S Alleen VNU dagbladen zeer goede resultaten Aantal werkloze buitenlanders verdubbeld Loonakkoord in Duitse inkomensbeleid ombuigen bedrijven Melkpoederberg kost EEG ieder I grafische industrie „Niet alleen bij overheid jaar 300 miljoen Dr. Zijlstra in Wenen: „Inflatie wordt beslissende factor” BOERENLEVEN TEN TOON n inderdaad prima stofzuigers inderdaad prima koelkasten Resultaat industriegroep ruim gehalveerd Industrie Vereniging sluit zich aan bij kritiek op GS-beleid r Interessant i werk met doorgroei mogelijkheden Jrs Slot tot ledenraad CHA: J. E. Mr. V R IJ D A G 1 4 M E I 19 7 6 ECONOMIE 27 99 f Tuinbouw HOOGOVENS IJMUIDEN WENEN (ANP) Conjunctureel gezien is de wereldeconomie zich over het geheel genomen aan het herstellen, maar structureel is zij nog niet uit het slop gekomen. Dat zei de president van de Nederlandsche Bank, dr. J. Zijlstra, gisteren in een toespraak voor het Donaueuropaeische Institut te Wenen. I Ingebed (Van onze redactie economie) DEN HAAG-GRONINGEN Onder invloed van de economische reces sie zijn de verkopen van de Nederlandse Gasunie in 1975 achtergebleven, zo meldt het jaarverslag. Er werd negen percent minder afgeleverd dan de prognoses aangaven. Totaal werd 88,8 miljard m3 aardgas verkocht; dat is acht percent meer dan in 1974. De prijzen voor de particuliere verbrui kers zullen nog verder moeten stijgen. Het binnenlands verbruik is nu bijna op de top. Van korte duur lil' - VNU. ■1 Het expansdebeleid van de groep nieu- Nederlands ndsen (ADVERTENTIE) dat Gasunie: verkoop bleef achter door de recessie (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) i-4 10,00 10,00 285,00 99,80 518,00 78,00b „Nederland hoort daar helaas nog niet bij, hopelijk volgend jaar”, zei hij. Hoogovens heeft dat werk in ploegendienst voor mannen tot 45jaar Zoekt u een goedbetaalde baan in een klein team en met uitstekende sociale voorzieningen? Bel dan 02510 - 94000 of schrijf naar Hoogovens (zonder postzegel), Antwoordnr 94000, IJmuiden. De export van gas steeg in 1975 op nieuw, de levering aan binnenlandse in dustrieën begon te dalen, reeds in het kader van het nieuwe energiebeleid. Het aandeel van de niet-industriële binnen landse verbruikers steeg nog iets. Het aandeel van het aardgas in het totale binnenlandse energieverbruik steeg tot 55 percent Van het door aardgas ver vangbare deel van het energieverbruik werd 82 percent door aardgas gedekt. De gasverkoop had een totale omzet van f 8,5 miljard; dat was een stijging van 67,5 percent ten opzichte van 1974. De gemiddelde opbrengstprijs was bijna tien cent per m3, tegen ruim zes cent in Hoogovens behoort tot het ESTEL-concern 3,57 7.14 66,00 186,00f 109,20 164,00 840,00 59,00 79,00 151,00 68,00 15,60 67,20 152,50 19,00 67,50 44,50 131,00e 112,50 92,20e 2,70 273,50 47,20 8,40 139,50 53,90 94,50 123,50 72,00 63,10 45,40 65,80 36,50 295,50 280,00 266,00 157,50 29,00 142,50 76,50 190,00 Hoewel het advertentievolume 4 per cent achterbleef, kon de dagbladengroep de uitkomsten aanmerkelijk verbeteren en ook in het eerste kwartaal van 1976 doen zij het zeer goed. Bij de huis aan huis bladen nam het aantal advertenties een paar percent toe. 82,50 73,20 58,30 91,30 58,40 66,00 713,00 68,00 96,00 75,80 93,00 45,00 26,80 203,00a 33,70 65,00 76,50 75,00 45,00 5,70b 200.00a 155,50 150,30 100,50 244,00 72,80 97,10 164,80 189,00 45,50 171,00 96,00 129,50 198,50 47,00 123,00e 94,20 104,00 74,90 323,50 29,30 193,00 236,50 226,50 92,40 42,50 63,40 305,00 Economie conjunctureel wel maar structureel nog niet in herstel MAINZ (DPA/Reuter) De werkgevers in de Westduitse grafische industrie z(jn het gisteren met de vakbond eens geworden over een loonsverhoging van zes percent voor de 145.000 drukkers en zetters met ingang van 1 juni. Het weekblad De Tijd is nog niet kostendekkend. Het ligt zeker niet in de bedoeling activiteiten af te stoten. De raad van bestuur wilde in verband met de onzekere economische ontwikkeling geen concrete uitspraken doen over de te verwachten resultaten in 1976. loon een ongekende omvang kreeg”. De heer Bruins Slot zei bezwaar te hebben tegen de mededeling in het ont- werpprogram van het hem zeer na lig gende CDA om, vooruitlopende op de wijzigingen in het inkomensbeleid, nu al voor de ambtenaren de pensioenen te binden aan een maximum en in plaats van de welvaartsvastheid daaraan de waardevastheid te verbinden. Hij noemde de vooruitzichten niet be moedigend. Voor het lopende jaar ver wacht men in de geïndustrialiseerds lan den reeds een inflatie van gemiddeld 7,5 percent. In 1974 bedroeg zij zelfs in bepaalde gevallen twaalf percent en vo rig jaar verminderde zij tot 10,5 percent. Dit jaar zal de inflatie dus terug zijn op het peil van 1973, onmiddellijk voor de oliecrisis. De olieprijzen zijn in het afge lopen jaar nauwelijks gestegen en de prijzen van andere grondstoffen zijn aanzienlijk lager dan voor de oliecrisis. tonische en val- De re it H'i lijk lezers Voor de wereld als geheel is de con juncturele ontwikkeling duidelijk om hoog gericht, maar het is niet bekend of dat herstel kort en zwak dan wel duur zaam en goed gefundeerd zal zijn. De inflatie wordt de beslissende factor, zo merkte dr. Zijlstra op. (Vervolg van pagina 1) HAARLEM. In een toelichting op het jaarverslag 1975 van VNU benadrukte mr. E. Bloembergen, voorzitter van de raad van bestuur, dat het dieptepunt in de tweede helft van dat jaar, waarvoor geen bijzondere voortekenen aanwezig waren, duidelijk een gevolg is van onvoorziene zeer ingrijpende structuurwetten. AI eerder eerder was de ontwikkeling van de groei bij het concern afgeremd door de gevolgen van de energiecrisis en de totale verandering van het economische klimaat. De VNU bevindt zich in een fase van consolidatie en aanpassing. Om deze aanpassing te rea liseren en continuïteit te waarborgen werd in het verslagjaar de raad van bestuur tot zeven leden uitgebreid met operationele leden uit verschillende divisies. 5- Als de inflatie niet werkelijk wordt overwonnen, kan er geen gezonde econo mische vooruitgang ontstaan, nog geheel afgezien van de sociale en de politieke moeilijkheden die een op volle snslheid liggend inflatieproces met zich brengt. Bovendien scheurt de inflatie de we reld in twee delen. Aan de ene kant staan de landen die dit kwaad weten te overwinnen en aan de andere kant de landen die daar niet in slagen. Het gevaar dat regeringen onder dergelijke omstandigheden hun toevlucht nemen tot handelsbeperkingen, is volgens de centrale-bankpresident niet „onaanzien lijk”. In deze woelige verhoudingen streeft de internationale gemeenschap naar een vernieuwde monetaire werel dorde. i 1974. De inkoopsprijzen waren achte reenvolgens bijna negen en ruim vijf cent. De Gasunie maakte over 1975 een winst van 80 miljoen, die in contanten aan de aandeelhouders wordt uitgekeerd. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. De Amsterdamse Industrie Vereniging sluit zich aan bij de kritiek van de Kamer van Koophan del, de Scheepvaartvereniging Noord, de luchthaven Schiphol, de Vereniging van Bedrijven in Amsterdam-Noord, de ver- voersfederatie NVV-NKV en de Neder landse Vereniging voor Luchttransport op de nota van uitgangspunten voor het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied. De resultaten van VNU in België ble ven minder achter dan was aangenomen, maar door overheidssteun aan bedrijven in moeilijkheden dreigen scheve concur rentieverhoudingen in dit land. Ook de opbrengsten van diverse deelnemingen vielen tegen. Van de totale omzet werd 22 percent in het buitenland afgezet. De personeelsstop werd verscherpt en een kritischer en efficiënter beheer van per soneel en organisatie doorgevoerd. DEN HAAG (ANP) Men moet, bij alle onbekendheid voer het voergenomen algemeen geldende inkomensbeleid, niet alvast in de sector overheid een ombui ging tot stand willen brengen, voordat men over dat inkomensbeleid een duide lijk inzicht heeft en zonder dat die ombuiging geschiedt in de rest van ons land. Hij merkte voorts op dat de regering, en naar hij aanneemt, ook de meerder heid van de volksvertegenwoordiging willen komen tot een algemeen geldend inkomensbeleid. „Hoe dat eruit zal zien, weet nog niemand en hoe men dat, nadat het er is, hard zal kunnen maken ten opzichte van iedere Nederlander, is een nog groter vraagpunt. Zelfs in de tijd van een strikt geleide loonpolitiek was men niet in staat, voor hen die onder een cao vielen, de secun daire looncomponenten in de hand te houden, terwijl daarnaast het zwarte Claimemissie. Op maandag 31 mei staat de inschrijving open op een clai memissie van aandelen op naam-certifi- caten van een aandeel van Nationale Nederlanden tegen een prijs van 70 per aandeel. Voor iedere 100 gulden aan aandelen Nationale Nederlanden kunnen bestaande aandeelhouders inschrijven voor tien gulden aan nieuwe aandelen, zo is meegedeeld. STRAATSBURG (ANP) Het ops laan van de voorraad melkpoeder, die dit jaar gemiddeld een milhoen ton zal bedragen, kost de Europese gemeenschap ca. 300 miljoen gulden. Dit heeft oud- minister ir. Pierre Lardinois, in de Euro pese Commissie belast met landbouw vraagstukken, in het Europese parlement meegedeeld. Buitenlandse werknemers worden wat duurder, zei een woordvoerder van het ministerie. Een paar jaar terug was iedereen nog welkom in Nederland, nu moet ieder bedrijf aan het GAB opgeven dat het een buitenlander in dienst neemt. Van die 12.278 werkloze buiten landers zijn 9.396 mannen en 2.882 vrou wen. Een jaar gelden waren dat 4.934 mannen en 1.655 vrouwen. NDU neemt blad over. NV Arema, een dochter van de Nederlandse Dagblad Unie gaat alle aandelen overnemen van de Uitgeverij Weekend BV. Het week blad Weekend zal in de huidige vorm worden voortgezet door de huidige hoofdredacteur. Ondanks de economische inzinking is de inflatie gebleven. Zij heeft zich met grote hardnekkigheid in het economische stelsel ingebed. Slechts in een zeer b- perkte aantal landen lijkt men erin te slagen de inflatie in 1976 enigszins de baas te worden. In dit verband noemde dr. Zijlstra Zwitserland en Duitsland en wilde hij ook wel de Verenigde Staten vermelden. De Industrie Vereniging vindt Schiphol zonder beperkingen moet kun nen functioneren en dat Hoogovens moeten mogen uitbreiden. Opk de Voor haven bij IJmuiden is volgens de Indus trie Vereniging nodig om Amsterdam nieuwe impulsen te geven. De Vereni ging vindt een keus tussen' Voorhaven en Hoogovens „niet realistisch.” Daar voor is er tussen de verschillende secto ren van het bedrijfsleven een te sterke verwevenheid, zo stelt de Vereniging. Uitgangspunt was een aanbod van de werkgevers van een verhoging van 5,9 pet, die de vakbond vorige week had afgewezen met het argument dat er voor de komma in elk geval een zes moest staan. Overigens was de bond waarvan 80.000 van de 145.000 typografen lid zijn, uitgegaan van een eis van negen per cent, toen hij op 28 april zijn leden tot staking opriep. De werkgevers reageerden op deze staking met een uitsluiting van het ge hele personeel. Dit betekende dat de georganiseerden geld kregen uit de sta kingskas van hun bond, maar dat de ongeorganiseerden geen cent ontvingen. Deze uitsluiting en de staking werden opgeschort, toen op 4 mei onder leiding van de bankier Walter Hesselbach de onderhandelingen werden hervat. Dit ge sprek liep na twee dagen vast, omdat de werkgevers niet verder wilden gaan dan een loonsverhoging van 5,9 pet. Dinsdag jl. wijzigde de bond zijn sta- kingsstrategie zodanig, dat bij bladen met een oplaag van minder dan 50.000 exemplaren het werk werd hervat om de economisch zwakke bedrijven te spa ren. Bij de grote bladen werd de actie onverminderd voortgezet. Op 18 mei zullen de vakbondsleden stemmen over het bereikte akkoord. NVV-ledental. Het ledental van de bij het NVV aangesloten bonden is in het eerste kwartaal van dit jaar tot boven de 700.000 gestegen. Het grootste deel van de winst is afkomstig van de ABVA. journalisten is te komen verzorgt VNU zelf een opleiding daarvoor. Voor studie wend in totaal 354.600 uitgegeven bij Drs. Edmondts wees erop dat bij de drukkerijen de produktiekosten vast zijn en dat een hogere onderbezetting dus parallel loopt met lagere resultaten in dezelfde orde van grootte. Er kan nau welijks op voorraad gewerkt worden, dus onderbezetting levert onmiddellijk verlies op wat niet meer is te compense ren. Aan de op woensdag 2 juni te houden vergadering van aandeelhouders zal worden voorgesteld van de netto winst van 16,6 miljoen een dividend uit te keren van f 1,40 op de 7 perc.prefe rente aandelen van 20 en van 2,40 op de Dit betekent dat er ondanks het slech te bedrijfsresultaat geen wijziging is op getreden ten opzichte van 1974. Aan het personeel is in 1975 vijf percent uitge keend (waarvan een deel geblokkeerd) 2 percent minder dan in 1974. door aardgas gedekt. Met de distributie bedrijven zal verder worden overlegd om het verschil tussen aardgas en ande re brandstoffen voor de kleinverbruikers verder te verkleinen. Als gevolg van de conjunctuur bleven de leveringen aan de industrie met 3,5 miljard m3 achter. Begonnen is met een prioriteitenschema voor het afbouwen van aardgaslevering voor industrieel ge bruik. Grote contracten worden geleide lijk beëindigd. Overschakeling van grote industrieën op olie zal tot gevolg hebben dat het aandeel van aardgas in het binnenlands energieverbruik van 55 per cent nu tot ongeveer 33 percent in 1985 zal dalen. Deze ontwikkeling is niet uitsluitend net gevolg van het feit dat voor dit doel minder gas ter beschikking is. Ook de prijs van het zgn. „nieuwe gas”, dat uit het buitenland ter aanvulling wordt ge kocht tegen prijzen die internationaal hoger liggen dan de maatstaf stookolie, speelt daarbij een rol. Dit gas is geen economisch alternatief meer voor het gebruik van kolen of stookolie en grote ketelinstallaties. Voor april en mei krijgen de werkne mers een toeslag van 275 mark (onge veer f 290). Volgens de vakbond komt de overeenkomst, gerekend over een jaar, neer op een verhoging van 6,6 pet, terwijl de werkgevers gemiddeld op een wat lager percentage uitkomen. Drs. P. Edmondts, lid van de Raad van Besuur, gaf een toelichting op de ontwikkelingen in de verschillende groe pen binnen het concern. Het resultaat van de industriegroep werd mede door de structurele overcapaciteit in Europa meer dan gehalveerd. De offsetbedrijven werden zwaar getroffen door de sterk teruglopende vraag naar drukwerk door derden. De omzet bleef f 15 miljoen achter bij de begroting en kwam daar mee in de rode cijfers. De bezettings graad is 8 percent teruggelopen. De diepdrukkerijen hadden te kampen met een ongunstige invloed als gevolg van de al in de eerste helft gesignaleerde lagere advertentiebezetting (bleef 10 miljoen achter bij de begroting) en daardoor kleinere omvang van de tijdschriften. De raad van bestuur acht een versneld aanpassingsprogramma met inachtne ming van het gevoerde sociale beleid, voor de industriegroep noodzakelijk. In de tijdschriftengroep met een totale oplage van circa 4 miljoen, ging het de eerste maanden in opgaande lijn, maar aanhoudende depressie leidde toch tot een geringer resultaat. Deze groep die 51 percent uitmaakt van de totale omzet ontwikkelde zich in april en mei van 1976 iets gunstiger, maar de vraag is of deze opleving zich doorzet. De verkoop- groep sloot het jaar af met een redelijk resultuat. Daarentegen gaf de boeken- sector teleurstellende uitkomsten te zien, wat wordt toegeschreven aan de noodza kelijke reorganisatie als gevolg van an dere eisen die de markt en distributie stellen. Het distributiesysteem Aldipres is nu professioneel opgezet. De boekens- feer blijft ook in 1976 onder druk. Kolen kolossale zaken. De rol van kolen in het pakket van de energievoor ziening is nog lang niet uitgespeeld. „Het is een kolossale zaak. In de VS streeft men voor 1985 naar een verdubbeling van de produktie en wat de Kon. Shell- groep betreft zal de produktie aan het eind van de zeventiger jaren enkele tientallen miljoenen tonnen per jaar be lopen”. Dit heeft de directie van de groep gezegd in de jaarvergadering. we activiteiten: vakbladen (waarin VNU vele mogelijkheden ziet onder meer op het gebied van naslagwerken), spellen, grammofoonplaten, ontwikkelen van di a’s, beeldplaten, kabeltelevisie en com- geplaatste gewone aandelen van 20. puters, was voorzichtig. Er werd nog geen kostenfekkende exploitatie bereikt. In 1976 worden wel hogere resultaten verwacht. Als de inflatie niet zeer sterk wordt teruggedrongen en de uitholling van de winsten niet ten minste tot staan wordt gebracht en dus de bereidheid tot inves teren onvoldoende blijft, kan de con juncturele opleving van de economie slechts van korte duur zijn. Als gevolg van de inflatie ontstaan vervormingen die een normale, gezonde economische ontwikkeling niet toelaten, nog geheel afgezien van de verwoestende uitwer king op sociaal en politiek gebied. „Wie dat nog niet wil toegeven, heeft ogen en ziet niet, heeft oren en hoort niet”, zei dr. Zijlstra. „De wereld heeft op het ogenblik het wisselkoersstelsel dat zij verdient, omdat het het tegenwoordige gebrek aan stabi liteit en evenwichtigheid weergeeft”, zei dr. Zijlstra. Hij zei te hopen dat men erin slaagt alle misstanden en vooral de „epidemie van de inflatie” uit de weg te ruimen, opdat de middelen die in de' statuten van het Internationale Monetaire Fonds voor terugkeer naar vaste maar aanpas bare geldkoersen worden aangegeven, de kans krijgen meer te zijn dan alleen maar een stuk bedrukt papier. Hij corrigeerde hiermee een eerdere mededeling, dat de opslagkosten ca. 35 miljoen gulden waren. De rentekosten a 265 mln van het opgeslagen melkpoeder dat een waarde van 2,5 miljard gul den vertegenwoordigt komen name lijk ook voor rekening van de gemeen schap. Het cijfer van 300 miljoen was al eerder genoemd door een Engelse afge vaardigde, maar ir. Lardinois was, zoals hij zei, zelf geschrokken van dit cijfer, dat niet in zijn papieren stond. Ir. Lardinois had al eerder meegedeeld dat de commissie tegen het midden van de volgende maand de ministerraad nieuwe voorstellen wil doen die beogen het overschot te verminderen door het probleem bij de wortel aan te pakken: het streven is de melkproducenten fi nancieel medeverantwoordelijk te ma ken voor de te grote produktie van melk (poeder). Dit heeft mr. H. J. H. Bruins Slot, oud-directeur-generaal overheidsperso neelsbeleid, gezegd op de vandaag in Arnhem gehouden vergadering van de ledenraad van de Centrale van Hogere Functionarissen bij Overheid en Onder wijs (CHA). Het loon- en prijsbeleid blijfh een onzekere factor, maar bij uitbouw van het volgens nieuwe inzichten gevoerde beleid is het volgens de raad van beheer zeker een reële verwachting dat in de tijdschriftengroep een stijging van de resultaten zal plaatsvinden. Deze bladen zijn minder advertentie-afhankelijk ge worden. Omdat- moeilijk aan tijdschrift- Gedurende 1975 werden ruim 1000 tuinbouwbedrijven (met een afname van meer dan 170.000 m3 per jaar) aangeslo ten. Het totaal aantal aangesloten tuin- bouwbedrij ven-grootverb ruikers steeg to t5500, die totaal 2,7 miljard afnamen. Van het totale brandstofverbruik in de tuinbouw wordt nu ongeveer 85 percent In het Nederlands Openluchtmuseum heeft ir. Knottnerus, oud-voorzitter van het Landbouwschap, gisteren de tot 1 november durende tentoonstelling „Des Gelantmans’’ geopend, die over het boe renleven in een veranderende wereld gaat. Geholpen door minister Van der Stee van Landbouw (links) laat ir. Knottnerus zien dat het bestijgen van een oude boerenkar niet zo simpel is. DEN HAAG (ANP) Het aantal werkloze buitenlandse arbeidskrachten in ons land is ten opzichte van eind april vorig jaar bijna verdubbeld: eind april van dit jaar waren in Nederland 12.278 buitenlandse arbeidskrachten werkloos, een jaar eerder waren dat er 6.589. Dat heeft het ministerie van Soci ale Zaken gisteren desgevraagd meege deeld. Het akkoord kwam in Mainz tot stand, waar de twee partijen woensdag opnieuw aan de onderhandelingstafel waren gaan zitten, ditmaal onder leiding van de minister van Arbeid van de deelstaat Noordrijnland-Westfalen, de socialist Friedhelm Farthmapn. Na 20 uur praten werd men het eens.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 27