd meegegeven Cees de Jong nam een listige koppelaar Tong voor zijn rekening en Henk Veil ing jr. gaf de corrupte opperrechter alle verdorven sluwheid mee, welke een der gelijke figuur moet worden toegedacht. De lange spelerslijst noopt tot bëknovt- heid, zodat moet worden volstaan met nog eervolle vermeldingen voor D’. Dortmundt en Ruud Tierolf voor hun nobele prins Pao en impulsieve Tsjan - Ling, plus de aanbeveling om deze vol waardige jubileumvoorstelhngen op dag of zaterdag beslist te gaan bekijken JAN VAN Dinsdag aangekomen. Frines, van Mo I Rana, IJmuiden; Medina, Londen; Do- lomit, Antwerpen; Steindamm, Ham burg: Epifan Kovtyukh, Rotterdam; Brinda, Emden; Kemrix, Kings Lynn, IJmuiden; Corinna, Antwerpen, IJmui- d€n; Skaufast, Sepetiba Bay, IJmuiden; Pluto, Dundee; Tor Scandinavia, Goten- burg; Arctic Shore, Cont.Plat; Jenrix, Whitby, IJmuiden; Sea Bure, Cont.Plat: Marc Caribia, Portsmouth; Lyngenfjord, Antwerpen; Formol, Hamburg, Wormer- veer. Dinsdag vertrokken: Hein von Bargen, naar Grimsby; Nippon Maru. Monrovia, IJmuiden; Parkesgate, Rochester, IJmui den; Hai, Bremen; Isla Puna, Antwer pen; Ossenberg, Halmstad: Kossou, Vlis- singen; Bab T, Slikkerveer, Zaandam; Teutonia, Kopenhagen; Elbe, Gotenburg, IJmuiden; Kenrix, Rochester, IJmuiden; Immen, Lubeck. Zaandam; Woensdag aangekomen: Venus, van Lerwick, IJmuiden; Regine, Tilbury; Ai ea, Oulu, Velsen; Bomma, Boulogne; Hoegh Minerva, Yokohama; Kent Shore, Newcastle, IJmuiden; Bow Sailor, Rot terdam; Constance, Port Jerome. Woensdag vertrokken: Eden Fisher, naar Duinkerken; Cap Breton, Noordzee; Vaslui, Salerno, IJmuiden; Borkum, Wil helmshaven; Kennemerland, Antwerpen; Aegis Faith, Bilbao. d., Umu den. J. P. M. van - Blom, z„ Haarlem. E. M. - Rens, z., IJmuiden. N. van „Kruideniers en Grutterswaren” stond er met grote letters op het winkelraam van Bloemstraat 39, de winkel van de weduwe De Back, die men op de foto als tweede van links ziet. Recla mebordjes vestigen de aandacht op zeeppoeder van De Duif, zakjes blauw van Avis, kachelglans van Avis maar ook van Zebra („diep zwart”); verder: Sunlight („maakt goed sneeuw wit”) en Blooker („Daalders cacao”). De zaak werd later gedre ven door de familie Kok, weer later door de familie Van Urk. sprookje voor grote mensen, zoals dit heet. Want niemand gelooft toch meer in de navrante wederwaardigheden van een maagdelijke Tsjang Haitang, die door haar moeder uit bittere armoede aan een koppelaar voor zijn „theehuis” wordt verkocht, om later als bijvrouw van een schatrijke mandarijn door zijn jaloerse en verdorven hoofdvrouw ten onrechte van moord te worden beschul digd. Een corrupte opperrechter veroor deelt haar onmiddellijk ter dood, maar dan grijpt de nieuwe keizer van China persoonlijk in. Hij herkent in de wanho pige gevangene de grote liefde uit zijn jeugd en blijkt daarbij zowaar ook nog de echte vader van haar kind te zijn. Aldus wordt de zwaar beproefde Tsjang- Haitang aan het slot tot keizerin verhe ven. NUCHTER BESCHOUWD een nogal belachelijk verhaal en toch blijft men het gebeuren op het toneel de gehele avond geboeid en gecharmeerd volgen. Dan k zij de reeds geroemde sfeervolle entourage, maar ook ten gevolge van de bekwame regie van Peter Brandsma, die met zijn zorgvuldig uitgebalanceerde mi se-en-scène voor het toneelbeeld in deze betrekkelijk kleine ruimte bijna wonde ren heeft verricht. Zoals de voortreffe lijk in elkaar gezette taferelen van het gerechtshof in het derde bedrijf. MAAR OOK DE vele uiteenlopende typeringen konden met grote waardering worden bekeken. Zo werd de vileine Yu- Pei opmerkelijk knap door Wil Dort mundt gespeeld, met als groot contrast de subtiele Tsjang-Haitang van Ria Ka merbeek. En Ger Tabernal leverde ais de sluwe vroedvrouw weer een van haar vermaarde typetjes af, terwijl Truus van ’t Hof nog opviel in de kleine rol van Tsjang-Haitangs moeder. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de dinsdagmarkt werd aangevoerd: 25.370 kg tong; 185 kisten tarbot en griet; 467 kisten kabel jauw; 30 kisten schelvis; 305 kisten wij ting; 964 kisten schol; 237 kisten schol; 237 kisten schar: 37 kisten makreel en 107 kisten diversen. Prijzen in guldens per 1 kg: grote tong 11,37-11,18; grootmiddel tong 14,62- 14,23; kleinmiddel tong 10,45-9,99; tong één 9,32-9,10; tong twee 8,41-8,16; zalm 12,34-6,49; tarbot 11,56-10.54 Per 40 kg.: tarbot 410-168; griet 231- 138: kabeljauw één 78é60; kabeljauw twee 100-68; kablejauw drie 100-65; ka blejauw vier 90-60; kablejauw vijf 60- 50; schelvis drie 81-57; schelvis vier 66- 55; schol één 84-76; schol twee 86-78; schol drie 126-77; schol vier 74-55; wij ting drie 75-55; makreel twee 55-35; schar 54-30; steenbolk 45-30; fint 32; harders 124-120. De besommingen waren: KW 22 29.300. KW 24 25.300, KW 45 38-700, KW 51 6400. KW 55 29.500, KW 88 29.400. KW 117 25-000, KW 187 19.300, KW 189 32.500 KW 221 16.700, KW 4 17-400. SCH 256 22.600, WR 57 27.000, IJM 20 12.800. IJM 25 260, IJM 27 1100. IJM 29 31-700, IJM 30 30.000, IJM 44 30.200, IJM 115 35.600, YE 138 580, UK 135 plus UK 145 750- stand VELSEN GEBOREN: E. van Klaveren Bosma, z., IJmiv- den. P. M. Dierdorp Traudes, d.. IJ muiden. P. J. Visser De Waal, z., IJmuiden. J C. M. F Scheenaard Plas. z. Santpoort. A. J. M. Cottaar Nikkelen Lieshout Molenaar poort deze bewerking uitverkoren voor haar vier jubileumvoorstellingen ter ge legenheid van het veertigjarig bestaan en hiervan zijn inmiddels in zaal „Zo- merlust” al weer twee opvoeringen ach ter de rug. Er volgen er dus nog twee en wel op vrijdag 14 en zaterdag 15 mei. DE VOORSTELLING van dinsdag heb ik met veel bewondering en respect bekeken en daarbij steeds met voldoe ning geconstateerd dat het amateurto neel gelukkig nog altijd springlevend is. „Jan van Dommelen” wist er immers niet alleen in te slagen een stuk met maar liefst tweeëntwintig rollen uitste kend te bezetten, maar ook de opmerke lijk fraai uitgevoerde decors en kos tuums werden naar ontwerp van regis seur Peter Brandsma geheel dqor eigen leden vervaardigd. Zwier had de alleenverkoop voor IJmuiden van het fietsenmerk „Ox ford”. Er kwam een jaar dat hij recordhouder werd van de verkoop in geheel Nederland. De fabriek gaf hem toen een dozijn fietsen cadeau. Maar dat is weer een ander ver haal. Zoals we ook nog eens apart moeten schrijven over een van de belangrijkste zaken in de Bloem straat: de slagerij van Leendert de Beurs, IJmuidens eerste slager, die en soms left e ETAOIN SHRD ET vooral ook aan vissersboten leverde en soms letterlijk knokken moest voor zijn geld. (Met dank voor de gegevens, ons verstrekt door mevr. I. de Boer- Broersen en de heren C. van der Meer, R. Kramer. W. Zwier, B. Broe- ren en H. Mulder te IJmuiden, H. Peeters. P. de Beurs, C. de Groot en W. van den Berg te Haarlem, mevr. C. Hofste-De Bruin te Lisse, de heer J. de Wit te Alkmaar en mevr. A. Peeters-Peeters. Texel). IN FEITE kan de handeling maar worden geaccepteerd zoals al in een aflevering van „Van Gat tot Stad” is opgemerkt. Vele lezers en lezeressen namen pen of telefoon ter hand omdat ze in de omgeving geboren en getogen zijn en zich toch geen bakker Van der Put ten konden herinneren. Het bleek allemaal echt wel te kloppen. De eerste die het pand betrok was de bakker Klaas Schol. Zijn opvolger was Sol. Na Sol kwam Van der Putten. Daarna: bakker Schipper. Het Nederlandse visserijbedrijf ging zich op IJmuiden concentreren, met als logisch gevolg dat verreweg de meeste vissers hun gezinnen hier heen wilden halen. Het tekort aan ■M N ••X&'x'

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7