Peuterspeelzaalwerk in Beverwijk en omgeving weer volop in beweging STORMVOGELS—DOS Ik koop geen fiets. Ik koop een Raleigh. Bij Nog geen antwoord op interpellatie Blue Band in Alpha F I Mannenkoor ,Zanglust’ viert jublileum met reeks concerten t s - ifc FlIIANCIELE en bestuurlijke '■'FELS OPGELOST SPORTPARK SCHOONENBERG Nog tekorten op feestbegroting Kampioenschap barkrukzitten Collecte voor tbc-bestrijding Stedentoernooi jeugdelftallen KREDIET VAN f 130.000,- VOOR VERNIEUWING C.V.-Bl IZEN Overlijdensberichten Jeugddienst in hervormde kerk ts» e Openbare les en wedstrijden bij SSS - w ipi BÜ ■^■1 V R IJ D A G 1 4 MEI 19 7 6 11 BEVER WIJK-HEEMSKERK io DIETVORST ROYAL A.S. ZATERDAGMIDDAG AANVANG 17.00 UUR (Van een onzer verslaggeefsters) De toegangsprijzen bedragen: Zitplaatsen 3,00, staanplaatsen 2,00, jongenskaarten 0,50. Voordelen Open dag Problemen De Lichtboei I Kritiek ris Kennemerlaan 76-78, IJmuiden, Tel. 15726 Er is een Raleigh of BSA voor elke prijs ^van 364,- tot 2450,- Vanwege het feit dat de velden op Zeewijk niet meer beschikbaar zijn, zal Stormvogels zijn belangrijke bekerwedstrijd tegen DOS uit Utrecht op het hoofdveld van SCHOONENBERG spelen. Er zal onze jongens veel aan gelegen zijn om middels een overwinning op DOS tot de halve finale van de districtsbekerstrijd door te dringen. U kunt hen door uw aanwezigheid hierbij, de nodige steun verlenen. BEVERWIJK. Na een jaar lang vooral in bestuurlijk opzicht in een impasse te hebben verkeerd, heeft het peuterspeelzaalwerk in Beverwijk en omgeving weer vaste voet aan de grond gekregen. Met medewerking van de Beverwijkse Sociaal Culturele Raad is er vorige maand een nieuw bestuur gefor meerd, dat de zaken professioneel wil gaan aanpakken. Als eerste re sultaat daarvan mag de toezegging van de gemeente worden beschouwd de Stichting Peuterspeelzalen Be verwijk en omgeving in het vervolg jaarlijks te zullen subsidiëren. Werkoverleg boos (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) (ADVERTENTIE) door Ambtenaren in Stadskantoor burgemeester Hubbers maakte I een eind aan (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Een dolle boei wordt het dit weekend in „Promenade” aan de Meerstraat 72. Aangekondigd is het kampioenschap barkrukzitten (record tot nu toe 37 uur), dat zaterdagochtend om 9 uur begint. met de opmerking, dat het rapport zeker nog eens besproken zal worden. Het subsidlëringsvoorstel voor de vie ring van 700 ,jaar marktrechten in Be verwijk passeerde zonder noetnenswaar- dige problemen de raad, evenals de wij ziging van de straatnaamgeving van de len van de Creutzberglaan in De Lunet ten en de Nollen. Dat de tbc-bestrijding in Nederland nog geen overbodige zaak is, blijkt uit het cijfer van 2500 nieuwe gevallen die zich thans nog per jaar in ons land voordoen. Ook de controle op circa 150.000 personen die jaarlijks de consul tatiebureaus eenmaal of tweemaal moe ten bezoeken wegens een verhoogd risico ten aanzien van deze ziekte, spreekt een duidelijke taal. Daarin ziet „Zonneglo ren” een taak. „Sonnevanck” bestrijdt de tuberculose in Mali, Zambia, Indonesië, Botswana en Nigeria. (Van een onzer verslaggeefsters) BEV'ERWIJK. Voor de elfde maal gaat de jeugdcommissie van De Kenne- mers in het komende weekend het elf- hoofdstedentoernooi voor jeugdelftallen houden. Het toernooi is ditmaal sterk bezet. Alleen de Zeeuwen laten verstek gaan. Nu de fiinancieel-technische moeilijk heden tot een oplossing zijn gebracht, wil het nieuwe Stichtingsbestuur de za ken krachtig gaan aanpakken- Inmiddels heeft men al tweemaal met de vijf peuterleidsters (een van Calimero, twee Vroeger was de wereld voor de kinde ren veel groter. Vader oefende zijn am bacht bij voorkeur thuis uit en zo deed het opgroeiende kind spelenderwijs er varingen op. Tegenwoordig ligt dat wel even anders. De gezinnen zijn kleiner, de woonsituatie is gewijzigd en het kind heeft aanzienlijk minder mogelijkheden tot het leggen van contacten. De peuter speelzaal kan uitkomst brengen. Daar leert het kind met leeftijdsgenootjes om te gaan en zijn vaardigheden te ontwik kelen. Hoewel op wettelijke overheidssteun ook toen spraak kon worden gemaakt, marcheer den de zaken w’at het peuterspeelzaal werk betreft redelijk- De gemeente Be verwijk verleende de nodige financiële steun, voor een plaatsje m de speelzaal bestond ruim voldoende belangstelling en ook over de diverse accommodaties had men geen klagen. Er leek kortom geen vuiltje aan de lucht, tot in 1975 de problemen zich bij bosjes tegelijk gingen aanidienen. hoeven geen kou te lijden K. REIMES (CDA) Nu voor de drie onder het beheer van de Stichting staande peuterspeelzalen de financiële en bestuurlijke problemen goeddeels tot een oplossing zijn gekomen, kan het nieuwe bestuur zich in de toe komst ook weer met de inhoudelijke kant van de peuteropvang bezig gaan houden. Want dat aspect van het peuterspeelzaal werk is er, gezien alle organisatorische beslommeringen, de afgelopen jaren wèl bij ingeschoten. erkenning en al geen aan- Om dit -alles nog eens duidelijk toe te lichten, organiseert de Stichting op 28 augustus een open dag in alle drie de peuterspeelzalen, waarbij het werk wordt gepresenteerd en aan belangstel lenden zoveel mogelijk informatie wordt verschaft- Tevens is het dan mogelijk, peuters voor een plaatsje in de speelza len aan te melden. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Ter afsluiting van het seizoen 1975-’76 houdt de RK Gym nastiekvereniging SSS op zondag 16 mei onderlinge wedstrijden voor alle leef tijdscategorieën in de beide gymzalen aan de Kingsford Smithstraat. Voor de kleuters is het moeilijk iets in wedstrijdverband te organiseren. Daar om wordt er voor hen een openbare les gegeven. De kleuters worden met hun ouders om 11.15 uur in de gymzaal verwacht voor deze demonstratie. De onderlinge wedstrijden beginnen al om 9.45 uur. met die kritiek in feite wel eens, maar vond, dat collega Ockeloen uit Veis n, die namens Beverwijk, Heemskerk en Velsen, in het bureau zitting heeft, enorm veel en goed werk verricht- Socialist Menist had tijdens de discus sie nog even opgemerkt, dat het college niets met het onlangs verschenen PvdA- rapport over de woningbouw in de IJ- mond had gedaan. „We hebben grote waardering voor het werk van de drie fracties in de IJmond”, zo zei wethouder Hoogeboom. die Menist tevreden stelde Kritiek hadden de raadsleden Hoek stra, Nenist en Klomp op de werkzaam heden van het Coördinatiebureau Noord elijk Deel Randstad, dat tot taak heeft het overloopbeleid gestalte te geven. Hoekstra merkte op, dat het bureau (Beverwijk moet ƒ6000 in de kosten van het bureau bijdragen), nauwelijks aan dacht voor de problemen van Beverwijk heeft- Wethouder A- Hoogeboom was het prul/ en burgemeester Hubbers maakte van die pauze meteen maar een koffiepauze. Klaas Reimes bleek na die pauze wat te zijn bij gedraaid. Hij kon zich met de kredietaanvraag verenigen, maar zag de technische kant van de zaak graag terug in de commissie- VVD-er Klomp maakte nog een op merking over de onmogelijkheid de tem peratuur in het Stadskantoor te regelen. Wethouder Kaebisch: „Dat de tempera tuur slecht te regelen komt niet daardoor. Het gebouw is gewoon slecht geïsoleerd”. De grote aarzeling van het- college de raad met de kredietaanvraag te confronteren spruit voort uit de grote kosten, die vernieuwing van de hoofdlei dingen en het aanbrengen van drainage in de kelders met zich mee brengt, aldus Kaebisch, die hiermee een vraag van de liberaal Eiff beantwoordde. Tenslotte hoopt het Stichtingsbestuur nog op korte termijn met de Peregrinus- stichting te gaan praten over de behoef ten aan peuteropvang onder de buiten landse werknemers. Tevens denkt men erover, in de toekomst alle ouders van kinderen die de leeftijd van twee jaar hebben bereikt op de mogelijkheden van peuterspeelzalen te gaan wijzen. Een ambitieus programma, waaruit blijken mag dat het peuterspeelzaalwerk in Be verwijk en cmgeving weer volop in beweging is- BEVERWIJK. In de week van 17 tot 22 mei wordt weer de jaarlijkse collecte gehouden voor de tbc-bestrij ding in binnen- en buitenland „Sonnevanck” en „Zonnegloren”. De deelnemende clubs zijn: Asser Boys, BW (Den Bosch), DWS (Amster dam), Haarlem, Nicator (Leeuwarden), Oosterparkers (Groningen), Radip (Maas tricht), SML (Arnhem), Ultajectum (U- trecht), VUC (Den Haag), Zwolle en de organiserende vereniging De Kennemers. Vrijdagavond komen de deelnemende clubs al naar Beverwijk, waar de elftal len worden ondergebracht bij gastgezin nen. HEEMSKERK. Aan het einde van de in april gehouden raadsvergadering kreeg het raadslid J. C. Verhoeven (PvdA) van de voorzitter toestemming voor een interpellatie. In het algemeen wordt onder zo’n interpellatie verstaan het stellen van een of meer korte vra gen, waarop B. en W. dan kunnen ant woorden. De heer Verhoeven ging echter ettelij ke getypte foliovellen voorlezen over een zaak waarover in Heemskerk al jarenlang veel is gesproken en geschre ven, namelijk de cumulatie van functies in de Stichting Eigen Woningbezit van hoge gemeentelijke ambtenaren. Wegens het late uur sloot de voorzit ter na het voorlezen de vergadering. Thans hebben B. en W. meegedeeld, dat de antwoorden op deze interpellatie niet in de eerstkomende raadsvergade ring zijn te verwachten. Volgens de burgemeester was het be toog van de heer Verhoeven geen „inter pellatie”, maar een uitvoerig omschreven voorstel aan de raad, uitmondend in een motie waarover dus een besluit moet worden genomen. B. en W. achten zich om die reden niet gehouden, de „vrageri’in de eerst volgende vergadering te beantwoorden. Inzake het „voorstel” van de heer Ver hoeven zullen B. en W. een nota samen stellen, die dan als discussiestuk aan de raad wordt voorgelegd, maar niet voor de eerstvolgende openbare raadsvergade ring. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De jeugddienstcom- tnissiie van de Nederlands Hervormde Kerk te Heemskerk heeft voor zondaga vond 16 mei een jeugddienst voorbereid, die om 19 uur begint in de hervormde kerk aan het Kerkplein. De commissie zal zelf de toespraak verzongen met als thema het Koninkrijk Gods- Nel de Graaf en Gerda Torn zullen enkele liederen zingen. Het is de laatste jeugddienst in dit seizoen. Kandidaten kunnen zich tot en met vrijdagavond nog opgeven. Per uur moe ten de krukzitters drie pilsjes drinken. Ter omlijsting van dit krukgebeuren zijn er gedurende het gehele weekend evenementen als tombola, parapluhan- gen, buikdansen, vlotbruggen, stokhan- gen, een gratis verloting, zelf biertappen, en dergelijke. Het barkrukzitten wordt gesponsord en er is in totaal al een bedrag van duizend gulden als prijs binnen. De netto-op- brengst van dit bar(re)-weekend is be stemd voor Heliomare. Een z’n agendapunt was de door het college in alle haast ingevoerde kerdiet- aanvraag voor de vernieuwing van de hoofdieidingen van de c.v-installatie in twee kelders van het Stadskantoor. In die hoofdleidingen ontstonden de laatste jaren herhaaldelijk lekkages en het col lege wilde daar nu eens een eind aan laten maken. Vernieuwing van de buisdelen moet ongeveer 130.000,— gaan kosten. Een kostbaar element in die reparatie was het aanbrengen van een drainagesysteem in de kelders- Het grondwaterpeil onder het Stadskantoor is zo hoog, dat het water in de kelders blijft staan- De commissie openbare werken werd een half uur voor de aanvang van de raad met het voorstel van het college gecon fronteerd- CDA-er Klaas Reimes verzet te zich hevig en vond, dat het college met te weinig technische gegevens was komen aandragen om een goed oordeel over de noodzaak van vernieuwing te kunnen vellen. J. van Dijk (PvdA) merkte op, dat de leidingen het nog geen elf jaar hadden uitgehouden. Wethouder Fedor Kaebisch jr. drong er bij de raad op aan de zaak niet uit te stellen, zoals Reimes had gevraagd. „Dan zitten we in oktober- november in de problemen en in de kou". Het CDA vroeg fractieberaad Aanleiding tot enige discussie gaf wel de brief van de Stichting voor Sociaal Cultureel Werk in de wijken Meerestein, Oosterwjk, Zwaansmeer en Zuidbroek over de nieuwbouwplannen van buurt centrum „De Lichtboei". Deze plannen zijn zoals bekend door de weigering van CRM om gelden 'beschikbaar te stellen, voorlopig op losse schroeven komen te staan. De heer G. van Ruyven (PPR) merkte mede namens de PvdA-fractie op, dat hierdoor in het overleg tussen Beverwijk en Heemskerk een nieuwe situatie is ontstaan. Hij drong a-an op samenwer king en vond, dat als met het rijk geen overeenstemming kon worden bereikt beide gemeenten de nieuwbouw hoog op hun prioriteitenlijstje zouden moeten zetten: „Dat is wel een zware belasting, maar nood breekt ook financiële wetten. Voor continuering van het werk is nieuwbouw noodzakelijk”. Wethouder Hoogeboom zegde toe, de kwestie met Heemskerk te zullen pnemen en bij CRM protest tegn de negatieve beslis sing in te zullen dienen van Pimpeloen-tje en nog eens twee van ’t Moriaantje) vergaderd en besloten tot de instelling van een regelmatig „werko verleg”. In dit overleg dienen alle wen sen en problemen, het peuterspeelzaal werk betreffende, de revue te passeren en komt mettertijd ook het door het dagelijkse bestuur op te- stellen werk plan aan de orde- Voorzitster Wilma Heemstra van het Stichtingsbestuur: „Verder gaan we hard werken aan de rechtspositieregeling van de peuterleidsters, willen we de statuten zodanig aanpassen dat van elke ouder- commiissle een of meer vertegenwoordi gers zitting krijgen in het Stichtingsbe stuur, moet er gesproken worden over het al dan niet optrekken van de ouder bijdragen en zullen we ons gaan oriën teren op de landelijke ontwikkelingen in het peuterspeelzaalwerk. Per slot zal je mettertijd ook in Beverwijk op de idee ën rond integratie van het peuter kleuteronderwijs en op de eventuele verstrekking van rij kssubsidies moeten kunnen inhaken”. Nadat in het beglin van de jaren zestig In de omgeving van Arnhem de eerste peuterspeelzalen van de grond waren gekomen, werd in januari 1972 de eerste Beverwijkse opvangmogelijkheid geo pend. De Stichting Peuterspeelzalen Be verwijk en omgeving koos hiervoor een lokaal in de voormalige Zeewijkschool (nu: De Ronde Boogaard) aan de Ro- merkerkweg uit- Later werd deze peu terspeelzaal verplaatst naar het noodlo- kalencomplex aan de Laan van Blois en kreeg toen die naam .Pimpeloentje” mee. Enkele maanden later werd in „De Moriaan” te Wijk aan Zee de tweede peuterspeelzaal opgericht, toepasselijk ,,’t Moriaantje” geheten. In het najaar van 1973 completeerde die Stichting haar trio met de opening van de peuterspeelzaal „Ca-liimeno” in een lokaal van de Willem Hovyschool aan de Schans- Na de slui ting van deze school kreeg de speelzaal er een lokaal bij, dat na een grondige interne verbouwing bij het eerste onder komen werd getrokken. Op initiatief van stafkracht Anne Janssen van deze raad werd in maart- van dit jaar een nieuw bestuur geïnstal leerd, dat bestaat uit de dames R. Broek-Mieldijk, J. Hamann-Berends, W- Heemstra-Vianen (voorzitster), E. van Dongen-Kuiper, E. van Oostenbrugge- van Wilgenburg en C- Vos-de Hartog (secretaresse), oorts liet de gemeente Beverwijk haar oorspronkelijke plannen varen en zegde de Stichting toe, haar in de toekomst jaarlijks te zullen subsidië ren. De peuterspeelzaal biedt, aldus me vrouw Heemstra, voor zowel de ouders als voor het kind duidelijke voordelen. Het tegenwoordig vaak wat geïsoleerde kind (flatwoningen) leert er om te gaan met leeftijdsgenootjes, leert op te komen voor zijn eigen belangen, ontwikkelt een bepaalde gemeenschapszin en ontdekt zijn eigen mogelijkheden en talenten. De ouders op hun beurt leren via de peuterspeelzaal de opvoeding van hun kind uit handen te geven (je moet het op een gegeven moment toch aan de maatschappij toevertrouwen) zander daarbij overigens hun verantwoordelijk heid te verliezen. De voorzitster: „Zo beschouwd vormt de peuterspeelzaal, waar een kind maximaal drie dagdelen per week mag verblijven, voor de ouders een mooie oefenperiode. Passen ze daar de ouderparticipatie in die praktijk toe, laten ze hun eigen verantwoordelijkheid in het onderwijs doorklinken, dan heb ben ze daar later op de kleuter- en basisschool weer profijt van”. Zaterdagmiddag om 13.45 uur wordt het toernooi officieel geopend in het sportpark Adrichem. Daarna worden di rect de eerste wedstrijden gespeeld. Na afloop is er een gezamenlijke brood maaltijd in het paviljoen voor deelne mers en scheidsrechters. Om zeven uur 's avonds wordt de revanchewedstrijd gespeeld tussen de damesvoetbalelftallen die op Koningin nedag in de finale speelden. Daarna wordt er feest gevierd. Zondrmno. worden de wedstrijden voor* cl. De finales beginnen om kwart over drie. king van het Paderborner Ma nnerchor, waarmee men al veel langer relaties onderhoudt. Begin november wordt er een concert gegeven ter gelegenheid van de officiële opening van De Nieuwe Slof en tenslotte wordt dit cultureel ontmoe tingscentrum op zaterdag 27 november benut voor een gewestelijke zangersdag van het Koninklijk Nederlands Zangers verbond van het Koninklijk Nederlands Zangersverbond. Aan het concert met het Paderborner Ma nnerchor wordt ook meegewerkt door het Ostwestfa lisches Streichquar- tett. In het kader van het jubileumjaar wordt een extra aantal concerten ver zorgd in ziekenhuizen en tehuizen in de IJmond. Degenen die het mannenkoor terzijde willen staan in de financiering van het tekort op de begroting voor de jubi leumviering kunnen een bijdrage over maken op gironummer 791552 ten name van de penningmeester van „Zanglust” te Beverwijk. Overleden: Petrus Cornells Bos, 71 jaar. Kuikensweg 175. H. Mis zaterdag 9 uur in Regina Caeli. Begrafenis om 10 uur op Duinrust. Gerardina van Oosten-Kranendonk, 79 jaar. Rijksstraatweg 8 te Heemskerk. Begrafenis zaterdag om 11 uur op Duin rust. Hendrik Tijms, 88 jaar. Westerheem 118 te Heemskerk. Condeleance vrijdag 19.30-19.45 uur in uitvaartcentrum aan A. Verherentstraat. Rouwdienst om 11 uur in Westerheem. Twaalf uur begrafe nis op Eikenhof aan Marquetteilaan. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Zaterdagavond 15 mei treedt de Blue- Band uit Den Helder op in de Alpha-cosiëteit aan het Moens- plein. Het is een zevenmans formatie zonder pretenties, niet professioneel, maar ook niet al te amateuristisch. Het repertoire is opgebouwd uit blues en de daaraan verwante cajun-muziek. De be speelde instrumenten zijn gitaar, banjo, blues, harp, accordeon, bas, slidegitaar en wasbord. Het optreden begint om ongeveer negen uur. Ten eerste trok het ene na het andere bestuurslid zich uit de Stichting terug, zonder dat er overigens opvolgers voor in de plaats kwamen. Op een gegeven moment ontbrak zelfs het complete da gelijkse bestuur. In de tweede plaats kondigde de gemeente Beverwijk aan, het peuterspeelzaalwerk bij de club- en buurthuizen te willen onderbrengen. Daarvoor voelden noch de diverse ou- dercommissies, noch de buurthuizen iets en tenslotte werd bij gebrek aan een Stichtingsbestuur de BSCR verzocht een bemiddelende rol te vervullen. Men hoopt daarbij een beroep te kun nen doen op de overheid en het bedrijfs leven om in het kader van het jubi leumjaar een aantal artistieke evene menten mogelijk te maken. Vrijdag 21 mei gaat het koor de tweede plaatopname maken in de Studio Heemstede. Maandag 24 mei wordt een concert gegeven in Huize „Zeevanck”. Vrijdag 28 mei zingt het koor in de Heemskerkse sporthal in het kader van het Hoogovenfestival „Klaroen”. Het eigenlijke jubileumconcert wordt op 1 oktober gegeven in De Nieuwe Slof en voor de oktobermaand staan ook nog nader uit te werken plannen op stapel voor een receptie, een gezamenlijke broodmaaltijd en een feestavond. Zater dag 30 oktober wordt een feestconcert In De Nieuwe Slof gegeven met medewer- (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Veel zin om zich te haasten had de Beverwijkse gemeenteraad donderdagavond niet. Hoewel de niet zo bijster lange agenda geen onderwerpen vermeldde waar men warm of koud van kon worden, namen de raadsleden alle tijd zich langs de diverse hamerslagen te manoeuvreren. T-T f'Tf'Ci', BEVERWIJK Het mannenkoor „Zanglust” viert dit jaar het vijftigjarig bestaan. Het is het enige mannenkoor in deze regio en populair, omdat zeer velen nu eenmaal de klank van een mannen koor preferen boven dat van een ge mengd koor. Dat verklaart de populariteit van bij voorbeeld de Maestrichter Staer, het Westlands Mannenkoor, de beroemde Don Kozakken en dergelijke. Het mannenkoor „Zanglust” gaat het jubileum vieren met een reeks van acti viteiten, waarvoor een speciale jubi leumcommissie de financiële basis heeft gelegd met medewerking van actieve leden en relaties.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11