WAO-trekkers bezorgd over loondervingswet SOCIALE LASTEN IN DE BOUW NEKKEN ONDERAANNEMERIJ Witte Zee' uit 'Jm uiden vertrokken n I M I Weer geslaagde dagtrip van de beiaarden DOORGEWINTERDE PRAKTIJKEN MR. LAUS: GEKNOEI EN FALSIFICATIES ZIJN Beroepingsnieuws n Geef bonbons ven hazenberg U steelt er harten mee IUt H V R IJ D A G 1 4 19 76 M E I IJMOND 13 AP Stroppen R&. Van streek geraakt? Antwoordnummer 416. Haarlem Naam Straat Plaats Valse facturen lereen ft (Van onze rechtbankverslaggeefster) HAARLEM. „I’m very, very sorry” „het spijt me heel, heel erg, dat ik hierin betrokken ben ge raakt. Dit betreft niet alleen mij, het treft mijn hele land”. De man voor het hekje in de Haarlemse rechtszaal is diplomaat, hij werkt als Liberiaan op de ambassade in buurland Sierra Leone aan de Afri kaanse kust. Hij staat terecht voor heroïnesmokkel, 16l/« kilo is bij hem aangetroffen en hoewel hij ontkent daar weet van te hebben gehad voelt hij hoe hij door de zware ver denking zijn land en de diplomatie in diskrediet brengt, zeker nadat hij de eis van vier jaar gevangenisstraf heeft gehoord. in een open envelop, zonder postzegel, opsturen naar: Daarna kunt u mij noteren als: Omaandabonnee kwartaalabonnee doorhalen wat niet gewenst is) Geen vuile handen IS ingen: Tja, dat gebeurt ons allemaal wel eens. Weet u wat nogal eens wil helpen? Troost zoeken bij IJmuider Gourant/Beverwijksc Courant! Dan raakt u in elk geval weer snel „op streek” wat het plaatselijk nieuws betreft. Want daar vullen wij, naast het na tionaal- en wereldnieuws, elke dag vele pagina’s mee. Wat... nog geen abonnee? Om te huilen! HAARLEM. „Ons systeem van sociale verzekeringen dwingt de financieel en economisch zwakke groep van onderaannemers om geld te creëreh. Niet via de druk pers en valsemunterij, maar door geknoei met facturen. Dat is voor hun hoge posten aan arbeidsloon vooral, maar ook om hun verplich tingen jegens fiscus en leveranciers te kunnen voldoen”. Tot deze op vallende uitspraak over de metho des in de bouwwereld kwam de Haarlemse advocaat mr. Laus don derdagmiddag in de rechtszaal. Na tuurlijk, zo zei hij, zal geen één on deraannemer ooit bereid zijn te ko- men vertellen dat hij door proble men aan het knoeien is geslagen. Maar stuk voor stuk zijn ze bereid om te vertellen hoe het stelsel van de sociale verzekeringen hen de nek omdraait. Hun praktijken zijn algemeen bekend in de bouwwereld, het is een doorgewinterd gebruik, en een deel van de bouwactiviteiten in Kennemerland drijft erop en moet zich zo staande zien te houden. 'TTL--' VIER JAAR GEEIST TEGEN (ADVERTENTIE) DIPLOMAAT MET HEROINE >1 voor >1 voor (Van een onzer verslaggeefsters) ierdag E, 5 t kunt u Waterschappen: wèl actief tegen milieuvervuiling ik ge- (Van onze Haagse redacteur) ig van Zuid- jmeen /ullen- Tein. en de angrij- ecteur it 109, aardige or haar rerband >duktie- Het was een reis „om er even uit te zijn” vertelt de man de rechtbank. En kele dagen was hij in New York, daarna reisde hij naar Bombay en Hongkong. Een oude vriend daar zat met een pro- kan die kosten niet doorberekenen. Het gevolg is dat hij zwarte lonen gaat betalen. De arbeiders zelf werken dat volgens de verdachte nog in de hand, door zelf (lopend inWW. WAO etc.), niet op de loonlijst te willen. Uit al die bovengenoemde merkwaar dige omstandigheden constateert de offi cier toch op z’n minst een voqrwaarde- lijke opzet, de man had toch moeten weten waar het om ging en had willens en wetens dit risico genomen, als hij het al niet precies wist. Hij vindt het zo’n beetje het ernstigste misdrijf dat je op dit moment in ons land kunt begaan. Zonder dat je er zelf vuile handen van Hij vindt overigens dat zijn cliënt geen gevangenisstraf moet krijgen, maar tijd bij Van Gelder Papier aan de kade gelegen. De sleep bestaat uit een bak. waarop een grote metalen toren ligt. De LX Beroepen. De Christelijk Gerefor meerde Kerk te IJmuiden heeft in de vacatude van ds. R. van Beek beroepen ds. J. van Amstel uit Enschede-West. □p het treeks jbben. rarden oepen (HAVO utisdhe is niet •ijn. de te er je Dat gebeurde in ’74. De jaren daarvoor kende zijn bedrijf helemaal geen boek houding. In ’66 was hij failliet verklaard in ’70 was hij dit bedrijf begonnen. Op de naam van de ander die met hem werkte. Toen die ziek werd kon hij alleen doorgaan omdat hij weer een eigen „nummer” had. Toch bleef hij schrijven op hun gezamenlijk papier, en zo kreeg, zegt mr. Van Riel, de officier van justitie, die ander nog wel alle sociale lasten op z’n dak. terwijl ver dachte doorging met geld opstrijken als onderhandelaar. jel- aar be- im- vo- ligt c in Jding Fd. Ik het milieu. In overleg met instanties als Staatsbosbeheer, ANWB en het Noord- hollands Landsschap beschermt men bo vendien met de rietschoten in het ge bied, wordt er gebaggerd om botulisme tegen te gaan en worden ten behoeve van de vogelbevolking beplantingsgor- dels aangebracht. Om de vogelstand in de Beemstei (7.158 ha.) te beschermen heeft het gelijknamige waterschap onder andere verboden rietschoten af te bran den. In het 106.500 ha grote waterschap Rijnland (dat het hele kustgebied tot het Noordzeekanaal omvat) spaart men de natuur door de beplanting aan te passen en de duinen in natuurlijke staat te houden. Om dat te bereiken heeft men hele gebieden voor het publiek afgeslo ten. Voorts heeft het waterschap maat regelen genomen om mede tot behoud van devo gelstand gezond water in stand te houden. De Unie is het overigens eens met het advies van de zogenaamde Diepdelvers’- commissie aan minister Westerterp om het beheer van de Noordzeekust in han den van de waterschappen te laten. De dat de. De Vïf „Ik h te sti onvol arbei nog manc was, Tusse vretei kreeg wel maar Begi Rooie voor i de vr kend ambt; hem 1 goedel van make een vanf „De enige mogelijheid voor de onder aannemer om aan de zware lasten te ontkomen is het opmaken van valse facturen” aldus mr. Laus dus „creatie Bepaald ongelukkig is de Unie met de activiteiten van minister De Gaay Fort man (binnenlandse zaken). Diens plan nen om Nederland in 24 mini-provincies te verdelen, zouden verstrekkende gevol gen hebben voor de waterschappen, die helemaa’ zijn afgestemd op de elf pro vincies in hun huidige vorm. Wordt het voornemen van de minister werkelijk heid, dan moeten stroomgebieden en boezems opnieuw worden opgedeeld. In de praktijk zullen soms vier, vijf instan ties zich dan met één boezem of een st’-oomgebied gaan bemoeien. Volgens de Unie een onwerkbare situatie. Hoe de minister dat op wil lossen, is tot nog toe niet duidelijk geworden. Dat is altijd een vrij gevoelig onder werp op SchiphoL maar, en daar is de vangst van deze partij heroïne ook aan te danken, er zijn altijd douanemensen die dat aan hun laars lappen. In dit geval had de douane blijkbaar ook een fijne neus: in de groene zone zei de Liberiaan dat hij niets had aan te geven, toonde zijn diplomatieke pas en beriep zich toen op zijn status. Dat hielp niet, en de koffers moesten open. Met de kleine „diplomatenkoffer” van de man lukte dit zo. De inhoud gaf enige proble men: er zat een spiegel in die iets te maken had met Afrikaanse mystiek je mocht er niet in kijken. De grote koffer kon niet open, maar men is op de luchthaven blijkbaar getraind in de ope ning van de bekende „Samsonite” koffer, want een grote sleutelbos én kennis van de gangbare cijferslotcombinaties hiel pen de douanemensen. In de koffer de verrassing, óók voor de Liberiaan dus: de heroïne. Ook zijn afnemers konden vlak daarna worden aangehouden. toren is bij de NDSM gebouwd en is bestemd voor het verbranden van ont~ snappend gas bij boringen. Hoogtepunten werden de Brabantse koffietafel, het bezoek aan het automu- seum Lips Autotron en het gezamenlijk diner in Harmelen. HEEMSKERK. Het Comité Uit gaansdag Bejaarden Heemskerk heeft weer veel succes geoogst met de jaar lijkse dagtrip voor bejaarden van 69 jaar en ouder. Met vier bussen vertrok men donderdagmorgen om half negen voor een route via Hazerswoude, Nieuw- kuyk, drunen en weer terug langs Har melen. bleem; zijn broer had een winkel in kleding in Amsterdam en nu had hij onlangs kleding in Hongkong ingekocht, waarvan hij slechts en deel kon meene men. Misschien dat de reizende Liberi aan er wat voor zou voelen met die koffer, en met een vordering van 4200 dollar die de vriend ook nog op die broer had, na,ar Amsterdam te reizen? Dat wilde deze wel, het was een vriendendienst, niets meer, en in Am sterdam kon hij wat winkelen. Dus, zeer slecht geëquipeerd en gekleed voor die reis vertrok hij, werd ook prompt ziek in Nederland wat Mr. Vink, de president van de rechtbank niets verwondert, als je zomers gekleed in februari hier komt. „Even winkelen” in Amsterdam, de pre sident ziet dat ook niet zo zitten. Enfin, verdachte heeft een pak van uitstekende Nederlandse snit aan. eenmaal zijn ritme art door de voze Irgse upper ten. Hij f/ezen, schuivend op f springt hij op en In-acters. Met gesti- theatraal uithalend, jargon van bekakte ire rechters of Jdoor ociale-werk-plaa :ers. •effelijke acteur lar aangemeld t ‘Ischool. Ik wf i ze. Wat heeft f n. Maar zo is van beroj ar geleden is/ om er een f De naam? y lenst. Zomeij Ie LSD. ’s ker. „Dan for een *ri/ fi J&m, een son/ fc Dc reis was met merkwaardige veilig heidsmaatregelen omringd, maar daar had verdachte met al zijn intelligentie en als bereisde man van de wereld die toch echt moet weten dat er heroïne- transporten door de lucht gaan, geen enkele argwaan door gekregen, dit tot verbazing van de justitie. De koffer kon hij bv. zelf niet openen. Hij moest via VELSEN. De Voorbereidingsgroep van het WAO-project van het NKV Kring Kennemerland heeft in een brief aan het verbondsbestuur haar grote be zorgdheid uitgesproken over de bespre kingen binnen de FNV, het arbeidsvoor waardenbeleid en de plannen rond de nieuwe loondervingswet. De groep doet een beroep op het verbondsbestuur om de voor de WAO’ers verworven rechten te verdedigen binnen de FNV bij de komende onderhandelingen. De groep wijst erop, dat door ontkoppeling van de uitkeringen sociale verzekeringen/ voor zieningen van het minimumloon een aantal WAO’ers beneden het minimum loon dreigt te zakken. Hij is bedroefd dat hij zijn land tegenover een andere natie, waarmee het goede betrekkingen onderhoudt, zwart heeft gemaakt, zegt hij. Erkent dat hij ais diplomaat helemaal zjjn verant woordelijkheid had moeten beseffen. Weliswaar reisde hij privé, maar toch heeft hij zich bij de douane beroepen op zijn diplomatieke status, terwijl het toe val wilde dat net een half uur daarvoor de president van Sierra Leone van de luchthaven was vertrokken. De officier van justitie, mr. Wooldrik, legt dan ook duidelijk verband daartussen: de dek mantel der diplomatie voor heroïnes mokkel, juist op het moment dat er druk diplomatiek verkeer op Schiphol was. meent hij. Er is volgens hem schijn noch schaduw van opzet. Bovendien heeft hij de dagvaarding nagevlooid op merkwaardigheden evenals het rapport van het gerechtelijk laboratorium en komt dan met opmerkingen over de samenstelling van de heroïne. Het gerechtelijk laboratorium zegt na melijk dat de heroïne gemengd is met andere spullen (coffeïne bijvoorbeeld) wat de kwaliteit opvijzelt. Mr. Simon: „Daar ga ik het land mee door met zó’n regel. Niet de kwaliteit, nee, de kwanti teit, de hoeveelheid gaat omhoog. Zo doen ze dat in een land waar ze ener zijds de boeren beschermen die het pro- dukt leveren en anderzijds de handela ren ophangen”. Als de dagvaarding zegt „16,5 kilo heroïne in de zin van de opiumwet” klopt dat dus niet, zegt hij. Mr. Woldrik die dit al heeft zien aanko men maakt hem erop attent dat er subsidiair staat „althans een hoeveelheid van een zout.maar ook die termino logie vecht mr. Simon aan. Zijn conclusie is: vrijspraak. De recht bank zal er op woensdag 26 mei uit spraak over doen. Het Waterschap Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West-Friesland (200.000 ha.) houdt bij dé tracebepdlin- gen van transportleidingen rekening met -a De cliënt van mr. Laus was zo’n onderaannemer. Was want met de enor me schuldenlast die hij nu heeft, van 8 ton aan de belastingen en anderhalve ton aan de sociale verzekeringen, is zelfstandige bedrijfsvorming bepaald niet aantrekkelijk meer voor hem. Zijn misdrijf heet, in een juridisch kleed gestoken, de uitlokking van valsheid in geschrifte. Hij heeft opdracht gegeven aan zijn boekhouder om talloze foutieve, niet bestaande rekeningen te boeken, in totaal voor 8 ton. sen vermogensstraf. Hij werkt nu als adviseur free-lance in de bouwwereld, gevangenisstraf zou verdere toekomst- planne kunnen torpederen. Mr. Van Riel plaatst wel vraagtekens bij de rela ties in een van die bedrijven waar verdachte adviseert en mogelijk in vaste loondienst kan komen. Mr. Laus vindt dat je dergelijke relaties niet moet gaan gebruiken om bepaalde suggesties te wekken. Bijvoorbeeld als zou zijn cliënt in feite de man achter deze (momenteel aan al haar verplichtingen voldoende) firma zijn, en de anderen, de directeuren sjechts stromannen. Ook bij de reclasse ring is dit niet als zodanig overgekomen. De uitspraak is woensdag 26 mei. Bangkok reizen, want er was geen direc te lijn naar Amsterdam vanuit Hong kong, ontmoette daar weer andere Chi nezen. Zijn legitimatie tegenover de broer was een halfdoliarbiijet De broer had de andere helft. Een rode tulp is handiger, meent mr. Wooldrik. De raads man mr. Simon: „die groeien misschien niet in Hongkong”. Mr. Wooldrik: „Wel in Amsterdam”. En dan was er die merkwaardige schuldbrief voor 4200 dol lar „Gelieve drager dezes 4200 dollar te betalen.Dat riekt eerder naar een beloning. Als de man in Hongkong dat geld zo graag wou, dan had hij beter eerst de betaling kunnen afwachten en dan de koffer verzenden denkt de offi cier. De sleepboot Witte Zee van Smit In ternationale is donderdagmorgen uit-IJ muiden vertrokken met een sleep naar Stavanger. De Witte Zee heeft geruime zeggenschap aan het rijk overdragen vindt de Unie om verschillende reden niet acceptabel. Binnenkort zal een offi cieel commentaar van die strekking ge publiceerd worden. Geeft de minister de waterschappen hun zin, dan blijft net alleen onder andere het duingebied ten zuiden van IJmuiden in beheer bij Rijn land. maar gaat ook het duingebied ten noorden van het Noordzeekanaal over naar de waterschappen. Het minder warme weer was natuur lijk ideaal voor zo’n dagtocht. Iets later dan aangekondigd kwam men terug in Heemskerk, waar St. Caecilia traditiege trouw de bejaarden weer opwachtte. Voor de „afhalers” werd de wachttijd gekort door een oefening van de brand weer met de Beverwijkse ladderwegen bij het verpleegtehuis aan de Kerklaan, waar „slachtoffers” via een r aam van de bovenverdieping moesten worden ge haald. Zolang het geen ernst is levert zo’n oefening best een aardig schouwspel op. van geld”. „Als we zo in onze maat schappij te werk gaan dat er geen winst meer gemaakt kan worden, dan gebeurt dit. De overheid is er niet aan toe om dit vrije marktverkeer aan banden te leggen. En ik vraag me af, als ze het zou doen, of dan niet de bouw in elkaar zou storten. Maar dat is geen punt voor de rechtszaal”. Als er veel intensievere controle zou zijn dan zouden er veel meer van dit soort gevallen boven water kunnen komen is tenslotte de conclusie van mr. Laus aan het eind van zijn betoog. krijgt kun je anderen kapot maken door verslaving. Een vorm van criminaliteit die iedereen afwijst, ook in de Kamerde batten waarin de maximale straf naar 12 jaar is opgetrokken voor de hande laar in hard drugs, bleek dat wel. Want hoeveel leed kun je niet berokkenen met zon partij, waarvan zelfs de waarde zeer grof geschat moet worden in ver band met de tussenhandel en de winst die daar wordt gemaakt? Eén, misschien twee miljoen voor het totaal meent de officier. Een gram voor een shot kost al zeven, achthonderd gulden in de handel. Hoe straf je dit? Als vergelding en als afschrikking, vindt mr. Wooldrik. En daarbij maakt hij heel duidelijk de per soon van verdachte, diens bestaan en carrière ondergeschikt aan de afschrik- kende werking van de straf. Hoewel hij toch nog die vier jaar eigenlijk te wei nig vindt voor zo’n effect. De strafpleiter mr. Simon uit Utrecht merkt op dat het verhaal hoe onwaar schijnlijk wellicht in de ogen van de officier best waarheid kan bevatten, waarom niet. Als zijn cliënt zo’n crimi neel is als beweerd wordt, dan had hij wel andere wegen dan de diplomatieke dekmantel in het luchtverkeer gekozen Bezorg gratis DEN HAAG. De Unie van Water schappen is het niet eens met de be schuldigingen van sommige milieube schermers dat zij weinig of niets zou doen voor het behoud van de natuur (met name de vogelstand) in de water- schapsgebieden. Om dat verwijt te kun nen weerleggen, hield de Unie een en- quêt onder de grote waterschappen (meer dan 5000 ha.). Daaruit blijkt dat de 88 waterschappen die cijfers opgaven, mil joenen besteden aan het natuurbehoud. Op een enkele uitzondering na worden bij werkzaamheden van de waterschap pen geen giftige stoffen zoals herbiciden en insecticiden meer gebruikt. Het aan tal waterzuiveringsinstallaties in Neder land kwam vorig jaar op 530. De Unie schat dat er voor 1980 nog 50 a 60 installaties bij moeten komen, om het hele zuiveringskarwei in ons land te kunnen klaren. ^^adslid hield: dX fnU. sust een boos CPN\ Autoriteiten. De telefoon 'krachtige vingen is de hoort i toen van woede kap^reslal meer in zag; omdaJfrrÈjbsjl Amsterdammer („wdférras, rrX /7 ^«raediger van Limi*1”; bi^' (n'-_ W j leider, 5 slaajX indertijd de moneiXLld,erbergin”X arfwrl niets voor ze gedaan”) zuïwyan onderho ^/anken met manifesten en pamflettehJ00>— yszins verbaasd toe. Op de kast, waarin X Xden, staan twee grote megafoons en een dii de gevestigde macht voortdurend te lijf gaat. Xkamertje barst van de actie. He- jfai, als de V1 jonden. Hij a Xereld van dj< praat met ar ‘de stoet.f brengt -f beerde \len/ In diezelfde jaren had de man drie grote stroppen. Bij de renovatie in de Slachthuisbuurt, bij een project in Schalkwijk en in Zaandam. De proble men stapelden zich op. De malversaties begonnen. Het belangrijkste: de uitbeta ling van zwarte lonen, lonen dus die niet op de loonlijst stonden. Daarmee ontdook hij de sociale lasten. Eind ‘74 moest het ene gat met het andere wor den gedicht, geld was er niet, er moest wel worden uitbetaald. Dus „maakte” hij geld, met valse rekeningen.. Mr. Laus belichte de precaire situatie van de onderaannemer. De hoofdaanne mer knijpt volgens hem de onderaanne mer uit die een deel van het werk of het gehele werk aanneemt. De hoofd aannemer moet winst maken op het werk van de onderaannemer, die het werk dus voor een lager bedrag aan neemt. De winstmarge van de onderaan nemer verschraalt daardoor, en het risi co van insolventie dreigt. De post arbeidsloon is de belangrijkste in deze. De onderaannemer moet zijn personeel meer betalen dan hij aan de aannemer kan doorberekenen anders kan de laatste net zo goed met eigen personeel aan het werk gaan. Het is dus duidelijk dat de onderaannemer op de post arbeidsloon gaat verliezen. Hij moet al op ieder 100 arbeidsloon 140 (140 percent toeleggen aan diverse premies, volgens mr. Laus (Overigens komt mr. Van Riel hier met een cijfer van 56. spanning Het arbeidsloon maakt 50 tot 60 per cent uit van de bruto-omzet, en daar door komen volgens de raadsman de problemen: er ontstaat een grote span ning tussen de aaneemsom en de post arbeidsloon. De 'mderaanemer moet de aanneemsom en de post arbeidsloon. De onderaanemer moet de werknemer beta len, hij kan hem niet minder geven dan die arbeider bij de hoofdaannemer zou krijgen, maar hij kan dat bedrag niet ten volle doorcalculeren in de aaneem som. De hoofdaannemer schuift het werk af om geen sociale lasten te hoeven betalen. Het is duidelijk dat die onder- ■i s oom.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13