MILITAIR VERONGELUKT Wiegel verbaasd over uitspraak Boersma Tweede Kamer verdeeld over Pvd A wil vaste vergoeding van reiskosten taxi-tarieven HET WEER Eindexamens: afwassen en dobbelen En& dit mof *»-A i Aanleg woonwagenkampen desnoods afdwingen! BB KAMER: VAN DOORN HEEFT TEVEEL GEDULD Kans op subsidie voor agrariër die energie bespaart Ziekenfondsen en O huisartsen zijn het bijna eens over 1976 ft if H 2 1976 BINNEN» MEI EN BUITENLAND V R LI D A G 1 4 SM Tevredenheid (Door Jos Ahlers, hoofdredacteur van „School”) Weigeraar ■f Wegennet Alweer Artsenstaking Veroordeeld Veel twijfel Wachten Gesloten Zwembad Oplossingen Afwassen - Hotel Geen bewijs Geldingsdrang (Van onze parlementsredactie) :ÏS WIEGEL BOERSMA Vooruitzichten voor zondag. WEERRAPPORTEN a dat een het aan weer 22 0 l j Veranderlijk met hier en daar wat regen of motregen. Maximumtemperaturen ongeveer 16 graden. onbew onbew zw.bew l.bew onbew onbew l.bew. h.bew. onbew onbew regen onbew geh.bew h.bew. onbew 1 bew. onbew onbew onbew zw.bew zw.bew geh.bew onbew l.bew onbew zw bew zw.bew regen h.bew. onbew geh.bew onbew onbew regen zw.bew geh.bew onbew geh.bew onbew zw.bew 12 14 23 17 16 12 22 23 22 12 19 13 17 20 19 21 13 21 12 12 12 12 12 11 11 11 12 11 11 19 18 18 12 15 15 12 13 13 5 11 8 2 14 17 5 8 3 12 8 16 0 0.2 0 1 2 0.1 0.4 28 2 0.3 De Kamer en de bewindsman stonden recht tegenover elkaar waar het betreft de plaats die het woonwagenbeleid op overheidsniveau heeft. Het woonwagen beleid is nu ondergebracht bij het minis terie van CRM. al was het alleen maar omdat de woonwagenbewoners voor het overgrote deel leven van de bijstand, die door CRM wordt uitgekeerd. Iedereen, ook de bewindsman, is het erover eens dat de woonwagenbewoners zoveel mo gelijk gelijke rechten moeten hebben als „normale” huisbewoners. Daarom diende de KVP’er Weijers een motie in om het woonwagenbeleid, waar het de huisves ting betreft, onder te brengen bij het departement van Volkshuisvesting. zes in die Een inwoner van de Belgische plaats Forges (bij Charleroi) is gisteren door de correctionele rechtbank in Charleroi tot drie maanden voorwaardelijke gevange nisstraf en een boete van 4000 gulden veroordeeld omdat hij 20 jaar lang had geweigerd een aangiftebiljet voor de be lastingen in te vullen. 0.1 1 0 2 2 0.5 0.1 3 0.4 2 0.3 0.2 0 24 0.2 7 7 3 13 7 0 5 0.2 0 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs *Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas zzw zw w.st. zw zzw wzw zzw wzw zzw zzw zzo w.st. w.st wnw ono z wnw w.st zzo verand wzw nnw zw zw nw w.st nw no w n w.st o o nw w wnw w.st w.st zzw nnw t.,1 per jaar, met terugwerkende kracht tot 1 januari 1975. Het bedrag was ruim 5600. munisten de dienst gaan uitmaken. Dat is de enige redding”. Volgens Wiegel is zo’n uitspraak moei lijk te rijmen met hetgeen premier Den Uyl onlangs verklaarde naar aanleiding van zijn interview met het Italiaanse blad „L'Espresso”. Den Uyl zei toen: „Ik Minister Van Doorn benadrukte giste ren nog eens dat de samenleving een andere houding ten aanzien van de woonwagenbewöners moet gaan aanne men. DEN HAAG. De Tweede Ka mer is intern verdeeld over de vraag hoe hoog de reiskostenver goeding voor Kamerleden mag zijn. Tweemaal levenslang geëist tegen verpleger Vooral de Kamerleden Weijers (KVP) en Van Ooijen (PvdA) drongen op meer doortastendheid aan. De minister was het echter niet met hen eens. Hij wil eerst trachten via gewoon overleg iets te bereiken, alvorens hardere maatregelen te nemen. je hand. Veruit de meeste leerlingen hadden de beschikbare drie uur niet nodig, en bij een mini-onderzoek bleken negen van de tien titels veelvuldig te zijn gekozen. Alleen een tip van Corne lls Verhoeven voor toekomstige dictators had geen inspiratie verwekt. Op 1 januari van het vorig jaar be droeg de totale lengte van het Neder landse wegennet 104.500 km, aldus giste ren gepubliceerde cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. De meeste verharde wegen liggen in Noord- Brabant (13.500 km) en Gelderland (12.500 km). In totaal ligt er in Neder land 86.400 km verharde weg. De groei van het wegennet is de laatste jaren constant twee percent per jaar geweest. Gisteren stond er op alle school typen wiskunde op het examen programma. En daar waren heel wat klachten over. Wiskunde is bij heel wat leerlingen niet erg popu lair, maar je moet het vak haast wel in je pakket nemen, omdat zo veel vervolgopleidingen dat vragen. Het is natuurlijk dwaas dat de VWO’er die psychologie wil gaan doen, hetzelfde wiskundewerk moet maken als iemand die wiskunde of natuurkunde wil gaan studeren. Er bestaat nog steeds niet zoiets als een gamma-wiskunde: een beper king voor A-leerlingen, tot datgene wat je straks echt nodig zult heb ben. MAASTRICHT (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank te Maastricht, mr. J. Booster, heeft gisteren tegen een veertigjarige hoofd verpleger uit Kerkrade tweemaal levenslange gevangenisstraf geëist voor de moorden op negen bejaarde patiënten van de Lückerheidekliniek in Kerkrade. Ondanks de conclusie van de door de rechtbank gehoorde psy chiater dat de verdachte verminderd toerekeningsvatbaar is, kon het Openbaar Ministerie er niet toe komen een straf te eisen die beneden de maximale straf voor moord ligt. Op het gemeentehuis van de Ameri kaanse stad Las Vegas zijn weer twee testamenten van de onlangs overleden miljonair Howard Hughes ingediend. In totaal zijn het er nu vier. Gemeentese cretaris Russell Waite: „Het loopt be hoorlijk uit de hand”. Minstens vierduizend Griekse artsen zijn gisteren voor drie dagen in staking gegaan om kracht bij te zetten aan hun eisen voor meer loon, langere vakanties en betere arbeidsomstandigheden. Voor spoedgevallen zijn voorzieningen getrof fen. DEN HAAG (ANP) VVD-fractievoorzitter Wiegel vraagt zich af of het standpunt van minister Boersma van Sociale Zaken, dat deelneming van de communisten aan de regering in Italië voor dat land de enige redding is, overeenkomt met de opvatting van minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken. Die is immers in de eerste plaats verantwoordelijk voor het buitenlandse beleid, aldus Wiegel in schriftelüke vragen, die hjj gisteren heeft gesteld aan premier Den Uyl en de ministers Van der Stoel en Boersma. Tussen Nunspeet en Elspeet is gisteren een militaire jeep, die plotseling een voorrangsweg opreed, gebotst tegen een vrachtwagen. De enige inzittende van de jeep, een 20-jarige militair, kwam bij het ongeluk om het leven. De TWeede Kamer bleek echter niet overtuigd. De KVP’er Weijers handhaaf de zijn motie, die door de gehele Kamer wordt ondersteund. Het ziet ernaar uit dat de staatssecretaris van Volkshuisves ting een uitspraak van de Kamer hiero ver naast zich neer zal leggen. Ook in Negen leden van de Baskische afschei dingsbeweging ETA zijn gistereir in Ma drid veroordeeld tot gevangenisstraffen van drie tot negen jaar wegens illegaal wapenbezit en het houden van illegale vergaderingen. Bij 259 van de 325 op de afdeling „Nachtegaal” overleden patiënten wordt getwijfeld aan de doodsoorzaak. Van de ze gevallen zijn er 112 met veel twijfel. Slechts een op de zes patiënten stierf in die vijf jaar normaal. Opvallend was ook, dat het sterftecijfer na de arrestatie van de hoofd verpleger op 14 augustus vorig jaar opmerkelijk daalde. Mr. Booster richtte zijn schijnwerper op zes uitspraken van de verdachte tij dens het vooronderzoek en vroeg de president van de rechtbank, mr. G. Her- mesdorf, hiervoor tot tweemaal toe zijn aandacht. Uit die uitspraken bleek onder meer, dat de verdachte wist, dat je met insuline het leven van mensen kon be korten zonder zichtbare sporen achter te laten. Tevens had de hoofdverpleger bij herhaling gezegd, dat hij de patiënten bewust spoot om ze te doden. De VVD en de drie CDA-partijen vinden juist dat de stijging nog aan de lage kant kan zijn, omdat veel leden meer reiskosten maken dan die 8000 per jaar. De linkse partijen stelden dat Kamerleden meer gebruik moeten gaan maken van het openbaar vervoer. Ook werd erop gewezen dat de parlementa riërs, als zij ergens in den lande naar een bijeenkomst zijn geweest, niet per se dezelfde avond nog naar huis hoeven te gaan. Zij kunnen ook bij bevriende par tijgenoten in de buurt blijven slapen. Weer in binnen- en buitenland toepassen, zoals die voor huisbewoners gelden, dan zouden de woonwagens er niet eens mogen zijn. Ook het huur- en subsidiebeleid voorziet niet in deze situa tie.” In het interview zegt Boersma verder, dat zijn uitspraak over deelname van communisten aan de Italiaanse regering een gewoon objectieve en nuchtere con statering is. „De best bestuurde gebieden (in Italië) worden bestuurd door de communisten. Dat is een onomstootbaar vaststaand félt”, aldus de minister. De socialist Roethof wil van minister Van Agt van Justitie weten of het waar is dat mensen die met teveel alcoholin hun bloed aan het verkeer hebben deel genomen, pas na twee weken kunen informeren naar de uitslag van de proef. Als dat zo is. kan de minister die tijd dan verkorten, vraagt Roethof. Met ingang van vandaag zijn de noordelijke en de zuidelijke lus van het TT-circuit in Assen gesloten voor mo torfietsen. Auto- en rijwielverkeer blijft mogelijk. Het gemeentebestuur van As sen heeft deze maatregel genomen om dat de laatste jaren het circuit in toene mende mate wordt gebruikt als oefenge- bied voor het racen met motoren. Daar door wordt het overige verkeer ernstig in gevaar gebracht. DEN HAAG (ANP) De kans be staat, dat de agrariër die installaties voor verwarming of klimaatbeheersing gaat isoleren om energie te besparen, een overheidsbijdrage in de kosten zal krijgen. Staatssecretaris Van Dam van Volks huisvesting, in wiens portefeuille het woonwagenbeleid dan zou komen, verzet zich daar echter hevig tegen. In de Tweede Kamer zei hij gisteren te vrezen dat dit zal betekenen dat de woonwa genbewoners in de kou komen te staan. Staatssecretaris Van Dam voelt er niets voor en hij wordt daarin gesteund door de meerderheid van de Kamer. Israëlische archeologen hebben giste ren bekendgemaakt dat zij bij een kort geleden opgegraven paleis bij ericho in bezet Jordaans gebied een zwem bad hebben blootgelegd waarin koning Herodes 2000 jaar geleden zijn zoon zou hebben verdronken. Het paleis zelf dat een zomerpaleis in de woestijn was was een weelderig bouwwerk dat op een kunstmatig plateau van ongeveer vijf meter hoog stond. Er zijn sporeh gevonden van een tuin en delen van wandschilderingen. Het wordt niet uitge sloten geacht dat het paleis door brand werd vernield. Minister Van der Stee van Landbouw en Visserij heeft dit aan het Landbouw schap laten weten. Het schap had ge vraagd de bestaande regeling van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening over het besparen van energie door isolatie uit te breiden tot alle investeringen die energiebespa rend zijn. Minder kans maakt een motie van de VVD’ster Kappeijne van de Coppello. Zij wil dat een nationaal woOnwagenkam- penplan wordt opgesteld (daar is ieder een het mee eens), maar wil dat dit onderworpen wordt aan de procedure van de zgn. „planologische kernbeslis sing”. Dit betekent een zeer uitgebreide inspraakprocedure voor gevallen die puur lokale belangen overschrijden. Aantal uren zon: 2 tot 9. Min. temp.: omstreeks 9 graden. Max. temp.: omstreeks 16 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 percent. Kans op een geheel droog et maal: 50 percent. DEN HAAG- De Tweede Ka mer vindt dat straffer moet worden opgetreden tegen gemeenten die niet bereid zijn om, zoals de rege ring wil, een woonwagenkamp op hun grondgebied in te richten. Eventueel moet door een wettelijke maatregel een dergelijk kamp kun nen worden afgedwongen, zo oor deelde gisteren de meerderheid van de Tweede Kamer tijdens het debat over de Nota-Woonwagenbeleid- De Kamerleden vinden dat minister Van Doorn van CRM, die het woon wagenbeleid coördineert, te veel ge duld heeft met de gemeentebestu ren. Het is dan ook een normale zaak, dat echte alpha’s somber over de wiskunde- opgaven doen. Maar gisteren was dat ook met de meeste B-leerlingen het geval. Bij het gymnasium en atheneum moesten vier opgaven worden gemaakt, waarvan de laatste over kansberekening ging. Die opgave mocht je echter door Deze laatste zei in een intervieuw met het maandblad van de economische fa culteit van de Vrije Universitit, spre kend over de economische moeilijkheden van de zwakke Europese landen: „Italië is natuurlijk helemaal een ramp. Daar is nauwelijks een zinnig, woord over te zeggen, zo lang de christen-democraten het daar voor het zeggen hebban. Daar zijn alleen mogelijkheden als He com- DEN HAAG (ANP). De PvdA- Tweede-Kamerleden Van der Doef en Roethof menen, dat de invoering van vaste tarieven voor taxi’s een bzelangrjj- ke stap zou zijn in de richting van integratie van het taxivervoer in het openbaar vervoer. In dit kader zou ook een vervoersplicht voor taxi’s voor de hand liggen,aldus de PvdA-ers in schrif telijke vragen aan minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat. Er hebben zes rode en 20 blauwe dobbelstenen in die vaas gezeten. De kans dat een echtpaar alles moest was sen, was 1 op 9; de kans dat twee dames het slachtoffer werden was 2 op 9; de kans dat het op een heer en een dame uitliep, was 5 op 9. Bij het HAVO was de allereerste op gave ook aan kansberekening gewijd, en die opgave 'was - terecht een stuk simpeler. Probeert u het maar weer even- Aan een diner nemen vijf echtparen deel. Er zijn tien uiterlijk gelijke brief jes gemaakt, waarvan iedere persoon na afloop er een ontvangt. Op twee van die briefjes staat een kruis getekend. Wie een briefje heeft gekregen met een kruis erop moet afwassen. a. Hoe groot is de kans dat twee dames moeten afwassen? een vijfde vervangen, als je vorig jaar gezakt was. Het eerste deel van die door vele gewraakte opgave luidde als volgt: in een vas bevinden zich K rode en N blauwe dobbelstenen. Trek aselect uit de vaas een dobbelsteen en werp hiermee, de kans op de kleur rood en de worp zes is gelijk aan 1 op 26. Leg de getrokken dobbelsteen niet terug in de vaas Trek aselect uit de vaas en tweede dobbelsteen en werp hiermee. Onder voorwaarde dat de eerste dobbelsteen rood was, is de kans op de kleur blauw en de worp zes gelijk aan 2 op 15. Hoeveel dobbelstenen bevonden zich aanvankelijk in de vaas’ Probeert u het maar eens even, op het eind van dit stukje volgt de oplossing. De hoofdverpleger stond terecht voor twee afzonderlijke strafzaken. De ene betrof drie moorden die hij in 1972 en 1973 zou hebben gepleegd en de andere zes moorden in de periode 1974/75. Ver der was hij beschuldigd van verduiste ring van geld en goederen van de pa tiënten en van het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst. De Officier baseerde zijn zware eis op het „buitensporig criminele gedrag”van de hoofdverpleger. Hij wees er op dat het vertrouwen in verplegend personeel door het optreden van de verdachte een enorme deuk heeft gekregen. Hij achtte ook uit het oogpunt van bescherming van de maatschappij tegen deze „wanda den” levenslange gevangenisstraf op zijn plaats. Mr. Booster wees de rechtbank erop, dat hier een man terecht staat, die in plaats van de patiënten op te vangen, hen paniek en doodsangst bezorgde, hen psychisch doodde door zijn bikkelharde vonnissen, die over de patiënten sprak alsof het „postpakketten” waren. Meer dan eens had de hoofdverpleger een patiënt aangewezen met „die gaat dood” of „die gaat hemelen”. Even later kregen zij een spuitje met insuline en stierven. Op grond van de conclusies van prof. E. J. Ariëns van de Nijmeegse universi- teit, die er met een „aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid” van over tuigd is, dat de patiënten aan een over dosis insuline overleden en de door ver dachte zelf afgelegde verklaringen, acht te mr. Booster de feiten overtuigend Van der Doef en Roethof stellen de vragen naar aanleiding van het besluit van een Nijmeegse taxi-ondernemer geen Surinaamse passagiers meer te ver voeren. UTRECHT (ANP). Het Gemeen schappelijk Overleg van Ziekenfondsor ganisaties (GOZ) en de Landelijke Hui sartsen Vereniging LHV heeft gistera vond vrijwel overeenstemming bereikt over de overeenkomst voor 1976. Het GOZ moet alleen de voorstellen van de LHV met betrekking tot het voorschrij ven van geneesmiddelen nog nader be studeren. hét kabinet is men namelijk unaniem van mening dat het woonwagenbeleid bij CRM dient te blijven. heb mij in het interview uitdrukkelijk onthouden van enige uitspraak over wenselijkheid of waarschijnlijkheid van deelneming van Italiaanse communisten aan de regering van dat land. Dat is een zaak van het Italiaanse volks zelf.” PvdA en PPR, gesteund door DS ’70, bleken gisteren bij een de bat over de onkostenvergoeding voor een aanzienlijk lagere stijging van het bedrag te zijn dan minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) heeft voorgesteld. Het mi nisteriële voorstel komt neer op een reiskostenvergoeding van 8000 3 2 1 1 1 5 3 2 7 1 5 14 13 5 4 3 2 2 6 6 6 12 4 5 b. Hoe groot is de kans dat een heer en een dame moeten afwassen? c Hoe groot is de kans echtpaar moet afwassen? De oplossing vindt u einde. Zo langzamerhand neemt het aanl sombere lieden wel toe. Bij hef HAVO zijn nogal wat leerlingen die Engels en wiskunde verknoeid denken te hebben, en men is somber gestemd over het natuurkunde van vandaag. Dat viel het vorig jaar namelijk erg gemakkelijk uit, en zoiets wreekt zich vaak een jaar later. Bij het gymnasium blijkt het Latijn meer slachtoffers te hebben gemaakt dan veel leraren voor mogelijk hadden gehouden Voor de statistiek moet dan nog even gemeld worden dat het HAVO gisteren pen zeer redelijk Duits te maken kreeg, en dat bij het VWO iedereen optimis tisch deed over de opsteltitels. Dat de werkloosheid en de gijzelingen wel aan bod zouden komen was te verwachten. Maar er is ook duidelijk een trend van titels waarbij je een heleboel feiten moet “kennen (en dat is vaak een toéval-, streffer) naar meer beschouwende stuk ken, waarin je een eigen standpunt kunt verdedigen. Een neerlandicus sprak waarderend over denken met de pen in „De belangen van de woonwagenbewo ners zijn daarmee niet gediend. De ge wone volkshuisvestingsregels bieden voor hen geen soulaas. Als men bijvoor beeld de gewone bouwverordeningen zou bewezen. De verpleger heeft opzettelijk en met voorbedachte rade de negen mensen van het leven beroofd. „Dit feit levert op: moord” zei de officier bij elk van de gevallen. Een 28-jarige Zwitser heeft in de - plaats Gunten een hotel volledig leegge plunderd door de hele inboedel bij stuk jes en beetjes van de hand te doen. De man had het voor 1,6 miljoen gulden te koop staande hotel Du Lac gekocht, maar de koopprijs nog niet voldaan. Hij trok in het hote|, verkocht alles wat maar te verkopen was en Is nu spoor loos. Herstel van het hotel zal mogelijk meer dan een miljoen gulden gaan ver gen. De Officier achtte niet overtuigend bewezen, dat verdachte zich schuldig had gemaakt aan het onbevoegd uitoefe nen van de geneeskunst door vijf pa- tinten met valium te injecteren. Hij was er in tegendeel van overtuigd, dat verdachte in deze gevallen ook insuline heeft ingespoten, maar hij kon dat niet bewijzen. De door verdachte aangevoerde ver zachtende omstandigheden achtte de Of ficier niet aanwezig. De verdachte had beweerd, dat hij alleen stervende patiën ten inspoot. Hij spoot als de arts niet kwam en als deze er niets meer aan deed en onder druk van slechte perso neelsbezetting. Op grond van een getui- geverklaring en ander bewijsmateriaal stelde mr. Booster, dat deze verzachten de omstandigheden niet in aanmerking komen. De bejaarde mensen, die hij spoot, waren volgens de medische staten niet stervende. De arts kwam altijd op verzoek. De medische behandeling was goed en het personeelsgebrek was een fictie. De bezetting in de kliniek ligt boven het landelijk gemiddelde. Vandaag wordt de nu al bijna drie weken durende rechtszaak voortgezet met het pleidooi van de verdediger, mr. J. Hermans. Het motief voor de moorden komt naar het inzicht van de Officier, die zich baseert op het rapport van de psychia ter, dr. J. G. Schnitzler, voort uit de karakterstructuur van de verpleger. Hij had een grote geldingsdrang en machts behoefte, die tot buiten zijn eigen afde ling strekte. Door zitting te nemen in alle raden, commissies en verenigingen in de kliniek wist hij zich een onaan tastbare machtspositie te veroveren. Al les moest gebeuren zoals hij dat wilde. Hij duldde geen tegenspraak. Met zijn afdeling wilde de hoofdver pleger eer inleggen. „Die afdeling moest een showroom zijn”, zei mr. Booster. „Zijn enige zorg was alles zo ordelijk en netjes mogelijk te laten verlopen. Er moest gepoetst worden. Verdachte is be zeten van een dwangmatige schoon maakwoede. Alles wat hem irriteert, moet opgeruimd worden, inclusief lastige patiënten, inclusief verzorgingsintensieve patiënten. Voor hem was het poetsen beslist belangrijker dan het verzorgen van de patiënten”. De afdeling „nachtegaal”, waar de verdachte werkte, viel niet alleen op door zijn netheid, maar ook door het extreem hoge sterftecijfer. In de periode van 1 december 1969 tot en met 4 augustus 1975 stierven in de Lückerhei dekliniek 459 patiënten, van wie 325 (70,8 percent) op die afdeling. Het kan volgens de Officier geen toeval zijn. Na het zware Engels van gisteren verheugde het MAVO zich in een zeer simpel Duits. Het wiskundewerk liep hier op in moeilijkheidsgraad, en zo hoort het ook. Bij het lager broepsonderwijs stonden ook al Duits en wiskunde op het pro gramma. Die primeur van Duits heeft opnieuw tot tevredenheid geleid, en ook over het wiskunde werden geen extreme geluiden gehoord. Het LBO-examen loopt vandaag af. Het lijkt er veel op dat het werk over de hele linie zeer redelijk is geweest. Een uitstekende zaak in zo’n overgangsjaar.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2