President Ford tegen Amerikaans-joodse commissie: Israel moet bezet gebied opgeven Weer actie van Pers VNU tweede helft Klandestiene jeneverstokerij opgerold 36 politie tegen gokhuizen Bosch all-in keukenstudio Desiree Bomontploffing in München Pak de telefoon voor aktuele informatie op ieder moment Cftartendorp Damiate^ „Aantal Lockheed-documenten ’75 30% minder winst vals” DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan V uurproef Droog en zonnig AGENDA pagina Aantal pagina’s vandaag: OBE VAN DER KLEI metzelaarbu Haarlem, Prins Bernhard- laan 2, tal. 023-31 90 Q5 MAATJES Bosch- Keukenstudio Drukkerij moet inkrimpen met 100-200 man Mgr. Feiici naar Portugal °P COMMISSIE- DONNER: IN ROTTERRDAM 7x1 2 4 6 31, VRIJDAG 14 MEI 1976 66e jaargang nummer 163 13 9 17 19 19 23 25 25 26 27 33 opening 12-6-1976. Het laatste weerbericht 003 oerfoplngsringen KENNEMERLAAN Waar keukenexperts voor elke ruimte een oplossing geven. O IJmuider Courant KareiJonckheere: Hoofdredactie.' Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling (Van onze Haagse redactie) bedragen door Lockheed aan prins Bernhard zijn betaald, blijken falsificaties te zijn. Brandweermannen ruimen het puin op na de explosie bij de bagagekluizen. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) (Zie verder pagina 27) (ADVERTENTIES) apostolisch vuor het lekkerste brood en fijn banket Postgiro 273107, Tel. redactie: 15389, adm en adv. Verwachting van het KNMI tot vrijdagavond: DEN HAAG. Enkele documenten die aan de commissie-Donner ter hand zjjn gesteld en bewijzen zouden leveren dat in het begin van de jaren zestig grote Dit heeft de secretaris van de commis sie, mr. J. Kist gisteren bevestigd. „De commissie heeft de vaste overtuiging dat deze documenten vals zijn”, aldus mr. Kist, die echter weigerde mee te delen op welke gronden de commissie tot deze conclusie is gekomen. Mr. Kist bevestigde tevens dat de commissieleden Donner en WASHINGTON (Reuter) Om tot een blijvende vrede te komen in het Midden oosten zal Israel een „onherroepelijke stap” moeten doen: het opgeven van bezet Ara bisch gebied in ruil voor politieke tegemoetkomingen van de Arabische landen. Dat verklaarde de Amerikaanse president Ford gisteren op een diner van Amerikaans- joodse commissies in de Verenigde Staten. Tevens verzekerde hij Israel dat de Ver- Peschar gisteren voor een kort verblijf (waarschijnlijk niet lager dan een dag) opnieuw naar de Verenigde Staten zijn vertrokken. Een van deze vervalste stukken is een memorandum waarin wordt bevestigd dat 867.327,89 dollar in contanten door de toenmalige chef van de verkoopafde- Hoewel de concernomzet met 14 per cent tot 910 miljoen steeg liep de winst na belasting over 1975 terug van 20 naar 16,6 miljoen (-17 perc.). Ofschoon het personeelbestand door overname van andere bedrijven met 456 man toenam, was er sprake van een reële achteruit gang met circe 100 werknemers. Er wer ken totaal 6.881 mensen bij VNU. De gemiddelde arbeidskosten per werkne mer bedroegen 36.600, en de omzet per werknemer was 115.900. De arbeidskos ten stegen met 1 percent tot 32 percent van de omzet. Aan winstdeling werd in totaal 11.700.000 aan personeel uitge keerd (5 percent). Er waren in 1875 geen ontslagen als gevolg van reorganisaties. De Raad van bestuur van VNU, die WAT KRIJGEN WE nou! de Beierse politie heeft verklaard dat de aanslag mogelijk in verband staat met de dood van de anarchiste Ulrike Mein- hof, die zondag in de gevangenis van Stuttgar-Stammheim zelfmoord pleegde. Het zou de eerste aanslag op Westduits grondgebied zijn uit protest tegen de dood van Meinhof. Volgens de politie van Deurne was dit een van de grootste klandestiene distil leerderijen, die de laatste tijd in beslag zijn genomen. De fabriek zou een capa citeit van 45 liter per uur hebben gehad. De douane-recherche stelt een nader onderzoek in. Op elk gestorven aangezicht meen ik de verbazing te lezen: Is dood zijn alleen maar dat? Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, JUWELIER Breestraat 2a - Beverwijk LAAG- HANGENDE BEWOLKING... ROTTERDAM (ANP). De Rotter damse politie heeft gisteren tegen mid dernacht met 150 man een grootscheepse actie uitgevoerd tegen het illegaal gok ken in deze stad. Bij de invallen werden negentien gokhuizen opgerold. 92 spelers kregen een proces-verbaal, maar moch ten na verhoor naar huis. Negentien eigenaars-croupiers werden ook geverba liseerd. maarzij zjjn langer vastgehouden. Hoe groot de hoeveelheid in beslag genomen geld is, is niet bekend. Volgens officier van Justitie, mr. H. Eeber heb ben vorige acties niet geholpen. Als het nodig is blijft de Rotterdamse justitie alsnog doorgaan met dergelijke acties, aldus de officier. Droog en zonnige perioden. Ma tige tot zwakke wind uit west tot noordwest. Maximumtemperatu ren 13 graden aan zee en 20 gra den in het binnenland. Zaterdag 12 juni wordt het nieuwe krantegebouw van DAMIATE PERS BV, uitgeefster van ondermeer Haar lems Dagblad, IJmuider en Bever- wijkse Courant, officieel geopend. Dat gebeurt niet geruisloos; op en om de openingsdag organiseren we tal van festiviteiten. Daarover meer op pagina 1in deze krant. Alle publica ties die in de komende weken met die feestelijke opening te maken heb ben, zijn herkenbaar aan het hierbij geplaatste vignet, dat speciaal voor de opening ontworpen werd. Roha heeft tegenover onze redacteur in Washington verklaard dat hem tij dens zijn gesprek van vier uur met de commissie-Donner een document werd getoond, volgens hetwelk aan prins Bernhard ruim 800.000 dollar zou zijn betaald. Roha wees de commissie erop dat dit document een vervalsing moest zijn, al was het alleen maar omdat er een IBM executive schrijfmachine voor werd gebruikt, een type dat op dat moment beslist niet in het Lockheed- kantoor in Koblenz werd gebruikt. het jaarverslag toelichtte, zei geen con crete uitspraken te kunnen doen over de ontwikkelingen in 1976 omdat die in hoge mate afhangen van het wel of niet aantrekken van de conjunctuur. Wel zal het noodzakelijk zijn de industriegroep met 100 tot 200 man in te krimpen, die echter elders in het bedrijf zullen wor den geplaatst. Ook vervroegde pensione ring wordt overwogen. Gezien de sociale uitgangspunten van VNU kan deze reor ganisatie echter minder snel worden doorgevoerd dan economisch wenselijk is. Plaatselijk Nieuws 5, 6, 7, 9, 11, Medische diensten Amsterdam Radio en tv Strips Kunst Puzzel Schrijvende lezers Beurs Economie Sport enigde Staten garant zullen staan voor de vrijheid en het voortbestaan van Israel. „Impasses en stagnatie leiden tot on aanvaardbare risico’s van nieuwe con flicten”, aldus Ford. Hij herinnerde er aan dat de oktoberoorlog van 1973 bijna leidde tot een confrontatie tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, tot een Arabisch olie-embargo en tot grote prijsstijgingen die bij droegen tot inflatie en recessie. Amerika’s vriendschap met Arabische landen zal nooit ten koste gaan van Amerika’s verplichtingen te genover Israel, zo verzekerde hij zijn ge hoor. De president drong bij Israëliërs en Arabieren aan op beëindiging van het conflict, en zei dat hij niet om eenzijdi ge concessies van Israel vroeg. „We be- Slumpy het lui- paardje en Frans de chimpansee zijn speelkame raadjes in de die rentuin van de Britse stad Man chester. Zij heb ben één ding ge meen: beiden werden bij hun geboorte door hun moeder verstoten. MÜNCHEN (AFP). In de afgelopen nacht is in het centrum van de West- duitse stad München een bom ontploft. Volgens de eerste berichten zijn er geen slachtoffers, maar is er wel aanzienlijke materiële schade aangericht. De bom was geplaatst in een bagagekluis in een handelscentrurp. Een woordvoerder van De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO heeft bovendien opgeroepen tot an- ti-Israel-manifestaties, omdat de 14e mei tevens de dag is waarop volgens de christelijke kalender de staat Israel werd uitgeroepen. In Jeruzalem zijn le ger en politie versterkt; de regering heeft de bevolking gewaarschuwd extra- waakzaam te zijn voor mogelijke aan slagen- dat Peres geen verstand heeft van militaire zaken, in tegenstelling tot de oud-militair Rabin, De laatste en belang rijkste ruzie gaat over de verkiezingen die op de Jordaan-Westoever de vorige maand hebben plaatsgevonden. Rabin heeft de beschuldiging geuit dat Peres een beoordelingsfout heeft ge maakt ten aanzien van de krachtsver houdingen op de Westoever. Hij zou de invloed van de PLO hebben onderschat, zulks op grond van falen van de door Peres gedirigeerde militaire inlichtingen dienst. Peres daarentegen beweert dat alle informatie via de premier loopt en dat Rabin dus in feite verantwoordelijk is. Rabin heeft daarop demonstratief or ders gegeven dat voortaan alle informa tie van de inlichtingendienst bij hem komt, en niet bij Peres. DEURNE (ANP). De douane-re cherche heeft gisteravond in samenwer king met de gemeentepolitie van Deurne een inval gedaan in een klandestiene jeneverstokerij in die plaats. De distil leerderij was gevestigd in een onbe woonde boerderij, die werd gebruikt als kalvermesterij. Op het moment van de inval was de stokerij in vol bedrijf. De eigenaar ervan, twee inwoners uit Eersel en een uit Bladel kregen een proces verbaal en zijn op de politiebureaus van Deurne en Helmond ingesloten voor na der verhoor. De voor dit bedrijf zo belangrijke vraag naar drukwerk voor derden en de advertentieruimte in de tijdschriften is door het structureel en conjuctureel slechte economische klimaat aanmerke lijk teruggelopen. Een uitzondering vormde de dagbladengroep die betere resultaten kon behalen al bleef ook daar het advertentievolume 4 percent achter. Deze divisie zorgt voor elf percent van de totale omzet. uw warme bakker HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 artikel, als zou willen ontslaan- De Israëlische regering vreest overi gens nieuwe aanslagen en ongeregeldhe den in Israel en op de bezette Westoever van de Jordaan, nu de daar wonende Arabieren de 14e mei hebben uitgeroe pen tot herdenkingsdag. De Israëlische Arabieren willen op deze 14e mei hun zes broedsrs herdenken die op 30 maart van dit jaar gedood werden tijdens ge vechten tegen het Israëlische leger. Op de bezette Westoever wordt daarom van daag gestaakt, terwijl in Galilea ver schillende herdenkingsbijeenkomsten zijn gepland. Een keuken van Bosch is een complete keuken. Met alles erop en eraan. Want Bosch maakt keukenmeubelen én keuken apparaten. Alles in één hand. Zo wordt elke centimeter goed benut. Alles past bij en aan elkaar. Dat kunt u zelf zien. In onze keukenstudio, waar u volledig ingerichte en aangeklede houten en kunststof keukens in alle variaties kunt bekijken. Komt u maar! Al geruime tijd is er een ondergronds bakkelijen gaande geweest tussen Peres en Rabin, die zich door elkaar bedreigd voelen- Rabins voornaamste verwijt aan Peres is om het heel simpel te stellen Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postbus 18 IJmuiden na kantoortijd 10709 Tel. adm en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging. 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. HAARLEM. De Verenigde Neder landse Uitgeversbedrijven (VNU) N.V. kreeg als gevolg van zeer ingrijpende structuurwetten, in de tweede helft van 1975 een winstdaling van 30 percent te incasseren. Omdat in de eerste helft van het jaar de omzet met twintig percent steeg ten opzichte van 1974 was gere kend op een terugkeer tot het niveau van 1973. Er was vorig jaar dus duide lijk sprake van een onvoorzien diepte punt bij VNU, aldus het jaarverslag over 1975. ling van Lockheed in Europa, Fred. C. Meuser in Amsterdam ter hand is gesteld aan een vertegenwoordiger van Fokker ten behoeve van prins Bernhard. De valsheid van deze brief is onder meer aangetoond door C. H. Roha, eertijds de financiële topman op het Europese Lockheedkantoor in Koblenz. De com missie-Donner heeft in de Verenigde Staten een gesprek met Roha gevoerd. Dit is door mr. Kist bevestigd, die even wel van mening was dat Roha een technisch adviseur was en geen financi eel expert. grijpen het dilemma van Israel op de weg naar vrede- Van Israel wordt ge vraagd gebied prijs te geven een concrete en in wezen onherroepelijke stap in ruil voor eigenlijk ongrijpba re politieke maatregelen. Maar slechts door de bereidheid de uitwisseling van iets tastbaars tegen iets ongrijpbaars aan te durven kan een eind komen aan de vijandigheid, en kan de vrede bereikt worden, aldus Ford. Onze redacteur in Jeruzalem meldt: er is in Israel een ernstige crisis ontstaan door een openlijke ruzie tussen premier Rabin en minister van defensie Peres. Op een partijbijeenkomst heeft Peres Rabin voor het eerste in het openbaar beschuldigd a s een alleenheerser te wil len regeren. Peres reageerde hiermee op opmerkingen van Rabin in een kranten hij het lie/st Peres Het kabinet is over tijd. Het had al half mei moeten bevallen van de bezui- nigingsnota, maar het kind ligt verkeerd en het wordt alles bijeen een uiterst pijnlijke operatie. Genoeg beeldspraak. De kabinetsleden zijn de laatste weken overbelast geraakt door allerlei niet te omzeilen verplich tingen en zij komen eenvoudig tijd te kort om de belofte waar te maken, die Den Uyl is afgedwongen. Het kabinet staat voor de niet geringe opgave om met een drie-jarenplan in de Kamer te komen dat tien miljard gulden bezuinigt op de overheidsuitgaven. De ministers verdedigen onderling hun departementa le begrotingen zeer hardnekkig, niet om dat zij houden van geldsmijterij, maar omdat zij ieder voor zich ervan over tuigd zijn dat het hun toegewezen bud get voor belangrijke, nuttige, noodzake lijke en onvermijdelijke voorzieningen dient. De confessionele ministers zitten tus sen twee vuren. Zij zijn op aansporing van hun partijen de gangmakers van de rigoureuze bezuinigingsoperatie geweest die eigenlijk al in februari had moeten worden uitgevoerd. Hun eigen departe menten zullen het met belangrijk min der geld moeten doen, waardoor bepaal de impopulaire maatregelen voor hun eigen verantwoording zullen komen. Evenmin kunnen zij de schuld aanvaar den van een verdere bezuiniging op defensie, ofschoon de kans daarop al erg klein is door de hardnekkige tegen stand van de socialisten Vredeling en Van der Stoel. De klap zal dus moeten vallen in de economische en sociale sector en bij onderwijs, cultuur, ontwik kelingshulp, kortom, bij de departemen ten die niet in het brandpunt van de huidige politieke meningsverschillen bin nen het kabinet liggen. Maar de heren Boersma, Pronk, Lubbers en Duisenberg zijn keiharde jongens en zij hebben door hun contacten met situaties in vergelijk bare landen steeds meer de overtuiging gekregen dat een zo ingrijpende bezuini ging op overheidsuitgaven, over en aan tal jaren uitgesmeerd, het klimaat in ons land ongunstig zou kunnen beïnvloeden tegen de tijd dat de economie over het gehele westelijke halfrond internationale stimulansen zal beleven. Er is duidelijk een verschil in visie binnen dit kabinet dat eigenlijk een eenstemmig beleid op korte termijn neergelegd in een nota onmogelijk maakt. Bovendien speelt de reeds onder gronds begonnen verkiezingsstrijd een rol. Daarom valt het te verwachten dat de nota, zo die binnenkort komt, sommi ge hete hangijzers uit de weg zal gaan. Het wordt een goede tijd voor de oppo sitie. Met name de heren Wiegel en Drees jr. staan al in de startblokken. De vuurproef op de coalitie komt spoedig aan de orde. VATICAANSTAD (UPI). De paus heeft mgr. Angelo Feiici bënoemd tot apostolisch nuntius in Portugal. Hij komt in de plaats van mgr. Giuseppe Sensi, die op 24 mei tot kardinaal wordt gecreëerd. Mgr. Feiici is sinds 1967 pronuntius in Nederland geweest. Hij is 57 jaar oud. f 13 p rand t 37 40 p kwartaal lp post 1 49 i p |aai f 146 90 Ip post I I 89 Losse nummers 60 i

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1